Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Etaoin » Mon Jul 18, 2016 10:20 pm

Ако можемо да пишемо о свему, верујем да оваква једна тема има своју вредност на овом форуму.

Као што наслов каже, нека пише свако ко хоће да пита или да неке своје препоруке везано за послове, стручно усавршавање. курсеве итд..

За почетак од мене, LinkedIn је феноменална ствар ! Ко га не користи на прави начин, не зна колико моћан алат за развој каријере пропушта. Ја сам се тек од скоро томе баш посветио и одмах резултати. Позиви на семинаре, вебинаре, ширење пословне мреже и одржавање контаката. Тренутно се размишљам да ли да узмем премијум, пре свега због Линда курсева који су бесплатни уз премијум налог, а курсеви су стварно феноменални.

User avatar
Rođaci
Posts: 3885
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:07 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Rođaci » Tue Jul 19, 2016 8:40 am

nedavno je LinkedIn imao akciju davanja premium account-a na mesec dana potpuno besplatno, proveri da li to i dalje traje

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Далтон » Tue Jul 19, 2016 8:59 am

Подржавам тему. Свака част на идеји Етаоин.

Елем, јел има неко ко је завршио за крупијеа? Планирам да по повратку из Америке запалим месец дана у Литванију да завршим тај курс. Видим да дају посао након одрађеног курса од месец дана, што је готивна ствар.
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
Kibiców
Posts: 753
Joined: Tue Feb 02, 2016 8:37 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Kibiców » Tue Jul 19, 2016 9:08 am

Vezano za posao, surak krenuo da radi u jednoj firmi i bas smo citali za vikend ugovor. Izmedju ostalog kaze, ako poslodavac ne obezbedi obrok tokom radnog vremena duzan je da isplati radniku naknadu od 100 ( sto ) dinara mesecno. Jos nije primio prvu platu ali za ovih dvadesetak dana niko nije doneo obrok.

Sad ja pitam kako je uopste moguce da se to stavi na ugovor? Nek ima 25 radnih dana podeljeno sa sto to mu je bre 4 dinara dnevno. I imali li neki pravni nacin da se to promeni a da ne ispasta radnik?

Znam ja da je on to podpisao, nema posla mora nesto ali bre sramota je. Mamu mu je.bem dao bi mu ja 4 dinara da kupi da jede.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby riper » Tue Jul 19, 2016 9:41 am

Jebem li ga, najbolje surak da se obrati inspekciji rada. Imam drugara koji je bio predsednik sindikata u jednoj privatnoj firmi, pa je kroz tu funkciju upoznao ljude iz inspekcije rada. Kada sam imao problem sa svojim tadasnjim poslodavcem koji mi je dugovao 6 ili 7 plata i koji mi je ponudio stetan aneks ugovora, sredio mi je razgovor sa inspektorkom.

Uglavnom, moja iskustva su pozitivna, nakon sto sam, na njen savet, podneo zvanicnu prijavu inspekciji rada, nisam ni znao kada su oni izasli na teren i posetili poslodavca (imali su 2 meseca vremena da reaguju), ali u roku od naredna 3 meseca isplacene su mi sve zaostale zarade, prevoz, prekovremeni sati (od kojih sam se oprostio), dok je na nivou firme pao aneks koji nije u skladu sa zakonom.

Poslodavac nije mogao da me makne sa pozicije na kojoj sam bio, jer nakon prijave koju sam podneo, bilo koja akcija moze da se tumaci kao mobing, tako da nije ni pokusavao. Naravno, prethodno nije postojala zamerka na moj rad niti je krsena radna disciplina, pa je moglo tako.

Opet, firma za koju sam radio bila je nikakva, pa su na samu pojavu inspektora punili gace, ako je neka jaca firma, mozda ne bi islo tako lako. Ipak, moja preporuka svima koji imaju problema sa poslodavcem je da im prvna instanca bude inspekcija rada. Mislim da svako moze zakazati razgovor sa inspektorom, ali siguran sam da svako moze prijaviti posodavca tako sto napise sam prijavu, gde je potrebno sto detaljnije da opise problem, bilo da su u pitanju prekovremeni sati, neisplacene zarade, topli obrok i slicno. Na pisarnici zavedu, inspektor, kao sto sam rekao, ima dva meseca da reaguje.

Naravno, treba se tu naoruzati i strpljenjem i zivcima, jer kada inspektor poseti poslodavca, prvi nagon poslodavca je da te kazni, da se osveti, da nekako iskali bes. Moze se dogoditi degradacija polozaja, prebacivanje na drugo radno mesto, drugu poziciju, i TO SE MORA PRIHVATITI, ali odmah nakon toga sledi prijava za mobing, jer je onda veza izmedju prijave radnika i reakcije poslodavca lako dokaziva.

User avatar
Kibiców
Posts: 753
Joined: Tue Feb 02, 2016 8:37 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Kibiców » Tue Jul 19, 2016 9:57 am

Pricali smo bas dosta na tu temu. Sa neke strane je i u pravu. Kaze ja da prijavim inspekciji i kada dodju on ce reci da nam svakog dana dostavlja topli obrok i kako da ja dokazem da ne. Te ugovore su pisali pravnici a ne sabani neki. Cim je on stavio tako u ugovoru vec ima spremno sta ce raditi ako upadne inspekcija.

Mene brine ko je propisao da topli obrok sme biti 100 kinti mesecno? To valjda neko u onom PIO, socijalno ili gde vec overava? Kako mozes to da overs? Valjda svi isto jedemo? Doduse neko malo vise neko malo manje ali u globalu svi isto. Ne moras svaki dan da jedes pljeku od 300g. Stavi da ti treba jedan jogurt i neko pecivo ili bre cetvrt hleba i 100g salame na kraju krajeva. Ali da to covek moze da pojede.

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby SAO_Zeljin » Tue Jul 19, 2016 10:12 am

Po zakonu topli obrok mora da stoji ali ne postoji minimalni iznos. Na taj topli obrok se placaju porez i doprinosi kao i na platu. Isto je poslodavcu da li ce da ti da platu 50000 i topli obrok 100 ili platu 45000 a topli obrok 5100. Bukvalno je sve to plata i ti se sa poslodavcem dogovaras pre zakljucenja ugovora kolika ce ona da bude

User avatar
Kibiców
Posts: 753
Joined: Tue Feb 02, 2016 8:37 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Kibiców » Tue Jul 19, 2016 10:17 am

U prevodu mrka kapa.
Hvala za onfo.

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Далтон » Tue Jul 19, 2016 11:36 am

Sve ti je objasnio Zeljin. Topli obrok se refundira kroz platu.
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
Marti Misterija
Posts: 31
Joined: Mon Feb 22, 2016 3:52 pm
Location: Washington Mews

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Marti Misterija » Tue Jul 19, 2016 12:16 pm

Etaoin wrote:Ако можемо да пишемо о свему, верујем да оваква једна тема има своју вредност на овом форуму.

Као што наслов каже, нека пише свако ко хоће да пита или да неке своје препоруке везано за послове, стручно усавршавање. курсеве итд..

За почетак од мене, LinkedIn је феноменална ствар ! Ко га не користи на прави начин, не зна колико моћан алат за развој каријере пропушта. Ја сам се тек од скоро томе баш посветио и одмах резултати. Позиви на семинаре, вебинаре, ширење пословне мреже и одржавање контаката. Тренутно се размишљам да ли да узмем премијум, пре свега због Линда курсева који су бесплатни уз премијум налог, а курсеви су стварно феноменални.


Lynda kurseve možeš da nađeš na Kickassu, nema potrebe da plaćaš :D
All those moments will be lost in time, like tears...in...rain.

User avatar
1748
Posts: 489
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:43 am

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby 1748 » Tue Jul 19, 2016 3:47 pm

Lynda samo preko torrenta :)
Igrao sa drugom PES. Izgubio.
Dzojstik mu nije odgovarao.

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Etaoin » Tue Jul 19, 2016 3:54 pm

Rođaci wrote:nedavno je LinkedIn imao akciju davanja premium account-a na mesec dana potpuno besplatno, proveri da li to i dalje traje


Имају и даље, чекам да још мало проширим контакте, па ћу пробати. Доста људи који имају премијум су презадовољни, јесте да није мала цифра, али сиугран сам да се исплати на дужи рок.

1748 wrote:Lynda samo preko torrenta :)


Јел може тако да се добије сертификат ?

Што се тиче топлог оброка, и у мом уговору он је 100 динара, раније је било неких муљања са сулудим цифрама за топли оброк па су донели закон где је његова цена фиксна.

User avatar
dennycrane
Posts: 265
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:27 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby dennycrane » Tue Jul 19, 2016 5:48 pm

A koji sertifikat ti daje linda?

User avatar
Marti Misterija
Posts: 31
Joined: Mon Feb 22, 2016 3:52 pm
Location: Washington Mews

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Marti Misterija » Tue Jul 19, 2016 5:49 pm

Teško da može da se dobije sertifikat na taj način, pošto oni nemaju nikakvu evidenciju da si ti nešto učio kod njih. Ali za neko samostalno vežbanje/učenje, nađeš na torentu šta ti treba.
All those moments will be lost in time, like tears...in...rain.

User avatar
1748
Posts: 489
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:43 am

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby 1748 » Wed Jul 20, 2016 12:24 pm

Jel ima neko ovde da se bavi front end developmentom?
Igrao sa drugom PES. Izgubio.
Dzojstik mu nije odgovarao.

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Etaoin » Wed Jul 20, 2016 8:14 pm

Помешао сам Корсеру са Линдом, сада баш гледам неки курс са Линде везано за Вордпрес, милина за учење. 1748, имам колеге које се баве фронт ендом, па ако имаш нека питања, могу да их питам за тебе. Иначе је толико тражен посао да констатно траже фронт енд девелопере, ко год га је изабрао, није погрешио.

User avatar
јахач магле
Posts: 340
Joined: Sat Feb 13, 2016 10:08 pm

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby јахач магле » Wed Jul 20, 2016 8:32 pm

Који курс брзог куцања предлажете?
...Сијају звезде као очи конобарице...

User avatar
1748
Posts: 489
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:43 am

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby 1748 » Wed Jul 20, 2016 8:36 pm

@etaoin ae na pm da mi daš kontakte

@jahač magle

Uzmi neku knjigu, stavi je ispred/pored monitora.
Prsti treba da ti stoje na ASDF - JKLČ slovima, palčevi su za razmak.
Kad ti treba neko slovo iz gornje ili donjeg reda pomeraš celu šaku, tipneš slovo i vratiš u početni položaj.
Dok kucaš gledaš isključivo u ekran, nikako u tastaturu.
Vremenom krenu prsti da ti lete po tastaturi, ni ne primetiš.
Igrao sa drugom PES. Izgubio.
Dzojstik mu nije odgovarao.

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby čompika » Wed Jul 20, 2016 11:24 pm

Ne pomera se cela ruka, svaki prst je zadužen za određen broj slova. Imali smo mi korespodenciju u srednjoj, to mi je za 16 godina školovanja i dalje najkorisnija stvar u životu.

evo je slika

Image

A evo ga i program, prvi koji mi je izleteo kada sam kucao slepo kucanje. Čini mi se dobar, trik je u početku razgibavanje prstiju, krvava ponavljanja besmislenih reči i kombinacija slova. Kasnije ide sve lakše i lakše. Imaš i označeno šta kojim prstom da kucaš, tako da verujem da će raditi posao. Manje više sada svi znaju da otkucaju na tastaturi bez gledanja skoro sve jer je tu fejsbuk i ostale pizdarije, ali ako ti treba za nešto ozbiljnije tipa da budeš nekome sekretarica :mrgreen: i da kucaš baš brzo, treba naučiti pravilno jer je tako najefikasnije.

http://www.typingstudy.com/sr/lesson/1/part/2

Druidid
Posts: 224
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Послови, искуства са послодавцима, курсеви...

Postby Druidid » Thu Jul 21, 2016 9:21 am

Odlicna stvar za vezbanje brzog kucanja

http://zty.pe/


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests