Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby džile » Sat Dec 30, 2017 4:33 pm

Taj hleb sa peskom vezan je za familiju Koče Popovića

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Tue Jan 02, 2018 10:54 am

džile wrote:Taj hleb sa peskom vezan je za familiju Koče Popovića

У праву си.

Иначе Коча Поповић је био француски ђак, студент са сорбоне. Тако да није чудно што је био промотер комунизма, који је иначе као и све приче које се врте по Србији, западно европска идеологија.

хајка
Posts: 331
Joined: Thu Apr 13, 2017 1:54 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby хајка » Fri Jan 12, 2018 5:16 pm

Jel moze neko da mi objasni kako je moguce da u Nemackoj i Austriji u manjim mestima normalno da stoje spomenici palim nacistima, da u nekim opstinama i gradskim kucama stoje fotografije nacista stradalih iz te opstine sa sve uniformama itd..i to je sve dozvoljeno u EU.

Sa druge strane negiranje holokausta je krivicno delo, dakle obican verbalni ili pisani akt...

A vojnici koji su cinili taj holokaust imaju svoje spomen ploce.

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Занемарујем тактику » Sat Jan 13, 2018 12:32 pm

Мислим да је разлог у томе што праве разлику између Вермахта и СС јединица. Припадници Вермахта као регуларне војске после рата су уредно добијали пензије.
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Mon Jan 15, 2018 11:33 am

хајка wrote:Jel moze neko da mi objasni kako je moguce da u Nemackoj i Austriji u manjim mestima normalno da stoje spomenici palim nacistima, da u nekim opstinama i gradskim kucama stoje fotografije nacista stradalih iz te opstine sa sve uniformama itd..i to je sve dozvoljeno u EU.

Sa druge strane negiranje holokausta je krivicno delo, dakle obican verbalni ili pisani akt...

A vojnici koji su cinili taj holokaust imaju svoje spomen ploce.


Pripadnici Vermahta,pa čak i SS Jedinica su zajedno sa ovom našom domaćom petom kolonom bežali nakon 1945 udarajući se nogama u dupe pred partizanima.Mnogi od njih su našli utočište u Zapadnoj Evropi i USA živeći sasvim slobodno,a dobar deo se bez ustezanja priključio NATO trupama i niko im zbog toga nije pravio problem.Ne znam šta te čudi kad ti u Nemačkoj imaš parlametarnu partiju NPD,u Velikoj Britaniji BNP,u Francuskoj NF..itd.U tome je razlika između Zapada i Istoka.U Rusiji su recimo nacistički simboli zabranjeni.Dolaskom Putina na vlast delovanje takvih organizacija se najstrože sankcioniše zbog čega ga mnogi optužuju da guši demokratiju i slobodu govora.Čak smo i ovde na forumu imali jednog člana koji je Putinu psovao majku komunističku.Svi znate na koga mislim,momak više ovde ne piše.Nego......

Ovako umire sekretar SKOJ-a!

Image

Streljanje 12 skojevaca u Bečeju 11. novembra 1941. Momak koji drži uzdignutu pesnicu je Labud Pejović, sekretar SK SKOJ-a.

Ažurirani opis: Streljanje 12 skojevaca u Starom Bečeju 11. novembra 1941. od strane mađarskih fašista. Zid ispred koga su streljani nazvan je “Zid smrti”. Ispred “Zida smrti” 20. januara 1942. fašisti su streljali još 11 komunista. “Zid smrti” i danas postoji i zaštićen je kao spomenik kulture. Na prvoj slici momak koji drži stisnutu pesnicu zvao se MILAN GAVRIĆ. Među streljanim skojevcima bio je i njegov brat Svetozar. Na trećoj slici momak koji je podigao pesnicu i skinuo povez sa lica zvao se LABUD PEJOVIĆ. Trenutak nakon što je zabeležen ovaj snimak, Pejović je ustao i uzviknuo: “Živela Komunistička partija Jugoslavije – Smrt fašizmu!” Odmah zatim je pogođen. Labud Pejović, rodom iz Crne Gore, bio je sekretar Sreskog komitata SKOJ-a. Uhapšen je zajedno sa Momčilom Šaranovićem, koji je streljan istog dana. Prilikom hapšenja, Pejović i Šaranović su ubili jednog fašističkog žandarma i ranili drugog.

Image

Image

Image

Pored braće Gavrić, Pejovića i Šaranovića, toga dana u Bečeju streljani su: Borislav Vlajkov, Živko Gagić, Stevan Kojić, Isidor Mogin, Ivan Ćirić, Gotfrid Hove, Teodor Cvejanov i Vujica Čiplić.

Sačuvane su fotografije opraštanja ovih mladića sa rodbinom: na jednoj se Milan Gavrić oprašta sa uplakanom majkom, na drugoj Stevan Kojić se oprašta sa starim ocem, a na trećoj Borislav Vlajkov se oprašta sa starijim bratom. Nažalost, ove fotografije još uvek se ne mogu naći na internetu.

Među 11 komunista koji su streljani 20. januara 1942. bili su i Ištvan Nađ, sekretar Sreskog komiteta KPJ, i Janoš Rečo, član Sreskog komiteta.

Mađarski fašisti su 27. januara 1942. u Starom Bečeju ubili 244 Srba, Jevreja i Roma i bacili ih pod led zaleđene Tise. Među ubijenima bilo je 124 muškarca, 86 žena, 19 staraca i 15 dece.

Istog dana kada su streljani ovi momci u Bečeju (11. novembar 1941) Draža Mihailović je pregovarao sa Nemcima u Divcima kod Valjeva.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Mon Jan 15, 2018 1:22 pm

Ne bih nesto previse da se bavim ovom temom, jer je sve unapred osudjeno na cistu svadju, a ne na nesto razumno. To je sa jedne strane sto je taj istorijski period Drugog svetskog rata verovatno najtragicniji u nasoj istoriji, jer smo se u onoj klanici jos krvili medju sobom, drugi je sto smo tradicionalno netolerantni prema tudjem nekom stavu i sto ne prihvatamo da je istina negde izmedju, a ne iskljucivo na strani cetnika i partizana. Zbog toga pojedinacnim primerima iz te istorije mi generalizujemo citav cetnicki i partizanski pokret, proglasavamo jedne i druge za izdajnike itd.

Na licnom cu opisati kako sam ja menjao stav. Danas sebe smatram umerenim desnicarem (po nasim srpskim merilima) i patriotom koji voli svoju zemlju, tako da ne pisem ovo iz pozicije da sam neki levicar ili desni ekstrem ili slicno, ali pokusavam da te komplikovane istorijske dogadjaje sagledam iz vise uglova.

Moj deda sa majcine strane je bio partizan prvoborac, od prvog dana ustanka, a baba (njegova zena) prikljucila se partizanima 1942. godine. I sa oceve i sa majcine strane su svi Solunci naravno, dok su sa babine strane jos rodjeni Djurovici iz Gornjeg gajtana, (bilo ih je i u komitima i u gvozdenom puku, cuvena porodica tog kraja).

Kako su baba i deda zavrsili u partizanima, pa to je bila prva vojska koja je prosla kroz selo a da se borila protiv okupatora. Dok su Bugari palili i ubijali po Radan planini, jedan deo ljudi prisao cetnicima, drugi partizanima, treci se dao u zbegove i nije ratovao. Deda pre rata nije bio komunista, nije bila ni baba, ljudi bili seljaci, gajili stoku na planini. Dakle nije bio ideoloski pristup partizanima, vec zelja da se bori protiv okupatora. Deda tada imao oko 20 godina, mladic i teska sirotinja, baba tek nesto bolja od toga. Jedan deo rodbine i komsija otisao u cetnike, isto ne ideoloski, vec patriotski.

I u realnosti, najveci broj ljudi je pristupao jednima ili drugima iz cisto patriotskih razloga. Kraljeva vojska je kapitulirala, cetnici su u ime nje nastavili borbu, partizani, kao tada novi pokret zapoceli borbu. Indoktrinacija je dosla kasnije. U uslovima pokolja i medjusobnih sukoba, nas Srbe je lako okrenuti jedne protiv drugih.

Kada sam bio mali, bio sam ponosan sto mi je deda partizan. Ziveo na u selu, (dodjosi dosli u Vojvodinu, bivse svapsko selo i birali kucu. Po zaslugama u ratu deda je drugi u selu birao kucu), radio je jedno vreme u elektroprivredi naplacivao racune i primao invalidninu (ranjen u ratu) i onu naknadu koja ide borcima. Baba domacica, u ratu je izgubila dvoje rodjene brace. Obojica pre rata bili oficiri, u ratu bili u partizanima. Jedan poginuo na Sremskom frontu, drugi nekoliko meseci nakon kraja rata od posledica ranjavanja.

Zasto ovo pricam. Zato sto sam onog perioda 90ih maltene bio postidjen sto mi je deda bio partizan. Tada sam u bujanju nacionalizma, kao mladi a veliki simpatizer cetnickog pokreta, bio u fazonu da su svi partizani bili najgori ljudski sljam. Da ono nije bilo oslobodjenje, vec da smo tada porobljeni od komunista itd.

Kada sam porastao i kada sam sazreo, sramota me je sto sam se tih nekoliko godina sramio svog dede. Dok sam ja u njegovim godinama tripovao da sam veliki patriota koji u centru Beograda seta majicu „Srbija“ sa ceitir ocila, on je u tim godinama gladovao i tuko se sa nemcima po Bosni, Lici i ostalim pickama materinama.

Sa druge strane jeste me sramota kao Srbina svih nepravdi ucinjenih prema cetnickom pokretu i ljudima koji su se pod kokardom borili protiv okupatora. Kada se pogleda sustina i partizanski i cetnicki pokret su bili antifasisticki i oslobodilacki. Bez obzira sto su pojedini elementi tih pokreta u nekim trenucima saradjivali sa okupatorom i ratovali jedni protiv drugih. Ali kako smo posle Drugog svetkskog rata, voljom velikih, pripali komunistickom bloku, tu nije bilo mesta za one koji su se protiv okupatora borili u cetnickim odredima. Velika, ogromna nepravda je ucinjena prema tim ljudima i makar protokolarno ona mora da se ispravi.

A sto se tice cetnik a i partizana danas, pa mnogi bi dupe svoje dali da su imali to ssto smo tada mi imali. Ako imate u vidu da su akcije pokreta otpora u Danskoj, Belgiji i slicnim zemljama svodile na neke strajkove i opstrukcije nemacke okupacije, dok su kod nas ginuli ljidi koji su voleli zemlju u ogromnim brojevima, jasno je da bi trebalo da se pre svega ponosimo time, a da se stidimo samo onih delova koji su bili sramotni.
Velika je laz da je svaki cetnicki metak isao iskljucivo u nemca, a svaki partizanski u Srbina (bilo da je cetnik ili neko drugi). Jos veca je laz koja je vazila do 90ih godina da je svaki partizanski metak isao u okupatora ili kolaboracionistu, a svaki cetnicki u partizana.

Mi danas u 21. veku opet imamo samo dve istine koje su iskljucive i nepomirljive. Ispade dakle taj deo od 45. do 90 partizani bili iskljucivi dobri momci, a da su od 90ih do danas to iskljicivo cetnici. I kada tako postavimo stvari i kada zaratimo jedni protiv drugih u interpretaciji istorije, onda se verbalno koljemo kao najgori neprijatelji. Toliko je licnih tragedija u oba pokreta, teskih sudbina koje bi trebalo da zasene one lose elemente (saradnju sa okupatorom i medjusobno ubijanje). Ali mi Srbi se osvrcemo striktno na ono najlosije, ne trazimo one elemente koji su spajali ta dva pokreta, a to je pre svega borba protiv okupatora i ljubav prema zemlji.

Jebeni hrvati pokusavaju da usvoje onaj partizanski pokret u Lici i Dalmaciji da dokazu da nisu bili nacisti tokom Drugog svetskog rata, a mi odbacujemo jedne ili druge. Danas me posebno nervira kada hrvati poistovecuju ustase sa cetnicima. Pa cetnici se i danas u mnogim zemljama pobednicama smatraju kao antifasistciki pokret. Cetnicka emigracija je mogla bez problema i sa punim imenom i prezimenom da emigrira u SAD, Englesku, Australiju, neku drugu zemlju, jer je bezala od osvete komunistickog rezima. Dok su ustase morale da se kriju po pripizdinama svuda po svetu pod laznim imenima kao nekadasnji nacisti.

Ponavljam i nexon i fedayn i svi koji se svrstaju na jednu ili drugu stranu, su u pravu za dosta stvari, ali i jedan i drugi pojedinacnim primerima pokusavaju da generalizuju stvari, posebno kada se prica o periodu rata. A mi Srbi tradicionalno trazimo ono sto ce nas posvadjati a ne sto ce nas ujediniti, posebno kod ovako krvavih delova nase istorije.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Mon Jan 15, 2018 2:03 pm

riper wrote:Ne bih nesto previse da se bavim ovom temom, jer je sve unapred osudjeno na cistu svadju, a ne na nesto razumno.



Ali mi Srbi se osvrcemo striktno na ono najlosije, ne trazimo one elemente koji su spajali ta dva pokreta, a to je pre svega borba protiv okupatora i ljubav prema zemlji.



Pa cetnici se i danas u mnogim zemljama pobednicama smatraju kao antifasistciki pokret. Cetnicka emigracija je mogla bez problema i sa punim imenom i prezimenom da emigrira u SAD, Englesku, Australiju, neku drugu zemlju, jer je bezala od osvete komunistickog rezima. Dok su ustase morale da se kriju po pripizdinama svuda po svetu pod laznim imenima kao nekadasnji nacisti.


Ponavljam i nexon i fedayn i svi koji se svrstaju na jednu ili drugu stranu, su u pravu za dosta stvari, ali i jedan i drugi pojedinacnim primerima pokusavaju da generalizuju stvari, posebno kada se prica o periodu rata. A mi Srbi tradicionalno trazimo ono sto ce nas posvadjati a ne sto ce nas ujediniti, posebno kod ovako krvavih delova nase istorije.


Ја се не свађам,потпуно сам смирен и немам ништа против да свако ко жели пише на овој теми па да аргуменовано расправљамо.Цитирао сам неке делове о којима сам и раније дискутовао,али ћу опет да поновим неке ствари.Не генерализујем цео Четнички покрет изједначавајући их са фашистима.Има много светлих примера када се један део Четничког покрета раме уз раме заједно са Партизанским покретом борио против фажизма.Прво 1941,а онда и 1941.........али нећу ни да ћутим пред чињеницом да је огроман број људи из тог покрета сарађивао са Усташама,Једицима Вермахта и СС....итд.Сад ће Нексон да улети и да каже...е па и партизани су сарађивали,као што је покушао са оном једном сликом,међутим Нексон злонамерно изједначава уговоре ЈВуО који су потписани са НДХ где овај покрет признаје државу НДХ,признавање права на организовање,признавање права на ношење оружја,заједничка борба против НОВЈ,снабдевање оружјем муницијијом,храном и лековима...сви ти споразуми који су склапани са окупаторским покретима,а под покровитељством Вермахта и СС-а је за сваку осуду.

Врло радо ћу глорификовати онај део Четничког покрета за који се без сваке сумње може констатовати да је антифашистички,али о томе не могу да дискутујем са симпатизером ЗБОР-а и СДК-а Нексоном.Он оплакује Фолксдојчере (немачку заједницу која је сарађивала Трећим Рајхом) говорећи како су то неки ''невини Немци'' страдали по Војводини.ДРУЖЕ Нексоне,нема невиних.Свако од Немаца ко је хтео,могао је на овај или онај начин да се бори против окупатора или макар да буде неутралан.Велео бих да прочиташ (а и ви сви остали) чланак везан за чету ''Ернст Телман'' ,партизанску чету састављену искључиво од Немаца са наших простора који су најжешће борбе имали управио са Усташама,Мађарским фаистима,и условно речено своји нацистички сународницима који су напали њихову земљу Југославију.Мени су значајнија дела,а не празне речи.Ово су праве патриоте...ако већ тако хоћеш СРПСКЕ ПАТРИОТЕ иако немају нашу крв,али су живели на нашој земљи са својим комшијама Србима.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%95%D1%80%D0%BD%D1%81%D1%82_%D0%A2%D0%B5%D0%BB%D0%BC%D0%B0%D0%BD

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Занемарујем тактику » Mon Jan 15, 2018 2:39 pm

Зајеби Фолксдојчере, шта ћемо са Левим скретањима, Пасјим гробљима, обрачунавање са великосрпском буржоазијом, па на крају и злочини над својим симпатизерима после ИБ-а. И ове јадне Скојевце да нису побили Немци можда би страдали у неким међусобним чисткама. Једну страну сликаш црном бојом, а другу светло црвеном без икакве сенке на њој. Историја никада није таква.

Риперу добар пост. Али најтеже је реално сагледавати ситуацију јер си увек између две ватре :mrgreen:
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

хајка
Posts: 331
Joined: Thu Apr 13, 2017 1:54 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby хајка » Mon Jan 15, 2018 3:27 pm

Moj deda je ceo zivot bio veliki anti-komunista, zbog toga je imao i probleme i bio i privodjen, probleme na poslu i u gradu. Veliki rodoljub i patriota dok nije umro, bio clan raznih organizacija, aktivan, citao i pisao knjige, vecito u drustvu akademika, cuvao cirilicu, humanitarni rad itd. Rodjeni brat mu je bio cetnik koji je imigrirao u SAD, ratovao uz Djujica, bili su u sjajnim bratskim odnosima do smrti iako nisu mogli da se vidjaju ceo taj period od kraja rata do 1990ih, svog brata nije video 35 godina.

Ali recimo nikad nije mirisao niti voleo cetnicki pokret iako mu je brat i pola familije bilo tu. Cenio je on njihovu borbu ali cetnike nikad nije voleo. Ja kad sam imao taj period, sto kaze ripper, da se kao balavac neosnovano kurcim nekim srpstvom i Drazom (sto vidim da dosta ljudi ovde jos nije proslo), i kad sam trazio od njega da mi pozitivno prica o cetnicima, nikad nije mogao. Na kraju mi je i rekao par stvari. On cetnike pamti kao decak i pamti ih dobro, kao ogromnu bandu, bahatu stoku, koji su maltretirali i obican srpski narod, otimali hranu i sta su stigli. Svojim ocima je to gledao tokom celog rata. Tukli su i njih decu i otimali im sta bi nasli kod njih, tako i stare ljude. I on nije jedini koji tako trvdi, cuo sam to sa jos strana.

Crvena armija kad nas je oslobodila, silovali nam sve zensko sto su videli usput, ali opet treba da ih slavimo kao neku bracu oslobodioce.

Rat je zesce prljava stvar.

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby SAO_Zeljin » Mon Jan 15, 2018 6:51 pm

lako je siriti se sa ovom pricom po forumima dodjite na stadion

Bunt
Posts: 644
Joined: Mon Nov 28, 2016 1:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Bunt » Mon Jan 15, 2018 7:19 pm

Moja baba je isto pricala da je od sve cetiri vojske koje su vrsljale po Kninu i okolini znak jednakosti mogao da se stavi izmedju nemaca, partizana i cetnika. Jedino su italijani bili korektni prema domacem zivlju.

Sent from my D6503 using Tapatalk

хајка
Posts: 331
Joined: Thu Apr 13, 2017 1:54 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby хајка » Mon Jan 15, 2018 7:21 pm

Bunt wrote:Moja baba je isto pricala da je od sve cetiri vojske koje su vrsljale po Kninu i okolini znak jednakosti mogao da se stavi izmedju nemaca, partizana i cetnika. Jedino su italijani bili korektni prema domacem zivlju.


O istim predelima je rec, okolina Knina. Za Italijane su mi pricali da su spasili neku bolesnu decu iz porodice jer su nabavljali lekove.

Poz zemo.

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ultrastito » Mon Jan 15, 2018 8:25 pm

Занемарујем тактику wrote:И ове јадне Скојевце да нису побили Немци можда би страдали у неким међусобним чисткама


a mozda su mogli da naprave i izrode naucnike koji bi izlecili sidu, rak, patentirali zelenu energiju, bili uspesni roditelji i poslovni ljudi.

kad si se vec dotakao slikarstva i boja...
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

Крајишник
Posts: 39
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:00 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Крајишник » Mon Jan 15, 2018 11:00 pm

Bunt wrote:Moja baba je isto pricala da je od sve cetiri vojske koje su vrsljale po Kninu i okolini znak jednakosti mogao da se stavi izmedju nemaca, partizana i cetnika. Jedino su italijani bili korektni prema domacem zivlju.

Sent from my D6503 using Tapatalk

Исту причу за италијане слушах од своје фамилије

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby džile » Mon Jan 15, 2018 11:25 pm

Pa rat je božiji dar za fukaru i razne vucibatine i probisvete, naravno da je takvih bilo i u četnicima. Takvih ima svuda. Bilo je čestitih ljudi i u četnicima i u partizanima koji su stupili u borbu iz čisto rodoljubivih razloga. Poenta je što su ispadi raznoraznih vucibatina što su turili kokardu i pjani tumarali i avetali po gudurama mogli da nanesu zlo pojedincima koji su imali tu nesreću da nalete na takve, dok su crvene vucibatine za koje je rat bukvalno bio božiji dar, jer da nije bilo Crvene armije, koja je verovatnoća da ljudi kojima je posao da čukaju eksere u burad, krpe opanke, razni priučeni potkivači i nekvalifikovani nosači džakova postanu visoki državni funkcioneri, upravo upropastile ovaj posrani narod za vjek vjekova i makoliko se kurobecali i koprcali, džaba nam, nema nama pomoći pa da sto bogova siđe s nebesa.

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Tue Jan 16, 2018 9:57 am

хајка wrote:
Bunt wrote:Moja baba je isto pricala da je od sve cetiri vojske koje su vrsljale po Kninu i okolini znak jednakosti mogao da se stavi izmedju nemaca, partizana i cetnika. Jedino su italijani bili korektni prema domacem zivlju.


O istim predelima je rec, okolina Knina. Za Italijane su mi pricali da su spasili neku bolesnu decu iz porodice jer su nabavljali lekove.

Poz zemo.


Ista prica. Pokojni deda i baba samo reci hvale imali za zabare.
Често одем до на село

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Занемарујем тактику » Tue Jan 16, 2018 7:47 pm

ultrastito wrote:a mozda su mogli da naprave i izrode naucnike koji bi izlecili sidu, rak, patentirali zelenu energiju, bili uspesni roditelji i poslovni ljudi.

kad si se vec dotakao slikarstva i boja...

Наравно. Немој да мислиш да се стављам на страну Немаца, мени је искрено жао ових младих заведених људи.
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Wed Feb 07, 2018 12:03 pm

Сада када сам освежио аватар везан за оснивача СД Црвена Звезда коме можемо да захвалимо на изградњи стадиона (што нажалост мало људи зна), глупо би било да не поставим документарац о њему из ОКО Магазина на РТС-у.Људска величина,громада,оличење културе и почетака модерне филмске уметности у ослобођеном Београду.



''Кад Звезда игра,Крцуна ће да стрефи кап'' - Јосип Броз Тито
''Прво Звезда па онда Партија''- Слободан Пенезић Крцун.

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby džile » Wed Feb 07, 2018 4:14 pm

Što znači, da nije bilo Krcuna, ne bi filma videli? :D Na koji način je Krcun osnivač savremene kinematografije? To je bilo posle rata pod šapom Agitprop aparata gde je dominirao Đilas, Zogović i ekipa. Film je smatran bitnim propagandnim sredstvom, i tu se sledio primer SSSR-a. Za vreme građanskog rata u SSSR-u komunisti su organizovali agitprop vozove i brodove koji su potovali i priređivali projekcije, snimali filmove, pravili izložbe, ne bi li širili među stanovništvom svoje ideje, čak ima i slučaj kad je Ejzenštajn radio film o godišnjici revolucije da je došao Staljin i faktički režirao film, ovog da izbaciš, ovog da ukloniš, frljni Trockog ukurac itd.

User avatar
njasvi
Posts: 920
Joined: Mon Feb 08, 2016 1:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby njasvi » Wed Feb 07, 2018 6:13 pm

fedayn wrote:Сада када сам освежио аватар везан за оснивача СД Црвена Звезда коме можемо да захвалимо на изградњи стадиона (што нажалост мало људи зна), глупо би било да не поставим документарац о њему из ОКО Магазина на РТС-у.Људска величина,громада,оличење културе и почетака модерне филмске уметности у ослобођеном Београду.



''Кад Звезда игра,Крцуна ће да стрефи кап'' - Јосип Броз Тито
''Прво Звезда па онда Партија''- Слободан Пенезић Крцун.

nevezano sa cigane, najobicnija gnjida, verno cedo udbe i partije, " nisu meni ruke krvave do lakta nego do ramena"
04 X 1945


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests