Вести

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Вести

Postby Etaoin » Fri Sep 10, 2021 10:47 pm

Већ сам писао овде, када су колеге из Канаде биле у Србији, људи су били и одушевљени и изненађени колико је Београд безбедан, Притом, људи су из Торонта, али њима је била чудно да виде девојке у два ујутру како саме прелазе преко моста. Већина њих мисли да то што је био рат, да је у Београду као у Могадишу, али то је до њих и њиховог поимања света. Не желим да генерализујем, али има нешто у том нашем гену и начину приступања животу, за све што имамо или немамо данас, пролили смо много крви, зноја и суза. Што више радим са странцима свих националности, толико схватам колико ми као народ не капирамо колико смо вредни и способни.

ElPadrino
Posts: 517
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Вести

Postby ElPadrino » Sat Sep 11, 2021 11:12 am

Dosta bitna tema, pogotovo kada se disukutuje o doseljavanju radne snage u ostale evropske zemlje.
Evo ga par klipova, što snima dečko iz Londona koji ga je prekrstio u Londonistan, mislim da je Grk.

https://youtu.be/CdjXWTI9uAU

https://www.youtube.com/watch?v=bqKFj0OrNNY

Zaista zastrašujuće izgleda islam kao najagresivnija i najnametljivija vjera u svom punom obliku. Da li sutra prekosutra treba da objašnjavamo ćerkicama da eto ne smiju nešto da obuku jer će joj dobacivati njeni drugari muslimani ? Da li trebamo sinu da govorimo da ne ide u taj kraj jer tamo budu avganistanci ? Da li trebamo ćerkici objasniti da ne izlazi u taj klub jer se tu okupljaju sirijci ?

Iako ovakve priče zvuče dosta daleko, ni na Zapad ni u London nije odjednom ubačeno 100 000 arapa i muslimana, već je to išlo postepeno. Da li bolji sistem, uređenija država i bolji standard mogu da operu ovakve probleme (koje je i riper naveo iznad) ?

Ja lično sam prije par godina bio zagrizao za odlazak, ali nakon određenih putovanja po Evropi sam shvatio koliko smo mi i dalje srčani, puni ljubavi, iskrensoti i svega ostaloga. Kada sam bio u par gradova, nakon što bih se vratio u svoj grad, prvo što bi mi zapalo za oko je koliko se ljudi prisno grlo i ljube na ulici i masa je sličnih primjera. Za mene je uvijek "ljepše se živi" značilo - ljudi su nasmijani, više se zajebavaju, svi su puni energije, svi su puni ljubavi itd itd, ali to nisam vidio tamo na Zapadu. Uglavnom su to bile istrošene, od posla klonule face. I dan danas se sa jezom sjećam cure iz Praga koja mi je prodala pivo, kao jednog od primjera uništavanja od strane zapadnog sistema. Ja takvu facu nikada nisam imao.

Većina ljudi koja dođe od tamo mi ne izgleda srećno, uglavnom se svi žale da ni ne izlaze. Jebote, kakav ti je život kad nemaš sa kim da popiješ pivo, podjeliš sreću.. Imaš nekakav životni uspjeh i nemaš sa kim da se napiješ povodom toga ?!

Pogotovo sad nakon ovog ludila.. Oni su tamo zarobljeni u tim svojim lažnim demokratskim sistemima. Imaš brdo policije, koju nisu bezveze pumpali, imaš sada masu nekih lažnih izmišljenih zakona i sve pod palicom demokratije. U njihovim zgradama je sada više pasa nego djece, a u školama se skidaju krstovi jer to smeta našim muslimanskim sugrađanima. Strašno.

Radije bih da čitav život sastavljam kraj sa krajem, nego da moram uzmicati, sklanjati se i poštovati zakone islamske zajednice, iako zvuči radikalno. Zar treba da mi majku, prijateljicu, ćerku, napadaju jer se obukla kako njima ne odgovara ili da je napadnu jer ih je provocirala izgledom ? Čak je i Vučićeva Srbija bolja od toga. :)

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Вести

Postby Brdja » Sat Sep 11, 2021 11:59 am

Izvini druže što ću ti ovako odgovoriti, al' aj ne seri. Klasična propaganda... Znaš li zašto naši ljudi ne izlaze? Jer ne znaju jezik, jer žive kao psi da bi se pokazali kad dodju u domovinu kako imaju para, jer se druže samo međusobno i nisu uspeli da se otarase svog seljačkog mentaliteta, rade po 2-3 posla jer iz gore navedenih razloga ne mogu da nadju normalan posao ili rade kod naših koji ih iskorišćavaju. Znaš zašto kuka? Da mu ti ne bi tražio da te odvede ili da ti pozajmi pare. Kakva je to glupost da se samo u Srbiji živi? Evo, cela Evropa, svi tužni i nesrećni. Ja ne znam gde si ti bio ali ja kad izađem sretnem nasmejane ljude, ljude koji su svaki dan posle posla u restoranu, kafiću, parku, pored jezera.... Koji uveče izlaze i provode se odlično jer ne moraju da razmišljaju da li će sutra imati za hleb. I koji takođe idu noću bez straha. Koje zabole patka ko si, šta si i čime se baviš, koji nemaju komplekse da žive da drugi vide. Koji ne moraju da razmišljaju da li će sutra imati posao ili će nekom političaru da padne na pamet da tu ubaci nekog svog ili da prosto država sjebe firmu da bi se nakrali para. Koji će pružiti sebi zadovoljstva koja žele bez da se grcaju u dugovima. Koji žive opušteno jer ne razmišljaju o tome da li je država sjebala školstvo, zdravstvo, sudstvo ili nešto drugo. Ima još mnogo "koji" ali i ovo govori suštinu. A mogu ti i poslati snimak od sinoć da vidiš kakve su žurke, mada toga ima na netu koliko voliš...
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Вести

Postby Bolesni^od^ljubavi » Sat Sep 11, 2021 3:04 pm

Ne znam da li ste primetili, ali i kod nas usled nedostatka radne snage naši sve više dovlače Turke, Indijce, Rumune i sve ostale koji će raditi za male pare. Samo što su mnogo više plaćeni na zapadu pa više hrle tamo nego kod nas. Da je kod nas jači standard imali bi i mi stranaca koliko ti treba. Lično znam ljude koji angažuju Indijce da mu rade na gradilištu a u blizini moje zgrade za malo narodna patrola da olupa neke Turke koji prave zgradu misleći da su migranti koji kradu po gradilištu.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Вести

Postby Rođaci » Sat Sep 11, 2021 3:12 pm

kolegin ćale je investitor, celu zgradu koju sada zidaju im rade Turci dovedeni za sitne pare preko posrednika koji ima kontakte u Turskoj

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Вести

Postby lost&found » Sat Sep 11, 2021 5:05 pm

Pa znaci nije problem u Turcima, nego u tim koji ih dovode (pretpostavljam na crno). Tako i nase salju u Nemačku, i to je jedan lep lanac od kojih samo pojedinci imaju koristi, dok lokalci pizde (kako u Nemačkoj od nas, tako u Srbiji od nekih drugih).

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Вести

Postby Bolesni^od^ljubavi » Sat Sep 11, 2021 6:22 pm

Naše niko ne šalje u Nemačku nego odlaze sami jer je ovde sranje. Samo iz mog malog grada je otišlo napolje ili u veće gradove pa bar 60% ljudi iz mog užeg okruženja. Kad se samo setim koliko drugara sam imao ovde nekad kao klinac i koliko ih je sad ovde ostalo dodje mi da plačem. Džabe bre i da je 101% zaposlenost kad ti od svoje plate u manjem gradu nema šanse sebi da kupiš nekretninu i da živiš kao čovek. O kakvim Belorusijama i glupostima mi ovde pričamo, šta će bre čovek sa 300 evra, kako da se skući, izdržava porodicu? Ljude bre bole kurac da imaju jaku i stabilnu državu bez duga, sa jakom vojskom i ostale gluposti, hoće da žive kao ljudi sa platom od bar 1500 evra a koliko je dug zemlje zabole ga patkica.


Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Sun Sep 12, 2021 12:50 am

Bolesni^od^ljubavi wrote: Džabe bre i da je 101% zaposlenost kad ti od svoje plate u manjem gradu nema šanse sebi da kupiš nekretninu i da živiš kao čovek. O kakvim Belorusijama i glupostima mi ovde pričamo, šta će bre čovek sa 300 evra, kako da se skući, izdržava porodicu? Ljude bre bole kurac da imaju jaku i stabilnu državu bez duga, sa jakom vojskom i ostale gluposti, hoće da žive kao ljudi sa platom od bar 1500 evra a koliko je dug zemlje zabole ga patkica.


:?

Не знам да ли овакве уписе да припишем незнању због ваших година или да будем мало грубљи па да вас увредим?! Јел неко од вас чуо за фонд за стамбену изградњу који је постојао у СФРЈ? Баш ме занима јел су ваши родитељи добили амнезију услед излива национализма у мозак,па се не сећају да су од државних фирми добијали куће и станове.То исто вам постоји и у Белорусији и свакој другој социјалистичкој земљи.Па ако је плата 300€ и имаш запосленост од 99% и ако су ти школство и здравство малтене бесплатни,а услуге генерално далеко ниже од оних на Западу.Друже ти треба да певаш!
Јел знаш кад ћете ви мученици у Србији (а и на Западу) данас да купите свој стан? Никад! Можда Etaoin, он колико ми се чини добро зарађује.Већина вас ће бити подстанари цео живот,помирите се са тим живите у кaпитализму.

Поента приче око Белорусије је та што они троше рационално,таман толико колико имају. Тешкоће ће уколико се појаве поделити заједно,а не да долази до друштвеног раслојавања.То је поента социјализма и солидарности.Има једна добра налепница Партије Рада (ПР) на ту тему:

Image

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Sun Sep 12, 2021 1:30 am

савабјан wrote: Zato su sve te države u teškoj provaliji, jednostavno su zaostale godinama za zapadnim državama, ne postavljaju ni jedan novi trend u bilo kojoj bitnoj životnoj sferi. I nije mi drago zbog toga, ja bih voleo da postavljaju, da naša intelektualna omladina ne trči na zapad, ali jebiga trči. Znaš što?


Image

Знам зашто трчи наша омладина тамо! Зато што је тамо капитал који Запад није сам од себе створио "марљивим радом" или "способношћу" итд. Већ пљачком земаља трећег света.Све те земље Запада су империјалистичке силе које су богатство стекле колонијалним поробњавањем.А то што ти и Рипер причате о некој заосталости у социјализму.... Пази сад:

Živimo u Beogradu, a nikad nismo čuli za "beogradsku šaku": Socijalistička Srbija, tadašnja velesila u robotici, napravila je prvu bioničku ruku u istoriji

Profesori Rajko Tomović i Milan Rakić su 1964. godine konstruisali model prve u svetu protetičke robotske šake na eksterno napajanje

Prva bionička ruka u istoriji čovečanstva napravljena je u Institutu "Mihajlo Pupin" sedamdesetih godina prošlog veka, tačnije 1972. godine. Da sprovedete anketu i pitate Beograđane o tome, sumnjamo da bi išta znali, dok stranci, posebno Japanci, itekako znaju, pa umeju da kažu "da nije bilo devedesetih, vi biste verovatno sada nama prodavali robote".

U prostorijama instituta, srpski naučnici napravili su tada ne pasivnu protezu već ruku koja je mogla da pokreće prste. Bio je to početak humanoidne robotike, jer do tada su rađene samo hvataljke za industrijske robote.

U to vreme, to je bilo izuzetno napredno, Jugoslavija odnosno Srbija i Institut "Mihajlo Pupin" su bili velesila u toj oblasti. Takozvana "beogradska šaka" nalazi se u svim svetskim udžbenicima iz robotike i to baš pod tim nazivom "beogradska šaka".

Ona ima sinergijsko dejstvo, može ići u jednom i u drugom pravcu, pokretana je, što je interesantno, jednim jedinim elektromotorom, ali ima izuzetno inteligentno projektovan polužni mehanizam koji faktički pogon sa jednog elektromotora prenosi sinergijski na svih pet prstiju.

Kada je "šaka" u pitanju, profesori Rajko Tomović i Milan Rakić sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu započeli su 1963. godine pionirski rad na izradi veštačkog organa sa čulom dodira i 1964. godine konstruisali model prve u svetu protetičke robotske šake na eksterno napajanje.

ŠAKA ZA MISIJU APOLO

Ta šaka je čak poslata u SAD na istraživanje i trebalo je da pomogne američkim naučnicima da reše problem hvatanja u misiji Apolo na Mesecu, ali je ona bila namenjena ljudima i za hvatanje manjih stvari. Profesor Tomović (1919.-2001.) je bio jedan od tvoraca prvog digitalnog računara napravljenog u SFRJ.

Beogradsku školu robotike vodio je, između ostalih, i profesor Miomir Vukobratović (1931–2012), naš najpoznatiji istraživač u ovoj oblasti, koji je ostavio veliki trag u svetskoj humanoidnoj robotici. Njegovi prvi radovi bili su iz oblasti matematičkog modelovanja antropomorfnih aktivnih mehanizama. Međutim, najvažniji korak u razvoju Beogradske škole robotike bio je njegov rad o tački nula momenta, objavljen još 1969. godine.

Reč je o teorijskom modelu kretanja humanoidnog robota na kome se i danas zasniva kretanje svih vrsta androida. Pre nego što je ovaj model kretanja počeo da se primenjuje kod humanoida, roboti su imali veliki problem sa održavanjem ravnoteže u pokretu.

Princip koji je osmislio profesor Vukobratović i danas se, gotovo pola veka kasnije, primenjuje kod mnogih čovekolikih robota, uključujući i Hondinog ASIMO robota.


ПС Појма ви немате какву смо ми земљу сјебали.Мислим на све ове наше јужнословенске народе и народности,да неко не помисли да су Срби искључиви кривци.

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Вести

Postby čompika » Sun Sep 12, 2021 3:01 am

nisam je bogami ja sjebao. sjebali su je onih 6 likova sto svi sad imaju poseban jezik a svi su se kunuli drugu Titu i dobijali stanove iz tog fonda. toliko su voleli i sistem i drzavu da su uspeli da je razjebu u rekordnom roku i da budu krvaviji jedni prema drugima vise nego sto bi bili prema bilo kom stranom neprijatelju. dobra je gigo krilatica vasa mir medju narodima a ne medju klasama, samo su se zajebali pri proceni klasa. Klasifikovali su ljude pa hajde da ne bude da grdim, najbolje sto su mogli - prema materijalnim bogatstvima, i pri tome mnogo se ogresili. Da se da lako proceniti i klasifikovati ko je covek a ko jebena zivotinja, mozda bi bilo bolje. ovako, jebiga, naviknite se da jaci ker jebe, uvek je jebao, i mozda najbolje zivite sa uverenjem da ce uvek i jebati.

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Вести

Postby Etaoin » Sun Sep 12, 2021 3:17 am

[quote="Sukarno"]Можда Etaoin, он колико ми се чини добро зарађује.Већина вас ће бити подстанари цео живот,помирите се са тим живите у кaпитализму.
[quote]

Ово је тек посебна тема, дирнуо си ме у живац :) Већ сам писао о овоме, али у последње две године цене квадрата у Београду су нереално скочиле, ово је лудило. За стан од 60 квадрата у било каквој врсти новоградње на Нбгу, мора минимум да се издвоји 130 хиљада евра. Што ће рећи, ко узима преко кредита, треба му 26 хиљада евра за учешће и где ће рата за стан бити око 500е. Сулудо!

Ја заиста не смем да се жалим на своју ситуацију, ту сам где сам, знам колико радим и колико сам уложио у себе, али и ја сам подстанар. Ни моји, као ни женини, не могу да помогну у финансијском смислу јер је то учешће највећа препрека младих брачних парова, а времена да се скупи треба доста, а наравно цене расту из дана у дан. Оно што је тек невероватно у целој овој причи јесте да се некретнине купују за кеш у 85% случајева!!!

О чему даље да причамо када је Миријево дошло до цифре од око 1700е са Пдвом по квадрату...Пре две године су могли да се купе станови на истој локацији за 1200е по квадрату, то можда најбоље осликава ово лудило. Е сад, како ће бити даље, једни кажу да ће цене прво стати да расту па ће кренути пад, док други кажу да ће још више да расту. Оно што хоћу да кажем јесте да, рецимо, брачни пар који има око 2000е месечно у примањима, који су подстанари, имају децу, и могу само да се поуздају у своја примања, скоро је немогуће да купе трособан стан на иоле пристојној локацији (Алтина то није :) ) у неком наредном периоду од барем 5 година

Што је још занимљивије, цене расту свуда, Нови Сад, Ниш, Златибор, итд, није само Београд.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Вести

Postby riper » Sun Sep 12, 2021 10:15 am

Sukarno wrote:
Bolesni^od^ljubavi wrote: Džabe bre i da je 101% zaposlenost kad ti od svoje plate u manjem gradu nema šanse sebi da kupiš nekretninu i da živiš kao čovek. O kakvim Belorusijama i glupostima mi ovde pričamo, šta će bre čovek sa 300 evra, kako da se skući, izdržava porodicu? Ljude bre bole kurac da imaju jaku i stabilnu državu bez duga, sa jakom vojskom i ostale gluposti, hoće da žive kao ljudi sa platom od bar 1500 evra a koliko je dug zemlje zabole ga patkica.


:?

Не знам да ли овакве уписе да припишем незнању због ваших година или да будем мало грубљи па да вас увредим?! Јел неко од вас чуо за фонд за стамбену изградњу који је постојао у СФРЈ? Баш ме занима јел су ваши родитељи добили амнезију услед излива национализма у мозак,па се не сећају да су од државних фирми добијали куће и станове.То исто вам постоји и у Белорусији и свакој другој социјалистичкој земљи.Па ако је плата 300€ и имаш запосленост од 99% и ако су ти школство и здравство малтене бесплатни,а услуге генерално далеко ниже од оних на Западу.Друже ти треба да певаш!
Јел знаш кад ћете ви мученици у Србији (а и на Западу) данас да купите свој стан? Никад! Можда Etaoin, он колико ми се чини добро зарађује.Већина вас ће бити подстанари цео живот,помирите се са тим живите у кaпитализму.

Поента приче око Белорусије је та што они троше рационално,таман толико колико имају. Тешкоће ће уколико се појаве поделити заједно,а не да долази до друштвеног раслојавања.То је поента социјализма и солидарности.Има једна добра налепница Партије Рада (ПР) на ту тему:

Image


Vidis kada vec pomenu find za stambenu izgradnju pamtim ga dobro po tome da nikada nismo dobili stan. Otac je dva puta na rang listama bio prvi ispod crte. Citav svoj zivot, iako sam rodjen u Beogradu, bio sam podstanar do pre nekoliko godina kada sno supruga i ja uleteli u kredit i kupili nekretninu koju cemo placati do kraja zivota.

Fond za stambenu izgradnju olaksao je mnogima da kupe nekretnine, ali je bio takav izvor korupcije da je to strasno. Namestanje rang lista, ljudi sa nekretninama koji su tako dolazili do nove nekretnine, ocajni ljudi koji su pre rang liste uletali u stanove i na silu pokusali sa ostanu (Vruc vetar).

Da ti ne opisujem kakve smo mi porodicne traume imali zbig tog famoznog fonda gde u roku od nekoliko godina mog oca izigraju za stan. Ne pominji to kao dobar primer jer on to nije bio. To je kao i mnoge stvari u komunizmu, u teiriji zvucalo sjajno, u praksi to je bila katastrofa.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Sun Sep 12, 2021 11:23 am

riper wrote:Vidis kada vec pomenu find za stambenu izgradnju pamtim ga dobro po tome da nikada nismo dobili stan. Otac je dva puta na rang listama bio prvi ispod crte. Citav svoj zivot, iako sam rodjen u Beogradu, bio sam podstanar do pre nekoliko godina kada sno supruga i ja uleteli u kredit i kupili nekretninu koju cemo placati do kraja zivota.

Fond za stambenu izgradnju olaksao je mnogima da kupe nekretnine, ali je bio takav izvor korupcije da je to strasno. Namestanje rang lista, ljudi sa nekretninama koji su tako dolazili do nove nekretnine, ocajni ljudi koji su pre rang liste uletali u stanove i na silu pokusali sa ostanu (Vruc vetar).

Da ti ne opisujem kakve smo mi porodicne traume imali zbig tog famoznog fonda gde u roku od nekoliko godina mog oca izigraju za stan. Ne pominji to kao dobar primer jer on to nije bio. To je kao i mnoge stvari u komunizmu, u teiriji zvucalo sjajno, u praksi to je bila katastrofa.


Када помињем фонд за стамбену изградњу,о њему говорим из личног искуства.Скоро цео Нови Београд, који има 215.000 становника је на тај начин стамбено обезбеђен.Војно лице има стан и комшија са спрата му је грађевински радник,испод њих су полицајац и пекар,a у приземљу просветни радник.Све у истом улазу у истој згради.Мој отац (који је био капетан I класе) је чекао на стан 9 година.Било је случајева да људи чекају и по 15-20 година,али ипак дочекају.Тако да верујем у ово што причаш и одлично знам да је ту било и корупције и лактања на ранг листама.Али то опет не значи да не би твој отац кад тад дочекао стан.Шта је алтернатива? Да улетиш у кредит и отплаћујеш га до краја живота? Јел си срећан због тога и целокупне ситуације у земљи? Можда и јеси с обзиром да си поменуо како су словенске земље у "развоју" и да енормна задужења нису проблем, јер сви ти кредити наводно могу да се рефинасирају.А ево имаш и истомишњеника ElPadrina који каже да Александар Вучић можда и није толико лош ако га упоредимо са социјалистичким лидерима.Па супер нека вам је са срећом.Ја кажем да су словенске земље након колапса Источног блока у бунару и то ће тек да се види,а и осетићете на властитој кожи.Ето чак се и Etaoin који се не слаже самном истраумирао на саму помисао како ће у будућности да реши своје стамбено питање.

Image

ВИДЕО:
https://youtu.be/JEWaEN2XKWU

Пре неки месец био је овде на Новом Београду неки чупави брат Рус и направио прилог о насељу зашавши у блокове.Углавном све се свело на причу да уопште није битно да ли живите у војном или обичном радничком стамбеном блоку.Планска архитектура је потпуно идентична.Дизајн апартмана је високог квалитета и то је нешто чиме се водио југословенски социјализам.Поједини новобеограђани су испрва сматрали да је квалитет ових апартмана испод просека,али након што би се преселили у земље Западне Европе,врло брзо би схватили да су југословенски стандарди били много виши у односу на оне које су тамо затекли.

А да је то тако можете се уверити на основу коментара странаца испод видеа који би врло радо мењали своје стамбене јединице за Нови Београд.И да напоменем,овде је реч о староградњи.

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Вести

Postby Bolesni^od^ljubavi » Sun Sep 12, 2021 11:47 am

Daje i Vučke trenutno vojsci i pandurima stanove za 350 evra kvadrat po Bg i NS, uskoro će i profesorima. Taman sklopite koaliciju. Da se vratimo u fiće i stojadine i da menjamo opet u Rumuniji žvake za farmerke i da spavamo bezbedno po klupama.

User avatar
CamoSurprise
Posts: 318
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:29 pm

Re: Вести

Postby CamoSurprise » Sun Sep 12, 2021 12:01 pm

Iskustvo moje porodice sa stambenim fondom je pozitivno, ali da bi se ostvarilo, bilo je potrebno da migriramo u kontra smeru od onog koji je danas uobičajen. U Beogradu, gde sam rođen i živeo do četvrte godine, nije bilo teorije da moji roditelji dobiju stan, pa su se opredelili za selidbu u manji grad - Šabac, gde su oboje dobili posao u struci u istoj fabrici i tu ostvarili uslove za stan. Kasnije, čim je data mogućnost za privatizaciju, ušli su u tu priču, tako da je taj stan koštao nekih 7-8000 tadašnjih maraka. To je svakako daleko ispod tržišne vrednosti, ali bilo je ljudi koji su čekali, pa kad je krenula inflacija, stanove kupovali bukvalno za 2 boksa cigara.
Kad je ćale umro, stan je ostao meni u nasledstvo, a kada sam zasnovao porodicu, ja sam digao kredit i kupio jedan manji stan od 37 kvadrata, gde je keva prešla, a nama je ostao ovaj veći stan. Moja razmišljanja i mogućnosti za kredit su bila takva da sam gledao da se što manje godina opteretim. Po cenu nešto većeg učešća i rate, uzeli smo stambeni kredit na samo 5 godina i dobili dosta povoljniju kamatnu stopu od banke.
Sutra će iza nas klincu ostati dve nekretnine. On ako bude pametan u životu, steći će još, ako ne bude, bar će imati više da prokocka. :mrgreen:

Poenta priče je da nije baš sve što Sukarno priča glupost. Bilo je u tom sistemu itekako dobrih stvari, a jedna od bitnijih je da su odgovarajuće sektore državnog uređenja vodili stručni ljudi. Naravno da se i tada podrazumevalo da na te pozicije dolaze ljudi koji su članovi partije, ali se struka poštovala. Danas imamo situacije da su na odgovornim pozicijama polupismeni ljudi, samo zbog partijske podobnosti i poslušnosti.
Ipak, taj kocept društvene svojine i radničkog samoupravljanja, nije mogao da opstane, pogotovo kod prevarantskog naroda kakav je na žalost većinom naš. Kad je krenulo urušavanje, direktori su krali šlepere robe, radnici alate i delove mašina, a fabrike ostajale razjebane. Produkt takvog sistema je i zapošljavanje po troje ljudi na jedno radno mesto, od kojih jedno stvarno radi, a drugo dvoje krivinare i svi primaju istu platu. To je neodrživo sa svake strane, kako ekonomske, tako i socijalne. Ostatke takvog uređenja imamo još uvek u današnjoj državnoj službi i administraciji. To i danas bode oči nama koji radimo kod privatnika i znamo šta znači zaraditi platu, ali radi kupovine socijalnog mira i uhlebljenja svojih (ovaj put nestručnih) kadrova, ni jedna politička stranka koja dođe na vlast ne rešava problem viška zaposlenih u državnim službama i administraciji.
Gilajdza RIP

User avatar
CREW pg
Posts: 169
Joined: Sun Feb 28, 2016 10:06 am

Re: Вести

Postby CREW pg » Sun Sep 12, 2021 12:09 pm

Sukarno brate, sto ti ne zivis u Belorusiji kad je tako do jaja? :mrgreen: Imao sam prilku da radim u Poljskoj, upoznao bar 10 Belorusa koji su zapalili pritom se radi o visokobrazovanim ljudima. Slicno sam dozivio u Estoniji i Letonji.
Taj princip svima malo ali jednako je odavno prevazidjen, jer su na vrhu brijega uvjek oni sto imaju mnogo vise.
Mi zivimo tilu gdje zivimo i sve se krece ka kapitalizmu. A to je surov sistem za zemlje ususkane u socrealizam gdje je hiljade Šurdilovića naslo svoje uhlebljenjr na grbacama radnih ljudi.
Ne moze da opstane sistem gdje ljudi misle da je dovoljno ds dobiju jedan posao i rade ga 40 godina, a sa istim znanjem koje steknu u prvih par godina posla. I posle 35 godina otaljavanja ili bar rada na istom nivou. To ne moze da funkcionise, mora da se radi na sebi jbg rodjaci. A ako je kasno za nas u 30im, 40im donekle opet nije kasno da djecu usmjerimo. Sto znaci nema vise obrazovanja za sve i svasta do kraja fakulteta, nego zestoko usmjerenje - biraj bar 3 jezika da naucis, info. tehnologije, dizajn, finansije, građevina, turizam. Izbora je mnogo i to su poslovi koji ce sigurno u decenijama donositi realnu zaradu. I da im guramo da putuju da vide svijet, da ih ne plase 3 dzamije i 6 sinagoga vec da shvate da postoje i druge kulture i religije. A opet da imaju osjecaj za ocuvanje svog identiteta, to ide iz kuce.
U vezi nekretnina - mnoge djelatnosti su se naglo prilagodile u zadnjim godinama , moze se sve vise raditi od kuce. Samim tima ako ne moras da ides u kancelariju vise od par dana mjesecno, ne moras se gurati da zivis u centralnim gradovima. Naravno mnogi poslovi nece biti zahvaceni time, posebno usluzna industrija.
Mene nervira drugar koji godinama radi u kolcentru, kad god se nadjemo kuka jer ne moze da mrdne sa platom godinama. A sta si uradio za to vrijeme brate? Jbt nauci jebeni Excel, neke osnove upravljanja projektima, osnove finansije, wordpress bilo sta. Pa konkurisi dalje, ako firma to ne prepozna. I taj neki narativ opstaje, mnogi bi da budu moderne Šurde i da kukaju na nepravde, ali ne bi kurcem mrdnuli.
"Вјечна зубља вјечне помрчинe
нит догори нити свјетлост губи"

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Вести

Postby lost&found » Sun Sep 12, 2021 1:15 pm

Bolesni^od^ljubavi wrote:Naše niko ne šalje u Nemačku nego odlaze sami jer je ovde sranje.


Pa zar mislis da Nemačka bas tako deli boravisne šakom i kapom? Ima mnogo nasih na crno, i da, ima likova koji salju nase radnike tamo na crno. Toga je naravno i Nemačka svesna, ali im odgovara jer im treba radna snaga koja ne moze da dzabalebari, tj bude na drzavnoj sisi jer nemaju zdravstveno, penziono, itd. Kad im ne bude odgovaralo, lagano ce ih poterati, i to je to. To naravno ne odgovara lokalnim šljakerima, jer Poljaci, Balkanci i Turci smanjuju cenu rada

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Вести

Postby Bolesni^od^ljubavi » Sun Sep 12, 2021 1:50 pm

Vidi ti kažeš da ih neko šalje a svi ljudi iz mog okruženja su otišli sami svojom voljom i rade svi na belo, tako da ih niko stvarno nije poslao nego su jednostavno otišli jer nisu želeli da rade za 300 evra. Nisu svi u Nemačkoj, većina je krenula sa Maltom, pa posle završili u Nemačkoj, Danskoj, Norveškoj, Švajcarskoj, Kanadi, Americi... Ni jedan jedini od njih ne radi na crno, svi su prijavljeni i zadovoljni, inače bi se vratili ovde da im je loše. Ja sam ovde zadovoljan svojim primanjima i životom, zato ne odlazim, ali me mnogo nervira što toliko ljudi mojih godina pali napolje i zbog toga se bunim.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Вести

Postby Rođaci » Sun Sep 12, 2021 2:21 pm

iz najbližeg okruženja mi je u poslednjih godinu dana otišlo 6 ljudi, a još njih ide uskoro, uključujući i mog rođenog brata

nije samo u parama stvar, ljudi prosto neće više da žive u ovom ludilu


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests