Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Mon Aug 09, 2021 2:12 pm

Кум Жоржо wrote:Ahahahhaha, pa zamisli ovu glupost.
Ček, ako sam ja i još neko tražio tekstove o mitologiji, momentalno sam postao sljedbenik Svaroga i Peruna?


I drugosrbijanac. Pazi se sendvica...
Често одем до на село

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Mon Aug 09, 2021 3:34 pm

1958 wrote:
Кум Жоржо wrote:Ahahahhaha, pa zamisli ovu glupost.
Ček, ako sam ja i još neko tražio tekstove o mitologiji, momentalno sam postao sljedbenik Svaroga i Peruna?


I drugosrbijanac. Pazi se sendvica...


Aha znaci Pravoslavlje=SNS? Hvala sto si mi to pojasnio

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Mon Aug 09, 2021 3:37 pm

Bolesni^od^ljubavi wrote:Sigurno se neću moliti ni Isusu jer me ni on neće spasiti. Čuj ovo rušenje aviona hahahaha. Kad mi se razboli dete otiću kod doktora jer znam da ga molitva neće spasiti nego doktor.


Evo ga TrUsT sCiEnCe NoT mOrOnS.Sta da ti kazem osim sa srecom

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 844
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Bolesni^od^ljubavi » Mon Aug 09, 2021 4:06 pm

A ne nego ću verovati tebi balavoj mentolčini i moliću se Isusu da mi dete ozdravi umesto da ga vodim kod lekara.
Da više ljudi pokušavaju da sami reše probleme umesto da se mole da im neko drugi reši veruj mi da bi mnogo bolje živeli. Problem se neće rešiti molitvom, to sam zaključio još kao veoma mali, kada god sam probao nije se desilo ama baš ništa. Zato sada sam rešavam svoje probleme ili zamolim nekog drugog da mi reši u čemu ja nisam dobar, ni jedan bog ti neće rešiti.

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ElPadrino » Mon Aug 09, 2021 4:24 pm

Ne vidim razlog zašto bi znatiželja i zanimanje o paganskim običajima bila u sukobu sa vjerom i religijom.

Malo otvorenosti i širokoumlja nije na odmet. Pa neću ići rušiti Gračanicu jer sam počeo gledati dokemtarac o slovenskim vjerovanjima. Na kraju krajeva, ne moram uopšte biti u nekom uvjerenju oko istog, jednostavno me zanima. To je poenta ljudi, da svaki dan naučiš nešto novo i budeš bolji od onog juče što si bio.

Smeh mladića, kako objašnjavaš slavljenje slave i "klanjanju" svecima i to bi trebalo biti kontra pravoslavlja. Da li slave Bugari, Rusi.. Da li slave katolici ?

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Mon Aug 09, 2021 4:47 pm

Bolesni^od^ljubavi wrote:A ne nego ću verovati tebi balavoj mentolčini i moliću se Isusu da mi dete ozdravi umesto da ga vodim kod lekara.
Da više ljudi pokušavaju da sami reše probleme umesto da se mole da im neko drugi reši veruj mi da bi mnogo bolje živeli. Problem se neće rešiti molitvom, to sam zaključio još kao veoma mali, kada god sam probao nije se desilo ama baš ništa. Zato sada sam rešavam svoje probleme ili zamolim nekog drugog da mi reši u čemu ja nisam dobar, ni jedan bog ti neće rešiti.


E pa vidi,x puta sam bio u situaciji da sam sam u nevolji i da nema nikakve pomoci spolja.Svaki put kad sam se iskreno,iz srca pomolio Bogu,bez ikakvih dogmatskih ucenja i nekih napamet naucenih molitvi dobio sam odgovor i pomoc.Ali svaki put.A kad je moj sada pokojni otac pre 10 god dobio mozdani udar (to se desilo u Banja Luci) i kad smo ga doveli kuci u nasu bolnicu na lecenje kurva od doktorice je rekla da on nikad nece moci da prica niti da stane na noge jer na skeneru videla da mu je mozak sprzen i rekla da CE CEO ZIVOT BITI BILJKA.Nije dobio pomoc,nisu hteli ni da ga prime na odeljenje,nosio sam ga na rukama na 4. sprat kuci,molio sam se za njega jer nista drugo nisam mogao.Ubrzo smo ga odveli u banju,vrlo brzo je poceo da prica i prohodao je nakon par meseci.Toliko o doktorima retardirana majmuncino kojoj pisam i serem u usta

Цариград
Posts: 12
Joined: Tue May 21, 2019 2:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Цариград » Mon Aug 09, 2021 6:11 pm

Смех младића wrote:
Bolesni^od^ljubavi wrote:A ne nego ću verovati tebi balavoj mentolčini i moliću se Isusu da mi dete ozdravi umesto da ga vodim kod lekara.
Da više ljudi pokušavaju da sami reše probleme umesto da se mole da im neko drugi reši veruj mi da bi mnogo bolje živeli. Problem se neće rešiti molitvom, to sam zaključio još kao veoma mali, kada god sam probao nije se desilo ama baš ništa. Zato sada sam rešavam svoje probleme ili zamolim nekog drugog da mi reši u čemu ja nisam dobar, ni jedan bog ti neće rešiti.


E pa vidi,x puta sam bio u situaciji da sam sam u nevolji i da nema nikakve pomoci spolja.Svaki put kad sam se iskreno,iz srca pomolio Bogu,bez ikakvih dogmatskih ucenja i nekih napamet naucenih molitvi dobio sam odgovor i pomoc.Ali svaki put.A kad je moj sada pokojni otac pre 10 god dobio mozdani udar (to se desilo u Banja Luci) i kad smo ga doveli kuci u nasu bolnicu na lecenje kurva od doktorice je rekla da on nikad nece moci da prica niti da stane na noge jer na skeneru videla da mu je mozak sprzen i rekla da CE CEO ZIVOT BITI BILJKA.Nije dobio pomoc,nisu hteli ni da ga prime na odeljenje,nosio sam ga na rukama na 4. sprat kuci,molio sam se za njega jer nista drugo nisam mogao.Ubrzo smo ga odveli u banju,vrlo brzo je poceo da prica i prohodao je nakon par meseci.Toliko o doktorima retardirana majmuncino kojoj pisam i serem u usta


Zbog cega je meni clan porodice umro u najgorim mukama i ako je bio vernik kakvog jos nisam video i ostao je do samoga kraja? I svi smo se molili za njega, cinili sve sto smo mogli, ali apsolutno sve, niti u jednom momentu nismo sedeli skrstenih ruku... A on se osusi kao biljka i kraj... nema vise...
I nije to samo jedini slucaj, takvih slucaja ima svaki dan u svetu, u svakom momentu. Molitva te nece spasiti. Ako je neko odlucio da ti puca u glavu, molitva mu misljenje nece promeniti, ti si mrtav. Ako padas avionom, veruj mi da su se mnogi molili u tim avionima sto su padali, hvala bogu svi su ostali zivi.. zar ne? ili je mozda samo poneka osoba lude srece bila... ali to je nenormalno retko... nemoj da si zatucan toliko, ako je neko iz znatizelje trazio jos teksta kako bi nesto NAUCIO, SAZNAO, nema potrebe da skaces ovde i seres, ako si toliki vernik i vezan za to pravoslavlje a na kurac nabijas ovo sto Giga pise, uzmi pa iskopaj, saznaj, NAUCI odakle poticu neki pravoslavni obicaji.
I ne, niti sam komunista, niti drugosrbijanac, niti sns... Ne slazem se oko dosta toga sto lik pise, ali ovo je lepo i dobro da se zna i nauci. Jer su to TVOJI obicaji.

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Mon Aug 09, 2021 6:29 pm

Kad sam rekao drugosrbijanac mislio sam samo na Rodjaka,nemam nista protiv tekstova,nisam zatucan,odjebite,verujte u sta zelite.Ne zelim sa vama da ulazim u price pout toga sta je Bozja promisao i ostalo.Preneo sam neka svoja licna,empirijska iskustva,eto meni je molitva uvek pomogla,tebi nazalost nije i to je to.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Rođaci » Mon Aug 09, 2021 7:29 pm

Смех младића wrote:Evo zamisljam vas "rodnoverce" u situaciji da se npr rusi avion ili vam se dete razboli i kome se molite u toj situaciji?Svarogu za avion Perunu za zdravlje?Lepo je videti komunjare i drugogradjanere u koaliciji



Satani, logično

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Mon Aug 09, 2021 7:43 pm

ElPadrino wrote:Prijedlog za nekog ko ima vremena i želje da se raspiše - Slava, sveci i naša kultura.. Koliko sam pratio to je paganski običaj. Da li postoji još naroda koji imaju sličnu priču, kao mi sa slavom ?


Колико ја знам ми Срби смо јединствени међу хришћанима (православцима) по томе што да славимо славу и свеце.И да,то је јесте пагански обичај од кога СПЦ није никако могла да нас одврати,па је пронађен компромис.Дај им да славе Св.Илију Громовника уместо Перуна! Људи морају да схвате да су Немањићи хришћанство међу Словенима ширили мачем,клали их,чупали им језике и телесно кажњавали.Пошто смо ми као народ поприлично бандоглави и препознатљиви по инату,стара вера се задржала по забитима јужне и источне Србије као и Босне.

Слично је и са Русима.Ево шта кажу њихови историчари:

Image

Hram slovenskog boga.Slika ulje na platnu V.Ivanova

Vladimir Veliki pokrstio je svoj narod 988.god,preobrativsi zemlju u pravoslavno hriscanstvo.Pre toga,Sloveni su vekovima obozavali Svaroga,Peruna i druge drevne bogove - od kojih je svaki imao razlicite moci i sa sobom nosio brojne specificnosti.

Kada je Vladimir Veliki,koji je vladao Kijevskom Rusijom od 980-1050.god,poslao svoje ratnike i pravoslavne svestenike da pokrste Novgorod,izdao im je naredbu da lokalnom stanovnistvu sruse drvenog idola Peruna - jednog od najvaznijih bogova u slovenskom paganskom verovanju.Tako je i bilo,vukli su idola ulicama udarajuci ga palicama,pre nego sto su ga bacili u reku Volhov.

Hriscani su hteli time da posalju simbolicnu poruku stanovnicima Novgoroda: "Pravoslavni Bog je pobedio!" Njihovi protivnici pagani,ponizeni i osramoceni,morali su da se povuku.Ljudi su vristali i plakali gledajuci kako hriscani udaraju Peruna palicama.Perun,Svarog,Mokos i ostali bogovi,bili su integralni deo njihove misticne svesti kroz vekove.

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 844
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Bolesni^od^ljubavi » Mon Aug 09, 2021 8:46 pm

Drago mi je da ti je otac bio bolje posle Banje u kojoj je proveo vreme i drago mi je da ste ga vi odveli u tu Banju gde mu je neko pomogao (ili nešto) umesto da ste ostali kući i molili se. Ne možeš reći da su svi doktori govna nesposobna na osnovu jedne kao što si rekao kurvetine koja nije htela da pomogne. Zato uvek treba savetovati se sa više doktora i tražiti više mišljenja od jednog, posebno kod neke ozbiljnije stvari.

User avatar
Кум Жоржо
Posts: 724
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:58 pm
Location: сабирни центар

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Кум Жоржо » Mon Aug 09, 2021 9:27 pm

Sukarno wrote:
ElPadrino wrote:Prijedlog za nekog ko ima vremena i želje da se raspiše - Slava, sveci i naša kultura.. Koliko sam pratio to je paganski običaj. Da li postoji još naroda koji imaju sličnu priču, kao mi sa slavom ?


Колико ја знам ми Срби смо јединствени међу хришћанима (православцима) по томе што да славимо славу и свеце.И да,то је јесте пагански обичај од кога СПЦ није никако могла да нас одврати,па је пронађен компромис.Дај им да славе Св.Илију Громовника уместо Перуна! Људи морају да схвате да су Немањићи хришћанство међу Словенима ширили мачем,клали их,чупали им језике и телесно кажњавали.Пошто смо ми као народ поприлично бандоглави и препознатљиви по инату,стара вера се задржала по забитима јужне и источне Србије као и Босне.

Слично је и са Русима.Ево шта кажу њихови историчари:

Image

Hram slovenskog boga.Slika ulje na platnu V.Ivanova

Vladimir Veliki pokrstio je svoj narod 988.god,preobrativsi zemlju u pravoslavno hriscanstvo.Pre toga,Sloveni su vekovima obozavali Svaroga,Peruna i druge drevne bogove - od kojih je svaki imao razlicite moci i sa sobom nosio brojne specificnosti.

Kada je Vladimir Veliki,koji je vladao Kijevskom Rusijom od 980-1050.god,poslao svoje ratnike i pravoslavne svestenike da pokrste Novgorod,izdao im je naredbu da lokalnom stanovnistvu sruse drvenog idola Peruna - jednog od najvaznijih bogova u slovenskom paganskom verovanju.Tako je i bilo,vukli su idola ulicama udarajuci ga palicama,pre nego sto su ga bacili u reku Volhov.

Hriscani su hteli time da posalju simbolicnu poruku stanovnicima Novgoroda: "Pravoslavni Bog je pobedio!" Njihovi protivnici pagani,ponizeni i osramoceni,morali su da se povuku.Ljudi su vristali i plakali gledajuci kako hriscani udaraju Peruna palicama.Perun,Svarog,Mokos i ostali bogovi,bili su integralni deo njihove misticne svesti kroz vekove.


Daj još!!!! :D

Takođe sam pročitao da spomenici na grobljima vuku korije iz tih vremena. Po predanjima, duša pokojnika je ostajala u tom kamenu, odatle navodno vuče i običaj ljubljenja spomenika.
Син екс пуковника, екс ЈНА, са традицијом битанге и алкоса

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Sukarno » Mon Aug 09, 2021 9:58 pm

Кум Жоржо wrote:
Daj još!!!! :D

Takođe sam pročitao da spomenici na grobljima vuku korije iz tih vremena. Po predanjima, duša pokojnika je ostajala u tom kamenu, odatle navodno vuče i običaj ljubljenja spomenika.


Јаој шта ми радите...Једина тема коју држим у малом прсту (а да није комунизам) је управо ова о Словенима. :D Тако да морам да копам неке своје текстове које сам постављао на другим порталима пре више година.Ево нашао сам то што те занима о начину сахрањивања:

Tradicionalan nacin sahranjivanja starih Slovena

Image

Cin sahrane,ali i tradicija vezana za smrt neke osobe,predstavljaju vazan deo slovenske kulture.Ceremonije koje su je pratile,izvodjene su sa puno paznje na svaki detalj,jer je iskljucivo od toga zavisilo dalje putovanje duse pokojnika.

To je takodje bio nacin da pokazete svoju ljubav i postovanje prema preminulom clanu porodice,prijatelju ili nekoj vaznoj licnosti.

Image

U drevna vremena,vatra je igrala veliku ulogu u verskom zivotu slovenskih naroda i cesto je bila deo mnogih rituala.Iako pokop nije izuzet,poznato je da su tela obicno kremirana.Verovalo se da velika vatra moze pomoci dusi da dodje do kraljevstva mrtvih.Drva za vatru bi se slagala u obliku pravougane celine,tako da su ljudi uglavnom koristili brezu ili hrast.Izbor drveta nije slucajan - breza se smatrala svetim drvetom,dok je hrast drvo boga Peruna.Prostor unutar ovog pravougaonika bio bi ispunjen slamom ili tankim granama.Tela su spaljivana na hrpi drveta ili na drvenom brodu.

Brod je bio prisutan na mnogim ceremonijama,jer je dusa trebalo da predje reku Smorodinu na svom putu prema zagrobnom zivotu.Cesto su pokojnici kremirani sa nekoliko stvari koje su za njih bile vazne.Na primer,ratnik je na putu u drugo carstvo poslat sa svojim oruzjem,a majstor sa svojim alatima.Nakon sto bi se pozar ugasio,preostali pepeo bio bi pazljivo sakupljen i smesten u keramicku urnu,koja je kasnije stavljana u posebnu grobnu humku.

Image

Vrlo verovatno da je ideja o pravljenju tih humki odgovarala slovenskoj percepciji strukture univerzuma.Zemljana humka se smatrala srednjim nivoom,nebo iznad je vidjeno kao visi nivo bogova,dok je prostor pod zemljom bio nivo mrtvih.Humke koje su se nalazile na posebnom mestu izvan naselja predstavljale su Grad mrtvih,odnosno Dolinu mrtvih.Cin sahrane pratila je Trisna - ritual tokom koga su ljudi jeli,pili i demonstrirali svoje borbene vestine.

Ponekad je keramicka urna bila postavljana u posebno konstruisanoj drvenoj kucici koja je stajala na debelom stubu.Kasnije kada je tradicija pocela da se menja,a tela pokojnika zakopavaju u zemlju,kucice na stubovima su postavljane uz samo grobno mesto.Pravoslavni krstovi su vremenom zamenili iste te stubove,tako da su neki od njih imali cak i drvene krovove na samom vrhu.Ova cudna tradicija bila je povezana sa idejom stvaranja ugodnog okruzenja za mrtve u zagrobnom zivotu.Pretpostavlja se da su te kucice imale tri zida umesto cetiri,iz razloga da bi ljudi mogli da ostavljaju hranu pokojnicima unutar njih.Nazalost,mnoge od ovih struktura nisu prezivele,tako da se danas malo zna o njima.

Image

U to vreme kremiranje nije bio jedini nacin sahranjivanja mrtvih.Jedan od tradicionalnih nacina je nehumiranje,kada je telo polagano u zemlju u poziciji embriona,cime se simbolizovalo novo rodjenje.

Kasnije su se pojavile i druge ideje o putovanju duse.Sloveni su verovali da dusa ide direktno na nebo,sjedinjujuci se sa nebeskim silama,koje imaju tu moc da vladaju vremenom.Telo je takodje spaljivano i zakopavano kako bi se preci spojili sa zemljom.To je cinjeno da bi se osigurala zastita porodicnog zemljista i ucinilo plodnijim.

Postepenim sirenjem hriscanstva i vere kao takve,novi rituali poceli su da zamenjuju stare paganske obicaje.Ali uprkos cinjenici da su neke prakse zabranjene novom religijom,mnoge od njih su se jos uvek izvodile u nekim seoskim sredinama dugi niz godina.Istina je da su neki delovi drevne tradicije vezani za smrt i pokop jos uvek prisutni u modernim vremenima, i da ce to tako ostati dok god bude bilo Slovena koji ce ih cuvati od zaborava.

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Смех младића » Mon Aug 09, 2021 10:20 pm

Bolesni^od^ljubavi wrote:Drago mi je da ti je otac bio bolje posle Banje u kojoj je proveo vreme i drago mi je da ste ga vi odveli u tu Banju gde mu je neko pomogao (ili nešto) umesto da ste ostali kući i molili se. Ne možeš reći da su svi doktori govna nesposobna na osnovu jedne kao što si rekao kurvetine koja nije htela da pomogne. Zato uvek treba savetovati se sa više doktora i tražiti više mišljenja od jednog, posebno kod neke ozbiljnije stvari.


Nisam nigde ni rekao da ne treba ici kod doktora vec da u situaciji kad doktor ne moze i ocigledno ne zeli da pomogne pomogla je molitva,kao i fizioterapeut koji opet nije doktor..Zasto mislite ako neko veruje u Boga da automatski mora biti zatucani neandertalac,jel to neko pravilo mozda?

МГП
Posts: 502
Joined: Thu Feb 04, 2016 12:28 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby МГП » Mon Aug 09, 2021 10:52 pm

Има ли истине у томе да већина данашњих Срба вуче поријекло из Херцеговине и Црне Горе и које је објашњење за то?

Цариград
Posts: 12
Joined: Tue May 21, 2019 2:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Цариград » Mon Aug 09, 2021 11:12 pm

Daj molim te neku kjnigu vezano za slovensku mitologiju, istoriju, obicaje i sve sto je vezano za slovene.
A da nije ona od Nenada Gajica (Slovenska mitologija), dosta ljudi mi je reklo da zaobidjem tu knjigu, da nije bas naj naj...
Takodje, sjajni su tekstovi, svaka cast, i moja preporuka da napises o simbolima neki tekst, to je veoma zanimljivo, a ima se bogami i napisati fino.

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 844
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Bolesni^od^ljubavi » Mon Aug 09, 2021 11:45 pm

Смех младића wrote:
Bolesni^od^ljubavi wrote:Drago mi je da ti je otac bio bolje posle Banje u kojoj je proveo vreme i drago mi je da ste ga vi odveli u tu Banju gde mu je neko pomogao (ili nešto) umesto da ste ostali kući i molili se. Ne možeš reći da su svi doktori govna nesposobna na osnovu jedne kao što si rekao kurvetine koja nije htela da pomogne. Zato uvek treba savetovati se sa više doktora i tražiti više mišljenja od jednog, posebno kod neke ozbiljnije stvari.


Nisam nigde ni rekao da ne treba ici kod doktora vec da u situaciji kad doktor ne moze i ocigledno ne zeli da pomogne pomogla je molitva,kao i fizioterapeut koji opet nije doktor..Zasto mislite ako neko veruje u Boga da automatski mora biti zatucani neandertalac,jel to neko pravilo mozda?

Evo ja ti kažem da nije pomogla molitva nego fizioterapeut pa ga ti gledaj kako hoćeš. Suština stvari je da ti je pomogao čovek koji se bavio nekom naukom i naučio nešto čime bi mogao da pomogne tvom ocu a ti nastavi da se moliš i zahvaljuješ Bogu pre nego tom čoveku.

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ElPadrino » Tue Aug 10, 2021 12:19 am

Цариград wrote:Daj molim te neku kjnigu vezano za slovensku mitologiju, istoriju, obicaje i sve sto je vezano za slovene.
A da nije ona od Nenada Gajica (Slovenska mitologija), dosta ljudi mi je reklo da zaobidjem tu knjigu, da nije bas naj naj...
Takodje, sjajni su tekstovi, svaka cast, i moja preporuka da napises o simbolima neki tekst, to je veoma zanimljivo, a ima se bogami i napisati fino.


+1

Predlažem otvaranje teme Stari Sloveni i njihovi običaji ili nešto slično. Spojimo ugodno sa korisnim - imamo temu koju želimo na široko, uz to da ne ulazi u sukob sa ovom temom i imamo Gigu Moravca u stanju nirvane. Što bi rekle nove generacije "win - win" situacija ! :mrgreen: (Za temu sam ozbiljan)

Mislim da je ova rasprava na principu doktor - molitva ustvari jedno te isto, samo 2 strane medalje. Neko se moli da doktor uradi sve kako treba, neko se moli Bogu da mu pomogne u teškim situacijama, neko se moli drugu Titu. Suština je da se svako moli na svoj način i vjeruje u nešto.

Цариград
Posts: 12
Joined: Tue May 21, 2019 2:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Цариград » Tue Aug 10, 2021 12:44 am

ElPadrino wrote:
Цариград wrote:Daj molim te neku kjnigu vezano za slovensku mitologiju, istoriju, obicaje i sve sto je vezano za slovene.
A da nije ona od Nenada Gajica (Slovenska mitologija), dosta ljudi mi je reklo da zaobidjem tu knjigu, da nije bas naj naj...
Takodje, sjajni su tekstovi, svaka cast, i moja preporuka da napises o simbolima neki tekst, to je veoma zanimljivo, a ima se bogami i napisati fino.


+1

Predlažem otvaranje teme Stari Sloveni i njihovi običaji ili nešto slično. Spojimo ugodno sa korisnim - imamo temu koju želimo na široko, uz to da ne ulazi u sukob sa ovom temom i imamo Gigu Moravca u stanju nirvane. Što bi rekle nove generacije "win - win" situacija ! :mrgreen: (Za temu sam ozbiljan)

Mislim da je ova rasprava na principu doktor - molitva ustvari jedno te isto, samo 2 strane medalje. Neko se moli da doktor uradi sve kako treba, neko se moli Bogu da mu pomogne u teškim situacijama, neko se moli drugu Titu. Suština je da se svako moli na svoj način i vjeruje u nešto.


Iskreno moze i o starim slovenima samo, mada moze i o keltima, nordiskim narodima i ostalima. Bogata istorija, ta mitologija, simboli i jako dosta toga zanimljivog ima. Svidelo bi se mnogima verujem. Volim sto su mnogi okrenuti nekako prirodi, zajedno s prirodom zive i mole joj se. Sto se kaze "majka priroda". Ako se otvori ta tema o raznim tim narodima, naisao sam na razne neke tekstove o svemu tome, ali su na engleskom, pa ako uspem da prevedem okacicu.
Mnogo se blati ta stara vera nasa, i ako je, barem eto meni, dosta zdravija. Mada opet, da ne ulazimo u raspravu nepotrebnu. Ovde smo da naucimo nesto, hteo neko da veruje u to ili ne, lepo je znati. :geek:

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Tue Aug 10, 2021 9:42 am

Problematika je ta sto ljudi koji postuju/veruju/gotive staru/prvu veru, apsolutno ih ne zanima niti pljuju po hriscanstvu. Kad se obrne situacija dolazimo do skroz drugacijeg misljenja: ubi, spali, zakolji (hriscanski nema sta). To se vidi i na ovom forumu.

Druga stvar koju mozete primetiti na forumu, o tome sam pricao odavno je da gosn Giga ima cepanja u svojoj nkvd glavi.
Често одем до на село


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests