Вести

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Вести

Postby Смех младића » Tue May 12, 2020 1:09 pm

савабјан wrote:Eto, sad je SFRJ bila govno, živelo se užasno. Na netu svašta možeš da nadješ, pogotovo kada je ogroman napad na sfrj, ali je činjenica kakav god BDP da je bio, da se živelo najbolje nego bilo kada u istoriji na ovim prostorima. Mislim na Srbiju naravno.


Zaboravio si da napomenes "da si mogo spavat mirno na klupi"

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Tue May 12, 2020 1:12 pm

Смех младића wrote:
савабјан wrote:Eto, sad je SFRJ bila govno, živelo se užasno. Na netu svašta možeš da nadješ, pogotovo kada je ogroman napad na sfrj, ali je činjenica kakav god BDP da je bio, da se živelo najbolje nego bilo kada u istoriji na ovim prostorima. Mislim na Srbiju naravno.


Zaboravio si da napomenes "da si mogo spavat mirno klupi"

Pa to naravno. Bez toga ništa.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 1:13 pm

савабјан wrote:Čekaj bre, porediš Španiju koja je bila kolonijalna sila sa Srbijom/Jugoslavijom. Španija je otkrila Ameriku dok smo se mi krili po planinama dok su nam Turci nabijali pretke na kolac.


Морам да ти кажем да ме изненађује твој ниво необразованости. Колико имаш година можда у школи ниси још дошао до тога поглавља?
Шпанија је била колонијална сила током 16. века већ у 17. и 18. веку су се велике силе бориле за њено наследство широм света и Европе. Тако је Холандија постала независна тек у 17. веку баш прогласивши независност од Шпаније(србија је по оснивању скоро 1 000 година старија од Холандије).
Већ у 19. веку Шпанија је једна од сирамошних држава Европе.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 1:39 pm

Е сада невезано од савбјана, који је клинац или слабо образован, могуће и да је трол коњушар, није ми жао да нешто научи пошто у овом образован систему сигурно неће много научити.
Прво, није ми јасно зашто људи из Шумадије и западне Србије називају Милоша Обрановића-великим. Он их је дирекнто својим деловањем да буду необразовани потчинио Пречанима. Може такође да се слободно тврди да је својим деловањем, попут убиства Карађорђа, успорио добијање већих права за Србију. Који су ионако били руско дело а мислим да се њима није допало клање Карађорђа 1817.

Друго, творац југословенске идеје као националног циља Србије вам се налази са спомеником на Тргу Републике у Београду, његово име је кнез Михаило Обреновић. Он је убацио у Начертаније да се уместо српских идеја убаце југословенске идеје као национални циљ Србије.

Тако да је много јасније зашто су комунисти и разни другосрбијанци ближи Обреновићима, који нису баш чувени по ослобађању српских територија. Чак и Војводина је средином 19. века створена уз помоћ Кнежевине Србије када је на власти кнез Александар Карађорђевић.
А нису баш ни чувени по модернизацијама и демократији. Само Михаило би делом могао да уђе у ту категорију. Највеће реформе у Србији су се дешавалае за време кнеза Александра Карађорђевића и краља Петра I Карађорђевића.
Можда су зато све главне улице по Београду по Обреновићима. Је л сте приметили то?

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Tue May 12, 2020 2:02 pm

Lepo što si me nazvao slabo obrazovanim isključivo zato što nećeš da sagledaš činjenice, a one su sledeće:kada je počeo novi vek i ubrzan prosperitet, industrijalizacija itd , mi smo bili porobljeni. Za to vreme Španija je bila kolonijalna sila, jesu se neke države oslobodile, i Španija je izgubila glavni vid finansiranja, otimanje od slabijih. Pošto je Španija bila Turska u svom delu Evrope, ne možemo da se poredimo. Da ne pričamo o otkrivanju novog sveta, da ne pričamo što je i dan danas hispano regija maltene jedan ceo kontinent. Španija svakako nikad nije bila porobljena.
Države sa kojima mi možemo da se poredimo su Poljska, Bugarska, Grčka... Mešaš babe i žabe i sagledaš informacije kako ti odgovara.
Pravi razlog zašto se ljudi ovde i dalje lože na komunizam je jedan jedini, a to je jer su konačno bolje živeli jedan duži period. Da Srbija nije bila to što je bila, ko zna šta bi sve ova država imala sa najvećim naučnicima modernog vremena, ovako smo to što smo. Sirotonja, što smo i bili pre 150-200 godina.

Смех младића
Posts: 142
Joined: Wed Jul 04, 2018 6:58 pm

Re: Вести

Postby Смех младића » Tue May 12, 2020 2:16 pm

Pa dobro ako vec tako razmisljas uzmi kredit u banci,zivi kao car a tvoja deca nek otplacuju.Da ne govorim o ostalim zlocinima komunjara ali tvoj jednodimezionalni pogled na svet ti ne dozvoljava da to shvatis

савабјан
Posts: 349
Joined: Wed Apr 06, 2016 12:31 pm

Re: Вести

Postby савабјан » Tue May 12, 2020 2:23 pm

Samo sam rekao da smo daleko najnerazvijeniji bili od svih ex yu država. Pogledajte CG, Makedoniju, Šumadiju i Hercegovinu. Infrastruktura i industrija.
Ne sporim ni zločine, ni kredite, niti bilo šta, OBIČAN ČOVEK JE ŽIVEO BOLJE. Zato se ljudi lože na komunizam.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 3:08 pm

Што се тиче Шпанија не бих да ти објашњавам историју исте и сукоба Хазбурга са франуском династијом(која и данас влада Шпанијом) око контроле над Шпанијом, нити то како су погубили скоро све колоније током 17. и 18. век, све је за њих кренуло лоше од Трафалгара и још раније са Шпанском армадом. Углавном током 19. века постају једну од најсиромшаних области Европе. Разлог зашто их помињем ниво развијености по глави становника 1945 који је није био превише различит од СФРј да би после педесетих Шпанци нагло одвојили од СФРј. Да се поново види,

Image
Last edited by Nexon on Tue May 12, 2020 3:21 pm, edited 1 time in total.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 3:14 pm

Што се тиче живота, то је делимично тачно јер су осамдесете потпуни ужас економски у СФРј, због чега се држава и распала. Прво је то кренуло на линији Београда и Љубљане баш око економије, што је било повезано са аутономним покрајинама у Србији, о чему је говорио и ММФ када је давао кредите а држава била све у горем стању због њихових захтева.
Седамдесете су златно доба као последица великог задуживања СФРј што је дошло на наплату осамдесетих.

У целој Европи тога доба је растао стандард живота, није СФРј ништа посебно осим што је у СФРј најспорије растао а то људи нису знали. УДБа вам је продавала цигле са причом да када дођете у Праг или Варшаву извадите ђоку и ви сте цареви. На крају смо због тога сви ми добили ђоку.

SickOfItAll
Posts: 224
Joined: Wed Feb 03, 2016 12:21 am

Re: Вести

Postby SickOfItAll » Tue May 12, 2020 3:29 pm

Nexon wrote:Што се тиче живота, то је делимично тачно јер су осамдесете потпуни ужас економски у СФРј, због чега се држава и распала.


Тачније, СФРЈ је банкротиирала 1983. године.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Tue May 12, 2020 3:31 pm

Када је Србија / Краљевина Југославија имала већи бдп од Чешке, Мађарске, Грчке, Пољске ?

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 3:33 pm

Од Чешке није никада у модерном добу али јесте од Бугарске, што се не може рећи за СФРј.
Уосталом, ако се тако добро живело зашто је стотине хиљада радника, ако не и милион, напустило СФРј од краја педесетих да би радили у Немачкој? И поред толико великог одлива радне снаге незапосленост у СФРј није значајно падала а током осамдесетих је екслодирала. Колике су то размере лоше економске политике?! Она се данас рехабилитује и хвали и зато људи мисле да је то било царско време.

Што се тиче БиХ, она је још за време А-У почела да се ексллатише као извор сировина. А током тридесетих година 20. века, дакле Краљевине, је добијала тешку индустрију. Конкретно је Зеница добила нову Круп опрему за железару. Због свега тога хрвати су се бунили јер су тврдили да Карађорђевићи гурају тешку индустрију само у данашњу Србију и БиХ где су Срби већина. Што није тачно јер су Србија и БиХ богате рудама а хрватска их нема. Мада се наше власти од 1945 труде да изгубимо велико рудно богатство Косова и Метохије, нарочито угаљ који је тамо присутан у великим количинама али су алабанци неспособни да га експлатишу.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Вести

Postby kocka » Tue May 12, 2020 3:46 pm

Па да Србија од Чешке није никада имала већи бдп, ни као краљевина, ни као република, са Југославијом, без Југославије. Исти случај је и са Пољском, Мађарском, Грчком.

Краљевина је нешто ситно била јача од Бугарске, али се у Бугарској Други светски рат није нешто ни водио, а на територији Југославије јесте. Тако да је логично да је Бугарски бдп после рата био већи од бдп сфрј.

Што се тиче тих економских параметара сфрј је била мање више где и краљевина југославија.

Не знам што се расправљате, када нико од вас није живео тада, да би знао како је обичном човеку било.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 3:49 pm

Разлика између Бугарске и СФРј у корист Бугара, настаје за време ИБ кризе тј. када смо ми прекинули везе са СССР.
Зна се како је било обичном човеку, има филмова а има огромног одласка људи на рад у Намачку.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 4:06 pm

Краљевина ни приближно није имала времена да се развија као СФРј, током тридесетих је кренула у тешкуу индустријализацију, пре свега данашње Србије и бих. Двадесете су за Србију биле само санација ратне штете, ту је настала разлика са хрватском.
Да бих то доказао, ево примера онога што су немци однели, украли из Србије 1941

За све време окупације нацисти су најсуровије експлоатисали Србију. Највише су их интересовали обојени метали (бакар, антимон, олово и молибден) и пољопривредни производи. Цене ових артикала биле су максимиране, на доста ниском нивоу, и плаћано је клирингом - ми смо од њих узимали хемијске и индустријске производе.

- Више смо извозили него што су они плаћали. Практично смо били принуђени да кредитирамо немачку војну индустрију. Само бакра је извезено 60.000 тона. Они су држали монопол и на производњу текстила и масти, коју су користили за глицерин, неопходан у индустрији експлозива. Оснивали су централе које су руководиле производњом и откупом ових дефицитарних производа - каже Алексић.
Будући да је велики део друштвеног производа одлазио за војне потребе Немачке, народ у Србији и сама земља рапидно су сиромашили. За Немце је радила и авио-индустрија, као и хемијска индустрија у Шапцу.

Међу фабрикама које су размонтирали и преселили била је Фабрика авиона у Краљеву, неколико фабрика у Земуну, Војно-технички завод у Крагујевцу, Фабрика гас-маски у Баричу. Нешто од демонтираних постројења је враћено (не нужно у Србију), док је за друге добијена репарација. Од одштете је направљена нпр. Фабрика алатних машина "Иво Лола Рибар".


Овде имате више шта су Немци покрали у Србији од културног и историјског блага,

https://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1% ... e-ni-danas

Најгоре од свега што су неке фабрике комунисти након 1945 премештали из Србије у бих и словенију.

Иначе немачки окупациони намесник за Србију, ако се сећам презивао се Нојхаузен(погреших па проверих), је ухапшен 1943 или 1944 ос тране Гестаопоа због велике корупције и крађе коју је организовао у Србији.
Е, тај Нојрајтер је био после пребачен на суђење у СФРј да би га комунисти после извесног времена пустили. Можда је неком другу легло нешто на рачун од гадног капиталистичког новца.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 4:13 pm

Франц Нојхаузен

Франц Нојхаузен је био немачки богати индустријалац који је касније постао генерални опуномоћеник за привреду на Територији војноуправног команданта Србије током највећег дела немачке окупације. Пре окупације је радио као изасланик Немачке и Нацистичке партије у Београду током 1930-их, када је стекао велико богатство. Као близак пријатељ и миљеник рајхсмаршала Хермана Геринга, Нојхаузен је постао Герингов директни представник за Четворогодишњи план у окупираној Србији, и био је буквално њен привредни диктатор од априла 1941. до августа 1944. Наследио је Харалда Турнера на месту шефа Војне управе Србије 18. октобра 1943. и наставио је да обавља обе дужности до краја августа 1944.

Нојхаузен је сматран „љигавим и бескрупулозним“ и „ноторно корумпираним“. Након жалби виших нацистичких званичника са подручја југоисточне Европе, Нојхаузен је ухапшен и послат у концетрациони логор, али је прежиовео и касније су га ухапсили амерички војници. САД су га после рата испоручиле југословенским властима и Нојхаузен је осуђен на 20 година затвора. Пуштен је 1953. и преминуо је у Минхену 1966.

Присуство директних представника високих нацитички званичника попут Химлера и Геринга у Београду је значило да су се ту често сукобљавале надлежности и интереси. Као изванредни опуномоћеник за привредна питања и Герингов љубимац, Нојхаузен је деловао буквално као привредни диктатор у окупираној Србији у Герингову корист, извлачели масималну количину ресурса из локалне привреде да би одржавао нечамчку ратну машинерију. Нојхаузен је сматран "ноторно корумпираним" и "љигавим и бескруполозним", и имао је бројне неспоразуме са другим високим званичницима окупационог режима у погледу граница његових надлежности. Нарочито се супростављао Рибентроповом изалсанику Херману Нојбахеру да да више овлашћења марионетској влади Милана Недића. Нојбахер је сматро Нојхаузена корумпираним и да је стекао огромно богатсво док је служио у Београду. Након низа притужби на њега од стране врховног заповедника југоисточне Европе фелдмаршала Максимилијана фон Вајса и самог Нојбахера, постигнута је споразум између Рибентропа и Химлера. Шеф СД у Београду Емануел Шефер је августа 1944. ухапсио Нојхаузена због корупције.

На месту изванредног опуномоћеника за привреда питања наследио га је Тео Кејсер, на на месту шефа војне управе Јустус Данкверц. Нојхаузен је провео пет месеци у концентрационом логору, и мада је Геринг издејствовао његово ослобађање, и награђивање Крстом за ране заслуге,[19] Нојхаузен је остатак рата и даље провео у притвору.
После рата

Након што га је заробила Америчка војска, предат је југословенским властима након рата. Иако је осуђен на 20 година затвора након суђења октобра 1947, ускоро му је казна смањена, а затим је ослобођен 1953. Нојхаузен је умро 14. априла 1966. у Минхену.
Last edited by Nexon on Tue May 12, 2020 4:15 pm, edited 1 time in total.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Вести

Postby Nexon » Tue May 12, 2020 4:14 pm

Вероватно се пар другова добро омастило одвратним капиталистичким новцем за рано пуштање.
Толико о поштеним немцима који ће донети срећу Србији, како онда тако и данас.

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Вести

Postby ultrastito » Tue May 12, 2020 6:50 pm

Iako se ne slazem sa brdo stvari sa kolegom Neksarom, moram da odam priznanje na gomili informacija koje je postavio ovde. Za vecinu stvari prvi put cujem/citam, ali sta je tu je...ne moze se ni sve znati.

Da se vratim na temu, ja ne znam za jednu drzavu koja je konstantno pljackana, pa necu pogresiti ako kazem 100+ godina, a da jos uvek zivi kako-tako...odnosno, da nismo dibidus otisli u tri picke materine. Pod uslovom da je istina sve ovo sto Neksare pise, a valjda jeste, verujem da je proveo dosta vremena citajuci, a mozda je i studirao/zavrsio istoriju obzirom da dosta dobro barata sa godinama i sta se desavalo, vi vidite da je Srbija kroz razne vidove drzava u kojima je bila pljackana brat bratu 150 godina i naravno i dalje se pljacka, a mi jos uvek postojimo sto je ja mislim ravno svetskom cudu!

Kapiram da nas je jedino spasilo od totalne propasti sto se nalazimo na evropskom kontinentu, da se nalazimo kojim slucajem recimo u Africi, mi bi davno zavrsili kao neki Svazilend ili tako neka kurceva zemlja gde se svakih 16 minuta desava gradjanski rat, kad god se nekom kapetanu digne kurac da bude major.
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

User avatar
pertla
Posts: 1056
Joined: Sat Feb 06, 2016 4:20 pm
Location: Novi Sad,Srbija

Re: Вести

Postby pertla » Tue May 12, 2020 7:26 pm

I mene je uvek fasciniralo kako ovde jos uvek ima sta da se ukrade,kako uopste stoji cigla na cigli, a nije da se nesto proizvode nove vrednosti
Dvor na Uni,crkvica na brijegu,to je mesto dje se Srbi legu

User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Вести

Postby Мићара » Tue May 12, 2020 8:17 pm

Нексон идзуо!
Изгледа да га је умочио неђе... :D
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests