Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Thu Aug 25, 2016 12:59 pm

Znaci, ne zalazu se sve desnicarske stranke u Evropi za iste stvari pa se ni ne moze izvuci neka definicija? Neka ideologija kojoj svi teze...
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Занемарујем тактику » Thu Aug 25, 2016 1:53 pm

Brdja wrote:Znaci, ne zalazu se sve desnicarske stranke u Evropi za iste stvari pa se ni ne moze izvuci neka definicija? Neka ideologija kojoj svi teze...


Најмањи заједнички садржалац, да се тако изразим, за све организације које медији окарактеришу као десничарске је национализам, конзервативизам, анти-имиграциони закони. Али углавном кад за неку организацију кажеш да је десничарска или левичарска ниси ништа конкретно рекао.
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Thu Aug 25, 2016 2:28 pm

Tj. svi se zalazu za te neke iste osnovne stvari ali sira slika je drugacija? Ekonomski, socijalni, ... ciljevi mogu da im se razlikuju. Ove nase organizacije koje su tzv. desnica su prvenstveno okrenuti ka ciljevima koje si ti naveo da su im svima isti ne ulazeci dublje u srz ideologije? Ili su vise onaj fazon, voleli bi smo da se vrati 19. vek?
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
Лудак из луднице
Posts: 162
Joined: Wed Mar 02, 2016 7:14 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Лудак из луднице » Thu Aug 25, 2016 8:49 pm

Kao sto je zanemarujem taktiku rekao, tvoje pitanje je suvise uopsteno i verovatno zato nije bilo odgovara. Gotovo sve 'desnicarske ideologije' imaju svoj autentican izraz u maticnim zemljama pa je zato tesko uzeti jedan sablon vazeci za sve.

Ali ako je pitanje sta je zajednicko svima, onda je lakse odgovoriti. Borba protiv kapitalizma, liberalne demokratije, rasnog mesanja, multikulturalizma, svih oblika levih ideologija, borba protiv svega sto predstavlja EU i NATO ( imperijalizam, brisanje granica, ukidanje suverenih nacionalnih drzava, neoliberalna ekonomija itd ) . Zastita nacionalnog identiteta , tradicije , kulture , jake nacionalne drzave itd . To je u sustini ideja 'evrope nacija' iza koje stoje sve desne opcije u Evropi.

suburban rebel
Posts: 85
Joined: Mon Apr 25, 2016 10:40 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby suburban rebel » Thu Aug 25, 2016 9:19 pm

Nije pitao za fasizam, nego desnicu. Evo zanimljivog teksta jednog od vodecih desnicarskih intelektualaca, Mise Djurkovica.

http://desnica.info/documents/temat_desnica.pdf

User avatar
Лудак из луднице
Posts: 162
Joined: Wed Mar 02, 2016 7:14 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Лудак из луднице » Thu Aug 25, 2016 9:28 pm

Sta je to ovde fasizam sto nije desnica? :mrgreen:

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Thu Aug 25, 2016 9:32 pm

suburban rebel wrote:Nije pitao za fasizam, nego desnicu. Evo zanimljivog teksta jednog od vodecih desnicarskih intelektualaca, Mise Djurkovica.

http://desnica.info/documents/temat_desnica.pdf


:lol:

Aj ovo za rasna mesanja pojasni, ako nij problem

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Thu Aug 25, 2016 10:29 pm

Лудак из луднице wrote:Kao sto je zanemarujem taktiku rekao, tvoje pitanje je suvise uopsteno i verovatno zato nije bilo odgovara. Gotovo sve 'desnicarske ideologije' imaju svoj autentican izraz u maticnim zemljama pa je zato tesko uzeti jedan sablon vazeci za sve.

Ali ako je pitanje sta je zajednicko svima, onda je lakse odgovoriti. Borba protiv kapitalizma, liberalne demokratije, rasnog mesanja, multikulturalizma, svih oblika levih ideologija, borba protiv svega sto predstavlja EU i NATO ( imperijalizam, brisanje granica, ukidanje suverenih nacionalnih drzava, neoliberalna ekonomija itd ) . Zastita nacionalnog identiteta , tradicije , kulture , jake nacionalne drzave itd . To je u sustini ideja 'evrope nacija' iza koje stoje sve desne opcije u Evropi.


Napisah gore sa osvrtom na nasu zemlju ali nema veze... Pazi, ovo sve sto si ti napisao nije pitanje ideologije vec zdravog razuma. To je sve normalno, sto bi rekao Muta. Takodje, sa ovog sajta desnica.info sam procitao na brzinu ono po tackama posto nemam vremena da citam ceo tekst trenutno i to sto sam procitao je takodje sve normalno. Nema tu nicega za sta bi trebalo stavljati na lomacu ljude koji su za to. E sad, smesna strana toga je sto sam ja u Nemackoj npr. kao stranac na meti tih istih desnicara iako se, eto vidis, slazemo oko tih nekih osnovnih tacaka, da ih tako nazovem. Ali, ja sam u njihovoj zemlji stranac.
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Aug 26, 2016 12:49 am

То што је написао Лудак из луднице није традиционална, конзервативна, десница већ нешто друго. Десница, конзервативна, се залаже апсолутно за капитализам и она га чува, a као што и име каже, конзервативизам, покушава да очува стање. То су по Европи разне хришћанско-демократске странке. У Србији је смешно говори у тим одредницама, не само сада, већ у историји. Јако је мало људи и организација стајало историјски иза својих прокламованох позиција. Примера ради, по економском програму Вучић, Шешељ, Радуловић и Чедомир Јовановић су блиски, говорим о програмима и ономе што су причали. То је неки либерлани економски програм-Тачеризам.
Историјски гледано, пред Други св. рат, у Србији се стварно посвећени идеји имао Збор(Љотић), на десници, и КПЈ-Ској, комунисти, на левици. Сви остало су били као и ови данас, муљатори који су мењали позиције да би више крали. Иначе, Збор и кпј су биле прогањани од стране тадашње власти.
Маса људи који се пале, или критикују, Љотића везе немају за шта се он залагао и шта су му били узори, попут Шарла Мораса или Берђајева.
А, да сада пишем о Јулијуси Еволи, Берђајеву, Морасу, Штрасеру, Леонтјеву...никога не би занимало и ово онако замара.

User avatar
Лудак из луднице
Posts: 162
Joined: Wed Mar 02, 2016 7:14 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Лудак из луднице » Fri Aug 26, 2016 12:57 am

@ Brdjo
Upravo u tome je problem. 'Desnica' odnosno nacionalna ideja i jeste ideja zdravog razuma i svega onoga sto iole normalan covek treba da podrzava. Problem je u neprijateljima te ideje koji su sve ucinili sto su mogli kako bi tu ideju satanizovali i predstavili kao monstruoznu, punu mrznje , sovinizma i ubijanja. I drugi problem je zapravo u samim 'desnicarima' koji su ruku na srcu previse puta davali povoda da ta ideja zaista tako izgleda, odnosno precesto su kompromitovali ideju i nanosili vise stete nego koristi. Kao recimo Seselj kod nas.

A to sto se tice Svaba brate veruj mi da se varas. Nece oni tebe nikada gledati kao stranca u tom smislu ( ako govorimo o desnicarima), oni problem imaju sa ne-evropskim narodima koji naseljavaju Nemacku i celu Evropu, nemaju problem sa Srbima i ostalim evropskim narodima. U ovo sam se i licno uverio jer sam upoznao pregrst 'desnicara' iz Nemacke pa njihove stavove prilicno poznajem.

@lost and found

brate svestan sam da je sam pojam 'rasno mesanje' itekako osetljiv i lako moze ljude da asocira na sve i svasta. Ali pre nego sto bilo ko pocne da moralise o tome zapitajte se najiskrenije da li bi dozvolili sestri ili sutra detetu da se uda za coveka iz afrike/аzije, da ima sa njim decu, porodicu ?
Ne radi se tu o mrznji niti netrpeljivosti. Niko ne smatra da su oni 'niza rasa' , manje vredni ili bilo sta slicno. Jednostavno protiv rasnog mesanja smo jer je to jedini nacin da se sacuva identitet, odnosno ono KO SI I STA SI . Ovo se ne odnosi samo na bele narode, nego i na sve ostale. Upravo je najvece bogatstvo covecanstva ta razlicitost, nacije, kulture , tradicije , karakteri, mentaliteti...Sta bi bilo kada bi smo se svi izmesali i postali jedna siva masa? Sta ce postati dete od majke Srpkinje i oca Senegalca? Kome on pripada? Kakvu svest ima, cemu ce teziti? O tome se radi, neka se svako drzi svog zivotnog prostora, neka se svako mnozi i razvija u okviru svoje nacije/entiteta i kraj price. Ne zelim da beli narodi ikada vise okupiraju i kolonizuju africke i azijske, ali ne zelim i da imigranti unistavaju Evropu. Sve je zapravo suvise jednostavno.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Fri Aug 26, 2016 8:46 am

Imali smo problem od tzv "nacista" mada je bila malo i smesna situacija. Izlazilo se iz dzipa (koji vecina Nemaca nece nikad imati) i pricalo na srpskom i prolazilo je par nekih mladjih "hitlerovaca" uz komentar da se Hitler prevrce u grobu sta stranci voze u Berlinu. Takodje, na nekim lokalnim izborima u istocnoj Nemackoj su pobedile desnicarske stranke koje se ne zalazu samo za to sto si ti napisao vec i za to da nijedan stranac ne zivi u Nemackoj pa ni onaj koji je tu rodjen ali nije Nemackog porekla (pa i Evropljani).
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Занемарујем тактику » Tue Aug 30, 2016 3:49 pm

Јел може неко да каже нешто из неутралног угла о ''попу Маци'' из Пљеваља, који је по наводима одговоран за смрт више људи и жена, а једна од њих је и мајка глумца Мише Јанкетића? Да ли је стварно лично убијао затворенике, да ли је надимак Маца настао од мацола којом је убијао, и зашто га је СПЦ прогласила за свештеномученика?
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

подвала
Posts: 121
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby подвала » Wed Sep 28, 2016 1:17 pm

Brdja wrote:Imali smo problem od tzv "nacista" mada je bila malo i smesna situacija. Izlazilo se iz dzipa (koji vecina Nemaca nece nikad imati) i pricalo na srpskom i prolazilo je par nekih mladjih "hitlerovaca" uz komentar da se Hitler prevrce u grobu sta stranci voze u Berlinu. Takodje, na nekim lokalnim izborima u istocnoj Nemackoj su pobedile desnicarske stranke koje se ne zalazu samo za to sto si ti napisao vec i za to da nijedan stranac ne zivi u Nemackoj pa ni onaj koji je tu rodjen ali nije Nemackog porekla (pa i Evropljani).


Njihovu si Njemacku dosao da rusis.
Sad si ti nesto poput provincijalca u BG, sta ti je zivot. :mrgreen:

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Wed Sep 28, 2016 1:30 pm

Ne, jer ja nemam seljački mentalitet kao ti provincijalci na koje misliš. Ne pokušavam da od tog grada gde sam napravim svoje selo.
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

подвала
Posts: 121
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby подвала » Wed Sep 28, 2016 1:42 pm

Ali Njemac misli da pravis, to se jedino racuna, a to sto ti mislis za sebe da nemas seljacki mentalitet... To je sasvim drugi par opanaka.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: RE: Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Wed Sep 28, 2016 3:30 pm

подвала wrote:Ali Njemac misli da pravis, to se jedino racuna, a to sto ti mislis za sebe da nemas seljacki mentalitet... To je sasvim drugi par opanaka.


Pazi, ja ne živim u Nemačkoj, živim u Srbiji. Rodio sam se i odrastao u gradu tako da i kad sam tamo nemam potrebe da menjam svoje navike jer sam dovoljno obrazovan i imam dovoljno kulture da prihvatim njihov način života tj njihovu kulturu življenja. Ne izmišljam toplu vodu kad je već izmišljena. Ne bacam smeće po ulici, stajem na pešački, ne guram prst u uvo kad pričam telefonom, itd itd. Tako se ponašam i ovde i tamo. Nemam ništa protiv provincijalaca, imam protiv nekulturnih seljačina.
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

подвала
Posts: 121
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby подвала » Wed Sep 28, 2016 4:22 pm

Ja u plocu, ti u klin..

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: RE: Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Bruno Sulak » Wed Sep 28, 2016 5:18 pm

Brdja wrote:
подвала wrote:Ali Njemac misli da pravis, to se jedino racuna, a to sto ti mislis za sebe da nemas seljacki mentalitet... To je sasvim drugi par opanaka.


Pazi, ja ne živim u Nemačkoj, živim u Srbiji. Rodio sam se i odrastao u gradu tako da i kad sam tamo nemam potrebe da menjam svoje navike jer sam dovoljno obrazovan i imam dovoljno kulture da prihvatim njihov način života tj njihovu kulturu življenja. Ne izmišljam toplu vodu kad je već izmišljena. Ne bacam smeće po ulici, stajem na pešački, ne guram prst u uvo kad pričam telefonom, itd itd. Tako se ponašam i ovde i tamo. Nemam ništa protiv provincijalaca, imam protiv nekulturnih seljačina.


Lepo ti kaze Podvala, sve to stoji ali svaba na tebe gleda kao klasicnog Balkanca koji se sepuri njegovim gradom. Dovoljno je da nosis neku majicu sa motivima Srbije reci ce ti "vidi ga dosao u Berlin da srbuje a da mi ga placamo, ne postuje Nemacku drzavu itd..." ili dovoljno je da pricas srpski reci ce ti "ovo je Nemacka ovde se prica nemacki".

Mozes ti stajati na pesackom sto puta i pomagati bakama da predju ulicu svaki put ali ti si za njih dodjos.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Brdja » Wed Sep 28, 2016 5:24 pm

Ma nije problem što je neko dođoš. Koliko sam ja njega shvatio, on mene "proziva" na konto ranijih pisanja oko ljudi koji dolaze u Bg. Ali nije shvatio da ja nemam ništa protiv ljudi koji su došli u Bg već protiv ljudi koji su da sobom poneli primitivno ponašanje.

A Nemačka je previše multi kulti da bi neko obratio pažnju što pričaš drugi jezik. Pogotovo što je puna turista. Majica sa motivima Srbije će pre zasmetati nekom dođošu šiptaru ili hrvatu nego Nemcu.
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

подвала
Posts: 121
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby подвала » Wed Sep 28, 2016 6:33 pm

Ma ja se malo zezam na konto situacije te tvoje, gde si i pored, kako kazes, svog gradskog ponasanja doziveo da te gledaju kako ne treba jer nisi autohtona vrsta. I razumem i te Nemce u neku ruku, realno da im je preko glave kojekakvih Srba, Siptara, Hrvata, Turaka, Pakistanaca i cega sve ne. I opet da ponovim, tvoje ponasanje kao pojedinca u drugoj sredini i nije od presudnog znacaja na to kako ce tebe ta sredina gledati, a to se jedino racuna, o tome sam pricao, a ne da li stajes na pesackom. Verujem da niko za sebe ne misli da je seljak, u onoj negativnoj konotaciji te reci, pa opet, tu su i ima ih koliko ne volis.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests