Bande

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
1914
Posts: 1203
Joined: Sun May 07, 2017 3:23 pm

Re: Bande

Postby 1914 » Wed Jan 30, 2019 9:50 am

U americkim zatvorima bukvalno nikada ne smes spustiti gard. :shock:




Ima neki lik (koji je robijao dosta dugo) kanal kako preziveti u americkom zatvoru(od sranja do tusiranja-komentari su crnjak) :mrgreen:

https://www.youtube.com/user/FreshOutSeries/videos

Neki lik iz Srbije mu postavio pitanje :lol:

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Wed Mar 06, 2019 12:15 pm

Evo jedne da kazemo lepe vesti usmerene protiv farmakomafije. Na prethodnim stranama smo govorili o opioidnoj epidemiji koja urnise SAD. Sada izlazi vest da je kompanija koja je jedna od najzasluzinijh za sirenje epidemije "Purdue Pharma" na ivici bankrota zbog tuzbi i nagodbi koje se vode protiv njih.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1513617

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Wed Apr 03, 2019 7:47 pm

Jedan odlican dokumentarac o Sijetlu pod nazivom „Seattle is Dying. U dokumentarcu su prikazani veliki problemi koji postoje u ovom gradu sa beskucnicima. U ovom slucaju ovi beskucnici su skoro stoprocentno narkomani, mentalno oboleli ili i jedni i drugi. Poput San Franciska i ovde prave haos na ulicama. U sred bela dana mogu da se drogiraju, da kenjaju, pisaju u glavnim gradskim ulicama, da postavljaju satore i imrpvizovane domove gde im padne na pamet. Sijetl ima neki nenormalno veliki broj pljacki, odnosno provala u domove.



Da neko ne pomisli, nisu u pitanju obicni ljudi koji su ostali bez posla pa su izgubili domove. Ovde se govori o ljudima koji nikada nisu ni radili ili nisu imali nameru da rade. Pre svega o narkomanima koji zive kao zivotinje samo da bi hranili svoj porok sa asocijalnim ponasanjem, cesto veoma agresivni.

Ljudi u Sijetlu su posebno besni na gradske vlasti koje su dale instrukcije policiji da uopste ne primenjuju silu prema tim ljdima bez obzira sta ovi radili, a ovi znaju bas da prave zesca sranja bez ikakvog straha od policije. Naravno policija je jos vise ispizdela sto ne moze da sprovodi zakon. Kao sto pretpostavljate gradom vlada neka liberalna levica i oni ne vide u cemu je problem. Da ne prepricavam dalje, stvarno vredi pogledati dokumentarac, nema klasicnih bandi ali govori o tome kako ulice jednog grada mogu postati opasne.

Ono sto se samo lagano pominje u dokumentarcu, a sto sam procitao na FB stranici „Seatle looks like shit“ to je da su svi drugi americki gradovi imali praksu da pokupe lokalne skitnice i narkomane, da im plate kartu ka Sijetlu ili San Francisku, da im daju neke pamflete gde mogu tamo da dobiju besplatnu hranu, sator i medicinsku uslugu uz pretnju da ako se vrate u grad iz kojeg su ih proterali da ce ih odlomiti od batina. Ne znam da li je to urbani mit, ljudi koji zive u Sijetlu smatraju da je to istina.

Evo i linka navedene FB stranice, ljudi slikaju katastrofu sa ulica i postavljaju fotke, linkove iz nekih novinskih tekstova (ima stvarno odlicnih) i licna zapazanja.

https://www.facebook.com/SeattleLooksLikeShit/

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Wed Apr 03, 2019 8:39 pm

riper wrote:Ono sto se samo lagano pominje u dokumentarcu, a sto sam procitao na FB stranici „Seatle looks like shit“ to je da su svi drugi americki gradovi imali praksu da pokupe lokalne skitnice i narkomane, da im plate kartu ka Sijetlu ili San Francisku, da im daju neke pamflete gde mogu tamo da dobiju besplatnu hranu, sator i medicinsku uslugu uz pretnju da ako se vrate u grad iz kojeg su ih proterali da ce ih odlomiti od batina. Ne znam da li je to urbani mit, ljudi koji zive u Sijetlu smatraju da je to istina.



User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Wed Apr 03, 2019 10:43 pm

Inace, odgledao sam dokumentarac i to bez nekih prevelikih ocekivanja, ali naracija, istrazivacko novinarstvo, kadrovi/kamera, ljudi koji su intevrjuisani - svrstavaju ovaj dokumunatarac medju najbolje koje sam ikad gledao. Sve preporuke i hvala riperu

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Bande

Postby Rođaci » Wed Apr 03, 2019 11:05 pm

nedavno sam čitao intervju sa nekim našim IT-jevcem koji je otišao u SF i koji se sada seli u neki drugi grad
kaže da je grad u totalnom rasulu, narkomani su bukvalno svuda po ulicama, podzemnim prolazima, metro stanicama... isto sam video i na drugim mestima, poput ovog klipa Pola Džozefa Votsona

neverovatno je da su gomile izmeta svuda i da je grad organizovao posebnu službu koja se bavi time





malo veseliji osvrt na drugi grad, Klivlend:




riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Wed Apr 03, 2019 11:29 pm

De me nadje Rodjo, taman sam poceo da gledam dokumentarac o pocecima rasula, odnosno onoga sto ameri zovu "urban decay" Klivlenda. U svoje vreme jedan od najprosperitetnijih americkih gradova danas je medju onima koji su najgori. Taman cu ovo da odgledam sto si postavio sa onim sto sam ja pronasao kao omnibus.

Inace slucajevi San Franciska i Sijetla ne mogu se uporediti sa Klivlendom, Detroitom, Kamdenom, Flintom, Baltimoromi slicnim jazbinama. Svi nabrojani gradovi i mnogi drugi, su do nekog stadijuma urbane katastrofe dosli seljenjem americke industrije. Citav potey od severoistoka ka srednjem delu Amerike naziva se "rust belt", zbog hiljada zatvorenih fabrika. Sa druge strane San Francisko i Sijetl su prosperitetni gradovi koji su veoma brzo iskoristili neke druge potencijale.

Nikada ti gradovi nisu propali ili bili siromasni, odnosno nije im se desilo nista dramaticno da su ljudi koji tamo zive osiromasili. Ovaj konkretan problem je nastao zbog politike tolerancije, ne toliko prema beskicnicima kao takvim, vec prema drogi. Jer i u ovom dokumentarcu i u mnogim tekstovima videcete da ljudi koji se bave ovom tematikom a nisu politicari ovo ne nazivaju "homeless problem" vec "drug problem".

A za dokumentarce, sto je Lost and Found primetio, to za nase novinare i novinarcice koji se tripuju da su veliki istrazivacki novinari kao Brankica Stankovic da vide kako se istrazuje neka tema. Nije istrazivacko novinarstvo samo kada se istrazuju politicari. Istrazivacko novinarstvo moze biti i treba biti ono kada se istrazuju veliki drustveni problemi i to iz svih uglova. Pojava i razvoj problema, uticaj na drustvo, moguca resenja, sa primerima iz necijeg konkretnog zivota.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Bande

Postby Rođaci » Wed Apr 03, 2019 11:36 pm

da da, administracija San Franciska tamo deli špriceve, ne znaju šta više da rade
ima toliko narkomana da su sistemska rešenja, odnosno pokušaju takvih rešenja, gotovo neizvodljivi i zato je grad otišao u PM

ovo sa Klivlendom je zezanje, dva kratka klipa

gledam redovno onog tipa koji ide kroz hudove, mislim da si baš ti kačio link
jeziva mesta
LA ima Skid Row, kraj grada u kojem su po ulicama čitava šatorska naselja beskućnika



slično je i u Anahajmu





1/4 beskućnika Amerike živi u Kalifornij

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Bande

Postby Batke » Thu Apr 04, 2019 1:19 am

Rođaci wrote:1/4 beskućnika Amerike živi u Kalifornij

Ово је жива истина али ради се о другачијој врсти бескућника. Наиме због цене квадрата у калифорнији и веома високих пореза на непокретну имовину већина људи је приморана да живи у комбијима, камперима или камп приколицама... Не ради се о наркоманима нити члановима банди, пропалим ратним ветеранима већ се ради о веома добростојећим људима са уносним занимањима. Ту су програмери, сервисери, Хаус мајстори чак и неки јапији... Сваке ноћи на десетине возила и људи и породица се паркира по Волмарту. Иако је живот на паркинзима забрањен волмартов ради нон стоп, а и сам волмарт се не буни јер им ти људи повећавају куповну моћ. Значи преко ноћи тај паркинг постаје огромни камп. И они тако живе од волмарта до волмарта. Што се тиче купатила и туширања многи од њих имају фит пас картице за теретане, кувају на гасу и имају соларне плоче, за сталну адресу боравка узимају своја складишта те могу да живе иоле пристојним животом, али оно немају стални дом и воде се као бескућници. Таквих има више од половине. Цене квадрата и изнајмљивања станова у Калифорнији су папрене. Нешто слично као што је на почетку теме неко писао о Ванкуверу и њиховим проблемима са становањем. Видећу да нађем и неколико канала да видите како тај живот и изгледа.
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Bande

Postby Rođaci » Thu Apr 04, 2019 1:53 am

i ja sam ih gledao nekoliko, ovaj mi je bio najbolji



jedan od ljudi sa snimka priča da ima posao, ali da mu plata nije dovoljna da iznajmi stan, a istovremeno zbog te plate ne ispunjava uslove za primanje novčane pomoći od države
ogroman broj ljudi tamo živi od tzv. food stamps
https://en.wikipedia.org/wiki/Supplemen ... ce_Program


i ovaj o rušenju napuštenih kuća u Detroitu je dobar
u momentu snimanja, bilo je 80.000 takvih kuća


Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Bande

Postby Druidid » Thu Apr 04, 2019 11:57 am

Sto se tice San Franciska dosta mojih kolega je bilo tamo, pa cu vam preneti njihova iskustva.
Grad je preskup, a najskuplje od svega je cena kvadrata, pa samim tim i iznajmljivanje stanova. Nije uvek bilo ovako ali sa razvojem silicijumske doline dogodilo se da ljudi sa nekim obicnim, pa cak i dobrm poslovima jednostavno ne mogu da placaju abnormalne kirije i prinudjeni su da zive na ulici. Veliki broj ljudi zivi van San Franciska negde u toj Bay area i svaki dan putuje po 2h na posao.
Svi kazu da je grad odvratan i da nema sta da se vidi. Ukratko Kinezi, pederi i beskucnici. Pedera ima procentualno vise nego u bilo kom drugom gradu na svetu, SF im je prakticno prestonica. Hrana je katastrofa i skupa. Samo dzank food, ako hoces nesto organsko da pojedes, preskupo je, a opet je i to lose. Npr vecera koja u restoranu u Lisabonu kosta oko 15 dolara, u SF u istom tom restoranu kosta 70.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Thu Apr 04, 2019 12:48 pm

Ono sto je meni logicno iz raznih tekstova, priloga i dokumentaraca, Kalifornija je nekako logicna destinacija za beskucnike. Ovde pre svega mislim o onim beskucnicima kakvi su vidjeni u Sijetlu i kakvih ima u San Francisku, dakle drustveno nefunkcionalne jedinke sa narkomanskim navikama i/ili nekim psihickim poremecajem.

Kalifornija pre svega zbog klime, za koju kapiram da ima malo padavina i malo nekih hladnijih dana, idealna je destinacija za beskucnike da se tu grupisu iz svih delova zemlje. Jer u tom slucaju zaista mozes ziveti u satoru. Druga stvar je u tome sto je u pitanju najbogatija americka drzava, sto bi moglo da znaci da su i kontejneri i ono sto isprose bogatiji. Treca stvar je u tome sto su to liberalne drzave, ne samo po stavu dobrog dela stanovnistva vec i po politicarima koji ih vode.

To je rezultiralo da se ovaj problem "resi" tako sto se takvim beskucnicima koji zaista prave problem, apsolutno sve dopusti. Mogu da pisaju, seru, kradu, da se drogiraju, sve je dopusteno na sred ulice u po bela dana. Pa ko ne bi to pokusao da iskoristi.

Postoje dokumentarci, gledaom sam coveka koji je u IT sektoru negde oko Santa Monike, sa porodicom zivi u kamperu. Ima tacno lokacije u gradu gde moze da parkira tokom noci, gde moze tokom dana. Ostali su bez kuce 2008. godine u jeku one krize sa nekretninama. Normalna porodica, ono sto je vec pominjano u prethodnih nekoliko postova, jednostavno sebi ne mogu da priuste kucu ni da izdaju a kamoli da kupe.

Ali to je ta druga vrsta "beskucnika", to su normalni, socojalizovani ljudi koji se nisu odali drogama i kriminalu. Oni koji prave problem da je to sad vec dostiglo nivo drustvenog problema je ta druga vrsta beskucnika koja je manje vise svesno izabrala taj nacin zivota.

U dokumentarcu o Sijetlu koji sam postavio, tamo su prelistavali onaj registar beskucnika, gde prvih 100 valjda ima u proseku 36 krivicnih dela iza sebe. I to ne samo pisanje i sranje po ulici, vec pljacke, silovanja, dilovanje i slicno. Dakle ulice tih gradova nisu postale opasne zbog normalnih ljudi koji su silom prilika ostali bez doma, vec od onih koje je obuzela droga i koji cine sve ne bi li nahranili tu zavisnost. A kada si takav tip beskucnika koji nema posao ni prihoda, a navucen si na neko sranje, pa sta mislis odakle pare. Naravno nekom kradjom i otimanjem, drugo nema.

Banda Descontrolada
Posts: 82
Joined: Sun Sep 30, 2018 2:44 pm

Re: Bande

Postby Banda Descontrolada » Thu Apr 04, 2019 1:44 pm

Pa zar je takvo stanje u "najsrecnijoj'' zemlji svijeta?
Vecchie maniere!

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Thu Apr 04, 2019 2:28 pm

Batke wrote:
Rođaci wrote:1/4 beskućnika Amerike živi u Kalifornij

Ово је жива истина али ради се о другачијој врсти бескућника. Наиме због цене квадрата у калифорнији и веома високих пореза на непокретну имовину већина људи је приморана да живи у комбијима, камперима или камп приколицама... Не ради се о наркоманима нити члановима банди, пропалим ратним ветеранима већ се ради о веома добростојећим људима са уносним занимањима. Ту су програмери, сервисери, Хаус мајстори чак и неки јапији... Сваке ноћи на десетине возила и људи и породица се паркира по Волмарту. Иако је живот на паркинзима забрањен волмартов ради нон стоп, а и сам волмарт се не буни јер им ти људи повећавају куповну моћ. Значи преко ноћи тај паркинг постаје огромни камп. И они тако живе од волмарта до волмарта. Што се тиче купатила и туширања многи од њих имају фит пас картице за теретане, кувају на гасу и имају соларне плоче, за сталну адресу боравка узимају своја складишта те могу да живе иоле пристојним животом, али оно немају стални дом и воде се као бескућници. Таквих има више од половине. Цене квадрата и изнајмљивања станова у Калифорнији су папрене. Нешто слично као што је на почетку теме неко писао о Ванкуверу и њиховим проблемима са становањем. Видећу да нађем и неколико канала да видите како тај живот и изгледа.


Tako je. Sto kaze jedan u komentarima drugog dela ovog Rodjinog videa za Anaheim, "remember that most of us is only one paycheck from being homeless". Inace, drugi deo je jos bolji i rade intevrjue sa ljudima koji zive tu, odgledajte.



Inace, nisam imao pojma da i u Anaheim-u ima toliko beskucnika, a cesto sam isao jedno vreme tamo, doduse uvek sam se drzao dela levo od autoputa 5 (47. sek u prvom klipu o Anaheimu-u, sto je ostavio Rodja, ima mapa gde se vidi da su ti kampovi s desne strane petice). Nikad me hokej i bejzbol nisu zanimali, pa je i logicno sto nisam isao desno gde su hale Ducks-a i Angels-a, a tamo su i beskucnici.
Ranije sam pisao da sam se u sred bela dana ponekad nalazio u krajevima Downtown LA i Koreatown koji su kao na ovim snimcima, s tim sto je Koreatown jos opasniji jer tamo operisu Mara Salvatrucha i MS-13. Svakako nisu prijatna iskustva, a nocu mogu da zamislim. Verovatno i ne dozivis da saberes utiske :D Secam se jednom smo oko 3-4 ujutru kolima prolazili krajem Downtown-a gde ih ima bas mnogo, i stali na crveno, u jednom momentu dolece kamen i pada na haubu i krecu da se priblizavaju njih 10ak ka nasim kolima. Walking Dead scena otprilike. Naravno, nismo cekali da se zeleno upali. Ono sto je interesantno je da je samo dva bloka dalje od toga skroz normalan ambijent, barovi, ljudi normalni itd. A ima takvih ekstrema po Kaliforniji dosta.

@Druidid

Ne slazem se bas da u SF nema sta da se vidi. Arhitektura i koloritet kuca je prelep, i jos neke druge stvari. Al je tacno da je pre-pre-skup i da ima nenormalan broj beskucnika. Drugarici ukrali iz kola torbu, iako smo bili smesteni u, vizuelno bar, pristojnom delu grada. Kasnije smo videli nekog beskucnika kako baulja ulicicama sa carry-on torbom i onda je seo, i gleda sta ima unutra...

@Banda Descontrolada

Bukvalno se ne secam da sam ikad i u jednom novinskom clanku sa onim top listama najsrecnijih ljudi video Ameriku u prvih 10. Doduse stoji da su ta istrazivanja glupa. U svakom slucaju, ne znam za ostatak Amerike, al (Juzna) Kalifornija je jedno od najboljih mesta za zivot AKO I SAMO AKO imas iznadprosecna primanja.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Bande

Postby Rođaci » Thu Apr 04, 2019 2:40 pm

lost&found wrote:Secam se jednom smo oko 3-4 ujutru kolima prolazili krajem Downtown-a gde ih ima bas mnogo, i stali na crveno, u jednom momentu dolece kamen i pada na haubu i krecu da se priblizavaju njih 10ak ka nasim kolima. Walking Dead scena otprilike. Naravno, nismo cekali da se zeleno upali.


imam drugara koji je rođen i odrastao u Nju Džerziju
pre nekoliko dana mu šaljem ovaj klip:



kaže on to je hood koji je najbliži njegovoj kući i tamo te panduri puštaju da voziš kroz crveno ako si belac, imaju razumevanja :lol:
a ovo još i dobro izgleda u poređenju sa Detroitom i Filadelfijom

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Thu Apr 04, 2019 2:47 pm

Pa da. Mada realno, ako vec znas da je tamo sranje, najbolje je ici obilaznim putem :D
U DTLA sam neretko isao na underground zurke, i dosta puta tacnu lokaciju jave SMS-om tek 2 sata pred dogadjaj, a jednom mi se desilo da me je iz Ubera obezbedjenje sprovelo do ulaza u hangar neki gde je zurka bila, iako je bilo tipa 10 metara distanca. Al su okolo u toj ulici bauljale razno-razne face.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Thu Apr 04, 2019 3:37 pm

Neko moje misljenje je da amerikanci imaju tu neku crtu samounistenja koju izgleda svaki narod nosi sa sobom. To imamo i mi, vise njih, demonstriramo svaki dan. Ali postoji to pitanje, kako je moguce da najjaca zemlja sveta, koja je nesto najblize nekom savrsenom uredjenju i sistemu u kojem neko moze ziveti, generise takvu nejednakost i ima takve drustvene probleme.

Nekako ne ocekujes od jedne takve zemlje da ima takav problem sa kriminalom. Ovde pre svega mislim na ulicni nivo kriminala koji i najvise utice na obicne gradjane koji su zrtve. Skoro svi veci i srednji gradovi imaju tako nesto. Kako je moguce da jedna takva drzava ima takav problem sa drogom. Ne zaboravite, najveci konzumenti svih mogucih opijata su upravo amerikanci. Pa meksicki karteli ne bi postojali, ili ne bi bili ovako snazni da u komsiluku nemaju takvu potraznju za drogom.

Ova poslednja opioidna kriza pokazala je tek kakve stete u drustvu mogu nastati kada se udruze pohlepa velikih kompanija sa jedne i zakazivanje institucijonalnih mehanizama sa druge strane. Ako ti u bilo kojoj drzavi u jednoj godini od droge umre izmedju 60 i 70 hiljada ljudi i ako po grafikonima vidis da je taj broj u odnosu na pocetak veka ucetvorostrucen, kako onda moze da se govori o necemu sto je izuzetak. Brojke su gore nego u ratovima po Bliskom istoku gde je apsolutna klanica.

Sa jedne strane postoje istrazivanja da su amerikanci najsrecniji narod, ali kako je moguce istraziti ko je zaista koliko srecan. To je subjektivan osecaj. Mozda nisu pesimisti kao mi, ali i njima i nama to dolazi iz nekog istorijskog i licnog iskustva. U SAD ako jednom propadnes imas sistem koji ti daje mogucnost da se vratis, da i dlje zivis kao covek. Kod nas bas i nije tako.

Posebno je zanimljiv stav da su oni „jednu platu daleko od beskucnistva“. Pa to bismo mi, sa ovako sakatim sistemom i svim sranjima koa su nam se dogodila, mogli da kazemo.

Iskreno mislim da je u SAD neko doba dekadencije. Ta zemlja i taj narod tamo u poslendjih nekoliko vekova nije iskusio neku pretnju po njihovu egzistenciju. Drugi svetski rat je bilo nesto najblize tome. Dakle to je drustvo koje je prosperiralo i talozilo bogatstvo. Da li su izgubili osecaj u tome da se raduju nekim manjim stvarima ili ne ja ne znam.

Mi smo ovde vec govorili o tome, a to su vise primetili stranci. Za nas vazi da smo uvek raspolozeni za dobru zabavu, da smo drustveni, da smo porodicno jako vezani, nekad mozda i vise nego sto bi trebalo. Smatra se da je to zbog te nase burne istorije, gde je svaka generacija iskusila rat, gde smo uvek bili i teritorijalno i kao narod ugrozeni. Kod nas je mir samo period izmedju dva rata. U nasoj kolektivnoj podsvesti postoji taj strah da vec sutra moze da sve nestane nekim novim ratom, zato te periode mira trosimo u nekoj dobroj zabavi, izlascima, druzenju sa dragim ljudima. Otud i kultura kafane i kultura kafica i kultura kladionice kao mesta druzenja vise nego kockanja i divljih zurki, izlazaka. Sve je to neki podsvesni strah da vec sutra moze da nestane. U tom smislu se valjda zadovoljimo manjim stvarima.

Ali u drustvu koje generise takvo bogatstvo, koje agresivni promovise potrosacki mentalitet i za koje nema opasnost od nekog iznenadnog gubitka, valjda sve to nije dovoljno. Ne mogu da kazem da su amerikanci srecni ili nesrecni, kada pogledaju nas, verovatno su srecni. Ali opet ostaje to, kako je moguce da tako jedna jaka i uredjena drzava stvori takve drustvene anomalije.

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Thu Apr 04, 2019 4:41 pm

riper wrote:Iskreno mislim da je u SAD neko doba dekadencije. Ta zemlja i taj narod tamo u poslendjih nekoliko vekova nije iskusio neku pretnju po njihovu egzistenciju. Drugi svetski rat je bilo nesto najblize tome. Dakle to je drustvo koje je prosperiralo i talozilo bogatstvo. Da li su izgubili osecaj u tome da se raduju nekim manjim stvarima ili ne ja ne znam.

Ali u drustvu koje generise takvo bogatstvo, koje agresivni promovise potrosacki mentalitet i za koje nema opasnost od nekog iznenadnog gubitka, valjda sve to nije dovoljno. Ne mogu da kazem da su amerikanci srecni ili nesrecni, kada pogledaju nas, verovatno su srecni. Ali opet ostaje to, kako je moguce da tako jedna jaka i uredjena drzava stvori takve drustvene anomalije.


Ovde si otprilike uboo srz. Recimo, dosta nasih tamo koji rade ozbiljne poslove je srecno. To je uglavnom zato sto se ne pecaju na price na koje pada prosecan Amerikanac, jer im nije od malena ispiran mozak stvarima poput "moras da imas stvar X da bi bio srecan". Naravno, ne u tako eksplicitnoj formi, vise suptilno. Kao i floskule "keeping up with the Joneses"/"the grass is always green at neighbors' side". Dakle, u konstantnoj si trci da imas bar isto onoliko koliko i komsija. Kod nas je mnogo uniformnija raspodela novca, pa tako cak iako postoji mnogo zavisti u Srba, ne opterecujes se bas previse sta ima komsija, jer nije mnogo njih koji su bas mnogo bogatiji od tebe da se to primeti na svakom koraku. Ko ne upadne u taj zacarani krug, ima visestruko sanse da bude srecniji.
Secam se da se meni par puta desilo, tek poceo da radim, i vozikam se i gledam oko mene Tesle, Nemci, Porsei, reklame koje te pozivaju da kupis nov model luksuznih kola, auto-saloni luksuznih brendova tik uz autoput, itd. Naravno da je i meni u nekoliko navrata palo napamet da svu ustedjevinu dam kao zalog za kredit za kola ili za lizing. Hvala Bogu, opasuljim se vec u narednom momentu, al je poenta da se dosta Amerikanaca ne opasulji. Filovani su idejama potrosackom mentaliteta jos od malih nogu, tako da ih i ne krivim, lako mozes da predjes na "mracnu stranu" i bez toga. I onda skapiras da, iako jeste Kalifornija mnogo bogata, nije bas da svi mogu realno da priuste BMW, Teslu, vec je gomila njih u kreditima ili su im to kola na lizing. Da i mi imamo tu tendeciju, moze da se vidi kod prosecnog gastosa iz Nemacke/Austrije/Svajcarske, gde spucaju svu ustedjevinu na nekog polovnog Nemca i kace to na drustvene mreze, kao uspeli su u zivotu. Sreca njihova te u tim bogatijim evropskim zemljama i ako puknes (ostanes bez posla npr.) , drzava te nece bas sutnuti na dno. Da je Amerika blizu i laksa za imigraciju, i da su ti isti ljudi tamo, polovina njih bi verovatno bili beskucnici kao u videima sa ove strane.
Dakle, opet da kazem, ko dodje u Ameriku kao ambiciozan/vredan/kreativan, oslobodjen (kao neko ko je dosao sa strane) od stvari poput potrosackog mentaliteta u USA i znajuci da je to u sustini budalastina, kao i neke druge mane te zemlje, samo mu je nebo granica.

bojan23
Posts: 356
Joined: Fri Feb 05, 2016 10:17 am

Re: Bande

Postby bojan23 » Thu Apr 04, 2019 4:58 pm

Suštinu ste pogodili, brat od tetke u Šarloutu grca u kreditima, ja mu kažem ne treba ti ajfon 10, uzmi htc, huawei, ne treba ti novo auto, uzmi polovnjaka starog pet, šest godina, možeš da živiš bez gomile gedžeta i sitnih kućnih aparata, živeo si bez istih u Srbiji, štekaj za kuću da ne plaćaš kiriju ceo život, da sutra ne daj bože izgubiš posao, da ne moraš na ulicu, ne mora kuća od 180 kvadrata za vas dvoje, u Beogradu ste živeli u 35 kvm.
Al džabe on je skorz popušio tu konzumerističku priču, al dobro barem ima lepe slike za fejsbuk i instagram.
З В Е З Д А Л Е !

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Thu Apr 04, 2019 5:07 pm

Jebi ga, to samo pokazuje koliko je lako pasti na te stvari ako nisi jak karakter. Americke korporacije i vlada su to provalili, i zato imamo danas Amerikance takve kakvi su, al da se radi na kampanji takvog agresivnog konzumerizma u narednih recimo 50 godina u bilo kojoj drugoj zemlji, verovatno bi slicno bilo. (I da se zaboravi naravno ono sto danas znamo o posledicama toga u Americi)
PS Huawei ne mozes da kupis kolko ja znam u Americi, tako da budi ipak fer prema bratu :lol:


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests