Душевна болница

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Душевна болница

Postby Занемарујем тактику » Sun Nov 19, 2017 12:32 am

Хвала на одговорима. Видећу са ћалетом, мада је он жешће неповерљив према пољопривреди. :mrgreen:
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

SickOfItAll
Posts: 224
Joined: Wed Feb 03, 2016 12:21 am

Re: Душевна болница

Postby SickOfItAll » Sun Nov 19, 2017 12:41 am

Успева малина и на мањој надморској висини наравно, мој малињак је нпр у долини. Што се тиче времена које треба посветити, јбг, све се то ради по етапама, али рачунај од марта, априла, па до септембра да има посла у малињаку у мањој или већој мери. Неко ће их прскати једном, а неко пет пута, неко ће сваки дан да проверава како напредује раст, да је није напао неки паразит, док ће неко други ређе, све зависи...

džile
Posts: 228
Joined: Mon Feb 01, 2016 9:01 pm

Re: Душевна болница

Postby džile » Sun Nov 19, 2017 2:32 am

Pola Mačve je u malinama, em brže sazrevaju em su krupnije da li zbog voda ili čega već, tako da ne mora da bude nadmorska visina najbitniji faktor.

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sun Nov 19, 2017 10:21 am

džile wrote:Pola Mačve je u malinama, em brže sazrevaju em su krupnije da li zbog voda ili čega već, tako da ne mora da bude nadmorska visina najbitniji faktor.

trn ko trn uspeva svugde...ovde jos djubris,okopovas i prskas trn da bolje raste i radja ..najbitnija je zemlja da je plodna ...ali prvashodno,a ovo je moje misljenje, da sve zavisi od godine,da li je rodna ili ne..tj...da li klimatski uslovi odgovaraju malini ..posla ima u zavisnosti od toga koliko zelis da prskas malinu,koliko zelis da ti malinjak izgleda lepo,zelis li da ima trave okolo ili ne ....intezivnog rada ima samo u mesecima branja

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Душевна болница

Postby 1958 » Sun Nov 19, 2017 10:43 am

I posle naslovi u novinama, malinari napali policiju, malinari prevrnuli maricu u jendek, blokirali put... Malina hooligans

Igrom slucaja zaposlen sam u firmi koja izvozi smrznuto voce za Evropu, Aziju i Rusiju i uvozi poljoprivredne masine u Srbiju. Sve te bobice se otkupljuju u ogromnim kolicinama plus jos nesto uvozimo iz Bosne i crne gore da bi podmirili potraznju. Seljaci kazu nema para na selu, a ovamo se kupuje telehender za sakupljanje bala sena i jos nekih gluposti u ceni nekog osrednjeg audija ili bemvejca... Sve u svemu ima da se radi i to zestoko ali moze i da se zaradi.
Често одем до на село

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sun Nov 19, 2017 11:14 am

1958 wrote:I posle naslovi u novinama, malinari napali policiju, malinari prevrnuli maricu u jendek, blokirali put... Malina hooligans

Igrom slucaja zaposlen sam u firmi koja izvozi smrznuto voce za Evropu, Aziju i Rusiju i uvozi poljoprivredne masine u Srbiju. Sve te bobice se otkupljuju u ogromnim kolicinama plus jos nesto uvozimo iz Bosne i crne gore da bi podmirili potraznju. Seljaci kazu nema para na selu, a ovamo se kupuje telehender za sakupljanje bala sena i jos nekih gluposti u ceni nekog osrednjeg audija ili bemvejca... Sve u svemu ima da se radi i to zestoko ali moze i da se zaradi.

Jeben je rad na selu,ali se ispalti. Prljav sto je nagore. Moraju ljudi da kupuju balirke za seno i raznorazne masine jer je rad na selu fizicki tezak i ljudi beze iz sela i sve ih je manje i manje,nestaje radne snage,a pri tome neki krezubi kurton ih ucenjuje zbog monopla sa cenom,kao ponuda i potraznja a nidje veze..nego alavost ovih sa dozvolama oko izvoza sto zavisi od politike ko moze da dobije dozvolu. Mi smo stocarska i poljoprvredna zemlja i samo taj proizvod mozemo da ponudimo svetu,jer to mozemo kvalitetno pa i jevtino da proizvedemo,do u privredi nemamo sta da trazimo,ne da nismosposobni da proizvedemo,nego nismo konkurentni sa cenom. Zato ovaj pickosuti i nudi radnu snagu pod klurac ovim strancima jer zna da smo vredan i radan narod dok nabavku repromaterijala ostvalja ovim strancima koji nas ugnjetavaju.
P.S.
poslo sam privatnu poruku ovima sto sam obecao ali i ovima sto nisam :D ,tako da ovi sto su greskom dobili poruku nemoj da se osecaju selajcima :lol:

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sun Nov 19, 2017 11:17 am

SickOfItAll wrote:Успева малина и на мањој надморској висини наравно, мој малињак је нпр у долини. Што се тиче времена које треба посветити, јбг, све се то ради по етапама, али рачунај од марта, априла, па до септембра да има посла у малињаку у мањој или већој мери. Неко ће их прскати једном, а неко пет пута, неко ће сваки дан да проверава како напредује раст, да је није напао неки паразит, док ће неко други ређе, све зависи...

tako je

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Душевна болница

Postby Далтон » Sun Nov 19, 2017 2:06 pm

Nisam ispratio pricu od pocetka ali ovo sto santamarija kaze je totalno pogresno. Elem, maline se ne rade 15dana, ili mesec dana godisnje (mislim na branje). Recimo ja sam na jednom jutru (pola Ha) brao maline svaki dan od recimo juna pa do skoro pocetka novembra. U pocetku od silnih susa je bilo manje prinosa ali od sredine Septembra smo se ukenjali. Ja i keva sami dnevno naberemo 30kg, a to nije ni 20%, tako da nam je 80% propadalo. Keva plakala histerisala a prica da se unajme rednici je totalno neisplativa. Pogotovo sto je tada cena malina bila 100 - 110 rsd. Znaci gajba od 2kile pokriva radnika koji bere po satu 200 kinti. Za sat vremena on nabere tih 2kg i gde si ti tu? nigde :D Brat i cale nisu ni pogledali maline.
Na kvantasu je nesto veca cena. Mislim da je bila oko 200 din. Mi koji smo 40km od bg, auto pod teretom nesto vise potrosi i pola ode na gorivo + sto na kvantasu imas jos 1000 malinara i pitanje da li ces svoje prodati. To sto vratis kuci ili da poklonis ili da pojedes jer su vec sutra ugnjecane i ne vrede nista.

Na zasad, navodnjavanje je otislo preko 4000e, struja, voda jos brat bratu 400e... Tako da smo pokrili cetvrtinu uloga ove godine. A koliko vidim ni cena se nije promenila. Daj boze dogodine lepseg vremena pa da i bude neke vajde od njih.
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
Tilt
Posts: 367
Joined: Wed Nov 09, 2016 8:03 pm

Re: Душевна болница

Postby Tilt » Sun Nov 19, 2017 2:42 pm

Nije to ista sorta malina i nisi dobro pročitao šta piše. Sve je covek lepo napisao i to je dobra formula za pocetnike kako možeš uz malo ulaganja i dosta svog rada da izvučeš maksimum. Kasnije kad neko vidi šta mu daje rezultate, koje su me mogućnosti itd. onda tek može da se upušta u sisteme za navodnjavanje itd.

Bunt
Posts: 644
Joined: Mon Nov 28, 2016 1:22 pm

Re: Душевна болница

Postby Bunt » Sun Nov 19, 2017 3:11 pm

Далтон wrote:Brat i cale nisu ni pogledali maline.


Nadam se da ste ih maksimalno ispostovali sto se tice kinte, dodali za patike, jaknu, pljuge, gorivo i slicno...

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Душевна болница

Postby Далтон » Sun Nov 19, 2017 3:27 pm

Dabome
(Street Force / Curva Orientale)

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sun Nov 19, 2017 4:30 pm

Далтон wrote:.
maline sorte vilamet i miker koja je najraspostranjenija kod nas beru se mesec i kususr dana i ima 15 dana u punom rodu a se ber od jutra do sutra ali svaki drugi dan,ili da malinjak podelis pa beres svaki dan po pola malinjaka ,zavisno od radne snage koliko imas. To sto ti beres verovatno je polka malina koja radja od proleca do zime tj. do prvog mraza i mnogo je losijeg kvaliteta nego ove sorte koje sam naveo. Takodje ta sorta maline je donkle ujebala cenu,jer su hladnjacari mesali sa ovom sortom o kojoj ja pricam kako bi dobili na kilazi i postigli vecu zaradu. Naravno da su ih ovi iz Evrope provalili,kao sto su nas provalili da secer i ostale prevare cemu smo skloni.Xa malinu POLKU ne treba KOLJE :D ,pa tog ulaganja nema .A to sto ti teras na kvantas malinu i ocekujes zaradu a da ti rod ne propadne to je vec posebna prica. Rekao sam da u Srbiji sve vise i vise ima manjih hladnjaca koje se utrkuju da otkupe sto vise maline i doalze ti na noge,tj do malinjaka ako treba da bi otkupili malinu,jer njihova zarada je veca ukoliko otkupe vise,LOGICNO !!! Ako ima neko ko otkupljuje malinu i u koga si siguran da ce da ti isplati posle berbe,predajes i uzivas. Cak sta vise u toku berbe mozes da uzimas avans od tog otkupljivaca pa i pre sezone da uzmes djubrivo,sredstva za prskanje,trimere za kosenje i svasta nesto,sto ti ovaj opciguje na kraju berbe. U ovom kraju to tako funkcinise. A pricam o deset ari maline i branju. Svaki drugi dan 4 coveka da beru nece da se ni jedan namuci.

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Душевна болница

Postby Далтон » Sun Nov 19, 2017 4:50 pm

da da.. ima ta polka i polana valjda.. ova moja je manja, ali je krupna i lepa. Inace ne bih se slozio da su losijeg kvaliteta, naprotiv mnogo su ukusnije nego one vece koje su lepse za videti i njih restorani i hoteli mnogo vise otkupljuju jer je krupnija. E sada, Do pre godinu, dve uopste nije bilo toliko malinara u srbiji koliko ove. A uz poljsku smo najveci izvoznici malina na svetu. I umesto da drzava to podpomogne jer tu ima ogromnu lovu oni ruse cenu sa razlogom. Bas sam video podatak u drugim (zapadnim) drzavama koja je cena malina po marketima za 2017. po deset puta veca nego kod nas.
Elem, ovde na Tajlandu je 1kg oko 10$, tako da bi ovde izvoz procvetao :mrgreen: Bangkok samo skoro 9 milki stanovnika, na ulicu tezgu i bog da te vidi. :lol:
(Street Force / Curva Orientale)

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sun Nov 19, 2017 5:02 pm

Далтон wrote:da da.. ima ta polka i polana valjda.. ova moja je manja, ali je krupna i lepa. Inace ne bih se slozio da su losijeg kvaliteta, naprotiv mnogo su ukusnije nego one vece koje su lepse za videti i njih restorani i hoteli mnogo vise otkupljuju jer je krupnija. E sada, Do pre godinu, dve uopste nije bilo toliko malinara u srbiji koliko ove. A uz poljsku smo najveci izvoznici malina na svetu. I umesto da drzava to podpomogne jer tu ima ogromnu lovu oni ruse cenu sa razlogom. Bas sam video podatak u drugim (zapadnim) drzavama koja je cena malina po marketima za 2017. po deset puta veca nego kod nas.
Elem, ovde na Tajlandu je 1kg oko 10$, tako da bi ovde izvoz procvetao :mrgreen: Bangkok samo skoro 9 milki stanovnika, na ulicu tezgu i bog da te vidi. :lol:
a ti ko ovi malinar videli krajnju cenu i ko vele rusimo vladu ima da nam plate kolko ocemo. relana cena maline u srbiji je oko 160 dinara,ako poskupi gorivo na prolece,djubrivo,oni preparati za prskanje onda je 200 kinti realna cena. Jbg..to sto je u marketima po evropi,rusiji treba da se plati u tom lancu i hladnjacarima bez kojih bi malina propala i prevoznicima koji malinu odvezu i govnima iz vlade sa izvoznim dozvolama,treba da se plati i pakovanje,treba da se plati i sortiranje,zato cena ide do te o kojoj ti pricas. Na deset ari moze da izadje od 1,5 do 2 tone maline .Bar bi trebalo ako je godina solidna,da te ne gadja grad,mraz,susa. Za prozvodjaca to je 300-400 soma dinara. Kad odbije djubrivo,gorivo i ostale troskove ostane tu lepa parica. 10 ari maline cetvoroclana podica obradi bez po muke.

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Душевна болница

Postby SAO_Zeljin » Sun Nov 19, 2017 5:30 pm

santamarija wrote:
Далтон wrote:da da.. ima ta polka i polana valjda.. ova moja je manja, ali je krupna i lepa. Inace ne bih se slozio da su losijeg kvaliteta, naprotiv mnogo su ukusnije nego one vece koje su lepse za videti i njih restorani i hoteli mnogo vise otkupljuju jer je krupnija. E sada, Do pre godinu, dve uopste nije bilo toliko malinara u srbiji koliko ove. A uz poljsku smo najveci izvoznici malina na svetu. I umesto da drzava to podpomogne jer tu ima ogromnu lovu oni ruse cenu sa razlogom. Bas sam video podatak u drugim (zapadnim) drzavama koja je cena malina po marketima za 2017. po deset puta veca nego kod nas.
Elem, ovde na Tajlandu je 1kg oko 10$, tako da bi ovde izvoz procvetao :mrgreen: Bangkok samo skoro 9 milki stanovnika, na ulicu tezgu i bog da te vidi. :lol:
a ti ko ovi malinar videli krajnju cenu i ko vele rusimo vladu ima da nam plate kolko ocemo. relana cena maline u srbiji je oko 160 dinara,ako poskupi gorivo na prolece,djubrivo,oni preparati za prskanje onda je 200 kinti realna cena. Jbg..to sto je u marketima po evropi,rusiji treba da se plati u tom lancu i hladnjacarima bez kojih bi malina propala i prevoznicima koji malinu odvezu i govnima iz vlade sa izvoznim dozvolama,treba da se plati i pakovanje,treba da se plati i sortiranje,zato cena ide do te o kojoj ti pricas. Na deset ari moze da izadje od 1,5 do 2 tone maline .Bar bi trebalo ako je godina solidna,da te ne gadja grad,mraz,susa. Za prozvodjaca to je 300-400 soma dinara. Kad odbije djubrivo,gorivo i ostale troskove ostane tu lepa parica. 10 ari maline cetvoroclana podica obradi bez po muke.

Ne znam zasto si zapeo sa tim djubrivom to ti je smesna investicija. Ako nemas vodu da polivas onda ne bi ni trebalo da stavljas djubrivo posto biljka mnogo teze podnosi susu ako je djubrena. Ne postoji realna cena vec cenu diktiraju ponuda i potraznja. Samo u Srbiji postoji ta realna cena i taj neki stav tipa "Ja ne znam zasto kukaju malinari kad im je cena 150 dinara". Inace problem sa polkom je taj sto pobeli kad se zamrzne

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sun Nov 19, 2017 8:06 pm

djubrivo se baca pred kisu,to sam naveo , veca stvaka je jbg..stotinak i jace evra na 10 ari. A ako kazem relana cena mislim na onu isplativu da se malina uopste gaji. Ma kava ponuda i potraznja,sarena laza politicara i monopolista. Najbolje da realna cena bude niza ispod 160 dinara recimo 45 pa da vidimo ko ce od seljaka da im preda malinu,ako me razumes o cemu pricam. Ovde je problem sto ljudi nisu udruzeni a nemocni su jer maline moraju da se zamrznu. uglavnom,ako malina bude 160 dinara oke je cena i na toj ceni ima racun da se radi,pod uslovom da nista ne poskupi. Prosle godine cena je bila 147 dinara i odjednom se pojave neki ljudi odmah placaju i nude 160 kinti. Murija i inspekcije ih odmah rasterali. Pametnome dosta !!!!!!!

prcko
Posts: 1281
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:28 am

Re: Душевна болница

Postby prcko » Mon Nov 20, 2017 8:15 am

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1327217

Na osnovu analize navijačkih grupa u Srbiji, utvrđeno da su navijači - huligani uglavnom nezaposleni, punoletni muškarci sa završenom srednjom školom.

prcko
Posts: 1281
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:28 am

Re: Душевна болница

Postby prcko » Mon Nov 20, 2017 10:08 am



:oops:

Nikodije
Posts: 469
Joined: Wed Oct 25, 2017 8:54 am

Re: Душевна болница

Postby Nikodije » Mon Nov 20, 2017 11:01 am

prcko wrote:https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=11&dd=20&nav_category=12&nav_id=1327217

Na osnovu analize navijačkih grupa u Srbiji, utvrđeno da su navijači - huligani uglavnom nezaposleni, punoletni muškarci sa završenom srednjom školom.

Na osnovu analize takodje je utvrdjeno da je trecina stanovnistva u Srbiji elementarno nepismeno! Gotovo polovina stanovništva u Srbiji ima završenu samo osnovnu školu ili nema svih osam razreda. E moj nebeski narode! I onda kada neko pita ko glasa za Vucka?!

фикрета
Posts: 267
Joined: Thu Feb 11, 2016 6:15 pm

Re: Душевна болница

Postby фикрета » Mon Nov 20, 2017 11:57 am

ako zelis da sloba i djogani ostanu zajedno
posalji sms 6789 na 8766

vucko ce vladati vecno


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests