Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
stručnjak
Posts: 115
Joined: Sun May 07, 2017 10:24 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby stručnjak » Thu Feb 22, 2018 12:49 am

Bunt wrote:Vidim dole autor Vladimir Dedijer.


Dedijer, Dedijer, to bese onaj sto ga pred titom branio advokat alojza stepinca? Nema sta, proveren kadar.


Bas taj. Praunuk Marko igra fudbal u omladincima Crvene zvezde. Dobio ime po dedi

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Feb 23, 2018 10:55 am

fedayn wrote:Антифашизам у оквиру Четничког Покрета

Image

Да не кажете да сам на крај срца,мислим да је време да напишем нешто и о фракцијама Четничког Покрета које су се истакле у борби против фашизма.Врло је важно напоменути да ове Четничке формације не треба мешати са Четницима под управом Драже Михајловића (доказаног петоколонаша и колаборационисте) и да су као што сам неколико страница назад навео (то ме је форумаш SAO_Zeljin питао) те формације у два таласа прелазиле у партизане.Први талас је био на самом почетку рата 1941 године и бројао је око 1500 људи.

Најистакнутији члан ових формација је свакако ПОП ВЛАДА ЗЕЧЕВИЋ!Формација од 1500 бораца била је под командом четири човека: Попа Владе Зечевића,јеромонаха Георгије Бојића,Веселина Мисите и Мартиновића.Положила је заклетву у августу код манастира Троноше и истакла се у борбама за ослобођење Лознице,Крупња,Мачванског и Ваљевског краја 1941.Када онај мамлаз псеудоисторичар Милосав Самарџић говори о томе на својим предавањима,Balkan Info, и којекавим документарцима о првим ослобођеним територијама од стране четника,он заборавља или намерно неће да каже,да су управо ови Четници слободили те територије и оно што је много важније,да су управо ови четници заједно са партизанима раме уз раме у заједничким акцијама ослобађали ове територије!

Што се самих акција тиче,морам да објасним како је то у ствари текло.Дража Михајловић је на самом почетку рата био вољан да се бори притив немачких,италијанских и осталих колаборационистчких трупа,а онда је видећете у самом тексту напросто одлучио да буде пасиван чекајући ''повољан тренутак'' да се међународне околности промене како би био активнији у ослобађању земље.Да се ради о подмуклом човеку,чије су трупе оправдано окарактерисане као квислиншке,види се по томе да није био пасиван према партизанима.Тада је врло лако подигао оружје и срчано се борио.

Но да вас не би превише давио,јер текст испод који ћу поставити дочараће вам све те прве године рата и заједничке борбе четника и партизана против окупационих јединица,мислим да би било корисније да напишем пар реченица о човеку који је и заслужан за овај извештај - ПОПУ ВЛАДИ ЗЕЧЕВИЋУ! Веома инспиративан лик.Посетите Војни Музеј на Калемегдану (карта 200 дин) на једној од фотографија наћи ћете слику Попа владе Зечевића са врхом Комунистичке Партије,сви петокраке на титовкама,а он на шајкачи ПРАВОСЛАВНИ КРСТ!
Сваки пут кад год сам читао овај текст,гутао сам оно што је он написао изнова и изнова...

Тако рецимо на почетку он објашњава да је организовао сељаке за борбу и припремао их још 1939.Човек има службу у манастиру Троноша и ПСУЈЕ ХИТЛЕРА У ПРОПОВЕДИМА! :mrgreen: Хапсе га Немци, он изађе напоље и заједно црквењаком Сретеном Милосављевићем у костурници верског објекта сакрије пушке.При уласку у сркву је рецимо у олуку држао пиштољ испред врата!Ејјјјј....који мајстор!Видећете у даљем тексту и како је почео први сукоб на релацији Драже Михајловиа и Попа Владе Зећевића.Наиме Дража је послао свог изасланика неког трговца Максимовића да уложи новац за куповину хране,оружја и других средстава у започињању народног устанка и сад како је тај Максимовић уложио 250.000 динара,није желео да се удружује са партизанима.Поп Влада Зечевић му онако културно по православним обичајима одбруси: ''Иди ти лепо у пичку материну,није време више да газде за паре куопују крв народа''. :mrgreen:

Онда имате други сукоб где су Дража Михаловић и Поп Влада Зечевић још више кренули да се удаљавају.Дража Михајовић шаље мајора Пантелића у Западну Србију,и сад ту креће рибање од стране Четника Драже Михајловића..као ''Ко је теби дозволио Попе Владо Зечевићу да створиш заједнички штаб са партизанима,јеси ли ти четник и подпадаш ли под Дражину команду,или си партизан,како по свему што говориш и радиш изгледа?'' И онда опет наступ Попа Владе још бољи и енергичнији : ''Да се терате и ти и Дража у пичку лепу материну,ја борећи се не излажем ни твоју ни Дражину главу,никакво ми одобрење од вас није потребно,а Дража шаље на готово на већ ослобођеним територијама своје команданте...'' :mrgreen:

Било је и љотићеваца убачених у јединице (као овај Нексон са форума)...то ме је посебно заинтригирало начин размишљања таквих структура које су се убациле у Четнички Покрет те далеке '41 које су тада као и сада заговарале да не треба ни у ком случају да се сарађује са партизанима.Посебно занимљива ситуација са социолошког становишта је рецимо догађај,када су ти исти љотићевци да би минирали сваки договор два покрета, да не дође до братоубилачког рата хтели да ухапсе Попа Владу Зечевића и стрељају га.Сакупиле неку отужну формацију и сикћу: ''Ноћаш нам нећеш умаћи попе Владо!Доста је било твог комунистичког проповедања,мајку ти јебем комунистичку!'' Значи исти фазон као она овом форуму...којекакви Нексони,Венди,Лудаци из Луднице навијачи ФК Рад просипају отров....И на крају Поп Владо Зечевић разјури ту шаку несрећника...јебига исто као реалном животу...Лудак из Луднице ти запрети и никад се не појави!Док Венди глуми Глупог Августа :mrgreen:

Углавном ево целог текста читајте сведочења Попа Владе Зечевића....Поп Влада Зечевић,легенда бре,наш човек,православац људина!

ЦЕО ТЕКСТ:
http://www.princip.info/2017/02/02/pricanja-popa-vlade-zecevica-o-ustanku-u-srbiji/


JEVSTATIJE KARAMATIJEVIĆ

Image

Priča o partizanskom pukovniku proti JEVSTATIJU KARAMATIJEVIĆU iz Nove Varoši. Na slici prota se nalazi desno, u svešteničkoj odeždi. Reč je verskom pomenu žrtvama terora italijanskog okupatora, Pljevlja, decembra 1943, u vreme dok su partizani držali grad. Bio je to pomen žrtvama pljevaljskog kraja koje su italijanski fašisti (četnički saveznici) iz divizije "Pusterija" ubili decembra 1941. Tog meseca Italijani su ubili 102 civilna stanovnika opštine Pljevlja i spalili 221 kuću. Većina ubijenih bili su žene, deca i starci. U susednoj opštini Prijepolje, u selima Vlaka, Babine, Mijajlovica i Jabuka početkom decembra 1941. Italijani su ubili 120 žena, dece i staraca. Italijani su u Pljevljima 4. maja 1942. streljali 33 čoveka. Četnici su sve to znali, ali to im nije smetalo da od Italijana primaju oružje, municiju, novac i hranu i da u okviru italijanskih vojnih operacija sarađuju sa okupatorom u borbi protiv partizana. Ko je bio Jevstatije Karamatijević?
Prota Jevstatije je bio pokretač ustanka u Novoj Varoši i okolini 1912. protiv turske okupacije. Pre toga je bio komita. Bio je učesnik oba Balkanska rata i Prvog svetskog rata. Nosilac je Albanske spomenice jer je preživeo Albansku golgotu, borio se na Solunskom frontu. Bio je republikanac i opozicionar između dva rata. Kada je izbio partizanski ustanak u Srbiji 1941. prota Jevstatije se nije dvoumio. Partizanima su se priključili prota Jestatije, njegova supruga učiteljica Jefimija, njihovi sinovi Prvoslav (slikar, poznat pod nadimkom Pivo) i Vuk i kćerke Zora, Nataša i Katarina. Prota Jevstatije je 1942. izabran za člana Predsedništva AVNOJ-a u Bihaću. Bio je veliki zagovornik bratstva među našim narodima, posebno bratstva među Srbima i Muslimanima u Sandžaku. Bio je sveštenik 3. sandžačke proleterske brigade. Iz rata je izašao sa činom pukovnika.
Kćerka Nataša poginula je 1943. na Kamenoj gori kod Prijepolja. Kćerka Katarina-Kaja poginula je na Sutjesci takođe 1943, nekoliko meseci pre Nataše. Kaja je teško ranjena na Sutjesci. Umrla je u mukama na očevom krilu. Najstarija kćerka Zora i protina supruga Jefimija poginule su 1944. prilikom bombardovanja Podgorice, gde su se bile sklonile.
Četnici su mu ubili dvojicu rođene braće i snaju - suprugu njegovog sina Prvoslava-Pive. Pivinu ženu Zorku (rođenu Marković) u Pljevljima je 1944. ubio lično četnički dželat - pop Milorad Vukojičić, proglašen za sveca 2005. od strane Srpske pravoslavne crkve. Crkva se odriče i gnuša heroja kakav je bio prota Jevstatije, a za sveca proglašava ubicu i koljača Popa Macu.

Alimpije Popović

Image

Još malo o saradnji sveštenstva sa partizanskim pokretom. Ovih ljudi se Srpska pravoslavna crkva danas stidi i namerno ih ignoriše, dok za svetitelje proglašava fašističke koljače i kolaboracioniste.
Članovi Narodnooslobodilačkog odbora grada Novog Sada na Trgu slobode na dan oslobođenja, 23. oktobra 1944. Desno je general Kosta Nađ, a levo je prota Alimpije Popović, prvi posleratni gradonačelnik Novog Sada. Na toj funkciji ostao je do 1949. godine.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Feb 23, 2018 11:02 am

Режисер,као што видиш Српска Православна Црква није хомогена по питању подршке ослободилачким покретима.И ту има још много,много примера...Који је од њих прави ослободилачки покрет? Ја бих те замолио још једном да прочиташ овај део везан за Попа Владу Зечевића:

Онда имате други сукоб где су Дража Михаловић и Поп Влада Зечевић још више кренули да се удаљавају.Дража Михајовић шаље мајора Пантелића у Западну Србију,и сад ту креће рибање од стране Четника Драже Михајловића..као ''Ко је теби дозволио Попе Владо Зечевићу да створиш заједнички штаб са партизанима,јеси ли ти четник и подпадаш ли под Дражину команду,или си партизан,како по свему што говориш и радиш изгледа?'' И онда опет наступ Попа Владе још бољи и енергичнији : ''Да се терате и ти и Дража у пичку лепу материну,ја борећи се не излажем ни твоју ни Дражину главу,никакво ми одобрење од вас није потребно,а Дража шаље на готово на већ ослобођеним територијама своје команданте...''


Док је Поп Влада Зечевић активно радио на стварању војно-четничких, а партизани војно-партизанских јединица (неке јединице су чак намерно мешали по питању бораца да би се створило заједништво),овај Држа Михајловић му кења са 100 км удаљености,како и шта треба да ради?!
Лепо му је реко Поп Влада Зечевић.

User avatar
јахач магле
Posts: 340
Joined: Sat Feb 13, 2016 10:08 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby јахач магле » Fri Feb 23, 2018 11:07 am

А са колико км удаљености му је Тито кењао па му је био добар?
...Сијају звезде као очи конобарице...

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Feb 23, 2018 11:11 am

јахач магле wrote:А са колико км удаљености му је Тито кењао па му је био добар?


Ја ћу те само подсетити да му је Дража Михајловић кењао како не треба да се бори,јер је тад команда заузела став да треба бити пасиван....а овај му је лепо поручио ''ја борећи се не излажем твоју главу,тако да ми твоје одобрење и не треба''.То је кључна ствар.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Feb 23, 2018 11:29 am

Пошто не разумете да вам то објасним као навијачима у овим нашим оквирима.Форумаш Нема лека се чуди зашто имам такве ставове какве имам, и ја мислим да је он добар дечко,али треба још много да прође и сагледа неке ствари да га не би филовао неко са стране.Не знам да ли сте прочитали овај мој пост са теме Шпанија...Е Видите овако,овај момак што води групу ''Indar Baskonia'' је мој добар пријатељ.Долазио је код мене у Београд 2007 године,показивао сам му знаменитости града,група ''Belgrade Boys'' је имала људе дуж новобеоградског кеја који су радили у обезбеђењу сплавова па ми је то олакшало да га уведем од Хотела Југославије до Бранковог моста по свим клубовима...као што видите рађене су акције по питању Косова и Метохије када је његова група изнела на баскету против Звезде ''Косово је Србија'',раније је истакнута парола ''НАТО НАПОЉЕ ИЗ СРБИЈЕ'',избачена је парола посвећена Марку Ивковићу Јагоди (ја га чак нисам ни познавао,нит ми је род нит помози бог једноставно сам осећао да тако треба),ова застава СФРЈ ја сам му је лично дао да је носи на утакмицама Басконије...итд.Посебно ми је помогло и то што је један наш момак из краја Игор Ракочевић био,а мислим да је и сада у управи Басконије.Према томе....САД МОЖЕТЕ ДА МЕ ПИТАТЕ ''КО ЈЕ ТЕБИ ДАО ДОЗВОЛУ ДА СКЛАПАШ ПРИЈАТЕЉСТВА СА ДРУГИМ ГРУПАМА?'',А ЈА ЋУ ДА ВАМ НА ТО ОДГОВОРИМ ДА МИ НИКО НИЈЕ ДАО ДОЗВОЛУ НИ ЗА ПРИЈАТЕЉСТВО НИ ЗА АКЦИЈЕ ОВЕ ВРСТЕ,ДАО САМ ЈЕ САМ СЕБИ... :mrgreen:

И да одговорим Бунту на то што каже да је добро што не идем више на њихову трибину и да ја групи не требам...Е брате Бунт ви мени требате у пичку материну...па не идем ја на утакмице због вас него због Црвене Звезде. :D

fedayn wrote:Интервју са представником групе ''Indar Baskonia'' Ибаијем Требињом

Image

Када интервјуишете пријатеља питања долазе сама од себе,потпуно спонтано,поготово када га знате толики број година.Из перспективе некога ко води порекло из града Виторије,али исто тако са међународним искуством ,Ибаи Требињо је изнео веома занимљива сведочења.Да ли ће ово бити само један од серије интервјуа у име групе навијача коју представља ...видећемо..у сваком случају надам се да ћете уживати.

Ти ја се знамо дуго година,али због читалаца магазина LBI волео бих да се представиш.Како се зовеш, колико година имаш,којој групи припадаш?

Зовем се Ибаи Требињо,представљам ''Indar Baskonia'' навијачку групу кошаркашког клуба Басконија основану 1986 године, пуноправан сам члан више од петнаест година и изнад свега сматрам се за загриженог Баскијца оданог овом клубу.То би било то за почетак.

Ти си се укључио у рад групе у време када је кошарка постала најпопуларнији спорт у твом родном граду Виторији,међутим фудбал је нешто касније стекао много већу популарност.Јесам ли у праву?

Фудбал је одувек привлачио људе који су му били одани,кошарка и фудбал су два различита спорта,која привлаче навијаче из различитих друштвених слојева.Међутим ФК Алавес је доживео прави бум тек средином 90-их,а у то време је кошаркашки клуб Баскониа већ словила за шампиона Европског купа.Треба рећи и да су се прве групе навијача ФК Алавес појавиле почетком 80-их ,што је уједно и популаризовало овај спорт,а као што се да закључити навијање у граду вуче корене управо из тог периода.

То значи да је срце становника Виторије подељено на два дела.Деле ли навијачи ФК Алавес и КК Басконије исти сентимент према оба клуба равномерно?Посећујете ли утакмице оба клуба?

Image

На самом почетку људи у оквиру ''Indar Baskonia'' и ''Iraultza Albiazula'' (пионира навијања ФК Алавес) солидарисали су се једни са другима,делили трибину,иако су то биле две потпуно различите структуре навијача.КК Басконија је раније играла у старом павиљону Менди,тако да су након мечева припадници групе ''Indar Baskonia'' организовано одлазили на фудбал како би пружили подршку градском фудбалком клубу Алавес.Било је заиста забавно јер је Алавес јако добро играо у првенству.Навијачи су палили бакље,коришћене су димне бомбе,а тада се појављују и први хулигани.О овоме можеш да попричаш више са људима који одржавају чврсте везе између две групе и који ће се са пуно ентузијазма присетити те епохе.

Да се фокусирамо на кошарку.Басконија одувек имала репутацију јаког клуба у АЦБ лиги,а свој потенцијал је небројано пута исказала на европским мечевима.Где си све пратио кошаркашки клуб Басконију?

Басконија данас јесте тврд противник,али није одувек било тако.Било је и периода када смо четири године играли у нижим лигама (тада смо носили име CD Baskonia) са јако скромним могућностима.Путовао сам са Басконијом свуда где сам могао: Оуренсе,Луго,Хихон,Талавера,Ђирона,Канарска Острва,Тенерифе,Мајорка,као и на европским мечевима по Италији,Француској,Грчкој,Немачкој...

Током свих ових гостовања годинама си наилазио на многобројне проблеме.Рецимо са навијачима Макабија,а ни гостовање у Атини нећеш памтити по добром.Реци нам нешто о томе...

Израелци нису вредни помена,најпре због тога што ни не припадају европском континенту ,и ако ме већ питаш за мишљење, требало би их искључити из европских такмичења.Друга ствар је проблематика везана за њихову службу ''Мосад'' и читава политизација игре која се води по њиховим правилима.А када је о Грчкој реч...морам да признам да се никад нисам више уплашио у животу него тада.Сећам се да нам је неки матори пришао у атинском парку пре саме утакмице и да нас је претећи упозорио: ''Убићемо вас, нисте ни свесни колико сте сте се зајебали што сте овде дошли''.Никада нећу заборавити те речи.Сада ми је смешно,али сам се тада уср'о, тако да би се о тим догађајима могао написати добар бестселер (поготово што је и овамо код нас била игранка) али за тако нешто би ми требало неколико интервјуа.

Image

Хахахаха...уверен сам да је тако.Бежати између ваших играча са транспарентом у рукама у ситуацији када ни друштвено политичка клима није била баш сјајна,па ни мере безбедности,е то је требало видети.Како вам је уопште пало на памет да само вас четворица одете на такво гостовање и окачите транспарент.За тако нешто је баш требало имати муда?И још нешто...шта си радио на утакмици грчке фудбалске репрезентације с обзиром да си и тај догађај посетио?

Ми заправо нисмо бежали,већ је на првој утакмици група домаћих навијача покушала да нам отме транспарент.Момак са стране који је искочио је испустио платно,па смо срећом у том комешању успели да га повратимо.Касније је интервенисала полиција пошто смо ушли у тунел и повадила пиштоље,да би спречила даљу ескалацију нереда.Истина нисмо очекивали да би се било шта могло догодити с обзиром да је кренуло свега нас четворица на пут.Сматрали смо да ће се домаћини (навијачи Панатенаикоса) држати навијачких кодекса и ''италијанског менталитета'' везан за ненападање слабијег противника, али изгледа да смо се зајебали.Фудбалска утакмица је била искушење сам за себе.Играли су домаћин Грчка и Немачка, и сад пошто су на билетарници милили да смо Немци,продали су нам карте за гостујући сектор где је стајали гомила немачких десничара,а ми замало да уђемо са грчким шаловима око врата које смо купили као сувенир.Чим сам то приметио,отишао сам до редара како би нас спровели до грчких навијача .Испоставило се да нас је командир полиције препознао са баскета ПАО-Басконија и пропустио до трибине где су Грци...али када смо ушли десила нам се још једна непријатност...екипа која је тамо стајала била је готово комплентно фашистичка.Склонили смо се од немачких десничара,да би дошли на трибину код грчких десничара...лудило...хахахаха.

Кроз све ове године испоставило се да је група ''Indar Baskonia'' збратимљена са навијачком групом Фортитуда ''Fossa dei Leoni'' .Како је дошло до овог братства и да ли је оно још увек присутно?

До братимљења је дошло у ситуацији када је КК Фортитудо запао у озбиљне финансијске проблеме, а ''Fossa dei Leoni'' у још гору ситуацију,тако да нису имали средства која би им користила за даљи рад групе.Контакте смо почели да одржавамо средином 90-их када су наши чланови кренули да се дописују.Прво су нам они послали материјал и звали нас да посетимо Италију,да би ми њих неколико недеља касније угостили код нас, обезбедивши им трошкове гостовања у Ђирони са којом је Фортитудо играо итд..У сећању ће ми остати 2001 год. и гостовање њиховом вечитом ривалу КК Виртусу клубу италијанске буржоазије.То је био мој први контакт са ''Fossa dei Leoni'' групом и могу да кажем да што се тиче и нас и њих пријатељство нераскидиво.

Image

Ти си се ако се не варам толико везао за Болоњу да си једно време и живео тамо.Јесам ли у праву?

Да,радио сам и живео у Болоњи око пола године.Наравно, ишао сам на утакмице са том екипом ,пристојно сам живео,али су настали проблеми везани за исти тај посао ,тако да сам био принуђен да се вратим назад.

Јеси ли ишао само на кошарку или и на фудбал?Знам за чувену трибину ФК Болоње ''Andrea Costa'' на којој се окупљају најватренији навијачи...

Повремено са посећивао трибину тј. ''Curva Andera Costa''.Имам доста пријатеља у групи ''Forever Ultras'' ,који су јако добри према мени,кад год је требало да се иде на неко гостовање они ме обавесте,а добио сам и позив да присуствујем вечери diffidatija.Одржавао сам контакте и са припадницима групе ''Freak Boys'' ,али знаш како...било би претенциозно да себе окарактеришем као ултраса Болоње.Наравно да симпатишем те људе,јер има доста тога што би могло да се исприча,рецимо у часопису ''Supertifo'' изашле су чак и фотографије ултраса Болоње са обележјима моје групе ''Indar Baskonia.''На гостовању Парми једна девојка је носила наш шал...дакле то су ствари које ме одушеве и много сам им захвалан због тога.Шал који су ми поклонили ''Forever Ultras'' брижљиво чувам и он за мене има посебну вредност.Алесио хвала ти на поклону!

У потпуности те разумем.Curva Andrea Costa је трибина коју сам заволео чим сам упознао неке од ултраса Болоње у Италији,а посебно након што сам одгледао филм ''Quanto siamo quelli chi siamo''.Реци ми по чему су слични град Виторија и Болоња,а по чему се разликују?

Доста сличности има између градова по питању начина живота,оба града имају кошаркашку традицију са ватреним навијачима и на крају крајева боје су нам исте.А што се разлика тиче види овако...навијачке масе у Италији су много веће,спортски догађаји повуку неупоредиво више људи ,то важи како у односу на Баскију,тако и у односу на остатак Шпаније.

Колико сам разумео ти си љубитељ свега онога што долази са простора бивше Југославије.Одакле та страст?Реци ми нешто о тамошњој сцени..

Image

Ја сам заправо Југословен! Хахаха...не знам како је сва та страст кренула , само знам да када је рат на Косову почео,одлучио сам да истражим шта се заиста догодило.Веома је занимљива етничка помешаност на Балкану и када погледате културни идентитет ,његова рефлексија на ултра покрет и етничко-политички-историјски фактор игра огромну улогу у дефинисању пријатељства и анимозитета међу групама.Посетио сам све бивше републике СФРЈ (укључујући и покрајину Косово и Метохију ), искористивши притом повољан тренутак да скокнем и до Абаније,односно Грчке.Мечеви на којима сам био Црвене звезде,Партизана,Војводине у Србији (ове године је било згодних момената видети и македонски дерби као и грчки),оставили су огроман утисак на мене. Волим да путујем и истражујем навијачки покрет у другим земљама,тако да ћу једног дана можда издати и књигу чак и боље написану од оне Карлоса Вињаса хахахаха...

Хахахаха...сигуран сам да ћеш је написати и волео бих да је прочитам ако се будеш одлучио да је издаш.Ако се не варам у оквиру Југославије посебну наклоност си стекао према Србији?

Да, многи ме због тога третирају као четника хахахаха....Пази овако,ја заиста верујем да је српски народ племенит народ,који је константно кажњаван неправедно ,бомбардован,понижаван и демонизован у јавности.Осећам искрену љубав према Србима ,волим њихов језик и ћирилично писмо.Београд је најлепши град у коме сам био, и сваки пут гледам да уграбим мало времена како би се поново вратио у Србију,да одгледам неку утакмицу и осетим атмосферу на трибинама.Народ је веома љубазан,мада навијачи као навијачи могу да буду заиста незгодни у међусобним окршајима.

Image

А што се идеолошких гледишта тиче,каква је опредељеност тамошњих навијачких група?

Па види овако,већина се сматра српским националистима.Код навијача Партизана сам видео нешто више левичара него код других,док сам на утакмици Црвене звезде уочио да једна од група носи амблем келтски крст (Red Devils / прим.прев),али генерално политичка питања се не постављају у оквиру Делија они су изнад таквих тривијалности.Једино можда навијачи ФК РАД и ''United Force'' која је повезана са тамошњом ''Blood and Honour'' секцијом се сматра екстремно десном групом,тако да их припадници осталих група називају фашистима.Да не заборавим да поменем навијаче Војводине,у њиховој екипи има добар део оних који се смтарају антифашистима.Што се тиче осталих република бивше СФРЈ,од лево опредењених група се истичу ''Red Army'' навијачи ФК Вележа и ''Робијаши Зеница'' навијачи Челика који носе портрете Јосипа Броза Тита.Хрвати опет имају ту неку склоност ка десници и нацизму.

Веома сликовито си то описао.Јеси ли уморан да наставимо даље или да прекидамо?Имам још пар питања ,па ако ти треба одмор само реци?

Нема проблема питај шта год хоћеш,само ћеш морати да ми даш неки Red bull како би остао будан.

Image

Хахахаха...Red bull сам престао да купујем још од оног момента када су преузели клуб из Салцбурга.По твом мишљењу која је сцена најатрактивнија у навијачким оквирима у Европи?И какво је твоје искуство што се репресије тиче,да ли је она иста у Баскији и остатку Шпаније у поређењу са Европом?

Па сад...пси су свуда исти и овде и у Кини.На Пиринејима су закони доста блажи на папиру него што је то случај на Апенинима.Овде не морате да идете у полицијску станицу и потписујете да ћете се држати подаље од спортских догађаја,нити вам је забрањено гостовање док игра ваш клуб.У другим земаљама релаксиранија је атмосфера по питању коришћења пиротехнике и насиља генерално.Оно што је зачуђујуће је да Шпанија има релативно мали навијачки покрет,а да су закони увредљиво репресивни и произвољно се спроводе, да још нигде нисам видео такав системски притисак.На пример у Италији: ви тамо можете бити идентификовани преко снимка са видео камере постављене на трибинама и то вам може уништити живот.Овде се спроводе произвољна хапшења,снимци се монтирају и сви могу бити на удару.Замислите ситуацију у којој се навијач из иностранства жали на репресију у Шпанији.Репресивне методе се разликују,али подједнако слабе навијачки покрет.Поврх свега,навијач је друштвено незаштићен јер медији константно лепе етикету навијачима као особама без мозга,оправдавајући сваку акцију полиције на улици.Сцене које би издвојио су источно-европске:Русија,Пољска,екс-југословенска,затим ту су свакако Грци и Турци...итд.

Шта мислиш о бандама које превише пажње придају моди?Ја лично сам гадљив на тако нешто.Радије би се облачио у Алкампу него што би фурао неке робне марке као да сам на модној писти.Шта мислиш о овоме?

Први тзв. кежуали на нашој сцени били су ''Boixos Nois'' ,навијачи ФК Барселона и са својом одећом личили су на просјаке са улице.Касније се то изменило,али опет подвлачим,први и последњи прави кежуали су били и остали они.Истина је да сам и ја један од оних који је терао моду (данас све мање и мање),мада респектујем оне који су спремни да одвајају од уста да би се лепо обукли.То је њихов избор,тако да ценим њихову оригиналност која даје смисао ономе што раде.Али постоје и неке ствари у којима се 100% слажем са тобом: прво...робна марка неће те учинити зајебанијим него што јеси и друго не видим смисао у томе да пљунем доста пара на гардеробу која ће после прве туче бити поцепана.Али добро и овде као и свуда у свету има набеђених ултраса и кежуала који мисле да су нешто посебно ако набаце крпице или се хвале преко тастатуре.

Реци ми за крај и ово...идеш на фудбал,кошарку...а колико чујем момци из Виторије почели су да прате и хокеј?

Да, па хокеј је везан за северне и источне земље Европе,а постао је популаран и код нас током годинама.Има ту око 20-ак момака ентузијаста који прате локални хокејашки клуб.У последње време покушавамо да се организујемо на мало озбиљнијем нивоу.Направили смо транспаренте, заставе,имамо и бубњеве које носимо на домаћим утакмицама.Као што рекох,доста је ту индивидуалаца који нису ни кошаркашки ни фудбалски навијачи,мада има пар оних који прате ФК Алавес.Мислим да је то веома интересантан пројекат за сам град.Тренутно се трудимо да анимирамо људе,јер у павиљону са око 500 људи атмосфера би могла да буде брутално добра.Слободно уносимо алкохол,а играчи нас цене јер смо радници као и они,а не на платном списку клуба.Важно је напоменути да нема толико полиције.Можда нисмо најбоље упознати са правилима игре,али свако ко се сматра навијачем и воли локални клуб је добродошао.Главни транспарент за хокеј ''Ultraiztozuak'' који смо сашили и сада га носимо на гостујућим мечевима.

Имаш ли нешто да кажеш за крај што те нисам питао?

Немам ништа да кажем,све честитке на магазину,веома је интересантан и има веома занимљив садржај.Поздрављам цео Ваљекас и хвала вам што сте ме интервјуисали.Велики поздрав од Ибајиа!


*превод интервјуа радио ''Црвени Скинхед''.Ибаи Требињо је наш дугогодишњи пријатељ који је својевремно долазио у Београд.Све заслуге по питању акција око Косова и Метохије,протеста против НАТО-а и промовисања српско-баскијског пријатељства припадају њему и осталим члановима ''Indar Baskonia'' групе.

Извор: http://crveniskinhed.blogspot.rs/2017/1 ... konia.html

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 23, 2018 12:01 pm

Је л тај био јуче када су се окупили из целе наркомнске црвене европе да нападну Спартак па их Руси разјурише испред сопственог стадиона у Билбау?
Најбоља сцена када као њих 50ак напада 10-15 Руса и на крају буљук њих не сме да приђе а пар оних што је пришло добило батине од Руса па мурија улеће да им спашава дупета.

Узгред надам се да ће добити Зенит у наредној фази.
Не због неког ривалства јер ти хобитски наркомани неће ни смети нешто озбиљније направити у Питеру али зато може да буде занимљво у Билбау са својим црвенима другарима из целе Европе, нарочиот када Руси знају шта да очекују.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 23, 2018 12:10 pm

Очекујем да црвени буржуј централа и пар његових другара, који су истроловали и унуштили овај форум, оду да покажу Русима како везе немају са ултра навијањем и помогну своју баскијску браћу
хехе


User avatar
јахач магле
Posts: 340
Joined: Sat Feb 13, 2016 10:08 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby јахач магле » Fri Feb 23, 2018 12:45 pm

Срби су навијали за Звезду. Наравно. Нарочито они из приградских насеља и са
села. Звезда је била алтернатива свему што су они подсвесно осећали.
Звезда је била замјена за потиснута осјећања. Звезда је била знак идентификације,
шљива испод које се окупљају преживјели. Звезда је била крсна слава свима
православнима у Босни и Херцеговини.
Свети Никола, Свети Ђорђе, Свети Вид, арханђел Михајло, Свети Илија, Свети
Јован ... сви су они играли за Звезду.
Тек крајем осамдесетих схватих зашто су сви моји нахоревски другови, и
Алексићи, Ђокићи, Радосављевићи, Голијанини и Лазаревићи ... сви навијају за
Звезду. Када смо дијелили школске клупе седамдесетих година, чудио сам се како
је могуће да толики број мојих другова тако добро познаје фудбалере из града
стотинама километара удаљеног од њих. Када човјек одрасте, многе ствари му
се покажу јаснијим.
...Сијају звезде као очи конобарице...

User avatar
B.Centrale
Posts: 651
Joined: Mon Feb 29, 2016 5:00 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby B.Centrale » Fri Feb 23, 2018 1:41 pm

Uzmi mein kampf, napravi rupu u sredini i guraj kurac unutra. Ako si impotentan smislicemo nesto drugo, mada cenim da bi tebe hitler i iz mrtvih digao.
bologna centrale

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 23, 2018 1:51 pm

Централо, друже, чему такве речи, чему чемер куља из тебе?!
Ево ја и Венди нисмо баш блиски али се овде слажем са њиме.
Ја вас подржавам у вашем писању.

Али, морам да те подсетим на нeке легенде "севера"



Како ви то коментаришете?

User avatar
B.Centrale
Posts: 651
Joined: Mon Feb 29, 2016 5:00 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby B.Centrale » Fri Feb 23, 2018 1:57 pm

Kakve veze ima sever s mojim licnim misljenjem? Zar se nismo borili za visestranacki sistem, protiv jednoumlja i diktature policijskog aparata?
Cigani mogu da imaju kakav god stav, ja neizmerno volim svoj klub i tribinu, kao i nasa dva brata na drugim stranama. To je metafizicko pitanje i to je bitnije i od cetnika, partizana i bilo cega drugog.
bologna centrale

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 23, 2018 2:08 pm

Не бих рекао да је то тако ако се погледа ваше троловање овде.
Али ако ти друже централо тако кажеш ја немам ништа против.

User avatar
B.Centrale
Posts: 651
Joined: Mon Feb 29, 2016 5:00 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby B.Centrale » Fri Feb 23, 2018 2:12 pm

Boli me kurac sta bi ti ili ne bi rekao. Skini mi se bre da s kurca i smaraj nekog drugog.
bologna centrale

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Feb 23, 2018 2:20 pm

Коју страну ти бираш, да си у тако у могућности, ако би дошло до новог обрачуна Спартака и овог црвеног савеза?
Поштено питање на навијачком форуму.
Могу да се изјасне и другови које си довукао, може и новосадска црвена секција присутна на форуму да се јави они нека имаџен Борац БЛ?

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Feb 23, 2018 2:22 pm

stručnjak wrote:
Bunt wrote:Vidim dole autor Vladimir Dedijer.


Dedijer, Dedijer, to bese onaj sto ga pred titom branio advokat alojza stepinca? Nema sta, proveren kadar.


Bas taj. Praunuk Marko igra fudbal u omladincima Crvene zvezde. Dobio ime po dedi




Добар је мали Дедијер,опасан као његов предак.Ово је слика око које смо се клали на претходним странама Дедијер и Рајко Митић код Тита,само што сам се ја зајебо за годину,у питању је 1960.

Image

User avatar
B.Centrale
Posts: 651
Joined: Mon Feb 29, 2016 5:00 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby B.Centrale » Fri Feb 23, 2018 2:35 pm

Nexon wrote:Коју страну ти бираш, да си у тако у могућности, ако би дошло до новог обрачуна Спартака и овог црвеног савеза?
Поштено питање на навијачком форуму.



Stranu Spartaka, uvek i svuda. To sto bih ja voleo da su tribine koje volim blize nekim drugim politickim strujama, to je moj problem i sasvim drugo pitanje koje sustinski nista ne menja. Precenjujes znacaj organizovanog navijanja kao dela sportskog sektora u ozbiljnim politickim pitanjima.
bologna centrale

Драгољупче
Posts: 90
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Драгољупче » Fri Feb 23, 2018 3:12 pm

Комунизам је добар људима којима су добри били и Слобо,Ђинђић,Тадић,Вучић.. тј људима који имају корист од тога, пре свега мислим на посао.Ако си члан партије све може, ако ниси сналази се. Ни једног тренутка не помињеш људе који су убијени за време комунизма, људе којима је отета имовина, људе који су били у логорима.Дединог брата су гурнули под воз само зато што је мислио другачије, нит је учествовао у рату нит је био четник, званично је скочио под воз.Деда није могао да се запосли без чланске књижице, што он није желео због братовог убиства, па је цео живот провео на стругари са балванима.Док на пример први комшија узоран члан партије, повремено друка људе који славе славу, који говоре против партије и напредује.Данас и он слави, не скида шајкачу велики Србин, вероваатно данас типује на Вучића...Таква је велика већина Срба нажалост, одриче се свега зарад нечег материјалног, зарад некве титуле, а знаш колико се разумеју у комунизам или било какаву идеологију???Тако је и данас, тако ће бити увек, ко је послушан, ко је улизица он пролази. Нажалост и Дража је био заслепљен југословенством тако да је пропаст у оба случаја била неминовна.А ви браћо будите Срби, а не четници и комунисти, у оба та жита има много кукоља. 1914-1918-та и 1999-та су доказ да САМО СЛОГА СРБИНА СПАШАВА!

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Mar 09, 2018 11:30 am

Драгољупче wrote:Комунизам је добар људима којима су добри били и Слобо,Ђинђић,Тадић,Вучић.. тј људима који имају корист од тога, пре свега мислим на посао.Ако си члан партије све може, ако ниси сналази се. Ни једног тренутка не помињеш људе који су убијени за време комунизма, људе којима је отета имовина, људе који су били у логорима.Дединог брата су гурнули под воз само зато што је мислио другачије, нит је учествовао у рату нит је био четник, званично је скочио под воз.Деда није могао да се запосли без чланске књижице, што он није желео због братовог убиства, па је цео живот провео на стругари са балванима.Док на пример први комшија узоран члан партије, повремено друка људе који славе славу, који говоре против партије и напредује.Данас и он слави, не скида шајкачу велики Србин, вероваатно данас типује на Вучића...Таква је велика већина Срба нажалост, одриче се свега зарад нечег материјалног, зарад некве титуле, а знаш колико се разумеју у комунизам или било какаву идеологију???Тако је и данас, тако ће бити увек, ко је послушан, ко је улизица он пролази. Нажалост и Дража је био заслепљен југословенством тако да је пропаст у оба случаја била неминовна.А ви браћо будите Срби, а не четници и комунисти, у оба та жита има много кукоља. 1914-1918-та и 1999-та су доказ да САМО СЛОГА СРБИНА СПАШАВА!


Da malo presečemo ovu diskusiju sa nekim stvarima iz arhive.... ;)
Šta reći,a ne zapevati: ''Palestino republiko ne može ti ništa niko,Jaser Arafaaat... Jaser Arafaaaat!!!''
Dodao bih samo još da Palestina nije priznala nezavisnost Kosova i Metohije.Sa druge strane pokret FATAH (Palestina) i SPS (Srbija) su dugo imali veoma jake veze,a mislim da ih i sad imaju preko udruženja i partija levih nacionalista i socijalističkih partija.

Arhiva: Palestinci pozvali Slobodana Miloševića na proslavu Božića, Izrael pretio hapšenjem!

Image

U periodu najžešće izolacije SR Jugoslavije, samo nekoliko meseci nakon NATO agresije, Palestinska uprava uputila je pozivnicu predsedniku Slobodanu Miloševiću u decembru 1999. godine, da se pridruži proslavi pravoslavnog Božića u Vitlejemu u januaru.

Kako je tadašnji predsednik SR Jugoslavije bio optužen za ratne zločine od strane Haškog tribunala, izraelske vlasti su odbacile mogućnost da se Milošević pojavi u Vitlejemu.

“Ako pristane da se pojavi ovde, biće uhapšen. Mislim da bi to bilo slučaj u većini zemalja sveta”, saopštio je tada Aviv Širon, portparol izraelskog Ministarstva spoljnih poslova. “Mislim da je ovo diplomatska greška. Ona govori za sebe.”

Predstavnici Haškog tribunala takođe nisu bili zadovoljni ovim pozivom koji su Palestinske vlasti uputile predsedniku SRJ.

Jedan od haških istražitelja saopštio je: “Rekao bih da će gospodin Arafat imati veliki problem na rukama ako se to desi. Svaka zemlja koja pomaže i podržava ratnog zločinca, ne bi naišla na razumevanje od ostatka sveta.”

Milošević na kraju ipak nije otputovao u Palestinu, a pozivnici Jasera Arafata odazvao se tadašnji ruski predsednik Boris Jeljcin.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Mar 09, 2018 12:16 pm

prcko wrote:Image

Kakav old school .




Jedan od najkritičnijih dana demonstracija bio je 24. decembar 1996, kada je Miloševićev režim organizovao tzv. kontramiting u centru Beograda. Tokom sukoba smrtno je pretučen pristalica opozicije Predrag Starčević, a teško ranjen demonstrant Ivica Lazović. SPS i JUL su organizovale kontramiting pod imenom „Za Srbiju“ 24. decembru 1996. godine u 15 časova na istom mestu gde su se pristalice koalicije Zajedno nedeljama sakupljale. Na protestima je govorio i Slobodan Milošević. Jedna od poruka Slobodana Miloševića bila je: Srbijom neće upravljati tuđa ruka. Na skandiranje Slobo mi te volimo predsednik je uzvratio Volim i ja vas. Pre, za vreme i posle mitinga bilo je nekoliko eskcesnih situacija između pristalica koalicije Zajedno i pristalica Slobodana Miloševića. U jutarnjim časovima toga dana autobusi, sa pristalicama SPS i JUL iz cele Srbije, počeli su da pristižu u Beograd. U grupama su prilazili centru grada noseći transparente i uzvikivajući parole. Na ulicama Beograda ljudi su bili veomao opoziciono nastrojeni tako da je sve ovo za njih bila otvorena provokacija. Napetu situaciju pogoršavalo je to što na ulicama, skoro do pred početka kontramitinga, gotovo da nije bilo policije. Incidenti, u vidu bacanja kamenica, prebijanja, pucnji bili su česta pojava. Završilo se pogibijom jednog pristalice koalicije Zajedno (Predrag Starčević)i teškim ranjavanjem drugog (Ivica Lazović), kao i sa više desetina povređenih na obe strane. Telo Predraga Starčevića pronađeno je na mostu Gazela, a preminuto je od posledica batinanja, najverovatnije simpatizera SPS, a slučaj nikada nije razjašnjen. Na Ivicu Lazovića je ispred prostorija SPO-a u Knez-Mihajlovoj pucao iz pištolja Živko Sandić, jedan od kandidata SPS-a na lokalnim izborima u Vršcu.CNN-ov snimak pucnja obišao je ceo svet. Mnogi procenjuju da je Srbija tog dana bila na ivici građanskog rata. Prema izveštaju RTS, na kontramitingu je bilo pola miliona ljudi, a prema nerežimskim medijima samo 30.000. Prema računici Koalicije Zajedno kontramiting SPS-a je, prema tadašnjim cenama, koštao 1.386.000 nemačkih maraka ili 4.575.000 tadašnjih dinara.

*** *** ***
To je slika sa mitinga koalicije ''Zajedno'' (preteca DOS-a) i kontramitinga SPS-a..U pitanju je godina 1996,a na slici su pristalice Milosevica.Secam se da je toga dana nasa skola organizovala odlazak u pozoriste..u koje ja nisam ni otisao...sad mozete slobodno da me zajebavate..hahahaha...Vidi ima jedna anegdota,a to je kada sam svojevremeno na te skupove dolazio sa Zezdinim salom preko usta,umalo me nisu lincovali ovi sa slike.Naravno ja sam dolazio da podrzim tu opciju Milosevicevu jer sam znao sta ce na kraju da ispadne ako opozicija osvoji vlast.Svaki put su me sacekivali sa istim pitanjem ''a zar vi zvezdasi niste prostiv Milosevica?''...Naravno da je bilo izuzetaka i naravno da je bilo navijaca i na drugoj milosevicevoj strani.Kod ''Grobara'' je to bilo cak i izrazenije...posle 2000 god recimo Branko Ruzic je konstatno dolazio sa 10 momaka koji su bili u majicama GROBARI 1970 i tacno se znalo da medju Grobarima ima clanova mladih socijalista,Ivica Dacic je cak dobio od navijacke grupe Grobari i plaketu,mislim da je bio nesto u upravu...Uglavnom da ne duzim,ako neko bude hteo da prodiskutuje o ovome prekopirao sam tekst na temi Istorijske zablude i ideoloska prepucavanja''...sve u svemu jako zajeban dan....


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests