Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Мићара » Wed Aug 19, 2020 7:58 pm

Нексоне одакле назив Југославија? Гдје се то спомиње по први пут из чијих уста излази та идеја? Зашто мјењаш име државе која се звала Србија?
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Sat Aug 22, 2020 9:55 am

Image

Zanimljivo kako je ova slika do sada velikom vecinom prikazivana bez brata grka.
Често одем до на село

User avatar
нуклеарни удар
Posts: 296
Joined: Sat Jan 30, 2016 11:17 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby нуклеарни удар » Sat Aug 22, 2020 11:00 am

фикрета wrote:Trebalo je ali na zalost te 99te godine, i ono malo srba sto je imalo internet je iskljuceno sa mreze, jos nije zaziveo pojam internet ratnika, i ti nisi bio rodjen

Sta te sad smrdljivko sprecava da odes na pleso i ubijes dva tri, cetri pet amera u tranzitu?

Ало дебилчино распала какав ти проблем имаш❓ дегенериче, таква операција би се спровела од страбе обавештајне службе, тзв. FALSE FLAG, спречава ме твоја мајка свако јутро


фикрета
Posts: 267
Joined: Thu Feb 11, 2016 6:15 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby фикрета » Sat Aug 22, 2020 6:17 pm

нуклеарни удар wrote:
фикрета wrote:Trebalo je ali na zalost te 99te godine, i ono malo srba sto je imalo internet je iskljuceno sa mreze, jos nije zaziveo pojam internet ratnika, i ti nisi bio rodjen

Sta te sad smrdljivko sprecava da odes na pleso i ubijes dva tri, cetri pet amera u tranzitu?

Ало дебилчино распала какав ти проблем имаш❓ дегенериче, таква операција би се спровела од страбе обавештајне службе, тзв. FALSE FLAG, спречава ме твоја мајка свако јутро


kakva prozivka kakav stil,totalno si me online postideo,pretukao..

simpatican ali dusevno oboleli mladic

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sun Aug 23, 2020 12:20 am

Мићара wrote:Нексоне одакле назив Југославија? Гдје се то спомиње по први пут из чијих уста излази та идеја? Зашто мјењаш име државе која се звала Србија?


Име Југославија потиче од Петра Петровића Његоша и његовог дела "Лажни цар Шћепан Мали" издат мислим средином 19. века.
Идеја југославија се појављује код многих и прво је доминирала код словенаца и тзв. хрвата кроз илирски покрет јер су једино тако видели начин за ослобођењем од мађарске и немачке власти. Србија није имала тај императив јер је Кнежевина Србија већ била практично независна. У Србију као званична политичка идеја улази за време власти Михаила Обреновића када се мењају одреднице "Начертанија" са српских на југословенске. Оригинално "Начертаније" створено за време власти кнеза Александра Карађорђевића имало је изразит српски карактер што се тиче територијалног ширења. Штавише, Михаило је тежио уједињењу са Бугарима а не само са коњушарима на западу. Тај вам у центру Београду има споменик.

Име државе је било и српско, промењено јер је претио грађански рат у држави након убиства Стјепана Радића. Онда је уведена диктарута и забрањене су националне одреднице тј. уведено је интергално југословенство. То је била привремена одлука да се стабилузује ситуација у земљи.
Краљ Ујединитељ Александар је нудио Стјепану Радићу да одвоји хрватску од Краљевине, која би била мања од данашње комунистичке креатуре, што је сам Радић одбијао плашећи се Италије. Што није толико познато у јавности. Радић је захтевао федерализацију што Александар није хтео да омогући јер је добро прептоставио чему то води, што смо видели кроз комунистички период и распад СФРј.

Ако се икада направи споменик Ујединитељу окренути га западу са мачем али нисам сигуран да имају толико храбрости.

Узгред, неко из Босне не би требало да прозива краља Александра I Карађорђевић јер је поделио кметовима, углавном Србима, земљу по БиХ и укинуо феудализам, што је цивилизацијско достигнуће. Србима из Херцеговине је поделио земљу по Војводини и Славонији. Смањио је број арбанаса на КиМ за скоро 10% између 1921 и 1931 а са Ататурком је направио споразум о исељавању муслимана и арбанаса у Турску.
Уз све мане које је имао, неке погрешне процене, мада су то биле одлуке Скупштине Краљевине Србије, тај човек је био у рову са војском од Првог Балканског рата, када предводи српску војску на Куманову до Првог Светског рата, када иде преко Арбаније до Крфа са војском и народуом. Човек који је владао територијом као Душан, можда и већом, а само бих подсетио да ни Душан своју државу није звао искљчиво српском и да се прогласио царем Грка и Срба. Са данашње тачке његова власт над западним коњушарима се може сматри грешком али ко зна како би било да није убијен од усташа и бугараша јер је за њих био великосрбин и српски хегемониста.

Жив био и слободно питај ако те још нешто занима.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Wed Aug 26, 2020 2:21 pm

Невен Будак, један од водећих хрватских историчара што се тиче Средњег века, професор Загребачког Универзитета, управо дела који се односи на Средњи век, писац неколико књига на тему Средњег века. Да видимо шта он каже када се појављују и помињу Срби и хрвати на овим просторима. Књига на коју се позивам је: "Franks, Northmen, and Slavs: Identities and State Formation in Early Medieval Europe"
https://www.bib.irb.hr/419119

Нема лажи, нема преваре, нема псеудонауке.

Дакле, позиавње на визнатијске изворе прво:

In order to systematize our sources according to their origin, we should
classify them into several groups: Byzantine, Italian (namely Venetian), and
Norman, western, that is Lombard and Carolingian, and Dalmatian.

The most important of the earliest descriptions of Dalmatia and its
inhabitants is contained in De administrando imperio. This work was written
shortly before 950, although some of the information included in it was taken
from earlier reports.

Chapters 32 through 36 describe other Slavic nations in Dalmatia, namely
Serbs, Zachlumi, Terbounites, Kanaliti, Arentanians or pagani, and Dioclitans,
always repeating the story about the Romans being defeated by the Avars and
the specific Slavic nation coming under protection of Heraclius and taking its
part of Dalmatia. The author usually refers to Chapter 31 and the story of the
Croats coming first. Yet these chapters, excluding the one on Dioclia, suggest a
more complex structure of identities: Constantine relates smaller Slavic nations
to the Serbs in one way or another. For example, he writes that ‘the Zachlumi
are Serbs from the time of that prince who claimed the protection of the
Emperor Heraclius’,
8
and the same is said about the pagani. In the case of the
Terbouniotesand Kanalites, the explanation is more complex:
[They] descended from the unbaptized Serbs, from the time of that prince who
came out of unbaptized Serbia and claimed the protection of the emperor


Дакле, цела јужна Далмација, од Цетине је под српском контролом.
Идемо даље.
Франачки извори и уопште западни, што је занимљивије,

Western sources give us a different picture of the identities in Dalmatia.
After showing no interest in the events in Dalmatia for more than a century,
chroniclers began to report on Charlemagne's successes against the Avars and
later on, against the Byzantines in Dalmatia. In 799, the earliest information in
The Royal Frankish Annals concerns the death of Erich, Duke of Friuli, in a
battle against the inhabitants of the castrum Tarsaticain Liburnia.
19
(Liburnia
was the westernmost part of Dalmatia, and during the Ostrogothic rule it was
treated as a separate province).
20
Einhard’s Life of Charlemagnementions only
this event related to Dalmatia, albeit without naming the citizens of Tarsatica.
21
More detailed reports are related to the uprising of Ljudevit, Duke of Lower
Pannonia, because Borna, Duke of Dalmatia and Liburnia, was engaged in
suppressing the revolt as a Frankish vassal and ally.
22
When writing about Borna's
province, The Royal Frankish Annals use only the names of Dalmatia and
Liburnia and a short list of peoples living there.
Apart from the Dalmatians, also
designated as Romans — who were Byzantine subjects — the chronicler only
knows of Slavs in general and there are only two cases where he mentions specific
names. First, he stresses that Borna was also a dux Guduscanorum,
23
and that these
Guduscani abandoned him during a battle against Ljudevit, but that he later
managed to subdue them once again. From this, we can conclude that the
otherwise unknown Guduscaniwere a smaller group within the borders of later
Croatia, and that their name was mentioned only because their treason could have
endangered the Frankish vassal. The other case was that of the Sorabi, for whom
the annalist mentions that they were said to have governed much of Dalmatia
a
statement that can be supported by Constantine’s description of the sclaviniae.

24
These same events were also described in Astronomus’ Life of Louisin which he
narrates only about Dalmatia, Dalmatians, Romans and Slavs, and the Guduscani,
thus leaving out the Serbs by including them with the Dalmatians.
25
20
Julijan Medini, ‘Provincia Liburnia’, Diadora


Дакле, франци који држе под својом влашћу наводне хрвате као своје вазале, нигде не помињу хрвате да постоје. Тај Борна, којег хрвати називају својим првим владаром, се помиње као владар Либурније и Далмације и локалних Словена.
Са друге стране Срби се помињу у неколико наврата иако Србија није вазална спрам Франачке.
То је нешто врло чудно. Иначе су Гудушчани, који су се населили у данашњкој хрватској словенско племе које би требало да је тамо прешло са данашње територије Србије. Ово је посебно занимљива тема на коју ћу се вратити.

Хајде, можда франци нису волели своје вазале и робове чију су децу бацали псима, како пише визнатијски цар Порфирогент у свом чувеном делу "О управљању царством"

Car Konstantin Porfirogenet pripovijeda, da su Franci iz puke obijesti sitnu djecu hrvatsku trgali s prsiju materinih, pa ju bacali psima.


Да видимо да ли се негде помињу тзв. хрвати код друге заинтересоване западне државе за област Далмације из тога доба, чувене Млетачке Републике(Венеције),

Let us now examine a source written in Venice, a city that had close contacts
to the opposite coast of the Adriatic. John the Deacon, living around the year
1000, was often concerned with the wars between Venice and the eastern Adriatic
Slavs, who endangered the sailing route between the lagoons and Constantinople.
His chronicle is therefore a valuable source for the history of the Croats and the
Narentanians from 817 to 998. John makes a more or less clear distinction
between the Slavs in Croatia and those in Narentania and mentions their
respective rulers. Yet while describing events from the ninth century, he never
refers to the Croats by name and instead calls them simply Slavs.

32
Inhabitants of
Narentania were defined as Narentanian Slavs or Slavs from the Narentanian


Ни код Млечана нема помињања тзв. хрвата у 9. веку. Иначе види се да су Пагани или Неретљани, чувени гусари Јадрана, одвојени од хрвата као што то касније каже и визнатијски цар Порфирогенит, који за Неретаљане или Пагане кажу да су некрштени Срби.

Све је то чудно.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 29, 2020 2:56 pm

Једно од словенских племена који населише Хемус или ти Балкан у раном Средњем веку били су Гудушчани. Они су живели на протостору данашње Србије и Бугарске. Међутим са напредовање туријских Булгара са истока многа словенска племена се нађоше на удару Булгара неки се потчинише и нестадоше а неких утекоше.
Гудушчани утекоше из Србије ка Лици и Далмацији, која се тада Либурнија и Далмација. То је један део народа који данас чине хрвате остали су угавном разне варијанте Авара и њихових копилади које су довели Франци као робове да шире франачки утицај по Либурнији и Далмацији контра Византије.

Има хрвати долази од планинског масива Карпата а ево и зашто,

Image

Као што се може видети они су на Карпатима под утицајем Авара. Такође се може видети да Срби нису.

andro saner
Posts: 85
Joined: Tue Aug 09, 2016 8:46 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby andro saner » Sat Aug 29, 2020 3:18 pm

Nexon wrote:Једно од словенских племена који населише Хемус или ти Балкан у раном Средњем веку били су Гудушчани. Они су живели на протостору данашње Србије и Бугарске. Међутим са напредовање туријских Булгара са истока многа словенска племена се нађоше на удару Булгара неки се потчинише и нестадоше а неких утекоше.
Гудушчани утекоше из Србије ка Лици и Далмацији, која се тада Либурнија и Далмација. То је један део народа који данас чине хрвате остали су угавном разне варијанте Авара и њихових копилади које су довели Франци као робове да шире франачки утицај по Либурнији и Далмацији контра Византије.

Има хрвати долази од планинског масива Карпата а ево и зашто,

Image

Као што се може видети они су на Карпатима под утицајем Авара. Такође се може видети да Срби нису.

Ruku na srce Nexone, ni mi nismo neki Sloveni bas! Mi smo mesavina Slovena i domicilnog stanovnistva koje je bilo ovde od pamtiveka! Sta vise, mi smo mnogo vise domicilno stanovnistvo nego sloveni! To nam govori i nasa genetika!
Ja sam konkretno R1a, bas sam radio ovo leto test, ali to naravno nista specijalno ne govori, jer moj PRADJED koji je sloven je mogao imati 100 naslednika koji su se mesali sa I2a! Tako da smo mi kao sto kazem, vecinom domicilno stanovnistvo sa nijansama slovenskog, a i nekih drugih gena! Isto su i hrvati mix, gde dominira I2a!
Interesantno da taj dinarski gen (od Like do Kosova) sad preseljen daleko od svog epicentra, te mu je sad centar u Beogradu odnosno Zagrebu!
Sve u svemu steta sto nismo svi u istoj drzavi od Cetine do Timoka...

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 29, 2020 3:29 pm

Није проблем мешање након доласка, то је нормално.
Али они оригинилано нису словени, већ неки чудан микс авара и словена. Пошто су Авари били чувени да су словене под својом влашћу третирали лоше уз сношаје са словенским женама. Лош однос по ономе што ће се звати хрвати су имали и Франци, који су основали оно што се зове хрватска. Већ сам ставио цитате византијског цара Порфирогенита који каже да Франци бацају хрватску децу керовима.
Твој деда по мушкој линији није мога имати И2а наследнике ако си ти Р1а.
И то нису гени и епицентар и Загреб није никакав центар ако се говори о И2а јер је то словенска грана а никаква домицилна.

andro saner
Posts: 85
Joined: Tue Aug 09, 2016 8:46 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby andro saner » Sat Aug 29, 2020 3:43 pm

Nexon wrote:Није проблем мешање након доласка, то је нормално.
Али они оригинилано нису словени, већ неки чудан микс авара и словена. Пошто су Авари били чувени да су словене под својом влашћу третирали лоше уз сношаје са словенским женама. Лош однос по ономе што ће се звати хрвати су имали и Франци, који су основали оно што се зове хрватска. Већ сам ставио цитате византијског цара Порфирогенита који каже да Франци бацају хрватску децу керовима.
Твој деда по мушкој линији није мога имати И2а наследнике ако си ти Р1а.
И то нису гени и епицентар и Загреб није никакав центар ако се говори о И2а јер је то словенска грана а никаква домицилна.

Mislim da me nisi razumeo! Svi moji dedovi po muskoj liniju su naravno R1a, ali su oni mogli imati zene koje su I2a! U prevodu sa svakim novim brakom svako dete dobija sve vise I2a materijala, ali ipak ostaje R1a od praoca! Npr. Ja bukvalno nista slovensko nemam (osim gena praoca)! Braon oci, tamna kosa, visok 186, nosina, cela antropologija dinarska 101%!
Ja koliko sam citao I2a nije slovenska genetika, nego dinarska (domicilna)!

Sto se Bg i Zg tice, oni su glavni gradovi srpstva i hrvatstva i ako je to zapravo daleko od onoga gde je srpstvo i hrvatstvo nastalo (u ovom obliku koji poznajemo), a to je Lika, Dalmacija, Herzegovina, Crna Gora, Severna Albanija sa Metohijom!

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 29, 2020 4:07 pm

Жене немају хаплогрупе попут И јер иду по Y хромозому којег жене немају. Управо због тога је много лакше пратити миграције по мушкој линији јер се много боље и јасније виде промене него ли код жена.
И2а која доминира међу Србима је словенског порекла и релативно је млада, настала негде при словенској ентогенези. Друго је питање ко су били претходни носиоци а могу бити германи, келти или чак скити. Пошто И хаплогрупа као цела грана са свим подрганама је настала у Европи одвајањем од ИЈ људи са Леванта који су дошли у Европу пре десетине хиљада година. Све Р група, тако и оне које доминирају у Западној Европи међу Британцима, Шпанцима, Италијанима, Французима, делимично Немцима као и међу Пољацима, Русима и осталим Балто-Словенима је дошла из Азије.
Али у стварању Словена, који су јако чудна прича, учествују одређне подгране Р1а и И2а које су преко 50% српске популације.

Србија је настала у Лужици мешањем Словена са Германима, можда још неким.

It is considered that their name can be traced to the 6th century or earlier when Vibius Sequester recorded Cervetiis (Servetiis) living on the other part of the river Elbe which divided them from the Suevi (Albis Germaniae Suevos a Cerveciis dividiit).


Скоро да је немогуће да се дели простор 100 до 200 година са германима из редова Свева а да нема мешања.

Срби су агресивнији народ од осталих Словена што се види у разним списима раног средњег века. О томе ћу писати тек. Име Срба потиче од протословенског што би значило-заједница истог клана, породице.
Агресивност је додатно појачана мешањем са староседоцима планина који су постали Срби. Тако арапски писци Средњег века опсиују народ који живе на простору који су Срби населили као различит од осталих Словена по агресивности и борби.

andro saner
Posts: 85
Joined: Tue Aug 09, 2016 8:46 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby andro saner » Sat Aug 29, 2020 4:20 pm

Da li ja tebe dobro razumem, ti kazes da Sloveni R1a su dosli na balkan gde ih docekali Sloveni I2a?
Kako je moguce da su svi oni Sloveni, braca rodjena, a imaju razlicite halpogrupe?

Ja sam inzenjer i nisam ni istoricar ni geneticar, ali me te stvari interesuju! Malo mi je nelogicna cela ta prica! Mnogo mi ke logicnija da su se Srbi (Sloveni) sa genetikom slicnom kod Poljaka, Rusa, Belorusa dakle R1a (i medju njima moj Pradjed) spustili na Balkan i tamo se mesali sa domicilnim stanovnistvom I2a i da smo na taj nacin nastali mi, danasnji Srbi!
Ali pisi na ovu temu, uvek volim nesto zanimljivo da procitam (a da nije mitomanija)!

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Aug 29, 2020 4:49 pm

Не може се са сигурношћу рећи у којим словенским миграцијама према Хемусу(Балкану) су дошле И2а и Р1а али се зна да у Лужици има јачег присуства И2а у односу на околне области и поред уништавања Венда тј. Полабских Словена од стране Германа и Пољака у последњих 1000 година, великих таласа германских насељавања у тим областима.
Такође не би смело да се заборави да Срби по садашњим истпитивањима имају 8% до 10% чисто германске генетике, углавном везане на Викинге, има нешто и Гота. Што је прилично у односу на остале околне народе.

Опис арпаског-маварског путoписца Ибрахим ибн Јакуба из 10. века по Европи о територији на којој живе Срби:

Image

Ово није први пут да се долази на такве опсисе Срба као ратоборних и другачијих од осталих Словена по агресивности. Сличан опси је употребљен за Србе док су још на северу у Лужици од стране историчара са Кембриџа:


Image

Dreaded Sorbs...

Такође имамо опсе Пагана из долине Неретве, које Порфирогенит помиње као некрштене Србе, такође и списа од Млечана њих разликују од хрвата, ти људи су били непокорени. Венеција се њих бојала, били су нека врста гусара као Викинзи на северу али Пагани на Јадрану.
И док се хрвати одвозе као робови Венеције на обале Северне Африке код Арапа, Венеција плаћа Паганима да им се не дирају бродови на Јадрану.

Иначе помиње се валика разјединост Срба на различите жупе код ибн Јакуба а он каже да би без тога Срби били несавладиви. То је све тачно за српски 10. век. Један од разлога је примање хрићшанства, пре подела на православље и римокатолицизам, док је хришћанска црква још била формално јединствена. Барем по мени је то разлог након читања литературе, можда грешим.
Заниљмиво је то, Православље је ојачало државу у 13. веку и са њим је почела велика експанзија Србије. Док је примање хришћанства крајем 9. века довело до распада државе због сукоба који су настали убацивањем феудализма међу Србе што је ишло са христијанизацијом што је створило одмах поделе у владајућој елити ко ће да влада. То су Бугари и Византија много користили против Србије током 10. и 11. века, када се Србија распала.

Иако су Срби у 9. веку разбуцали два пута напаљене туријске Бугаре који су заузели велике просторе Балкана и Паноније покоривши многе Словене.

подвала
Posts: 121
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby подвала » Sat Aug 29, 2020 5:08 pm

Хришћанство Србима и Балкану ништа добро донело није.

User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Мићара » Sat Aug 29, 2020 6:33 pm

подвала wrote:Хришћанство Србима и Балкану ништа добро донело није.


Чуј овог бисерка. Ти да си Србин ово не би написао никада. А камо ли помислио.
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Sun Aug 30, 2020 10:17 am

Zalosno je sto su oni koji su primili hriscanstvo ucinili sve da zbrisu sve sto je imalo veze sa starom verom, dok kod ostalih slovena to i nije bio slucaj.
Често одем до на село

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sun Aug 30, 2020 10:46 am

Међу Србима се доста одржало разних паганских обичаја од бадњака(поштовање храста) преко славе до Видовдана. Разлог за то је изолованост Срба која се дуго одржала. Уосталом словенска вера је наметнута добрим делом од Скита Словенима али да не улазим у том.

Проблем код првог примања хришћанства крајем 9. века, тада је још црква јединствена(нема православља или римокатоличанства) је био тај што се елита раслојила због увођења феудалистичћког погледа да свет. То је изазавало сукобе око трона и ко ће да влада. То је Србију на крају уништило јер су Бугари и Визнатија, нешто мање Мађарска, користили те поделе међу Србима за своје интересе подржавајући различити фракције ко је се боре за трон.

Са друге стране, Св. Сава и коначно наметање православља почетком 13. века кроз све српске земље и жупе је значајно ојачало државу и омогућило њено ширење.
Разлог за то је већ успостављен феудални систем у Србији, који пре 10. века није постојао.

Хајдучија
Posts: 53
Joined: Sun Feb 21, 2016 2:59 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Хајдучија » Sun Aug 30, 2020 2:48 pm

1958 wrote:Zalosno je sto su oni koji su primili hriscanstvo ucinili sve da zbrisu sve sto je imalo veze sa starom verom, dok kod ostalih slovena to i nije bio slucaj.


Одлазак на гробље,све што иде са тим,па кумство,славе,што рече Нелсон слављење Бадњака,Видовдан све то има везе са паганством,потребан је био компромис,па се доста обичаја уткали у хришћанство.
Хришћанство је корак напред у нашем духовном животу,као народа и појединца.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Sep 03, 2020 7:15 pm

То је тачно, изношење хране на грoбље потиче из старословенске религије.
Елем, још један опис Срба из списа арапског путописца Ал Масудија,

Al Masudi je objavio knjigu pod nazivom „Zlatne livade i rudnici dragulja“, u kojoj je, između ostalog, izneo podatke o raznim narodima Afrike, Azije i Evrope, koje je prikupio na svojim putovanjima.


Među različitim narodima koji čine ovu pagansku rasu, postoji jedan koji je u stara vremena držao apsolutnu vlast. Njihov kralj zvao se Mađik (Ibrahim ibn-Jakub ga naziva Makha) i bili su poznati kao Valitaba (jedan deo stručnjaka misli da su u pitanju Veleti, neki misle da je u pitanju narod regiona oko reke Vltave). U prošlosti, svi Sloveni su prihvatali njihovu superiornost, jer se iz njihovih redova birao vladar, dok su poglavice ostalih plemena bili samo njegovi vazali.

Među Slovenima drugog reda ovde ćemo spomenuti sledeće: Istrana, čiji se kralj danas zove Basklabiđ; onda Dulaba, čiji se sadašnji kralj zove Vanjslaf. Sledeći su Namđin, čiji se kralj zove Garand; među svim Slovenima najhrabriji i najbolji konjanici. Nakon toga, pleme Manabin, čiji kralj se zove Ratimir; potom Sarbin (Srbi), kojih se ostali Sloveni veoma plaše, iz mnogo razloga za koje bi nam trebalo mnogo više vremena da objasnimo i čija dela bismo morali detaljnije izložiti. Oni nemaju posebnu versku pripadnost.

Srbi, koje smo pomenuli, spaljuju se na ognju, kada im umre vladar ili poglavica; oni takođe spaljuju i njegove konje.



Колико знам, неки Стари Словени се јесу спаљивали али нису са коњима. То су радиле групе Скита, иранских племена. Такође је занимљиво питање титуле жупана, која је иранског порекла.

Али да не оптерећујем много драгого колегу Коцку, хтео сам нешто дргуо да ставим а он ме је мотивисао да то урадим, на шта му захваљујем.

Zerbst-Србиште

Zerbst is a town in the district of Anhalt-Bitterfeld, in Saxony-Anhalt, Germany. Until an administrative reform in 2007, Zerbst was the capital of the former Anhalt-Zerbst district.
In the 8th century the area east of the Elbe was settled by Polabian Slavs (Sorbs). Part of the border region with the adjacent Saxon region around Magdeburg in the west, it was incorporated into the Gau Ciervisti of the Saxon Eastern March (Marca Geronis) about 937 in the course of the German Ostsiedlung.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests