Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Tue Jul 06, 2021 2:44 pm

Pisao sam vise puta na ovoj temi bas o cetnicima i partizanima i nekom mom vidjenju stvari. Prosao sam faze od kada sam kao klinac, kome je deda partizan prvoborac bio zadojen pricama tipa Mirko i Slavko. Onda 90te kada sam smatrao da su partizanski pokret cinili sami djavoli i da je jedino Jugoslovenska vojska u otadzbini, odnosno cetnici, bili jedini autenticni borci za slobodu. Posle toga sam porastao, citao, deda je odavno umro pa nisam mogao da ga pitam, ali zato sam pricao sa babom koja je u partizanima bila od 1942. godine.

Sustina je u tome da bismo trebali malo hladnije glave da sagledamo situaciju. Jer kada to ucinimo mozemo ustanoviti da smo mi Srbi imali dva jaka antifasisticka pokreta i partizanski i cetnicki. Iako su u oba pokreta postojali elementi koji su i saradjivali sa okupatorom i cinili neke druge lose stvari, to ne menja generalno njihov antifasisticki karakter. To sto su ta dva pokreta u sred one klanice nasle energiju da ratuju medjusobno to je mozda najcrnji deo nase istorije.

U jednom trenutku treba da nadjemo neki zajednicki imenitelj da promovisemo neke dobre stvari koje su postojale, pre svega zbog nas samih jer citavih osam decenija od zavrsetka Drugog svetskog rata mi i dalje ratujemo izmedju sebe.

Iako mozda zvuci skandalozno, ali oba pokreta otpora su dosta toga dobrog ucinila. Ako analizirate situaciju u Evropi 1941. godine, gde je sve osim SSSR-a i Velike Britanije doslo pod Nemacku cizmu, milom ili silom, videcete da nigde nije pruzen bilo kakav veci otpor, makar ne da ja znam. A ucio sam pokrete otpora u Drugom svetskom ratu. Pa oni jeb.eni Belgijanci, Holandjani i Danci su dizali neke strajkove i oni se i dan danas ponose kako su se hrabro suprotstavili fasistickoj okupaciji. Mi u razlicitim vojskama dali stotine hiljada zivota i dan danas se stidimo toga.
Jedine dve slobodne teritorije, odnosno prve slobodne teritorije bile su zaista i Ravna Gora i kasnije Uzicka republika. Nije to slucaj kao u Visijevoj Francuskoj, gde je Francuzima ostavljen neki deo teritorije gde su oni sami kao upravljali, naravno vazalski, a ratovali iz kolonija. Francuski pokreti otpora, ni blizu nisu imali akcije, okrsaje niti zrtve kakve smo mi imali. Iako je to minorno u odnosu na velicinu rata, ali jedino je kod nas na nasim okupiranim teritorijama bila borba za Oslobodjenje. Doduse, bilo je i u Grckoj, pa ca ki Albaniji, ali svuda su ljudi cekali da budu oslobodjeni, a nisu se previse cimali da sami uzmu oruzje.

Ali i to je razumljivo, pa zasto bi to cinili ako bi to znacilo odmazde, streljanja, bolje ovako kao rob da gledas rasplet situacije i da cekas da te neko oslobodi, a ako ne dodje, nikom nista. To jeste racionalnije, manje stradas, ali to nije u prirodi i karakteru naseg naroda. Mi nismo bas navikli da budemo mirni i cekamo druge.

U tom svetlu dolazim do price mog dede. On je prvoborac, to znaci od prvog dana ustanka. Nije bio ideoloski komunista, vec sirotinja sa Radan planine koji je u ritama otisao u prvu vojsku koja je planirala borbu za slobodu. Dakle nije njemu bilo u glavi ni komunisticka revolucija, ni proleterijat, Marks i Engels i drug Tito, vec da uzme pusku i da se bori. Babi isto. Komunisticka ideologija nije zasla do njih, pa da ih otruje. A takvih je bilo mnogo, motiv borbe nije bio ideoloski vec patriotski, oslobodjenje od okupatora. Naravno, kasnije je sve bila indoktrinacija i mnogi stavovi su prihvatani tokom te Narodno-oslobodilacke borbe, kako je nazivaju.

Moze se govoriti i o partizanskoj taktici, koja mozda nije bila efikasna, koja nije marila za civilne zrtve, koja se nije obazirala na 100 za 1 stravicno pravilo. Ali znate sta, nijedan ustanak naseg naroda nije prosao a da nije narod osetio na svojoj grbaci. Da li neko misli da su Turci ratovali samo sa ustanicima i da nisu dirali narod.

Posebno poremecenim dozivljavam kada mi pravdamo tudje zlocine nad nama. Ono, lepo nama Nemci rekli bice 100 za jednog, a ludi partizani se nisu obazirali i navodno masakrirali neke Nemce i oni su prosto morali da pobiju onoliku decu i narod. Mnogo stvari u tome nije istina, osim one da su zaista zastrasivanjem 100 za jednog pokusali da uguse ustanak. Ali nisu, narod se borio, bilo na strni partizana, bilo na strani cetnika.
I nisu ovi nasi prostori bili bas toliko laki za boravak nemackih trupa. Dok su u Belgiji i Holandiji i slicnim zemljama gusili strajkove i skidali letke, kod nas su se borili protiv gerilskih vojski. Naravno, nasli su nam slabu tacku u neslozi, pa su posle pustili nas same da se unistavamo, jer niko drugi ne moze bolje da sjebe Srbina od nas samih.

Sve ovo ima jos jednu poentu. Ne smemo da se odreknemo partizanskog pokreta tako lako, bez obzira na ideoloske stavove, jer ako se mi odreknemo, uzece ga hrvati. Soj koljaca koji je cinio najgnusnije zlocine i gde su okosnica borbe protiv NDH cinili Srbi koji su bili u tim partizanskim jedinicama, oni danas pokusavaju da dokazu da su bili na pravoj strani istorije, uzimajuci bas te partizanske odrede punih Srba kojih se mi tako lako odricemo.

Uz svu opravdanu ogorcenost na komunizam i onome sto je ucinjeno posle Drugog svetskog rata, a o cemu treba otvoreno govoriti i osuditi, zrtve komunizma rehabilitovati, ne sme se dopustiti hrvatima da preuzmu zasluge Srba u partizanskim odredima da se operu za zverstva.
Jer vidite kako se to radi, njihov narativ je sledeci, mi u NDH smo imali partizane koji su se borili protiv te marionetske fasisticke vlade. Istina je mi smo imali ustase, a Srbi cetnike, mi Jasenovac, Srbi Blajburg, tako da sve dodje na isto.

Jedna relativizacija svega. Prvo, partizanski odredi koji su se borili bili su mahom srpski. Drugo, cetnici i ustase nikada nisu i ne mogu biti isti. Cetnici su posle Drugog svetskog rata, kao ideoloski protivnici komunizma, a ne kao saradnici okupatora, emigrirali pod punim imenom, prezimenom i ratnom biografijom u Veliku Britaniju, SAD, Australiju i bilo koju drugu zemlju saveznicu. Ustase su pacovskim kanalima, uz pomoc Vatikana, sa laznim imenima bezali u dzungle, pustinje i druge vuko.jebine svuda po svetu. Ako nekome nije jasno da li su cetnici bili antifasisti neka se osvrne samo na tu cinjenicu.

Ono o cemu ne treba pricati je da li su partizani i cetnici bili boci za oslobodjenje, odgovor je da jesu. Ono sto treba priznati je da su oba pokreta cinila gnusne stvari jedni prema drugima i prema narodu, ali to su pojedinacni slucajevi koji ne menjaju karakter tih pokreta. O zlocinima komunista posle Drugog svetskog rata treba otvoreno govoriti, da se takva revolucionarna pravda nikada ne ponovi. Ali govoriti da je kraj rata samo nova okupacija a ne oslobodjenje je prilicno izopaceno.

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Etaoin » Tue Jul 06, 2021 3:53 pm

Огромна већина партизана нису били чланови партије, поготово на почетку рата, довољно је погледати извештаје из шесте личке бригаде. А што се тиче процента Срба, па Трећа крајишка и Шеста личка су скоро целе биле састављене од Срба. То све чини братоубилачки рат још горим. Ваљда је довољно времена прошло да можемо хладне главе причати о свему томе.

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby друг члан » Tue Jul 06, 2021 3:55 pm

Riper fino obrazložio kao i uvek.
Gigo nisi odgovorio na prosto pitanje, kako tj. kojim povodom mašin bravar s 43 godine piše svoju biografiju 1935? Koga uopšte u tom trenutku zabole za njega.
Piše li nešto u toj biografiji o pedofilskim poduhvatima velikog druga i braku s devojčicom od 14 godina
Choose Life

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Tue Jul 06, 2021 6:08 pm

Gigo nisi odgovorio na prosto pitanje, kako tj. kojim povodom mašin bravar s 43 godine piše svoju biografiju 1935? Koga uopšte u tom trenutku zabole za njega.
Piše li nešto u toj biografiji o pedofilskim poduhvatima velikog druga i braku s devojčicom od 14 godina


Шта има да ти одговарам,довољно је да ти овако копирам уводну страницу књиге.И опет да поновим,биограф Јосипа Броза Тита који ју је приредио је Владимир Дедијер,на кога се "Четници Север" позивају у расправи са Гробарима:
https://youtu.be/kAZHGckfgdI
Тада им је он релевантан извор,а када се о овако нечему поведе расправа,онда 99% нема појма ко је Владимир Дедијер или гледају да га дискредитују што доста тога говори о порталима delije.net,redstarbelgrade,red star tv...

Кога заболе за биографију? Па ево заболе Владимира Дедијера и Рајка Митића,видиш ваљда фотку у оквиру видео клипа на којој се налазе њих двојица заједно са Титом.

Image

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Tue Jul 06, 2021 7:03 pm

Риперу јел си видео ти ону срамоту током прославе 9.маја у Народном позоришту када су извођене љотићевске корачнице?Баш због тога неке ствари не смеју да се релативизују јер ево дошли смо у ситуацију да је чак и "Српски добровољачки корпус" антифашистички?!

Ти си више пута овде истицао како сам имао добре уписе.Па хајде када смо се дотакли српског националног сетимента у време СФРЈ,што да не поменемо и песму "Ој Војводо Синђелићу".Колико пута сте чули да је песма била забрањена да се пева у тo време,те да је Војвода Синђелић био симбол великосрпаког национализма о коме се није много знало.Ево ја ћу лако то да демантујем.

Image

Песма:
https://youtu.be/9SNevRk33_k

Народна песма "Ој Војводо Синђелићу" певала се у време социјализма са стихом "Пушка пуче,бој се бије,а Синђелић рујно вино пије".Како бре забрањена,изашла чак и плоча синглица,Предраг (Цуне) Гојковић певао,на другој страни је била народна песма Црни врху крају од Србије.Значи 1970 година,постоје колекционари који су је куповали у продавницама "Југотона" у Задру.Људима трештала на свадбама.Поставићу вам и омот и песму.

Image

За комунисте Војвода Синђелић је био симбол народне борбе против турских колонијалиста,који је их потукао у више битака,накнадно ослободио Ћуприју,Параћин и Ражањ.Сваке године се обележавао његов херојски подухват из 1809.Шта је ФК Синђелић?Он није потојао за време комуниста?Дајте бре људи. :lol:

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Tue Jul 06, 2021 8:16 pm

Nisam ispratio sta se desavalo tokom 9.maja. Jedino sam za to da se nakon 80 godina pristupi racionalno onome sto se dogadjalo tokom rata. Jer bilo je takvih herojskih dela tokom Drugog svetskog rata na obe strane da bi bilo sramota da se zbog ideoloskih razloga pljuju. Ali bilo je takvih gnusnih zlocina i cinova izdaje da je sramota da se zbog ideoloskih razliga pravdaju.

Nisam ovde da bih pravdao komunizam ili dokazivao nedokazivo da je komunizam bio dobar po Srbiju. On je razorio srpsko nacionalno tkivo i sto je najgore do kraja je razvalio srpsku drzavu. Posledice osecamo i danas a nosicemo ih i narednih decenija i vekova.

Ali po mom misljenju seme razaranja Srbije nisu posejali komunisti vec Karadjordjevici. Iz nekog razloga kralj se odlucio za visenacionalnu drzavu posle Prvog svetskog rata umesto za Srbiju. Ali to nije najveci greh. Sam kralj je zeleo da napravi neku jugoslovensku naciju tako sto ce podeliti bogatu srpsku istoriju i tradiciju na ostale i sto je podelio srpsku pobedu u Prvom svetskom ratu da se i hrvati i ostali osecaju kao pobednici.

Komunisti su nastavili isti posao samo mnogo razornijim i beskrupuloznijim metodama. I oni su jugoslovensku naciju gradili na lomljenju krila srpskom nacionalizmu.

Dakle ja na SFRJ gledam kao na nastavak prethodne drzave ali u drugom sistemu. Ono sto cu da priznam komunizmu je da je napravio mnogo funkcionalniju drzavu. Jer Kraljevina SHS i kasnije Kraljevina Jugoslavija od prvog do poslednjeg dana bile su nefunkcionalna tvorevina. Nije moglo da se nadje resenje da se pomire svi nacioanlni interesi. Zato je Kraljevina bila podlozna manipulaciji i mesanju stranih sila.
SFRJ je nasledila iste probleme ali u takvom rigidnom sistemu kakav je komunisticki nacionalizmi naroda su zesce suzbijani. Ali i ovde je kljucna rec suzbijani, jer su vec sredinom 80ih poceli da izlaze na povrsinu dok su 90ih eksplodirali. Tokom postojanja SFRJ je bila mnogo manje podlozna stranim uticajima i znala je da se snalazi u kompleksnoj hladnoratovskoj podeli.
Nije ovo laka i jednostavna tema za razgovor. Za nas je i dalje bolna zbog svega sto nam se desavalo. Zbog toga mi ne mozemo racionalno da pristupimo tom istorijskom periodu pa olako kazemo da je sve bila katastrofa.
Cak i danas kada se gleda za odredjene stvari SFRJ je bila ozbiljna drzava za sve ove koje su nastale iz nje, ali isto tako bila je i katastrofalna tvorevina za mnoge druge stvari.
Ja bih voleo da nikada nije postojala da smo uvek bili samo Srbjja bez obzira u kakvim granicama. Ali ona je deo istorije i to relativno skore istorije. Ona je cinjenica i jos dosta ce se ona proucavati. Realniju sliku dace mozda generacije koje ce jmati jos vecu istorijsku distancu.

МГП
Posts: 502
Joined: Thu Feb 04, 2016 12:28 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby МГП » Tue Jul 06, 2021 10:20 pm

Тoliko se odusevljavao da su zabetonirali brda jama u koje su bacani zaklani Srbi da se prikriju ustaški zločini.
On je razorio srpsko nacionalno tkivo i sto je najgore do kraja je razvalio srpsku drzavu. Posledice osecamo i danas a nosicemo ih i narednih decenija i vekova.I oni su jugoslovensku naciju gradili na lomljenju krila srpskom nacionalizmu.

Друг члан и рипер су овим погодили суштину приче око СФРЈ, све остало је сувишно.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Wed Jul 07, 2021 12:48 pm

Тoliko se odusevljavao da su zabetonirali brda jama u koje su bacani zaklani Srbi da se prikriju ustaški zločini.


Image

Ма да,како да не...Зашто се онда српска десница,када је реч о Јасеновцу, и даље позива на извештај Земаљске комисије о усташким злочинима у логору смрти? Редакција "Informer"-a почетком године објављује специјално издање са пратећим текстом:

"Титова партизанска власт у извештају који је 15.новембра 1945.потписао Хрват Венцеслав Целигој,утврдила је да је у логору убијено између 500.000 и 600.000 Срба,Јевреја и Рома.Пред вама су детаљне изјаве преживелих логораша,шокантна признања усташких кољача,детаљни описи монструозних злочина од којих се леди крв у жилама".

Image

Јел имате ви неке ваше изворе? Да разјаснимо пар ствари око Јасеновца.И поред тога што је географски положај логора Јасеновац отежавао сваку акцију спасавања логораша,што се источно и западно налазило мочварно подручје,што су реком Савом патролирали бродови мађарске дунавске флотиле,што су логор чували бункери и оклопна возила,а сам логор 1500 усташа,чињеница је да је Тито из Фоче 31.марта 1942 дао налог оперативном штабу НОВ да у сарадњи са штабом Хрватске испита мигућност напада,тако да он сигурно успе.За време трајања Прве бањалучке операције у јесен 1943. партизанске јединице су ослободиле Босанску Градишку,док је 21. српска дивизија НОВЈ била прва која је 2. и 3. маја 1945 ушла у лигор Јасеновац.Што наш народ каже,лако је туђим к*рцем коприве млатити,него где су за то време били Четници?Ах па да,спремали се још једном мучки са леђа да нападну партизанске јединице.Тако да вам је све јасно.

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby друг члан » Wed Jul 07, 2021 1:39 pm

Nemamo mi izvore,ali sam bio u Jadovnu, gde je dosta jama u koje su bacani ljudi zabetonirana, kako se ne bi mogle istražiti. Ista situacija ti je i po hervcegovačkim stratištima. Imaš svake godine održava se pomen žrtvama,krajem juna meseca, oko Vidovdana na Velebitu i Pagu. Kontaktiraš organizaciju Jadovno 1945 i odeš s njima i vidiš
Choose Life

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby друг члан » Wed Jul 07, 2021 2:00 pm

Mnoge jame su bile zabetonirane o trošku JNA a ostale zatrpavane kamenjem, uginulom stokom itd[2]. Poslije rata bilo je inicijativa za vađenje žrtava iz jama u cilju identifikacije i dostojanstvenog sahranjivanja. Vještim činovničkim odugovlačenjem nadležnih institucija, zločini su prepušteni vremenu zaborava. U većini srpskih sela mještani su sami prikupljali posmrtne ostatke žrtava, sahranjivali ih i o svom trošku podizali spomenike. Nevine srpske žrtve koje su bile pobijene samo zato što su bili pravoslavni Srbi, sahranjivani su pod zvijezdom petokrakom ideološkim simbolom komunista i partizana.

Izvor
http://jadovno.com/arhiva/en-lat-352/ar ... luda1.html
čisto sumnjam da ovo ne znaš,ali eto nek stoji i tekst.
Kažem ti, treba otići videti
Choose Life

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Wed Jul 07, 2021 7:07 pm

Nemamo mi izvore,ali sam bio u Jadovnu, gde je dosta jama u koje su bacani ljudi zabetonirana, kako se ne bi mogle istražiti. Ista situacija ti je i po hervcegovačkim stratištima. Imaš svake godine održava se pomen žrtvama,krajem juna meseca, oko Vidovdana na Velebitu i Pagu. Kontaktiraš organizaciju Jadovno 1945 i odeš s njima i vidiš


Image

Александра Купрешанин из удружења "Јадовно" је моја бивша девојка.Родом је из Лике и дошла је у Београд нешто после Олује.Дуги низ година учествовала је у раду удружења и на бројним трибинама бавећи се том тематиком:
https://youtu.be/lyW3QZTC5ME

Ове године је снимала емисију на Радио Београду 2 "Економија и уметност":
https://www.rts.rs/page/radio/sr/story/ ... sanin.html

Како то обично бива,многи људи који избегну од рата скрену у сасвим другу крајност.Александра Купрешанин је 2008 и мало пре тога почела да се дружи са припадницима српске организације "Крв и Част",да иде на "наци журке",виси са навијачима ФК Рад са Миљаковца.Ми смо се упознали касније,нисам обраћао пажњу на то,ок клиначке и тинејџерске бубице из прошлости проћи ће је сад уписује факултет.Али кад смо се пар година касније опет видели, опасно је почела да ме нервира са аријевском расом и еугеникон.Рекао сам себи зајеби ти ово.Мрш у пизду материну!Не толеришем и не могу да оправдавам неке монструозне идеологије ратним траумама сажаљевајући га што га је све то задесило.

Видим да овде вас пар на форуму долази из Хрватске.Тако да су ми добро познати ставови које износите.Шта год да се десило током Другог светског рата и шта год да се деси у будућности вама ће бити криви комунисти.Па ево видите шта је Рипер написао.Чак и да је истина да су партизани с намером бетонирали јаме (а нису) опет питам где су за то време били четници?И шта су они конкретно урадили поводом Јасеновца и осталих стратишта?

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby друг члан » Wed Jul 07, 2021 9:38 pm

Pogrešno kapiraš, nisam ja iz Hr, negde moje poreklo vuče iz Dalmacije, ali od čukundede sigurno, možda i dalje su iz Glamoča. Očeva strana, on se doselio 82. Majka rođena ovde, nije to moj motiv. Upoznao sam Dusana Bastasica( mmislim da sam dobro upamtio ime) br1 u tom udruzenju. Covek 101% na mestu, on i gura tu celu priču
Choose Life

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Etaoin » Wed Jul 07, 2021 10:30 pm

У Херцеговини није смело да се прича о јамама, већ сам писао овде када су јаме отворене да су мој отац и ујак били међу онима који су вадили кости. То је већ било пред сам распад Југославије, има Шоштрин документарни филм о томе "Ево наше дјеце" Филм је изузетно потресан, за оне који хоће да погледају.

Пре него што неко пита, како знам да није смело, ја сам их Херцеговине. Нису само јаме прећуткиване, већ између осталог и злочин коме је сада на Видовдан било 80 година, када су усташе на најзверскије начине побиле српску нејач из долине Неретве.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Wed Jul 07, 2021 10:59 pm

Mnoge jame su bile zabetonirane o trošku JNA a ostale zatrpavane kamenjem, uginulom stokom itd[2]. Poslije rata bilo je inicijativa za vađenje žrtava iz jama u cilju identifikacije i dostojanstvenog sahranjivanja. Vještim činovničkim odugovlačenjem nadležnih institucija, zločini su prepušteni vremenu zaborava. U većini srpskih sela mještani su sami prikupljali posmrtne ostatke žrtava, sahranjivali ih i o svom trošku podizali spomenike. Nevine srpske žrtve koje su bile pobijene samo zato što su bili pravoslavni Srbi, sahranjivani su pod zvijezdom petokrakom ideološkim simbolom komunista i partizana.


Не знам батице шта да ти кажем,мени ово више личи на антикомунистички памфлет,пре него на одавање пијетета жртвама.
Што се данашње Хрватске тиче и њених про-усташких снага,знају они врло добро ко им је испрашио дупета како за време Другог светског рата,тако и 90-их.Изгледа да вас сврби на истом месту:

Image

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby друг члан » Wed Jul 07, 2021 11:06 pm

Vidi, nemam ti šta dodati. Bio sam tamo.otiđi vidi, ništa te ne košta. Na temi večna slava ultrasima, imaš sliku što sam podelio sa nasim drugom Vukašinom Ziramovim, slikano nas 6-7 kod Šaranove jame.
viewtopic.php?f=12&t=122&start=60
Choose Life

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Thu Jul 08, 2021 12:13 pm

Gigo odakle ti ovoliko vremena da serendas po forumu?
Ti si radnicka klasa, udarna pesnica socijalistickog rada, svojom krvlju i znojem stices koru 'leba...
A u stvari si debilko koji 24/7 oblece sva moguca virtualna mesta i pise baljezgarije, a mamicka i taticka guraju kinticu u djep.
Често одем до на село

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Thu Jul 08, 2021 7:14 pm

Gigo odakle ti ovoliko vremena da serendas po forumu?
Ti si radnicka klasa, udarna pesnica socijalistickog rada, svojom krvlju i znojem stices koru 'leba...
A u stvari si debilko koji 24/7 oblece sva moguca virtualna mesta i pise baljezgarije, a mamicka i taticka guraju kinticu u djep.


Image

Зато што ја могу све оно што ви не можете.Да завршим факултет,ускладим интелектуални рад са физичким,да будем навијач и улични ратник,дечко из краја и градски шмекер.А оно што вас највише иритира и због чега си се јавио,лежи у чињеници да су девојке из вашег окружења заљубљене у МЕНЕ,а не у вас!

Да се остали са којима комуницирам на форуму не нађу увређеним,кад кажем ВИ мислим на ове што су најподложнији да подпадну под утицај идеја фашизма и национал-социјализма,а то су лумпенпролетери.

У капитализму најдоњи,убошки слој незапослене радничке класе.Сем скитница,проститутки и сл.обухвата три категорије а) способне за рад, б) сирочад и пауперску децу, в) пропале голе сиромахе,за рад неспособне,инвалиде,жртве индустрије,болеснике.Представља ..."инвалидски дом активне радничке армије и мртви баласт индустријски резервне армије".У класној борби пролетеријата често је оруђе буржоаске реакције.(Карл Маркс)

Ето одакле регрутују чланство разне екстремно десне политичке партије и супкултурни покрети.Читајте класике научног социјализма. ;)

фикрета
Posts: 267
Joined: Thu Feb 11, 2016 6:15 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby фикрета » Thu Jul 08, 2021 7:46 pm

:lol:
Иди те бре у три лепе
Јел видите шта се деси кад уђете у глупу причу са њим
Постане градски шмекер, даса и тиха патња риба

Он је као гремлин, њега не смете да квасите овог не треба да констатујете

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Rođaci » Thu Jul 08, 2021 8:35 pm

Sukarno wrote:подпадну



*potpadnu

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Thu Jul 08, 2021 9:02 pm

да будем навијач и улични ратник,дечко из краја и градски шмекер.


Sizofrenija?
Често одем до на село


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests