Тема за све и свашта

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby Rođaci » Thu Jan 12, 2017 9:15 pm

može

što se zastarelosti tiče, ona je pet godina i računa se tako kako je Čompika napisao - od prvog dana naredne godine

apsolutna nastupa za deset

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby SAO_Zeljin » Thu Jan 12, 2017 9:40 pm

čompika wrote:Jedno pitanje, možda bolje za pc kliniku, a možda i ovde, vezano za korišćenje piratskog softvera na mestu gde postoje provere.
Hoću na poslu da koristim portabl verzije Photoshopa i Ilustratora sa USB-a. Da li može ako bane inspekcija da se otkrije da su korišćeni ti programi?


Radio sam u nekoj stampariji jedno vreme. Od svog softvera koji imaju na nekih 7-8 kompjutera samo je jedan windows bio legalan, ostalo sve pirati. Tako da opusteno mozes da instaliras sve to posto ocigledno to niko ne proverava

User avatar
dennycrane
Posts: 265
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:27 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby dennycrane » Thu Jan 12, 2017 9:42 pm

...s tim sto cak i svaki jpg u sourceu ima da je radjen u fotosopu...

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Тема за све и свашта

Postby čompika » Thu Jan 12, 2017 9:56 pm

proveravaju poprilično, bio je već slučaj pre par godina, ali sa instaliranim programima bez licence. Mislio sam da ne ostavlja nikakav trag ukoliko vuče program sa USBa i ako nema nikakvih fajlova koji su kreirani sa njim na računaru.

User avatar
dennycrane
Posts: 265
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:27 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby dennycrane » Fri Jan 13, 2017 12:23 am

veliki je problem sto vecina programa "cinkare" kad se otvore.
odnosno, odmah pokusavaju da se vezu na neki server ako si online.
retko koji firewall to sprecava, comodo je jedan od retkih koji kad se postavi u "custom ruleset" pita za svaki program pojedinacno da li mu dozvoljavas pristup netu. ostali zvanicne programe pustaju da izlaze na net bez problema.
resenje bi moglo da bude virtuelna masina koja nema pristup netu, ali to je vec moja paranoja (mada, iskreno, koristim comodo i "custom ruleset").
sledeci nivo paranoje je da se zapitas da li postoji program koji bi sprecio da nsa udje u bilo koji komp (posebno win ili mac)...
takvo forensic ispitivanje je uglavnom preskupo, ali nije nemoguce - to da li si startovao portable verziju.
ali, evo, ovo ti je primer source-a .jpga koji je prosao kroz fotosop:

Code: Select all

ÿØÿá Exif  II*            ÿì Ducky       ÿí ,Photoshop 3.0 8BIM%                     ÿî Adobe dÀ   ÿÛ „   
#%'%#//33//@@@@@@@@@@@@@@@&&0##0+.'''.+550055@@?@@@@@@@@@@@@ÿÀ  °" ÿÄ ±                          !1AQaq"2‘B#3¡±ÁRbrÑC$áð‚4ñ¢%’²ScD5ÂsTd&      !1AQaq±Á‘¡"Rð2Br‚Ñáñb’²¢ÂÒ#âCScÿÚ   ? È»îrçVÇð—N,gYîq oJ$p¡2ÈÆÿ ¤î÷]iÞݝOöS¶’FÈdHØ«ð[ÎЛ€CÚ_RORR¸­û¹þjQŒ4`þåt© è¦ÓÝÖ‡¹Œa‘Ú4TŸ%ÎÄsòòlÏk‚9dšFácŸuÞ{î,´\¤Òfó·²,ç|M'𠃛3ò&n;*çuÑä2ƒ#/Áž)nÁÏÍ”XI*tç½Û¯Ì5<ŒãpEáJu–~ÛLٽςu 3ÿ å,í®ý¦j|Ë™Êkÿ ñ">˜è_ÿ EuÛü»ïìRT“/ È9·’ô8‘²LŽ j¹ÜNs‹Ü()éMæ=ÓLÜH¿mžúu+]´ÇHc…¡&g:yN
pa dalje...
kao sto vidis, ima oznaku fotosopa i "ducky" sto je, cinimise, oznaka za slike radjene za net.
za .jpgove mozes da korists jpgclean program (mrzi me sad da trazim link, ubaci u gugl).
ali, recimo, za fajlove iz ilustratora vec ne znam. a i ne znam koga bi ubedio da si .ai radio u nekom drugom programu... da li .svg ima nesto u source code-u nemam pojma...
stiv balmer je jednom davno objasnjavao da nisu najveci problem ljudi koji koriste piratizovan softver, jer oni kad-tad mogu da predju na legalan. problem su oni koji koriste besplatan (jer su oni naucili da zive bez njih)...

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby džile » Fri Jan 13, 2017 12:45 am

čompika wrote:proveravaju poprilično, bio je već slučaj pre par godina, ali sa instaliranim programima bez licence. Mislio sam da ne ostavlja nikakav trag ukoliko vuče program sa USBa i ako nema nikakvih fajlova koji su kreirani sa njim na računaru.


Ja sam na kraju morao sve to da instaliram, prvo je kao bilo da se koriste besplatni programi za sirotinju, ali ga jebi, bolje daj onda i komodor 64, instalirao sam fotošop, ilustrator, after effects, a u kurac,, ako upadne inspekcija iskačem sa laptopom kroz prozor, a ostali nek viču hvataj lopova koji ne radi ovde, jebem mu poreklo.

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Тема за све и свашта

Postby čompika » Fri Jan 13, 2017 1:31 am

dennycrane

Da, virtuelna mašina je dobro rešenje, dok sam studirao sve vežbe su rađene na virtuelnoj mašini, pitaj boga koliko se faks ogrebao za to...

džile
A koji je fazon naprimer da radiš sa svojim lap-topom? Da li možeš da kažeš da je tvoj lični, ili fazon sve pregledaju? Pretpostavljam da imaju popisan neki inventar računara koje bi trebalo da pregledaju?

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby džile » Fri Jan 13, 2017 1:56 am

čompika wrote:dennycrane

Da, virtuelna mašina je dobro rešenje, dok sam studirao sve vežbe su rađene na virtuelnoj mašini, pitaj boga koliko se faks ogrebao za to...

džile
A koji je fazon naprimer da radiš sa svojim lap-topom? Da li možeš da kažeš da je tvoj lični, ili fazon sve pregledaju? Pretpostavljam da imaju popisan neki inventar računara koje bi trebalo da pregledaju?


Može, kolega je tako radio. Sad, ne znam kakva bi bila situacija da te nahvata inspekcija u firmi i sa svojim laptopom, kapiram da bi te svakako ošurili.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: RE: Re: Тема за све и свашта

Postby Brdja » Fri Jan 13, 2017 2:17 am

džile wrote:
čompika wrote:proveravaju poprilično, bio je već slučaj pre par godina, ali sa instaliranim programima bez licence. Mislio sam da ne ostavlja nikakav trag ukoliko vuče program sa USBa i ako nema nikakvih fajlova koji su kreirani sa njim na računaru.


Ja sam na kraju morao sve to da instaliram, prvo je kao bilo da se koriste besplatni programi za sirotinju, ali ga jebi, bolje daj onda i komodor 64, instalirao sam fotošop, ilustrator, after effects, a u kurac,, ako upadne inspekcija iskačem sa laptopom kroz prozor, a ostali nek viču hvataj lopova koji ne radi ovde, jebem mu poreklo.

Šta će paleontologu laptop na poslu?
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby džile » Fri Jan 13, 2017 2:37 am

E moj Brđo, muka poćerala.

fedayn82
Posts: 144
Joined: Sun Feb 14, 2016 7:08 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby fedayn82 » Fri Jan 13, 2017 3:16 am

Drugar radi sistemsku administraciju u jednoj firmi i striktno se pridrzavaju regulativa vezanih za softver i za licence i tako jedan od kolega instalirao Ccleaner na racunaru, nedugo zatim upala inspekcija, navatali prestupnika i osurili firmu za par desetina soma rsd.

Da, virtuelna mašina je dobro rešenje, dok sam studirao sve vežbe su rađene na virtuelnoj mašini, pitaj boga koliko se faks ogrebao za to.

Vecina softvera i licenci su besplatni za obrazovne institucije, nema virtuelna masina veze sa tim.
Ниси храбар као Јагода!

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: RE: Re: Тема за све и свашта

Postby Brdja » Fri Jan 13, 2017 10:23 am

džile wrote:E moj Brđo, muka poćerala.

Image
Image
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby džile » Fri Jan 13, 2017 12:07 pm

A Tito bravar pa je mogao da svira klavir, to ti nije čudno, a? :D

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby ultrastito » Fri Jan 13, 2017 1:00 pm

nisam ja bravar, ja zavrsio brodogradnju i ne znam da sviram klavir :mrgreen:
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Тема за све и свашта

Postby čompika » Fri Jan 13, 2017 1:02 pm

džile wrote:
čompika wrote:dennycrane

Da, virtuelna mašina je dobro rešenje, dok sam studirao sve vežbe su rađene na virtuelnoj mašini, pitaj boga koliko se faks ogrebao za to...

džile
A koji je fazon naprimer da radiš sa svojim lap-topom? Da li možeš da kažeš da je tvoj lični, ili fazon sve pregledaju? Pretpostavljam da imaju popisan neki inventar računara koje bi trebalo da pregledaju?


Može, kolega je tako radio. Sad, ne znam kakva bi bila situacija da te nahvata inspekcija u firmi i sa svojim laptopom, kapiram da bi te svakako ošurili.

To i pitam, sedimo u firmi sada, i uključen mi je regularni desktop računar, a radim i na svom laptopu nešto deseto sa piratskim softverom, i on upadne, jel ima pravo da gleda moj lični lap top?

Bolesni^od^ljubavi
Posts: 846
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:21 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby Bolesni^od^ljubavi » Fri Jan 13, 2017 1:34 pm

Meni su se jednom najavili da će doći i u medjuvremenu sam sakrio i destkop računar i lap top pa nisam dobio kaznu, ne znam kako bi bilo da upadnu iznenada. Doduše to je bilo pre 5 godina, verovatno da je to sad oštrije. A sada imam 4 piratska i ni 1 sa original windowsom i tako već godinama pa šta mi Bog da.

User avatar
dennycrane
Posts: 265
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:27 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby dennycrane » Fri Jan 13, 2017 2:37 pm

jbg, fora je sto su ljudi navikli kod nas da imaju fotosop na kompu i da ga koriste da kropuju sliku... realno, to je profesionalni alat kao i sve drugo. ni jedan majstor ne ocekuje da dobije makitu za dzabe. ako ti treba nesto za obradu slika za kucnu upotrebu, imas besplatne paint.net i gimp (mogu i za ozbiljne stvari da se koriste).
sada realno ni fotosop nije skup - ako ti je to profesija. mesecna pretplata je 20ak evra, za sve programe valjda 50-60 ili tako nesto. i to uvek najnovija verzija, a ne ova stara nekoliko godina.
toliko je ljudima racun za mobilni, pa ne traze da ga ne plate. preko za tu cifru niko nece ni komp da ukljuci, a ne da radi nesto.

User avatar
Џими Заказака
Posts: 187
Joined: Mon Feb 29, 2016 9:58 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby Џими Заказака » Fri Jan 13, 2017 2:39 pm

Нама су у фирми били пре пар година, на брзину смо побрисали све што смо имали од пиратерије (углавном Адобе-ова прича, Фотошопови, Илустратори, Дримвивери и слично). Међутим, у стању су да ухвате да је нешто било на рачунару и обрисано недавно. Не све додуше, али пар програма су нам тако нашли. Ал' ајде, пошто је фирма повећа, а радило се тек о неколико рачунара са по 1-2 програма, вероватно не бисмо имали никакве последице да нисмо пали на тоталној глупости. Наиме, већина рачунара је имала винрарове, потпуно легално скинуте и никоме није пало на памет она упозорења што искачу после неког времена (кад морате да кликнете један од бројева 1,2 и 3 да уђете у програм после истека пробног периода) и потпуно смо превидели да то у суштини није бесплатан софтвер. Нисмо попили пријаву, али смо били у обавези да купимо немали број лиценци.

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby 1958 » Fri Jan 13, 2017 2:53 pm

Linux je djabe, nema licenci i tih placanja.
Често одем до на село

User avatar
Чомбе
Posts: 1156
Joined: Sat Feb 13, 2016 10:21 pm

Re: Тема за све и свашта

Postby Чомбе » Fri Jan 13, 2017 2:55 pm

Зар није једноставније да пређете на линукс сви који имате те проблеме? Убунту је скроз једноставан за коришћење што би рекли компјутераши јузер френдли.


претече ме колега :mrgreen:


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests