Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Wed Dec 27, 2017 8:55 pm

Vlado decko moj ja sam rodjen u SFRJ,a druge polovine te epohe se odlicno secam.A sto se tice moje tribine,pa ja sam svedok toga sta se sve pevalo na severu pisao sam o tome na 39/40str,smesno je ocekivati od jedne grupe da se ozbiljno bavi politikom.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Wed Dec 27, 2017 9:00 pm

Dzile,gledao sam ovo ranije i na sta da obratim paznju?Na naraciju glumca alkosa iz DS-a Tihomira Stanica,komentare Pekica i Beckovica ili zalopojke u produkciji RTS-a Aleksandra Tijanica sto je zabranjen list DEMOKRTATIJA u SFRJ?

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby džile » Wed Dec 27, 2017 9:48 pm

Pa ja sam postavio deo u kojem se citiraju delovi govora Tita u oslobođenom Beogradu. To je najavilo represije koje su usledile. Da se razumemo, nemam ja ništa protiv toga što su represije bile usmerene prema onima koji su šurovali sa nemcima, šta se drugo moglo očekivati, ali imam problem sa tim što su represije više bile usmerene prema onim elementima koji su bili protiv ili koje su komunisti smatrali protivnicima nove ideologije, a samim tim i što su zato imali odnos prema nacionalno bitnim stvarima takav kakav su imali. To mislim da je bilo višestruko katastrofalno po srpski narod, i danas se posledice toga jako manifestuju. Mislim da je i veće zlo i od okupacije, jer kad je otvorena okupacija, ti jasno vidiš ko ti je neprijatelj. Ruku na srce, danas, sutra kad bih imao mogućnost da zavedem neku diktaturu, apsolutno iste metode bih koristio kao što su komunisti radili. Samo naravno ne sa istim ciljem i sa istom idejom kao oni.

User avatar
Кудрави Гаучос
Posts: 1158
Joined: Tue Feb 09, 2016 5:52 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Кудрави Гаучос » Wed Dec 27, 2017 10:00 pm

Ај још мало овог типа, врло интересантне ствари човек изговара:

https://youtu.be/XoUZcFqotZA?t=1888
Имао сам шарм милионера и гестове правог каваљера!

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Wed Dec 27, 2017 10:04 pm

Dzile pazljivo sam slusao Titove govore i nisam uocio da je rekao ono sto si ranije interpretirao.Ipak u jednoj stvari se slazem 100% sa tobom,sto si naveo na prethodnoj strani vezano za teritoriju.Bicu opsirniji pa cu ostaviti za drugi put.Pozdrav.

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby džile » Wed Dec 27, 2017 10:41 pm

Mislim da je sve to proverljivo, ali jebiga, ne bih baš sad mogao da idem po arhivima da tražim to za ovakvu raspravu. Možemo da zakažemo neki termin, da imamo dovoljno vremena da se pripremimo pa organizujemo neku debatu uz vinjak i janjetinu. :mrgreen:

User avatar
Влада Паликућа
Posts: 379
Joined: Thu Feb 18, 2016 12:54 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Влада Паликућа » Thu Dec 28, 2017 12:11 am

fedayn wrote:Vlado decko moj ja sam rodjen u SFRJ,a druge polovine te epohe se odlicno secam.A sto se tice moje tribine,pa ja sam svedok toga sta se sve pevalo na severu pisao sam o tome na 39/40str,smesno je ocekivati od jedne grupe da se ozbiljno bavi politikom.


Рођен си ал' није то више било то, ти си реално живео у времену бујања велико српског национализма, то је некако понижавајуће за комунисту таквог калибра...Суштина је да ниси закачио онај најјачи талас кад је друг Јово Капа одводио на Голи Оток, кад се приводило због националних песама и кад су се јахали попови.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Thu Dec 28, 2017 9:52 am

да поновим још једном питањ, пошто избегаваш одговоре
kocka wrote:
Да ли је програм збора српски или југословенски ? иначе пуно има збора гласи Југословенски народни покрет Збор ,занимљиво да се и четници зову Југословенска војса у отаџбини . Значи у називу Југословенског народног - питање је само којег народа, покрета збор се не помињу срби. Да ли се у том програму ове организације помињу срби ?


поставља се питање одакле љотићу извештаји из војске краљевине југославије. Он није био ни на једној државној функцији, ко је њему и по којој основи слао извештаје? Јел су то државни званични извештаји којих се он докопао, или су то извештаји тајне службе неке друге земље па су њему прослеђени ? Да ли теби делује нормално да један цивил, који није ни на једној државној функцији у том тренутку има извештаје о стању војске ?
Nexon wrote:Видим да мало слабије схваташ, ако се напише да су грчки генерали браниили Кипар онда значи да се мисли на период после Другог светског рата.

какве везе имају грчки генерали са целом причом ? Грчки генерали су десничари па бране кипар, а српски комунисти су левичари па не бране србију ? Да ли је то твоја поента ?

А можда је поента да су српски комунисти обновили Србију које за време краљевине југославије није било ?
Nexon wrote: Овако је то изгледало од стране комуниста,
Image

за разлику од краљевине југославије где су хрвати имали своју федералну јединицу . Мало да напишемо нешто о бановини хрватској :

On the basis of the Cvetković–Maček Agreement, and the Decree on the Banate of Croatia (Uredba o Banovini Hrvatskoj) dated 24 August 1939, the Banate of Croatia was created.[1] The entire area of the Sava and Littoral Banovinas was combined and parts of the Vrbas, Zeta, Drina and Danube banovinas (districts Brčko, Derventa, Dubrovnik, Fojnica, Gradačac, Ilok, Šid and Travnik) were added to form the Banate of Croatia.[2]


иначе у бановини хрватској је 20% становништва било православне веоисповести, што ће рећи да је у бановини живело неких 850 хиљада православаца.
Nexon wrote:Што се тиче граница након Друго светског рата, хрватска и хрвати за оно што су радили током истога нису смели да имају своју државу а не да се награђују Истром и отимањем од Војводине-Барање. Није 1938 и 1945 исто.

хрватима је федерална јединица површински смањена, а срби су је добили за разлику од краљевине где је нису ни имали. Иначе да је остала краљевина граница између србије и хрватске би била у Ветернику. Ако би Србије у опште и било.
Nexon wrote:Са друге стране Србија је кажњена да нема излаз на море, иако је то био циљ скоро сваке власти од 1804, плус јој је одузета Барања и дата баш хрватској.

Србија никада није ни имала излаз на море ако се не рачуна први балкански рат и она епизода пре стварања албаније. Опет барања јој није могла бити одузета пошто барања и није припадала србији.
Nexon wrote:Што се тиче ЗБОР-а, и то је све објашњено на претходним странама, али никакав проблем поновити опет.

Image

На сва твоја питања одговор лежи у овоме изнад око ЗБОР-а.

могао би да окачиш политички програм збора. А не неку личну преписку љотића и недића. пошто сам тврдиш да приватан живот љотића нема везе са полтичким програмом збора. А онда качиш његове приватне преписке
Nexon wrote:Ако је Дража остао у земљи онда је и Љотић остао у земљи. Пошто је Дража ухваћен у БиХ а Љотић је погинуо у Словенији.
Само што Љотића нису развлачили по намештеним процесима да га сликавају и иживљавају се над њима а данас ни гроб Дражи се не зна где је.

Љотић је погинуо на 30 километара од словеначко - италијанске границе. Ако то хоћеш да рачунаш као останак у земљи, нека ти буде. Иначе не рече са киме је љотић дошао у словенију. Јел путовао о свом трошку или је карту платио гестапо ?
Nexon wrote:Што се тиче економије, ја уопште не спорим да су људи са југа ишли на рад у Немачку.
Мени није јасно како је Југославија заостајала у економском развоју за Бугарском , Грчком или Шпанијом.

не знам шта има да ти буде нејасно? Комунисти нису имали појма са економијом, сфрј је по економским параметрима била трећа од позади на нивоу целе европе.
Nexon wrote:Што се тиче стварање Бановине хрватске, то је створено на притисак Британаца јер су они мислили, а са њима и део наших владајућих структура, да ће се тако извршити пасивизација ујака и да ће постати оданији Југославији(контра Италији и Немачкој, што је Британце занимало), то се показало погрешно, као што се видело 1941. и као што је Љотић упозоравао, види се изнад. Мада ниси требао бити геније да би то схватио. Добар део тих граница бановине су комунисти прекопирали стварајући данашњу хрватску.

Хоћеш да кажеш да су о уређењу краљевине југославије одлучивали британци ? Јел то тај идеал коме срби треба теже ?

Како се само те владајуће структуре не сетише да створе бановину србију ?
Nexon wrote:Истина је да су део изгубили у БиХ али су комунисти одузели Барању Србији и дали је хрватској плус су пимпецима дали Истру. Ниеј лоше за оне који су систематски клали Србе и те комунисте, углавном Србе, током Другого светског рата.

опет понављам, барања није могла бити одузета србији пошто србији није ни припадала. Чињенице гласе да су хрвати из другог светског рата изашли са мањом територијом него пре, а да су срби добили у опште неку територију.
Nexon wrote:Шта су Срби и Србија добили од комуниста није баш најјасније осим што су додатно разбуцали Србију 1974 у борби против "српског империјализма".

Добили своју територијалну јединицу, пошто су у краљевину југославији, иначе држави у чијем су стварању учествовали, имли статус курда.
Nexon wrote:Са друге стране, особе попут лоповчине Милана Стојадиновића, које су формално биле против стварања бановине а имале су неку моћ, нису могле да спрече стварање бановине хрватске јер су били толико корумпирани да су их Британци лагано елиминисали. И то је био проблем Краљевине од њеног стварања 1918. Зато је фалио неко попут Танкосића.

ти не можеш једну државу и судбину једног народа да засниваш на људима попут Танкосића,који би ваљда требали да извршавају државне ударе и праве атентате по сопственом нахођењу. Судбина народа није кошаркашка утакмица, па ако тео да тројку у задњој секунди побеђујемо, ако промаши испадамо.

Видим да се код тебе стално појављује то "да је" . Да је преживео краљ александар, да је преживео Танкосић, да је ово, да је оно. Од тога "да је" нема ништа, то су неозбиљна размишљања.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Dec 28, 2017 12:27 pm

Да би могао да комуницираш мораш да знаш историјске члињенице, као што је:

После распада Аустроугарске монархије (29. октобра 1918. године), Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи је Новом Саду 25. новембра 1918. године прогласила отцепљење Баната, Бачке и Барање од Угарске и њихово присаједињење Краљевини Србији, што је касније озакоњено Видовданским уставом. Један дан пре тога (24. новембра 1918.), скупштина Срема, одржана у Руми, се такође изјаснила за прикључење Срема Србији.


Крааљевина СХС је створена 1. децембра 1918.
Дакле, Војводина са Барањом је ушла у састав Србије пре стварања Краљевине СХС(Југолсавије).

Зашто су комунисти то предали хрватима након геноцида над Србима током Другог светског рата као награду?

Чак ни за море ниси у праву, због тога имаш бјелаше и зеленаше у ЦГ. Један зеленаш је Капичић који је одводио друге комунисте на мучење на Голи оток 1948 јер су били, оптужени(не доказано) да су за Стаљина и Русију, углавном српски комунисти.
И то су комунисти створили давањем ЦГ посебну федералну јединицу и одвајањем од Србије иако је ЦГ ушла у састав Србије 1918.

О Македонији(Старој Србији) да не говорим. Ту је чак измишљена црква од стране комуниста како би се одвојили од Срба.

Да хрвати су добили федералну јединицу, државу(републику) под комунистима, бановина то није била. И то су добили након геноцида над Србима у Другом светском рату одвајњем делова Србије и плус Истра. Колико год били гамад, они те 1939 још нису починили тако масован злочин над Србима, као хрвати. Није исто гледати на њих 1939 као ппр. 1943 у јајцу или 1945 код стварања, преко ћоравих кутија, ФНРЈ.

Био је Броз-Тито аустријски каплар у Мачви 1914, када су клали Србе, али не као хрватски војник већ аустријски.

Иако, понављам, бановина је настала као притисак Британаца 1939 и погрешне процене да ће се тако умирити хрватски фактор да не би пришли Италији и Немачкој у будућем рату, који је 1939 био известан. То је требало да стабилизује Југославију, по идеји британаца. Као што видиш Љотић је упозоравао на ту грешку. Као што се жестоко борио против стварања бановине хрватске а када је створена тражио је исто за Србе.

Што се тиче положаја Срба у краљевини, па нису се џаба комунисти борили против Срба тада заједно са усташама и вмро. Нарочито против провобитне поделе државе на области, никакве бановине. Ово што ти помињеш бановину хрватску настаје тек 1939.

Није Танкосић био потребан за државни удар, већ да га се лоповска багра, попут Милана Стојадиновића плаши када изађе на улицу тј. да не краде заједно са млађим Пашићем тако како је радио. Знаш оно када је Стојадиновић покрао ратну одштету од Немачке која је због тога исплаћена свега 10% од обећане суме плус народ ништа није видео од тога?!

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Dec 28, 2017 1:24 pm

Што се тиче ЗБОР-а и Љотића.
Прво, ово писмо Недићу је преписка али изнад пише да је Љотић послаo кнезу Павлу неколико отворених писама у јавност, преко медија, који критикују одлуку о стварању бановине хрватске и где Љотић тражи решавање српског питања. Због тога ће он бити прогоњен 1940 а ЗБOР забрањен. Оно набадање младних комуниста СКОЈ-еваца испред зграде Техничких факултета од стране омладинаца ЗБОР-а ће послужити као изговор за забрану, као да је кнез Павле па волео комунисте...

Друго, ово је изборни програм ЗБОР-а пред изборе 1938:

да уведем у Народну скупштину више од двеста сељака и седамдесет радника и занатлија по еснафима као народне посланике
да са овим људима на чијим раменима почива ова држава донесем најбоље законе за сиротињу и најшире народне слојеве
да извршимо правилну расподелу пореза јер је ово неправилно решење коштало имовине и живота толико наших синова
да обезбедимо што сваки сељак и радник морају имати за живот а да му се не сме запленити за разне дажбине као што је до сада чињено да скапава од глади
да ограничимо докле се може ићи у богаћењу и да капитал дозволимо само у домаћој индустрији као неопходност за развој исте
да извршимо пренос капитала у домаће руке
да вратимо у државу народни капитал
да укинемо министарске пензије на 518 министара колико их сада народ плаћа
да изведемо на суд и осудимо свакога који је оштетио народну и државну имовину
да се једаред зацари правда и поштење у овој држави. Ко хоће права честитог човека, доброг Краља и недељивост Југославије, нека приступи нашем покрету“.


Овде се великим делом протежу неке од главних идеја ЗБОР-а, карактеристичних за то време. Али мене занима шта теби то конкретно смета код ових изнад ставова ЗБОР-а?

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Dec 28, 2017 6:28 pm

Муслимани у Рашкој вуку албанско порекло, осим мањег дела на западу Рашке области, који су исламизирани Срби.

Image

Албански генетски маркер апсолутно доминатан. Ја се још питам зашто су они нижи растом и црњи од муслимана у БиХ.

Доказ да су они насељени у Рашку, и то маса њих вероватно релативно скоро у 19. веку на инсистирање Аустрије да се раздвоје физички Србија и ЦГ.

Ово је једно од већих изнанђења истраживања генетског порекла и истраживања народа на овим просторима.

Остало је веома слично ономе што је Цвијић пре 100 година описао.
Срби у Крајинама(Босна, Лика, Кордун, Банија и Далмација) доста изражено словенско Р1а порекло али и доминатни И2а код Срба. што негде значи да су истинита предања о делимичном пореклу из Херцеговине и Старе Херцеговине али и мењапа са становништвом који је ту био пре, словени. Интересантно је да ова група има прилично изражену германску И1 у односу на остале Србе, то је њихова карактеристика.

Херцеговина и Стара Херцеговина(део данашње ЦГ-Херцег Нови, Никшић, Плужине, Пљевља...; део Србије попут Пријепоља)-у генетском смислу најкомпактнија српска област, из које се доста ширило на све стране. што није чудно јер су та брда било често уточиште и спас када дође неки нападач, као Турци,. Ту апсолутно доминира И2а са неких 50-60% у становништву.


Западна Србија, Источна Босна, Шумадија, Мачва, па скоро све до Велике Мораве на истоку има јако присуство И2а, што потврђује све писане трагове о јаком насељавању из Херцеговине и Рашке у те области. То се може осетити и на акценту људи у Ужицу, који и носе надимак по херцеговини-Ере, Ерцови. Онда иде словенска Р1а којој је врло блиска Е1б.

Источна и јужна Србија има доста И2а, највише, али и доста маркера који су карактеристични за Грке и друге домицилне народе тог простора.
Што је исто очекивано.

Треба да се одради Косово и Метохија.

ЦГ је подељена, запад и централне области ЦГ су практично индентични Србима до је исток и југ ближи Албанцима.
Што је исто очекивано, јер су западне области, па и Дробњаке, често насељавали људи из Херцеговине. нпр. херцеговачки ускоци, док тога практично није било у Кучима. Одатле вероватно и нетрпељивост племена...

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Dec 28, 2017 6:57 pm

И2а генетски маркер који је везан за Словене али је по пореклу старији од Словена у Европи и само је доминатан међу Словенима у Динарском региону. Има га код других Словена доста али нигде није доминатан, то је Р1а код Словена.
Исто важи и за И1а ког Викинга и германа у Скандинавији и северној Немачкој. Где је већина Германа Р1б, али нпр. у Шведској је доминатан И1.

Словени и Германи су масовно носиоци Индо-Европских маркера Р- Р1а(Словени) и Р1б(делом Германи, Римани и Келти). Занимљиво да су далеки генетски преци ове групе Индијанци у Америкама. Обе групе су се шириле из данашњег јужног Сибира.

Са друге стране, И маркер, је европски маркер који постоји пре доласка Р маркера на северне обале Црног мора, одакле су свуда проширио по Европи.

Е1б и његове варијанте су карактеристични за Балкан и вуче порекло са северо-истока Африке.

Ј, који је јако присутан код Грка, а има и га код Срба, је пореклом са Леванта.

Он је стари маркер са И тј. ИЈК.

На овај начин је могуће пратити кретање народа у далекој прошлости.




kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Dec 29, 2017 8:54 am

Nexon wrote:Да би могао да комуницираш мораш да знаш историјске члињенице, као што је:

После распада Аустроугарске монархије (29. октобра 1918. године), Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи је Новом Саду 25. новембра 1918. године прогласила отцепљење Баната, Бачке и Барање од Угарске и њихово присаједињење Краљевини Србији, што је касније озакоњено Видовданским уставом. Један дан пре тога (24. новембра 1918.), скупштина Срема, одржана у Руми, се такође изјаснила за прикључење Срема Србији.


Крааљевина СХС је створена 1. децембра 1918.
Дакле, Војводина са Барањом је ушла у састав Србије пре стварања Краљевине СХС(Југолсавије).

пошто познајеш историјске чињенице ајде ми реци да ли је скупштина краљевине Србије потврдила ова присаједињења, баната, бачке, барање и срема србији. Ако није потврдила онда ове територије нису никад били делови краљевине србије !
Nexon wrote:Зашто су комунисти то предали хрватима након геноцида над Србима током Другог светског рата као награду?

погледаш границу бановине хрватске и границу социјалистичке републике хрватске па видиш да су комунисти одузели хрватима територију.
Nexon wrote:Чак ни за море ниси у праву, због тога имаш бјелаше и зеленаше у ЦГ. Један зеленаш је Капичић који је одводио друге комунисте на мучење на Голи оток 1948 јер су били, оптужени(не доказано) да су за Стаљина и Русију, углавном српски комунисти.
И то су комунисти створили давањем ЦГ посебну федералну јединицу и одвајањем од Србије иако је ЦГ ушла у састав Србије 1918.

исто као и за банат и барању, ако скупштина краљевине србије није потврдила присаједињење црне горе србији онда србија није ни излазила на јадранско море.
Nexon wrote:О Македонији(Старој Србији) да не говорим. Ту је чак измишљена црква од стране комуниста како би се одвојили од Срба.

могао би да говориш да је у македонији за време краљевине било константно ванредно стање да су жандари убијани итд. Пошто људи имају неко мишљење да су тамо ето били Срби па их комунисти претворили у неке македонце.
Nexon wrote:Да хрвати су добили федералну јединицу, државу(републику) под комунистима, бановина то није била. И то су добили након геноцида над Србима у Другом светском рату одвајњем делова Србије и плус Истра. Колико год били гамад, они те 1939 још нису починили тако масован злочин над Србима, као хрвати. Није исто гледати на њих 1939 као ппр. 1943 у јајцу или 1945 код стварања, преко ћоравих кутија, ФНРЈ.

како објашњаваш чињеницу да су у краљевини југославији хрвати имали своју федералну јединицу, а срби нису ?

Још неки подаци о бановини хрватској, узети са википедије, па ти пошто добро познајеш историјске чињенице ми реци колико су тачни
-законодавна делатност је потпуно самостална;
-бановински закон не узмиче пред државним;
-потпуно аутономно правосуђе, од првостепених до апелационих и касационог суда;
-над бановинским судовима нема више инстанце ван Бановине, ниједан писани чин краљевске власти из надлежности Бановине није
пуноважан, нити се може извршити, ако га бан није премапотписао;
-бан директно општи са краљем;
-бановина има у административном и законодавном погледу надлежност над свим приходима на њеној територији (пуна финансијска самосталност);
-стварање наоружаних одреда мачековаца (Грађанска и Сеоска заштита), који су били основ касније усташке жандармерије, итд.[1]


широка нека овлашћења
Nexon wrote:Иако, понављам, бановина је настала као притисак Британаца 1939 и погрешне процене да ће се тако умирити хрватски фактор да не би пришли Италији и Немачкој у будућем рату, који је 1939 био известан. То је требало да стабилизује Југославију, по идеји британаца. Као што видиш Љотић је упозоравао на ту грешку. Као што се жестоко борио против стварања бановине хрватске а када је створена тражио је исто за Србе.

љотић је упозоравао на ту грешку као југословен, а не као србин. Он је у овоме видео растурање краљевине југославије.
Nexon wrote:Што се тиче положаја Срба у краљевини, па нису се џаба комунисти борили против Срба тада заједно са усташама и вмро. Нарочито против провобитне поделе државе на области, никакве бановине. Ово што ти помињеш бановину хрватску настаје тек 1939.

да, држава се дели на области, а после на бановине, никакве србије нема. Елите краљевине србије су српску државност утопили у краљевину схс и србија као била каква територија престаје да постоји. Зато србију никакви комунисти нису могли да разбију, јер 1945те србија не постоји већ 25 година.
Nexon wrote:Није Танкосић био потребан за државни удар, већ да га се лоповска багра, попут Милана Стојадиновића плаши када изађе на улицу тј. да не краде заједно са млађим Пашићем тако како је радио. Знаш оно када је Стојадиновић покрао ратну одштету од Немачке која је због тога исплаћена свега 10% од обећане суме плус народ ништа није видео од тога?!

Значи корупција у држави ће се спречити тако што ће танкосић шамарати премијера у кафани. Две хиљаде за тебе, за ову сјајну идеју :lol:

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Dec 29, 2017 9:01 am

Nexon wrote:Што се тиче ЗБОР-а и Љотића.
Прво, ово писмо Недићу је преписка али изнад пише да је Љотић послаo кнезу Павлу неколико отворених писама у јавност, преко медија, који критикују одлуку о стварању бановине хрватске и где Љотић тражи решавање српског питања. Због тога ће он бити прогоњен 1940 а ЗБOР забрањен. Оно набадање младних комуниста СКОЈ-еваца испред зграде Техничких факултета од стране омладинаца ЗБОР-а ће послужити као изговор за забрану, као да је кнез Павле па волео комунисте...

Друго, ово је изборни програм ЗБОР-а пред изборе 1938:

да уведем у Народну скупштину више од двеста сељака и седамдесет радника и занатлија по еснафима као народне посланике
да са овим људима на чијим раменима почива ова држава донесем најбоље законе за сиротињу и најшире народне слојеве
да извршимо правилну расподелу пореза јер је ово неправилно решење коштало имовине и живота толико наших синова
да обезбедимо што сваки сељак и радник морају имати за живот а да му се не сме запленити за разне дажбине као што је до сада чињено да скапава од глади
да ограничимо докле се може ићи у богаћењу и да капитал дозволимо само у домаћој индустрији као неопходност за развој исте
да извршимо пренос капитала у домаће руке
да вратимо у државу народни капитал
да укинемо министарске пензије на 518 министара колико их сада народ плаћа
да изведемо на суд и осудимо свакога који је оштетио народну и државну имовину
да се једаред зацари правда и поштење у овој држави. Ко хоће права честитог човека, доброг Краља и недељивост Југославије, нека приступи нашем покрету“.


Овде се великим делом протежу неке од главних идеја ЗБОР-а, карактеристичних за то време. Али мене занима шта теби то конкретно смета код ових изнад ставова ЗБОР-а?


ево да и ја једном одговорим питањем на питање како ти стално радиш. Шта теби смета у овом програму ?

Српска напредна странка ће се залагати за остваривање следећих општих начела:



1. Јака економија – услов за модерну и снажну Србију

2. Привлачење инвестиција – услов привредног раста

3. Косово и Метохија – део Србије

4. Србија у Европи и сарадња са светом

5. Начела политике заштите права националних мањина

6. Целовита и децентрализована Србија

7. Пољопривреда као шанса Србије

8. Развој енергетике и рударства је перспектива Србије

9. Саобраћај, инфраструктура и туризам – услов развоја осталих привредних и индустријских грана

10. Борба против корупције и криминала

11. Здравствена политика

12. Социјална политика и социјална правда

13. Реституција – модерна Србија

14. Стратегија за младе – снага за будућност

15. Стратегија за пензионере – брига о нашој садашњности

16. Култура, наука и образовање – залог за будућност

17. Заштита животне средине и очување природних ресурса и баштине – пут ка одрживом развоју

18. Отаџбина и дијаспора – нераздвојне целине

19. Слобода медија – основ и услов демократије

20. Развој спорта


Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Dec 29, 2017 3:06 pm

Што су се црвендаћи узбудили.
Је л то Дашкета и Млађа у НС нису исплатили хонораре од левичара Вулина или шта је проблем?

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Dec 29, 2017 3:19 pm

kocka wrote:
Nexon wrote:Да би могао да комуницираш мораш да знаш историјске члињенице, као што је:

После распада Аустроугарске монархије (29. октобра 1918. године), Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи је Новом Саду 25. новембра 1918. године прогласила отцепљење Баната, Бачке и Барање од Угарске и њихово присаједињење Краљевини Србији, што је касније озакоњено Видовданским уставом. Један дан пре тога (24. новембра 1918.), скупштина Срема, одржана у Руми, се такође изјаснила за прикључење Срема Србији.


Крааљевина СХС је створена 1. децембра 1918.
Дакле, Војводина са Барањом је ушла у састав Србије пре стварања Краљевине СХС(Југолсавије).

пошто познајеш историјске чињенице ајде ми реци да ли је скупштина краљевине Србије потврдила ова присаједињења, баната, бачке, барање и срема србији. Ако није потврдила онда ове територије нису никад били делови краљевине србије !
Nexon wrote:Зашто су комунисти то предали хрватима након геноцида над Србима током Другог светског рата као награду?

погледаш границу бановине хрватске и границу социјалистичке републике хрватске па видиш да су комунисти одузели хрватима територију.
Nexon wrote:Чак ни за море ниси у праву, због тога имаш бјелаше и зеленаше у ЦГ. Један зеленаш је Капичић који је одводио друге комунисте на мучење на Голи оток 1948 јер су били, оптужени(не доказано) да су за Стаљина и Русију, углавном српски комунисти.
И то су комунисти створили давањем ЦГ посебну федералну јединицу и одвајањем од Србије иако је ЦГ ушла у састав Србије 1918.

исто као и за банат и барању, ако скупштина краљевине србије није потврдила присаједињење црне горе србији онда србија није ни излазила на јадранско море.
Nexon wrote:О Македонији(Старој Србији) да не говорим. Ту је чак измишљена црква од стране комуниста како би се одвојили од Срба.

могао би да говориш да је у македонији за време краљевине било константно ванредно стање да су жандари убијани итд. Пошто људи имају неко мишљење да су тамо ето били Срби па их комунисти претворили у неке македонце.
Nexon wrote:Да хрвати су добили федералну јединицу, државу(републику) под комунистима, бановина то није била. И то су добили након геноцида над Србима у Другом светском рату одвајњем делова Србије и плус Истра. Колико год били гамад, они те 1939 још нису починили тако масован злочин над Србима, као хрвати. Није исто гледати на њих 1939 као ппр. 1943 у јајцу или 1945 код стварања, преко ћоравих кутија, ФНРЈ.

како објашњаваш чињеницу да су у краљевини југославији хрвати имали своју федералну јединицу, а срби нису ?

Још неки подаци о бановини хрватској, узети са википедије, па ти пошто добро познајеш историјске чињенице ми реци колико су тачни
-законодавна делатност је потпуно самостална;
-бановински закон не узмиче пред државним;
-потпуно аутономно правосуђе, од првостепених до апелационих и касационог суда;
-над бановинским судовима нема више инстанце ван Бановине, ниједан писани чин краљевске власти из надлежности Бановине није
пуноважан, нити се може извршити, ако га бан није премапотписао;
-бан директно општи са краљем;
-бановина има у административном и законодавном погледу надлежност над свим приходима на њеној територији (пуна финансијска самосталност);
-стварање наоружаних одреда мачековаца (Грађанска и Сеоска заштита), који су били основ касније усташке жандармерије, итд.[1]


широка нека овлашћења
Nexon wrote:Иако, понављам, бановина је настала као притисак Британаца 1939 и погрешне процене да ће се тако умирити хрватски фактор да не би пришли Италији и Немачкој у будућем рату, који је 1939 био известан. То је требало да стабилизује Југославију, по идеји британаца. Као што видиш Љотић је упозоравао на ту грешку. Као што се жестоко борио против стварања бановине хрватске а када је створена тражио је исто за Србе.

љотић је упозоравао на ту грешку као југословен, а не као србин. Он је у овоме видео растурање краљевине југославије.
Nexon wrote:Што се тиче положаја Срба у краљевини, па нису се џаба комунисти борили против Срба тада заједно са усташама и вмро. Нарочито против провобитне поделе државе на области, никакве бановине. Ово што ти помињеш бановину хрватску настаје тек 1939.

да, држава се дели на области, а после на бановине, никакве србије нема. Елите краљевине србије су српску државност утопили у краљевину схс и србија као била каква територија престаје да постоји. Зато србију никакви комунисти нису могли да разбију, јер 1945те србија не постоји већ 25 година.
Nexon wrote:Није Танкосић био потребан за државни удар, већ да га се лоповска багра, попут Милана Стојадиновића плаши када изађе на улицу тј. да не краде заједно са млађим Пашићем тако како је радио. Знаш оно када је Стојадиновић покрао ратну одштету од Немачке која је због тога исплаћена свега 10% од обећане суме плус народ ништа није видео од тога?!

Значи корупција у држави ће се спречити тако што ће танкосић шамарати премијера у кафани. Две хиљаде за тебе, за ову сјајну идеју :lol:


Није страшно ако признаш да си погрешио.
Одлуке краљевине Србије иду од раније када се говори о скупштини.
Ово око Македоније не бих коментарисао јер је повезано пуно са Бугарима...само говори како црвени размишљају против интереса Србије и данас.

Широка овлашћења јесу али нису призната држава као у време комуниста. Држава није била федерализована а комунисти су прво своју државу назвали Федеративна Народна Република Југославија сачињена од 6 република, две директно одузете Србији(ЦГ и Македонија) и још Србија подељене на три дела, што ниједна друга федеративна чланица није доживела.

Потпуни прекид са Краљевином Југославијом остварен је проглашавањем федералног уређења и шест нових република и две аутономне области. Напуштена је доктрина троплеменог народа и статус нације дат је Македонцима и Црногорцима.


Само понљављам није исто 1939 и хрватски злочин од 1941-45 када им се поклањају Истра и Барања од стране комуниста а Србија одузет излаз на море, Македонија, Барања...
Комунисти су разбијали Србе и српски интерес у краљевини, обрати пажњу шта сам написао. Један од разлога формирања бановина, не и хрватске као такве, то долази касније, је био притисак који је долази од комуниста, усташа и вмро заједно.

Па то са шамарима је имало утицаја у Краљевини Србији али нисам мислио на шамаре. Није чудо што је Краљевина Србија 1903-1914 најбољи период модерне Србије.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Sat Dec 30, 2017 10:37 am

Nexon wrote:Није страшно ако признаш да си погрешио.
Одлуке краљевине Србије иду од раније када се говори о скупштини.

које су то одлуке којима скупштина краљевине србије потврђује присаједињење срема, баната, бачке и барање краљевини србији. Где је одлука скупштине краљевине србије која потврђује присаједињење краљевине црне горе краљевини србији ?

опет бих те молио да их наведеш !
Nexon wrote:Ово око Македоније не бих коментарисао јер је повезано пуно са Бугарима...само говори како црвени размишљају против интереса Србије и данас.

наравно да има везе са бугарима. То говори и о етничкој структури становника македоније. Која је сврха држања македоније под српском контролом ?
Nexon wrote:Широка овлашћења јесу али нису призната држава као у време комуниста. Држава није била федерализована а комунисти су прво своју државу назвали Федеративна Народна Република Југославија сачињена од 6 република, две директно одузете Србији(ЦГ и Македонија) и још Србија подељене на три дела, што ниједна друга федеративна чланица није доживела.

Потпуни прекид са Краљевином Југославијом остварен је проглашавањем федералног уређења и шест нових република и две аутономне области. Напуштена је доктрина троплеменог народа и статус нације дат је Македонцима и Црногорцима.


која призната држава за време комуниста ?

Која од ових тачака које су важиле за бановину хрватску су важиле и за социјалистичку републику хрватску ? Наведи !

Опет са неким одузимањем црне горе ? Која се то тереторија у склопу краљевине схс или краљевине југославије називала србија ? Да ли постоји тако нешто ?
Nexon wrote:Само понљављам није исто 1939 и хрватски злочин од 1941-45 када им се поклањају Истра и Барања од стране комуниста а Србија одузет излаз на море, Македонија, Барања...

хоћемо ли мало о демографској структури војводине пре и после комуниста .

попис 1931:
Katolicizam 727.213 44,8%
Pravoslavlje 689.296 42,4%
Protestantizam 158.280 9,8%
Islam 1.654 0,1%
ostali 47.715 2,9%
ukupno 1.624.158 100%


попис 1948:
Ukupno - 1.663.212

Srbi - 841.246 (50,6%)
Mađari - 428.932 (25,8%)
Hrvati - 134.232 (8,1%)
Slovaci - 72.032 (4,3%)
Rumuni - 59.263 (3,6%)
Nemci - 31.821 (1,9%)
Crnogorci - 30.589 (1,9%)
Rusini i Ukrajinci - 22.083 (1,3%)
Makedonci - 9.090 (0,5%)
Romi - 7.585 (0,4%)
Slovenci - 7.223 (0,4%)
Rusi - 5.148 (0,3%)
Česi - 3.976 (0,3%)
Bugari - 3.501 (0,2%)
Jugosloveni - 1.050 (0,1%)
ostali - 5.441 (0,3%)


значи срби први пут за време комуниста постају апсолутна већина на територији војводине. Тако да већ ако говориш да је хрватима поклоњена истра, наведи овај податак.
Nexon wrote:Комунисти су разбијали Србе и српски интерес у краљевини, обрати пажњу шта сам написао. Један од разлога формирања бановина, не и хрватске као такве, то долази касније, је био притисак који је долази од комуниста, усташа и вмро заједно.

зар не беше британски утицај ? Не знам да ли си упознат да су усташе биле против формирања бановине, јер су сматрали да граница хрватске треба да буде на реци дрини.
Nexon wrote:Па то са шамарима је имало утицаја у Краљевини Србији али нисам мислио на шамаре. Није чудо што је Краљевина Србија 1903-1914 најбољи период модерне Србије.

и зато је српска војска јела хлеб напраљен од песка и носила обућу од картона. Баш због успешне методе "шамарања" . Или да причамо чиме се бавио пашићев син за време првог светског рата ? Да ли је то утицај тих шамара ?


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: SAO_Zeljin and 20 guests