Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Трипко
Posts: 44
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:46 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Трипко » Fri Apr 19, 2019 4:57 pm

Већ сам писао доста о Истанбулу, али за 3 дана као што сам ја био мораш баш добро да се организујеш и никако не иди са групом, прво ћеш скупље улазнице да плаћаш преко агенције а друга ствар је да ће доста да те успоре, не знам са ким идеш али направи план лепо где ћеш и шта да обиђеш.
За први дан можеш Капали Чаршију, Аја Софију и Плаву Џамију, други дан можеш Топ Капи палату са харемом после хватај Т1 трамвај...он ти пролази Лалели улицом где си ти смештен(тј врв си смештен пар улица на ниже али ту си близу) и иде до Долмбахаче Палате у нови Европски део.
Преко пута Долмбахаче палате ти је стадион Бешкиташа а онда на горе кад идеш излазиш прво на Таксим трг па Иштикал улица(као наша Кнез Михајлова само што ту пролази чувени трмавај) и онда ти је ту одмах испод Галата кула...по мени најлепше место у Истанбулу, на врху је ресторан и то треба обавезно да се посети.
Мораш много добро да се организујеш да би све то видео, крстарење Босфором ти је на лицу места 5,10 евра зависи где..агенције деру, нашима су узимали 25 евра за то,пљачка, све је на лицу места много јефтиније али опет ти кажем припреми се унапред добро, направи план да не луташ тамо бзв...град је огроман.

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Bolesni^od^ljubavi » Wed Apr 24, 2019 1:47 pm

Bio sam smesten u ulici koja izlazi na Lalali stanicu, znaci na minut od tramvajske stanice a 3-4 od metro stanice, tako da sam uspeo sve da obidjem sto ste mi nabrojali osim azijskog dela i Dolmbahace palate koja ponedeljkom ne radi a u utorak im je bio neki praznik pa isto nije radila. Metro i tramvaj su fascinantni, stignes gde god krenes za maksimum 10 minuta a nisam cekao ni jedno ni drugo duze od 2 minuta ni u jednoj situaciji a bas dosta sam ih koristio. Prvi dan sam isao organizovano sa vodicem, obisli smo Aja Sofiju, Plavu dzamiju, Topkapi palatu i Sulejmanovu dzamiju za 50 evra po coveku. Po meni vredi svaku paru iz razloga sto smo izbegli ogromne kolone i pri kupovini ulaznica a i pri ulasku u objekte. Takođe mi sam obilazak ne bi bio interesantan da nam covek nije ispricao kompletnu istoriju svakog objekta u Topkapi palati posebno, bukvalno gde je ko kome sekao glave, ko se sve sastajao u kojoj prostoriji, pa o svakom sultanu ponaosobob i kako se uopste sultan postaje, kada se rodi 20-oro dece, koji od njih ce to bas da bude.

Drugi dan smo isli na svoju ruku na krstarenje Bosforom, to smo platili 7 evra i popizdeo sam na sebe jer nismo isli sa vodicem, jer smo gledali kao telad one sve gradjevine po gradu i nismo imali predstavu sta koja predstavlja, niti sam znao njihovu pricu i istoriju. Kada sam skurcao vec onolike pare na odlazak tamo, mogao sam dati i 25 evra da imam vodica da mi objasnjava usput po Bosforu i Vaseljenskoj Patrijarsiji.

Ajde za Taksim Trg, Galata Kulu, Kapali Carsiju, Egipatsku Pijacu i slicne stvari i ne treba vodic, ali za Bosfor, Aja Sofiju, Topkapi, Plavu Dzamiju, Sulejmanovu dzamiju definitivno treba. Meni je prica o Sulejmanovoj dzamiji i njenoj istoriji bila mnogo zanimljivija od same dzamije. Mozda ste vi bili vec potkovani znanjem pre samog odlaska u Istanbul pa vam nije trebao vodic,ali ja sam znao vrlo malo. Imao sam neko znanje o Aja Sofiji, ali ni blizu onome sta nam je covek sve ispricao.

Ako hoces malo i da shopingujes a ne samo obilazis, definitvno treba 5 noci tamo da budes kako bi video mozda sve.

несуна реса
Posts: 345
Joined: Sun Sep 18, 2016 10:17 pm
Location: nella strada

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby несуна реса » Wed Apr 24, 2019 5:30 pm

Углавном сте све написали за Истанбул , ал ' нико да спомене кожњаке код Емира :mrgreen: Има тај неки тржни центар , попнеш се на степенице и ту је Емир леадер не разумем се нити носим те кожне јакне другар узео девојци фазон са 160е спустио на 60 по мени брутална јакна , а овај један себи узео , па ето доста препорука смо добили и воли да се ценка Емир :D

пс:
Тржни центар , ил шта је већ јебемлига се зове Морава , тако нешто
Космет је Србија !

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Bolesni^od^ljubavi » Wed Apr 24, 2019 7:04 pm

Nije Emir nego Kemal. :mrgreen:
Uzela zena 2 komada, ja sam uzeo samo zadnji dan par farmerki u tom trznom centru, nisam zeleo da gubim vreme na shoping, nego sto vise da obidjem a opet nisam stigao sve. Mislim da cu otici jos jednom tamo, svideo mi se grad mnogo. Oticu samo zbog hrane jebes mi mater, hrana je vrhunska gde god da odes i sve bude gotovo za maksimum 10 minuta, nigde se ne ceka vise.

несуна реса
Posts: 345
Joined: Sun Sep 18, 2016 10:17 pm
Location: nella strada

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby несуна реса » Wed Apr 24, 2019 8:07 pm

Убеђен сам да је Емир , и даље ми је у глави Емир , никако кемал .. мада ко зна :mrgreen:

А што се тиче храна , да јако је добра , био сам чак и у оној брзој храни што је био овај што је умро недавно што пробава хране по целом свету
Космет је Србија !

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Bolesni^od^ljubavi » Thu Apr 25, 2019 1:23 pm

Mozda ima dvojica sto valjaju kozne jakne, ovaj ima butik kad se popnes na drugi sprat pa skrenes levo, u nekom cosku.

ElPadrino
Posts: 523
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Thu Apr 25, 2019 6:55 pm

@Bolesni^od^ljubavi

Tripko je isao bez vodica mislim, ja sam bio dio organizovane ture kao i ti vjerovatno.
Sve zavisi sta zelis, sa mnom je bilo kretena koji su bili u filmu "Daj sta pricas o dzamiji j* te dzamija" sto je stvarno van svake pameti. Ne zbog dzamije ili eventualno njegove netrepeljivosti prema turcima, nego zbog toga sto ne znam sta je ocekivao ?
Ja licno, da odem u Banglades za koji nemam pojma sta je i kako je, volio bih da cujem istoriju te zemlje, kakva su neka njihova razmisljanja, mentalitet, kako zive, kakvi su im uslovi i slicno. A mnogo takvih sporednih stvari saznas i od samih vodica.
Recimo, pisao sam vec, kod nas su svi vodici (a bilo ih je troje) bili apsolutno protiv Erdogana i to su javno iskazali u vise navrata. U fazonu prolazimo kraj njegove neke palate ili cega vec i komentar tipa nadam se da ce sto prije da ode sa vlasti i slicno ( cak je bilo i gorih komentara ovo navodim samo kao primjer).

Takodje ono sto mi je dobro kod tih agencija jeste sto ti oni organizuju put i tako te oslobode eventualnog cimanja i maltretiranja kao gdje cemo i sta cemo, pogotovo jer tu rade ljudi koji se trude da organizuju dane tako da budu dosta popunjeni, a opet i da imas vremena za sebe. Naravno i dobra stvar je sto uvijek mozes da se odvojis i picis po svom kao Tripko ako si u tom gasu.

Mislim da mi Topkapi palata ne bi ni u pola bila tako fascinatna da nema tih prica E ovde su se sjekle glave, ovde su odsjedali, ovde ostane otvorena voda da se ne moze prisluskivati sta unutra pricati i slicno.

Koliko si kupovao po Istanbulu, jesi upao u masinu cjenkanja i trosenja para ?

Sve u svemu, Istanbul je mislim najvise nahvaljen grad na ovoj temi. :lol:

Predlazem administraciji da preimenuje forum u turskatribina, kakvi Rusi kakve zajebancije. :mrgreen:

Inace, da li je neko putovao ljeti i kakva je situacija u smislu kako se izdrzavaju vrucine i slicno, konkretno mislim na Rim ? (Usput ako ima neko da je bio u Rimu, u sta cisto sumnjam, al mozda se i javi, nek' baci cupri.)

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Bolesni^od^ljubavi » Fri Apr 26, 2019 3:51 am

Slabo sam kupovao garderobu, ali sam hrane i cajeva doneo nekoliko kila. Ja ne volim cenjkanje, ali si tamo jednostavno prinudjen jer pocetna normalna cena ne postoji. Najvise me iznervirao neki lik sa nasih prostora kod koga sam hteo sa kupim farmerke. Pitam ga 5 puta dok sam probavao koja je cena i on govori svaki put jeftino i ja se odlucim koje cu da uzmem a on mi govori 45 evra cenu, i krenem ja da smanjujem i on kao ne da ispod 30 jer zna da sam vec probao i odlicio da kupim. Na kraju sam ga oterao u 3 pizde materine, malo je falilo da se pobijemo.

Druidid
Posts: 225
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Druidid » Tue May 07, 2019 12:04 am

Da podelim iskustva iz Rusije.

Posto sam isao sad za praznike, sve je bilo u znaku Vaskrsa i velike pobede u drugom svetskom ratu koja ce se obeleziti paradom 9. maja. Ovoga puta najveci utisak na mene je ostavilo to kako Rusi neguju svoju veru i istoriju.
Da krenem redom, prvo sam bio u Sankt Peterburgu i to bas za vreme Vaskrsa. Svuda se osecala ta praznicka atmosfera, svaki pravoslavni hram ili crkva su bili velicanstveno ukraseni u duhu Vaskrsa. Bio sam na Vaskrsnjoj liturgiji u Hramu Hristovog Vaskrsenja i to je bilo mnogo lepo iskustvo. Pored tog hrama, obisao sam jos Hram svetog Isakija koji je treci najveci hram u Evropi i sa njega se pruza mozda i najlepsi pogled na SP, Kazanjsku crkvu koja je toliko dugacka da ne moze da stane u kadar kamere odakle god da se slika i Petropavlovsku crkvu koja je simbol SP. Obavezno treba uci u svaki od ovih hramova, nebitno da li ste vernik ili ne, zaista je prelepo. Neva je sigurno najlepsa reka koju sam dosada video, prolazi kanalima kroz ceo grad, a kod najsireg dela je najlepsi prizor i vredi peske preci ceo krug preko mostova. Jedina mana je sto vetar duva kao lud, tj barem je duvao neprekidno ova cetiri dana, mozda samo nisam imao srece.
Peterhof je palata Petra velikog i nalazi se na 20 km od SP. To je ustvari palata sa celim kompleksom parkova koji su prepuni sa fontanama i raznim statuama na obali baltickog mora. Parkovi su ogromni, treba sigurno dva ti sata dobrog hoda da se sve obidje. Ermitaz je prica za sebe. Puna 4 sata bez odmora smo obilazili muzej i uspeli smo da vidimo tek nesto vise od pola stvari, bukvalno je potreban ceo dan ako ne i vise da bi se sve obislo. Ko bude isao neka obavezno uzme karte preko neta ili karte na automatima gde se prodaju malo skuplje karte ali se zato ne ceka u redovima koji su ogromni.
Gledao sam Zenit na Gazprom areni, inace su igrali bas na Vaskrs i bilo je preko 40000 ljudi na utakmici. To sto covek koji je kapiten prvaka Rusije ne igra u reprezentaciji je neka druga tema. Rusi u SP su nekako prilicno zatvoreni, kao da su ih smorili stranci, potpuno su ravnodusni kada cuju da si iz Srbije :D

Za Moskvu smo isli njihovim Sapsan ekspres vozom koji distancu od oko 700 km predje za malo manje od 4 sata. Mislim da je ovo najbolja opcija za taj put jer se dosta pre stigne nego avionom kada se sve sabere. Priroda Rusije je bas lepa, pogotovo deo kada se prelazi preko Volge.
O Moskvi sam ranije pisao pa cu sad pisati o stvarima o kojima nisam pisao prvi put. Kao prvo prosli put mi se ucinilo da Rusi prilicno ok pricaju engleski, ali me je izgleda to prilicno ukenjalo da nalecem na ljude koji ga znaju, realno su dosta tanki na tom polju. Ovoga puta sam usao u Hram Hrista Spasitalja, koji je bio zatvoren prvi put kada sam isao. Hram je toliko velicanstven da ja to jednostavno ne mogu da opisem, nadam se da ce nas hram biti bar blizu onog nivoa kada se zavrsi. U Hramu se nalaze razne relikvije iz Hriscanstva, takodje moze da se sidje i u kriptu.
Posto se blizio 9. maj i parada ceo grad je bio u znaku velike pobede. Bile su i probe parade gde je Putin izveo na ulice bas raskosan arsenal svega i svacaga, od tenkova do S400. Po celom gradu te salecu volonteri sa nekim razglednicama/cestitkama gde trebas da napises neku zahvalnicu ruskoj vojsci na pobedi i nakon toga dobijes simbolican poklon. Posetio sam park i muzej pobede i to sta su Rusi napravili je prosto neverovatno. U parku ispred muzeja se nalazi obelisk visok 142 metra koji je ceo izrezbaren motivima iz rata (ne znam kako bih bolje opisao, guglajte jbg) i u njegovom podnozju je statua Svetog Djordja koji ubija azdaju. U samom muzeju je ispricana cela prica stradanja i pobede Rusa u drugom svetskom ratu, naravno tu su razni eksponati, oruzje, uniforme, itd. Kako se ide kroz muzej krece se prvo od 1941. godine pa na dalje. U glavnom delu muzeja u samoj kupoli se nalazi najneverovatnija prostorija koju sam ja u zivotu video, bukvalno bih mogao tamo da sedim 3 sata i samo da se divim svemu. Ko god bude isao u Moskvu ovo nikako ne sme da zaobidje.
Kolomenskoje selo i park su pod zastitom Uneska. Malo se nalazi izvan grada, ali ne predaleko, pruza se lep pogled na Moskvu sa brda kod glavne crkve, nije bas kao onaj sa Vrapcevih brda ali je opet lep.
Inace u Rusiji je zabranjeno zakonom pusenje u zatvorenom prostoru i cak na nekim javnim mestima na otvorenom tipa 15 metara oko stanica gspa. Konzumiranje alkohola u javnosti je takodje zabranjeno, uvek naravno mozes da se ustekas negde gde nema cuvara da popijes pivo, ali npr u Gorkom parku cim vide otvorenu limenku odmah te cimaju. Kazina i kladionice ne postoje, kocka je nelegalna svuda osim u par regiona.
Moskovljani su dosta ljubazniji i druzeljubiviji od Rusa iz SP, barem je takvo moje iskustvo i prilicno gotive Srbe. I da, Kineza ima koliko hocete, bukvalno je svaki npr sedmi covek Kinez, Japanac, Korejanac i u SP i u Moskvi.

ElPadrino
Posts: 523
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Tue May 07, 2019 5:20 pm

Sjajan tekst i opis brate, uzivanje je citati (kao i ona prica za Zanzibar sto si skoro nekad pisao).

Ako te ne mrzi ispisi i na koji nacin si organizovao putovanje, da li je to standard buking airbnb fazon, kako si se prebacio do tamo, kolike su cijene recimo ulazaka u muzej i sl. jer ce sigurno pomoci svakome ko planira nekad ici u Piter i Moskvu, izmedju ostalog meni je mozda najveca zelja otici u ta dva grada, pogotovo Moskvu. Moskva mi je oduvijek simbol neke velicine, onako metropola, gradina, nikakav Rio, Njujork, Bankok i ostale 'popularne' destinacije.

I vezano da jos malo 'produbis' pricu vezanu za alkohol i cigare, da li je moguce da u obicnom parku ne mozes popiti limenku piva ? Da li si pricao sa lokalcima sta oni misle o tome i slicno, jer je meni bas nerealno da toliki grad toliko suzbije nivo opijata u gradu, vjerovatno je za gudru jos teza i gora prica ako te uhvate. I vezano za cimanje, ako si vec dozivio da opises kako se odnose panduri prema ljudima ?

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby lost&found » Tue May 07, 2019 8:16 pm

Imas i moj upis na nekoj od prethodnih stranica, vezano za Moskvu i Piter, za vreme proslog svetskog prvenstva.

underground
Posts: 38
Joined: Sat Mar 12, 2016 3:44 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby underground » Tue May 07, 2019 10:09 pm

ElPadrino wrote:Sjajan tekst i opis brate, uzivanje je citati (kao i ona prica za Zanzibar sto si skoro nekad pisao).

Ako te ne mrzi ispisi i na koji nacin si organizovao putovanje, da li je to standard buking airbnb fazon, kako si se prebacio do tamo, kolike su cijene recimo ulazaka u muzej i sl. jer ce sigurno pomoci svakome ko planira nekad ici u Piter i Moskvu, izmedju ostalog meni je mozda najveca zelja otici u ta dva grada, pogotovo Moskvu. Moskva mi je oduvijek simbol neke velicine, onako metropola, gradina, nikakav Rio, Njujork, Bankok i ostale 'popularne' destinacije.

I vezano da jos malo 'produbis' pricu vezanu za alkohol i cigare, da li je moguce da u obicnom parku ne mozes popiti limenku piva ? Da li si pricao sa lokalcima sta oni misle o tome i slicno, jer je meni bas nerealno da toliki grad toliko suzbije nivo opijata u gradu, vjerovatno je za gudru jos teza i gora prica ako te uhvate. I vezano za cimanje, ako si vec dozivio da opises kako se odnose panduri prema ljudima ?


Najpovoljnina opcija za put u Moskvu je avion Budimpesta ili Debrecin. Povratna karta u proseku 80e
Cena za ulaz u muzeje u proseku oko 5e. Preporucujem muzej Ruske armije gde se moze videti sve od sablje i topuza do interkontinetalne rakete. Odmah pored je Ekaterinski park mnogo manji od gorkog ali isto prelep. Kremlj, Hram Hrista Spasitelja, stari Arbat svakako obici. Nekoliko puta me potrefilo da sam tamo za neki praznik dan pobede ili slicno to nije povoljan period za obilazak posto je sve oko Kremlja blokirano danima.
Ja imam iskustva da Rusi a i Ruskinje cugaju nemilo ispred marketa za vikend. Fazon samo ubace u onu papirnu kesu da se kao ne vidi da je cuga. I tu u strogom centru u starom Arbatu, scene u 6 ujutru apokalipticne na svakoj klupi leze i spavaju razvaljeni, uglavnom mlade Ruskinje.
Odnos brace i sestara prema nama odavde vredan svakog postovanja, uglavnom su to bili kontakti sa navijacima, kakva je prica sa ljudima van te populacije nisam bas imao prilike da se upoznam.
Moskovski metro najsavrseniji graski prevoz kojim sam se vozio, ne ceka se vise od 2 min sa jednog na drugi kraj grada od 20+ miliona za pola sata
Cene svega sasvim korektne nista vise nego u BG to da je Moska jedan od naskupljih gradova na svetu uopste ne stoji.
zapad je desno

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby SAO_Zeljin » Wed May 08, 2019 9:26 am

Koliko si placao smestaj u Moskvi

Druidid
Posts: 225
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Druidid » Fri May 10, 2019 10:14 am

Ovako, vecinu putovanja pa tako i ovo organizujem sam.
Imas Google trips aplikaciju za Android i iOS gde downloadujes sve podatke o mestu gde putujes i tu imas sve, sta treba obici i ocene/komentare korisnika, tu je i tab "For you" gde gugl, koji ima sve podatke o tebi, daje jako dobre predloge sta bi ti se najvise svidelo, koje restorane posetiti i to je podeljeno po budzetu, takodje imas i daily plans gde ti app prilicno dobro isplanira sta tokom dana da obidjes. Takodje i na Trip Advisoru moze dosta korisnih stari da se nadje.
Sto se tice samog putovanja, prvo proverim sve low cost kompanije koje lete iz Srbije i okoline (Temisvar i Budimpesta) na sajtovima kompanija i skyscaneru, za Rusiju je najjeftinija opcija ici iz Budimpeste kao sto je underground napisao, ako hoces samo Moskvu imas Red Wings koji leti direkto iz Beograda na Domodedovo u Moskvi gde je povratna karta oko 180e. Posto sam se ja kasno odlucio za ovo putovanja mala razlika u ceni mi je bila da letim iz Madjarske ili iz Bgda, tako da sam leteo Bg-Sp sa presedanjem u Amsterdamu sa AirSerbiom (teski cigani) i KLM-om, nazad sam isao Aeroflotom iz Moskve i to samo dan pre pada aviona sad u nedelju, da sam se odlucio za povratak u nedelju, a malo je falio, najebao bih. Cena svih tih letova me je izasla 280e. Voz Sapsan je negde oko 4500-5000 dinara u jednom pravcu, tu obavezno kupiti karte sa sajta Ruske zeleznice jer je na svim ostalim sajtovima koje gugl prvo izbaci karta znatno skuplja. Obican voz koji putuje 8h moze da se nadje i za 20-25e.
Smestaj nalazim na Bookingu. Dvokrevetna soba u SP sa kupatilom i doruckom, sasvim pristojna kod Kazanjske crkve (10 min peske od centra) je bila 22e. U Moskvi slicna soba samo malo lepsa i bez dorucka oko 20e na 5 minuta peske od Hrama Hrista Spasitelja.
Ulaznice koje sam placao, Hram Svetog Isakija sa penjanjem na kupolu je 550/890 rublji/dinara, Emitraz karta bez cekanja u redu 700/1130, Peterhof 900/1450, Muzej pobede 300/490, Kremlj i oruzaonica 1700/ 2750. Kad se sve sabere nije ni jeftino ali vredi svaki dinar.
Moskva je generalno skuplja od Beograda, alkohol i kafa po kaficima 50%-100% skuplji, ali su KFC, Mek... 30% jeftiniji, po marketima su slicne cene, hrana u restoranima je mozda 20% skuplja nego u bgd. Metro je najbolji u Evropi, karta u SP je 36/60 po voznji sa potrebnim presedanjima, u Moskvi 55/90 ali postoje dnevne karte pa sam ja uzeo beskonacno voznji za 3 dana i to je 450/730.
Cigare slicno kostaju kao kod nas, mada na svakoj paklici imas slike ljudi obolelih od nekih bolesti kao posledica pusenje od kojih ti se smuci zivot, a kamo li cigara. Za gudru stvarno ne znam, ali pri sletanju iz Amsterdama dva kera njuse svaku torbu na pasoskoj kontroli :D Pivo i alkohol mozes da pijes gde hoces ukoliko tu gde pijes nema cuvara/pandura, a njih u Moskvi ima bas dosta. Vidjao sam ljude da piju iz kartonskih kesa kao u americi, pa verovatno moze na tu foru da se pije bilo gde, ali opet nemam pojma. Sa pandurima nisam imao nikakvih neprijatnih situacija, samo rutinske kontrole, prilicno su svi ljubazni pogotovo kad vide da si stranac, malo je natezanje oko jezika dok se sporazumete, ali generalno sasvim su ok.
Za malo da zaboravim ko ide na tekme, najjeftinije karte su vecinom 300/500. Kontrole na ulazima su jako rigorozne, svako prolazi kroz one detektore za metal i pored toga detaljan rucni pretres, svaki uredjaj koji imas kod sebe (telefon, powed bank,...) moras da ukljucis pred njima, valjda da vide da je to to.

User avatar
H-30
Posts: 82
Joined: Tue Feb 02, 2016 1:49 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby H-30 » Sun May 12, 2019 6:24 pm

Шта посјетити у Минхену? које су добре пинице, и гдје је добра клопа?
незнам

User avatar
ultra mentalitet
Posts: 308
Joined: Mon Feb 08, 2016 10:52 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ultra mentalitet » Mon May 13, 2019 8:53 pm

Nedavno sam boravio u Milanu 4 dana pa da bacim koju rec, mozda nekome bude od koristi

Smestaj smo nasli preko airbnb, ceo stan za 4 dana je bio manje od 120 evra, nalazi se na bukvalno 5 min od stanice tramvaja. Inace kad trazim smestaj, najbitnije mi je da bude blizu prevoza koji vodi do centra, sad da li se putuje 15 ili 25 min, nebitno mi je, bitno da ima vezu sa gradom.

Centar MIlana bas mocno izgleda, sa samom Duomo katedralom, Galerijom Vitorija Emanuela i ostalim zgradama koje okruzuju centralni gradski trg. U tom uzem centru nalaze se i spomenik Leonardu da Vinciju sa svojim ucenicima, MIlanska skala, gradska cetvrt Brera sa nekoliko muzeja, uskim ulicama sa mnostvom restorana. Posetili smo Duomo, penjali se na krov katedrale, koji ima nekoliko nivoa i sa kojih se pruza ekstra pogled na centar i okolinu. Takodje na samom krovu ima mnostvo skulptura koje su nerealne. Ako sam dobro skontao nekog brata vodica koji je vodio Kineze, katedrala se gradi vec 500 godina i ima oko 3500 skulptura. Na vrhu se nalazi Madonina, zastitnica grada, ko prati italijanski fudbal poznat naziv koji nosi derbi Inter Milan. Ima fora da se ide peske do vrha stepenicama i karta je 9 evra, a 13 je ako se ide liftom. Mi isli liftom, jer ima neki nenormalan broj stepenica :mrgreen: Guzva je bila ogromna, karte se kupuju na fazon da izvuces broj pa cekas, jedno sat i po smo cekali na broj, ali vredi.

Zamak Sforca se nalazi na 10 minuta hoda od centra grada, na mene nije ostavio Bog zna kakav utisak, verovatno zbog prevelike guzve i gomile camuga koje ti valjaju selfi stapove i prenosne baterije.

Postoji muzej tu u centru, ne znam da li je bas muzej Leonarda da Vincija ili nosi drugaciji naziv, uglavnom fora je da se tu nalaze nacrti Leonarda da Vincija i po njegovim nacrtima mozete da napravite stvar koju je on zamislio. Imate materijal i vreme pa kome je ineteresantno neka proba. Takodje po meni ekstra fora je muzej u okviru Milanske skale, cini mi se da je karta oko 15 evra, ali osim muzeja u kojem ima veliki broj eksponata, slika, instrumenata, istorijskih svedocanstava (recimo zanimljiva interaktivna postavka kako se gradila skala) , moze se uci i na balkone i videti kako izgleda Skala iznutra. Za mene vrhunski dozivljaj, prvi utisak mi je bio fascinirajuci.

Jedno vece smo isli negde da zablejimo, pa smo se tramvajem prebacili do dela Milana kroz koji protice kanal Navilji (valjda se tako izgovara). Veliki broj kafica i restorana se nalazi uz sam kanal i imaju foru da ko uzme pice moze da klopa za dz po principu svedskog stola. Naravno, sto bi moj matori rekao, sve ti to platis :mrgreen: Istina, dva pica su bila oko 20 evra, ali sam zato natovario na tanjir 50 evra :D Bukvalno je bilo svega, od cipsa, kokica, preko paste, taljatela, piletine, nekih malih pljeskavica, falafel, do torte i palacinaka sa nutelom.

Jedan dan smo obisli i stadion, od nas 50 koji su cekali da udju, jedno 30 je bilo ljudi iz Srbije. Karta je mislim oko 20 evra, obilazis svlacionice, stadion i muzej, mada muzej se nesto renovirao, pa nismo mogli ici. U znak izvinjenja dali su nam bombone :D

Ono sto mi je utisak o masi u Milanu,stvarno je prestonica mode, zene su sredjene maksimalno, jeste, ima i otpada, ali kao da se sve takmice koja ce se bolje obuci. Tako obucene paradiraju i u gradu, gradskom, marketu, buticima, svugde. Takodje parfemi mirisu na sve strane. Moda koju furaju je za mene smesna, ali jebem li ga, to su trendovi, one patike neke svemirske balenciaga, prada, sta li je. Kao i u svakom gradu veliki broj Kineza, ali Kineza iz Kine i italijanskih Kineza. Vozeci se prevozom skontam 5 Kineza uzrasta recimo 15-16 godina, parlaju italijanski kao pravi, nose salove Intera. Jako veliki broj muskaraca fura napapijri suskavce, bukvalno od klinaca do matoraca od 70 godina. Bili smo u delu grada koji je na 20-ak minuta voznje tramvajem do centra, pa smo tu odlazili u dva marketa. Marketi su im kao stocna pijaca, svega nabacanog svugde, radnici crnci, kao da si dosao u geto prodavnicu, a ustvari si u marketu tipa Roda. Mozda sam takav utisak stekao, jer deo grada u kojem smo bili je vecinom i nastanjen da kazem neitalijanima, ali to mi je zapalo za oko. Cirkao sam Peroni pivo, ok je bilo.

Milano je dobro pozicioniran za neke eventualne izlete, ko za to ima vremena, u blizini je jezero Komo, svajcarski grad Lugano, Djenova...

ElPadrino
Posts: 523
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Tue May 14, 2019 2:18 pm

Po meni savrsen izvjestaj iz jednog grada.
Svaka cast brate, tek kod ovog posta se vidi koliko je bitno da se odvajaju pasusi.

Mozda jedino sto si zaboravio napisati je kakve su cijene gradskog prevoza i kakvi su zabari sa engleskim ?

Inace, je l bio neko u Berlinu ?

User avatar
ultra mentalitet
Posts: 308
Joined: Mon Feb 08, 2016 10:52 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ultra mentalitet » Tue May 14, 2019 10:53 pm

ElPadrino wrote:
Mozda jedino sto si zaboravio napisati je kakve su cijene gradskog prevoza i kakvi su zabari sa engleskim ??


Zabari su sa engleskim ok, gde god smo pitali, neko je znao, mozda ne taj kome smo se obracali, ali odmah nadje nekog ko zna. Sa te strane sve ok

Pojedinacne karte su bile 1.5 evro, one vaze 90 minuta za tramvaj ili jedna voznja metroom. Karte koje vaze 24 sata su 4.5 evra, a od 48 sati su 8.25 evra. Pojedinacne karte se mogu kupiti na trafikama, prodavnicama i u nekim barovima, takodje i na automatima nekih od vecih stanica metroa. Ove dnevne ili dvodnevne se mogu kupiti na automatima, mi smo kupili dnevnu na stanici Duomo, mada osim nje moze jos na 4 ili 5 stanica da se uzme. Bitno je ponistiti kartu odmah, jer smo svaki dan, minimum 2 puta naleteli na kontrolu. Mislim da je kazna oko 120 evra ako nemas kartu

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Brdja » Wed May 15, 2019 6:32 am

ElPadrino wrote:Po meni savrsen izvjestaj iz jednog grada.
Svaka cast brate, tek kod ovog posta se vidi koliko je bitno da se odvajaju pasusi.

Mozda jedino sto si zaboravio napisati je kakve su cijene gradskog prevoza i kakvi su zabari sa engleskim ?

Inace, je l bio neko u Berlinu ?
Šta te zanima u vezi Berlina?
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
жабац
Posts: 612
Joined: Mon Feb 01, 2016 12:02 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby жабац » Wed May 15, 2019 2:27 pm

Јел ти живиш у Берлину, ил нешто боравиш повремено?Могао би да бациш и ти коју, ако је било шта од ова два, не може да шкоди.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests