pustinjska lisica wrote:Rođaci wrote:Ma ne izbegavam, to je za smejanje. Ako nije mogao da skupi ispravnih 6.000 potpisa, onda i ne treba da se kandiduje. Podmetanja ima, ali sve to je trebalo rešiti na vreme.
Radovan Jelašić je, kao guverner, govorio da se ne treba zaduživati u švajcarcima.
Voleo bih da Obradović oblazloži na temelju zakonskih normi svoja izlaganja.
Начело једнакости престација као једно од основних начела ЗОО.
Такође, ту је и клаузула rebuc sic stantibus.
У крајњој линији, не мораш бити правник па знати, да нужда закон мења, нарочито када је овако осетљива тема у питању.
Не могу интереси лихвара банкарских бити изнад интереса обичног народа, поготово јер је по Уставу, носилац суверенитета народ. Јес да је ово у пракси теоријско просеравање, али је као такво формулисано у Уставу.
Сам си навео пример Мађарске, где су кредитори и Влада поделили трошак конверзија, тако да државу није коштало 9 милијарде евра, већ упола. Дакле може, само је потребна воља, односно бити држава, а не протекторат као што смо ми.
На крају крајева, јес да није Србија, али је у питању земља, где влада најсуровији могући капитализам, САД. Ако су они могли да спасавају своја презадужена предузећа, која су својом неодговорном пословном политиком изазвала ову кризу, може и држава ове мученике кредитима у швајцарцима.
Nisu banke krive zbog promene kursa švajcarca. Nije to postavljanje interesa banaka iznad interesa građana, to je poštovanje ugovora.
Raskidom ugovora se ne dobija ništa, jer u tom slučaju dužnici imaju izuzetno kratak rok za vraćanje onoga što su primili i tek će to da ih pokopa.
SAD su spasavale Detroit i gigante čija bi propast sahranila ekonomiju, ovih sa švajcarcima ima 20.000
Da je švajcarac pao na 20 dinara, niko se ne bi bunio.