Последња књига коју сам прочитао

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
ciksi
Posts: 47
Joined: Sat Apr 16, 2016 3:08 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby ciksi » Sun Jul 01, 2018 2:20 am

http://juliagorin.com/images/Hiding-Gen ... Kosovo.pdf

Nadjoh, dobro mi je i prolazno vreme, a vama braco topla preporuka ako vec niste citali
Vratimo stari duh Tribina foruma!

User avatar
Вини Џонс
Posts: 332
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:48 am
Location: рск

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Вини Џонс » Mon Jul 02, 2018 6:10 pm

Јел читао неко ову нову Нелетову књигу да каже коју о њој?

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby riper » Mon Jul 30, 2018 2:32 pm

Jos jednom da preporucim knjigu „John Dies at the End“. U stvari nedavno je izasla treca knjiga ovog serijala. Ne znam kako bih je opisao najbolje, dva totalna mentola zive u nekoj vukojebini, manjem gradu srednje amerike koji cesto opsedaju neke cudne sile. A oni kakvi su mentoli nalaze se u sedistu svih mogucih sranja, a neka od njih su, pod uticajem alkohola i narkotika, sami izazvali.

Iako ovde ima zombija, vukodlaka, vanzemaljaca, vestica, demona, knjige su pre svega komedija i bas ozbiljno dobar humor. Sa druge strane iako su navedene karakondzule deo knjige, sve tri knjige su u sustini prilicno ozbiljne i bave se ozbiljnim temama.

A ovo je pasus koji sam izdvojio, doduse iz trece knjige (naziv "What did I hell just read"), koji najbolje opisuje samo delic nenormalnog karaktera jednog od likova. (Svaka preporuka, nema prevoda na nas jezik, ali skinite preko pirata ili nekog torenta, uzivanje zagarantovano).


A psychic once told John that his last words would be, “Hold my beer.”

When he was eleven years old, he had disappeared for two weeks, creating a minor media frenzy in the area. When he turned up again at home, unharmed, he told reporters and police that he had gotten lost in the woods and survived by killing and eating a Sasquatch.

His sophomore year of high school, John was suspended multiple times because for every single creative writing assignment, he had turned in a different version of a story about a teenager (named “Jon”) who was sneaking into the cafeteria and jerking off in the food.

His senior year, he started a garage band that was quickly banned from every club, bar, park, and concert hall in the region due to his insistence on playing a song called, “This Venue Is a Front for Human Trafficking, Someone Call the FBI, this Is Not Just a Joke Song Title.

” When John’s first girlfriend asked him what his ideal threesome would be, he had answered, “Me, Hitler, and Prince. I just watch.”

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Занемарујем тактику » Thu Aug 16, 2018 1:46 pm


Другару излази првенац у септембру. У основи књиге је љубавна прича, несрећна љубав наравно, али поред тога богата је квалитетним дијалозима и одличним хумором. Композиција књиге је врло занимљива, писац паралелно води радњу кроз два временска оквира, полако се обе приче одмотавају и склапају у једну. Све препоруке.
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

napredcrveni
Posts: 11
Joined: Sun May 07, 2017 12:14 pm

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby napredcrveni » Wed Nov 28, 2018 7:52 pm

Da li ima neko ovu knjigu u PDF-u?

►Poslednji-let-iz-Dejtona-Nebojsa-Vujovic◄_slika_O_79048793.jpg
►Poslednji-let-iz-Dejtona-Nebojsa-Vujovic◄_slika_O_79048793.jpg (128.3 KiB) Viewed 14632 times
Раднички 1923

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Druidid » Fri Jan 11, 2019 10:19 am

Procitao "Izguzvane misli" od Goluba iz Goblina. Bas je prevazisla moja ocekivanja. Prica je o bendu od njegovog nastanka pa do raspada 2001. godine, sto bi se reklo bez dlake na jeziku. Kroz knjigu se provlaci i zivot u Srbiji devedesetih, koji je jako dobro opisan. Preporuka.

User avatar
pertla
Posts: 1056
Joined: Sat Feb 06, 2016 4:20 pm
Location: Novi Sad,Srbija

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby pertla » Fri Mar 22, 2019 12:09 pm

Da li mozete da mi preporucite neku dobru knjigu sa istorijskom ili vojnom tematikom, neki od svetskih ratova ili jos bolje iz nase istorije?
Dvor na Uni,crkvica na brijegu,to je mesto dje se Srbi legu

User avatar
Kit_Karson
Posts: 327
Joined: Mon Feb 08, 2016 6:06 pm

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Kit_Karson » Fri Mar 22, 2019 12:23 pm

"Српска трилогија" Стеван Јаковљевић, "Крила" Станислав Краков, "Дан шести" Растко Петровић, "Деветстопетнаеста" Бранислав Нушић, "Црвене магле" Драгиша Васић. Увек Рајс и "Чујте Срби", "Српска епопеја" Анри Барби
То ти је све с тематиком из Првог светског рата.
Од ових старијих епоха добар је Добрило Ненадић.
Арсен Диклић, Антоније Исаковић, Оскар Давичо за Други св. рат.
Не знам у ком си фазону :mrgreen:

prcko
Posts: 1281
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:28 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby prcko » Fri Mar 22, 2019 12:52 pm

pertla wrote:Da li mozete da mi preporucite neku dobru knjigu sa istorijskom ili vojnom tematikom, neki od svetskih ratova ili jos bolje iz nase istorije?


Ako kojim neverovatnim slucajem jos nisi procitao "Knjiga o Milutinu".

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Rođaci » Fri Mar 22, 2019 1:17 pm

i "Vreme smrti"

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby ElPadrino » Fri Mar 29, 2019 12:53 am

"Gvozdeni rov" od Legije, nema direktne veze sa njim vec sa situacijom na Ozrenu u proslom ratu, dosta brutalna knjiga i onako da se stavi prst na celo.. Jer je u pitanju mladji decko koji silom prilika zavrsi na prvoj liniji i onda nastane haos. A decko je inace dobrovoljac iz Srbije i kroz knjigu se provlace i neki njegovi razgovori u drustvu intelektualne elite u Beogradu (ako se ne varam) i sa te strane vidjenje situacije.

Nije bas svjetski rat, ali ako te zanima i ova vrsta tematike knjiga je sasvim okej.

Da li je jos neko citao knjige od Legije i kakvo misljenje imate o istim ?
Licno sam se prijatno iznenadio nakon citanja ove knjige.

User avatar
Grobar do groba
Posts: 245
Joined: Sun Feb 07, 2016 12:42 pm
Location: Barajevo

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Grobar do groba » Fri Mar 29, 2019 11:49 pm

ElPadrino wrote:"Gvozdeni rov" od Legije, nema direktne veze sa njim vec sa situacijom na Ozrenu u proslom ratu, dosta brutalna knjiga i onako da se stavi prst na celo.. Jer je u pitanju mladji decko koji silom prilika zavrsi na prvoj liniji i onda nastane haos. A decko je inace dobrovoljac iz Srbije i kroz knjigu se provlace i neki njegovi razgovori u drustvu intelektualne elite u Beogradu (ako se ne varam) i sa te strane vidjenje situacije.

Nije bas svjetski rat, ali ako te zanima i ova vrsta tematike knjiga je sasvim okej.

Da li je jos neko citao knjige od Legije i kakvo misljenje imate o istim ?
Licno sam se prijatno iznenadio nakon citanja ove knjige.

Ja sam citao jos pre 10 godina i nju,i Legionar i Momci iz Brazila,takodje od njega sve,i mogu ti reci da sam se odusevio,nisam ocekivao da ce biti ne znam sta pre nego sto sam ih uzeo u ruke,ali sam se na kraju bas bio prijatno iznenadio,ima talenta kao pisac itekako.
Do neba volimo te mi,i pevamo ti svi,da jedini si klub na svetu celom....PFK

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby ElPadrino » Sat Mar 30, 2019 11:02 am

Grobar do groba wrote:
ElPadrino wrote:"Gvozdeni rov" od Legije, nema direktne veze sa njim vec sa situacijom na Ozrenu u proslom ratu, dosta brutalna knjiga i onako da se stavi prst na celo.. Jer je u pitanju mladji decko koji silom prilika zavrsi na prvoj liniji i onda nastane haos. A decko je inace dobrovoljac iz Srbije i kroz knjigu se provlace i neki njegovi razgovori u drustvu intelektualne elite u Beogradu (ako se ne varam) i sa te strane vidjenje situacije.

Nije bas svjetski rat, ali ako te zanima i ova vrsta tematike knjiga je sasvim okej.

Da li je jos neko citao knjige od Legije i kakvo misljenje imate o istim ?
Licno sam se prijatno iznenadio nakon citanja ove knjige.

Ja sam citao jos pre 10 godina i nju,i Legionar i Momci iz Brazila,takodje od njega sve,i mogu ti reci da sam se odusevio,nisam ocekivao da ce biti ne znam sta pre nego sto sam ih uzeo u ruke,ali sam se na kraju bas bio prijatno iznenadio,ima talenta kao pisac itekako.


E bas to, ista prica i kod mene. Neki fazon ono kao ma gdje ce krimos sad tu neki prestrasan pisac da bude i to, al na kraju ispalo totalno suprotno ocekivanjima.

Baci recenziju za te dvije a i vidjenje ove Gvozdeni rov knjige ako te ne mrzi.

Meni je situcija, ako se sjecas, kad ovaj decko glavni lik, zaboravio sam ime, ubije onih 4-5 mudzasa, i ono svi ti tripovi u njegovoj glavi dok ih cuje, pa gdje ce sta ce, na kraju kad ih poroka onaj trip kao ne znam da l da se radujem il da se gadim sam sebi.. Bas mi je ostala urezana scena kao i citava knjiga po toj psihickoj borbi i samoj brutalnosti.

User avatar
MARKER
Posts: 734
Joined: Mon Feb 08, 2016 1:13 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby MARKER » Sat Mar 30, 2019 2:06 pm

Ја од Легијиних књига могу да препоручим Чопор, Кроз ватру и воду, За част и славу и Стазе пораза, књиге се надовезују једна на другу редоследом како сам написао, нису у питању романи, већ се описују реални догађаји око учешћа ЈСО на КиМ 98/99. Писано из перспективе команданта ЈСО, једне од најелитнијих јединица која је била на КиМ, ове 4 књиге представљају право мало благо и обавезно штиво за оне који се баве тематиком ратовања на овим просторима.

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Druidid » Mon Jun 24, 2019 10:39 pm

Sto se tice epske fantaastike dugo sam mislio da necu naci nista bolje od "Igre prestola", ali srecom sam se zajebao.
Sinoc sam zavrsio prvi deo "Arhiva olujne svetlosti" (Put kraljeva) od Brendona Sandersona. Knjiga je nesto najbolje sto sam procitao iz fantastike. Brendon je preko 10 godina pripremao sve za ovaj serijal knjiga pre nego sto je poceo da pise. Za sada imaju 3 objavljene knjige, od 10 koliko ce ih biti ukupno. Kod nas su prevedene prve dve i to su iz dva toma svaka. Za trecu nisam uspeo da nadjem nikakve informacije o nasem izdanju iako je objavljena 2017. Kao i sve iz ovog zanra knjige su dosta obimne, po 1200+ strana, ali je stvarno uzivanje citati.
Dobra stvar kod Sandersona, za razliku od Martina i Rotfusa, je ta sto covek relativno brzo objavljuje knjige, mislim da svake godine objavi po nesto, a za ovaj serial izlaze nastavci na svake 3-4 godine. Cetvrti deo pise trenutno i prema poslednjim informacijama zavrsio je negde oko 25% knjige.

https://www.laguna.rs/n2621_knjiga_put_ ... aguna.html
https://www.laguna.rs/n2953_knjiga_reci ... aguna.html (Ne citajte opis knjige pre citanja prve, ima spojlera)
https://www.goodreads.com/book/show/340 ... athbringer

User avatar
zmijuga
Posts: 1724
Joined: Tue Feb 02, 2016 9:13 pm

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby zmijuga » Mon Jun 24, 2019 11:49 pm

Odličan pisac, pola njegovih knjiga sam pročitao.

https://www.laguna.rs/a768_autor_dzo_aberkrombi_laguna.html

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby riper » Tue Jun 25, 2019 2:56 pm

Drago mi je da je neko procitao te knjige, jer nisam imao sa kime da razmenim misljenja.
Iskren da budem citao sam i Sandersona i Aberkrombija (serijal „Prvi zakon“ o Logenu devetoprstom) i nisam odusevljen. Da se razumemo, knjige su, po mom misljenju, solidne, ali i dalje daleko od Martina. Moguce je sto je Martin njegovim knjigama postavio veoma visoke standarde koje je prilicno tesko dostici. Naravno, utisak je subjektivan.

Sta mi smeta u Sendersovom serijalu „Put kraljeva“, prvo sto je nepotrebno toliko dugacak. Nemam nista protiv dugih serijala, ali ova trilogija ima po mojoj proceni oko 1.000 bespotrebnih strana. Druga stvar je sto je i pored pokusaja da se iskomplikuje radnja, manje vise predvidljiva. Treca stvar je u tome sto, iako je pokusao da napravi likove koji evoluiraju, u knjizi su manje vise podeljeni na dobre i lose sa jako malo onog sivog prostora.

Cetvrto je sto ima tako naivnih momenata da me je neke stvari sramota sta sam citao i gde „Igra prestola“ predstavlja remek delo u odnosu na sve to.
Serijal ima i jako puno kvaliteta i nije gubljenje vremen, daleko od toga, ali jednostavno, makar za mene, nije ni blizu Martina.

Donekle slicno misljenje imam i za Aberkrombijev „Prvi zakon“. Sta je dobro, tu likovi imaju vece promene. Ali prica, ne znam, sto se mene tice tanko.

Za obe knjige svaka cast sto i one pokusavaju da izadju iz striktnog sablona „dobro protiv zla“ i da nije „Igre prestola“ mozda bih bio odusevljen. Ali jednostavno, Martin (a kasnije i serija) ih je sve pojela.

Ono sto bih predlozio svima da citaju je „Hronike Dine“. Knjiga jeste stara i jeste naucna fantastika, ali je daleko od nekog cepanja laserima i svetlosnim sabljama, ali jeste ozbiljna studija i drustva, religije, ekologije, politike.

Prva stvar za „Hronike Dine“ da je to zaista ozbiljna knjiga koja zahteva koncentraciju pri citanju. Filmovi koji su snimljeni i koji ce biti snimljeni nikada nece moci da izvedu sustinu, jer mislim da je vise od pola knjige neki unutrasnji dijalog koji svaki junak vodi sa sobom. Toliko detalja, toliko svega. I ozbiljne rasprave od one sta se desava ako imas zivog Boga, koji je sistem vladavine najbolji, kako resursi i nedostatak istih uticu na drustva. Mnogo dubokih tema je pokrenuto i na zanimljiv nacin prezentovano.

Posebno mi se kod romana svidelo sto je, kao kod Martina, to jedan zaokruzen svet koji bi mogao da bude realan. Nije recimo kao u „Gospodaru prstvenova“ gde imas samo borbu protiv Saurona, ne postoje one druge stvari tipa ekonomija i slicno da ti taj svet, iako izmisljen, dozivis kao iole realan. Ovde jeste.

Hronike Dine su posluzile mnogima kao inspiracija. Prvo najveci serijal epske fantastike „Tocak vremena“ od Roberta Dzordana (koje je ako se ne varam dovrsio ili dovrsava upravo Senders), dobar deo inspiracije je uzeo od „Hronike Dine“. Samo sto je problem, svet u tom serijalu ni blizu nije ozbiljan, stavise naivan je kao diznijev crtani u odnosu na surovost Hronika. Ako se ne varam mislim da je i sam Senders jedan deo inspiracije nasao upravo u „Hronike Dine“.

Jos jedan dragulj podzanra „dark fantasy“ je serijal „Letopisi Tomasa Kovenanta nevernika“. Ako se ne varam knjiga je iz 60ih i 70ih godina i bio je odgovor onom fantasticnom i zivopisnom svetu Srednje zemlje od Tolkina. Ovde je glavni junak GUBAVAC, sa svim fizickim nedostacima i mentalnim problemima. Bas je mracan i tezak i nije za svakoga, ali je drugaciji od mnogih limunada koje su kasnije izdate.

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Druidid » Wed Jun 26, 2019 10:28 am

Da se odmah ogradim za Sandersona nisam jos procitao drugi i treci deo, pa sam napisao prethodni post samo na osnovu procitane prve knjige. Nemam pojma, meni je nekako bas dobro legla. Sama knjiga jeste bas dugacka, oko 1300 strana i to sam citao izdanje na engleskom gde je sve u jednoj knjizi, a ne kao kod nas u dva toma. Mada uopste nisam imao osecaj da je preduga, nego bas kako treba. Ceo taj svet Rosara je bas dobro opisan kroz te strane, put glavnih likova takodje. Radnja se krece malo sporije, ali kontam da je to iz razloga sto je ovo tek prva knjiga od deset planiranih. Tacno je da su manje vise likovi podeljeni na dobre i lose i to je mozda i najveca mana, ali mi je opet prica nekako vise epska nego kod Martina. Ne znam ni kako bih uporedio ove dve knjige, obe su po mom misljenju sam vrh epske fantastike, samo sto je Put kraljeva na mene ostavio malo veci utisak nego Pesma leda i vatre. Opet ovo je tek posle procitane jedne knjige, Martin ih ima pet, kako budem citao dalje, pisacu utiske.

Od Aberkrombija sam procitao sve osim ove trilogije gde je sve pola. Prvi zakon je jako dobar, mada je ispod Martina i Sandersona. Ali opet to je Aberkrombijev prvi roman i svaki sledeci mu je bio sve bolji i bolji. Sada pise novi serijal u svetu prvog zakona, mislim da sledece godine izlazi prva knjiga i tu imam bas visoka ocekivanja. Sto se tice ostalih knjiga u tom svetu, Osveta mi nije bas nesto legla, svakako je dobra ali je nekako podeljena u tih nekih 9 delova sto mi se bas i nije svidelo. Krvava zemlja je bolja, ali mi je najbolja njegova knjiga Heroji, mislim da je tu za sada dostigao svoj vrhunac i knjiga je jednostavno fantasticna.

Jos jedan serijal mi se bas svideo, ali ne znam da li moze da se svrsta u kategoriju gore nabrojanih knjiga jer prati pricu samo jednog junaka. To je Hronika o Kraljeubici, koja za sada ima dva dela Ime vetra i Strah mudroga. Jedini problem je sto se vec 11 godina ceka na treci deo, ima nekih najava da izlazi u avgustu sledece godine, sto bi trebalo da zaokruzi celu pricu.

Imam i jednu preporuku sta nikako ne citati. To je serijal demonski ciklus od Piter V. Breta, dosta vremena sam izgubio na citanje ovih romana koji su sve ukupno prilicno losi (procitao prva tri, procitao kritike za ostale i shvatio da je bolje odustati).

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby čompika » Sat Jul 06, 2019 2:40 am

"Ja sam legenda", Ričard Mateson. Sa istoimenim filmom sem naziva gotovo ništa nema zajedničko. Nije mi jasno zašto bi tako upečatljiv i neočekivan kraj iz knjige neko pretvorio u onakav film.
Da se razumemo, film je dobar, i za knjigu sam saznao tek nedavno. Samo što iz ovog ugla vidim da zbog para su napravili onakav film, samo nisu morali da ga nazovu istim imenom, jer je skroz drugačiji.

User avatar
Kit_Karson
Posts: 327
Joined: Mon Feb 08, 2016 6:06 pm

Re: Последња књига коју сам прочитао

Postby Kit_Karson » Sun Jul 14, 2019 3:10 pm

Прилично сам задовољан романом "Дуге ноћи и црне заставе" од Стојиљковића. Иако је превише провидан ХБО-ресавски утицај, књига је питка, ликови подсећају на стрип-јунаке, реченице кратке и смислене. Кад се узме лагунин фонт и проред и кратка поглавља, ужитак је потпун :mrgreen: по мени, корак напред у односу на "Константиново раскршће", а други кажу да је овај роман бољи од свог наставка "Олујни бедем".


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests