Вести

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Fri Sep 10, 2021 10:46 am

Само још да поменем да је Белорусија најпознатија у свету по производњи трактора,који се извозе под знаком MTZ Belarus.Фабрика запошљава преко17.000 радника и држи 10% светског тржишта трактора.Јел знате код кога су они долазили да уче? Па код нас у ИМТ! Шта је са нашим ИМТ-ом и ИМР-ом у Раковици? Све распичкано....

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Вести

Postby lost&found » Fri Sep 10, 2021 11:11 am

Sukarno wrote:


Јел ти некада пало на памет зашто је КПУ (Комунистичка партија Украјине) била једна од прве три партије по снази у земљи и зашто је данас забрањена након Мајдана 2014? Доњецка народна република и Лугањска народна република рецимо функционишу на основама социјалистичког система какав постоји рецимо у Белорусији.Знаш како се прославља 9.мај у ДНР-у или ЛНР-a.Ево нек ти кажу чланови форума који су отишли да "ратују" тамо.Чим су видели Стаљина на билбордима,споменике Лењину,гомилу црвених застава,петокрака и српова и чекића...одмах су шибнули назад за Србију јер им је било јасно колико има сати,а ваљало је и сачувати главу на раменима.

Оно што тебе треба да занима везано за глад у Украјини налази се овде: https://stalinsociety.net/?p=114
Капираш? Те бесмислене оптужбе су одавно раскринкане.Зато је КП Украјине и забрањена на западу земље јер има подршку у народу.Замисли да се демократским путем врате на власт кроз изборе,па то би била катастрофа.Блам невиђени за Запад и десне снаге у Украјини.


Hevi priča.

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Fri Sep 10, 2021 11:14 am

Au buraz i dalje poštujem što veruješ u to što pričaš, ali jednostavno ima milion stvari zbog kojih mogu da ti kažem da je ta fabrika kerov kurac, a ti se oslanja na nju kao reprezent uspeha Belorusije. A najbitniji je da, hteli mi ili ne, za 20 godina ćemo svi jesti papriku, paradajz, krastavac a i kukuruz iz 3d štampača. A ta fabrika će moći da se sruši i zatvori.

Svakako, napominjem, poštujem što veruješ toliko u to, ali mislim i dalje da je komunizam kerov kurac kao i taj socijalizam, jednostavno te ideje traju dok imaju autoritet. Videćemo kako će proći Belorusija kad ode Lukašenko. Vidimo kako prolaze sve bivše SSSR članice. Vidimo kako mi prolazimo. Komunizam jednostavno od ljudi pravi jeftinu radnu snagu i zaglupljenu masu, i tako su vaspitani milioni Slovena pod komunističkim režimima. Zato su sve te države u teškoj provaliji, jednostavno su zaostale godinama za zapadnim državama, ne postavljaju ni jedan novi trend u bilo kojoj bitnoj životnoj sferi. I nije mi drago zbog toga, ja bih voleo da postavljaju, da naša intelektualna omladina ne trči na zapad, ali jebiga trči. Znaš što? Zato što je direktorčiće iz imta boleo kurac da unapređuju firmu, nego su unapređivali svoje i džepove svoje rodbine, a nije samo u slučaju imta, nego svake firme i na šta smo spali? Na par građevinskih firmi koje mogu da rade i bez neke preterane modernizacije opreme, jer bager je bager, mešalica je mešalica, i šta god da joj uradiš, to je to. Isti kurac. Sad da krivimo demokrate i demokratiju što nam je posle 2000 ostalo milion nelikvidnih i smrdljivih firmi koje u to vreme nisu mogle da proizvedu čačkalicu a da imaju konkurentnu cenu firmama sa zapada je smešno. Toliko smo bili zaostali da je jedino što je bilo moguće je da se sve to rasproda i uzme neka lova. A mi ćemo i dan danas da slušamo priče kako su nas sjebali ustvari sankcijama, i kako smo imali firme koje su demokrate rasprodale a ustvari su bile top. A ustvari su bile kurac običan.

I znam brate da veruješ u te ideje, ja ne verujem, i ti ćeš mi i dalje navoditi neke primere, ali okreni se oko sebe i pogledaj ljude koji se plaše da ne ostanu bez posla od 38 soma, jer su prijavljeni i jer je redovna plata. A zato, u smrdljivom zlom kapitalizmu, na zlom zapadu, znaš kad bi neko radio za 300e i ćutao?

shark23
Posts: 74
Joined: Wed Aug 16, 2017 3:29 pm

Re: Вести

Postby shark23 » Fri Sep 10, 2021 12:11 pm

Sukarno wrote:
савабјан wrote:



Е сад има ту један "проблем" који ја не водим тако али би вероватно вама то сметало.Плате су да кажемо ниске,нарочито ван Минска и износе око 300€ док је у престоници мало већа зарада.Хоћеш пуну заподленост? Онда мора и доходак да се расподели.Ипак се овде ради о мешовитој привреди тржишног социјализма.

Сад пошто велика већина вас има конзумеристички приступ живљења у изобиљу (живот на кредит) вама овакво уређење вероватно не би одговарало... ;)


Haha, kakva si ti glava. Znaci po tebi je vaznije da na papiru imas najveci rast bdp i ostale gluposti, a to sto prosecan covek mesecno ima 300e ti nije problem? Pa i mi smo bajo moj prvi ili medju prvima sada po tim nekim ekonomskim parametrima pa nesto nisam siguran da imamo kvalitetniji zivot od prosecnog madjara, austrijanca ili nemca.
Inace sam bio u Minsku i okolini (put ka Litvaniji), teska sirotinja u svakom pogledu. Preslikana politicka situacija kao kod nas sa av, samo mnogo gora diktatura je u pitanju. Mozes misliti zadovoljstvo njihove omladine sa tim prosekom plate, mogucnostima da otputuje negde, kupi automobil i slicno.. Da neko da za takvu situaciju govori da je dobra, mora biti bas tezak debil.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Fri Sep 10, 2021 12:58 pm

https://tradingeconomics.com/belarus/external-debt

External Debt in Belarus decreased to 41158.70 USD Million in the first quarter of 2021 from 42152.10 USD Million in the fourth quarter of 2020. source: National Bank of the Republic of Belarus


Дакле спољни дуг Белорусије је 41 милијарда америчких долара

https://tradingeconomics.com/serbia/government-debt

Government Debt in Serbia increased to 3191561.77 RSD Million in January from 3135701.55 RSD Million in December of 2020. source: Ministry of Finance, Republic of Serbia


Значи да је дуг Србије око 32 милијарде долара америчких.

Када се упореди са бројем становника, сваки становник Белорусије је дужан око 4330$, а сваки становник Србије око 4570$. Дакле економија Белорусије, државно уређење и остале ствари су боље од оног у Србији за 240$ по глави становника.

Иначе постоје још јаћче економије, попут рецимо мађарске чији је спољни дуг:

External Debt in Hungary increased to 114380.44 EUR Million in the first quarter of 2021 from 107561.38 EUR Million in the fourth quarter of 2020. source: National Bank of Hungary


У мађарској је сваки становник дужан око 11700 EUR, или око 13840$.

Тако да када се прича о колима, путовањима и осталим стварима које воле млади, можда не би било лоше да се размисли и о оваквим стварима.
Last edited by kocka on Fri Sep 10, 2021 1:12 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Kockalone
Posts: 286
Joined: Sun Jan 31, 2016 8:54 pm

Re: Вести

Postby Kockalone » Fri Sep 10, 2021 1:08 pm

Misa Tumbas wrote:
ElPadrino wrote:@Miso iako ti tvrdis da je to manjina i sve ostalo, imamo iznad Kockalonea koji se oglasio, suprotno od tvog razmisljanja, a isto je iz CG. Bacen molotovljev koktel na policiju, pucanje na policiju.. Da li su to beznacajni i manjinski ljudi ? Ili su samo placenici od strane Mila, da izazovu sto veci konfilkt da bi oni mogli nastaviti sa mafijanjem ?

Ja brate mislim da nema sta puno da tvrdim,ako pogledate ove slike sa cetinja i pogledate broj ljudi koji je bio tu u ta dva dana desavanja,sve je jasno. Cini mi se da ih nema ni 1000, a to nije ni blizu vecine stanovnistva grada Cetinja a kamoli drzave. A medijska kampanja je trajala oko svega ovoga makar 2 mjeseca, nema ko se nije oglasavao i palio vatru, non stop se samo o tome pricalo, sa dps strane i svih ostalih satelita. I u ta dva dana je tu bilo ljudi iz citave cg, jer su oni 2 mjeseca na to pozivali. I kad na kraju vidite koliko ih je sve ukupno bilo, plus je tamo bio komplet dps clanstvo,poslanici, jasno je da je to mizeran broj, uzimajuci u obzir kampanju i sve ostalo.
Kockalone je svoj post napisao ocigledno pozivajuci se na medije koji su non stop kuvali vatru,i sudeci po njima stvarno treba gradjanski rat da pocne svaki sekund, to isto moze da se pomisli kad se citaju komentari na internetu bilo gdje, al ja to ne srecem nigdje u stvarnom zivotu. Mozda je kod Kockalonea u Niksicu drugacija situacija,tj nategnutija nego ovdje na primorju, oni su inace poznati kao temperamentni i kad su manje stvari u pitanju :mrgreen:
Sva ova prica na cetinju nije bila oko ustolicenja kao cina,koliko oko toga da dps na sve moguce nacine spreci taj cin, jer bi to zestoko uzdrmalo vladu tj vlada bi pala, da nisu uspjeli da obezbede da se ustolici Mitropolit Joanikije u cetinjskom manastiru, a dps bi se time mozda i vratio iz mrtvih. Zamalo im je i uspijelo.


Nijesam ja napisao da moze doci do rata zbog medijske pompe koja se dizala vec zbog situacije na terenu. Ljudi ne obracaju paznju na neke stvari u realnom zivotu, nemaju informaciji sta se svakodnevno desava oko njih, a kamoli sta sire. Malo ko npr i u samom Niksicu zna sta se spremalo prosle godine kad je uhapsen Joanikije, onu noc kad se odlucivalo oce li mu produziti pritvor. Nije tu noc komandir policije povukao porodicu iz svog stana tek tako, nego je imao informacije kakve su se grupe okupile i na sta su spremne. Dobro je znao da tu noc Joanikije ne bi mogao biti odveden iz grada bez zrtava... I ovo za Cetinje. Pa tamo je bilo desetine i desetine naoruzanih ljudi, mozda i stotine. Sta mislis sta bi se desilo da je Veljovic prosao kordon i da je uspio da pridje manastiru? Sta mislis koliko je ljudi u noci subotu na nedelju bilo spremno sa druge strane da ode na Cetinje po bilo koju cijenu? Ministar policije nije zelio da obezbijedi dolazak Joanikiju i Porfiriju na Ct sve dok nijesu dobili info da ce jos veci jad biti ujutro, jer su imali informacije da se ljudi spremaju da krenu... Ovo je sve bilo bukvalno na ivici, srecom ispalo je sve dobro. Vlast posle jos jednog poraza dpsa ima priliku da ih dokusuri sad. Prvu priliku su izgubili posle 30 tog avgusta prosle godine,ako ovu izgube strah me da nece dobiti trecu priliku.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Fri Sep 10, 2021 1:36 pm

shark23 wrote:
Haha, kakva si ti glava. Znaci po tebi je vaznije da na papiru imas najveci rast bdp i ostale gluposti, a to sto prosecan covek mesecno ima 300e ti nije problem? Pa i mi smo bajo moj prvi ili medju prvima sada po tim nekim ekonomskim parametrima pa nesto nisam siguran da imamo kvalitetniji zivot od prosecnog madjara, austrijanca ili nemca.
Inace sam bio u Minsku i okolini (put ka Litvaniji), teska sirotinja u svakom pogledu. Preslikana politicka situacija kao kod nas sa av, samo mnogo gora diktatura je u pitanju. Mozes misliti zadovoljstvo njihove omladine sa tim prosekom plate, mogucnostima da otputuje negde, kupi automobil i slicno.. Da neko da za takvu situaciju govori da je dobra, mora biti bas tezak debil.


Коцка ти је лепо одговорио (хвала Коцка) а ја ћу само да додам на то да 300€ у Белорусији није исто што и 300€ у Србији.У Белорусији је на снази потпуно другачији економски систем и опет понављам - незапосленост је око 1%. Према томе ако механизам тако функционише да сви радимо за добробит државе и друштва, у нашим фирмама којима не прети банкрот и у којима можеш да дочекаш пензију,онда тих 300€ са потенцијалом прогресивног повећања исте те плате није никакав проблем..То ми даје неку сигурност.

Са друге стране не вреди ти ништа у земљама ЕУ 2 000 - 3000 € ако ћеш одмах на почетку месеца да спрцаш пола плате на дажбине,ако се кредитно задуђујеш итд...Човече ти си богатији (бар ја гледам тако) ако имаш плату 300€ и 0€ дуга у односу на некога ко је "купио" кућу,кола,телефон...а ништа од тога није отплатио нити ће у скорије време.Можда за 20-50 година ако и тада отплати.То је живот на кредит.

Сад би било лепо да Коцка поставиш спољни дуг земаља ЕУ (не мораш САД) да видимо колико су задужени по глави сгановника и када ће то да се плати? Немојте дано оне форе "сила бога не моли" та ко да им се може да не врате никад.Значи оно Немалка,Италија,Француска,Шпанија...може и Британија до јуче је била у ЕУ...

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Вести

Postby riper » Fri Sep 10, 2021 1:55 pm

Sukarno wrote:Само још да поменем да је Белорусија најпознатија у свету по производњи трактора,који се извозе под знаком MTZ Belarus.Фабрика запошљава преко17.000 радника и држи 10% светског тржишта трактора.Јел знате код кога су они долазили да уче? Па код нас у ИМТ! Шта је са нашим ИМТ-ом и ИМР-ом у Раковици? Све распичкано....


Nisu samo IMT i IMR, mnoge druge mocne fabrike su raspickane. Ali isto tako znas da su i ti giganti poslovali prilicno lose i sve losije kako je vreme prolazilo. Da je produktivnost drasticno opadala, da se u nasoj zemlji nije ulagalo u modernizaciju. Vecina nasih fabrika vec je 70ih godina zaostajala celu jednu generaciju modernizacije. Isto tako tragicno menadzerisanje. Ideoloski mnoge komunisticke zemlje nisu preterano ulagale u modernizaciju, kada se to uporedi sa zapadom, jer je masovna radnicka klasa bila okosnica i baza na kojoj se zasnivala komunisticka ideologija.

Cak i kada su fabrike ulazile u cikluse modernizacije, to nije znacilo, kao na zapadu, smanjenje radne snage, naprotiv, to je znacilo na sve sto se ima novo zaposljavanje.

Komunizam na kraju nije propao zbog nekih ideja, jer su oni ideali o nekoj univerzalnoj proleterskoj revoluciji na celoj planeti vec pocetkom 50ih godina prestali, vec zbog neodrzive ekonomije. A odmah sa druge strane imao si zemlje zapada gde je i ona najbednija bila bolja od najnaprednije komunisticke. I mi onakvi kakvi smo, bili smo Amerika za vecinu istocne sirotinje, iako smo zasnovani na neprestanom zaduzivanju.

Slicno kao sto je rusko carstvo propalo jer je prekasno uslo u reforme da transformise zemlju iz neke polufeudalne despotije u modernu tvorevinu, tako je komunizam prekasno pokusao da nesto promeni. Jedini koji su na vreme videli da nesto treba menjati su Kinezi. Vrlo praktican narod i njihova forma komunizma je nakon stravicnog Maovog perioda postala mnogo pragmaticnija i usmerena ka resavanju konkretnih problema, a ne na ideoloskoj raspravi da li je Marks pametniji od Vebera ili ne znam ni ka koga.

Citao sam negde da su Kinezi svoj model preuzeli od Singapura. A Singapur ako sam dobro gledao, svoj probrazaj od ruralnog zaostalog kolonijalnog provizoruijuma do jedne od najmocnijih ekonomija zapoceo industrijalizacijom. Bukvalno krenuli su da proizvode sve sto su mogli, sve sto im je zapad prebacivao kada je vec poceo transfer industrije, posebno one najprljavije u siromasne zemlje. Jer su oni znali da im treba industrijska osnova kako bi u kasnijim fazama razvoja presli na one fine stvari, sektoe trgovine i usluga.

I Kinezi su krenuli tim putem. Fabrike umesto sela (sto je bio inace ideal svih komunistickih zemalja), ali i otvaranje prema Zapadu. Jer trziste koje je tada bilo blizu milijardu ljudi je uvek primamljivo, zauzvrat dolazi proizvodnja. Kinezi su majstori ucenja i pragmaticnosti. Oni nisu skidali samo tehnologiju, vec sto je veoma bitno, menadzerisanje. Efikasno upravljanje velikim sistemima, proizvodnim kompleksima. Ucili, krali znanje i tehnologiju, pretvarali se da su slabi dok su najvise jacali. Onda pocetkom 90ih vec postaju takav takmac da svetska ekonomija ne moze bez njih ni kao proizvodjaca ni kao trzista. Danas, da ne govorim koji je to nivo.

SIstem je i dalje komunisticki, ali pragmatican. Jebe se Kinezima da sire socijalisticku revoluciju. Oni su sve svoje snove ispunili povratkom svojih teritorija koje su bile pod drugim zemljama kolonije. Pocelo od Makaa, zavrsno sa Hongkongom. Jos je ostao Tajvan.

Kineski nasuprot evropskog komunizma je nebo i zemlja. Kina je najatrasnije ekonomske lomove imala dok je bila rigidna ideloski, dok je pokusavala onim suludim planovima i nekim glupostima kojima su se u ekonomiji radile u evropskim komunistickim zemljama. Dok je pratila primer SSSR/a bila je glad. Kada su krenuli da uspostavjaju trziste i druge razlicite oblike svojine (a mislim da su ih imali i imaju cetiri i to ako me secanje pamti drzavna, javna, mesovita, privatna), poceli su da prave one njihove tigrove skokove.

A uz sve to oni su prilicno veliki nacionalisti, imaju vojsku i sve militantnije ponasanje, jer im jacanje vojne snage daje za pravo da se sve vise kurce. Dakle Gigo, ako zelis primere gde je komunizam doneo nesto dobro, das primer Kine. Sve ostalo je suplja prica, jer na svim drugim meridijnima komunizam se manje vise sam urusio kako im se urusavala katastrofalna ekonomija, odnosno ekonomski sistem.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Fri Sep 10, 2021 2:19 pm

У Белорусији је незапосленост 1% и сви су дужни 4330$.

Која је поента свега тога ? Да сви раде и на крају дана дугују више пара него што су договали на почетку дана ? Сјајан економски модел :D

Тако да не чуди зашто се младим Белорусима више свиђа запад где постоји кредит и не мора да се ради, ко не би волео тако нешто, радиш мање, а трошиш више, још бољи економски модел :lol:

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Вести

Postby riper » Fri Sep 10, 2021 2:56 pm

kocka wrote:У Белорусији је незапосленост 1% и сви су дужни 4330$.

Која је поента свега тога ? Да сви раде и на крају дана дугују више пара него што су договали на почетку дана ? Сјајан економски модел :D

Тако да не чуди зашто се младим Белорусима више свиђа запад где постоји кредит и не мора да се ради, ко не би волео тако нешто, радиш мање, а трошиш више, још бољи економски модел :lol:


Nije to jedini parametar, dug po glavi stanovnika. Duzni su i u zapadnim zemljama. Stavise, najveci duznici su na zapadu. Ali kako kazu,nije bitno koliko si duzan, vec da li mozes da uredno servisiras dugove.

Ali zasto svi mi idemo na zapad, pa zato sto pruza bolje i kvalitetnije uslove za zivot neki jasan sistem kojim mozes da imas izvesniju buducnost.Ne moras biti baba Vanga na zapadu da znas ako ulozis u skolovanje i zavrsis jak fakultet, da ces imati dobar posao i platu, to se nekako podrazumeva. Kod nas i to ne mislim samo na Srbiju i Balkan vec i sire, takvog sistema nema, jer bilo kakvo ulaganje u skolovanje ti ne garantuje bilo sta.

Ima tu i do kompleksa nize vrednosti koje kolektivno imaju skoro svi Slovenski narodi, gde mislimo da je bukvalno sve na zapadu bolje, ima i kompleksa vise vrednosti, gde smatramo da je sve istocnije od nas sama sirotinja.

Ipak, ono sto dugorocno moze da se raspravlja, da li ce zapadne zemlje u periodu od 20-30 godina i dalje biti san snova. Jer sve nekadasnje komunisticke zemlje idu napred. Mozda mile, mozda fantaziraju da idu tigrovim skokovima kako nasi politicari fantaziraju, ali idu polako napred. Sa druge strane ovo sto se desava da su mnoge zemlje zapada postale bukvalno dzamahirije (tacnije pojedni njihovi delovi), dovodi u pitanje da li je dobar posao i sigurna plata vredna ako ne smes napolje na ulicu. A ide se u tom pravcu.

Postavlja se pitanje i nama i drugim zemljama u razvoju, da li bismo mi krenuli putem Nemacke, snaznim razvojem, gde ce ti u nekom trenutku zbog slabog nataliteta i depopulacije faliti radna snaga, pa cemo je uvoziti iz zemalja koje su kulturoloski tako razlicite. Jer to je neminovan sledeci korak svake zemlje u Evropi, gde se skoro sve bore za opadanjem stanovnistva.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Вести

Postby Rođaci » Fri Sep 10, 2021 3:08 pm

Bog te jebo o kojim se besmislicama ovde diskutuje

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Fri Sep 10, 2021 3:24 pm

riper wrote:
kocka wrote:У Белорусији је незапосленост 1% и сви су дужни 4330$.

Која је поента свега тога ? Да сви раде и на крају дана дугују више пара него што су договали на почетку дана ? Сјајан економски модел :D

Тако да не чуди зашто се младим Белорусима више свиђа запад где постоји кредит и не мора да се ради, ко не би волео тако нешто, радиш мање, а трошиш више, још бољи економски модел :lol:


Nije to jedini parametar, dug po glavi stanovnika. Duzni su i u zapadnim zemljama. Stavise, najveci duznici su na zapadu. Ali kako kazu,nije bitno koliko si duzan, vec da li mozes da uredno servisiras dugove.

Ali zasto svi mi idemo na zapad, pa zato sto pruza bolje i kvalitetnije uslove za zivot neki jasan sistem kojim mozes da imas izvesniju buducnost.Ne moras biti baba Vanga na zapadu da znas ako ulozis u skolovanje i zavrsis jak fakultet, da ces imati dobar posao i platu, to se nekako podrazumeva. Kod nas i to ne mislim samo na Srbiju i Balkan vec i sire, takvog sistema nema, jer bilo kakvo ulaganje u skolovanje ti ne garantuje bilo sta.

Ima tu i do kompleksa nize vrednosti koje kolektivno imaju skoro svi Slovenski narodi, gde mislimo da je bukvalno sve na zapadu bolje, ima i kompleksa vise vrednosti, gde smatramo da je sve istocnije od nas sama sirotinja.

Ipak, ono sto dugorocno moze da se raspravlja, da li ce zapadne zemlje u periodu od 20-30 godina i dalje biti san snova. Jer sve nekadasnje komunisticke zemlje idu napred. Mozda mile, mozda fantaziraju da idu tigrovim skokovima kako nasi politicari fantaziraju, ali idu polako napred. Sa druge strane ovo sto se desava da su mnoge zemlje zapada postale bukvalno dzamahirije (tacnije pojedni njihovi delovi), dovodi u pitanje da li je dobar posao i sigurna plata vredna ako ne smes napolje na ulicu. A ide se u tom pravcu.

Postavlja se pitanje i nama i drugim zemljama u razvoju, da li bismo mi krenuli putem Nemacke, snaznim razvojem, gde ce ti u nekom trenutku zbog slabog nataliteta i depopulacije faliti radna snaga, pa cemo je uvoziti iz zemalja koje su kulturoloski tako razlicite. Jer to je neminovan sledeci korak svake zemlje u Evropi, gde se skoro sve bore za opadanjem stanovnistva.


Не знам да ли примећујеш нелогичност када пишеш о бољој будућности на западу, где је свака земља из године у годину у све већем дугу. Како можеш имати добру будућност ако си све дужнији и дужнији ?

Ако је циљ капитализма стицање профита, да ли су онда капиталистичке државе на западу ? Пошто су им дугови из године у годину све већи, онда оне и нису капиталистичке, зар не ? Јел очигледно добит није сваке године све већа, него је већи сваке године дуг. И у чему се онда угледа успех тих држава ? Можда у оном снимку из Филаделфије који си окачио ?

Причаш о "џамахиријама" на западу европе. Ако ти сваке године мораш да доведеш ко зна колико хиљада људи са разних страна света да раде код у твојој земљи најразличитије послове од чистача улице до стоматолога, онда о каквом успешном школском систему на западу ти причаш ? Тај систем очигледно није способан да задовољи сопствене потребе за радном снагом, па мора да увози све те људе. Дакле један крајње неуспешан систем.

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Вести

Postby Etaoin » Fri Sep 10, 2021 4:29 pm

Rođaci wrote:Bog te jebo o kojim se besmislicama ovde diskutuje


Отприлике. Имати прилику да својим радом напредујеш, нема лепше и захвалније ствари. Разумем да људи мрзе пљачкашке приватизације, али није ни ствар да држава држи све или већину, то неће на добро да изађе, односно бар није до сада.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Fri Sep 10, 2021 7:17 pm

riper wrote:Dakle Gigo, ako zelis primere gde je komunizam doneo nesto dobro, das primer Kine. Sve ostalo je suplja prica, jer na svim drugim meridijnima komunizam se manje vise sam urusio kako im se urusavala katastrofalna ekonomija, odnosno ekonomski sistem.


Навео сам пример НР Кине на претходној страни:
http://snagakolektiva.blog.rs/blog/snag ... og-sistema
Дакле ако једна професорка економије из Пекинга говори похвално о југословенском самоуправном економском систему,о томе како су Кинези још 1978 марљиво радили на томе да за неких 50 година достигну стандард Југославије,онда ми треба да ставимо прст на чело и да се запитамо дал смо нормални кад смо све то тек тако одбацили.

Кад је стварно дошло до урушавања? У другој половини 80их.Зашто? Па можда су проблем били бескрупулозни кадрови који су дошли на чело предузећа тзв. "црвена буржоазија" и бахати примитивци који су били некомпетентни да воде велике гиганте у Југославији.То је она сатира у лику "Шојића" коју је маестрално дочарао Лане Гутовић.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Fri Sep 10, 2021 7:36 pm

kocka wrote:У Белорусији је незапосленост 1% и сви су дужни 4330$.

Која је поента свега тога ? Да сви раде и на крају дана дугују више пара него што су договали на почетку дана ? Сјајан економски модел :D

Тако да не чуди зашто се младим Белорусима више свиђа запад где постоји кредит и не мора да се ради, ко не би волео тако нешто, радиш мање, а трошиш више, још бољи економски модел :lol:


Јел постоји нека држава која није дужна? Занемарујеш чињеницу да је Белорусија под економским санкцијама и да не може да оствари пуни капацитет свог економског модела.Практично она тргује само са земљама Евроазијске Уније.

Блумберг отворено признаје у једном свом тексту да Белорусија има бољи резултат када је реч о смањивању економских неједнакости у односу на већину земаља Европске Уније (укључујући и Данску) тј. веома је мали проценат становништва који живе са мање од 5.50$ дневно,што је мера Светске банке када је у питању сиромаштво.О поређењу са економским неједнакостима које постоје у САД да и не говоримо.Рипер је постављао видео клипове.

Belarus soviet economy has worked better than you think:
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -you-think

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Вести

Postby riper » Fri Sep 10, 2021 8:42 pm

kocka wrote:
riper wrote:
kocka wrote:У Белорусији је незапосленост 1% и сви су дужни 4330$.

Која је поента свега тога ? Да сви раде и на крају дана дугују више пара него што су договали на почетку дана ? Сјајан економски модел :D

Тако да не чуди зашто се младим Белорусима више свиђа запад где постоји кредит и не мора да се ради, ко не би волео тако нешто, радиш мање, а трошиш више, још бољи економски модел :lol:


Nije to jedini parametar, dug po glavi stanovnika. Duzni su i u zapadnim zemljama. Stavise, najveci duznici su na zapadu. Ali kako kazu,nije bitno koliko si duzan, vec da li mozes da uredno servisiras dugove.

Ali zasto svi mi idemo na zapad, pa zato sto pruza bolje i kvalitetnije uslove za zivot neki jasan sistem kojim mozes da imas izvesniju buducnost.Ne moras biti baba Vanga na zapadu da znas ako ulozis u skolovanje i zavrsis jak fakultet, da ces imati dobar posao i platu, to se nekako podrazumeva. Kod nas i to ne mislim samo na Srbiju i Balkan vec i sire, takvog sistema nema, jer bilo kakvo ulaganje u skolovanje ti ne garantuje bilo sta.

Ima tu i do kompleksa nize vrednosti koje kolektivno imaju skoro svi Slovenski narodi, gde mislimo da je bukvalno sve na zapadu bolje, ima i kompleksa vise vrednosti, gde smatramo da je sve istocnije od nas sama sirotinja.

Ipak, ono sto dugorocno moze da se raspravlja, da li ce zapadne zemlje u periodu od 20-30 godina i dalje biti san snova. Jer sve nekadasnje komunisticke zemlje idu napred. Mozda mile, mozda fantaziraju da idu tigrovim skokovima kako nasi politicari fantaziraju, ali idu polako napred. Sa druge strane ovo sto se desava da su mnoge zemlje zapada postale bukvalno dzamahirije (tacnije pojedni njihovi delovi), dovodi u pitanje da li je dobar posao i sigurna plata vredna ako ne smes napolje na ulicu. A ide se u tom pravcu.

Postavlja se pitanje i nama i drugim zemljama u razvoju, da li bismo mi krenuli putem Nemacke, snaznim razvojem, gde ce ti u nekom trenutku zbog slabog nataliteta i depopulacije faliti radna snaga, pa cemo je uvoziti iz zemalja koje su kulturoloski tako razlicite. Jer to je neminovan sledeci korak svake zemlje u Evropi, gde se skoro sve bore za opadanjem stanovnistva.


Не знам да ли примећујеш нелогичност када пишеш о бољој будућности на западу, где је свака земља из године у годину у све већем дугу. Како можеш имати добру будућност ако си све дужнији и дужнији ?

Ако је циљ капитализма стицање профита, да ли су онда капиталистичке државе на западу ? Пошто су им дугови из године у годину све већи, онда оне и нису капиталистичке, зар не ? Јел очигледно добит није сваке године све већа, него је већи сваке године дуг. И у чему се онда угледа успех тих држава ? Можда у оном снимку из Филаделфије који си окачио ?

Причаш о "џамахиријама" на западу европе. Ако ти сваке године мораш да доведеш ко зна колико хиљада људи са разних страна света да раде код у твојој земљи најразличитије послове од чистача улице до стоматолога, онда о каквом успешном школском систему на западу ти причаш ? Тај систем очигледно није способан да задовољи сопствене потребе за радном снагом, па мора да увози све те људе. Дакле један крајње неуспешан систем.


Naravno da primecujem nelogicnosti, ne u svom pisanju vec u onome sto se dogadja. To jesu odlicno uredjeni sistemi i zemlje koje svojim gradjanima omogucavaju visok standard.

Javni dugovi mnogih zapadnih zemalja i po ucescu u BDP i po glavi stanovnika i po apsolutnim ciframa su ogromni. Amerika i recimo Japan koji imaju ogroman dug po svim parametrima imaju i dalje maksimalan kreditni rejting. Zasto? Zato sto dugove i rate mogu da servisiraju. Nemaju problem sa likvidnoscu, investitori znaju da bez problema mogu da kupuju i trguju njihovim dugom. Ceo svet se pita dokle ce recimo moci da ide americki javni dug jer mnogi misle da je odavno prosao poslednji voz kada bi mogao da eksplodira. Ali to je neka druga prica.

I ne znam sta nije jasno o prici o progresu i dzamahirijama. Ako patimo za nemackim standardom i ako bismo da se krecemo kao oni, onda u nekon trenutku moras da racunas na znacajan priliv migranata jer je nas natalitet u teskom opadanju. I tu gledamo Nemce kao neku studiju slucaja, za mocnu ekonomiju ti neprestano treba radna snaga, a ako je nemas moras da je uvozis. Nemci odnosno zapad uvezu sve sto vredi u Evropi i nije dovoljno. Treba jos, a vidimo sta sve dolazi.

A mozemo zamisliti sta bi sve moglo da se doseli tek u Srbistan.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Fri Sep 10, 2021 9:04 pm

Sukarno wrote:
kocka wrote:У Белорусији је незапосленост 1% и сви су дужни 4330$.

Која је поента свега тога ? Да сви раде и на крају дана дугују више пара него што су договали на почетку дана ? Сјајан економски модел :D

Тако да не чуди зашто се младим Белорусима више свиђа запад где постоји кредит и не мора да се ради, ко не би волео тако нешто, радиш мање, а трошиш више, још бољи економски модел :lol:


Јел постоји нека држава која није дужна? Занемарујеш чињеницу да је Белорусија под економским санкцијама и да не може да оствари пуни капацитет свог економског модела.Практично она тргује само са земљама Евроазијске Уније.

Блумберг отворено признаје у једном свом тексту да Белорусија има бољи резултат када је реч о смањивању економских неједнакости у односу на већину земаља Европске Уније (укључујући и Данску) тј. веома је мали проценат становништва који живе са мање од 5.50$ дневно,што је мера Светске банке када је у питању сиромаштво.О поређењу са економским неједнакостима које постоје у САД да и не говоримо.Рипер је постављао видео клипове.

Belarus soviet economy has worked better than you think:
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -you-think

To је рецимо право питање, да ли има држава која није дужна ?

Ево рецимо података за Кину.

Local government debt outstanding stood at 25.7 trillion yuan ($3.97 trillion) at the end of 2020, public data shows, but LGFVs have accumulated massive hidden debt that threatens financial stability, analysts say.Jul 25, 2021


или рецимо ово :

https://www.nytimes.com/2021/09/10/busi ... risis.html

A campaign by the central bank to tame property debt and reduce the banking sector’s exposure to troubled developers should mean that an Evergrande failure would have less of an impact on China’s financial system.

The reality may be more complicated.

Panic from investors and home buyers could spill over into the property market and hit prices, affecting household wealth and confidence. It could also shake global financial markets and make it harder for other Chinese companies to continue to finance their businesses with foreign investment. Writing in The Financial Times last week, the billionaire investor George Soros warned that an Evergrande default could cause China’s economy to crash.


Дакле сви ти системи и белоруски и европски и кинески производе дугове, дакле сви су неуспешни и сви су неодрживи и питање је само времена и редоследа када ће сваки од тих система да пропадне.

Пошто је ово навијачки форум, овде се навија за разна друштвена уређења по систему шта је коме мило :D теби се свиђа да су сви једнаки и да шљакају за 200$, док ови остали би да имају пар хиљада јер су способни. Али обе од тих прича су на дужи рок неодрживе :cry:

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Fri Sep 10, 2021 9:17 pm

riper wrote:
kocka wrote:
riper wrote:
Nije to jedini parametar, dug po glavi stanovnika. Duzni su i u zapadnim zemljama. Stavise, najveci duznici su na zapadu. Ali kako kazu,nije bitno koliko si duzan, vec da li mozes da uredno servisiras dugove.

Ali zasto svi mi idemo na zapad, pa zato sto pruza bolje i kvalitetnije uslove za zivot neki jasan sistem kojim mozes da imas izvesniju buducnost.Ne moras biti baba Vanga na zapadu da znas ako ulozis u skolovanje i zavrsis jak fakultet, da ces imati dobar posao i platu, to se nekako podrazumeva. Kod nas i to ne mislim samo na Srbiju i Balkan vec i sire, takvog sistema nema, jer bilo kakvo ulaganje u skolovanje ti ne garantuje bilo sta.

Ima tu i do kompleksa nize vrednosti koje kolektivno imaju skoro svi Slovenski narodi, gde mislimo da je bukvalno sve na zapadu bolje, ima i kompleksa vise vrednosti, gde smatramo da je sve istocnije od nas sama sirotinja.

Ipak, ono sto dugorocno moze da se raspravlja, da li ce zapadne zemlje u periodu od 20-30 godina i dalje biti san snova. Jer sve nekadasnje komunisticke zemlje idu napred. Mozda mile, mozda fantaziraju da idu tigrovim skokovima kako nasi politicari fantaziraju, ali idu polako napred. Sa druge strane ovo sto se desava da su mnoge zemlje zapada postale bukvalno dzamahirije (tacnije pojedni njihovi delovi), dovodi u pitanje da li je dobar posao i sigurna plata vredna ako ne smes napolje na ulicu. A ide se u tom pravcu.

Postavlja se pitanje i nama i drugim zemljama u razvoju, da li bismo mi krenuli putem Nemacke, snaznim razvojem, gde ce ti u nekom trenutku zbog slabog nataliteta i depopulacije faliti radna snaga, pa cemo je uvoziti iz zemalja koje su kulturoloski tako razlicite. Jer to je neminovan sledeci korak svake zemlje u Evropi, gde se skoro sve bore za opadanjem stanovnistva.


Не знам да ли примећујеш нелогичност када пишеш о бољој будућности на западу, где је свака земља из године у годину у све већем дугу. Како можеш имати добру будућност ако си све дужнији и дужнији ?

Ако је циљ капитализма стицање профита, да ли су онда капиталистичке државе на западу ? Пошто су им дугови из године у годину све већи, онда оне и нису капиталистичке, зар не ? Јел очигледно добит није сваке године све већа, него је већи сваке године дуг. И у чему се онда угледа успех тих држава ? Можда у оном снимку из Филаделфије који си окачио ?

Причаш о "џамахиријама" на западу европе. Ако ти сваке године мораш да доведеш ко зна колико хиљада људи са разних страна света да раде код у твојој земљи најразличитије послове од чистача улице до стоматолога, онда о каквом успешном школском систему на западу ти причаш ? Тај систем очигледно није способан да задовољи сопствене потребе за радном снагом, па мора да увози све те људе. Дакле један крајње неуспешан систем.


Naravno da primecujem nelogicnosti, ne u svom pisanju vec u onome sto se dogadja. To jesu odlicno uredjeni sistemi i zemlje koje svojim gradjanima omogucavaju visok standard.

Javni dugovi mnogih zapadnih zemalja i po ucescu u BDP i po glavi stanovnika i po apsolutnim ciframa su ogromni. Amerika i recimo Japan koji imaju ogroman dug po svim parametrima imaju i dalje maksimalan kreditni rejting. Zasto? Zato sto dugove i rate mogu da servisiraju. Nemaju problem sa likvidnoscu, investitori znaju da bez problema mogu da kupuju i trguju njihovim dugom. Ceo svet se pita dokle ce recimo moci da ide americki javni dug jer mnogi misle da je odavno prosao poslednji voz kada bi mogao da eksplodira. Ali to je neka druga prica.

I ne znam sta nije jasno o prici o progresu i dzamahirijama. Ako patimo za nemackim standardom i ako bismo da se krecemo kao oni, onda u nekon trenutku moras da racunas na znacajan priliv migranata jer je nas natalitet u teskom opadanju. I tu gledamo Nemce kao neku studiju slucaja, za mocnu ekonomiju ti neprestano treba radna snaga, a ako je nemas moras da je uvozis. Nemci odnosno zapad uvezu sve sto vredi u Evropi i nije dovoljno. Treba jos, a vidimo sta sve dolazi.

A mozemo zamisliti sta bi sve moglo da se doseli tek u Srbistan.


Не знам шта да ти кажем о том сервисирању дугова, САД су из дана у дан све дужније :

https://www.usdebtclock.org/

шта се ту сервисира када је сваким секундом дуг све већи стварно не знам.

Што се тиче радних места:

https://bigthink.com/philip-perry/47-of ... university

Bilger ended the interview saying, “What would our society be like with 25%, 30% or 35% unemployment? … I don't know how you afford that, but even if you could afford it, there's still the question of, what do people do with themselves? Having a purpose in life is, I think, an important piece of the stability of a society."


Иначе ово се предвиђа за развијене земље запада, какве ће бројке бити на неким Балканима, можеш само да замислиш

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Вести

Postby Sukarno » Fri Sep 10, 2021 9:42 pm

Ваљало би померити дупе из фотеље.Саопштење и позив Партије радикалне левице (ПРЛ) за сутра.Колико видим и друге групације идеолошки потпуно различите ће доћи на протест.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... %2As%2As-R

Image

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Вести

Postby riper » Fri Sep 10, 2021 10:00 pm

kocka wrote:
riper wrote:
kocka wrote:
Не знам да ли примећујеш нелогичност када пишеш о бољој будућности на западу, где је свака земља из године у годину у све већем дугу. Како можеш имати добру будућност ако си све дужнији и дужнији ?

Ако је циљ капитализма стицање профита, да ли су онда капиталистичке државе на западу ? Пошто су им дугови из године у годину све већи, онда оне и нису капиталистичке, зар не ? Јел очигледно добит није сваке године све већа, него је већи сваке године дуг. И у чему се онда угледа успех тих држава ? Можда у оном снимку из Филаделфије који си окачио ?

Причаш о "џамахиријама" на западу европе. Ако ти сваке године мораш да доведеш ко зна колико хиљада људи са разних страна света да раде код у твојој земљи најразличитије послове од чистача улице до стоматолога, онда о каквом успешном школском систему на западу ти причаш ? Тај систем очигледно није способан да задовољи сопствене потребе за радном снагом, па мора да увози све те људе. Дакле један крајње неуспешан систем.


Naravno da primecujem nelogicnosti, ne u svom pisanju vec u onome sto se dogadja. To jesu odlicno uredjeni sistemi i zemlje koje svojim gradjanima omogucavaju visok standard.

Javni dugovi mnogih zapadnih zemalja i po ucescu u BDP i po glavi stanovnika i po apsolutnim ciframa su ogromni. Amerika i recimo Japan koji imaju ogroman dug po svim parametrima imaju i dalje maksimalan kreditni rejting. Zasto? Zato sto dugove i rate mogu da servisiraju. Nemaju problem sa likvidnoscu, investitori znaju da bez problema mogu da kupuju i trguju njihovim dugom. Ceo svet se pita dokle ce recimo moci da ide americki javni dug jer mnogi misle da je odavno prosao poslednji voz kada bi mogao da eksplodira. Ali to je neka druga prica.

I ne znam sta nije jasno o prici o progresu i dzamahirijama. Ako patimo za nemackim standardom i ako bismo da se krecemo kao oni, onda u nekon trenutku moras da racunas na znacajan priliv migranata jer je nas natalitet u teskom opadanju. I tu gledamo Nemce kao neku studiju slucaja, za mocnu ekonomiju ti neprestano treba radna snaga, a ako je nemas moras da je uvozis. Nemci odnosno zapad uvezu sve sto vredi u Evropi i nije dovoljno. Treba jos, a vidimo sta sve dolazi.

A mozemo zamisliti sta bi sve moglo da se doseli tek u Srbistan.


Не знам шта да ти кажем о том сервисирању дугова, САД су из дана у дан све дужније :

https://www.usdebtclock.org/

шта се ту сервисира када је сваким секундом дуг све већи стварно не знам.

Што се тиче радних места:

https://bigthink.com/philip-perry/47-of ... university

Bilger ended the interview saying, “What would our society be like with 25%, 30% or 35% unemployment? … I don't know how you afford that, but even if you could afford it, there's still the question of, what do people do with themselves? Having a purpose in life is, I think, an important piece of the stability of a society."


Иначе ово се предвиђа за развијене земље запада, какве ће бројке бити на неким Балканима, можеш само да замислиш


Ovo jesu zanimljive teme za razmisljanje. Pre svega zato sto smo mi ove tragicne brojke vec prosli. Kod nas je nezaposlenost bila skoro 25 odsto kroz tranziciju, zivelo se i zivi se tesko. Imali smo periode sankcija, ratova i bombardovanja ali, drzava je bila u kurcu, ali drustvo se nije raspalo.

Koliko god cudno da zvuci zivelo se koliko toliko normalno u smislu da nisi morao da strepis kada izadjes na ulicu. To je prinetio neki od mnogih stranaca ovih digitalnih nomada. Ziveo je negde po Juznoj Americi i kaze da he siromastvo tamo proizvelo veoma visoke stope ulicnog kriminala. Dok kod nas taj tezak zivot nije rezultirao takvim raspadom drustva.

Sada i u Americi i jos nekim zapadnim zemljama te katastrofalne ekonomske brojke koje smo mi prosli a da smo ostali neko normalno drustvo, oni prozivljavaju kroz opioidne epidemije, naroomaniju, beskucnistvo itd. Da li smo zbog svih sranja koja su nam se desavala spremniji da mentalno docekamo nova sranja pa i pored nefunkcionalne drzave ne dopustimo da kao drustvo tako daleko odemo u kurac. Mislim da jeste.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests