Душевна болница

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Душевна болница

Postby Rođaci » Fri Nov 17, 2017 8:22 pm

друг члан wrote:nisu klinci,a mislim da su sa nbg


a je l' žive sa kravama ili i dalje u bloku?

User avatar
Swallow
Posts: 506
Joined: Sun Feb 19, 2017 4:59 pm

Re: Душевна болница

Postby Swallow » Fri Nov 17, 2017 10:08 pm

Rođaci wrote:
a je l' žive sa kravama ili i dalje u bloku?


Bravo!
Pun mi je kurac više tog fazonaškog kenjanja o selu, a i dalje se bleji po gradovima i uporedno se u istom tom gradu omalovažavaju i jebu majke seljačke tim istim ljudima koji dođu sa sela.

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Fri Nov 17, 2017 10:44 pm

u srbiji je jedino ispativo prodavati drogu i baviti se politikom,dok ne padnes...a selo...maline..kajsije.....ostavite ovima kad padnu da obradjuju za drzavu....a ti Swallow..slazem se sa tobom u svemu,samo sa tim da cena bude i dogodine ista. poskupece djubrivo,poskupece gorivo,poskupece sve a cena da bude ista i onda onaj krezubi iz informera da uzima lovu...jbg..ja mu ne dam pa taman pocupao sadnice i unistio malinjak....a kad pricate o vockama vec..najbolje se isplate maline,jer u startu i ne treba nesto love...a kod nas masovno ljudi sade borovnicu..tako da mislim da ce tu imati dobra zarada,ali ulaganje je dosta veliko..posto zivimo u srbiji ,a borovnica mora da se ceka prilicno,kao sto neko rece , dok dodje na naplatu,ko zna sta ce biti i koja cena...

recimo ja zaradim 300 ooo dinara na drzavnom poslu za godinu dana ,svaki dan idem na posao,taman da drkam 8 sati,malo je . sa neklih 20 ari maline cetvoroclana prodica moze da uzme taj novac na godisnjem nivou,a ima 15 dana ubitacnog rada kad je branje,ali tek trece godine po sadnji,sa tim da mu grad ne ubije jedan rod,susa isto tako ili srne pojedu mladare. :D svakako da se malina ispalti i na ceni od 130 dinara,zavisno od daljine malinjaka,ali nije lako i ima posla. ko ima svojih 30 ari na 15-20 km od mesta stanovanja,ako malina moze da uspe,a nema posao,uz devojku,pomoc iz nekoga iz kuce moze da zaradi neku prosecnu godisnju platu ...

prva godinina
da se palti nekome da uzore njivu od 30 ari 40 evra
da se plati nekome da podrlja i napravi brazdu 40 evra
sadnice na 30 ari 1000 komada na 10 ari znaci 3000 sadnica po 12 dinara oko 300 evra
za djubrivo 150-200 evra
za prikolicu stajskog djubreta da dotera neko sa traktorom oko 70-80 evra,cini mi se nisam siguran da li je cena tacna
za raznorazna prskanja neka ide 100 evra

to je ulog prve godine uz to da pozajmis prskalicu,da rucno isprskas sve,da rucno naravno posadis malinu i istu zatrpoas,da rucno okopas.

druge godine imas ulaganje u djubrivo,kolje i zicu. jedan kolac je 2 evra ili 2,5 ,zica je 100 tinak evra za toliki malinjak i opet obrada rucno,prskanje rucno...te godine mozda izvuces sve pare ili budes nesto kratak..trece godine imas djubrivo i obradu malinjaka takoreci nema ulaganja a rod ce da bude dobar i u plusu si...svaka naredna godina bi trebala da bude ista kao treca,naravno da nema grada,mraza i slicnih zajebancija..ako imas lovu da ulozis u navodnjavanje..to je sve plus...ima da se radi,okopava,cupaju mladari,vezuje malina...ali ima i zarade...

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Душевна болница

Postby SAO_Zeljin » Sat Nov 18, 2017 2:39 am

santamarija wrote:prva godinina
da se palti nekome da uzore njivu od 30 ari 40 evra
da se plati nekome da podrlja i napravi brazdu 40 evra
sadnice na 30 ari 1000 komada na 10 ari znaci 3000 sadnica po 12 dinara oko 300 evra
za djubrivo 150-200 evra
za prikolicu stajskog djubreta da dotera neko sa traktorom oko 70-80 evra,cini mi se nisam siguran da li je cena tacna
za raznorazna prskanja neka ide 100 evra



vise manje sve si pogresno procenio :mrgreen:

U principu ko ima parce plodne zemlje na visini preko 600 metara i po mogucstvu blizu neke reke ili malo jaceg izvora a u dzepu ima 1500e i plus ima veliku zelju i energiju moze da se upusti u tu investiciju za 30 ari maline. Nece biti lako ali to parce moze da donese nekih 2000-10000e prihoda za godinu dana pocev od trece godine a u zavisnosti od vremenskih uslova i cene

User avatar
друг члан
Posts: 1409
Joined: Sat Feb 06, 2016 5:02 am

Re: Душевна болница

Postby друг члан » Sat Nov 18, 2017 3:29 am

Rođaci wrote:
друг члан wrote:nisu klinci,a mislim da su sa nbg


a je l' žive sa kravama ili i dalje u bloku?

jedan zivi na selu kako znam,sad s kim ne bih znao da ti kazem
Choose Life

tizlabor
Posts: 498
Joined: Mon Feb 01, 2016 6:04 am

Re: Душевна болница

Postby tizlabor » Sat Nov 18, 2017 9:03 am

SAO_Zeljin wrote:
santamarija wrote:prva godinina
da se palti nekome da uzore njivu od 30 ari 40 evra
da se plati nekome da podrlja i napravi brazdu 40 evra
sadnice na 30 ari 1000 komada na 10 ari znaci 3000 sadnica po 12 dinara oko 300 evra
za djubrivo 150-200 evra
za prikolicu stajskog djubreta da dotera neko sa traktorom oko 70-80 evra,cini mi se nisam siguran da li je cena tacna
za raznorazna prskanja neka ide 100 evra



vise manje sve si pogresno procenio :mrgreen:

U principu ko ima parce plodne zemlje na visini preko 600 metara i po mogucstvu blizu neke reke ili malo jaceg izvora a u dzepu ima 1500e i plus ima veliku zelju i energiju moze da se upusti u tu investiciju za 30 ari maline. Nece biti lako ali to parce moze da donese nekih 2000-10000e prihoda za godinu dana pocev od trece godine a u zavisnosti od vremenskih uslova i cene

10 iljada nemoze da izvuce tehnolog od 70 godina koji malinu moze da rastavi ko menjac.
Za pocetak investicije ti ne treba vise od 700-900 eura,ali imaces jos ulaganja naredne godine,ali i neki minimalan rod da to pokrpis.Sa hiljadarkom u sustini ljudi krecu u taj posao.

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sat Nov 18, 2017 7:57 pm

SAO_Zeljin wrote:
santamarija wrote:prva godinina
da se palti nekome da uzore njivu od 30 ari 40 evra
da se plati nekome da podrlja i napravi brazdu 40 evra
sadnice na 30 ari 1000 komada na 10 ari znaci 3000 sadnica po 12 dinara oko 300 evra
za djubrivo 150-200 evra
za prikolicu stajskog djubreta da dotera neko sa traktorom oko 70-80 evra,cini mi se nisam siguran da li je cena tacna
za raznorazna prskanja neka ide 100 evra



vise manje sve si pogresno procenio :mrgreen:

U principu ko ima parce plodne zemlje na visini preko 600 metara i po mogucstvu blizu neke reke ili malo jaceg izvora a u dzepu ima 1500e i plus ima veliku zelju i energiju moze da se upusti u tu investiciju za 30 ari maline. Nece biti lako ali to parce moze da donese nekih 2000-10000e prihoda za godinu dana pocev od trece godine a u zavisnosti od vremenskih uslova i cene
necemo se raspravljati,ali ne treba ti 1500 evra da krenes u posao,ako imas parce zemlje i ne placas zakup iste...napisao sam ono sta sam ja placao za 14-15 ari i mnozio sa dva ...danas imam 15 ari i 5 godina je...prve godine nisam imao nista jer me sjebao mraz,druge godine sam imao nekih 350 kg pri ceni od 200 dinara a trece godine iako su me sjebale srne, imao sam nekih 900 kg sto je ukupnmo donelo novca oko 180 000 dinara za trecu godinu ....imaop sam pomoc u radnoj snazi u vidu dece i starca i taste plus zena i ja ..brali smo svaki drugi dan....tako da sam od tog malinjaka vec zaradio,jer sam se za kolje snasao u sopstvenoj sumi i tako jos neke sitnice.....znaci nisam placao radnike vec smo mi ukucani brali...ove godine nisam imao malinu da pojedem jer mi je mraz unistiuo sve...ja ti pricam iz iskustva...a sa tim parama sto ti pricas,oke....da ulozis toliko ali da glumis gazdu i da neokopavas malinu, ne beres je nego sve da placas....plus da navodnjavas.....meni je malina na 800 m nadmorske visine,nemam blizu ni bunar ni vodu,nego gledam u nebo,pa sta mu Bog da..a to je jebena rabota za ulaganje od 2000 evra...bolje crno crveno sto neki vele....ako nisi spreman da kaliras svoj rad i ulaganje koje je u mnogo manjem iznosu od ovoga sto si naveo,plus je to ulaganje u ratama ...a sa 30 ari tesko da mozes da dosegnes cifru od 10 000 evra pri ovoj lopovskoj ceni od 147 dinara za kg od ovog krezubog iz informera...meni je malina na 30 km od mesta stanovanja ali i da nema zarade..izadjes svaki drugi dan u prirodu,opustis se sa decom uzivas u vazduhu,malo radnes i svima lepo...

User avatar
Занемарујем тактику
Posts: 658
Joined: Wed Feb 03, 2016 1:31 am
Location: Источно од раја

Re: Душевна болница

Postby Занемарујем тактику » Sat Nov 18, 2017 8:50 pm

Ајде кад се већ нашироко прича о пољопривреди, а посебно о малини да поставим ја које питање. Имам ја деду на селу, има нешто земље близу куће, отприлике 600-650 метара надморске висине, ћале је од скоро пензионер, а ја сам нико и ништа, и имам времена на претек, тако да имамо радне снаге. Највећи проблем је што нема воде, вода се доноси од извора који је удаљен скоро километар од куће. Колико је паметно у таквим условима засадити нешто? Ако јесте шта би то било? Да ли конкретно малина?
...Гладан и крвав је народ мој.
А сјајна прошлост је лаж.

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Душевна болница

Postby SAO_Zeljin » Sat Nov 18, 2017 8:56 pm

5 godina radis a jos nisi savladao osnovnu terminologiju, nije kolje nego stubovi, kolac je za paradajz :mrgreen:

Ovih 1500e sam rekao okvirno za nekog ko zivi u gradu i nema nista od mehanizacije i opreme za takvu delatnost. U principu je ovo sto tizla kaze mozda realnije. Ja nemam malinu posto nemam zemljiste na tih 800 metara sto je u principu optimalno ali imamo kupinu a sto je slicno sa stanovista postavljanja i obrage. Moji roditelji su poreklom sa sela pa tamo imamo i svu mehanizaciju i opremu i sume za stubove a ko to nema skupa je zajebancija. Veruj mi da je razlika izmedju 15 i 30 ari ogromna sa stanovista obima posla.

SickOfItAll
Posts: 224
Joined: Wed Feb 03, 2016 12:21 am

Re: Душевна болница

Postby SickOfItAll » Sat Nov 18, 2017 8:59 pm

SAO_Zeljin wrote:5 godina radis a jos nisi savladao osnovnu terminologiju, nije kolje nego stubovi, kolac je za paradajz :mrgreen:


Бога ми, биће да је коље

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Душевна болница

Postby SAO_Zeljin » Sat Nov 18, 2017 9:07 pm

SickOfItAll wrote:
SAO_Zeljin wrote:5 godina radis a jos nisi savladao osnovnu terminologiju, nije kolje nego stubovi, kolac je za paradajz :mrgreen:


Бога ми, биће да је коље


Osecam da se ovo biti jedna od boljih rasprava na ovoj temi :D

Napisi povrsinu maline koju obradjujes u potpisu da bi ljudi videli koliki si autoritet za datu oblast

SickOfItAll
Posts: 224
Joined: Wed Feb 03, 2016 12:21 am

Re: Душевна болница

Postby SickOfItAll » Sat Nov 18, 2017 9:15 pm

SAO_Zeljin wrote:
SickOfItAll wrote:
SAO_Zeljin wrote:5 godina radis a jos nisi savladao osnovnu terminologiju, nije kolje nego stubovi, kolac je za paradajz :mrgreen:


Бога ми, биће да је коље


Osecam da se ovo biti jedna od boljih rasprava na ovoj temi :D

Napisi povrsinu maline koju obradjujes u potpisu da bi ljudi videli koliki si autoritet za datu oblast

То онај фазон са усташког форума и бројем година и гостовања :)

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Душевна болница

Postby Rođaci » Sat Nov 18, 2017 9:23 pm

pritke za paradajz :mrgreen:

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Душевна болница

Postby SAO_Zeljin » Sat Nov 18, 2017 10:08 pm

SickOfItAll wrote:
SAO_Zeljin wrote:
SickOfItAll wrote:
Бога ми, биће да је коље


Osecam da se ovo biti jedna od boljih rasprava na ovoj temi :D

Napisi povrsinu maline koju obradjujes u potpisu da bi ljudi videli koliki si autoritet za datu oblast

То онај фазон са усташког форума и бројем година и гостовања :)


to :D
moze sorta povrsina i godine bavljenja tom vrstom zanimacije

@rodjak
To je taj rang velicina, pritka, kolac, razanj. Zamisli da su turci nekad ljude nabijali na ono iz malinjaka, pa bilo bi tehnicki nemoguce tadasnjom mehanizacijom

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sat Nov 18, 2017 10:39 pm

SAO_Zeljin wrote:
SickOfItAll wrote:
SAO_Zeljin wrote:
Osecam da se ovo biti jedna od boljih rasprava na ovoj temi :D

Napisi povrsinu maline koju obradjujes u potpisu da bi ljudi videli koliki si autoritet za datu oblast

То онај фазон са усташког форума и бројем година и гостовања :)


to :D
moze sorta povrsina i godine bavljenja tom vrstom zanimacije

@rodjak
To je taj rang velicina, pritka, kolac, razanj. Zamisli da su turci nekad ljude nabijali na ono iz malinjaka, pa bilo bi tehnicki nemoguce tadasnjom mehanizacijom

500 godina smo bili pod turcima,ostalo kolje i ostace kolje...najpre direk ako ces bas da se natezes :D
zanemarijum taktiku
brate ja nemam vodu blizu malinjaka i ne navodim malinu,pusti ove sto pricaju o teriji i sto su citali knjige....nije problem da krenes sa 10 ari maline...ako imas blizu da neko otkupljuje istu,moj ti je savet sadi,a dokon si...ne treba ti mehanizacija sem kola da se dovezes i odvezes do sela...za parcelu od 10 ari prve godien sve ces da platis,i oranje i drljanje i brzdu i sadnice...moja malina je na 800 metara nadmorske visine i tu je jebeno jer su veliki mrazevi a pri tome srna mi je domaca zivotinja...pa sta mu Bog da..ako predlozis to calu i stvarno mu pomognes oko toga,oko okopavanja,da se oplevi malina prve godine ,oko sadnje ....verujem da ce te uspeti da ostvarite neki prihod...ako uspe na tih desetak ari,lako ces se prosiriti...malina ima racun da se obradjuje i na 130-150 dinara i to solidan...ukoliko smanjis troskove oko prevoza do malinjaka i jos ako imas neke u komsiluku ko je rad da pomogne...super

User avatar
Kibiców
Posts: 753
Joined: Tue Feb 02, 2016 8:37 pm

Re: Душевна болница

Postby Kibiców » Sat Nov 18, 2017 10:58 pm

Занемарујем тактику wrote:Ајде кад се већ нашироко прича о пољопривреди, а посебно о малини да поставим ја које питање. Имам ја деду на селу, има нешто земље близу куће, отприлике 600-650 метара надморске висине, ћале је од скоро пензионер, а ја сам нико и ништа, и имам времена на претек, тако да имамо радне снаге. Највећи проблем је што нема воде, вода се доноси од извора који је удаљен скоро километар од куће. Колико је паметно у таквим условима засадити нешто? Ако јесте шта би то било? Да ли конкретно малина?
Cisterna traktorska.

Moj predlog sam vec naveo gore da sad ne obrazlazem opet. To su lesnik ili orah ako nemas bas puno vremena i ako ti se ne zuri sa naplatom i visnja za sve obrnuto.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

User avatar
Tilt
Posts: 367
Joined: Wed Nov 09, 2016 8:03 pm

Re: Душевна болница

Postby Tilt » Sat Nov 18, 2017 11:01 pm

Sve ti lepo čovek napisao za malinu. Vaša je zemlja, ne može to da omane. Omanu ovi što hoće da im drugi beru i namlate hiljade eura. Tvoja zemlja, treba ti pomoc oko toga kako da podigneš i održavaš malinjak, ostalo ćete vi + još nekog svog povedeš da pomogne kad bude najudarnije oko branja. Šta god treba pitaj, poslaćemo i pomoć ako treba :)

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Душевна болница

Postby santamarija » Sat Nov 18, 2017 11:15 pm

Tilt wrote:Sve ti lepo čovek napisao za malinu. Vaša je zemlja, ne može to da omane. Omanu ovi što hoće da im drugi beru i namlate hiljade eura. Tvoja zemlja, treba ti pomoc oko toga kako da podigneš i održavaš malinjak, ostalo ćete vi + još nekog svog povedeš da pomogne kad bude najudarnije oko branja. Šta god treba pitaj, poslaćemo i pomoć ako treba :)


ovo ozbiljna tema a mi pisemo u dusevnoj bolnici. cena visnje varira i mala je, cena kupine je ove godine bila 45 dinara a isto se radi kao malina,cak je i branje zajebanije po meni,nije rasprostarenj nesto otkup kao sto je za malinu,lesnik,borovnica,orah, to mora da se ceka dugo,to rade ovi novokomponovani bogatasi i ovi bliski SNS jer sad drzava daje subvencije i kredite i tu je veliko ulaganje. samo za ogradu za lesnik ti treba ulog kao za 30 ari maline,ako ne i vise...usoatlom ja cu se javiti na privatnu poruku pustinjskoj lisici sa detaljnim objasnjenjem

undertaker.ca
Posts: 41
Joined: Sat Jan 30, 2016 9:55 pm

Re: Душевна болница

Postby undertaker.ca » Sun Nov 19, 2017 12:10 am

Колико времена треба да се посвети узгоју малина на годишњем нивоу? Јел мора да се обилази и ради сваки други, трећи дан? И како успева малина на некој мањој надморској висини, нпр око 200-250 м?

axkontra
Posts: 176
Joined: Fri Feb 05, 2016 11:22 pm

Re: Душевна болница

Postby axkontra » Sun Nov 19, 2017 12:19 am

ja koliko znam malinu rade i u backom dobrom polju a tu je nadmorska visina dna panonskog mora


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests