Војска и војне теме

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
нуклеарни удар
Posts: 296
Joined: Sat Jan 30, 2016 11:17 pm

Re: Војска и војне теме

Postby нуклеарни удар » Tue Sep 29, 2020 12:18 pm

Ево солидан прилично објективан текст са адванс хр

ORUŽANI SUKOB ARMENIJE I AZERBAJDŽANA:

Gorski Karabah od Staljinove izdaje do aktualne eskalacije - obrambeni sporazumi su već potpisani, Turska i Rusija mogu ući u vrući rat, a za Europu bi to bila najhladnija zima

Nemir se vratio na Kavkaz - u vrijeme pisanja ovog teksta u najnovijim sukobima Armenije i Azerbajdžana ubijeno je više od 20 vojnika. Sukob je eskalirao jučer, ali se nije smirio kroz noć, traje i dalje. Tko je prvi zapucao na koga nemoguće je reći jer obje strane se međusobno optužuju za istu stvar. Ali govorimo o konfliktu gdje je prvo pucanje počelo prije još 30 godina, odnosno po raspadu Sovjetskog Saveza. Ovaj sukob stoga ima i jednu povijesnu dimenziju (činjenica da govorimo o kršćanskoj Armeniji i muslimanskom Azerbajdžanu to dodatno pojačava), ali i jednu vrlo recentnu geopolitičku - naime, sporni prostor oko kojeg se sukobljavaju ove dvije zemlje, Gorski Karabah, je zapravo koridor kroz koji prolaze važni plinovodi i naftovodi do europskog i svjetskog tržišta. Samim time možemo unaprijed konstatirati da će ovaj sukob, ako se rasplamsa, imati veće pobjednike i gubitnike no što su nacionalne i sporne granice Armenije i Azerbajdžana.

Sudeći prema zadnjim informacijama ovo je najveći sukob između ove dvije bivše sovjetske republike od 2016. godine, dakle veći od onog okršaja koji je nekoliko dana trajao u srpnju ove godine.

Dvije zemlje se dakle sporadično sukobljavaju oko Gorskog Karabaha već desetljećima, ali ovo je sukob potencijalno veći od njih jer može uvući dvije sile - Tursku i Rusiju. No, ostanimo prije još neko vrijeme u Gorskom Karabahu.

Zemljopisni položaj ove regije je "kao stvoren" za sukob koji će trajati desetljećima. Očekivano, riječ je o još jednom konfliktu gdje etnička i religijska pripadnost vode glavnu riječ. Naime, u vrijeme SSSR-a unutar sovjetskog socijalističkog Azerbajdžana postojala je autonomna oblast Gorski Karabah. Zašto? Zato jer na ovom prostoru žive većinom etnički Armenci, koji su kršćani, a ne Azeri koji su muslimani (velikom većinom šijiti). Prostor ove drevne uzvisine ima, kako bi se i očekivalo, dugu i burnu prošlost. Armenci ovdje žive od vremena prije Naše ere, no u 7. stoljeću dolazi do prodora muslimanskih snaga, još prije toga ovdje se drevna Armenija dijeli između Rimskog Carstva i Perzije.

Početkom 19. stoljeća gospodar na Kavkazu postaje Rusko Carstvo, a na prostoru istog i šire, stotinjak godina kasnije nastat će Sovjetski Savez pod kojim će se naći (ne odmah nakon Oktobarske revolucije, ali uskoro) i današnja Armenija i današnji Azerbajdžan.

Još za vrijeme Prvog svjetskog rata Armenci su se našli u vrlo teškom položaju jer Armenski genocid, kojeg turske vlasti ni danas ne priznaju otvoreno (bar ne što se tiče magnitude i terminologije), počinje već za vrijeme rata, a intenzivirat će se naglo nakon kraja i pred završetak Prvog svjetskog rata kada na ruševinama Otomanskog carstva nastaje nova Turska Republika. Brojke, dakako, variraju, no procjenjuje se kako su turske snage ubile više od milijun Armenaca. Brojne zemlje diljem svijeta - uključujući SAD, Rusiju, Njemačku - smatraju da je nad Armencima počinjen genocid. Iako se na Tursku vrši pritisak da prihvati tu povijesnu činjenicu, njihov nacionalistički predsjednik Erdogan gotovo sigurno nema takvu namjeru.

Sve u svemu, u to vrijeme nakon Prvog svjetskog rata Armenija je u isto vrijeme već ratovala s Azerbajdžanom zbog, između ostalog, i regije Gorski Karabah. Situaciju će "smiriti" sovjetski boljševici koji će zauzeti cijeli prostor - prvo Azerbajdžan 1920., a zatim i Armeniju 1921.

Da bi što lakše nagovorili Armence da prihvate novu komunističku vlast Sovjeti su im doslovno obećali da će prostor Gorskog Karabaha doći pod njihovu kontrolu. Armenci su pristali te su sa Sovjetima potpisali sporazum kojim pristaju na "privremenu okupaciju" njihove zemlje dok se konačno rješenje ne pronađe. Dakako, taj "privremeni" aranžman pretvorit će se u šest desetljeća Armenije pod SSSR-om.

No, to samo po sebi nije uzrok spora - glavni problem stvorio je ni više ni manje nego sovjetski lider Josif Staljin. Naime, kako i znamo, Staljin na vlast dolazi nakon Lenjinove smrti 1924., a u vrijeme kada su Armenija i Azerbajdžan (kao i njegova obližnja rodna Gruzija) ukomponirane u sastav SSSR-a on je bio glavni dužnosnik u tadašnjem kavkaskom birou (kavbiro). Staljin i drugi zaduženi za novu sovjetsku sudbinu Kavkaza, rekli su Armencima da će napokon dobiti kontrolu nad Gorskim Karabahom, uzvisinom koja Armencima nema samo zemljopisnu već i veliku povijesnu važnost. Ovdje su se kršćanske snage stoljećima odupirale muslimanskim invazijama (što uspješno, što ne).

Ali Staljin je prevario Armence i dao je Gorski Karabah Azerbajdžanu! Zašto? Samo da im napakosti? Ne, iza odluke, odnosno izdaje dogovora između Boljševika i Armenaca, stajao je konkretan razlog. Naime, Staljin je na ovaj način želio izaći Turcima u susret. Zašto Turskoj i zašto po cijenu armenskih interesa? Zato što su boljševici u to vrijeme još uvijek imali velike planove za Tursku vjerujući da će se također pridružiti komunističkom bloku (što se, dakako, nikad nije dogodilo, a Turska kasnije postaje i NATO članica te zbog američkog postavljanja nuklearnih raketa u Tursku početkom 60-ih godina izbija opasna Kubanska raketna kriza).

Dakako, znajući da će u Armeniji buknuti pobuna ako Gorski Karabah tek tako predaju Azerima, Staljin je odlučio da će se Gorski Karabah proglasiti autonomnom oblasti (ali i dalje u sastavu Azerbajdžana).


Kompleksna geografija Armenije i Azerbajdžana. Krenimo redom - crvena zona predstavlja glavni fokus ovih sukoba, šumsko-planinsku regiju Gorski Karabah u kojoj velikom većinom žive Armenci te se nalazi pod armenskom kontrolom. Siva zona oko Gorskog Karabaha je pak teritorij koji se također nalazi pod armenskom kontrolom. Jasno, Armenci su ga 90-ih okupirali kako bi se Gorski Karabah i fizički spojio s ostatkom Armenije jer bi inače ostao okružen Azerbajdžanom. Zanimljv detalj je i regija Nahičevan na jugozapadu Armenije - naime, riječ je o još jednoj pokrajini koju je Staljin početkom 20-ih dao Azerbajdžanu kako bi udovoljio Turskoj. Na prostoru Nahičevana, danas azerske eksklave, živi oko 400,000 Azera i gotovo nijedan Armenac (službeno: šestero Armenaca). Gledajući kartu poprilično je jasno da je Staljin "zakuhao" ovaj konflikt kojem se ne nazire kraj sada već 100 godina (iako je za vrijeme SSSR-a vladao mir).

Očekivano, idućih desetljeća vladao je mir. Cijelim prostorom čvrsto je vladala Moskva i nije bilo prostora za etničke ili vjerske sukobe. No, kada se SSSR počeo urušavati krajem 80-ih počeli su se javljati nacionalistički pokreti na svim stranama.

13. veljače 1988. u glavnom gradu još uvijek autonomne oblasti Gorski Karabah, Stepanakertu, etnički Armenci izlaze na ulice i traže ujedinjenje Gorskog Karabaha s Armenijom. Nekoliko dana kasnije Armenci masovno izlaze i na ulice Erevana, glavnog grada Armenije. 20. veljače sovjetsko narodno vijeće u Karabahu kreće u potez bez presedana u tadašnjem SSSR-u - glasaju za izlazak iz Azerbajdžana i prebacivanje u teritorij Armenije. Glasaju 110 prema 17 na lokalnom narodnom vijeću. No, Moskva svjesna sve napetijih situacija, odbacuje takvu lokalnu odluku.

Ali, prekasno je za smirivanje. Uskoro dolazi do direktnih konfrontacija između Armenaca i Azera. Prvo se sukobljavaju prosvjednici, pa se napadaju sela, pa se sukobljavaju policije, i odjednom imamo situaciju koja podsjeća na ratno stanje. Armenci se masovno sele iz Azerbajdžana natrag u Armeniju, ali status Gorskog Karabaha sada je razapet između Erevana, Bakua i Moskve. Te 1988. tamo živi oko 200,000 ljudi, od toga većina su etnički Armenci, oko 76%, Azeri predstavljaju 23% dok su preostalo ruske i kurdske manjine.

Sovjetski Savez se raspada, a 10. prosinca 1991. Armenci u Gorskom Karabahu izlaze na referendum (kojeg Azeri bojkotiraju) te proglašavaju neovisnu državu - Gorski Karabah.

Izbija rat, a SSSR-a više nema. Na terenu vlada kaos. Obje zemlje u sklopu sukoba uzimaju plaćenike iz Rusije i Ukrajine, a na stranu Azera stižu i mudžahedini iz Afganistana kao i islamistički borci iz Čečenije. Rusi pak šalju tenkove i pomoć Armencima.

Rat će potrajati do 1994. kada će uz posredništvo Rusije i OESS-a biti potpisano primirje.

Kako je rat završio? S nekoliko tisuća mrtvih sa svake strane. Za vrijeme sukoba raseljeno je oko 700,000 Azera i oko 500,000 Armenaca. Gorski Karabah završio je u potpunosti u rukama Armenaca (uz još komad azerskog teritorija kojeg su osvojili uokolo). Gorski Karabah je tako danas de-facto neovisna država, a može se reći i da je de-facto dio Armenije. No, nema međunarodno priznanje - svijet i dalje ovaj prostor smatra de-jure teritorijem Azerbajdžana.

I gdje smo sad? Nismo se puno pomakli od primirja iz 1994. godine. Azerbajdžan i dalje smatra Gorski Karabah okupiranim teritorijem dok je za Armence, kako one u Armeniji tako i one u samom Gorskom Karabahu (gdje ih danas živi oko 180,000) ovo gotova stvar - regiju mogu smatrati neovisnom državom, mogu je smatrati dijelom Armenije, ali jedno definitivno ne: dijelom Azerbajdžana.

Kroz cijelu povijest - uključujući i trenutke prodora Perzijanaca, Mongola, Rusa... Gorski Karabah je gotovo uvijek bio armenski teritorij (uz druge narode bili su većina), ovdje oduvijek žive Armenci. I u tim najtežim periodima povijesti ovdje je egzistirala neka armenska država, militarizirana i najčešće neovisna.

Azerbajdžan je u tom kontekstu relativno nova država, osnovana tek 1918. (do tada se naziv Azerbajdžan koristio samo za sjevernu iransku pokrajinu). Kako smo i spomenuli, neovisnost Azerbajdžana nije trajala dugo jer već 1920. ih preuzima SSSR. Azeri su inače turkijski narod, drugi najveći turkijski narod (nakon samih Turaka, dakako, no za razliku od Turaka koji su većinom suniti, Azeri su većinom šijiti).

Kako smo i spomenuli na početku, ovo je sukob koji je veći od ova dva naroda jer iza svakog od njih stoji po jedna jaka sila - iza Armenaca Rusija, iza Azera Turska. Ako pritom podsjetimo i na činjenicu da se Rusi i Turci već nalaze na oprečnim stranama u Siriji i Libiji, ovo bi mogao biti sukob koji će dodatno testirati njihovu diplomaciju koja opstaje, barem prema vani.

Mali teritorij, planinski, šumski, bio bi velikim, igračima posve nezanimljiv da nije riječ o iznimno važnom energetskom koridoru. Naime, veliki naftovod i plinovod prolaze blizu regije Gorski Karabah. Kada bi se sukob proširio i na taj dio, što je lako moguće, bila bi ugrožena opskrba energije koja preko Azerbajdžana stiže iz Kaspijskog mora. Takav scenarij, sada pred nadolazeću jesen, mogao bi izazvati opasnu krizu na tržištu energenata, naročito u Europi.

Ali zašto dolazi do sukoba baš sada? Puno je razloga, nagomilana napetost možda je i najveći, no pritom valja spomenuti i to kako azerske vlasti već godinama podgrijavaju nacionalističku retoriku te se poziva na oružano preuzimanje Gorskog Karabaha, ove de-facto armenske enklave unutar Azerbajdžana.

Glavna pak činjenica koju valja imati na umu dok pratimo razvoj ovog sukoba je ova - Rusija ima vojni pakt s Armenijom, Turska ima vojni pakt s Azerbajdžanom. Ako ne dođe do brzog smirivanja ovaj sukob mogao bi lako uvući Rusiju i Tursku u direktan okršaj - a to je pak nešto što je "u zraku" već godinama. Zapadnim silama, koje su jako zabrinute zbog "pretjerano bliskih" odnosa između Moskve i Ankare, takav scenarij možda bi odgovarao, ali opet više SAD-u nego Europi koja strahuje da bi u takvom slučaju mogla završiti u situaciji da očajnički ovisi o ruskoj energetici (jer da rat zaista preraste u sukob Rusije i Turske veliko je pitanje tko bi završio kao pobjednik)!

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Wed Sep 30, 2020 10:56 pm

Da li ima iko da je procitao ovoliki tekst ? Unistavas temu brate. Ako si vec procitao toliki tekst onda radije baci neku kracu analizu i svoje vidjenje desavanja.. Pa da se onda razvuce prica ako ima jos zainteresovanih (a vjerujem da ih ima).

U svakom slucaju, cini se da je ovo odavno zamrznuti konflikt, gdje je vec bilo i carki i ratovalo se u proslosti. Meni je nekako ovo iznenada doslo, mada sam negdje citao izjavu nekog naseg ambasadora koji kaze da se tamosnja javnost vec mjesecima spremala za rat.. Nerealno mi je kako uvijek ove relativno siromasnije zemlje tako olako zarate medju sobom. Slucajno il ne ?

I da li postoji (uopsteno) bilo sta licemjernije od izrazavanja zabrinutosti ovih olosa sa zapada..

НАКАЗА
Posts: 4
Joined: Mon Nov 25, 2019 4:52 pm

Re: Војска и војне теме

Postby НАКАЗА » Sat Nov 14, 2020 2:00 pm

Gde je nuklearni udar sa upisima o Nagoro Karabahu.. na kraju ispade da su ih Azeri odvalili. Jermenima ostalo manje od trecine karabaha... i jos su izgubili neke teritorije nevezane za sukob prema sporazumu ...

User avatar
нуклеарни удар
Posts: 296
Joined: Sat Jan 30, 2016 11:17 pm

Re: Војска и војне теме

Postby нуклеарни удар » Sat Nov 14, 2020 2:18 pm

НАКАЗА wrote:Gde je nuklearni udar sa upisima o Nagoro Karabahu.. na kraju ispade da su ih Azeri odvalili. Jermenima ostalo manje od trecine karabaha... i jos su izgubili neke teritorije nevezane za sukob prema sporazumu ...

Кад су шуровали са французима па им Путин одвалио васпитну

НАКАЗА
Posts: 4
Joined: Mon Nov 25, 2019 4:52 pm

Re: Војска и војне теме

Postby НАКАЗА » Sun Nov 15, 2020 9:11 am

нуклеарни удар wrote:
НАКАЗА wrote:Gde je nuklearni udar sa upisima o Nagoro Karabahu.. na kraju ispade da su ih Azeri odvalili. Jermenima ostalo manje od trecine karabaha... i jos su izgubili neke teritorije nevezane za sukob prema sporazumu ...

Кад су шуровали са французима па им Путин одвалио васпитну



pre bih ja rekao da je njima svima Erdogan opalio samar.. jer ne bi Azeri bez njega krenuli... A Putin gleda biznis prodajja oruzja gasovod i pustio jermene niz vodu.

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Tue Nov 17, 2020 5:25 pm

Pričao sam sa jednim dečkom koji je prije radio u vojsci i tad na početku svega ovoga mi je opušteno govorio da će ih Azerbejdžan rasturiti. Da li je to još jedna smicalica vladajućih garnitura da bi se malo zamazale oči narodnim masama ? Koliko sam upratio nešto po internetu (mada kome vjerovati) jako se loše živi u obe države.
A Vlado Putin pušta lagano niz vodu dosta svojih država. Da li postoji negdje podataka ili ga neko ima u glavi, gdje su to pobjedile države koje je podržavao Putin i Rusija a gdje su izgubile ? Koliko me sjećanje služi skoro nigdje, ali priznajem nisam baš 100% u materiji.

НАКАЗА
Posts: 4
Joined: Mon Nov 25, 2019 4:52 pm

Re: Војска и војне теме

Postby НАКАЗА » Tue Nov 17, 2020 8:47 pm

ElPadrino wrote:Pričao sam sa jednim dečkom koji je prije radio u vojsci i tad na početku svega ovoga mi je opušteno govorio da će ih Azerbejdžan rasturiti. Da li je to još jedna smicalica vladajućih garnitura da bi se malo zamazale oči narodnim masama ? Koliko sam upratio nešto po internetu (mada kome vjerovati) jako se loše živi u obe države.
A Vlado Putin pušta lagano niz vodu dosta svojih država. Da li postoji negdje podataka ili ga neko ima u glavi, gdje su to pobjedile države koje je podržavao Putin i Rusija a gdje su izgubile ? Koliko me sjećanje služi skoro nigdje, ali priznajem nisam baš 100% u materiji.


Pa evo kako ja to sve vidim kad citam i gledam po netu razne vesti. Erdogan je nesto poput Tita i bivse jugoslavije.. igra izmedju istoka i zapada ucenjuje i jedne i druge da ce preci na suprotnu stranu kao sto je i Tito radio i tada je jugoslavija dobijala kesh i od jednih i od drugih i pusteno joj je da bude lider nesvrstanih, nesto slicno sada ovaj radi(azerbejdzan sirija tuce kurde gde stigne) a Putin gleda biznis prodaju oruzja i ekonomiju Rusije naravno, dogovorio sa Turskom tok jer kesh je kesh ekonomija je ekonomija. Ovde Jermeni kao mi naivni da ce ih neko braniti na lepe oci. da bi ih neko branio oni treba nesto da ponude a nemaju nista tako da su pusteni niz vodu. politika jepolitika tako je to nema tu ljubavi ma koliko se kao narodi voleli i postovali i bili bratski narodi srbi i rusi. pa zasto je Putin odbranio Siriju. zbog baze na mediteranu. jer je to jedin a ruska vojna baza na mediteranu. da je tako dokaz ti je irak koji je susedna zemlja sa sirijom nisu mrdnuli dok su ih ameri kidali . svako tu gleda svoj interes.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Nexon » Wed Nov 18, 2020 11:14 am

Ердоган излгеда само побеђује код ретардираних ботова из србије и региона и њихових сапатник ретардираних медија.
Турска економија се распала. У Сирији је попушио један влики фалус. У Медитерану такође.
Нагорно-Карабах, премијер Јерменије дошао на власт пре пар година и почео да окреће земљу од Русије, нешто као што се у Србији ради већ дуже време. Е онда крене акција Азера уз помоћ Турака јер је бркати дебил из Анкаре свуда подувао и губи популарност кући јер му се привреда распада. Руси зауставе акцију Азера средином октобра када Јермени држе већи део Н-К. Премијер Јерменије осокољен подршком неких са запада одбије примирје и настави рат. На крају је молио Русе да спасу шта се спасити може.
То је тако када верујеш западу који је у паду и то се неће зауставити. Од Грузије, Украјине, Белорусије, Сирије до Венецуеле, све су порази запада.
Повратиће ће они нешто али тренд је јасан, њихова моћ дугорочно слаби.

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Wed Nov 18, 2020 12:01 pm

Nexone daj nam dokaze za Mediteran i Siriju.

U Turskoj se svakako ne živi dobro, što su jasno pokazali i izbori u tri najveća grada (mahom je konzervativna politika od strane Erdogana pa su kao i kod nas sela i gradići uglavnom uz konzervativnog vladara), ljudi nisu zadovoljni i mnogo je Erdoganovih otvorenih protivnika (što sam se i uvjerio iz prve ruke).
Takođe, u Rusiji se ne živi dobro - imam jednog poznanika koji je bio na masteru, mislim, u tipa Nižnjem Novgorodu i to zajedno sa djevojkom (IT firma je u pitanju) radio je za nekakva ruski Gugl i u tripu je da se vraća, jer se jako loše živi a cijene su dosta visoke, pogotovo Moskva i Petrovgrad tu je tek šurenje.
U obe države se vodi slična politika kao kod nas, samo što je kod njih još radikalnije - nema protesta, nacionalizam, strah od zapada i slične stvari, ali to jednostavno više ne pije vodu očigledno jer od toga da će nam zapad uradit ovo ili ono neće pomoći da se preživi do kraja mjeseca.. Ne kažem da je zapad spas, ali definitivno ni ove politike nisu nešto efikasne. Čini se da je negdje između najbolja opcija, ali nje bar u Evropi nema.
Tako da, možda sam malo subjektivan, ali čini mi se da je ovo bilo čisto mazanje očiju i rat za svoj džep i ni za šta drugo.

Nexon
Posts: 2370
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Nexon » Wed Nov 18, 2020 12:27 pm

Доказ је зид који су морали да изграде према Сирији а сведени су по утицају на Идлиб где их Руси ошамаре по потреби када се превише курче, па им рокну преко 30 официра и специјалаца у једном нападу. Па се они као нешто куробецају. Да се жели рокнули би их преко курда у року од одмах.

Лепо је када човек има познанике. Је л су твоји познаници отишли можда до западног Сибира где су плате 1000-2000 евра и где радници из Србије иду да раде? Хладно али стандард.

Е, сада може у Србији лепо да се живи као ретардирани бот разних изнајмљивача. Не мислиш много него радиш по смерницама. Углавном, западни утицај ће да слаби. Биће ту неких као успеха али дугорочно запад иде доле. И то је тако, не помажу ни ботови, ни новци од донација и грантова за испирање мозга по Србији. То је тако, небитно шта се дешава у Србији.

Много вам помажем са овим писањем пошто сте направили срање од овога форума. Ја сам пак сентинеманталн па се сећам негдашњих дана па што да не.

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lost&found » Wed Nov 18, 2020 12:57 pm

U Siriji je Turska dobila manje vise sta je i htela - sprecila stvaranje kurdske drzave, na severu napravili tampon zonu (Idlib, Afrin i istocni deo koji je pod "kurdskom" kontrolom), plus crpe placenike iz tih oblasti da se bore za njihoveinterese od Libije do Ngorno-Karabaha.
Sto se Libije, tj Mediterana tice, spasili su GNA tj vladu iz Tripolija od skoro pa sigurnog pada.
Dovoljno je pogledati mapu od prvog aprila 2020:
https://libya.liveuamap.com/en/time/01.04.2020

I danas:
https://libya.liveuamap.com/

Za ekonomiju se slazem, dovoljno je samo pogledati tursku Liru danas i pre 10 godina u odnosu na Euro ili Dolar. Erdogan verovatno konta da ce na krilima ovih vojnih intervencija produziti svoju vladavinu uprokos ekonomskom krahu

НАКАЗА
Posts: 4
Joined: Mon Nov 25, 2019 4:52 pm

Re: Војска и војне теме

Postby НАКАЗА » Wed Nov 18, 2020 7:44 pm

Ovaj NEXON ima stav ako neko ne misli koa on odmah je retard i bot. druze prvi si ti zatupljena botina pratim vec duze vreme tvoje upise u vezi politike lupetas gluposti u vecini slucajeva. pod 1. za mediteran sam reako za Putina da je uleteo u rat u siriji zbog baze u Latakiji( sto rusija nije uletela u rat za irak>? naravno kad nemaju interese. poenta tog sto sam napisao je da samo mi ovde mislimo da ce nas neko braniti na lepe oci. da bi te neko stitio moras d aplatis i nest za uzvat da das) jedine ruske baze na mediteranu. jer u drugom slucaju mora daprlazi kroz bosfor i dardaneli to mu je drugi mnogo duzi put . po ceu je erdogan popusio u siriji. uleteo u sever sprecio kurde da se spoje sa kurdima u turskoj i trase nezavisnost i otcepe deo turske. pre toga drgovao sa isilom uzmao naftu i preprodavao i oruzje. sa putinom dogovorio s400 u karabahu otvoreno stao na jednu stranu i uradili su sta su hteli. i tok. evropu ucenjuje sa izbeglicama. lik balansira izmedju amerike i rusije.

naravno da ce turska pasti i da ce to biti bolno za njih kao sto je pala i jugoslavija .. jer je tito slicnu stgvar radio surovao i sa jednima i sa drugima

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Војска и војне теме

Postby савабјан » Wed Nov 18, 2020 9:07 pm

Čekaj, jel me jebe neko ili je čovek napisao da idu naši ljudi da rade u sibir i da je tamo standard? :lol:
Pa idu takvi kao mićara i slični, propali kladioničari i alkoholičari u dugovima jebote život. Ko je normalan tamo otišao da radi??? :lol:
Jebem ti budalu šta čovek piše, idu ljudi da rade na minus 50 za soma i po evra i to je kao dobar posao.
U suštini išli bi ljudi naši i u kanadu na fišering da zarade dva puta toliko, ali niko nema interesa da ih šalje tamo jer ne može da se ugradi 5x kao u smrdljivoj, korumpiranoj banani državi rusiji, isti su kurac kao mi. Da im nije tog gasa i tolikog prostranstva, gora šupa bi bili od nas. Volim Ruse i Rusiju, ali druže ne mešaj babe i žabe, baš si se israo sada kao što i inače sereš. Ali sad si mu jebao kevu.

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Смех младића » Thu Nov 19, 2020 12:39 am

савабјан wrote:Čekaj, jel me jebe neko ili je čovek napisao da idu naši ljudi da rade u sibir i da je tamo standard? :lol:
Pa idu takvi kao mićara i slični, propali kladioničari i alkoholičari u dugovima jebote život. Ko je normalan tamo otišao da radi??? :lol:
Jebem ti budalu šta čovek piše, idu ljudi da rade na minus 50 za soma i po evra i to je kao dobar posao.
U suštini išli bi ljudi naši i u kanadu na fišering da zarade dva puta toliko, ali niko nema interesa da ih šalje tamo jer ne može da se ugradi 5x kao u smrdljivoj, korumpiranoj banani državi rusiji, isti su kurac kao mi. Da im nije tog gasa i tolikog prostranstva, gora šupa bi bili od nas. Volim Ruse i Rusiju, ali druže ne mešaj babe i žabe, baš si se israo sada kao što i inače sereš. Ali sad si mu jebao kevu.


Tvoja definicija "normalnog" koja je?Mora biti iz kruga dvojke i privatni fax,sta?Gde ti zivis druze,na tik toku?

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Војска и војне теме

Postby савабјан » Thu Nov 19, 2020 1:09 am

Gde ti živiš druže, to me zanima? Nisi valjda i ti branitelj Sibira i izrabljivanja Srba za smesne pare?
Pa tamo niko nije otisao na duze sem koga je ili cekala do jaja šljaka jer ima vezu, ili ga je neka muka naterala, pa da mora.
Ovo ostalo bolje ne spominjati.
Kakav krug dvojke, gde sam spomenuo bilo šta od toga što si naveo?

Otišao bih i ja da me muka natera, ali da idem da spavam u nekoj vukojebini sa deset ljudi od kojih se sedam ne kupa u istoj sobi, da mi isporuka potrepština stiže hilikopterom, da mogu da kurac umočim jedino u neku rusku babu kuvaricu ili u neko dupe, itd, da šljakam na - 50 da krivim kosti za 1500e, pa gledao bih da to traje što kraći period.
Pre bih prao sudove u Nemačkoj na crno za 1500e.

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Војска и војне теме

Postby друг члан » Thu Nov 19, 2020 8:14 am

Bio sam ja u Sibiru radio. Završio građevinski, ovde nisam mogao tad naći posao u struci i otišo tamo. Izlazio nekih 3-3,5 soma. Niko me nije naterao,nisam bio u dugovima, nisam zaglavio na kladionici i ruletu. Bio dve godine, od toga 1,5 proveo u Rusiji, ostatak kod kuće. Uhvatio fine reference,radio neke stvari koje se nigde drugde ne rade sem tamo i možda na severu Kanade. Posle se vratio u Srbiju i bez problema posao kako hoćeš. Bukvalno sam davao otkaz kad me iznerviraju i za tri dana pređem na drugi posao. Upoznao odlićnih ljudi, svih profila, sa kojima sam u kontaktu i dalje. Od pomoćnog radnika do direktora
Choose Life

несуна реса
Posts: 345
Joined: Sun Sep 18, 2016 10:17 pm
Location: nella strada

Re: Војска и војне теме

Postby несуна реса » Thu Nov 19, 2020 9:48 am

друг члан wrote:Bio sam ja u Sibiru radio. Završio građevinski, ovde nisam mogao tad naći posao u struci i otišo tamo. Izlazio nekih 3-3,5 soma. Niko me nije naterao,nisam bio u dugovima, nisam zaglavio na kladionici i ruletu. Bio dve godine, od toga 1,5 proveo u Rusiji, ostatak kod kuće. Uhvatio fine reference,radio neke stvari koje se nigde drugde ne rade sem tamo i možda na severu Kanade. Posle se vratio u Srbiju i bez problema posao kako hoćeš. Bukvalno sam davao otkaz kad me iznerviraju i za tri dana pređem na drugi posao. Upoznao odlićnih ljudi, svih profila, sa kojima sam u kontaktu i dalje. Od pomoćnog radnika do direktora


Један офф топик што би неки рекли :mrgreen:


Ок , сад имам овај податак , кад идемо на пиво ? :lol:
Космет је Србија !

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Војска и војне теме

Postby друг члан » Thu Nov 19, 2020 3:27 pm

Kad god želiš. Javi se drugarima nekad, ne samo slučajno da se nalazimo :)
Choose Life

reziser
Posts: 158
Joined: Sat Feb 06, 2016 6:37 pm

Re: Војска и војне теме

Postby reziser » Thu Dec 31, 2020 4:19 pm

https://www.youtube.com/watch?v=PZ__Elb ... Q9c8TreHB0
Можда је технички могло боље,али ражено је срцем,без икаквог интереса.Погледајте,ко може нек подели.

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Војска и војне теме

Postby Далтон » Mon Jan 11, 2021 10:37 am

Nakon što se situacija smirila i potpisano primirje Jermeni su poduvali jedan veliki poraz. Video od ruskih žurnalista koje sam s mukom odgledao.
https://youtu.be/s8JArJzgN04

Kompilacija dronova koji su rešili ovaj konflikt i razbucali Jermene u svakom smislu.

https://youtu.be/W5lX21Adzzk

Elem, ne razumem ih ni malo. Svesno znaju da Azeri imaju barjaktare i izraelske dronove. Oni guraju ljudsvo u masivan pogib kao što je bila situacija u Siriji. Bez ikakve odbrane od istih ginu ko pilići i gube pola teritorije Nagorno-Karabaha.
Uzdaju se u jebene ruse kojih boli ona stvar da se mešaju i prave sebi problem. S druge strane, Ruje izvoze veliki deo naoružanja Azerima i uvaljuju Jermenima tuki do grla.

Ispratite kanal od lika. Mnogo dobrih snimaka sa svih strana sveta i trenutnim konfliktima.
(Street Force / Curva Orientale)


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests