Душевна болница

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
idemoo
Posts: 298
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:35 pm

Re: Душевна болница

Postby idemoo » Thu Jan 23, 2020 12:12 am

Како бре може да је идентичан... Погледај подочњаке, погледај обрве, погледај шпиц носа, погледај уста. Мислим не разумем се у вајарство и нећу да кењам по дефолту али овај десно ми делује ко да је неки метросексуалац

User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Душевна болница

Postby Мићара » Thu Jan 23, 2020 12:31 am

Неће то тако остати, у фази је завршни радова тек сада се поправљају детаљи... Барем тако жена моја вели, она је завршила ту примењену умјетност у бг... И она исто док слика неку слику ја почнем да кењам криво ово криво оно ово овако ово онако тек на самом крају она то исправи у два потеза и испадне савршено посебно лица очи обрве уста и ти детаљи они се лако исправљају и на самом крају.... Ал опет ми изгледа чудно у пичку материну ко да га је норвежанин правио ни бркова ни браде, ја би му макар бркове убацио и шајкачу да га ја реконструјишем :mrgreen:
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...

User avatar
lider
Posts: 214
Joined: Sat Jan 30, 2016 10:49 am

Re: Душевна болница

Postby lider » Thu Jan 23, 2020 9:26 am

Требао је тај вајар да узме мацолу и разлупа га скроз. Јел кече капа и даље ту, и ова шиптарска сурла мало да се угланца :roll: Какав победник какви бакрачи па имамо ваљда неку личности из историје да поставимо на то место а неке незнане јунаке, победнике и остала масонска срања...

Далтоне свака част, него јел могуће да покренеш све ловом од пар уговора? И одакле ти идеја за дуван, шта после са њиме коме се продаје у којим цигарама завршава? :mrgreen:
ТРАЖИМО ПРАВДУ, АЛИ И ОСВЕТА ЋЕ БИТИ ДОВОЉНА !

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Душевна болница

Postby 1958 » Thu Jan 23, 2020 10:15 am

Колико сам чуо, Кузмановић је наш најбољи вајар за рад у бронзи и ваљда човек зна шта ради.


Ne bi se slozio sa tim

https://youtu.be/Srwkw4VmWDk
Jbg ne znam link da postavim
Често одем до на село

User avatar
Пери
Posts: 445
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:53 pm

Re: Душевна болница

Postby Пери » Thu Jan 23, 2020 10:57 am

Batke wrote:Image
И ово су успели да сјебу. Па ово уопште не личи на оригинал. И Припјат као град има да изгледа веселије од Београда.

ПС. Ко је дотично са снимка за дуван.


Image
Bolji ugao

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Душевна болница

Postby riper » Thu Jan 23, 2020 11:50 am

Mestrovic jedan od onih koji su uz potpuni blagoslov Kralja Aleksandra prikriveno, podmuklo radili na razvodnjavanju srpskog kulturnog identiteta. Neka mi nadje neko na ovom spomeniku ili na spomeniku neznanom junaku na Avali jedan srpski nacionalni element. A oba spomenika su podignuta u slavu nasih ratova, velikih pobeda i zrtava. Neka nadje na onom nakaznom mauzoleju NJegosevom na Lovcenu, koji je dignut umesto zavetne crkve gde je pocivalo njegovo telo.

Mi smo imali vladara koji je u u 30im godinama tog 20. veka digao u vazduh srednjevekovno utvrdjenje Zrnov, kako bi digao ono ruglo od spomenika neznanom junaku sa ornamentima koji predstavljaju sve osim Srbije.

Po Mestrovicevim nacrtima je izgradjen Njegosev mauzolej, gde je Mestrovicev sin rekao da mu se otac poverio da je nacrt napravio imao za cilj spomenik koji ce apelovati na neku crnogorsku samosvesnost i da to odvoji od njenog srpskog nacioinalnog bica.

I da se vratimo na Pobednika, da li mu je na glavi siptarsko kece ili ne to je jos i nebitno, od podnozja do vrha nema nista skoro sto bi sugerisalo da je to podignuto u cast srpskim pobedama u balkanskim ratovima.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Душевна болница

Postby kocka » Thu Jan 23, 2020 12:35 pm

Како ви то замишљате? Био краљ, рекао је Мештровићу : "Чукај у камену неке симболе који немају везе са Србима" и Мештровић почео да чука.

Тог краља, су подржавали битни људи тог доба, војска, политичари, генерали, богаташи, индустријалци. Због њих је и владао. И ко је сада крив што водећи људи тог времена у свему томе нису видели проблем? Зли Мештровић?

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Душевна болница

Postby riper » Thu Jan 23, 2020 12:48 pm

Kako je konkretno izgledalo, da li su cirkali pa kralj tako nabaca Mestrovicu sta zeli, a ovaj sprovede u delo, to ne znam. Ali znam da je Kralj Aleksandar itekako voleo nove teritorije svoje velike drzave. Pa je sve vise voleo da bude gost hrvatske i slovenacke gospode. Jer mi smo u novu drzavu usli sa tom nekom da kazem seljackom tradicijom, vecito ratovi, borbe, glad, muka, dok je tamo postojala prava gospoda, sto ta neka stara vlastela, sto burzuji, sve mnogo otmenije nego kod nas.

Isto tako bukvalno nijedan od tih projekata nije mogao da se sprovede a da licno kralj nije odobrio. A posebno je simptomaticno da ti u vremenu kada je svet debelo zagazio u 20. vek rusis tvrdjavu iz srednjeg veka da pravis neki monumentalni kompleks.

Da se zna, prvi ko je pokusao da napravi neku jugoslovensku naciju na nekom suzbijanju srpske tradicije je Kralj Aleksandar. A onda su dosli komunisti i nastavili taj posao brutalnijim metodama.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Душевна болница

Postby kocka » Thu Jan 23, 2020 1:08 pm

Онда се краљ није ништа разликовао од просечног гастоса што прави крилате лавове на огради.

Дакле све је по традицији :mrgreen:

User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Душевна болница

Postby Мићара » Thu Jan 23, 2020 1:13 pm

Никад ја те карађорђевиће нисам готивио, доста су они кроз читаву своју династију некако били слаби неодлучни као да имају неко проклетство... Он је и измислио све ове одељке од Срба јебо га хрват и словен заједно због тога и дан данас испаштамо!

Да нема ништа српско и нема, а симбол солунског фронта. Зато смо ми све и погубили због канцера изнутра толико издајника сопствене крви и корјена кроз читаву историју нас је и довело гдје смо сада, зато што ни једног нисмо спалили на ломачи или му одсјекли главу на пола трга, сви су лагано одшетали као да су хероји а не душе продане...
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Душевна болница

Postby riper » Thu Jan 23, 2020 1:25 pm

Nasa dva mita su ipak dovoljno jaka da su uspela da prezive i bez vidljivih spomenika. Prvi je Kosovski boj, koji nije dobio fzicke spomenike kakve zasluzuje, drugi je Prvi svetski rat. Jer cak ni to sto ih mnoge vlasti nisu dovoljno uzdizale, a neke cak i zatirale, oni su toliko jaki da ih je bilo nemoguce prikriti i iskriviti.

Stavise, cak ni komunisticka vlast nije mogla i smela udariti bas na ta dva temelja naseg identiteta. Cak ni pod komunizmom nije bilo Srbina a da ne zna za kosovske junake, boj, kao ni za nase pobede u Prvom svetskom ratu. Mozda je to bila granica do koje su se i komunisti usudili da dodju, a da ne izazovu neki revolt ili kontraefekat kod Srba.

User avatar
Пери
Posts: 445
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:53 pm

Re: Душевна болница

Postby Пери » Thu Jan 23, 2020 1:29 pm

riper wrote:Mestrovic jedan od onih koji su uz potpuni blagoslov Kralja Aleksandra prikriveno, podmuklo radili na razvodnjavanju srpskog kulturnog identiteta. Neka mi nadje neko na ovom spomeniku ili na spomeniku neznanom junaku na Avali jedan srpski nacionalni element. A oba spomenika su podignuta u slavu nasih ratova, velikih pobeda i zrtava. Neka nadje na onom nakaznom mauzoleju NJegosevom na Lovcenu, koji je dignut umesto zavetne crkve gde je pocivalo njegovo telo.

Mi smo imali vladara koji je u u 30im godinama tog 20. veka digao u vazduh srednjevekovno utvrdjenje Zrnov, kako bi digao ono ruglo od spomenika neznanom junaku sa ornamentima koji predstavljaju sve osim Srbije.

Po Mestrovicevim nacrtima je izgradjen Njegosev mauzolej, gde je Mestrovicev sin rekao da mu se otac poverio da je nacrt napravio imao za cilj spomenik koji ce apelovati na neku crnogorsku samosvesnost i da to odvoji od njenog srpskog nacioinalnog bica.

I da se vratimo na Pobednika, da li mu je na glavi siptarsko kece ili ne to je jos i nebitno, od podnozja do vrha nema nista skoro sto bi sugerisalo da je to podignuto u cast srpskim pobedama u balkanskim ratovima.


Rusenje Zrnova je katastrofalna greska i sramota.

Ali isto tako, da li je potrebno da svaki spomenik sadrzi klasicne srpske elemente da bi se smatrao srpskim? Gde je ta knjiga gde pise sta je srpsko, a sta nije? Jel je Matija Beckovic napisao?

Tj, da, slazem se, Pobednik ne nosi opanke, ali reci da vremenom nije izrastao u simbol Beograda i Srbije je prosto netacno. Smatram da nije potrebno da sad velikim, crvenim slovima pise E ovo je za pobedu u balkanskim ratovima, vec da je pun pogodak to sto je potrebno da se covek "potrudi" da sazna cemu sluzi spomenik. I da je tu puna vrednost ovakvog tipa spomenika. Da se na taj nacin samo produbljuje mit, i ostavlja mnogo jaci i duzi utisak na onoga ko ga vidi

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Душевна болница

Postby riper » Thu Jan 23, 2020 1:41 pm

Vidis, ima tu istine sto kazes, mada ja nikada nisam ni rekao da je Pobednik nije simbil Beograda. On jeste jedan od prve tri stvari koje stoje na panoramama (Begradjanka, Hram, Pobednik). Sa te strane si u pravu, kao sto si u pravu za to da on na kraju ipak jeste ispunio tu neku ulogu za sta je podignut, a to je da proslavi srpske pobede.

Ali opet, ostaje i kritika, odnosno neko misljenje, da ti neki najveci i najbitniji spomenici na sebi nisu imali ni najsitniji srpski detalj. Mozemo to tumaciti kao umetnicke slobode, mozemo i iz ugla koji zastupam, a koji se granici sa teorijama zaveree koje inace ne volim, da je namerno napravljen tako da bi se svi identifikovali u toj srpskoj pobedi.

Jer jasno je meni u to vreme stvaranja te Jugoslavije, nije to samo politicko i teritorijalno spajanje, ti si morao da napravis i neko kulturno spajanje da ta nova drzava pocne da identifikuje iste simbole kao svoje. A jako je tesko sa nasom pobednickm i ratnickom tradicijom, stradalnistvom i kulturnim nasaledjem da budemo kompatibilnii sa narodima koji nisu ni blizu tog nivoa. Pa onda novi identitet gradis na tome sto dominantnu kulturu i tradiciju (srpsku) malo spustis da bude dostizna i da se u njoj malo prepoznaju i ti novi narodi, pre svega hrvati i slovencii.

Ali sve to na kraju govori u prilog da je sama zajednicka drzava sa njima bila jedna ogromna istorijska greska zbog koje i danas ispastamo. Jer svega ovoga naravno ne bi bilo da smo bili samo Srbija. Mada znam da se istorija tesko moze realno gledati kada iz perspektive od nekoliko vekova tumacis tako daleke istorijske dogadjaje, ali opet, nekako mi nije jasno kako nasoj tadasnjoj vladajucoj eliti nije bilo jasno da je to lose.

prcko
Posts: 1281
Joined: Wed Feb 03, 2016 7:28 am

Re: Душевна болница

Postby prcko » Thu Jan 23, 2020 2:00 pm

Kip slobode su radili francuzi po modelu rimskih bogova pa nije smetalo da bude simbol amerike. Samo kazem.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Душевна болница

Postby riper » Thu Jan 23, 2020 2:06 pm

prcko wrote:Kip slobode su radili francuzi po modelu rimskih bogova pa nije smetalo da bude simbol amerike. Samo kazem.


Ovih nekoliko detalja prilicno objasnjavaju na kipu sta simbolicki predstavlja. Nadji mi toliko detalja na Pobedniku, a da predstavljaju te nase slavne pobede, kojima je on posvecen. Inace najmanji je problem izgled jer vecina kipova se rade po nekim antickim parametrima, ali ti detalji, ugravirane godine, simboli, to je nesto sto bi trebalo da veze odredjenii kip sa odredjenim dogadjajem ili epohom.

"The Statue of Liberty is a figure of Libertas, a robed Roman liberty goddess. She holds a torch above her head with her right hand, and in her left hand carries a tabula ansata inscribed in Roman numerals with "JULY IV MDCCLXXVI" (July 4, 1776), the date of the U.S. Declaration of Independence. A broken shackle and chain lie at her feet as she walks forward, commemorating the recent national abolition of slavery."

User avatar
Пери
Posts: 445
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:53 pm

Re: Душевна болница

Postby Пери » Thu Jan 23, 2020 2:10 pm

riper wrote:Vidis, ima tu istine sto kazes, mada ja nikada nisam ni rekao da je Pobednik nije simbil Beograda. On jeste jedan od prve tri stvari koje stoje na panoramama (Begradjanka, Hram, Pobednik). Sa te strane si u pravu, kao sto si u pravu za to da on na kraju ipak jeste ispunio tu neku ulogu za sta je podignut, a to je da proslavi srpske pobede.

Ali opet, ostaje i kritika, odnosno neko misljenje, da ti neki najveci i najbitniji spomenici na sebi nisu imali ni najsitniji srpski detalj. Mozemo to tumaciti kao umetnicke slobode, mozemo i iz ugla koji zastupam, a koji se granici sa teorijama zaveree koje inace ne volim, da je namerno napravljen tako da bi se svi identifikovali u toj srpskoj pobedi.

Jer jasno je meni u to vreme stvaranja te Jugoslavije, nije to samo politicko i teritorijalno spajanje, ti si morao da napravis i neko kulturno spajanje da ta nova drzava pocne da identifikuje iste simbole kao svoje. A jako je tesko sa nasom pobednickm i ratnickom tradicijom, stradalnistvom i kulturnim nasaledjem da budemo kompatibilnii sa narodima koji nisu ni blizu tog nivoa. Pa onda novi identitet gradis na tome sto dominantnu kulturu i tradiciju (srpsku) malo spustis da bude dostizna i da se u njoj malo prepoznaju i ti novi narodi, pre svega hrvati i slovencii.

Ali sve to na kraju govori u prilog da je sama zajednicka drzava sa njima bila jedna ogromna istorijska greska zbog koje i danas ispastamo. Jer svega ovoga naravno ne bi bilo da smo bili samo Srbija. Mada znam da se istorija tesko moze realno gledati kada iz perspektive od nekoliko vekova tumacis tako daleke istorijske dogadjaje, ali opet, nekako mi nije jasno kako nasoj tadasnjoj vladajucoj eliti nije bilo jasno da je to lose.


Pazi, vrlo je moguce da si u pravu, i da gledamo istu stvar drugim ocima.

Kao dodatak tome, ja sam nekako uvek tu neutralnost i ogoljenost spomenika smatrao za sredstvo koje omogucava da svako ima slobodu da se poistoveti sa njim i tim pobedama. U smislu super je spomenik Nelsonu na Trafalgaru (nek bude da je to njihov pandan), ali realno boli me kurac kad ga vidim. Vidim tamo spomenik nekog seronje za neku bitku, koju oni dozivljavaju kao bitnu za njihovu slobodu, ali ne mogu da se poistovetim. Nebitan mi je, jer vidim lik, zastave, sta god, a ja sa tim nemam veze

User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Душевна болница

Postby Мићара » Thu Jan 23, 2020 3:10 pm

Е па баш у томе је био проблем. Ми све да не увредимо немој да то буде да су Срби пробијали солунску фронт увредиће се господа из хрватске и словеније. Немој да буде да су срби били под турцима 500 година увредиће се господа из беча. А кад се прави словенија јебо србе а кад се прави хрватска јеби србе кад се прави косово јеби србе кад се прави црна гора јеби србе кад се прави федерација бих јеби србе. Па и треба нас јебати. Ми све добри немој да буде Краљевина Србија него Југославија ееееееее а Србија старија од југославије 1000 година пу!
Ал џаба сада можеш само плакати...

Нису направили државу на темељу(Србију) после побједе у пр. св. рату него су ударили неки кров (југославију) зато се све и срушило.... И на крају ти та стока дође главе убију те у Француској ко кера. Па нек су те убили ти си их и први пут и споменуо и направио у свијету...
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Душевна болница

Postby ElPadrino » Thu Jan 23, 2020 7:26 pm

Mislim da ideju Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije gledamo malo pogresno.

Ideja te dvije drzave bilo je da se ujedini srpski zivalj na citavom Balkanu, a ocigledno zbog stranih sila nije bilo moguce otimati dio po dio 2 mocna carstva a kasnije i Hrvata i njihove nazovi drzave (koja je oduvijek bila pod protektoratom Vatikana i katolika, mnogo vise nego mi pod Rusima). Slovenci dodju kao kolateralna steta.

Aleksandar Karadjordjevic jeste bio sumnjiv zbog nekih svojih postupaka (a i zbog toga sto je bio mason) ali je u njegovo vrijeme nasa politika i uopste strategija bila mnogo bolja i pametnija za nas Srbe ( o cemu svjedoce mnoge istorijske stvari, izmedju ostalog i ove danasnje serije iz tog perioda). Postojali su dugorocni planovi (Ilija Garasanin) i postojala je svijest svakog pojedinca kao Srbina. Takodje tada su bitni ljudi bili daleko intelektualniji i pronicljivi od ove danasnje satro elite.
Isto tako drzava i vlast je daleko vise imala sluha za pojedince Srbe i za sam narod.. Najbolji primjer je povlacenje kralja Petra sa Srbima preko Albanije. Iako to po meni licno i nije bio bas pametan potez iki bar neke stvari vezane za isti, zamislite ovaj danasnji sljam i olos u takvoj situaciji.

Da ne idem dalje u sirinu vezanu za kralja Aleksandra, o stvaranju Balkanskog saveza i male Antante, postavicu video pa koga zanima neka pogleda.

https://youtu.be/gnMM1pk5Ax8

User avatar
CREW pg
Posts: 169
Joined: Sun Feb 28, 2016 10:06 am

Re: Душевна болница

Postby CREW pg » Thu Jan 23, 2020 11:09 pm

Interesantno koliko se razvila polemika oko Pobednika i posebno izgleda lica i glave. Toliko nezadovoljstva, a koliko je ljudi vidjelo to lice i koliko ce ga gledati tek - jedino sa dvogledom :) Vjerujem da prije ovih slika bas malo ljudi videlo kako mu izgleda lice, sem onih koji su se bavili izgledom spomenika i neki entuzijasti.
Srbi su narod koji voli da se opire promjenama, pa i onim naojobicnijim kao sto je restauracija skulputure. I odjednom ne valja, sta ce nam to tu, nije srpski... Imamo mi i ljepsih, "srpskijih" spomenika pa ih isto slabo odrzavamo, a valjda je to neka sustina.
Isto kao za Pobednika, tako se se i sa ove distance ondasnja SHS kritikuje. Imao je kralj neku ideju, izasli smo iz rata kao velili pobednici i on je gledao ka zapadu. Probao je dva u jedan : sve Srbe da spoji i da napravi zajednicu naroda kako bi prisao zapadu. Tako i ovakve tendencije u umjetnosti nisu strane. To sto nisu vidio siru sliku njegova je krivica, ali ne i sto i nije mogao da predvidi razvoj dogadjaja na svjetskom nivou...Lako je suditi danas. Ali ne zaboravimo da je taj isti kralj pobjednik i oslobodilac koji je bio uz svoju vojsku na frontu.
"Вјечна зубља вјечне помрчинe
нит догори нити свјетлост губи"

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Душевна болница

Postby Rođaci » Thu Jan 23, 2020 11:55 pm

na ovoj Perijevoj se vidi da je potpuno identičan i da je samo očišćen i restauriran


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests