Програмирање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
zipadjale
Posts: 80
Joined: Wed May 25, 2016 10:40 pm

Програмирање

Postby zipadjale » Wed Nov 03, 2021 9:08 am

Све везано за програмирање.
There again, he always used to say that one day Millwall would win the cup!

User avatar
zipadjale
Posts: 80
Joined: Wed May 25, 2016 10:40 pm

Re: Програмирање

Postby zipadjale » Wed Nov 03, 2021 9:10 am

Браћо, већ сам писао на једној теми, па ако има неко ко се бави веб дивелопментом било би добро да да савете нама почетницима. Неки су ми већ писали у пп а мислим да је лепо имати и тему и да можемо да постављамо питања, да се не јуримо на пп.
There again, he always used to say that one day Millwall would win the cup!

User avatar
idemoo
Posts: 298
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:35 pm

Re: Програмирање

Postby idemoo » Wed Nov 03, 2021 9:52 am

Први савет: не комбинуј српски језик молим те са ИТ. Веб дивелопмент. Наш језик једноставно није прилагођен овим изразима, боље користи латиницу.

Осим тога, стацковерфлов, гугл, и пуно пуно времеа које мораш бити спреман да пукнеш док дебагујеш проблем који не можеш да решиш.

SickOfItAll
Posts: 224
Joined: Wed Feb 03, 2016 12:21 am

Re: Програмирање

Postby SickOfItAll » Wed Nov 03, 2021 10:13 am

Најважнији савет за програмирање - научи како да добро дефинишеш проблем на енглеском за Гугл претрагу

User avatar
Organizator
Posts: 19
Joined: Tue Aug 02, 2016 8:14 pm

Re: Програмирање

Postby Organizator » Wed Nov 03, 2021 4:16 pm

SickOfItAll wrote:Најважнији савет за програмирање - научи како да добро дефинишеш проблем на енглеском за Гугл претрагу


Istina živa :D

Elem, web development je širok pojam. Može biti pravljenje wordpress sajtova, a može biti i razvoj web aplikacija. Ako je cilj zarađivati preko 3k posle 5-6 godina iskustva onda se treba fokusirati na ovo drugo.

Backend Web Developer:

Za početak treba izabrati programski jezik. Najzastupljeniji je PHP mada sve više i više firmi prelazi na Node.js. Početnici bi mogli da nauče osnove na https://www.w3schools.com/. U slučaju da se odabere PHP bilo bi dobro i naučiti bar osnove nekog frejmvorka (preporučujem Symfony. Jeste najkomplikovaniji ali ko to savlada savladao je sve frejmvorke) i osnove MVC modela.

Druga bitna stavka je SQL (baze podataka). Mislim da je početniku dovoljno da dođe do nivoa da razlikuje LEFT i INNER JOIN. Sve ostalo se posle nadograđuje kroz rad.

Pored ovoga poželjno je znati i osnove JavaScripta, Html-a i Css-a.


Frontend Developer:

Ovo na prvi pogled deluje jednostavnije od backend developmenta ali ne mora da znači da jeste.

Potrebno je odlično znati Html, Css i JavaScript. Obavezan je i neki JavaScript frejmvork. Kod nas je najpopularniji React.

Idealno bi bilo i poznavanje osnova SQL-a i nekog backend jezika.


Ako nekoga zanima nešto konkretno od ovoga (ili nešto nevezano za samo učenje, tipa kako izgleda razgovor za posao) mogu detaljnije da napišem i da iskopam neke dobre kurseve i tutorijale.

Još jedna bitna stvar, one priče "naučiš jedan jezik, svi se otimaju oko tebe i zasipaju te parama" nemaju veze s mozgom. Do prvog posla se ne dolazi tako lako i dok se ne nakupe godine iskustva i znanje ne prelazi se cifra od 1k. Posle toga sve ide lakše.
Напред Градски, легендо!

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Програмирање

Postby ElPadrino » Wed Nov 03, 2021 5:12 pm

Evo pp sto sam pisao bratu Swallow u, javio se poslije da ima razgovor za posao, tako da nadam se da se snašao u međuvremenu. Nadam se da će pomoći.


E pa pazi brate šta je jedna od glavnih nekakvih obmana što se tiče programiranje jeste da to što si uz komp čitav život da to znači da ćeš i u programiranju biti uspješan, može biti dobra podloga, ali najčešće nije uopšte usko povezano sa samim programiranje. Tako da tu priču batali, nebitna je u suštini.

Šta je bitno ? Svakako je najbitnije da si uporan , usput je sasvim normalno da ćeš naići na nekakve užasne probleme (ne pričam o ovim životnim, nadam se da si njih prebrodio i vratio se još jači ;) ) u smislu da ćeš se lomiti jao pa ovo je baš teško, jebem ti da li ja ovo mogu, jesam li ja za ovo i sve ostalo.. U svakom slučaju ti trenuci su bitni i tada trebaš zapeti još jače, to je neki moj prvi savjet.

Šta je drugi savjet ? Drugi moj savjet ti je da se pokušaš nekako povezati sa nekim ljudima koji su bliski programiranju, recimo da se upišeš na neki kurs ili nešto, ne znam odakle si, ali se zasigurno nude nekakve škole prakse i slično. Nije loše da pohađaš takvo nešto, malo tu njuškaš, gledaš, javljaš se cimaš, pa onda možda se povežeš sa nekim tu iz škole ili još bolja opcija sa nekim profesorom tj. predavačem i slično. Zašto ? Jer ćeš se često zateći u situaciji da zapneš oko nečeg što je u suštini glupost, ali tebi, kao i svima kad naiđu prvi put na nešto, to će biti nerješiv problem, a ako imaš nekog takvog ko je to već prošao može ti otklonuti neodumice za par minuta.

Šta je treći savjet ? Treći savjet je da obavezno paralelno nekako negdje uglaviš i engleski da učiš, ako nisi baš dobar sa njim, jer će ti biti bukvalno ulaz za većinu stvari, za strano tržište i uopšteno i za naše firme, jer se sve više radi sa stranim klijentima, a nerijetko se dešava da naše firme traže da se priča na engleskom iako smo svi naši, baš zbog toga što je uvijek neka interakcija sa strancima, a i uopšteno većina stvari na internetu što su dostupna su preko engleskog.

Tu se nastavlja i četvrti savjet a to je HOW TO metoda. Znači šta god, ali bukvalno šta god da ti treba kucaš na guglu how to.. Recimo zanima te kako poredati kontejnere u HTMLu kucas How to make 4 containers in HTML ili How to import javascript code in html i slično. To je otprilike nešto osnovno na čemu počiva programiranje.

Vezano za frontend. Nije loše što si počeo sa HTML-o i CSS-om to je onako da kažem najbezbolniji dio i, da te ne mažem, najmanje veze ima sa programiranjem, ali nije loše sa njim početi. Što se tiče frontenda predviđanja su jako optimistična, ali sa naglaskom recimo na javascript, angular, reactJS i slične stvari, dakle riječ je o nekakvoj LOGICI frontenda, s obzirom da su HTML i CSS više nekakav dizajn i izgled, ovu gore pobrojani jezici i frejmvorci su više sve ono što ti se prikazuje a radi nešto, npr. nekakav datum i vrijeme koje se dinamički mijenjaju i slične stvari.
S obzirom da živimo u takvom vremenu, sve više će ići ka tehnici, a samim tim sve više ka mobilnim i sličnim web aplikacijama, a samim tim moraćeš imati neki frontend tako da je to sad česta preporuka da se ljudi uhvate za to.

Ono što je isto nekakva budućnost(prošlost i sadašnjost :mrgreen: ) jeste Java i npr njen frejmvork Spring jer se preko njih najčešće rade bankarski sistemi koji su dosta zastupljeni, jelte, vjerovatno ćemo do 2030 i prestati koristiti živi keš.


Moj savjet, za nekakvu budućnost jeste da radiš ozbiljno, znači da uzmeš sebi po par sati dnevno i radiš sa dosta zalaganja i želje. Nakon toga, nakon što uradiš par samostalnih projekata, recimo napraviš nekakav sajt uradiš nekakvu logiku, jeste da napraviš sebi GIT nalog (Git Hub nešto kao platforma gdje se i inače radi u firmama recimo gdje se kači šta treba danas uraditi, šta je ko za određenu sedmicu uradio i sve ostalo) i da na taj git nalog postavljaš te neke projekte jer se u dosta firmi gleda git nalog kada se poziva na intervju ili zapošljava i slično.

Nakon toga, uzeti i gristi slati mejlove firmama, tražiti posao ( već sa HTML I CSS i recimo Bootstrap - om i WordPress om se može ubosti šljaka i to za fine pare tipa 800-1000e), tražiti praksu, pisati ovima i onima, uletati na ljetne škole, truditi se i pokušati napraviti neku priču, vjerujem brate da će se isplatiti.

Okačiću ti sada par linkova, pa vjerovatno si neke i sretao, a neki ti mogu i pomoći. Malo sam se ispisao, ali htio sam da ti opširno opišem sva dešavanja koja te očekuju i put koji otpriike mora svako da prođe.

https://www.youtube.com/channel/UCFhHkl%20...%20/playlists - Dosta tutorijala, ali ne baš pokriveno sve što postoji trenutno, ali može se probrati.

https://www.youtube.com/channel/UC4SVo0%20...%20/playlists - Dobar kanal, sa Javom, Java Scriptom, JavaFX om (za pravljenje onog što krajnji korisnik vidi tzv GUI) i slično.

https://www.youtube.com/user/thenewboston/playlists - Jedan od najboljih, moćni 'Baki' inače on ti drži i na udemy - ju kurseve i slično.

https://www.udemy.com/ - Ako imaš nešto parica udemy je svakako jedna od najboljih online škola tj. tutorijala za bukvalno sve.

https://www.w3schools.com/- Nezaobilazno "štivo" za html i css vjerovatno si se susretao a i uopšteno za java script i slično.

https://www.geeksforgeeks.org/ - Takođe se može naći dosta korisnih stvari.

Itd itd.. Ima tu i stack overflow i sličnih sajtova, ali se to pronalazi "u hodu". Eto to bi bilo otprilike to, srećno i svako dobro!

User avatar
Swallow
Posts: 506
Joined: Sun Feb 19, 2017 4:59 pm

Re: Програмирање

Postby Swallow » Wed Nov 03, 2021 6:04 pm

Odlična tema...

Ja sam svojevremeno takođe tražio pomoć i zaista sam zahvalan svim burazerima što su mi izašli u susret i što su mi skratili dosta muke.
Uskoro planiram ponovo da se vratim da učim jer sam morao da napravim ( nisam birao ) pauzu i da nađem neku šljaku, polako dolazi sve na svoje i krećem udarnični da peglam, pa koliko potraje-potraje. Krenuo sam da učim HTML + CSS i kada sam bio nadomak toga da savladam i da se ozbiljno posvetim JS-u, stao sam, ali ok povratak je neminovan, pitanje je dana. To mi je bila standardna i počna putanja za Frontend, sa druge strane voleo bih ako je neko imao dodirne tačke sa UI-UX dizajnom da baci koji info bilo šta vezano za to, deluje interesantno ali bih voleo nešto konkretno da čujem iz prve ruke u vezi toga. Pozdrav svima i još jednom se zahvaljujem na pomoći koju ste mi pružili.

User avatar
CREW pg
Posts: 169
Joined: Sun Feb 28, 2016 10:06 am

Re: Програмирање

Postby CREW pg » Wed Nov 03, 2021 8:33 pm

Ja bih ovdje dodao par rijeci iz iskustva rada u IT firmama, nisam programer ali sam uvezan sa njihovim poslom na dnevnom nivou. Veoma dobro znanje engleskog jezika je neophodno za bavljenje bilo kojim poslom u IT industriji. Druga stvar jeste posvecenost o kojoj Padrino prica na dnevnom nivou. Nije cilj da se sprzi mozak, ali ako ne izdvojite bar 20 sati nedjeljno bar godinu dana, to ce tesko ici.
Pronalazak prakse ili junior pozicije u nekoj firmi je obavezno nakon 7-8 mjeseci ucenja - zato sto je najbolja skola da radite nekom projektu sa par iskusnijih likova od kojih kupite znanje i fore. Kad prodjete 2 projekta, imate posao, sa 3-4 projekta ( opet zavisno od kompleksnosti) vi ste izbili na 1000+e plate i ostalo je "samo" da radite i gradite. Trnovit put i moras da imas kliker da bi isao njime. Pozitivno je sto ti ne treba faks da bi radio posao u IT-u, i stvaeno nisu bitne godine dokle imas elana.
Cujem pozitivne stvari za IT akademiju u BG - ali na upis treba ici bar sa nekim predznanjem.
Jos jedan generaln savjet - bilo koji intervju da radite bilo za praksu ili posao budite pozitivni i nasmijani i uvjek sa stavom - mogu, hocu I potrudicu se da naucim ono sto ne znam. Stav je jako bitan, mnogo ljudi sam sretao koji dolaze na intervju sa jakim znanjem na papiru, a nisu sposobni da se izraze i pokazu volju za poslom. Nije cilj da lazete i da se folirate, samo da imate zelju da napredujete.
"Вјечна зубља вјечне помрчинe
нит догори нити свјетлост губи"

User avatar
Swallow
Posts: 506
Joined: Sun Feb 19, 2017 4:59 pm

Re: Програмирање

Postby Swallow » Thu Nov 04, 2021 10:49 pm

CREW pg wrote:Cujem pozitivne stvari za IT akademiju u BG - ali na upis treba ici bar sa nekim predznanjem.


Ja sve, ali baš sve obrnuto brate... :roll:

User avatar
zipadjale
Posts: 80
Joined: Wed May 25, 2016 10:40 pm

Re: Програмирање

Postby zipadjale » Fri Nov 05, 2021 7:56 am

Swallow wrote:
CREW pg wrote:Cujem pozitivne stvari za IT akademiju u BG - ali na upis treba ici bar sa nekim predznanjem.


Ja sve, ali baš sve obrnuto brate... :roll:


Искрено мислим да је то бацање пара. Ево ја који сам глуп ко ку.ац за такве ствари, сам скинуо курс са udemy-ја и мислим да све преко курсева може да се научи. Можда грешим али мислим да је тако.
There again, he always used to say that one day Millwall would win the cup!

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Програмирање

Postby SAO_Zeljin » Fri Nov 05, 2021 9:12 am

Evo i iz mog ugla kao nekog ko je pre pet godina krenuo da uci a sada je prilicno dobro kotiran.
Svako, nevezano za godine i inteligenciju, treba da proba i da izdvoji nekih mesec dana za to. Posle tih mesec dana treba da odustanu svi oni koje programiranje nije zainteresovalo. Svako kome se programiranje svidi ima odlicne sanse da uspe. Da bi uspeo i da bi dosao do prvog posla potreban je kontinuitet. Nekom 6 meseci nekom godinu dana, zavisno od srece i stepena inteligencije.
Sto se tice materijala za ucenje, ima ih jako puno i nikad nisu bili dostupniji. Sto se tice posla, nikad ga nije bilo lakse naci. Bukvalno se primaju ljudi koji znaju neki minimum i pocetne plate su od 500 pa na dalje stim sto nakon 6 meseci rada negde niko vise nece raditi za ispod 700 a sa vise od godinu dana iskustva retko ko ce raditi za ispod 1000.
Ako ima dosta ljudi ovde koji su zainteresovani mozemo da vidimo pa da vam mi koji smo u tome napravimo neki plan koji mozete pratite i tako lakse naucite

User avatar
CREW pg
Posts: 169
Joined: Sun Feb 28, 2016 10:06 am

Re: Програмирање

Postby CREW pg » Fri Nov 05, 2021 12:11 pm

zipadjale wrote:
Swallow wrote:
CREW pg wrote:Cujem pozitivne stvari za IT akademiju u BG - ali na upis treba ici bar sa nekim predznanjem.


Ja sve, ali baš sve obrnuto brate... :roll:


Искрено мислим да је то бацање пара. Ево ја који сам глуп ко ку.ац за такве ствари, сам скинуо курс са udemy-ја и мислим да све преко курсева може да се научи. Можда грешим али мислим да је тако.


Moguce da su otisli u k, mada u mojoj prosloj firmi je bilo bar 5 ljudi koji su je prosli i bili zadovoljni. Naucili neke osnove i onda upali na junior pozicijama.
Opet sve zavisi koliko se covjek posveti i ima koncetraciju, receno mnogo puta ali tako je..
"Вјечна зубља вјечне помрчинe
нит догори нити свјетлост губи"

ElPadrino
Posts: 508
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Програмирање

Postby ElPadrino » Fri Nov 05, 2021 2:19 pm

U suštini najbitnije je da si uporan, da si vrijedan, da imaš želju da učiš i napreduješ i da je jasno pokazuješ.

IT firme su takve, jer je konstantan manjak radnika - a tehnika je sve više dio naših života, da nemaju tradicionalan pristup privatnika, kao ono mobing, maltretiranje, izrabljivanje i slično (naravno ima i toga ali jako malo), već više imaju pristup zadovoljnog radnika. Isto tako, na dosta mladih tzv junior programera gledaju kao projekat, tj. prave od tebe ono što im treba u firmi, tako da ako pokažeš stvarnu želju da se cimaš, 90% da će te ostaviti na poslu.

Ima baš dosta ovih nekakvih praksi, ljetnih škola, part time, stranaca, ovih onih.. Tako da ko god razmišlja o tome, nekih možda pola godine - godinu hrabro, samovoljno, po par sati i udaraj. Nakon toga, bez ikakvog ustručavanja i bez ikakvog razmišljanja koliko znam i slično, lagano mail po mail svakoj firmi koju vidite.

Takođe preporuka - društvene mreže, ubacujte se u grupe IT Balkan, Developers Srbija itd itd (proizvoljno sam ispisao nazive, ali kucajte te neke kombinacije riječi i iskočiće te grupe sigurno), tu često zna da bude objava za posao, prakse i slično.

Opušteno ponudite firmama čak i praksu za džaba, puno ćete naučiti, a uz zalaganje sigurno će vam ponuditi nešto.

Programiranje je svijet za sebe bukvalno, reklo bi se "svijet u svijetu", meni je znalo po par sati proći a da ni ne trepnem bukvalno. A nekad je sat bio kao godina.

User avatar
Swallow
Posts: 506
Joined: Sun Feb 19, 2017 4:59 pm

Re: Програмирање

Postby Swallow » Fri Nov 05, 2021 4:29 pm

SAO_Zeljin wrote:Ako ima dosta ljudi ovde koji su zainteresovani mozemo da vidimo pa da vam mi koji smo u tome napravimo neki plan koji mozete pratite i tako lakse naucite


Možda i najbolji predlog koji sam pročitao u poslednje vreme. Ja sam za...Da vidimo koliko nas ima još zainteresovanih ? Ja moram pod hitno da se vratim da učim, demotivisao sam se i morao sam da nađem šljaku bednu i stopirao sam sve, ide zima, umesto da blejim i igram Dotu posle posla bolje da se uključimo i da cimamo nešto, tebi brate hvala do neba što si se ponudio za sve ovo.

User avatar
zipadjale
Posts: 80
Joined: Wed May 25, 2016 10:40 pm

Re: Програмирање

Postby zipadjale » Fri Nov 05, 2021 5:56 pm

Swallow wrote:
SAO_Zeljin wrote:Ako ima dosta ljudi ovde koji su zainteresovani mozemo da vidimo pa da vam mi koji smo u tome napravimo neki plan koji mozete pratite i tako lakse naucite


Možda i najbolji predlog koji sam pročitao u poslednje vreme. Ja sam za...Da vidimo koliko nas ima još zainteresovanih ? Ja moram pod hitno da se vratim da učim, demotivisao sam se i morao sam da nađem šljaku bednu i stopirao sam sve, ide zima, umesto da blejim i igram Dotu posle posla bolje da se uključimo i da cimamo nešto, tebi brate hvala do neba što si se ponudio za sve ovo.


Исто за, хвала брате.
There again, he always used to say that one day Millwall would win the cup!

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Програмирање

Postby Brdja » Mon Nov 08, 2021 2:49 am

Šteta što tema nije zaživela ili bar ta lista nije napisana.... Ne bavim se time ali onako amaterski i za sebe tj svoju zanimaciju ponekad čačkam i učim o svemu tome pa je uvek zanimljivo pročitati. Inače sam neko ko je za faks kao zadatak a i posle za sebe i prijatelje napravio par sajtova, koji mogu slobodno da kažem nisu bili ni malo loši. Šteta da se stane sa temom
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
zipadjale
Posts: 80
Joined: Wed May 25, 2016 10:40 pm

Re: Програмирање

Postby zipadjale » Mon Nov 08, 2021 6:02 am

Може ли ми ко рећи. јел боље да узимам десктоп рачунар или лаптоп за ово све? Озбиљне паре бих давао, ако се одлучим за лаптоп, то би сигурно био еплов, али опет мислим да ми је боље десктоп да узмем. Нисам паметан шта је боље за овај посао.
There again, he always used to say that one day Millwall would win the cup!

SickOfItAll
Posts: 224
Joined: Wed Feb 03, 2016 12:21 am

Re: Програмирање

Postby SickOfItAll » Mon Nov 08, 2021 7:42 am

Десктоп једино због већег екрана, али с обзиром да ће ти сигурно требати минимум два монитора за рад, можеш и лаптоп + додатни монитор. Код монитора је супер ако има могућност ротирања за 90 степени, много корисна ствар када се куца више редова кода.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Програмирање

Postby Rođaci » Mon Nov 08, 2021 8:45 am

najbolje da uzmeš laptop i docking, pa da ga koristiš kao desktop kod kuće, a da možeš da ga nosiš svuda sa sobom

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Програмирање

Postby lost&found » Mon Nov 08, 2021 10:17 am

Rođaci wrote:najbolje da uzmeš laptop i docking, pa da ga koristiš kao desktop kod kuće, a da možeš da ga nosiš svuda sa sobom

+1


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests