Вести

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
lukabrasi
Posts: 252
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Вести

Postby lukabrasi » Tue Jan 26, 2021 5:50 pm

Ne, ali tom logikom bi trebali da izadjemo i podrzimo Cedu ili Djilasa?

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Tue Jan 26, 2021 5:52 pm

lukabrasi wrote:Ne, ali tom logikom bi trebali da izadjemo i podrzimo Cedu ili Djilasa?

Da

lukabrasi
Posts: 252
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Вести

Postby lukabrasi » Tue Jan 26, 2021 8:30 pm

Moskva ima 15-ak miliona stankvnika i na proteste izadje 5-10 soma ljudi...Pa nisu ni ti Rusi tolili debili, imaju neke organizacije, stranke, nisu im sve unistene kao kod.nas od strane sluzbi...

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Вести

Postby Druidid » Tue Jan 26, 2021 9:24 pm

Ne znam samo odakle ta prica da je Rusija sirotinjska zemlja. Prosecna zarada im je 500-600e na nivou drzave, ali Rusija ima preko 150 miliona stanovnika i skoro 200 razlicitih etnickih grupa, o velicini zemlje i da ne pricam. U Moskvi je prosecna plata oko 1400e, sto je na nivou Praga npr, a i cene su im tu negde. Treba uzeti u obzir da su Rusi pod sankcijama zadnjih iks godina. Dosta losa slika o Rusiji se plasira preko zapadnih medija i ljudi nemaju jasnu sliku koliko je to danas ustvari razvijena zemlja.
Kao sto kod nas retko gde u medijima mozes da cujes nesto lose o Vucicu, to isto zapad radi sa Rusijom, samo obrnuto.

User avatar
навијај
Posts: 463
Joined: Tue Feb 02, 2016 2:06 pm

Re: Вести

Postby навијај » Tue Jan 26, 2021 10:45 pm

можда одатле што је просечна руска 433е а мађарска 755, португалска 1000, финска 2500...

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Вести

Postby Druidid » Tue Jan 26, 2021 11:09 pm


User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Вести

Postby čompika » Tue Jan 26, 2021 11:33 pm

савабјан wrote:Pa to se samo u sirotinjskim državama poput Srbije, Rusije itd razmišlja o geopolitici. Običnog čoveka na zapadu boli kurac za geopolitiku, zanima ga gde ima dobar has, restoran, a ako mu nešto nije uredu sa njegovim običnim životom bune se. Samo se mi ložimo na geopolitiku, koga boli kurac za geopolitiku kad od plate ne možeš da kupiš patike, da ne pričamo o kolima ili stambenom kreditu?

Geopolitika je za političare, znači ko je odlučio time da se bavi neka se bavi, a ti ako nisi šta ima da te boli kurac za to. Posao kao posao. Zato što se toliko ložimo na te gluposti, sutra da hoće opet bi nam zakuvali rat za dva dana na ovim prostorima.

Boli ga kurac zato sto je njegova drzava uradila sve, decenijama, a evropske i vekovima sve kako treba da on ne bi morao da brine.
A mi, posto ocigledno ne mozemo ni sa svojim obicnim zivotnim problemima da se izborimo, drvimo i o unutrasnjoj i spoljnoj i geopolitici.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Wed Jan 27, 2021 9:55 am

држава дуради нешто :D

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Wed Jan 27, 2021 12:00 pm

čompika wrote:
савабјан wrote:Pa to se samo u sirotinjskim državama poput Srbije, Rusije itd razmišlja o geopolitici. Običnog čoveka na zapadu boli kurac za geopolitiku, zanima ga gde ima dobar has, restoran, a ako mu nešto nije uredu sa njegovim običnim životom bune se. Samo se mi ložimo na geopolitiku, koga boli kurac za geopolitiku kad od plate ne možeš da kupiš patike, da ne pričamo o kolima ili stambenom kreditu?

Geopolitika je za političare, znači ko je odlučio time da se bavi neka se bavi, a ti ako nisi šta ima da te boli kurac za to. Posao kao posao. Zato što se toliko ložimo na te gluposti, sutra da hoće opet bi nam zakuvali rat za dva dana na ovim prostorima.

Boli ga kurac zato sto je njegova drzava uradila sve, decenijama, a evropske i vekovima sve kako treba da on ne bi morao da brine.
A mi, posto ocigledno ne mozemo ni sa svojim obicnim zivotnim problemima da se izborimo, drvimo i o unutrasnjoj i spoljnoj i geopolitici.
naravno da ne možemo kad nam je briga da li vučić više gotivi amere ili ruse. Kada bi se svaki običan radnik zapitao što ja ne mogu da kupim patike od plate, druga bi se priča pričala. Svakako muka mi je od srpskih pizdurina koje ćute dok im pišaju u usta, koliko sam puta pričao sa ljudima pokušavao da im objasnim nešto, a dobijem odgovor tipa ,,eee lako je tebi ti imaš 1000 evra platu'' i tako neke gluposti. Srbija država izgovora.

фикрета
Posts: 267
Joined: Thu Feb 11, 2016 6:15 pm

Re: Вести

Postby фикрета » Wed Jan 27, 2021 12:20 pm

2x30 evra+50 pride za penzionere
Vladace jos deceniju, ajde sto ce jos deceniju vladati
Nego cemo jos deceniju trpeti polusvet koji je doveo, razne hrkalovicke, jutke, vuline, stefanovice...
I treba da trpimo, 60 nije malo

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Вести

Postby Batke » Sat Jan 30, 2021 7:40 am

Чак је и апликација Робин Худ за трговање беезом да би смањила штету без знања клијената куповала акције Гејмстопа да би ублажила штету неким фирмама које су мешетариле те акције. Општа фрка се дигла.
Glavna vest danas u svetu oko koje bruji internet nije ni kovid ni svetska politika, već haos na američkoj berzi. O čemu se radi? Reč je neverovatnom skoku cene akcija kompanije GameStop za oko 100 puta (10000%), koja se bavi prodajom fizičkih kopija video igara na diskovima i slične opreme. Ako se pitate zašto je sada ovo toliko bitno i što baš oni evo objašnjenja.

GameStop je kompanija koja je u velikoj krizi već godinama. Jako slabo posluju jer ljudi skoro da više ne kupuju igre, filmove i muziku na diskovima, a na sve to je došla i pandemija. To su znali svi i nije bila nikakva tajna da je GameStopu pred bankrotom. Pre svega ovoga što se desilo cena pojedinačne akcije GameStopa iznosila je samo 4 dolara.

U berzantskom poslovanju veliki fondovi i korporacije zarađuju špekulacijama na berzi tako što se klade na to da li će akcije neke kompanije rasti ili padati (takozvani long i short trading). Pošto su svi znali da je GameStop na ivici propasti svi su predviđali siguran pad akcija. Špekulanti su tada rešili da se opklade sa berzom da će akcije da padaju. To znači da su pozajmili akcije GameStopa od brokera i prodali ih po trenutnoj ceni (4 dolara), da bi ih kupili ponovo po nižoj cenu (npr. 3 dolara), zatim vratili brokerima pozajmljene akcije, a razliku u ceni zadržali za sebe. Pravilo berze je da ako se pozajmite u akcijama, akcije morate i da vratite. Na primer ako ste pozajmili 100 akcija, prodate ih po 4 usd imate 400 usd, zatim kupite 100 akcija po ceni od 3 usd za 300 usd, vratite 100 akcija brokeru i vama ostane profit od 100 usd. Laganica, tako je u teoriji i neki špekulanti i veliki fondovi tako obrću milione. Međutim teorija je jedno, a praksa kako se ispostavilo sasvim drugo.

GameStop u Americi predstavlja kultnu radnju generacija gejmera, gikova i nerdova. Mnogi amerikanci se sa nostalgijom sećaju kupovine video igara, konzola, opreme u ovim radnjama. Ti ljudi danas imaju po 30 i 40 godina i mnogi od njih su uspešni biznismeni i preduzetnici. Takođe, mnogi radnici GameStopa su svoje plate dobijali u bezvrednim akcijama i praktičlno bili žrtve kapitalaca.

Kada je u javnost preko raznih foruma i društvenih mreža dospela vest da ce GameStop biti žrtva špekulacija na berzi mnogi pojedinici berzanski amateri i male grupe akcionara počeli su da preko posebnih aplikacija kupuju akcije GameStopa iz ljubavi prema brendu, i inata prema velikim igračima direktno na svoju štetu. To je dovelo do toga da su cene akcija ove firme počele da skaču (zakon ponude i potražnje). U početku za 10%, pa za 20%, pa za 50%, pa za 100% i na kraju za 10000%+. Cena je otišla na gore sa 4 dolara na 400 dolara po pojedinačnoj akciji, delom zbog početne reakcije malih akcionara, a delom i zbog "efekta balona" koji se javio kao sporedna reakcija.

Do kakvih je posledica je ovo dovelo? Pa do katastrofalnih za mnoge velike fondove i korporacije koje se bave špekulacijama na berzi. Da se podsetimo, ako ste pozajmili sto akcija i prodali ih, vi morate da vratite tih 100 akcija u doređeno vreme i plaćate te akcije po ceni na berzi u tom trenutku. Ako ste prodali 100 akcija za 400 usd kada je cena bila 4 usd za komad, sada morate da kupite iste te akcije ali po ceni od 400 usd za komad što je ukupno 40000 usd. Dakle na gubitku ste 39600 dolara, koje morate da date iz svog džepa. Velike kompanije inače ne kupuju po 100 akcija, već po nekoliko hiljada i desetina hiljada, pa vi računajte koliko treba da plate ako cena skoči sa 4 na 400 dolara, a oni se kladili da će da padne na npr. 3 usd.

Gubici velikih fondova i korporacija koje se bave trgovinom na berzi trenutno iznose nekoliko milijardi, da dobro ste čuli milijardi dolara. Sa druge strane mali akcionari i radnici firme koji su do tada imali bezvredne akcije uspeli su da ih prodaju po oko 100 puta većoj ceni i da tako plate dugove, lečenja i kredite.

Zbog svega je berza skoro pala, tek se očekuju ogromni potresi na druge sektore, a običnim ljudima je to hitnom psotupku zabranjeno da trguju na berzi preko aplikacija koje su banovane zbog navodnog govora mržnje (a u stvari su morali nešto da smisle da spreče najezdu običnih ljudi na berzu). Zbog ogromnog gubitka nekih fondova moraće i američka vlada da reaguje na neki način.

Dakle sve ovo se desilo jer obični ljudi nisu dali iz inata da im propadne omljena radnja iz detinjstva i delom zbog mržnje prema kapitalistima na berzi.

Ovo je samo deo priče i ima tu još raznoraznih peripetija ko hoće da čita ima dosta članaka na ovu temu.
https://www.theguardian.com/business/20 ... 1611844521
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

prcko
Posts: 1281
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:28 am

Re: Вести

Postby prcko » Mon Feb 01, 2021 10:07 am

Najjace u celoj prici je sto se radi bas o Gamestop. Ja kao gamer, zadnjih 5-6 godina nisam uzeo fizicku kopiju igrice. Danas se sve uzima digitalno, jer je prakticnije, sigurnije, ne mozes da sjebes disk itd. Dakle, taj gamestop ne vredi nista. Po svim zakonima trzista i logike treba da nestanu, a imaju najveci rast akcija ikada. Ne vezano sto je grupa ljudi sa interneta uspela da uturi karu velikim korporacijama, sav taj cirkus samo pokazuje koliko je ceo wall street lazan.

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Вести

Postby ElPadrino » Mon Feb 01, 2021 11:32 am

https://youtu.be/lSEPbA6X1DU

Kad smo već kod tih društvenih sfera, evo ga jedan video od naše žene iz US (ili SAD) koja na jedan onako ženski emotivan način, neposredan, opisuje trenutnu situaciju tamo, koja izgleda makar 5x gore kada se slušaju ljudi sa lica mjesta nego ovi nakaradni mediji. Opasno sranje je u americi, a opšte poznata je stvar da se sranje u americi lako prelije na sranje u svijetu. Dokle je došlo kad naši ljudi iz US razmišljaju o povratku u Srbiju, pri tom ne mislim na ljude što su otišli da zarade i slično, već ljude koji duži niz godina žive i imaju porodice i normalne živote tamo. Čompika, čekam te. :mrgreen:

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Mon Feb 01, 2021 11:53 am

ElPadrino wrote:https://youtu.be/lSEPbA6X1DU

Kad smo već kod tih društvenih sfera, evo ga jedan video od naše žene iz US (ili SAD) koja na jedan onako ženski emotivan način, neposredan, opisuje trenutnu situaciju tamo, koja izgleda makar 5x gore kada se slušaju ljudi sa lica mjesta nego ovi nakaradni mediji. Opasno sranje je u americi, a opšte poznata je stvar da se sranje u americi lako prelije na sranje u svijetu. Dokle je došlo kad naši ljudi iz US razmišljaju o povratku u Srbiju, pri tom ne mislim na ljude što su otišli da zarade i slično, već ljude koji duži niz godina žive i imaju porodice i normalne živote tamo. Čompika, čekam te. :mrgreen:

Najgluplje istrošenih 14minuta života.

NorthSide024
Posts: 95
Joined: Sun Feb 21, 2016 8:26 pm

Re: Вести

Postby NorthSide024 » Mon Feb 01, 2021 4:18 pm

Gospodja je savrsena za burek forum :D

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Вести

Postby Batke » Mon Feb 01, 2021 8:27 pm

prcko wrote:Najjace u celoj prici je sto se radi bas o Gamestop. Ja kao gamer, zadnjih 5-6 godina nisam uzeo fizicku kopiju igrice. Danas se sve uzima digitalno, jer je prakticnije, sigurnije, ne mozes da sjebes disk itd. Dakle, taj gamestop ne vredi nista. Po svim zakonima trzista i logike treba da nestanu, a imaju najveci rast akcija ikada. Ne vezano sto je grupa ljudi sa interneta uspela da uturi karu velikim korporacijama, sav taj cirkus samo pokazuje koliko je ceo wall street lazan.

Коме није јасно овде је објашњено готово све. Чак су се и неки конгресмени који су демократе и републиканци сложили да морају заједно са раде и штите привреду од хеџ фондова. Ово је много боље него "Окупирај Вол стрит" или 99%. Ударају их тамо где највише боли тј по џепу.
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1804013
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Вести

Postby ElPadrino » Tue Feb 02, 2021 9:33 am

савабјан wrote:
ElPadrino wrote:https://youtu.be/lSEPbA6X1DU

Kad smo već kod tih društvenih sfera, evo ga jedan video od naše žene iz US (ili SAD) koja na jedan onako ženski emotivan način, neposredan, opisuje trenutnu situaciju tamo, koja izgleda makar 5x gore kada se slušaju ljudi sa lica mjesta nego ovi nakaradni mediji. Opasno sranje je u americi, a opšte poznata je stvar da se sranje u americi lako prelije na sranje u svijetu. Dokle je došlo kad naši ljudi iz US razmišljaju o povratku u Srbiju, pri tom ne mislim na ljude što su otišli da zarade i slično, već ljude koji duži niz godina žive i imaju porodice i normalne živote tamo. Čompika, čekam te. :mrgreen:

Najgluplje istrošenih 14minuta života.


Haha, razumijem da je žena malo više nekako emotivna i šta ti ja znam, ali poenta čitave priče je jasna i ko hoće da vidi tj. čuje, može da zaključi iz prve ruke kakvo je stanje u Americi.
Da li ste igdje na netu pročitali da ameri planiraju da prave radne kampove za sve one koji podržavaju Trampa pa eto da idu na rehabilitaciju (a znamo kako su širom svijeta radni kampovi izgledali) ?
Sve u svemu, po meni je bolji ovakav nekakav izvor nego 90% trenutnih medija, gdje više ne znaš ni ko za koga radi ko je od koga plaćen i šta i kako.
Nisam ni neki zaštitnik Trampa, ali ako su te cenzurisali fejsbuk, tviter, redit ovaj i onaj, tu onda nešto debelo ne valja.

Inače smo brate savabjan - e ti i ja imali slične stavove, al eto moralo je u nekom momentu doći do razilaženja. :mrgreen:

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Tue Feb 02, 2021 1:07 pm

Mislim da ćemo imati iste stavove ako probaš sledeći trik, koji inače uvek primenjujem kad gledam video snimke blogera. Nemoj da je gledaš, uzmi telefon i stavi zvučnik na uvo i samo slušaj šta priča.

Inače, odslušao sam do kraja na kraju snimak i još više sam popizdeo. :mrgreen:

Ti jutjub, instagram itd blogeri su jako zajebana stvar, jer su to ljudi koji su odlučili da se bave time, a sad na netu imaš milion tutoriala o tome kako da izgledaš uverljivije, kako da se izražavaš, koje reči da koristiš, itd. Ova žena je klasičan primer jednog samoedukovanog blogera, koja te uvlači u priču tako što će da ti približi svoj privatan život. Mislim da se ne proseravam na tu temu, jako je kompleksna i mogu da napišem 55 postova na konto videa gore, a inače posle slušanja sam i pogledao njen preformans i još više sam popizdeo i došlo mi je još više da joj jebem mater. :mrgreen:

Ukoliko nekog zanima, izanaliziraću snimak kad budem imao vremena, sa tačno detaljima na koje treba da se obrati pažnja, kako ne bi pasli priču ovakvih profitera koji u suštini imaju 1% dobre namere.

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Вести

Postby ultrastito » Tue Feb 02, 2021 4:40 pm

Moze analiza :mrgreen:
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Вести

Postby lost&found » Tue Feb 02, 2021 6:57 pm

Iako bi manje vise svakom normalnom trebalo biti ovo sto savabjan prica, uvek sam za detaljne analize na ovom forumu :D


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests