Сеобе

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Модератор
Posts: 252
Joined: Sat Jan 30, 2016 8:13 pm

Сеобе

Postby Модератор » Tue Feb 02, 2016 12:17 am

Једна од занимљивијих тема на старом форуму. Дискусија о животу и раду у иностранству.

Захваљујући једном форумашу, сачуван је део теме. Са овог линка можете скинути фајл са 67 страница те теме.

http://www.sendspace.com/file/5q9vlw

User avatar
penzos
Posts: 83
Joined: Sat Jan 30, 2016 7:13 pm

Re: Сеобе

Postby penzos » Wed Feb 03, 2016 8:55 pm

a mene baš zanimala serbud-ova priča iz amerike, i kad sam našao vremena da pročitam, nestade forum

rakija_crew
Posts: 52
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:17 pm

Re: Сеобе

Postby rakija_crew » Wed Feb 03, 2016 8:58 pm

A mene splicina :lol: Vratite temu splico lazove :mrgreen:

enbidzi
Posts: 12
Joined: Tue Feb 02, 2016 3:39 pm

Re: Сеобе

Postby enbidzi » Wed Feb 03, 2016 9:42 pm

ovde moze svasta da se nadje .

http://archive.org/web/

serBud
Posts: 28
Joined: Tue Feb 09, 2016 7:30 am

Re: Сеобе

Postby serBud » Tue Feb 09, 2016 8:13 pm

penzos wrote:a mene baš zanimala serbud-ova priča iz amerike, i kad sam našao vremena da pročitam, nestade forum


bice za par dana samo da uhvatim vremena

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Сеобе

Postby Далтон » Wed Feb 10, 2016 1:47 pm

Увек се радо сетим приче око оног лика из Јужне Кореје који је ср*о по форуму како тамо тече мед и млеко, док га нису шутнули са форума. Да се обавезно уради бекап и постави линк са тог дела форума.

Такође и БЦентрлеова прича са пустоловина из Норвешке, Шведске и обедовања из контејнера иза супермаркета са тамошњим цигањима. :mrgreen:
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Сеобе

Postby 1958 » Thu Feb 11, 2016 2:02 pm

Помињара wrote:Увек се радо сетим приче око оног лика из Јужне Кореје који је ср*о по форуму како тамо тече мед и млеко, док га нису шутнули са форума. Да се обавезно уради бекап и постави линк са тог дела форума.

Такође и БЦентрлеова прича са пустоловина из Норвешке, Шведске и обедовања из контејнера иза супермаркета са тамошњим цигањима. :mrgreen:


Pa u Koreji i jeste med i mleko, sta si ti mislio? Koja to nerazvijena tiranija jos lansira interkontinentalne rakete sa nuklearnom glavom i to radi probe!? Cini mi se da je Dzile njihov konzul on moze vise da kaze o tome.

Inace jel bio ko po amerikama, na onim vork end travelima pa moze nesto da kaze za i protiv?
Често одем до на село

serBud
Posts: 28
Joined: Tue Feb 09, 2016 7:30 am

Re: Сеобе

Postby serBud » Thu Feb 11, 2016 4:15 pm

E aj da napisem koju rec o zivotu ovde...Zapravo napisacu nesto osnovno a ako nekoga zanima nesto detaljnije neka pita.

Osnovne stvari sto se ticu cena i zivota su ovakve:

-pocetne satnice su na vecini poslova izmedju 10 i 13 dolara na sat. prekovremeni rad (sve preko 8 sati dnevno) se placa x 1,5. plate su jednom u 7 ili jednom u 14 dana, umanjene za oko 20% poreza. neki deo placenog poreza ti vrate na pocetku sledece godine.
-cene stanova variraju od lokacije, ali recimo da u iole pristojnom delu grada se moze naci jednosoban stan (50-70kv) za 800-900$.
-polaganje voznje je smejurija, test od 50 pitanja abcd sistem i krug oko zgrade bukvalno. dozvola se dobija za pola sata.
-neki iole normalan auto je oko 2000
-cena goriva je trenutno 2 dolara za galon (3,8l)
-cene hrane variraju ali priblizno su iste kao u srbiji. organska hrana je malo skuplja ali je prilicno bolja, npr ovo standardno meso i jaja su potpuno bezukusni.
-klopa u restoranima zavisi od renomiranosti restorana jelte ali recimo da je obrok izmedju 8$ i 30$, tu naravno ne racunam skuplje i restorane na boljim lokacijama. postoje i bafeti koji drze azijati i rade na pricipu svedskog stola, za 10 dolara jedes dok se ne useres tj koliko god mozes.

srba ima prilicno i dele se na tri ili cetiri grupe: starosedeoci, novodosli (vecinom ljudi dosli krajem devedesetih) i ova sad zadnja generacija, vecinom studenti koji su ostali ili vec na neke druge fore dosli. cetvrta grupa su deca starosedeoca i oni se druze sa ovim novodoslim koji su otprilike njihova generacija, mada neki iz te grupe su potpuno amerikanizovani te ih ne mozemo staviti ni u jednu grupu :mrgreen:

vecina muskaraca ovde iz druge i trece grupe vozi ili je vozila kamion, tu je jedina ozbiljnija lova ali to je prilicno krvav posao...zivis u kamionu, kuci si jednom mesecno na vikendu i vozis duz cele amerike. moze da se napravi otprilike soma ipo nedeljno ali ljudi prelaze po prosecno 5000 milja nedeljno da bi napravili te pare. malo je veca zarada kada imas svoj kamion ali onda su nesto i veci troskovi koje imas. da ne duzim puno oko kamiona, ako nekoga nesto zanima neka pita.

medju ovima iz prve dve grupe srba prave se razne kombinacije i prilicno se ne vole. ovde crkva ima najmanje ulogu crkve, vecinom su u vlasnistvima crkava i imanja i hale gde se prave svadbe, veselja, organizuje bingo itd od cega crkva uzima zaradu i to je jedan od nacina finansiranja. e sad svaka crkva ima upravni odbor blagajnika i predsednika. oko toga se prave razne kombinacije gde su najcesce sa jedne strane starosedeoci a sa druge novodosli. inace u crkvama su postavljene klupe, crkva se ne otvara svakim danom vec samo odredjenim danima i jos neke stvari koje mi se ne svidjaju ali uprkos tome ona ima jaku ulogu centra okupljanja srba i veze sa maticom. tu dolaze i ljudi koji su rodjeni ovde, koji ne znaju rec jezika ali bas zbog crkve imaju taj osecaj pripadnosti. plate svestenika su oko 50000-60000 godisnje + placena kuca + placen auto i svi troskovi za to dvoje + ove redovne usluge koje se naplacuju i kod nas u srbiji...sto je prilicno dobra plata.

amerikanci i amerika....ima svega, od najgore bede i geta, delova grada gde murija ne ulazi i gde se prijavi jedno od pet ubistava, do najvecih mogucih izdrkavanja koje mozete da zamislite. prosecan amer zivi van grada u kuci sa dvoristem, ima za sve sto mu treba. zaduzen je ali te dugove dok god radi moze da ih pokriva opusteno. problem moze nastati samo ako je iz bilo kog razloga sprecen da radi. krediti su jeftini i prilicno lako se dobijaju. primera radi nov auto 2016 godiste se moze uzeti za nekih 250$ mesecno sto mu dodje dve ipo dnevnice za nov auto, iliti kao kad bi kod nas rata za to bila tipa 3000 dinara. rata za neku prosecnu kucu mu je do soma dolara i cilj mu je da je do 50-60 godine otplati i posle bleji u penziji.
rasizam se ne pominje ali postoji itekako. meksikanaca ima pun kurac i tek ce ih imati, sa jedne strane su gotivci, vole da se zezaju, pozitivni su a sa druge strane zive kao cigani bukvalno, svaka porodica ima po 4-5 dece, nije im problem da zive u prikolicama ili u svakakvim stanovima gde ih se nagura ko zna koliko.
postoje bande i to je stvarno kao jebeni film...imaju crnacke i latino bande, po meni latinosi su dosta zajebaniji trenutno.

ajde da ne sirim pricu previse, to je to za sada pa ako bude nekih pitanja tu sam.

@1958 sta te zanima oko work$travela?

User avatar
Kockalone
Posts: 286
Joined: Sun Jan 31, 2016 8:54 pm

Re: Сеобе

Postby Kockalone » Thu Feb 11, 2016 7:49 pm

Ај да те питам ја нешто у вези ворк и травеле. Кад одеш преко њих добијаш визу на 4 мјесеца. Колика је шанса рецимо по истеку визе да нађеш неђе посао и колика је вјероватноћа да те неђе милиција цимне и демортује те назад?
Иначе, одавде баш масу људи иде преко тога преграма за Америку. Послови су углавном конобар, шанкер, хаускипинг, помоћни радник у кухињи и тако ти лошији послови. Сатница је просјечно 7-9 долара, мада има и више, постоји и могућност налажења другог посла, што већина људи која оде и уради. Један лик са којим се повремено дружим је био прошле године у Јуту, у неки национални парк. Примарни посао му је био хаускипинг, 15 соба је дневно имао, сатница 7 долара. Наравно било је ту и бакшиши, а плус је радио још као помоћни радник у кухињи и повремено продавао сендвиче и сувенире. Углавном брат је за 4 мјесеца донио неких 15так хиљада, мада је ишао са једном ђевојком која већ пар година иде(она је донијела округло 16 хиљада) , па га је ова добро упутила, а и он је за штекања пара рођен, па је за то тако добро прошао. И неки порез је имао који се враће, па од тога пореза може ове године да плати читав програм.

Екс Хул
Posts: 3
Joined: Tue Feb 09, 2016 4:46 pm

Re: Сеобе

Postby Екс Хул » Thu Feb 11, 2016 8:42 pm

Шта треба од папира за Америке, ако имам понуду за посао ? Значи имам гарант да ме чека сигурна шљака, али то је то. Других гаранција немам.

serBud
Posts: 28
Joined: Tue Feb 09, 2016 7:30 am

Re: Сеобе

Postby serBud » Thu Feb 11, 2016 8:46 pm

Nece cima te niko ako ostanes, osim ako te bas neko ne prijavi imigracionom. Policija nema pravo da ti gleda status jesi li legalno ili ilegalno, bitno je da imas ID koji ces svakako izvaditi za vreme trajanja programa. A sanse da nadjes posao su velike, posla generalno ima svugde da se nadje pogotovo tih nekih osnovnih.

@eks za koji tip vize zelis da konkurises?

Република Српска
Posts: 46
Joined: Wed Feb 03, 2016 6:07 pm

Re: Сеобе

Postby Република Српска » Thu Feb 11, 2016 11:12 pm

Сербуд...ти си оно бјеше преко зелене карте извучен за Америку?
Какве си ти гаранције добио по основу те карте, у смислу да ли ти је ограничен боравак на територији САД, и какви су ти услови да добијеш њихово држављанство? Да ли си морао имати некога у САД ко ће гарантовати за тебе? Да ли извлаче насумично учеснике или гледају по одређеним квалификацијама...? Хвала на одговорима :D
ОД МАЊАЧЕ ДО МАРИБОРА СВАКИ СРБИН У ЧЕТНИКЕ МОРА!

ex клемпави

User avatar
1748
Posts: 489
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:43 am

Re: Сеобе

Postby 1748 » Thu Feb 11, 2016 11:17 pm

Pa Splica mu je bio garancija :mrgreen: za razliku od gorkog ukusa koji je ostavio na ovaj forum, serBuda je ispoštovao maksimalno :lol: :D
Igrao sa drugom PES. Izgubio.
Dzojstik mu nije odgovarao.

serBud
Posts: 28
Joined: Tue Feb 09, 2016 7:30 am

Re: Сеобе

Postby serBud » Thu Feb 11, 2016 11:25 pm

Imam sva prava kao i drzavljani osim sto ne mogu da glasam i ne mogu da radim u policiji i ne mogu da se kandidujem na izborima, ova zadnja dva uslova mi posebno tesko padaju :mrgreen:
Nije mi ogranicen boravak, pet godina mi treba za drzavljanstvo a u tih pet godina moram da budem najmanje 6 meseci godisnje u americi. Kad se uzme drzavljanstvo mozes gde hoces da zivis.
Ne treba ti niko da garantuje za tebe, jedini uslov za ucesce na lutriji je da imas 4 godine srednje skole redovno zavrsene i da nisi osudjivan. Izvlacenje je rendom, lutrija...

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Сеобе

Postby lost&found » Fri Feb 12, 2016 12:00 am

serBud , gde zivis ? (ako nije tajna)

mungos
Posts: 339
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:43 pm

Re: Сеобе

Postby mungos » Fri Feb 12, 2016 2:13 am

Serbud je majanac-nomad, moto-bandit.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Сеобе

Postby riper » Fri Feb 12, 2016 8:58 am

Serbus i mene zanima gde zivis u Amerikama. Posto me ovde duze vreme interesuje fenomen bandi, imacu pitanja oko toga. Naravno ne mislim da si gengbenger, ali je neko ko zivi dovoljno blizu da prenese utiske. I naravno problem rasizma. Ali ne moras odmah da odgovaras. Izgleda da si trenutno jedini gasterbajter na forumu, dok se ostali ne vrate, pa odgovaraj na zivotna pitanja ljudi koji imaju planove da zapale. Za ove ostale price ima vremena.

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Сеобе

Postby Далтон » Fri Feb 12, 2016 4:14 pm

Чекај, зар се Сплића оно не бави шпедицијом у Канади? Јеби га, нисам сачувао оне селфије са њим.
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
pustinjska lisica
Posts: 434
Joined: Sun Jan 31, 2016 9:16 pm
Location: Пјонгјанг

Re: Сеобе

Postby pustinjska lisica » Fri Feb 12, 2016 7:30 pm

Сплића живи у Чикагу. Изузев ако се није преселио у међувремену, у шта не верујем, ал' ајде.
У реверу носим марамицу белу ја,
свака мене фрајла, свако ме девојче зна,
кад год ја сретнем лепе цурице целу им дадем,
а оне викну дај дуплирај душице.

марамица маркизет, мене воли цео свет
марамица маркизет, мене воли цео свет

serBud
Posts: 28
Joined: Tue Feb 09, 2016 7:30 am

Re: Сеобе

Postby serBud » Fri Feb 12, 2016 7:47 pm

U cikagu sam, a splica je u jednom manjem mestu 40-ak km od cikaga u severnozapadnoj indijani (SAO SZI indiana :mrgreen: )


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: Sevastopole and 19 guests