Италија

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Thu Dec 05, 2019 1:10 am

Za rubriku - ''vise od igre''

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

da se podsetimo malo

Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Thu Dec 05, 2019 5:48 pm

Giugliano-Palermo

Image

https://www.youtube.com/watch?v=bZhCwiax4jE

Aktivne 4 grupe na tribini domacih. "Kumani" (osnovani 1997.), "Briganti" (2009.), "A difesa della città" (2017.) i "Brigataboys" koji su i najstariji, osnovani 1984. Oni su se nekada zvali "Vecchia Guardia 1984". "Brigataboys" zajedno sa "Kumani" i nekadasnjim "Bulldogs" su pokusali da naprave jednu grupu pod nazivom "Collettivo Ultras Giugliano" (C.U.G.) medjutim nije to nesto dugo trajale i svi su stali pod naziv "Curva Liternum", pojavile su se jos dve grupe u skorijoj proslosti ali nisu dugo trajale, "Nucleo" i "Falange". Ove sezone neka sredina tabele, tesko da mogu do viseg ranga, veoma zanimljia grupica, ove godine lepa brojnost. Gore ima klip protiv Savoje u gostima od skoro, evo kako je bilo gostovanje prosle sezone...

https://www.youtube.com/watch?v=lIs3vC8270s

Sto se tice Ultras Melfi...Pocetkom 90-ih je pocelo prvo okupljanje na tribini.Bili su to ljudi koji su zeleli da oforme grupu ljudi koja ce bodriti klub uvek i svuda. Bilo je toga i pre ali ne kao tada. Krajem 90-ih,tacnije 1999 su resili da osnuju novu grupu pod nazivom "Ultra Melfi". Ime su zeleli da bude jednostavno i da se ogleda u njihovim idealima. Bilo je tu jos grupa,"Dominio Gialloverde","Commando Ultra Melfi" i "Fossa del Drago". Ali vodecu grupu su cinili upravo oni. Prevashodni cilj je bio neizbezna podrska klubu,da se konacno uzdignu iznad liga koje su igrali i svojim mentalitetom i ljubavi prema klubu nacine korak vise. To se konacno ostvarilo te 2003 godine kada su usli u C2. Te sezone je odrzan i sastanak.Tema je bila ostaviti sto bolji utisak u sezoni gde je klub imao najbolji plasman kako klupski tako i navijacki.Sastanku su prisustvovali svi sem Dominio Gialloverde a dogovor je bio da sve generacije okupljene na tribini bez obzira iz koje su grupe stoje iza jedne zastave koja predstavlja buducnost i sadasnjost grupe,dogovor je i postignut, stajalo se iza zastave Commando "Ultra Melfi". Ta i sledeca sezona su bile dosta turbulentne za tribinu,bilo je dosta nesuglasica izmedju grupa sto se tice vodjenja tribine i to je kulminiralo na utakmici Melfi-Manfredonia 6. marta 2004. kada su neki clanovi "Commando Ultra Melfi" istupili i resili da osnuju novu grupu, "Brigata Normanna". Principi koji su karakterisali ovu grupu su bili pre svega:prijateljstvo i postovanje medju clanovima grupe,velika lojalnost gradu iz koga dolaze,postovanje drugih tribina bilo prijatelji ili neprijatelji. Izbor imena i simbola je nastao iz pazljivog razmisljanja o slavnoj istoriji grada Melfija. Normani su bili nepobedivi ratnici iz Melfija koji su posedovali ogromno i mocno carstvo u to vreme.

Ovih dana mi je prva asocijacija na njih parola...

Image

Imali su malo boljih izdanja proslih sezona, i brojcano i navijacki. Uz "Brigata Normanna" danas su aktivni i " Brothers Melfi" mada nisam primetio da oni cesto kace zastavu. Oni su relativno mladji, osnovani jula 2015. 2012. godine je uhapsen jedan od vodja zbog napada na igraca Taranta, a zanimljivo je jer se napad dogodio jos 2006. Pre 5 godina na stadionu "Corona", velikog rivala Vultur Rionero-a su osvanuli grafiti morbidnog sadrzaja vezano za 2 navijaca tog kluba koji su preminuli.

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Италија

Postby lost&found » Thu Dec 05, 2019 6:20 pm

@drugi_kolosek

Moj skromni doprinos.

Quartieri Spagnoli, Napoli

Image

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Fri Dec 06, 2019 3:20 am

Pre nekoliko dana i Lečezi su podigli parolu u gradu ''Albania, Ale'' ali da ne kačimo to i ne gadimo život ljubiteljima dešavanja na i oko čuvenog Via del Mare stadiona.
Ko iole prati dešavanja na čizmi viđao je ptarši zastavu na sto mesta. Najgori primer je Avellino na gostovanju u Bariju pre par sezona, udarni transparent i pored njega nama mrska bandiera.

Istina je da mnoge male grupe imaju šmek i mentalitet, ali mi se čini da naši ljudi kada porede stvari umeju da pogreše. Jug i Sever su nebo i zemlja, od infrastrukture, preko troškova, do ponude u gradovima. Jug ima temperament, ali je i logično da se u tim mestima održava lokal priča. Treba uzeti u obzir i koliko ozbiljnijih utakmica u sezoni imaju veće grupe. Koliki su to troškovi, distance, odgovornost, represija. Ko zna kako bi se ponašali neki strogi juznjaci da im zamirise ''kolač'' kao na Olimpiku :D

naravno jug, puno lepote donosi... catanzaro - čuveno drvo na stadionu, i nekako uvek izgledaju kao da uživaju u životu i navijanju





i sveže mesine



djenova u napulju, pre par kola

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Sat Dec 07, 2019 1:21 am

Benevento - TRAPANI , od pre par dana

Image

tokom 90ih

Image

jos neke fotografije sa malobrojnim izdanjima

Image

Image

Image

Image

Image

Image

dok su jos nosili che guevaru

Image

Image

Image

Pro patria, koreografijom putuju kroz Evropu... ima i Belgrado

malo do Venecije

Image

Vicentini u Torinu na starom delle alpi, jedno od najboljih njihovih gostovanja

Image

i za kraj Ultras Torino u Splitu, tokom 80ih protiv Hajduka

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Mon Dec 09, 2019 6:28 pm

Palermo-Acireale

Image
Image
Image

Domaci pokusali da unesu barjak sa likom Antonija koji je preminuo i bio clan "CNI", oni su i pokusali da unesu barjak ali je bio zabranjen, bio je jedan od bitnijih ljudi, preminuo je u junu. U znak secanja na njega bilo je cutanje 10 min. Gosti odlicni, udaljenost gradova vise od 200 km, ali bez obzira na to odlicni godinama u nazad. Imaju dobru brojku, imaju cimanja sa drugim grupama...Na ovom gostovanju prisutne sve grupe, doduse ne vidim "Brigata Anonima" zastavu, oni su neko vreme stajali odvojeno na tribini,ali su zajedno sa ostalima vec sezonu-dve zajedno, pre 20-ak dana su proslavili 6 godina. Tribina danas nosi zvanican naziv "Jacopo Polimeni",bio je 23-godisnji navijac Acirealea koji je nastradao u udesu kada je vozivsi motor u njega udario automobil. Ova "Ultra Acireale" zastava je novija, mislim da je od ove sezone nose samo na gostovanja.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Wed Dec 11, 2019 1:42 am

Odlična reakcija Brešinih nakon ubedljivog poraza u derbiju od Atalante.
Klub u teškoj situaciji, njih na ovom gostovanju pun kavez. Breša-Ferara je na oko 150km.
Curva Nord je organizovala put na ovu utakmicu za 60eur.

Image



Ova pesma sa kojom započinju utakmicu uz šarpatu je obrada tradicionalne lombardijske note



Hellas u Bergamu

Image

Potenza u Bariju

Image

Image

Napoli u Udinama

Image

Lazio protiv Juventusa, koreo

Image

dodajem scenu iz filma ''Ultra''' koju ljubitelji istog sigurno znaju napamet

Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Wed Dec 11, 2019 3:17 pm

Image

Navijači Parme ove polusezone posebno se bore protiv skupih ulaznica.
U subotu je na programu Napoli-Parma, a ulaznice za gostujući sektor u Napulju koštaju čak 40eur.
Oni su odlučili da bojkotuju ovaj događaj, navodeći u svom pismu da je ovo poniženje i lažna borba za povratak ljudi na stadione...
Okupiće se ispred svog stadiona u vreme meča i slušati radio prenos.
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Италија

Postby Batke » Wed Dec 11, 2019 4:41 pm

Пошто видом да међу љутим ривалима на италијанској сцени влада менталитет поштовања да ли је било смртних случајева у навијачким обрачунима и колико често?
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Италија

Postby Modus Operandi » Wed Dec 11, 2019 11:49 pm

Intervju legendarnog Atalantinog vodje i pripadnika ekipe Curva nord Atalanta, Claudio Bocio

Curva Nord je ugašena! To je vest koja je izašla u nekoliko dnevnika u državi. Šta imate da izjavite na to?
Il Bocia: Mi nismo izdali nijedno zvanično saopštenje gde izjavljujemo gašenje severne tribine. U prošlosti smo izdavali saopštenja, ali novine se nikad nisu bavile time. Na sastanku koji smo održali odlučeno je da se vratimo korenima, da će navijanje biti spontanije i prepušteno pojedincima, ali ni u jednom trenutku nismo pomislili na gašenje. Dokazano je da kad dođe do minimalnog problema sa policijom uvek isti stradaju, a to su ljudi koji su na čelu naše tribine.

Dakle hocete reći da se Curva Nord ne gasi?
Il Bocia: Na sastanku je bilo 500 ljudi
moguće je da je neko drugačije protumačio našu odluku i pomislio da ćemo prestati da idemo na utakmice Atalante. Mi nismo nastali od danas do sutra da bi se tako lako odrekli od tribine. Za nama su godine i godine borbe za naša prava, prevazišli smo svakakve probleme, ali nekad su nas ostavljali na miru da ih rešavamo sami i svima smo bili dobri. U protekle tri godine nas smatraju odgovornim za svaku sitnicu koja ima veze sa Atalantom.
Ne možemo više da nastavimo ovako, uvek smo u centru pažnje. Ne može policija nas da maltretira ako je neko ko je nosio Atalantin šal napravio neku glupost koja nema nikakve veze sa nama.

Dakle radi se i o promeni načina navijanja, vraćanju korenima. Koliko je na ovu odluku uticala zabrana koju ste dobili?
Il Bocia: Uticala je mnogo, jer kod nas su uvek bili na prvom mestu zdravi ideali, prijateljstvo i dobra atmosfera, Atalanta je
kao prvo jedna velika porodica i tu smo da pomažemo jedni drugima. Kad ti diraju nekoga iz tvoje porodice ne možes da reaguješ bez emocija. Ovo što se meni desilo je vrhunac jedne velike represije. Dešava se da odemo u Kaljari gde ne možemo da okačimo naše zastave, imamo 110 karata, ali nas ne puštaju da uđemo na stadion, gostovanje u Đenovi protiv Sampdorije nam je zabranjeno, jer smatraju da je to utakmica visokog rizika. Kako visikog rizika kad nas vezuje dobro prijateljstvo sa njihovim navijačima!? U Bergamu se ponašaju kao da smo mi jedini problem u gradu. Nama su naše zastave nešto najbitinije i nadamo se da ćemo ih jednoga dana opet nositi kao slobodni ljudi. U poslednjim godinama gubimo nadu, jer nas zatvaruju u kavezima kao da smo ne znam šta skrivili. Osnovna prava su nam uskraćena. Iako se ne slažemo sa mnogim zabranama počeli smo da ih poštujemo. Diffidati idu svake nedelje da se potpisuju dva puta u policijskoj stanici iako bi za to vreme mogli da odvedu svoju decu na izlet.

Koliko puta su ti zabranili da ulaziš na stadion i kako je to uticalo na tebe?
Il Bocia: Hahaha. Ne bih znao da ti kažem, ali više puta je došlo do toga. Uvek sam platio i odgovarao za svoje postupke. Deset godina je zbog toga ispaštala moja porodica, ali uvek sam bio spreman da dam sve Atalanti. Poštovao sam odluke Mup-a i nisam se nikad žalio. Ali ova zabrana je prevršila svaku meru.

Sta imate da kažete onima koju smatraju Vašu odluku kao politički potez. Mnogi su rekli da na ovakav način pokušavate da vršite pritisak na organe reda, na državu i na javnost, jer hoćete da dokažete kako tužno i mirno izgleda stadion bez vas?
Il Bocia: Zašto bez nas. Gde god bude igrala Atalante mi ćemo biti tu. Kao što je 2000 ljudi otišlo u Milano, tako ćemo ici u Leće, Kataniju itd. U današnje vreme ljudi su navikli da im sve bude spremno, da sve bude organizovano do minimalnog detalja. Na ovaj način hoćemo da se vratimo korenima. Da to bude kao što je nekad bilo. Neće biti dovoljno da se dođe na dan utakmice ispred autobusa, platiti koliko treba i uživati. Navijanje neće biti više organizovano već prepušteno pojedincima. Pre deset/petnaest godina je to bilo normalno.

Sto se tiče materijala, fanzina…?
Il Bocia: Sve je to posledica ove odluke…

Il Covo, vaše mesto okupljanja i jedno od najvećih navijačkih sedišta u Italiji, šta će biti sa njim?
il Bocia: Il Covo će uvek postojati. Ako ne budemo išli danas u sedište ići ćemo na neko drugo mesto, ali ćemo se uvek okupljati i slaviti pobede naše Atalante. Družićemo se i dalje. Sedište je nekada postojalo da bi se našli posle utakmice i da bi svako izneo svoje utiske i gde bi se prvenstveno stvarala dobra atmosfera i pevale pesme. Pokret koji smo stvorili ovih godina neće tek tako nestati. Nastvićemo da se okupljamo na ulicama, u parkovima, u sedištu, ali biće sve spontanije.

La festa della Dea (Žurka Boginje)? Da li će i dalje postojati?
Il Bocia: Pričaćemo o tome. Nama te stvari prijaju, da vidimo roditelje kako dovode decu, igrače na bini i sve to zajedno je nešto neopisivo. To je deo nas i nećemo se odreći tek tako.

Mnogi kažu da ste bas Vi ti koji terate porodice od stadiona!
Il Bocia: Ko doživljava tribinu zna kako stoje stavri. U novinama svaki dan pišu svakakve priče. Ja dolazim ovde da Vam kažem kako se osećam i kako stvarno stoje stvari, a to sto pišu novine to me ne zanima. Ponavljam, uvek sam odgovarao za svoje postupke, ali na utakmici protiv Milana (dan kada je G.Sandri ubijen) nisam ni bio na tribini. Svi moji drugari su pohapšeni tog dana, ali samo tri momka su razbila to staklo. Ne vidim zašto treba svi mi da ispaštamo zbog toga. Posle tog incidenta moje ime je pominjano u svim medijima, a platili su i svi oni koji su mi bili blizu.

Što se tiče tog 11. novembra i tog razbijenog stakla. Vi ste posle toga izdali saopštenje u kome ste osuđivali takva i slična ponašanja. Da li je došlo do nekih promena i da li je Curva Nord zrelija dve godine posle tog događaja?
Il Bacio: Taj proces odrastanja je počeo pre 15 godina baš zbog toga, jer je problem već tada postojao. Represija, moderni fudbal, televizija, pay tv sve nas je to ujedinilo da se borimo protiv toga. U nedostatku jednog organizacionog centra koji postoji u većini klubova, Curva Nord je morala da prihvati veliku odgovornost što se tiče svega. I ta zurka Boginje je naš proizvod. Nije lako okupiti igrače iz ’63, iz ’81, pokazati mlađim generacijama šta znaci ta ljubav prema klubu. Sve je to nama zapalo i mi smo to prihvatili, ali to niko ne spominje. U novinama često se priča o vozovima prepunim navijača i traži se da se Ultrasi osude zbog nekih šteta. Zašto mene za svako gostovanje zove direktor FS-a (Italijanske železnice) i pita me: “Galimberti, hoćeš da ti organizujemo voz za Đenovu? 30.000 i može!” Zašto se o tome ne priča? Mi smo takve ponude više puta odbili, jer smo već organizovali autobuse… Zašto se uvek loše priča o nama, mi smo se uvek odgovorno ponašali i što se tiče toga tribina je dostigla neku zrelost.

Vraćajuci se na vašu odluku. Da li će tako nešto ohrabriti tzv. pse lutalice da naparave neki incident u potrazi za vizibilnost u medijima?
Il Bocia: Naravno da posotoji rizik, ali što da ispašta cela tribina zbog nekih pojedinaca. Shvatiće i sami da za dobrobit Atalante i našeg ambijenta ne treba smišljati tako nesto.
Mi se nadamo da ćemo se jednog dana vratiti sa strastvenim navijanjem, sa organizacijom, ali ko će preuzeti odgovornost da vodi sve to kad su kazne ovakve kakve jesu. Postoje momci koji bi hteli da organizuju, da zamene starije, ali ko je tako glup da preuzme stolicu koja je postala tako vruća i plaća za svaku sitnicu? Uvek smo bili na raspolaganju i Mup-a i svih, jer smo ponavljali u sebi:”Tribina je najbitnija, tribina je najbitnija…” Preuzimali smo odgovornost za sve što je bilo u vezi sa Atalantom, ali ne možemo više da plaćamo toliki ceh.

Što se tiče kluba, u kakvim ste odnosima sa upravom?
Il Bocia: Hteli bi da nam uprava izađe u susret u nekim stvarima kao što radi Pozzo u Udinezeu. Ne možemo sami sve da snesemo. Svi pričaju o Atalanti, ali gledaju samo svoje džepove. Na stadion odlaze samo ljudi sa parama, ulaznice su preskupe. Narod mora da se probudi i izađe na ulice, jer je ovo prevršilo svaku meru.

Kako ćes podenti ovih 5 godina bez utakmica?
Il Bacio: Ja sam uvek plaćao za svoje greške, ali ne podnosim nepravdu. Da plaćam zbog drugih to više ne mogu. Stariji drugovi me opominju da prestanem sa tim da uvek stajem ispred svih i preuzimam tuđu odgovornost. Svi to kažu, ali šta da radim…preživeću i to, sad sam se i navikao na te zabrane.

Možemo da te nazovemo vođom navijača?
Il Bocia: Vođe navijača nikad nisu postojale. Postoje ljudi koji su bitne referentne tačke na jednoj tribini i oko kojih se odvija mnogo toga.

Reci mi jednu pozitivnu i jednu negativnu stvar koju bi izbrisao iz ovih deset i više godina provedenih na Severu?
Il Bocia: Pozitivnih stvari ima na gomilu, ali jedna od najlepših je možda kad nas je bilo 900 u Sijeni kad smo već znali da ispadamo u drugu ligu. Navijali smo kao da smo u trci za kup Uefa, bilo je neverovatno. Svi su nam zavideli na tome, jer su osetili kakvu povezanost i odanost imamo prema našim bojama. Takođe i aplauz prema Romi i golu Kasana koji nas je izbacio u drugu ligu je bio veoma emotivan trenutak. tada je predsednik Ruggeri trebalo da shvati šta se sve skriva iza imena Atalanta. Šta je sve to što samo mi imamo.

A negativna stvar? Da li je to razbijeno staklo 11.novembra?
Il Bocia: To su stavri koji su deo svega ovoga, ali mnogo više je pozitivnih sećanja nego onih negativnih u ovih 15 godina organizovanog navijanja. Ja se nadam da će jednoga dana klub prijatelja i organizacioni centar opet proraditi, jer to je ono što nam je najviše nedostajalo. Neko ko bi nam pomogao u svemu ovome i koji bi se pobrinuo naročito za porodice, decu i starce koji dolaze na stadion.

Ali, Claudio, iskreno rečeno, da li Ultrasi polako nestaju sa tribina?
Il Bocia: Pa kako da narod odlazi na stadion sa starim entuzijazmom? Bubanj je postao oružije, nositi zastave je smatrano nasiljem…sa Kjevom da bi poneli zastavu na dve motke:”Tu Chievo, io Chiavo” (Ti Kjevo, ja Karam) morao sam da zovem 25 karabinjera, levo desno da se cimam…postalo je gotovo nemoguće nastaviti u ovakvim uslovima. Na početku utakmice su sve tribine prazne, a van stadiona redovi da bi se kupile ulaznice. Drug ti je bolestan, a ti ne možeš da koristiš njegovu sezonsku…odjednom je sve postalo zabranjeno i svi su sumljivi šta god uradili.

Neki kažu da porodoce više ne idu na stadion, drugi da se navijački pokret polako gasi. Šta je istina?
Il Bocia: Istina je da ti manje vremena treba da odeš u banku i otvoriš račun nego da kupiš kartu za stadion. Naravno da će ljudi pre da odu u bioskop nego na utakmicu, a neka se sad pitaju što su nam stadioni poluprazni…

Kada se priča o Ultras mentalitetu o čemu se tačno radi?
Il Bocia: To je mentalitet ljudi koji funkcionišu kao neki motor koji pokreće jednu grupu ljudi, to se širi na celu tribinu, pa na ceo stadion i diže euforiji u celom gradu da bi se svi okupili oko nečega zajedničkog. To je isto u svakom gradu. Mi, Ultrasi, smo zapravo taj motor koji je tu zbog Atalante i dobro je što smo tu, jer bez nas bi bilo kao u pozorištu. To ti dolazi iz srca. Niko ti ne kaže kako treba, to se rodi u tebi kad si mali i guraš napred zbog ljubavi prema Atalanti…to je strast!

Postoji ljubav prema Atalanti, ali postoji i mržnja prema drugim klubovima…
Il Bocia: To je tako u Italiji. Nismo mi izmislili odanost prema rođenom gradu. Mržnja se nastaje polako i godinama postaje sve veća i veća.

Mržnja se ispoljava samo na verbalnoj osnovi ili…?
Il Bocia: Ma i dobre batine ponekad padnu. To je neminovno…ja sad ovde pričam o organiziciji svoje tribine, ali mi smo poštovani u celoj Italiji, jer smo uvek pokazali strastvenu odanost prema klubu, a kad je trebalo i na takav nacin.

Još jedna stvar me zanima. U tenutku kad ti je izrečena kazna da li si dobio poruke solidarnosti od protivničkih navijača?
Il Bocia: Da, da, naravno, to se uvek dešava i od ljudi koji su povezani sa Atalantom. Sve to mi je mnogo drago.


 
Da li su se oglasili i navijači Breše?
Il Bocia: Oni su mi jos pre 4 godine posvetili parolu:”Nemico leale, Bocia non mollare!” (Bocia izdrži, neprijatelju lojalni!) zbog slične kazne. To su stvari koje su mi stavrno drage i koje će mi ostati u sećanju, jer znači da ono što sam radio je ipak vredelo. I ja sam grešio, daleko od toga da nisam, ali ko je bez greha neka baci prvi kamen.

Da li si to radio zbog neke vizibilnosti u celom ovom mehanizmu? Neki su rekli da si vođa naroda…
Il Bocia: To je posledica svega što sam radio. Ja sam takav, ali pored sebe imam sjajne momke, najbolje drugare sa kojima sam branio naše boje po celoj Italiji i hteli bi da to radimo i po Evropi… Atalanta ima fudbalsku istoriji koju učiš od roditelja dok si mali i svi navijači Atalante bi zaslužili nesto više.

To znači da želite vizibilnost za pozitivne stvari koje su vezane za navijanje?
Il Bocia: Mi samo želimo da postoji lojalnost i kod novinara i svih kritičara. Mi smo uvek izašli na sud, uvek smo bili tu kad su nas zvali i preuzimali odgovornost za naše postupke…uvek! Postoji narod koji piše o nama, koji nas osuđuje, ali se krije i ne sme da nam kaže u lice šta o nama misli. Mi govorimo samo iz srca, nemamo neke sakrivene ciljeve, ne zarađujemo ni evro, jer nas to nikad nije interesovalo. Ko naparavi sranje zna da će za to platiti. U utorak je bilo 500 momaka na sastanku i niko nije hteo da se ugasimo, ali niko više ni ne može da preuzme odgovornost za sve ovo. Tribina je uvek najbitnija, ali čija je više ta tribina?





ImageImageImageImageImageImage

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Thu Dec 12, 2019 6:35 pm

Batke wrote:Пошто видом да међу љутим ривалима на италијанској сцени влада менталитет поштовања да ли је било смртних случајева у навијачким обрачунима и колико често?


Bilo je, kako da ne...pokušavam da pronađem jedan dobar tekst samo o tome, trenutno mi ne ide.
Pre godinu dana je bio onaj sukob Inter-Napoli, gde je stradao navijač domaćih.

Sigurno da je jedan od najpoznatijih primera ubistvo navijača Đenove od strane Milaneza. U pitanju je sredina 90tih, o tom događaju se uvek posebno pričalo, tako je i eskalirala mržnja između Đenoveza i Milana.
Kada se Đenova vratila u Seriju A, posle deset i više godina pauze, prvi duel sa Milanom odigran je bez gostujućih navijača, jer su domaći cele nedelje najavljivali osvetu.

Atalanta prošla grupu u LŠ

Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Италија

Postby Modus Operandi » Thu Dec 12, 2019 8:04 pm

Palmese - Savoia 5.12/2019 серија Д

Занимљива дружина ови из Савоје:


User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Thu Dec 12, 2019 10:28 pm

Evo da prekopiram tekst koji verovatno vecina je vec procitala...ali ne moze skoditi.


Da prekopiram i propratni tekst...Hronologija ubistva Vicenza Spagnola (un genoano, 29.januara '95-e)

Verovatno se mnogi secaju tragicnog dogadjaja ’95 u Italiji (ako ne tad, verovatno su upoznati s tim jer se citavih ovih godina provlaci kroz medije) kada je u sukobu navijaca Milana i Genoe smrtno stradao navijac Genoe, Vincenza Spagnola.

Ta tragegedija je sokirala Italiju, naredno se kolo nije odigralo, a fudbalski savez je sazvao hitan sastanak na temu osiguranje na fudbalskim stadionima, unutar i izvan njih. Naredba je pala: postroziti zakone i osigurati stadione do maksimuma. Godinu dana kasnije, komisija je ustanovila da se nije napravilo gotovo nista, te da samo 3-4 kluba zadovoljavaju postavljene uslove. Uporedno s time pocelo je i sudenje ubici-Simoneu Barbagli. Ovu je pricu, temeljenu na autenticnim zapisima sa sudjenja, objavio inspektor Massimo Terrile, zaduzen za istragu tog slucaja, uz pomoc novinara redakcije Tg5. Treba napomenuti da prica nije senzacionalisticka, vec je opomena koja pokazuje kako su istovremeno unistena dva mlada ljudska zivota.

Prica pocinje sedam dana pre ubistva u piceriji gde su se okupljali pripadnici grupe "Brigate Rossonere 2" (odcepljena frakcija sluzbene navijacke grupe). Povod sastanku je bila naredna utakmica njihovog kluba na "vrucem terenu" u Genovi. Simone Barbaglia je dosao sa grupom svojih prijatelja kako bi bio u drustvu s vodjama grupacije koji su mu izrazito imponirali. Naime, Simone je u grupu stigao nedugo pre i od samog pocetka zeleo se predstaviti kao cvrst momak. Pricalo se o predjasnjim gostovanjima i sukobima s protivnickim taborima. Simone kao da je upijao svaku rec, a posebno ga je impresioniralo kada je jedan od ekstremnijih izvadio noz (leptir) i poceo ga vrteti. Prema pricanju svedoka Barbaglia je vec drugi dan kupio isti takav i rekao: …"ovo je pravi noz, mozes ga jednom rukom otvoriti i zatvoriti"... Vec na samom sastanku Simone je govorio kako u Genovi mora nekog ubosti, jer treba dokazati kako je on pravi 'fajter'. "Od kako sam usao u Brigate 2 shvatio sam da su na ceni Ijudi koji se dokazuju u tucama. Ja moram biti jedan od njih" - govorio je Simone svom prijatelju
.
U VOZU ZA GENOVU

Velika grupa navijaca krenula je put Genove specijalnim vozom. Simone, totalno fasciniran svojim okruzenjem - huliganskom ekipom, cekao je drugi, skuplji voz kako ne bi dosli u dodir sa policijom. Samo gostovanje je ovako i onako bilo nabijeno emocijama zbog proslogodisnjeg gostovanja Genoana u Milanu, kada su napravili dar-mar,i isprebijali podosta domacih navijaca. Osveta je bila na pomolu. U vozu je grupa pricala o ranijim gostovanjima, uz zakljucak da se "Milanisti ne trebaju bojati nikoga", da ne cene nikoga osim Romanista, te da "tamo neki Genoani nece biti nikakav problem". Simone se svima hvalio pokazujuci noz i govoreci kako je on kupljen za ubod, za nekog Genoana. Bio je toliko zaokupljen time da je hodao po hodniku gore-dole, namerno gurajuci ljude kako bi zapoceo kavgu.
Njegov najbolji prijatelj, kasnije je izjavio:»… nikad ga nisam video onakvog, sav je bio kao na iglama …» . Neki su predlagali da se po izlasku iz voza prve na koje naidju, neki opet da treba sa Genoanima dogovoriti mesto za tucu, a neki opet da treba zaobici glavninu njihovih snaga i hvatati grupice. Na kraju je zakljucak bio - treba ih napasti I pokazati ko je gazda.

SUKOB

Pri ulasku u Genovu videlo se da ima dosta policije, pa su huligani salove spremili u dzepove, te izasli na sporedni izlaz. Na izlasku iz kolodvora videli su preko puta manju grupu domacih i sjurili se na njih. Jedan je Milanista remenom s metalnom kopcom teze povredio jednog domaceg navijaca. Individualnih sukoba je bilo na sve strane i s vremenom je dolazilo sve vise domacih navijaca, a medju ostalima i pokojni Spagnolo. Milanisti, uvidevsi da su protivnici brojniji, beze prema gradu. Udarna grupa ipak staje i vice ostalima da ne beze, jer su neki pali na pod. "Vidio sam da c'e biti gusto, jer je Genoana bilo tri puta vise od nas. Kada sam se osvrnuo video sam da nas se nije puno zaustavilo. Jedina stvar koja me je tesila je bila moje okruzenje. Sve starija ekipa, spremna na fajt. Tada sam izvadio noz, vise da zaplasim nekog od protivnika nego da ga upotrebim" - govorio je na sudjenju Simone. Bez obzira na nozeve Genoani su trcali prema njima. Vicenzo Spagnolo je dosao sa jednom grupom s boka i bio "pravi na udaru". Sukob je poceo i svuda naokolo je prstalo. Spagnolo je stajao oci u oci s Barbagliom, te videvsi kako njegova grupa ima nozeve, malo zastao. Barbaglia je nervozno mahao nozem. Spagnolo je odglumio kao da c'e krenuti rukom, krenuo na udarac nogom i promasio Barbagliu. U torn klincu njihova se sudbina tragicno spojila. Barbaglia je zabio noz u Spagola, koji je od zadobivene rane na putu za bolnicu preminuo. Pricu je potvrdio svedok sa svake strane, na sudjenju. Prvobitna je prica bila da je Spagnolo isao sa djevojkom i prijateljima na utakmicu, te slucajno stradao.

KASNIJE

Barbaglia je shvatio sto je napravio i dao se u beg sa svojom grupom. U glavi su mu se preplitale dve stvari. Ubo je Genovana i postao "faca" - ali se zbog toga nije osecao bas jako ponosno, vise prestraseno. Okrvavljeni je noz dao svom najboljem prijatelju kod kojeg je kasnije u istrazi i nadjen, te krenuo put stadiona. Na stadionu su se dve grupe navijaca vredjale. Milanisti su pevali "razbili smo vas, izboli smo vas", verovatno ni sami ne znajuci tragican zavrsetak 'fighta'. Nedugo zatim vest se prosirila stadionom. Genoani su silom hteli napraviti incident, doc'i do Milanista i osvetiti svog navijaca. Policija je jedva sprecila trganje ograde. Na drugoj strani, posto je odluceno da se utakmica ne odigra, gostujuci navijaci su trebali biti deportirani kuci. Barbaglia je bio u panici, jer je policija trazila ubojicu. Zamenio je jaknu i kapu sa prijateljima, te u grupi krenuo za Milano. Nakon utakmice izbili su neredi koje su inicirali domac'i navijaci besni zbog ubistva.
Simone Barbaglia je uhvacen vec drugi dan, kao i cela grupa koja je bila sa njim. Tokom godinu dana vrsena su brojna saslusanja i razgovori kako bi se neke stvari razjasnile. Nije bilo sumnje da je ubistvo bilo planirano. Simone je osudjen,a osuda je zaista bila teska. 11 godina i 4 meseca strogog zatvora, plus novcana kazna. Svemu tome komentar nije potreban. A pouka je jasna.

Ima primera kao sto je "Dede", to je i najsvezije, u incidentima Inter-Napoli, jedna od najbitnijih njuski "Blood and Honour". Nemam sad previse vremena ali mi odmah pada na pamet i zastava romanista...

https://postimg.cc/sMPQktXG

Daniele de Santis, ubica napolitanca Cira Esposita.

https://postimg.cc/BPKbvbHM

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Sat Dec 14, 2019 5:33 pm

FB_IMG_1576339516057.jpg
18. decembar 1994. je tragican dan za navijace Ascolia.Ascoli je tog dana pobedio Pescaru 3:0,ali je taj dan preminuo legendarni predsednik kluba Costantino Rozzi.Umro je pred sam kraj utakmice u bolnici,na sahrani je bilo vise od 20 000 ljudi.
Bio je predsednik kluba od 1968. do 1994. kada je i preminuo.Na svojoj prvoj konferenciji je rekao ovako:"Znam da postoje 3 lige u italijanskom fudbalu,A,B i C gde smo mi,ali ko nam zabranjuje da udjemo u A?",za par sezona su i stigli do Serie A.Ostavio je veliki trag u klubu,imao je sjajan odnos sa navijacima,bio je miljenik grada,ostao je veciti predsednik.
FB_IMG_1576339516057.jpg (59.69 KiB) Viewed 17555 times


18. decembar 1994. je tragican dan za navijace Ascolia.Ascoli je tog dana pobedio Pescaru 3:0,ali je taj dan preminuo legendarni predsednik kluba Costantino Rozzi.Umro je pred sam kraj utakmice u bolnici,na sahrani je bilo vise od 20 000 ljudi.
Bio je predsednik kluba od 1968. do 1994. kada je i preminuo.Na svojoj prvoj konferenciji je rekao ovako:"Znam da postoje 3 lige u italijanskom fudbalu,A,B i C gde smo mi,ali ko nam zabranjuje da udjemo u A?",za par sezona su i stigli do Serie A.Ostavio je veliki trag u klubu,imao je sjajan odnos sa navijacima,bio je miljenik grada,ostao je veciti predsednik.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Sat Dec 14, 2019 5:56 pm

Danas sa Ascoli-Cittadela...

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Sat Dec 14, 2019 11:17 pm

Da, to je njihov stil, a nije samo predsednik kluba kome su odavali ogromno poštovanje, ima primera i među bivšim igračima, trenerima...
Na primer Carlo Mazzone, trener koji ih je uveo u Seriju A. Više puta su mu odavali posebna priznanja.

Evo snimak sa 120 godina kluba gde ga dočekuju



Pogledajte gornju fotografiju vidi se i srpska zastava pored kopa. Verovatno zbog Ninkovića koji je trenutno član Askolija.

Danas rođendan slavi i fudbalski klub Venecija, čuveni stadion okružen vodom i klub sa šmekom.
Dosta su se modernizovali poslednjih godina, imaju i jake sponzore čak odlaze u krajnost ali ima još puno dobrih detalja.




Dorija-Đenova

Image

Image

Breša-Leče

Image

Image

Edit... evo ovde se vidi nasa trobojka

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Италија

Postby Modus Operandi » Sun Dec 15, 2019 8:36 pm

Мала прича о мржњи Пескаре према Лацијалима.Пескарези највише мрзе Лацијале у Италији, повод је била 1977 година кад је Пескара играла у Риму против Лација. Лацијали "навукли" госте на погрешан улаз, тачније у свој коп и отели им заставе, шалове, бубњеве и још их нашамарали. Касније су Лацијали упали и у гостујући сектор и тукли све живе. Од тад их ови не подносе. Те исте сезоне кад је Лацио играо у Пескари на улицама су биле обешене лутке са дресом Лација и сукоби су неизбежни. Кад је навијач Роме убио навијача Лација ракетом да је био у бекству 14 месеци и да се сво време крио у Пескари. Иначе од тог убиства почетком 80 - их се баш заоштрило између њих и то траје и дан данас.

После утакмице Шахтјор - Аталаната домаћи NSF (13)+SPC (2)+Festival (2) напали Аталантине и покупили пар сувенира:
ImageImageImage

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Италија

Postby Bruno Sulak » Tue Dec 17, 2019 5:37 pm

Kaljari - Lacio

Image


User avatar
Moltisanti
Posts: 32
Joined: Thu Feb 16, 2017 10:51 am

Re: Италија

Postby Moltisanti » Tue Dec 17, 2019 9:13 pm

Bruno Sulak wrote:



Al se culo kad je ovaj dole dobio kaisem preko face :lol: A svi kaiseve povadili kao maceve.

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Италија

Postby Modus Operandi » Tue Dec 17, 2019 9:30 pm

Moltisanti wrote:

Al se culo kad je ovaj dole dobio kaisem preko face A svi kaiseve povadili kao maceve.


Наравно јер не знају песницама, више човеку штете нанесе нога и шака него било који каиш.


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока


Return to “Свет”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests