Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Banda Descontrolada
Posts: 82
Joined: Sun Sep 30, 2018 2:44 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Banda Descontrolada » Fri Feb 15, 2019 3:54 pm

Nexon,nisam za ove Fedajnove,ali sta cemo sa nacistima iz Srbije koji isto tako druguju sa slicnima sebi iz HrvaCke?
Vecchie maniere!

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Fri Feb 15, 2019 4:37 pm

Zanimljiva tema. Ko konkretno?
Често одем до на село

Nexon
Posts: 2399
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 15, 2019 8:25 pm

Данас је пре 215 година прва нација на Балкану започела успешно ослобођење од Турака. Све остале балканске и средњеевропске нације ће каснити минимум 20 година. Бугари 70 година, неки други ће чекати 170 година и крај 20 века.

У почетку нико није веровао у успех Ђорђа Петровића и Срба у борби против дахија и Османлија.

Међутим после великих успеха и победе над Турцима са слабијим снагама у биткама на Мишару и Делиграду 1806 почиње интересовање великих за Србију, пре свега Руса који од 1807 дају подршку Србији.

Image

Image
Last edited by Nexon on Fri Feb 15, 2019 8:27 pm, edited 1 time in total.

Nexon
Posts: 2399
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 15, 2019 8:26 pm

Banda Descontrolada wrote:Nexon,nisam za ove Fedajnove,ali sta cemo sa nacistima iz Srbije koji isto tako druguju sa slicnima sebi iz HrvaCke?


А чији си ти мали?
Ко се дружи са усташама попишан се буди.

brucelee
Posts: 822
Joined: Mon Feb 01, 2016 7:10 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby brucelee » Sat Feb 16, 2019 8:28 am

fedayn wrote:Nego da se mi fokusiramo na ono sto je Igor Milojevic,predsednik VK Crvena zvezda u emisiji Upitnik rekao pre neko vece:

"Nazalost nasa istorija je podeljena istorija,mi imamo tu nedoumicu gde istoricarima moramo da damo prednost u odnosu na sve nas,jer mi imamo svoje familije,svoje unutrasnje nemire i tragedije gde ne mozemo svi da se slozimo sa odredjenim pokretima...Recimo moj pradeda je JEDAN OD OSNIVACA CETA I CETNICKOG POKRETA,ali na kraju Drugog sv.rata,meni su pola familije pobili ti isti cetnici..."


Da pojasnim,ovo je Igor Milojevic rekao nakon sto je Aleksandar Sapic,u narodu poznatiji kao Gangula Gangulic poceo da sere kako je cetnicki pokret antifasisticki,dijametralno suprotan u odnosu na ustase...

BRAVO IGORE MILOJEVICU TAKVI LJUDI SU NAM POTREBNI U SD CRVENA ZVEZDA! Pricaj otvoreno o Cetnickom pokretu,reci da stari cetnici,nemaju nikakve veze sa ovim bradonjama,cije je najvece dostignuce bilo jurisanje na masnu gibanicu i svinjsku glavu! Ti govori o tome iz prve rule,a za istorijsku faktografiju cu ja da se pobrinem.A naslovna Upitnika je bila legendarna "Sportisti iz Srbije nazivani cetnicima i napadnuti zbog grba"... A GRB KLUBA CRVENA PETOKRAKA.....HAHAHAHAHA.... :lol: Pa ovde se bre zna ko je ludji,da li ovi nasi Srbi ili Hrvati.Posetiti dobrog pshijatra pod hitno!!!


Иста прича у једном селу у БиХ, моме комшији побили пола фамилије, између осталог и млађег рођеног буразера. На сред села огроман споменик где пише од Четничке руке страдали ти ти ти ти и ти.

Међутим цака је у томе што мој комшија војно лице касније у јна зна ко му је њих побио, и зна ко је тај комшија и зна да никад није био четник, него напротив, али није смело да се таласа, после је имао и шта да ризикује добру каријеру у јна и иако цело село зна истину... То је само један од примера које лично знам.

Ко се ложи на аустроугарског каплара који је јуришао на нас Србе у првом рату и на наше славне претке, тај стварно није нормалан.

Теби саветујем да смањиш Булајићеве филмове, да ти то буде терапија за почетак

подвала
Posts: 121
Joined: Tue Feb 02, 2016 12:22 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby подвала » Sat Feb 16, 2019 1:51 pm

Nexon wrote:Данас је пре 215 година прва нација на Балкану започела успешно ослобођење од Турака. Све остале балканске и средњеевропске нације ће каснити минимум 20 година. Бугари 70 година, неки други ће чекати 170 година и крај 20 века.

У почетку нико није веровао у успех Ђорђа Петровића и Срба у борби против дахија и Османлија.

Међутим после великих успеха и победе над Турцима са слабијим снагама у биткама на Мишару и Делиграду 1806 почиње интересовање великих за Србију, пре свега Руса који од 1807 дају подршку Србији.


Pa kako to, zar "Srbijanci" nisu pičke?

Nexon
Posts: 2399
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sun Feb 17, 2019 4:15 am

Какви србијанци? Шта је то?
Већ другосрбијанци знамо шта је.

suburban rebel
Posts: 85
Joined: Mon Apr 25, 2016 10:40 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby suburban rebel » Mon Mar 04, 2019 6:22 pm

SAO_Zeljin wrote:
fedayn wrote:Ne,nema to veze sa onim o cemu sam govorio


baci pogled, ovo neki tvoj prvoborac



Jes da je od pre mesec dana, ali koja gomila gluposti. Nista nije ispričala sto vec nije ispricano hiljadu puta, obicne prezvakane budalastine i poluistine. Prvoborac i osnivac Prve proleterske sa 14 godina.

reziser
Posts: 158
Joined: Sat Feb 06, 2016 6:37 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby reziser » Mon Mar 04, 2019 11:08 pm

Добро водите рачуна ко користи термин Србијанац.Углавном два типа људи;
1.Простодушан,честит свет наших пречана несвестан тежине те речи.
2.Олош,онај најгори,који користећи овај термин жели да читав национални корпус једног народа,сведе на људе који живе, не чак ни у целој централној Србији,већ на и око три Мораве.

Nexon
Posts: 2399
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Wed Mar 06, 2019 3:55 pm

Image

Nexon
Posts: 2399
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Wed Mar 06, 2019 3:56 pm

Image

Nexon
Posts: 2399
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Wed Mar 06, 2019 3:57 pm

Image

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ultrastito » Wed Mar 27, 2019 9:52 pm

Ajd da pokrenem malo ovu temu o dogadjaju iz ne tako daleke proslosti.

Inspirisan filmom "Balkanska medja" (nisam ga gledao) zanima me sta se tu zaista odigralo? Dakle, Rusi i aerodrom Slatina.
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby 1958 » Wed Mar 27, 2019 10:22 pm

Rusi dosli na aerodrom, kako dosli tako i otisli.
Често одем до на село

tizlabor
Posts: 498
Joined: Mon Feb 01, 2016 6:04 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby tizlabor » Wed Mar 27, 2019 10:26 pm

Desilo se sledece:

Potpisan Kumanovski sporazum u kom stoji da UN trupe preuzimaju kontrolu nad Kim.

Trupe zemalja sastava UN koje dolaze iz NATO pakta ulaze na Kim sa juga i zauzimaju teritorije koje napusta VJ,metar po metar.

Od trupa u okruzenju postoju jedan bataljon(brigada,puk,vod nebitna velicina)Vojske RF stacioniran u BiH,koji dobija instant dozvolu politickog i vojnog vrha SRJ da iz BiH preko teritorije SRJ predje na KiM.E sad,tu je prekrseno milion zakona SRJ jer za dozvolu za prelazak stranih vojnih trupa preko teritorije SRJ bilo je potrebna odluka savezne skupstine i odluka skupstina republika.Mislim da je prekrsen i ustav...

... No nebitno,Rusi u punom gasu ulecu na KiM(tipa njih manje od 100),i zauzimaju aerodrom u Pristini dok su u Pristini jos uvek snage VJ koje istu ubrzo napustaju a za njima po dogovoru ulaze snage UN iz clanica NATO.

Tu se na aerodromu kao strateski vaznom mestu Rusi i ovi mrstili par dana jedni na druge,onda Rusi otisli Boga pitaj gde,a mi se do tada lozili da ce tih 100 i manje Ruskih komandosa da pobiju sve do Soluna,a oni u stvari tu nista sta ja znam.

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Batke » Thu Apr 04, 2019 9:29 pm

Мислим да би овај пост највише некако лежао овде. Пре неку ноћ гледам оне аматерске филмове у Уганди (које су покренуле талас смехотресних интернет мимова) и у препорученим клиповима ми изађе овај.



И запрепастим се буквално. Лагано људи шију Београд за деценију и по што се тиче градске инфраструктуре, функционисања и изгледа града.

Мало сам дубље истраживао и све више сам био фасциниран тим скоком која је Руанда направила иако је пре 25 година се ту десио један од највећих светских геноцида. Данас је Руанда четврта или пета економија субсахарске Африке (Све афричке земље испод Салеха и Сахаре) Историја модерне Руанде је исто тако компликована као и историја пре колонијалне и колонијалне Руанде и да би се разумела њена модерна историја Компликована као историја Африке уопште.

Наиме Руанда има фантастичан географски положај. Буквално се налази на средишњој висоравни окружена великим језерима у источној африци. То је она права Африка коју је откривао Лингвистон. Пре доласка Европљана ту је живео Кви народ који је био пигмејског порекла. Бавио се простом земљорадњом све док до 7 века нису прво дошли Негроиди са севера из јужног Судана, такозвани Тутси, на крају ће њих преко милион бити убијено у геноциду 1994. одмах за њима долазе Банту црнци из језичке групе Хути који воде порекло из северног Момзабика. Прве пределе овог дела африке је открио Лингвистон, да би касније овај део Африке узела под колонијалном влашћу Белгија.

Тутси су захваљујући Белгијанцима веома чврсто држали примат у колонијалној Руанди. (Белгијска колонијална власт је била најсуровија од свих колонијалних власти, 12 милиона конгоаца је убијено за време владавине Леополда другог, а трипут више исакаћено) Вешто користећи Тутсе који су и даље остали мањина Белгијанци су управљали Хутима. Да не дужим даље тако је било до независности Руанде 1962.

Тада на валаст долази Жувенал Хабијаримана. Он је био Хуту те је владао гвозденом песницом у Руанди до 1994. У време његове владавине је азрео као човек и као борац данашњи председник Руанде Пол Кагаме али о томе мало касније. Жувенал је вратио Хутуима достојанство. Он се водио крилатицом "Демократија је глас већине, а већина су Хути" Било је доста напада из суседног Заира од стране Тутса који су ту пронашли уточиште тако је скоро читав постоколонијални период Руанда била у некој врсти вандредног стања.

У то време као човек и војсковођа сазрева Пол Кагаме, данашњи председник Руанде. Био је сељачко дете чија је породица избегла на север Уганде после револуције 1962 када Хути преузимају власт. Тада се прикључује многим покретима за Тутси национално ослобођење. Међу њима се налази Патриоски фронт Руанде који је за разлику од осталих имао и доста Хута у свом саставу који су били лојални Тутсима. Водећи жесток герилски рат, америчке и британске службе за своје циљеве веома брзо шаљу на војну школе у Америци где га веома добро обучавају класичним ратним тактикама и војном доктрином.

Полако али сигурно Пол Кигаме и његов ПФР полако преузимају север земље да би 6 Априла 1994 био оборен авион у коме је био Жуневал Хабијаримана. Војни врх у земљи је био сачињен од Хута и они веома убрзо почињу са убиствима умерених Хута, а онда креће масакр над Тутсима, У току само 3 месеца побијено више од милиона Тутса и умерених хута. Локалне и државне радио станице су позивале људе да што више убијају Тутсе и то нису била такозвана "систематска убијања" метком или отровима, радило се о класичном дивљаштву. Преко 85% убијенх је убијено или буквално изломатано до смрти мачетама или моткама. Било је случајева ако је жртва тражила убиство метком морали су то дебело плате. Најгор могући садизам у људском облику.

Крајем Јула УН улеће много озбиљније у Руанду и полако зауставља геноцид (Иначе три месеца су жмурели као да се ништа не дешава) За то време улећу снаге ПФР са севера и настављају уз амин САД и Велике Британије те преузимају власт. Многи Хуту официри пребагавају у суседни Конго и опет тамо нападају пограничне делове Руанде. Оно што је занимљиво је то што иако су његове војне снаге ослободиле земљу Пол Кагаме није одмах постао председник, он је био потпредсеник што је за ратничку Африку веома чудно. Председник је био Пастор Бизимунгу кога су многи љуиди у руанди сматрали као лутку којој Пол Кагаме вуче конце.

После геноцидна Руанда је била као послератна југославија... Јако мало посла, елита се богатила на џеповима сиромашним, јако мало простора за напредак, поготово што је то Африка појавиле су се разне епидемије болести. Руанда улази као земља која међу топ 10 најсиромашнија на свету. Доласком Пола Кагамеа на место председника 2000 године све се то мења. Када је дошао на место председника као искусни војсковођа нервирала га је недисципилна народа и владе, земља је тотално опустела, многи градови са Хуту већином су опустели.

Почетком 2001 он први почиње путовање на исток Конга, право у осиње гнездо, међу Хуту избеглице, без страха , под потсредсвом УН-а се састаје са неколико герилских вођа, где се договара повратак Хуту становништва међу Тутсе. Он у земљи организује под патронатом католичке цркве такозвана "Суђења и опроштења" по селима где се људе прво суде за злочине, а онда се на крају мире и пред богом се заклињу да више неће бити етичких сукоба.

Чим је сео на власт 2000 Пол Кагаме је био председник који је највише путовао. И то не путовао у западне земље већ је путовао у азијске земље. Разлог је једноставан. Желео је своју земљу да трансформише у модерну афричку државу. И то је отишао у земље источне азије. Првенствено Сингапур и буквално је прекопирао. да вам не би сада објашњавао (а и реално мрзи ме да куцам) ево вам пар клипова.

Човек је све рекао овде



Ево и овај клип где се објашњава повезаност сингапура и Руанде



А ево како изгледа Кигали њихова престоница данас

Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Thu Apr 04, 2019 10:31 pm

Batke, gledao sam ja kroz neke klipove isto da je Ruanda neka nova africka sila, drzava koja je za kratko vreme od nekog varvarskog uredjenja postala moderna. Najvise zahvaljujuci ovom predsedniku. Ne znam koliko je ljudi primetilo ali na mecevima Premijer lige, tamo oko terena gde su svetlece reklame cesto je isla reklama "Visit Rwanda". Poslednje sto sam cuo je da planiraju da pokrenu proizvodnju neke svoje marke mobilnih telefona.

Prica je malo kompleksnija, ima tu jos dosta izazova koliko znam, ali u odnosu sta su preziveli oni su danas u toj subsaharskoj Africi bukvalno Amerika.

Druidid
Posts: 225
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Druidid » Thu Apr 04, 2019 10:52 pm

Igrom sulcaja jedna moja dalja rodjaka trenutno zivi u Ruandi. Zavrsila je arapski na filoloskom, nasla nekog egipcanina koji ima neki biznis u Ruandi. Odselili su se dole, vencali, dobili cerkicu itd. Ona sad radi kao profesor Engleskog jezika i kaze da joj ne pada na pamet da se ikad vraca nazad u Srbiju.

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Batke » Thu Apr 04, 2019 11:13 pm

riper wrote:Batke, gledao sam ja kroz neke klipove isto da je Ruanda neka nova africka sila, drzava koja je za kratko vreme od nekog varvarskog uredjenja postala moderna. Najvise zahvaljujuci ovom predsedniku. Ne znam koliko je ljudi primetilo ali na mecevima Premijer lige, tamo oko terena gde su svetlece reklame cesto je isla reklama "Visit Rwanda". Poslednje sto sam cuo je da planiraju da pokrenu proizvodnju neke svoje marke mobilnih telefona.

Prica je malo kompleksnija, ima tu jos dosta izazova koliko znam, ali u odnosu sta su preziveli oni su danas u toj subsaharskoj Africi bukvalno Amerika.


Наравно да има изазова. Ипак су што се тиче економије негде у рангу са Молдавијом. Али у неким мерилима они шију остатак Африке лагано. Просечни животни век је 67 година(мало испод светског просека), пре 40 је био све 43. Друга земља са ефикасном борбом против корупције. (Ту су нас и прешишали веровао ти или не) 2,5 убистава на 100000 људи годишње што је у рангу Норвешке ( А Норвешка има 4,5 милиона становника, на основу 12,5 милиона колико има Руанда и то на територији једва већој од Војводине) Такође постали су други извозник кафе после Бразила и реално. Маларија и Сида су скоро искорењени. Наиме Пол Кагане је чим је дошао на власт представио свој план под називом "Руанда 2020".

С њим је желео да трансформише земљу у нови афричко Сингапур. План има 44 тачке и око две трећине њих је испуњено. Наиме Руанда је једна од водећих земаља у свету по лакоћи отварања бизниса за иностране инвеститоре али притом поштујући радничка права руандског народа. Рецимо у Европи треба неколико месеци да би сте отворили фирму са страним капиталом, у Руанди вам треба само недељу дана. Држава вам одмах да је дозволу за рад. Труди се да преко страних компанија запосли што више радног способног становништа и притом од тих прихода организује и побољшава свој кадар. Прави пример такве тактике где се новац од пореза страних компанија преусмерава на добробит државних компанија је Руандска аерофлота. Руанда Ер.

Руанда има положај у самом срцу Африке. На раздаљини од 8000 километара долазите лагано авионом до Бомбаја, Хонг Конга, Аустралије, Париза, Дубаија и осталих финансијских центара. Видевши то Руанда је сав свој новац од пореза страних фирми убацила за модернизовање путева, авиона и пруга (авиони Ербас, путеви и пруге су градили Кинези притом учећи младе томе послу) тако да та економска слобода по строгом контролом владе полако напредује и гура напред све области живота Руанде
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Batke » Thu Apr 04, 2019 11:19 pm

Druidid wrote:Igrom sulcaja jedna moja dalja rodjaka trenutno zivi u Ruandi. Zavrsila je arapski na filoloskom, nasla nekog egipcanina koji ima neki biznis u Ruandi. Odselili su se dole, vencali, dobili cerkicu itd. Ona sad radi kao profesor Engleskog jezika i kaze da joj ne pada na pamet da se ikad vraca nazad u Srbiju.


У онда има врх плату. Баш се у једном од клипова помиње да су од страних језика једино био заступљен француски и немачки због Белгијанаца али да је Пол Кагаме увео масовно учење енглеског језика и прогласио га такође државним преко ноћи. Разлог је тај што знањем енглеског поред француског и немачког омладина Руанде добија на знању трећи светски језик који поред свахилија доводи до тога да сваки становник Руанде зна 4 језика од тога три светска што много лакше погодује страним инвестицијама када имају много језички кадар.
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests