Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
несуна реса
Posts: 345
Joined: Sun Sep 18, 2016 10:17 pm
Location: nella strada

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby несуна реса » Tue Jul 02, 2019 9:08 pm

Мењаш где год пише "commission 0 % " то обавезно и посебно обрати пажњу , пре 2 године када сам био био је 4.4 однос евро лир ,сада је скочило на 6 и нешто колко сам чуо , а иимаш оне аутомате "АТМ"

Или плаћаш картицом , рачуна ти свуда средњи курс и не размишњаш о ничему :mrgreen:
Космет је Србија !

User avatar
fuck_off
Posts: 1016
Joined: Sun Feb 07, 2016 3:28 pm
Location: НБГД
Contact:

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby fuck_off » Fri Jul 12, 2019 6:28 pm

Жена која превари је курва, а мушкарац који вара је подлегао чарима курве

Црвена Звезда

Pajdo
Posts: 17
Joined: Tue Feb 02, 2016 8:20 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Pajdo » Fri Jul 12, 2019 11:12 pm

Moze li neko da preporuci neki fin smestaj na Drini,vikend varijanta nista specijalno.

dingospo
Posts: 60
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:12 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby dingospo » Fri Jul 19, 2019 3:53 pm

Ima li neko da je išao kolima na Siciliju. Planiram pocetkom avgusta pa me zanima kolika je cijena trajekta mislim na prelaz Villa de Giovanni. I kakva su iskustva sa samog ostrva, ali prvenstvenom me zanima sam put do Sicilije putarine i slicne stvari koje bi mi bile od pomoći.


ElPadrino
Posts: 517
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Fri Jul 26, 2019 12:49 pm

Evo da malo razbijemo monotoniju koja je zavladala sa pocetkom ljetnih odmora vjerovatno kod vecine ljudi, sa 'izvjestajem' iz Berlina.
Elem, ne zamjerite ako bude malo veci tekst, jer je mene Berlin odusevio. (a nisam bio na utakmici Uniona :mrgreen: )

Uglavnom, mi smo picili avionom, 5 dana - 4 nocenja, a posto smo imali 3 puna dana, tako smo i planirali obilazak.

Berlin je stvarno grad, kao sto je i djoBr pisao prije, u kom se moze svasta vidjeti i u kom svako naselje nudi nesto svoje. Prvi utisak grada je sigurno drugi svjetski rat i Berlinski zid i sva ta patnja koju je nosila ta prica. To se primjeti na svakom cosku. U centru grada recimo je napustena zgrada i preko 4-5 spratova velikim crvenim slovima pise STOP WARS.

I moze se reci da je to neki glavni utisak koji sam imao sve vrijeme putovanja. Znaci totalno su u fazonu apoliticni, apsolutna ljevica. Po citavom gradu su natpisi Berlin grad mira, Berlin grad slobode, nikad vise fasizam, na taj fazon su i grafiti i recimo (vjerovatno se vecini ljudi to ne bi svidjelo) masovno koriste motive LGBT i duginih boja, pa tako recimo kao u nekim zemljama sto kace zastave svoje zemlje na prozore, u Berlinu cesto mozete vidjeti LGBT zastavu na prozoru. Cak sam vidio mislim ralf lauren marka, preko citave zgrade grafit onaj njihov jahac i u bojama duge i nesto na fazon Ralf LGBT neki takav trip.
Ono sto daje svoj smek citavoj prici je sto se cini da tamo mozes biti stvarno sta god pozelis, bez bilo kakvih problema. Bilo to arap, kinez, zadrti lik, nas neki covjek, peder, navijac, najprljavija metalika, hipster, rastaman, pjesnik pizda materina, sve je opustena varijanta i sami ljudi su dosta opusteni, nekako se brzo priviknes na taj liberalizam, valjda kako su svi u tom gasu, tako i tebe obuzme taj neki trip da na sve gledas ravnodusno bez nekih histerija i slicnih negativnih osjecanja.

Sam grad je tako uredjen i tako dobru mrezu gradskog prevoza ima da se bukvalno svako moze snaci. Ljudi se stvarno trude da sve bude oznaceno i naznaceno da ponekad izgleda i previse i da pomislis stvarno da samo glup covjek moze nesto promasiti.

Da sad ne idem u presiroke neke opise, sigurno da svi mozete/mo naci koje su to znamenitosti nekog grada, a i Brdjo je tu, pisacu neke paralele sa nama i Balkanom uopsteno.

Od stvari sto smo radili tamo izdvojio bih krstarenje rijekom Sprejom, mi smo uplatili 2 ipo sata, gdje smo u svim drugim gradovima za istu cijenu (15e) placali sat vremena voznje (uz studentski popust koji se daje maltene na sve 'vece' akcije). Inace je 17e, a sat je mislim 13e, tako da i ako niste studenti za 4e ne treba se dvoumiti.

Naravno obavezno i East Side galerija koju mozete spojiti zajedno sa najpoznatijim mostom u Berlinu (mislim nesto oberbruke ili tako nesto) a tu vam je odma i to krstarenje jer je galerija uz rijeku. Zanima me da li se neko u svijetu susreo sa slicnom forom, jer ovde mislim 1,8 km ostataka Berlinskog zida koji su sa jedne strane isarani muralima - street art i svi grafiti su na fazon politicke price. U fazonu recimo 'nikad ne zaboravi sta je to sloboda' i slicno.
Na mene je ostavio utisak mural na kojem je njemacka zastava i preko nje u vrhu i dnu plave 'trake' i u sredini davidova zvijezda ( naravno aludirajuci na jevreje) i pored natpis u fazonu 'oprostite za kristalnu noc, bla bla, da se nikad ne ponovi fasizam, ovo je pokusaj izvinjenja bla bla'.

Isto stvar koju bih napomenuo, a koju nisam jos do sada vidio, jeste da su ljudi kraj najpoznatije katedrale u gradu, Berlin Dom, napravili uz njene zidove - kafic. Odmah nakon sto sam to vidio, pomislio sam kakva bi reakcija u nasoj zemlji kada bi se nesto slicno uradilo i napravilo. Ne znam jos uvijek za takav primjer kod nas, mozda sam i ja negdje propustio, ali eto na kom su oni nivou.

Takodje, jako lucidno je rijesen problem beskucnika, kojih u obliku kao recimo u Americi ili nekim drugim milionskim gradovima ima jako malo.

Fora je sto su oni svi na neki nacin - zaposleni, a bave se sa skupljanjem plasticnih i staklenih flasa. Bukvalno svi ti likovi koji PODSJECAJU na beskucnike, izgledaju normalno, ne smrde, normalno su obuceni (nemaju poderanu odjecu i slicno), idu od covjeka do covjeka (koga vide sa flasom), od kante do kante i skupljaju te flase te ih kasnije salju na reciklazu a dobijaju neki kes zbog toga. Kako bi se reklo 'dvije muve jednim udarcem' + realno lijep odnos prema ekologiji i samoj Zemlji.

Sve u svemu Berlin je grad razlicitosti, ali na pozitivan nacin. Meni bar nije niko smetao ( sta god ce sad pojedinci reci :mrgreen: ) cak ni gejevi, iskreno. Nekako utopis se u taj gas da je sve opusteno i nekako na taj nacin cini mi se i zive.
Takodje jedan veliki + za Berlin je da u 5 dana nisam vidio kolonu vecu od 5 auta. Siroki bulevari i ogromne ulice i guzve maltene da nema (neka Brdjo potvrdi ili opvrgne tvrdje).

I na kraju krajeva, jedan od rijetkih milionskih gradova koji mi se na prvu ucinio kao da bih mogao zivjeti u njemu. Tako da, kroz koju godinu, ko zna.
Mozda budemo Brdjo i ja zajedno na pivi. :mrgreen:

prcko
Posts: 1281
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:28 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby prcko » Fri Jul 26, 2019 2:10 pm

Sjajan izvestaj ElPederino. :mrgreen:

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Brdja » Fri Jul 26, 2019 6:17 pm

Jeste lep izveštaj i drago mi je što si za tako malo dana uspeo da osetiš taj duh Berlina, tu opuštenost. Što se tiče gužvi, zna u vreme odlaska i dolaska na posao da bude ogromna gužva na autoputu koji ide kroz grad. Što se tiče flaša, u principu su svi Nemci naloženi na to. Sve te flaše se vraćaju na aparatima u svim većim prodavnicama. Inače se jako lože na čuvanje okoline i planete. A što se tiče piva, rado...
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Druidid » Tue Jul 30, 2019 10:42 am

dingospo wrote:Ima li neko da je išao kolima na Siciliju. Planiram pocetkom avgusta pa me zanima kolika je cijena trajekta mislim na prelaz Villa de Giovanni. I kakva su iskustva sa samog ostrva, ali prvenstvenom me zanima sam put do Sicilije putarine i slicne stvari koje bi mi bile od pomoći.


Bio sam na Siciliji prosle godine. Nisam isao kolima pa ti tu malo sta mogu reci, ali mogu dosta da ispricam o Palermu gde sam proveo 10 dana. Posto bas i ne volim komercijalni turizam, resortove i ta cuda, nasli smo smestaj u predrgadju Palerma Terasiniju koji je jedno pola sata busom od centra. Javni prevoz im je katasrofa, ima taj neki red voznje ali ne mozes da se oslonis uvek na njega, pa nikad ne treba cekati zadnji bus, vec treba ici barem treci odpozadi. Prosle godine su renovirali zeleznicu pa vozovi nisu uopste saobracali, tako da sam bio jako ogranicen sto se tice obilaska ostrva posto ni devojka ni ja nismo vozaci pa renta car nije bio opcija. Nekako smo se nekim medjugradskim prevozima iskombinovali da odemo do Korleona, koji je barem za mene bio razocarenje, stari gradic zaglavljen u vremenu, da nema kuma tesko da bi ga neko obisao. Nismo bili na Etni koja je 4-5 sati voznje u jednom pravcu, ali svi ljudi koje smo pitali kazu da je fenomenalna i da treba videti.
Elem sam Palermo je bas hard kor Italija, od prelepih trgova, katedrala, do zapustenih i siromasnih delova grada. Mislim siromasnih po njihovim standardima, tako kod nas zivi vecina srednje klase, ne racunajuci crnce i arape kojih ima dosta jer je blizu Afrika. Glavna katedrala u gradu je fenomenalna, ulaz je besplatan, ali se placa silazak u kripte, muzej i penjanje na krov, ne secam se cene ali mislim da sve ukupno nije preslo 7 evra i svakako sve treba videti, sa krova se pruza odlican pogled na ceo grad. U nekim crkvama tolerisu muskarce u malo duzim sorcevima, ali zene moraju da ogrnu nesto oko sebe ako su u sorcu, obicno se sipred prodaju neke haljine od po 2-3 evrica. Ima jos mnogo lepih crkvi u gradu i podsecaju dosta na pravoslavne crkve, a i sami Sicilijanci su prilicno religiozni. Teatro masimo obavezno obici, drugi najveci u evropi, snimao se tu 3. deo kuma. Ima cela tura kroz teatar sa vodicem koja je negde oko 8-10 evra, najtoplija preporuka. Ima bas lepa plaza u severnom delu grada koju treba obici. Ima jos dosta lepih znamenitosti, al to guglajte. Ceo grad iako nije mali moze, a i treba da se obidje peske, kako se seta kroz grad bas ima dosta kontrasta, cas sredjeni trgovi, cas zapusteni delovi grada, gradjevina ima u svim stilovima, jer nema ko nije prosao Sicilijom u zadnjih 2000 godina.
Ako ste bili na severu Italije ovo sve sto je juzno od Rima i nema bas mnogo veze sa tim. Engleski retko ko zna, a mozda i znaju samo ih zabole da pricaju, onaj dole Italijanski ne razumeju ni Italijani, a kamo li ja. Svi voze kao ludaci, ja istovremeno dobre i lose vozace kao dole jos nigde nisam video. Na saobracajne propise retko ko obraca paznju, sa skuterima se vozi gde god skuter moze da prodje, ali opet sve nekako funkcionise. Klopa im je odlicna, pice, paste i te klasicne italijanske stvari su bas dobre, imaju neke punjene pirincane kugle koje sam zaboravio kako se zovu koje sure koliko su dobre. Pivo im je potanko, ali su im zato vina fenomenalna, poterali smo 6 flasa nazad za Srbiju :D Nedeljom nikako ne ici na plazu, ali treba proci samo da se vidi ta situacija, tamo nedeljom ne radi bukvalno niko i onda cela porodica, ma sta porodica, cela familija krene na plazu, to se nose satori, stolovi stolice, brdo hrane i pica, guzva ogromna, nemas gde peskir da stavis. Iza sebe naravno niko ne cisti, eventualno skupe smece negde na gomilu, pa onda treba mozda do utorka da bi sve opet bilo cisto. Inace retko gde imaju kontejnere, nego ljudi samo kroz prozor zavezu sa nekim konopcem kesu sa smecem i onda ujutru nailaze djubretari koji samo preseku konopac i to pokupe. Prodavnice nemaju bas neko odredjeno radno vreme, vec ljudi kad ustanu ujutru otvore, pa rade negde do 11-12, pa zatvore i odu na plazu malo da odmore, pa otvore opet oko 5 i rade do 8.
Video sam kako izgleda njihova svadba, slicna kao iz Kuma. Stvarno im se mora priznati da imaju stila. Bukvalno su sve zene u otmenim haljinama i svi muskarci u odelima, od decaka od 3 godine do cice od 90, ne postoji fazon sulja i farmerke :D Lokalci, barem ovi retki sto iole znaju engleski kazu da Koza Nostra i dalje radi punom parom, ali da su turisti dole savrseno bezbedni jer im je interesu da ih ima sto vise jer im to donosi dosta novca. Zaista je tako, mi bukvalno nijedan problem nismo imali, a nije da nismo lutali nekim ne bas tako raskosnim delovima grada.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby riper » Tue Jul 30, 2019 2:22 pm

Oba izvestaja vrhunska, posebno ovaj za Palermo. Na temi o bandama sam ranije pisao, Palermo je bio jedan od najlepsih gradova Mediterana. Ali onda je vlast u saradnji sa mafijom krenula da ga obnavlja posle Drugog svetskog rata i tamo 50ih i 60ih kada je bio veci priliv stanovnistva. Uglavnom, rusili su se kvartovi gde su bile neke od najlepsih mediteranskih vila, da bi se pravili betonski stambeni blokovi. Oni taj period zovu "betonizacija Palerma". Naravno scenario je taj da mafija dobija gradjevinske radove, onda putem pretnji iseli ljude koji ne zele milom da se isele iz svojihi vila, oslobode prostor i grade.

Iako sam sa vise strana cuo da je Palermo i dalje lep, kazu da je pre Drugog svetskog rata bio jedan od pravih dragulja Mediterana i da nikada vise nije zasijao kao pre te betonizacije i urbanistickog genocida.

ElPadrino
Posts: 517
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Wed Jul 31, 2019 1:18 pm

prcko wrote:Sjajan izvestaj ElPederino. :mrgreen:


hahah al si me nasmijao sa ovim komentarom. :lol:

@Brdjo

Ja sam bio u Karl Marx aleji, ex Staljinovoj, ako se ne varam, tacnije ulicica pored, tako da je to onako siroki bulevar i stvarno bilo to 2, 4, 6 sati, nebitno, nije bilo bukvalno vise od 5 auta u koloni.

A duh se po meni osjeti na svakom koraku. I dosta su opusteni za svabe, iako nije svabski grad, al ono eto za tih 4-5 dana imao sam samo jedan slucaj sa nekim starijim bajicem sto me nesto iznenada iznapusavao, prokuvalo odma i u meni al sreca djevojka smirila situaciju. :mrgreen: Daleko od toga da sam nasilan covjek, al moglo bi se bar pocastit sa salvom socnih psovki.
Inace ovako sto se tice ljudi dosta su i srdacni, s ozbirom da za Njemacku i svabe uvijek govore kao hladni bla bla. Cak nas je i jedna zena u marketu blizu hotela pocela pozdravljati onako neobavezno, totalno u nasem stilu (a mozda je i neka nasa) . :mrgreen:
Inace cuo sam nas jezik barem 3-4 puta, sto me malko i zacudilo ipak je ogroman grad.


Inace, razmisljao sam nesto, sta mislite o ideji da napravimo neku novu temu gdje bi citirali samo bitne postove, tacnije one koji detaljno opisuju gradove tipa ovog vezanog za Palermo, Berlin, one prije za Moskvu i slicno ?
Realno moglo bi se mnogo lakse snaci kada ti zatreba neki 'putopis'.

Vinz
Posts: 256
Joined: Sun Mar 27, 2016 1:40 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Vinz » Wed Jul 31, 2019 3:23 pm

Нисам прошле године кад је требало :) али ове године идем у септембру туристички у Напуљ. Вероватно идем Ниш-Бергамо,
Бергамо-Напуљ.
Ако је неко био Напуљ, Амалфи, Капри итд, а може да подели неке утиске, био бих веома захвалан..

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby SAO_Zeljin » Wed Jul 31, 2019 4:27 pm

Jel bio neko u Madridu? Idem za par dana pa ako ima neko neku preporuku sta videti i tako to bio bih mu zahvalan da podeli

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby lost&found » Wed Jul 31, 2019 4:43 pm

Bio ja u Napulju. Ekstra grad! bas me je odusevio, i mozda cu se vratiti opet na jesen.
Bio sam smesten u Chiaia-i , koja je blizu vode i ima dosta dobrih barova u tom delu. U principu nije losa lokacija, jedino sto je mozda pegla da se pesaci skroz do stanice Garibaldi, ali ima metro koji ide do tamo i stanica je tu blizu. Castel Ovo i Piazza del Plebiscito su tu blizu i preporucujem ti da ides uz obalu dok obilazis taj deo grada.
Preporucujem ti da uzmes zicaru na lokaciji "Parco Margherita" i popnes se do dela grada koji se zove Vomero, tu je onako ko nasa Knez Mihajlova recimo, puno prodavnica i to, fino za prosetati. Posle toga se zaputis do Castel Sant'Elmo-a, gde imas bruka pogled na ceo grad. Bas je mocno, pogotovu sa Vezuvom u pozadini. Tu onda tek shvatis da je to ipak ogroman grad, a ne samo ono sto je uz obalu. Nakon toga, preporucujem ti da pesaka se spustis sa tog dela gde je zamak do Quarteri Spagnoli. Kroz kakve ces sve stepenice, gajbe i ulicice proci, krstices se - al je bas nesto drugacije. Ne znam da li je generalno nebezbedno, ja sam isao sam, preko dana. Pice skuteri oko tebe kad se spustis u Quarteri Spagnoli, a ulcice uske, i naravno prostirke vesa svuda iznad tebe. Tu imas i jako dobro mesto, bas onako lokalno, zove se Trattoria da Nennella. Ja sam bio jedini stranac kad sam bio tamo, i bas mozes da vidis zanimljive njuske. Flasa crvenog vina je bila tipa 2 ili 3 evra :D
Toledo metro stanica je lepa, i ceo taj deo je bas gotiva za pesacenje. Naravno i raj za dzeparose, tako da cuvaj se toga.
Popularna stvar za grickanje je "cuoppo", al je bas jedna velika masna kurcina u sustini, al eto probaj. Udji obavezno u ove dve crkve "La Chiesa dell'Arte della Seta - Complesso dei Santi Filippo e Giacomo" i "Museo Cappella Sansevero"
Picerije - "L'Antica Pizzeria da Michele" i "Gino e Toto Sorbillo" najpopularnije, al manje vise gde god da jedes picu bice dobra.
Nisam isao do Vezuva i Pompeje, i ovo ostalo sto si naveo. Ako se setim jos nesto za Napulj, napisacu...

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Brdja » Wed Jul 31, 2019 6:12 pm

ElPadrino, da, nije gužva po bulevarima, više je na tom autoputu što sam spomenuo. Inače, to što vam se žena javila je ovde sasvim normalno. Bar kod pravih Nemaca. Prolaze pored tebe i nasmeju se onako kao da se pozdrave, jave se ovako neobavezno, hoće da pomognu i kad ih pitaš i kad ih ne pitaš, nije mali broj puta da mi se neko obratio na ulici ili u prodavnici čisto da ti kaže nešto ili da te posavetuje. A što se tiče našeg jezika, to je čak i malo što si čuo, ima nas sa Balkana ovde na svakom koraku, iako je veliki grad. A tek kad odeš u neku od institucija tipa opština, ured za strance itd, nema šanse da ne čuješ naš jezik, pored toliko stranaca iz drugih zemalja.
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

niloas
Posts: 45
Joined: Thu Feb 04, 2016 4:03 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby niloas » Wed Jul 31, 2019 6:23 pm

sitonia grcka je li bio ko, iskustva ???

User avatar
јахач магле
Posts: 340
Joined: Sat Feb 13, 2016 10:08 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby јахач магле » Wed Jul 31, 2019 8:00 pm

Шта те занима, био ја прошле године у Неос Мармарасу а претпрошле у Сартију?
...Сијају звезде као очи конобарице...

User avatar
жабац
Posts: 612
Joined: Mon Feb 01, 2016 12:02 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby жабац » Wed Jul 31, 2019 11:07 pm

ElPadrino wrote:Mozda budemo Brdjo i ja zajedno na pivi. :mrgreen:

Ма да бре, само опуштено и слободно.Окачите заставу на тераси, слободно и опуштено.Узмите породичну сезонску за фудбалицу.Ко зна, можда и усвојите неко црнче, шта има везе.Опуштено само.И слободно.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Brdja » Thu Aug 01, 2019 12:01 am

Deluješ mi ljubomorno Žabo :D
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
жабац
Posts: 612
Joined: Mon Feb 01, 2016 12:02 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby жабац » Thu Aug 01, 2019 10:56 am

Нормално, па шта мени фали, осим што живим у Србији.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests