Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
axkontra
Posts: 176
Joined: Fri Feb 05, 2016 11:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby axkontra » Fri Aug 07, 2020 12:11 pm

Норманска крв у Дробњацима, је могућа због близине мора.Допловили, није постојао авион за копенхаген, па су морали остати,било топло,Бока прелепа, клима добра.Потражили да виде кога има, попели се на брда, ратовали, нашли жене, сјебали бродове и остали заувек, а нама дробњацима хаплогрупа.Мој брат од стрица је реално исти Бјорн Гвоздени из серије, стриц такође, могао би му бити дублер.ЈБГ да ли је тај хаплогруп или неки руски, ко би то провалио без лабараторије, али чињеница је да су наши преци из Херцеговине и око Никшића били племе Дробњаци.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Aug 07, 2020 12:12 pm

@Nexon

Који си ти цар :D

Проучи мало ово да ти се разбистре неке ствари https://www.yfull.com/chart/tree/I1/ :D

Прва Норманска инвазија на Балкан (1081—1085)
Предвођени окрутним Робертом Гвискаром и његовим сином Боемундом, нормани су заузели Драч и Крф и опколилли ларису у Тесалији (погледати битку код Драча).

Друга Норманска инвазија на Балкан (1147—1149)
Јужна Италија 1112. године, у доба Роџера II, која приказује главне државе и градове. Граница Краљевине Сицилије 1154. године, у време Роџерове смрти, приказана помоћу дебеле црне линије која окружује већину јужне Италије.
Године 1147, Византијско царство се под Манојлом I Комнинома суочило се са ратом који је повео Руђер II од Сицилије, чија је флота је заузела византијско острво Крф и почела да пљачка Тебу и Коринт.

Трећа Норманска инвазија на Балкан (1185—1186)
Иако су задње инвазије и последњи конфликт великих размера између две силе трајали мање од две године, трећа Норманска инвазија је још ближе успела примакне нормане самом Цариграду. Некомпетентна владавина Андроника Комнина дозволила је Норманимаа да се неопажено упуте према византијској престоници, дозволивши им да Солун дивљачки опустоше (мрачан предзнак о томе са чим ће се Цариград сусрести за 20 година). Настала паника, је међутим, омогућила Исаку Анђелу да преузме престо и, да након што је победио свог самоувереног противника, успе да се окрене нападачима које одбацио назад на Сицилију, изузев у округу палатине Кефалоније и Закинтоса, који је остао у рукама Норманског адмирала Маргарита.


Дакле Нормани су пролазили Балканом и веома је логично да је успут неки до њих оставио и неко потомство.

Али то је генетика, занимљива прича да се Nexon ложи :D У стварности Дробњаци су Срби ко и ова племена око њих и то је то.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 12:22 pm

И онда у арбанији где су се искрцали и били најдуже нема никаквих трагова дотичних већ по херцеговини, на просторима херцеговине никада нису били, где је настала српска држава у 7. веку. А видимо трагове И1а старијих грана који прате правац север-југ на Балкану а не запад-исток. Много је то чудно.
Ниси ми дао податке за Полабље?
Такође бих волео да ми покажеш код којих Влаха је И1а присутна у већем броју?

Иначе лепо је што си почео да тилтујеш са смајлијима, то је добар знак код тролера попут тебе.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 12:30 pm

Него да се вратимо на хрвате који су настали од очева авара.

The Avars were not entirely dispersed, and the
emperor tells us that when he wrote, three centuries later,
remains of them were still to be found there who retained
their name of Avars. (Constan. de adm. Imp., 30; Stritter
ii, 389.) Schafarik suggests that the Morlaks, who have been by
several writers made out to be of Tartar or Kirghiz origin, are
really descended from these Avars. He also suggests that it
was from this fact that Avar, title of Ban, was first adopted
among the Croats


Не знам шта је ово, где год се окренем за тим периодом стално хрвати под аварима.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Aug 07, 2020 12:51 pm

Nexon wrote:И онда у арбанији где су се искрцали и били најдуже нема никаквих трагова дотичних већ по херцеговини, на просторима херцеговине никада нису били, где је настала српска држава у 7. веку. А видимо трагове И1а старијих грана који прате правац север-југ на Балкану а не запад-исток. Много је то чудно.
Ниси ми дао податке за Полабље?
Такође бих волео да ми покажеш код којих Влаха је И1а присутна у већем броју?

Иначе лепо је што си почео да тилтујеш са смајлијима, то је добар знак код тролера попут тебе.

Нема нешто ни словенских трагова у генетском пореклу становника данашње Албаније. За око 20% процената се може рећи да имају словенско порекло. А сложићеш се да је утицај Словена на територији данашње Албаније током средњег века био много јачи од утицаја Нормана.

Какве Иа1 гране ?

Какви сад Власи '?

Слажем се да је чудно када читаш списе са Кембриџа стварност делује баш чудно :D

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 1:06 pm

Наравно да теби читање књига баш није омиљена работа, не би био бот тролер да јесте. Али напредујеш што се тиче смајлија, видиш да те добро тренирам.
И даље ми ниси одговорио за Полабље?
И шта кажеш само 20%, у ствари је више, али и то је доста.
Али где је И1а међу власима за које си тврдио да су носиоци?

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Aug 07, 2020 1:51 pm

Власи:

Појам власи (грч. βλάχοι, лат. valachi, тур. eflakân) у функцији соционима представља назив за посебну друштвену групу (сталеж) на просторима југоисточне Европе током средњовековног и раног нововековног раздобља. Као посебан друштвени сталеж, власи се јављају у јужнословенским средњовековним државама и суседној Краљевини Угарској, а посебан положај ове друштвене групе је касније озваничен у Османском царству и Хабзбуршкој монархији. Сталешке влахе су највећим делом чинили православни хришћани, који су се претежно бавили сточарством, водећи номадски или полуномадски начин живота. У етничком смислу, сталешки власи су најчешће били етнички Власи (отуда долази и назив сталежа) или Срби. Посебан друштвени положај сталешких влаха се огледао у њиховој пореској и катунској аутономији, која је била повезана са посебним облицима војне службе. Током позног средњовековног и раног нововековног раздобља, у време успостављања и учвршћивања турске власти, дошло је до знатних миграција становништва са влашким сталешким статусом. Потом је уследило постепено везивање сталешких влаха за области у којима су били настањени, уз прелазак са миграторног на седелачки облик живота и привређивања. Пошто је у оквирима влашког сталежа по основу заједничке припадности православљу дошло до постепеног спајања етничких Влаха са Србима, појам власи се у Хабзбуршкој монархији током времена усталио не само као знака за друштвену групу, већ и као колоквијални назив за Србе, тако да су и поједине области, као на пример Мала Влашка у Славонији, добиле влашку одредницу управо због знатног присуства Срба који су припадали влашком сталежу.

Дакле Влах Дробњак не значи да је дотични био етнички Влах, него да је напасао стоку и био чобан.

Сталешки власи су имали пореске олакшице под византијски и српским владарима у замјену за војну службу и то се наставило под османском влашћу. Умјесто неких уобичајених пореза, плаћали су посебни „влашки порез” (тур. Rüsûm-i Eflakiye): једну овцу и једно јагње из сваког домаћинства на Ђурђевдан сваке године

Због овога су многи Срби бежали са имања својих господара и постајали Власи, јер су на тај начин добијали пореске олакшице.

Током векова,предсловенско становништво Балкана је доживело словенизацију и проговорили српски, дакле асимиловано је.

Дакле у средњовековној Србији, Власи су били сталеж, а не етничка група.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 2:11 pm

Па што си ми онда вадио цитате о власима из Дубровника ако је племе Дробњака српско а бави се сточарством? Ја то од почетка тврдим. Дробњаци су ориђинале Срби из Лужице, једна група викинга која се прикључила Србима, како списи које ти пуљјеш и кажу. Али добро да смо се на крају сложили.

Још ме занимају подаци из Полабља које никако да ставиш?
И добро је да си се уозбиљио и више не стављаш смешка. Да разговарамо као прави људи, витези и војводе.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Aug 07, 2020 2:25 pm

Дробњаци су српско племе данас, а какав им је био етнички идентитет пре 700 година стварно немам идеју. Дубровачка документа о њиховој етничкој припадности и не говоре, него о припадности друштвеном сталежу влаха сточара.

Сад ти из тога што се потомци тих људи данас декларишу као Срби, изводиш да су им и преци били Срби, што је будалаштина. У опште концепт нације у средњем веку не постоји, не знам да ли би Цар Душан икада за себе рекао да је Србин.

Што се тиче Полабља сам си окачио мапу са географским распоредом хаплогрупе

Nexon wrote:И1а је присутна широм тог наведеног простора који си навео.

P-109 Distribution in Europe
Image


Дакле по мапи коју си ти окачио, људи са овом хаплогрупом нема на територији где су боравили Полапски Словени. Сад можда си се зајебо за мапу, шта знам :lol:

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 3:18 pm

Није страшно што си збуњен око Дробњака, да ли су срби или нису већ ћеш једном одговорити када ти дођемо у крајеве.
Ставио сам мапу која говори да у Пољској има хаплогрупе за коју си ти тврио да је нема тамо.
Па си се онда концетрисао на Полабље конкренто. Ја бих волео да ми покажеш податке за Полабље?

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Aug 07, 2020 3:27 pm

Nexon wrote:Није страшно што си збуњен око Дробњака, да ли су срби или нису већ ћеш једном одговорити када ти дођемо у крајеве.
Ставио сам мапу која говори да у Пољској има хаплогрупе за коју си ти тврио да је нема тамо.
Па си се онда концетрисао на Полабље конкренто. Ја бих волео да ми покажеш податке за Полабље?

Зајебани сте нема шта :D

Предахни мало, па се мало едукуј, па се онда врати када научиш неке ствари.

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Fri Aug 07, 2020 4:49 pm

Коцка какав ти проблем имаш у вези Срба?Ајде отвори душу,реци шта те мучи?

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Rođaci » Fri Aug 07, 2020 5:10 pm

kocka razvejava zablude, Nexon pišti ko ekspres lonac

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Fri Aug 07, 2020 7:48 pm

Rođaci wrote:kocka razvejava zablude, Nexon pišti ko ekspres lonac


Коцка до коцке - шаховница.Пусти ме те приче,ајде да је у питању само ово у вези Викинга (што нисам ни читао јер ме не интересује тема нити мислим да је истина), већ лик има ту неку потребу да све везано за нашу историју обесмисли и лупи етикету "митоманије".

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 8:10 pm

kocka wrote:
Nexon wrote:Није страшно што си збуњен око Дробњака, да ли су срби или нису већ ћеш једном одговорити када ти дођемо у крајеве.
Ставио сам мапу која говори да у Пољској има хаплогрупе за коју си ти тврио да је нема тамо.
Па си се онда концетрисао на Полабље конкренто. Ја бих волео да ми покажеш податке за Полабље?

Зајебани сте нема шта :D

Предахни мало, па се мало едукуј, па се онда врати када научиш неке ствари.


За аварску копилад и њихове љубитеље може бити проблема.
Шалим се ја, ширимо љубав, немаш разлога за страх. Храбар си ти, знам ја то.

Ниси ми и даље до податке за Полабље.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 07, 2020 8:11 pm

Rođaci wrote:kocka razvejava zablude, Nexon pišti ko ekspres lonac


Шта да се ради не можемо сви да будемо ботови који нигде глуме другосрбијанце а негде радикале. И како онда човек да се не нервира када налети на такве? Мораш се сложити да то није нормално.

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ultrastito » Sat Aug 08, 2020 1:29 am

Ako moze pitanje za vas koji ocigledno dosta bolje poznajete istoriju Srbije od mene. Kakav je vas komentar na spomenik Stefanu Nemanji ispred nekadasnje glavne zeleznicke stanice?

Iskreno ne znam sta da mislim, sem da je prevelik, ali sam cuo dosta uglavnom negativnih komentara na samu formu spomenika, ne znam kako da se izrazim...na stil, na simboliku. E sad da li ti komentari imaju veze sa onom temom "drugosrbijanci", verovatno da imaju...Generalno me zanima koliko tako predstavljen Stefan Nemanja odgovara zivotu i delu, pa i liku Stefana Nemanje kakvog nasa istorija poznaje, istorija sa kojom ocigledno na ovoj temi ljudi jako dobro barataju.

Ovako bi trebao da izgleda spomenik, pa eto...

Image
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 08, 2020 9:22 am

Да ли је споменик превелик или није нема везе са историјом. Што се тиче значаја или естетике, многи споменици су кроз историју били контраверзни. Пример је "Кип слободе" у Њујорку, који није уопште тамо требао да буде већ у Египту па је онда дуго времена требало да га у Њујорку уопште прихвате а онда је постао симбол Њујорка.

Што се тиче конкретно овога споменика, другосрбијанци ће по наредби свакако да пљују. Они то раде за новце и положаје и међу њима има више подгрупа на различитим новчаним токовима.

Естетски споменик може бити на томе месту превелик али то не значи да током времена неће постати потпуно прихваћен од људи и урбаног окружења.

Што се тиче неких историјских околности, видим да у руци има "византијски крст", што је са историјске тачке потпуно оправдано јер је Немања био подређене једно време Византији и целокупно наше наслеђе током његовог доба је било окренуто Цариграду.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 08, 2020 9:44 am

Смех младића wrote:
Rođaci wrote:kocka razvejava zablude, Nexon pišti ko ekspres lonac


Коцка до коцке - шаховница.Пусти ме те приче,ајде да је у питању само ово у вези Викинга (што нисам ни читао јер ме не интересује тема нити мислим да је истина), већ лик има ту неку потребу да све везано за нашу историју обесмисли и лупи етикету "митоманије".


Па и мени је у почетку деловало смешно. А онда сам све више читао и долазио до таквих података који су ме изненадили. Мада је негде логично да су Срби у лужичкој прапостојбини били изложени утицајима Викинга.
Ово су области које су насељавали Срби,

Image

То је близу Балтику и самој Данској, где су касније били познати Викинзи. Штавише, било је сукоба са Полабским Словенима тзв. Вендима.

На више места сам налазио на описе Срба који кажу да их се други Словени боје, да су били сачињени од опасних група. У озбиљним књигама а не неких шарлатана сам налазио на разматрања порекла Срба као неког хунског племена које је потчинило околне Словене и на крају им пришли плаћени Викинзи и тако направили један микс народа.

Један од утемељивача славистике, Павел Шафарик, је чак тврдио да од Срба потичу Словени.

По Шафариковом мишљењу име Срби је опште име за све Словене, како су сами себе називали, а име Венеди, је добијено од суседних германских племена. По објављивању књиге „О пореклу Словена" Шафарик је наставио да прикупља грађу и даље ради на проучавању прошлости словенских народа.


Ко хоће да чита,

http://ivoandric.no/biblioteka/Istorija ... lovena.pdf

Нисам склон томе али јесам томе да је међу Србима у Лужици могло бити германских утицаја јер су Срби у Лужици у међузони са германима и потчињени су Франачкој.

Са друге стране за хрвате су тврди да уопште нису били посебно племе, него је то скуп разних Анта(источних Словена) који су се нашли на ободима Карпата под притиском што хуна, што авара и бугара касније. Онда су по имену за Карпате названи од других Карпати-Кроати,

The original form of all these names is Khr'watin in the
singular, and Khr'wati in the plural, and according to all
authorities known to me, including Schafarik, is derived froin
the Carpathians, which in old Slavic were named Krib, or
Khrebet


Ту су били освојени од стране Авара и Бугара и добили су име то географској области.
То је једна лингвистички и историјски прилично логична претпоставка.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 08, 2020 10:22 am

Уопште гледано, историја Србије пре Немањића није толико истражена иако су Срби народ који се помиње у историјским списима далеко пре свих осталих словенских народа који данас постоје. Разлог за то је управо контакт са франачком али по свему судећи и по томе што нису били баш благе нарави.
Други разлог је што Србија пре Немањића нема карактеристике великог ширења. Више је разлога за то. Штавише, кроз X и XI век Србија је у распаднутом стању пре свега деловањем Византије али и на кратко Бугара, који су освојили велики део Србије у једном кратком налету. Мислим да Требиње никада није пало али све остало, па и Котор, су били освојени од стране Бугара. Додуше разлог за то је једна издаја хумског кнеза који је направио савез са Бугарима јер се уплашио за своје место у Хуму.
Почетком XI века Византија руши на Балкану све пред собом, Бугари ће бити потпуно уништени и неће постојати скоро наредних 200 година, Србија је уништена(уз изузетак Паганије тј. Неретљана) и Дукља у наредних 80ак година преузима примат, хрватска је вазална спрам Визнатије такође.

Главни разлози што Србија нема велике тенденције ширења, за разлику од Немањићког периода, је планински терен без земље за пољопривреду. То онемогућава већу централизацију државе, пуно је разједињних жупа, слаба је комуникација, нема довољно хране за велику демографску експанзију. Са друге стране те планине су нас спасиле од разних номадских моноголо-турских племена попут баш Монгола, Угара(Мађара), Бугара да нас не покоре. Нису имали шансе у планинској борби са нама. Знају то Бугари добро неколико пута су изгубили у IX веку(само им је локална издаја Србије која је одала планове и свашта нешто омогућила пробој у Србију), док се равничарске Словене лако освајали. Слично је са Мађарима.
Са Немањићима су узима Ново Брдо од Византије, што је јако важно за ширење српске државе због сребра и злата. Такође се узимају плодне долине Морава. А то је опет повезано са падом Цариграда под крсташе.

Данас се може рећи да је била велика грешка што се Османлије нису дочекивали у брдима Динарског масива које Османлије никада нису ни освојиле потпуно а шта би тек било да је тамо била нека добро огранизована војска. Али је српска властела желела да сачува своје поседе, имовину у Моравској Србији, што је био главним пут Османлија(и не само њих) ка Европи.

Те планине од Златара, Златибора, Таре преко Дурмитора и Маглића до Леотара су централи делови средњевековне српске државе. Па то ни Немци нису контролисали у Другом светском рату, па смо имали четнике и партизане у тим областима, имамо битку на Сутјесци баш тамо. То ниједан освојача никада није поптуно контролисао осим Срба, који су се ујединили након доласка из Лужице са локалним становништвом и створили једну посебну српску нацију.
То је комбинација Вијетнама и Афгранистана за сваког освајача, велике планине и густе шуме(осим крајњег југа око Требиња и Конавла)


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests