Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...

tizlabor
Posts: 498
Joined: Mon Feb 01, 2016 6:04 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby tizlabor » Sat Jun 10, 2017 7:13 am

To je samo Samardziceva najava,ceo serijal ima 12 epizoda.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Mon Jun 12, 2017 5:55 pm


User avatar
Blackadder
Posts: 277
Joined: Sat Feb 06, 2016 10:33 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Blackadder » Wed Jun 21, 2017 10:05 pm


User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Batke » Sun Jul 02, 2017 4:34 pm

Пол Џозеф Вотсон опет доминира. Иако се многа бруталистичка архитектура везује за Комунизам она је у ствари западни изум. Одличан клип препоручио бих свима. Такође су добро повучене паралеле између бруталистичке архитектуре и понашања људи у њима. На 1:26 се појављује Београд.
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

User avatar
Пери
Posts: 445
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:53 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Пери » Sun Jul 02, 2017 4:45 pm

Gde je to na 1:26?

Ps. Generalno se bas prosrao u ovom klipu
Last edited by Пери on Sun Jul 02, 2017 4:46 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Batke » Sun Jul 02, 2017 4:46 pm

Код Саборне Цркве изгледа.
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

User avatar
Пери
Posts: 445
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:53 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Пери » Sun Jul 02, 2017 4:51 pm

Kad su joj onda dodali jos jednu kulu? :lol:

Nebitno totalno, ali nije ono Beograd

User avatar
Очајник
Posts: 348
Joined: Mon May 09, 2016 2:28 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Очајник » Sun Jul 02, 2017 5:05 pm

Пери wrote:Gde je to na 1:26?

Ps. Generalno se bas prosrao u ovom klipu


Pa generalno ne mozes biti srecan ako zivis u onakvom sivilu. Bem ti to ako ja ne mogu zaloziti rostilj, pokositi travu, a ne da pazim na kucni red i da vadim kerece govno iz peska gde mi se dete igra. :)

User avatar
Blackadder
Posts: 277
Joined: Sat Feb 06, 2016 10:33 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Blackadder » Sun Jul 02, 2017 5:11 pm

I ja mislim da nije kod nas ali je zastava nasa :) mozda je neka ambasada ko zna gde....

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Batke » Sun Jul 02, 2017 5:27 pm

Бога питај мени се тако некако учинило да је Београд. :mrgreen:
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Jul 06, 2017 4:55 pm

Утврђено зашто су људи из Динарског краја, нарочито Херецеговине и Старе Херцеговине изузетно високи. Штавише, са бољом исхраном имају потенцијал да још више расту, просек од невероватних 190 cm се предвиђа.
Генетика и делом исхрана.

Tallness in Herzegovinian men linked to gene passed down from ancient big game hunters

(Phys.org)—A team of researchers with members from Montenegro, the Czech Republic and Croatia has found a possible genetic link between early big-game hunters of the Upper Paleolithic Gravettian culture and modern Herzegovinian men. In their paper published in the journal Royal Society Open Science, the group describes how they surveyed a large number of Bosnian and Herzegovinian men and compared what they found with a gene believed to be at least partly responsible for causing people to grow taller than average.

It has been noted that men from Herzegovina are taller on average than men in other places—the average male height is just over six feet. But why the men there are so tall has been a mystery, especially considering the relative poverty of the area for very long periods of time. The region, in the Dinaric Alps, actually boasts the tallest average male height, though the Netherlands, a country that has enjoyed a high standard of living and thus a strong diet for a very long time, holds the record for tallest average for an entire nation. To understand why men in Herzegovina are so tall, the researchers started by looking at the I-M170 chromosome, which prior research has shown is highly prevalent in Herzegovinian people—approximately 70 percent have it.

The new research entailed surveying 3,207 Herzegovinian men between the ages of 17 and 20 regarding details on height and other body measurements—they found the average male height to be 181.2 cm. They then noted that prior research has shown that people of the Gravettian culture were exceptionally tall, as well, many of them averaging over six feet. They also noted that people in Herzegovina tend to ingest more calcium than people elsewhere due to minerals in the limestone bedrock in the area making their way into food sources.

Putting all the data together, the researchers concluded that the most likely cause of larger-than-average height of Herzegovinian men is lifestyle during the Paleolithic—men hunted large animals such as mammoth for survival—such a diet, heavy in protein, combined with small population densities, would have provided ideal conditions for height selection, resulting in increasingly taller men who passed the trait down through their I-M170 chromosome to future generations.


Read more at: https://phys.org/news/2017-04-tallness- ... e.html#jCp


Специфични ген из времена Палеолита, људи-ловци, се временом развијао кроз специфичне услове како исхране тако и суроовг окружења.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Jul 06, 2017 5:06 pm

Источна Херецеговина и Стара Херцеговина, данас део ЦГ, имају највећи потенцијал

Image

Обратите пажњу како просечна висина нагло пада како се удаљавамо од планина према северу.
Ово је Стара Херецеговина, која историјски није део Зете тј. ЦГ.

Image

Ово сам напоменуо јер и у ЦГ просечна висина пада како се изађе из области Старе Херцеговине.

The Tall Mountain Men of Herzegovina

What explains the height of Herzegovinians? The team believes two primary factors are at play, but they have opposing effects.

A particular genetic profile in men (called Y haplotype I-M170) is correlated with height. (See graph on left below.) Ecological data3 shows that as the frequency of this genetic profile increases in the population, the average male height in a country also increases. In the Netherlands, about 35% of men have this genetic profile, but in Herzegovina, the frequency is over 70%. Extrapolating the genetic trend line suggests that the average Herzegovinian man could possibly be as tall as 190 cm (nearly 6' 3").

Image


У Холандији, која се сматра високом змеом у просеку има 35% гена који носе велику висину док у Херцеговини то дослази до невероватних 70% генетске чистоте. Са бољом исхраном просечна висина је могућа до 190 cm у просеку.
Together, the data suggests that Herzegovinians have the genetic potential to be more than two inches taller than the Dutch, but many currently do not achieve that potential due to nutritional choices and poverty.

Can we ever expect the Herzegovinians to surpass the Dutchmen? Yes, "give it 20-30 years," Dr. Grasgruber said. We'll check back on them in the year 2040.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Wed Jul 26, 2017 10:33 am

U jednoj knjizi (mesavina horora, s/f i komedije) naleteo sam na jedan deo gde se pominje Danbarov broj. Mislio sam da je to fikcija da se objasni odredjeni momenat u radnji knjige, ali kako sam proguglao video sam da to zaista postoji. Mozda su neki znali za ovo, ali meni je bilo otkrovenje, jer je, po mom misljenju, u pitanju jedna prilicno zanimljiva stvar koja objasnjava dobar deo drustvenih veza u danasnje vreme.

Iako je malo komplikovano za objasnjavanje, Danbarov broj oznacava broj ljudi sa kojim jedna osoba odrzava aktivne drustvene odnose. Taj broj iznosi 150. Dakle jedna jedinka u toku zivota moze da ima drustvene odnose sa 150 ljudi. Sve iznad tog broja predstavlja ljude do kojih nam u sustini nije (toliko) stalo, onaj siri deo citavog drustva.

Kako se do ovog broja doslo. Britanski evolucioni antropolog Robin Danbar je istrazivajuci primate, proucavajuci njihove drustvene veze i uocio da postoji direktna povezanost izmedju velicine mozdanog neokorteksa, sa brojem socijalnih veza u kojima primate stupaju jedni sa drugima. Prenevsi to na velicinu covekovog neokorteksa, odredio je da se taj broj za ljude krece od 100 do 250 ljudi, gde se srednja vrednost uzima 150 (negde se pominje u stvari da je tacan Danbarov broj 148)

Ova istrazivanja su relativno skora, iz 90ih godina, ovaj naucnik je jos uvek ziv i daleko je prosirio ova istrazivanja. On je istrazujuci neke praistorijske zajednice dosao da je pre agro/kulturne revolucije (odnosno postanka vecih zajednica, poput gradova), prvobitno sakupljacko drustvo bilo limitirano na broj oko 150 ljudi. U takvom drustvu socijalne veze su bile toliko jake da nije zahtevalo zakone i sisteme da bi zajendica bila odrziva. To je u potpunosti integrisano drustvo, gde nije porebna ni hijererhija. Ono prirodno funkcionise.

Ovaj naucnik u sustini je samo konstatovao neke odnose koji postoje hiljadama godina. Brojka od oko 150 ljudi kroz istoriju odgovara osnovnim borbenim jedinicama u antici i od 16. veka kada se ponovo stvaraju obrisi moderne armije. To je idealan broj gde postoji jaka kohezija u grupi, sto tu grupu (bez obzira koju svrhu ta grupa ima) cini mnogo efikasnijom.

Sve iznad te brojke zahteva neko utvrdjivanje normi ponasanja, bilo da je kroz obicaje ili pisana pravila, zakone i slicno, da bi funkcionisalo.

Na jednom primeru u knjzi koju sam procitao, kada jedan drugom objasnjava kako Danbarov broj funkcionise u danasnjem svetu, on je naveo primer da ces se ti kao osoba vise potresti sto ti se neko blizak (zena, brat, roditelj) posekao na noz, nego sto si procitao da je u nekoj picki materini izginulo hiljade ljudi najsurovijom smrcu. U ogranicenju ljudske empatije mnogi vide razlog zasto je u danasanje vreme (a posebno kroz istoriju) moguce ciniti neke nezapamcene zlocine, a da to ne izazove neku preteranu reakciju citave planete.

Kada recimo prebacimo na danasnje vreme, vidite recimo da postoji opste zgrazavanje nad teroristickim napadima u Evropi, dok se jos krvaviji napad na Bliskom istoku, Africi ili negde u Aziji maltene i ne registruje.

Nekim daljim istrazivanjima ustanovljeno je da se ta brojka od 150 ljudi sa kojima se zaista saosecas, koje smatras prijateljima (ulazi i rodbina, znaci svi bliski) sastoji od koncentricnih krugova. Naravnoda ces imati nekolikicinu najblizih osoba, rodbine prijatelja, za koje si posebno vezan. To je obicno 4-5 najblizih osoba. Svaki naredni krug nosi trostruko vise ljudi, za koje si takodje vezan, samo manjim intenzitetom. Na primer sledeca grupa bliskih osoba broji od 12 do 15 osoba, kako je receno, za koje bi se veoma potresao da im se nesto lose dogodi. Dat je primer da je recimo taj drugi krug, odnosno broj osoba, cesto vidjen u kolektivnim sportovima, gde najveci broj sportova, odnosno ekipa, broji negde oko ovog broja ljudi. Taj drugi krug, odnosno drugu grupu od 150 nazivaju “saosecajna grupa”.

Iako sam dosta od ovoga napisao sa Vikipedije i jos nekih tekstova, evo jedan pasus bas sa Vikipedije koji lepo objasnjava ove veze.

“Grupisanje pedeset ljudi odgovara tipičnom broju članova noćnog kampa tradicionalnih lovaca-sakupljača kao što su australijski Aboridžini ili San Bušmani iz Južne Afrike. Hiljadu i petsto je prosečna veličina plemena, koje se obično definiše kao skup ljudi koji govore istim jezikom ili koriste isti dijalekt. Čini se da je svaki od tih krugova poznanstva uredna mapa sa dva aspekta koji pokazuju kako se odnosimo prema naši prijateljima. Prvi aspekt se odnosi na našu komunikaciju sa njima - bar jednom nedeljno kada je u pitanju unutrašnji krug od pet članova, najmanje jednom mesečno za krug od njih petnaest i jednom godišnje za krug od 150 članova. Drugi aspekt se poklapa sa osećajem bliskosti- najveću bliskost osećamo prema članovima grupe od pet ljudi, ali nešto hladnije odnose imamo sa još deset ljudi koji sa prethodnima čine sledeći krug od petnaest. Kako se krugovi dalje smenjuju, bliskost se sve više gubi.[11]”
U jednom intervjuu, upravo je Danbar govorio o jos nekim stvarima. Kako je razvoj mozga (pa samim tim i neokorteksa), deo evolucije, voditeljka ga je pitala da li je moguce da se ova brojka prosiri, odnosno da imamo vise od 150 ljudi do kojih nam je stalo. Kako sam skapirao, odgovorio je da je u teoriji to moguce. Mozak kroz evoluciju da se siri, neo korteks da je veci. Mozemo u teoriji i da imamo milione bliskih ljudi, ali u tom slucaju bi nam mozak bio velicine meseca. Jednostavno, evolucijski to je direktna povezanost, neo korteks i broj socijalnih veza Nas mozak jednostavno ne moze vise od toga da izdrzi.

Ranije kada sam se susretao sa nekim kontroverznim teorijama, obicno se javljaju oni koji daju kritike, sto je u naucnom svetu normalno i pozeljno, jer se samo tako dolazi do novih otkrica i saznanja. Medjutim kako sam malo citao o ovome, jedina kritika ove teorije je u vezi konkretnog broja. Javilo se nekoliko naucnika koji daju neke druge cifre, ali ako sam lepo video nijedna ne prelazi vise od 300. Oni su u jednacinu uneli jos neke promenjive pa samo dolaze do neko novog alternativnog broja koji se ne razlikuje dramaticno, ali nema niko da opovrgava teoriju o vezi velicine neokorteksa i broja socijalnih veza.

Danbarova istrazivanja su odavno nasla primenu kod programera drustvenih mreza koji osmisljavaju i modifikuju drustvene mreze. Za njih brojka od 150 ima veliki znacaj u tom programiranju. Kako sam procitao, Svedjani kao jedni od onih koji su najazurniji u primeni rezultata nekih novih socijalnih istrazivanja, jedan deo drzavnih institucija sastavljaju da u jednoj prostoriji bude 150 zaposlenih. Vec je pomenuto da je brojka od 150 ljudi nasla primenu u vojsci. Ako se ne varam to je velicina jedne cete, kao verovatno najoperativnije borbene grupe u sukobima.

Naravno i u drustvenom inzenjeringu ova brojka je veoma vazna, kao i u mnogim drugim stvarima. Ovo ovde sto sam nabacao je bukvalno samo prezvakano i najosnovnije sto se dobije od ove prilicno kompleksne stvari. Danbar se sada bavi drustvenim mrezama i vezama koje se tamo uspostavljaju, dok ima posebna zapazanja kada je u pitanju ovaj broj i danasnje drustvo, gde bliski ljudi nisu i fizicki bliski kao u praistoriji.

Sto se mene tice prilicno zanimljiva stvar, sto vise gledam i citam, nekako mi deluje kao karika u znanju koja mi nedostaje u objasnjenju mnogih stvari koje se dogadjaju. Inace, kako je sam Robin Danbar rekao, na ovo je naleteo slucajno dok je proucavao Makijavelijansku inteligenciju kod primata, sto je zanimljiva stvar sama po sebi. Sto se mene tice, prilicno dobra tema za razmisljanje.

Evo na kraju jedan zanimljiv intervju sa covekom, koga interesuje.


User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Wed Jul 26, 2017 5:49 pm

S wikipedie: Dunbar explained it informally as "the number of people you would not feel embarrassed about joining uninvited for a drink if you happened to bump into them in a bar"

Knjiga koju citas je pretpostavljam "This Book is Full of Spiders". Kakva je ?

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Wed Jul 26, 2017 6:59 pm

Knjiga je odlicna, to je u stvari druga knjiga pisca Dzejmsa Pargina. Mesavina horora, sf i komedije. Originalan naziv serijala (prve knjige) je John Dies at the End. U principu dva totalna mentola upadaju u razna sranja pod dejstvom opijata. Uskoro izlazi i treca knjiga pa cekam da sae pojavi da je daunloudujem. Lik koji je pisao knjigu pisao je pod pseudonimom Dejvid Vong kako se zove i glavni junak u knjizi, zajedno sa pajtosom Dzonom, po kojem knjiga nosi naziv. Opet, lik koji je pisao je prvu knjigu objavio onlajn, pa je tek kasnije pretoceno u klasican roman, a zatim i film. Lik je koristio pisanje da se leci od depresije jer je radio neki beskrajno dosadan posao i bio u nekim zescim govnima. Danas je pisac, bloger, pise za neke humoristicke portale itd.

Da ne govorim vise na ovoj temi, tu su se dodirnuli Danbarovog broja, mada je i pored polupane radnje bilo jos dosta prilicno dobrih momenata.

Zanimljivo je da sam u knjizi Stivena Kinga "Uporiste" u jednom dijalogu procitao takodje zanimljivu stvar. Jedan od likova u knjizi prica kako je utvrdjeno da je na dan avionskih nesreca zabelezen najveci broj otkaza putnika, ili slucajnih i namernih kasnjenja na let. U knjizi govori da su to ostaci instinkta praistorijskog coveka, nesto kao ostaci tog nekog sestog cula, koje je odrzalo ljudsku rasu dok jos nije bila dominantna nad prirodom. To je ono sto se javi kod nekih ljudi da nesvesno, iz raznih razloga, ne stignu na let koji se zavrsi tragicno. U knjizi je mislim navedeno i kako se zove, ali do danas nisam izvalio da li je to samo Stiven King izmislio da uklopi u roman, ili je nesto sto je zaista dokumentovano.

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby čompika » Thu Jul 27, 2017 2:01 am

riper, zanimljiv tekst o danbarovom broju, čitao sam davno na tarzaniji o tome. Baš sam ovih dana hteo da napišem par tekstova o nekim socijalnim eksperimentima, između ostalog i o tome. Ovo za otkaz putnika mislim da nije istinito, barem na netu nema nekih posebnih članaka o tome, ima primera punih aviona koji su se srokali.

Elem, volim kada u knjizi ili filmu kroz dijaloge neki lik ispriča i tako zanimljive stvari. Toga ima u Fargu, i neverovali ili da u dijalozima u filmu Ninfomanka.
Da li neko može da preporuči knjige i filmove koje imaju taj način dijaloga uz dosta zanimljivih digresija?

User avatar
Tilt
Posts: 367
Joined: Wed Nov 09, 2016 8:03 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Tilt » Thu Jul 27, 2017 11:26 am

Pada mi na pamet od Koelja - Pobednik je sam.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby riper » Fri Jul 28, 2017 10:21 am

Mozda ovo i nije prava tema, posto je vec otvorena za knjige, ali ostavicu ovde nekoliiko mojih predloga o romanima u kojima su se vodile ozbiljne ideoloske, politicke, religijske i druge rasprave. Mnoge izuzetne ideje su dobile novi smisao u glavama pisaca.

Kada sam pisao o Danbarovom broju pomenuo sam da je to iz knjige „Head Full of Spiders“, sto je drugi roman, odnosno nastavak „John Dies at the End“. Vec sam pomenuo da je knjiga mesavina horora, sf-a i komedije. Ima izuzetno kvalitetan humor izrazen pre svega kroz dijaloge i unutrasnje dijaloge glavnog junaka. Ali i pored mesavine zanrova koje mnogi ne vole, knjiga se dotice nekoliko bitnih drustvenih tema. Danbarov broj kojim se objasnjavaju pojave danasnjeg drustva je jedna od njih. Ali u knjizi postoje osvrti na niz drugih savremenih tema. Preporuka je svima da se procita. Na zalost nije prevedena. Skinuo sam je sa neta pa sam citao na engleskom jeziku sa mobilnog telefona.
Veliki broj knjiga Stivena Kinga ima jako dobar pogled na drustvene odnose, kao i na psihicka stanja pojedinca. Recimo knjiga “Pod kupolom” bukvalno je covek, polazeci od realnih osnova, opisao sta bi moglo da se dogodi ukoliko bi jedna zajednica bila potpuno izolovana od ostatka sveta. Da li bi doslo do totalne anarhije, da li bi situacija bila nepromenjena, ili bi se uspostavio neki novi red.

Mozda ce zvucati smesno, ali knjiga “Svetski rat Z” po kojoj je snimljen film sa Bredom Pitom je prilicno dobra. Knjiga i film se poklapaju oko 5 odsto. Knjiga je samo motiv za film. Knjigu je napisao Teri Bruks, sin komicara Mela Bruksa (Smesna strana istorije itd…). U njemu je opisana fiktivna zombie epidemija, sirenje, kako drzave reaguju na to. Knjiga se u stvari sastoji od serije fiktivnih intervjua, gde novinar planira da napise knjigu o uspesno zavrsenom ratu protiv zombija. Ide u sve krajeve sveta i intervjuise obicne ljude, politicare, vojnike, doktore. Svako iz svog ugla daje pogled na ono sto se dogodilo. Iako su tema zombiji, knjiga je pre svega politicki roman, sa predvidjanjima kako bi se ljusi ponasali da se nadju u takvoj situaciji. Knjiga je mnogo ozbiljnija nego sto izgleda na prvi pogled jer su tema zobiji. Dakle zaboravite film, knjiga je vrhunska.

Izvanrednu knjigu o religijsko/filozofskim temama napisao je Den Simons. U pitanju je SF roman Hiperion. Roman se sastoji od cetiri knjige, (Hiperin, Pad Hiperiona, Endimion, Uspon Endimiona). Iako je sve jedna prica, ako neko procita dve knjige, moze da se tu zaustavi. Nastavak je isto dobar, ali ni blizu koliko prve dve knjige. Den Simons je pricu postavio u veoma daleku buducnost i kolonizaciju mnogih planeta. On tu postavlja pitanja tradicionalnih religija, poput hriscanstva koje i dalje u nekom obliku postoji, judeizma, stalih biblijskih mitova u vremenu desetinama hiljada godina nakon sto su oni nastali. Najveci deo se odvija kroz dijaloge, tako da je zato jos citljiviji. Stvarno je zanimjiva knjiga, jedna od onih zbog koje SF deo pada u drugi plan.

Na kraju, jedna od omiljenih knjiga po mom misljenju je Hronike Dine. Ima tri knjige, film obicno pokriva samo prvu knjigu, pa cak ni celu. Ovde bi trebalo da se ignorise film jer da uzmes citav trust najboljih rezisera i scenarista ne mogu ono sto je u knjizi da prebace na film. Dobar deo knjige sastoji se od unutrasnjih monologa protagonista. Do najsitijih detalja unutrasnje samoanalize cak i najobicnijeg pokreta u svetu gde sve ima neki znacaj. Sta je posebno zanimljivo kod Hronika Dine. One se bave pre svega pitanjem religije. Bave se zivim mesijom koji hoda pred ljudima. Bavi se situacijom sta se desava kada bog, odnosno neko bozanstveno stvorenje postoji, kada se zna gde je, kada moze da se vidi. Kako bi se ljudi ponasali kada imas zivog Boga koji nije apstraktan pojam. Mnogo je detalja u knjizi, unutrasnji monolozi su pogledi na svet, drustvo. Knjiga se bavi i religijom i politickim sistemima i vladavinom, pokornoscu i karakterom naroda.I ovde taj SF deo knjige pada u drugi plan. Jedna od knjiga koja te bas tera da se zamislis i koja, po mom misljenju mora vise puta da sae procita. Da ne zaboravim, ovo je u nekim podzanrovimma jedan od prvih SF/ekoloskih zanrova. Bavi se i time kako promena klime, odnosno okruzenja, utice na ljude. Imi zaista svega. Hronike Dine, njegova sva tri dela, svrstao bih na prvo mesto kao filozofsko/politicki roman, pa tek nakon toga SF.

МГП
Posts: 502
Joined: Thu Feb 04, 2016 12:28 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby МГП » Sun Jul 30, 2017 11:50 pm

http://www.youtube.com/watch?v=ZBeAR9kbI2I
Riperu ili ko je već upućen, ima li istine u ovome?


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests