Bande

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Sat Jan 21, 2017 4:06 am

riper wrote:
lost&found wrote:Sinoc pucnjava na BPM festivalu na kom sam i ja bio prethodna 3 dana, sreca te smo devojka i ja bili preumorni i komirali se u hotelu nakon dnevne zurke.. a hteli smo bas da idemo u Blue Parrot (klub ispred kog je bila pucnjava). Informacije za sada sture, al prema jednoj od verzija, pripadnik kartela rezigniran sto su ga izbacili iz kluba , poceo da puca po obezbedjenju i ljudima ispred. 4-5 mrtvih, 12 povredjeno. Inace bio sam na dosta festivala, al nikad nisam video da se droga nudi ovako otvoreno, bukvalno ti svaki treci meksos na festivalu mase kesicom necega u facu i nudi te. A policije ni na vidiku, sto je kontam neka vrsta dogovora s kartelima.


Brate pa sto ne rece da si u Meksiku. Nabaci kada imas vremena neki post, ne mora da je o bandama vec i tamo na putovanjima ili seobama. Uvek me zanimalo jel tamo zaista tako haoticno kao sto se nama cini ili je neka druga prica.


Hocu, napisacu i sta su pisale lokalne novine sta se desilo u vezi ove pucnjave, a i ovako utiske s putovanja (fenomenalno i svakom za preporuku).
PS da imam upola talenta za pisanje kao ti, 3 posta bi mi trebala da prepricam gde sam bio i sta sam radio, ovako jbg, bice s brda zdola najverovatnije.

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Thu Jan 26, 2017 6:24 am

Evo da konacno napisem koju u vezi pucnjave na BPM-u, tj ono sto sam citao na netu, lokalnim novinama i cuo od drugih ljudi. Naime, u Playi del Carmen (gde se odrzava festival) operisu dva kartela (Cartel del Golfo i Los Pelones), koja se ne diraju medjusobno i oni su zaduzeni za distribuciju droge u Playi, i naravno na BPM festivalu (muski wc-ovi , i prilazi istim na festivalu su krcati njuski koji te nude svim i svacim , i to onako, pretransparentno - jasno mi je da su to verovatno najnize jedinke kartela zaduzene za distribuciju na ulici, al malo kad razmislim ko zna s kakvim psihopatama sam imao kontankt dok su me nudili gudrom). Problem nastaje kada su jednog pripadnika Los Zetas kartela (koji generalno nemaju "zeleno svetlo" za distribuciju na festivalu od druga dva kartela) izbacili na ulazu u klub jer je imao pistolj (i verovatno gudru koju je hteo da distribuira). Nekoliko dana kasnije se vratio i desilo se sta se desilo. Poginulo je 5oro ljudi (od toga troje su BPM obezbedjenje, drzavljani Kanade, Kolumbije i Italije, plus drzavljanka USA koja je pregazena u stampedu i jedan Meksikanac). Nekoliko dana nakon desavanja upoznao sam jednu likusu Kanadjanku koja mi je rekla da je videla slike na FB zrtvi (koje su ubrzo naravno bile uklonjene), i da su ovi iz BPM obezbedjenja imali prostrelne rane u predelu glave - znaci ciljana egzekucija iz revolta prema BPM-u. Dva dana nakon toga, u Playi su osvanula 4 transparenta sa istom porukom : "This is a sign that we are already here because you didn’t align PHILLIP -BPM, it is the beginning we are going to cut the heads of Golfos, PELONES and chapulines, Atte [Sincerely] el FAYO Z from the old SCHOOL", gde je Phillip verovatno Phillip Pulitano , Kanadjanin koji stoji iza BPM festivala, a Fayo Z - Rafael del Angel Velez Morales, koji je jedan od lidera Zetas kartela u tom delu Mexica. Inace, Kanadjanka koju sam upoznao mi je takodje rekla da u vreme BPM-a dolaze cak i Kanadske bande koje su u dobrim odnosima sa Golfosima i Pelonesima. Takodje mi je rekla da su Los Zetas pokusali da ubiju i nacelnika policije (ili gradonacenlnicu Playe, nisam siguran) koji je zaduzen za istragu, al to nisam pronasao jos nigde vise kao informaciju. Evo par linkova vezano za ovo:

http://www.billboard.com/articles/news/ ... cun-attack

http://www.foxnews.com/world/2017/01/17 ... oting.html

https://www.facebook.com/JulioCesarCano ... 425501661/

https://www.youtube.com/watch?v=QbLocFLFSrM

Plus par mojih slika od naredne veceri u okolini kluba:

Image

Image

Image

Image

O utiscima generalno iz prelepog Meksika , pisacu nekom drugom prilikom u temi o Putovanjima.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Thu Jan 26, 2017 9:17 am

Brate hvala ti na ovome. Ovo je prvi put da neko iz prve ruke pise o onome o cemu se informisemo na netu. Par pitanja, koliko je Meksiko siguran za turiste. Kapiram da se sranja mogu desiti svuda, ali uvek kada se prica o toj zemlji nama je u glavi neka anarhija na uliacama, mada tripujem da nije bas tako. Drugo pitanje, kakvi su meksicki panduri. Opet tu imamo onu sliku iz americkih filmova da su to mali debeli, masni i korumpirani panduri koji najcesce saradjuju sa krimosima. Da li si imao bilo kakvo iskustvo sa njima. Naravno, ne bi bila losa jos neka opazanja, da nam ne bude gugl jedini izvor informacija.

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Thu Jan 26, 2017 5:32 pm

Pazi ovako, ovaj deo Mexica bi trebalo da je najsigurniji (iako ovakva desavanja dodju kao podsetnik da je to ipak - Mexico), znaci Yucatan i Quintana Roo drzave su prilicno sigurno za turiste. E sad, naravno, ne treba ni to testirati pa zalaziti ko zna gde, u po doba noci. Devojka i ja smo recimo dan nakon pucnjave, uzeli taxi iz centra Playe, i otisli na neku plazu na 10-15 min od centra koju nam je preporucio lokalac. Problem je nastao kad smo se vracali, jer nema toliko taxija kao kad vatas iz centra, i onda smo setali nekim delovima Playe na obodu koji su skoro pa geto. Cak mi je devojka rekla da kad smo prolazili neku kao bus stanicu, dva meksosa su se pogledala i jedan je klimnuo glavom ka meni. Ja to nisam video jer sam ih vec prosao, ona je bila iza mene pa je videla. Sva sreca tad je naleteo bas neki taxi i zapalili smo, al mogu reci da nije bilo najprijatnije, pogotovu sto je vec poceo da pada mrak. Mimo toga , u Mexicu sam se osecao skroz bezbedno, cak sam i nocu vozio (neplanirano doduse) iako se to bas ne preporucuje... bilo mi je interesantno kad smo prolazili neko selo meksicko, sa uskom ulicom, a mestani sede pored puta i gledaju te u kolima, prate pogledom. Inace da pomenem da mi je devojka juzno-amerikanka, i vidi se bas da je Latina tako da dosta nam je to pomoglo u nekim situacijama sto prica spanski, u pregovorima za cenu taxija npr a i ovako, gde god ima cenkanja uvek je bolje kad ona zapocne pricu i vide da je iz "slicnih krajeva" nego kad bih ja kao tipican belac turista (gringo) zapocinjao, takodje i pri potraznji informacija kod lokalaca koji slabo ili uopste ne govore engleski. Imao sam susreta s policijom, u usranom Kankunu (u kom smo proveli poslednje vece) - inace, Kankun je totalno amerikanizovan, Vegas na Karibima.. prelepo je more i sve, al Tulum mi je ostavio najbolji utisak. Elem, u Kankunu, na glavnoj ulici gde su nacickani svi hoteli, sam uspeo da popijem dve kazne za manje od 12 sati , nesmotrenost + panduri su dzukele. Prvo sam uvece vozio 80km na sat, a dozvoljeno 70, i tu nas zaustavljaju panduri (da, debeli su i masni, a u daljem tekstu ces videti - i korumpirani) i kao 150 dolara kazna za prekoracenje brzine :)) i mi tu kao, nemamo te pare, on mi kao oduzima vozacku, mi kao, pa putujemo sutra bla bla.. i on nam sam predlaze : ajde ja cu vama vratiti vozacku, a vi mi tutnete neki kes.. i mi mu tu damo 20 dolara, i svi srecni. Sutradan ujutru ista situacija, drugi panduri.. jos ovaj kralj nam kaze, posto smo mu rekli da putujemo danas i ne mozemo da platimo kaznu sutradan u stanici ( i pokupimo moju, ponovo, oduzetu vozacku).. a kaze on car , pa ajde dajte vi meni tih 150 dolara, vraticu vam dozvolu, i otici cu ja sutra da vam uplatim tu kaznu hahaha :) kakva "ljudina", nema sta. Mi mu kazemo da nemamo te pare, i opet se zavrsi na 20 dolara i svi srecni...
Sve u svemu, ekstra putovanje, pucnjava me nije dotakla nimalo, hrkao sam uveliko kad se to desilo, sutradan se probudio, naravno ljudi pricaju o tome, al normalno se "zivi". Upoznao sam strava ljude, argentince pogotovu, koji su mi pomogli u jednoj situaciji koja nije za net, i veliko im hvala na tome..upoznah amera hrvatskog porekla s prezimenom Curac (zove sam sebe Kurac :) ) i bio je u BG dva puta... upoznao i argentinku s prezimenom Stulich, al nije sigurna odakle tacno iz Jugoslavije vodi poreklo.. kaze da joj je baba valjda dala neki poklon iz Srbije, al ne bih iskljucio ni Hrvatsku, mozda joj je deda bio Nazi, ipak je Argentina bila Meka za naciste nakon WW2 :). Karibi su bruka, ne moze covek da bude depresivan dok je tamo. Nadam se skorom obilasku drugih zemalja Latinske amerike.
EDIT: jos da napomenem da sam posetio tri arheoloska mesta s rusevinama Majanske civilizacije : Chichen Itza (https://en.wikipedia.org/wiki/Chichen_Itza), Coba (https://en.wikipedia.org/wiki/Coba), kao i Tulum ruins (sam grad Tulum je drevni, lucki grad Maja). Sta reci, prelepo za videti, mnogo toga ima da se cuje o Majama, fenomenalna civilizacija koju su naravno kao i sve ostalo u tim predelima razjebali konkvistadori. Coba mi je mozda ostavila najveci utisak, posto na glavnu piramidu mozes da se popnes na vrh, i imas fenomenalan pogled na dzunglu u kojoj su smestene rusevine. Naravno, glavna piramida u Chichen Itzi je verovatno najlepsi ocuvani objekat Maja. Takodje, u tom delu Mexica ima i brdo cenote-a (https://en.wikipedia.org/wiki/Cenote) kao podzemne vode , posetio sam oko 6-7, najbolja mi je jedna na 5 min od Chichen Itze po imenu Ik Kil, samo pogledajte slike da vidite o kakvoj prirodnoj lepoti se radi : http://www.tuulavintage.com/2013/05/ik-kil-cenote/

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Bande

Postby ultrastito » Tue Feb 07, 2017 12:24 am

"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Wed Feb 08, 2017 9:52 am

Da se nadovezem da ultrastita, nastavlja se anarhija u Brazilu.Mala brazilska savezna drzava Espirito Santo, koja se nalazi na jugoistoku zemlje zapala je u totalni haos od kada je pre neki dan vojna policija pocela sa strajkom zbog kasnjenja plata. Vojna policija te brazilkse federalne drzave naziva se PMES (Politia Militar Espitito Santo), sa svojim specijalnim bataljonima poput BOPE/a u drzavi Rio Dezaneiro.

TO konkretno znaci da po gradovima ove brazilske drzave vise ne idu te patrole. I dalje nije jasno da li je regularna policija u strajku, ali to nije ni bitno, jer kada nema vojne policije na ulicama, to je onda totalna anarhija. U tekstu ispod ima dosta videa i slika haosa koji vlada u glavnom gradu Vitoriji i najvecem gradu Vilja Velji.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... asses.html

Ono sto je zanimljivo, to je da savezna drzava Espirito Santo nije toliko haoticna kao Sao Paolo, Manaus i Rio. Citava drzava ima ukupno oko 3,5 miliona ljudi i smatra se jednom od prosperitetnijih. Ima veoma razvijenu ekonomiju, pre svega sektor usluga, dok je i popularna turisticka destinacija.

Vise od polovine stanovnika su belci, od cega je oko 70 odsto italijanskog porekla. Ima brdo ljudi koji su se doseljavali iz nekadasnje Austro/Ugarske iz neobicnih razloga. U vreme dok je postojala ta carevina, muskarci nisu smeli da se zene pre sto napune 30 godina, jer su to vreme morali da budu u vojsci. Svi oni koji su ziveli u Austrougarskoj, a koji su zeleli da nekako izbegnu sve to, zenili su se u Svajcarakoj, a onda emigrirali u Brazil. Zanimljivo je i da u toj drzavi ima dosta “arapskih Brazilaca”, odnosno naroda koji su poreklom sa prostora Sirije i Libana, a koji su se doseljavali iz tadasnjeg osmanskog carstva koje je imalo kontrolu nad tim prosotorima. Ti ljudi su mahom hriscani, a po dolasku su ih nazivali Turci. Osim njih, ovu brazilsku teritoriju su naseljvali i Baski, pre svega ribari i lovci na kitove. Dakle mesavina svega i svacega kakva verovatno samo u Brazilu postoji.

Kao sto sam rekao, nesto vise od 50 odsto stanovnistva su belci, ostalo su mahom mesavina svega i svacega, sa samo nekoliko procenata cistih crnaca ili indijanaca.

Espirito Santo je bio poznat i po velikoj pobuni robova krajem 19. veka, kada je poceo da se urusava robovlasnicki sistem.

Imajuci u vidu da su najtacnije informacije na portugalskom jeziku, za vise informacija o neredima zavisimo pre svega od zapadnih medija i njihove interpretacije dogadjaja.

ivanpfc31
Posts: 40
Joined: Mon Feb 06, 2017 10:11 am

Re: RE: Re: Bande

Postby ivanpfc31 » Thu Feb 09, 2017 10:19 am

pustinjska lisica wrote:Сећам се сличне приче са старог форума кад је Сплића причао о градовима за избегавање у памћењу ми је остао Гери у Индијани. Отприлике га је описао као Рипер овде ИСточни сент Луис.

Kakvo je sada stanje u Americi,ima nas koji bi isli da radimo sezonski tamo pa da znamo?
Batke wrote:Može slobodno i ovde
“Народни одисај”, Белешке М. Пироћанца:

“Видело од 17. јуна 1887, 87. број донело је неке од случајева изгреда који су се десили приликом весеља за долазак нове владе. Ови случајеви морају се сматрати као истинити јер Видело не би смело да их донесе иначе, пошто би било за то оптужено. Ево тих случајева: у Витошевцу, у Срезу бањском општинском писару разбијена је глава и не зна се да ли ће остати жив. У Алексиначкој Бањи су једног човека осамарили и ваздан јахали, док увече није умро. Начелнику који се са женом шетао отели су и одвукли жену. Г. Сретену Вукомановићу, дежурном писару у начелству ужичком, разбили су главу. Ово весеље организовали су, како се вели, Дамњан Орловић и г. Средоје Фанулус. Попу Животи из Рабровца разорена је кућа и једном сељаку одсечене уши.”
“У Пожаревачком округу:
1) У Петки упаљена два салаша
2) У Дубровици кмет избоден ножем
3) У Костолцу кмет бијен на мртво име
4) У Пољани писар општински избоден ножевима и једном сељаку откинуто уво
5) У Лучици један сељак који је казао да је напредњак избијен на мртво име
6) У Кличевцу кмет тешко повређен, а тако исто и један одборник
7) У Десини два сељака избодена ножевима зато што су бранили кмета
8) У Барама разбијена судница и однети сви општински документи
9) У Раброву, осим попа Животе коме је кућа порушена, порушено је још десет кућа и то тако да су сви диреци, врата, прозори, јастуци и поњаве секирама исечени. Поред тога рањена су два човека и један је убијен.
10) Обрен Росић, пензионисани учитељ из Тропоња, убијен кољем, свучен го наг, натакнут на ражањ и тако бачен на друм (...)
Убиство Јована Живкића, писара Општине Бобовик овако је извршено. Док су га тукли у механи гомила је водила коло и кад је Јован почео обамирати, онда су га изнели напоље, бацили га пред механу, полили водом и повратили у живот. И ту је играло коло. Ово је поновљено више пута. Кад је Јован умро, одсекли су му уши и нос, расцепили доњу вилицу, а затим бацили га на друм (...)”



Sent from my Mi-4c using Tapatalk

thug4life
Posts: 41
Joined: Sat Jan 30, 2016 8:30 pm

Re: Bande

Postby thug4life » Sun Feb 12, 2017 9:57 pm

Dokumentarac o stanju u meksiku, o karetlima i ludilu koje se tamo desava, nevjerovatno nesto
https://youtu.be/ly6V5-oP9hU

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Wed Feb 22, 2017 1:37 pm

U velikoj sam frci sa vremenom, a da ne zamre tema, odnosno da je malo preusmerimo u nekom drugom pravcu koji do skoro ni meni nije padao na pamet.Onda sam odgledao ovaj klip mog novog gurua koga sam pominjao na drugim temama Pola Dzosefa Votsona, desnicara koji pokopava levicare i progresivce u mnogim raspravama. Osim sto su mu na udaru levicari, poseban pik ima na islamiste (pa i na sam islam) i na ove agresivne femininiskinje, poznatije kao feminaciskinje.

U ovom klipu on govori o stanju u Svedskoj nakon masovnog priliva migranata. Predgradja svedskih gradova su, tako makar ispada, bukvalno zabranjene zone za odlazak, jer je sansa da ces najebati prilicno velika. U ovom klipu je ubacena i statistika i dosta zanimljivih informacija, medju kojima je i ona da su izbeglice iz Somalije odlucile da se isele iz Svedske jer je mesto gde su tamo ziveli opasnije od njihove domovine.



Ovo je tema o kojoj se jos nisam dovoljno informisao, ali mi je veoma interesantna. Ako ima neko ko je ziveo, ili i dalje zivi tamo, da li je stanje zaista tako dramaticno.

Inace, tesko je doci do prave statistike o sranjima u Svedskoj, jer miroljubivi i tolerantni Svedjani jedan dobar broj zlocina ne registruju poreklo izvrsioca, tako da samo postoje procenti da se broj pucnjava, nasilnih zlocina i pljacki dramaticno povecao. Tek policajci veterani koji su izasli iz sluzbi svedoce ko pravi najveca sranja.
Ono po cemu je Svedska posebno poznata je sto su po broju silovanja u samom evropskom vrhu. Ovo su sve informacije iz ovog kratkog klipa, ali silovanja su strasna, a napastvuju se i devojcice i zene. Naravno, pretpostavja se ko to najvise radi, tesko da ce polupotentni Svedjani.

Ono sto je meni poznato, to je da Svedjani nikada nisu imali srece sa migrantima. Prvo smo im dosli mi Balkanci tamo 60ih godina, kada je usledio i prvi veliki talas kriminala koji Svedjani do tog trenutka nisu poznavali. Secam se da sam pricao sa nekim covekom koji radi u institutu za kriminoloska istrazivanja, a nekada je radio u policiji, kada je pre nekoliko decenija bio u delegaciji koja je isla u Svedsku.Poseta Svedskoj se poklopila sa prvim talasom migracija sa Balkana, gde smo mi (sve nekadasnje jugoslovenske republike) i Turci bili vodeci, jer nismo imali zatvorene granice.

Tokom posete svedska policija ga je zamolila da im pomogne tokom saslusanja jednog naseg migranta koji je izvrsio krivicno delo. Ponovicu, Svedska je tada tek pocela da se susrece sa kriminalom kakav ranije nije postojao. U ovom konkretnom slucaju radilo se o kosovskom siptaru koji je iz nekog parka u Stokholmu, tacnije iz nekog jezerceta u tom parku, ukrao patku, pravu zivu patku. U Svedskoj nikome nije bilo jasno zasto bi neko tako nesto ucinio.

Znam da je su Svedjani bili nespremni i za mnoge nase neverovatne navike koje smo sa Balkana doveli kod njih. Tako je isto davno uhapsen neki nas lik koji je lovio ribu na nekom njihovom jezeru dinamitom. Svedski sudski sistem nije imao kod sebe predvidjene kazne za taj konkretni slucaj, jer nisu pretpostavili da bi nekom normalnom tako nesto palo na pamet. Na kraju su nadjeni neki zakoni, o ogrozavanju bezbednosti i slicno da se donese makar neka presuda, koja je bila smesna.

Ali danas nasi balkanski migranti su izgleda male bebe za ono kakvi su ovi. Iako su se zgrazavali divljih balkanaca, danas imaju ove divne arape pa neka se jebavaju sa njima.

Naravno, uz klip koji sam ostavio ide velika preporuka da se pregledaju i ostale njegove objave, jer covek se posteno i argumentovano najebava majke svima koji se mahom i nama ne svidjaju.

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Bande

Postby Bruno Sulak » Wed Feb 22, 2017 5:09 pm

Ja kontam da prosecan Svedjanin mrzi Srbe isto koliko i ove obojene, samo sto smo mi belci i sa evropskog podrucja pa smo kao podnosljivi i nekako se lakse integrisemo. A i to sto kazes da smo mi direktno uveli kriminal u Svedsku, par njih je izgradilo dobru karijeru tamo. Dragan Joksovic Jokso, nas lik sto je tamo mafijao, po njemu snimljen cuveni film Snabba Cash (Laka lova). I naravno cuvene dogodovstine Arkana zbog koga su ljudi poceli da zakljucavaju sve zivo i slag na torti iskakanje kroz prozor u sudnici.

I u Danskoj smo bili legendarni davajuci im motivaciju da snime film u 3 dela - Pusher (Diler).

Poznato vam je i da u Francuskoj postoji velika tradicija lopova, pa koliko je nasih surovalo sa njima, pogotovo sa ovim likom ciji nik ja nosim :D

Trenutno su ovi Pink Panteri najnovija generacija nasih koji operisu po Evropi.

User avatar
Новосадиста
Posts: 222
Joined: Mon Feb 22, 2016 5:19 am
Location: Српска Атина

Re: Bande

Postby Новосадиста » Fri Feb 24, 2017 5:35 am

Имам другара који живи тамо већ доста година, ишао је овде у основну школу и после отишао у Шведску... Наравно понео је са собом све манире класичног Балканца... али мање више то, живео је у крају где су већином дошљаци са разних страна ал не у сиромашном крају или искључиво муслиманским у које како каже ни ови "његови" Турци не залазе. Између осталог у крају углавном живе људи који имају Шведске папире и држављанства и живе тамо 15 година и више... У екипи има Балканаца свих, сем Шиптара, Турака, Гамбијанаца, Курда, Руса, ма буквално свих, и један, што би он реко, Шведа. Како каже он није зато јер је из краја, ил је он неки баја тамо ил било шта друго једноставно просечног Шведу између 18 и 30 година не занима мање више никаква врста криминала, сем конзумирања опијата, али искључиво конзумирање... А што се тиче тог паљења кола по Шведској, конкретно он и ти његови док су били клинци су урадили бар 20-30 пута, без преувеличавања, то вам је више нека иницијација у ту неку квартовску екипу или неко поткусуривање са другим блоковима и квартовима, па некад чак и чиста досада... Ово што сам рекао качења између блокова ко и свуда због свакаквих разлога али паљење кола у другим квартовима изазива немир у кварту и аутоматски привлачи много мурије што другој екипи не одговара. Пале кола углавном у близини места где друга екипа блеји или има неки штек, и тако у недоглед, директних окршаја нема сем са шиптарима по неким његовим причама, пошто као и свуда и у Шведској се шиптари држе сами.
Ови његови Турци с почетка приче имају можда и већу мржњу према шиптарима него он сам, тако он каже, пошто Турци су једни од првих имиграната горе као и људи из тадашње Југославије, 90-тих као што неко рече, крећу шиптари масовно да долазе у Шведску као и свуда преузимају те неке традиционалне имигрантске послове и наравно ситан а касније у крупан криминал, што се тамо многима није свиђало, а пошто наших нема горе много организованих једини ко им је стојао на путу су били Турци, знате и сами колико су далеко шиптари отишли у том погледу мафије тако да су и овде "победили".
Занимљиво да сви кад чују да си Србин мисле да си лудак, а вероватно си и криминалац. Углавном спомињу Снаба Кеш, бомбардовање, Аркана, како смо ратничка нација, у доста случаја под то мисле и геноцидна, доста често се и уплаше а кад те упознају, испричају се мало, сагледају ствари мало из нашег угла схавте као и сви да Српски народ није толико лош, и да смо у доста ситуација испаштали због грешака политичара и неких виших сила... Да не дужим више, ово је нешто што сам могао да се сетим, причао ми је све и свашта, разних ситуација, ал ово ми је тренутно остало у сећању...
стадион-место народног бунта!

User avatar
Новосадиста
Posts: 222
Joined: Mon Feb 22, 2016 5:19 am
Location: Српска Атина

Re: Bande

Postby Новосадиста » Fri Feb 24, 2017 5:55 am

Заборавио сам да напишем, што се тиче полиције сувише је блага, некад чак и неспретна у поређењу са овим нашима, а и кад дође до кривичне санкције казне су више него смешне, нпр за покушај убиства и покушај изнуде овај другар који ми је причао је тад добио 9 месеци, имао је 18 година. Да неко не разуме погрешно, напао је неког буржуја да му отме паре телефон ланчић ил шта год, овај се опирао, наступио је нож, дечко је био исечен по рукама и сломљен нос, да нос није био сломљен вероватно се ништа не би ни десило пошто су посекотине биле занемарљиве, али нос је био у критичном стању изгледа па је завршио у хитној и са полицијом којима је наместио овог мог. Био је у затвору у ком је сам себи бирао шта хоће да ради, кад хоће да ради, имао у соби ТВ, климу, мање купатило, сониПС,имао је прилику за разне секције и програме који су му казну спустили на 6 месеци, и по изласку му је држава дала неку суму новца коју је он могао и да увећа ако је радио у радионицама и секцијама... Посете породице дозвољене сваки непаран дан у недељи по 1 сат, недељом 3 сата, храна боља него у већини новосадских ресторана, теретана, терени и сала, затвор је за затворенике до 23 године, значи као неки наш Крушевац...
стадион-место народног бунта!

User avatar
lost&found
Posts: 1105
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Bande

Postby lost&found » Fri Feb 24, 2017 9:26 am

Новосадиста wrote:Био је у затвору у ком је сам себи бирао шта хоће да ради, кад хоће да ради, имао у соби ТВ, климу, мање купатило, сониПС,имао је прилику за разне секције и програме који су му казну спустили на 6 месеци, и по изласку му је држава дала неку суму новца коју је он могао и да увећа ако је радио у радионицама и секцијама... Посете породице дозвољене сваки непаран дан у недељи по 1 сат, недељом 3 сата, храна боља него у већини новосадских ресторана, теретана, терени и сала, затвор је за затворенике до 23 године, значи као неки наш Крушевац...

:shock:
Pa tamo se u zatvoru zivi bolje nego sto zivi 70% Srba!

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Fri Feb 24, 2017 9:56 am

I mene je uvek impresionirao taj famozni zatvorski sistem u nordijskim zemljama. Mislim da je ovde, ne na ovoj temi, ali na ovom forumu, bilo reci o tome koja je logika i razlika u pristupanju kaznenoj politici u skandinaviji i recimo SAD. To sto rade u Svedskoj, Norveskoj itd, ima neki smisao pod uslovom da zivimo u idealnom svetu. Njihova logika je da zatvor ne sluzi kao kazna i puko odsustvo slobode, vec kao mesto gde ces se resociolizovati, gde ce od tebe napraviti jedinku koja ce po izlasku da se uklopi u drustvo. Dakle da nadje posao, da krene da zivi noramlnim zivotom i da se ne vraca kriminalu.

Logika ide u tom pravcu da ako od nekoga u zatvoru naprave zivotinju, kada izadje na slobodu, taj neko ce samo naastaviti da se bavi kriminalom. I postoji ta statistika da je neka ogromna verovatnoca da oni koji su u zatvorima bili za odredjena krivicna dela, po izlasku cesto nastave da se bave time. Sa jedne strane si iskljuceni i markirani kao bivsi robijasi, sa druge ne mogu da nadju pristojan izvor prihoda isl. Onda ispade da je povratak kriminalu logican izbor.

Dakle u Svedskoj i Norveskoj i slicnim zajebancijama oni od svakog, koga u nekom trenutku ceka sloboda, pokusavaju da naprave korisnu jedinu koja ce se uklopiti u drustvu. Ali kao sto je neko pomenuo, nisu ocekivali da ce prvo migranti sa Balkana, a danas i ovi afrikanci i arapi, doziveti te zatvore kao hotele. To dalje znaci da ce takav nacin izdrzavanja kazne motivisati mnoge da se po izlasku na slobodu vrate kriminalu, jer je najgore sto moze da im se dogodi boravak u tim zatvorima sa pet zvezdica.

User avatar
Новосадиста
Posts: 222
Joined: Mon Feb 22, 2016 5:19 am
Location: Српска Атина

Re: Bande

Postby Новосадиста » Sat Feb 25, 2017 6:34 am

riper wrote:I mene je uvek impresionirao taj famozni zatvorski sistem u nordijskim zemljama. Mislim da je ovde, ne na ovoj temi, ali na ovom forumu, bilo reci o tome koja je logika i razlika u pristupanju kaznenoj politici u skandinaviji i recimo SAD. To sto rade u Svedskoj, Norveskoj itd, ima neki smisao pod uslovom da zivimo u idealnom svetu. Njihova logika je da zatvor ne sluzi kao kazna i puko odsustvo slobode, vec kao mesto gde ces se resociolizovati, gde ce od tebe napraviti jedinku koja ce po izlasku da se uklopi u drustvo. Dakle da nadje posao, da krene da zivi noramlnim zivotom i da se ne vraca kriminalu.



Баш тако, ресоцијализација и оспособљавање за нормалан живот, са неким занатом или вештином којом те обуче тамо, нађу ти посао ако не можеш да се снађеш, у оквиру твоје струке и то је то. Дужност ти је да се јављаш том неком социјалном раднику, или како већ, сваких пар месеци разговори, "групне терапије" итд, чак ако покоазујеш одређене резултате, и напредак у том неком њиховом програму социјализовања увек ти излазе у сусрет и хоће да ти помогну. Наравно дешавало се и то, већином људи са ових простора, да искориштавају на разне начине, тако да су неки данас отворили пекаре, посластичарнице, кафиће, ресторане, теретане па чак и неке мотеле и хотеле...
стадион-место народног бунта!

DRINK
Posts: 563
Joined: Fri Nov 25, 2016 9:57 pm

Re: Bande

Postby DRINK » Sat Feb 25, 2017 2:42 pm

Пелеов син се предао и иде у затвор на 12 година и 10 месеци. Дрога је у питању, оптужба је још из 2005. године, тако да не знам ни шта се све издешавало. Оно што ме занима, да ли ће имати неки посебан третман пошто је Пелеов син, тамо људи на његовог ћалка гледају као на Бога,тј да ли уопште у Бразилу постоји такво нешто?
http://sport.blic.rs/fudbal/svetski-fud ... ref=fbblic

User avatar
Batke
Posts: 562
Joined: Thu Aug 18, 2016 8:29 pm
Location: Brdo

Re: Bande

Postby Batke » Mon Mar 06, 2017 4:47 pm

Još malo o Japancima. Ovoga puta se se radi o Bosozuku motornim bandama. Te bande su nastale kao odgovor na rapidnu indrustijalizaciju Japana početkom 70-80 godina prošlog veka. Tada je bilo normalno da se klincima od 16-17 godina kupi motor (Honda, Toyota, kavasaki...) i da se uživa u takozvanim krupnim vožnjama sa ljudima iz kraja da bi se veoma brzo počeli obračunavati sa drugim bandama. Polako početkom devetesetih vreme tih bandi polako zalazi mnogi od njih idu u krupniji kriminal tj kod Jakuza. Evo odličan Vajsov dokmentarac i što je najbolje ima srpski prevod.
Raspad sistema PFC Ex Mali Batica.

Istok
Posts: 126
Joined: Fri Mar 25, 2016 11:07 pm

Re: Bande

Postby Istok » Sat Mar 11, 2017 10:53 pm


riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Bande

Postby riper » Tue Apr 11, 2017 3:17 pm

Malo je zapustena tema o bandama, dugo nisam imao vremena, a nisam hteo bilo sta da postavljam. Gledao sam malo u poslednje vreme neke dokumentarce i citao tekstove o bandi Nuestra Familia (Nasa familija ili u nastavku teksta NF), ili siroj koaliciji poznatijoj kao Nortenjos (Nortenios). Mnoge bande imaju nekako slican put od nastanka pa na dalje, samo je odredejeni deo bandi imao neki originalni deo, nesto po cemu su se razlikovale od drugih. Na prvi pogled Nuestra Familia je nastala kao mnoge druge bande. Nastala je u kalifornijskim zatvorima, kao odgovor na brutalnost jedne druge meksicke bande Meksicke mafije, koja je vec krajem 50ih godina proslog veka postala najbrutalnija zatvorska banda.

Da napravimo kratku rekapitulaciju, Meksicka mafija je krajem 50ih godina nastala u kalifornijskim zatvorima isto kao reakcija na zestoko maltretiranje koje su meksicki zatvorenici trpeli od strane pre svega crnackih bandi, ali i belackih zatvorenika. Za kratko vreme, od najugnjetavanije populacije, Meksicka mafija je postala najdominantnija sila u kalifornijskim zatvorima, sireci svoj uticaj i van zatvorskih zidova, na ulice gradova u zapadnom delu SAD. Od svoje zastitnicke uloge na pocetku, Meksicka mafija je postala klasicna sadisticka banda, koja je maltretirala i svoje sunarodnike koji nisu bili njen deo. Na udaru su posebno bili meksicki zatvorenici sa severa Kalifornije, koji su radili kao farmeski radnici na poljima.

Oni su bili meta zestokog izivljavanja Meksicke mafije. Razloga za mrznju nije bilo mnogo, osim toga da su clanovi Meksicke mafije bili mahom iz vecih gradova, u vec postojecim ulicnim bandama, valjda su se gadili “seljaka” i ruralaca sa severa Kalifornije, koji su bili mirni, pasivni i pokorni. Idealna meta za izivljavanje.

Tokom 60ih godina dogodila se naravno reakcija. Kao mnoge ugnjetavne manjine tako sui siromasni farmer koji su bili u zatvorima poceli da se organizuju kako bi se zastitili i tako je nastala Nuestra Familia.

Ovo sto sam do sada napisao nije nista originalno, kao sto sam rekao, kada se prati nastanak nekih od najpoznatijih bandi, mnoge su imale slican razvoj. Sta je ono sto Nuestra Familia razlikuje od mnogih drugih. Koreni nastanka bande su ipak mnogo dulblji i umnogome su vezani za pocetak politickog organizovanja meksickih farmerskih radnika, koji su radili na velikim plantazama Kalifornije.

Iako je rodno mesto Nuestra Familie jedan od kalifornijskih zatvora, prapoceci bande vezani su za plodnu dolinu Salinas odakle mnogi vuku korene. Kultna licnost u (usudicu se da kazem) ideologiji NF je Cezar Cavez, osnivac United Farm Workers (UFW), organizacije koja je prva pocela politicki da organizuje meksicke nadnicare. Ova organizacija ujedno predstavlja i prvo ozbiljnije politicko organizovanje Meksikanaca koji zive u SAD, a koji su vise od jednog veka bili skroz na marginama drustva.

Cezar Cavez je medju Meksikancima koji zive u SAD i danas jedna od najbitnijih licnosti. Ujedinio je meksicke nadnicare kada su radili za male pare, na plantazama i kada nisu imali skoro nikakva prava. Izmedju 60ih i 90ih godina napravio je veoma jaku organizaciju koja je u nekim trenucima imala podrsku Kenedija, al ii drugih licnosti iz politike. Borba Cezara Caveza je bila nenasilna, inspirisana Gandijem, a sredstvo borbe bili su strajkovi na plantazama, uz pomoc su se borili za veca prava radnika.

Ovde cu napraviti jos jednu digresiju. Meksikanci su uvek bili prisutni u zapadnim delovima SAD. Ko ne zna (pisao sam na ranijim stranaama), Meksiko je u ratovima sa SAD tokom 19. veka izgubio 45 odsto svoje teritorije. Danasnji Meksiko je skoro pola onoga sto je nekada bio. Nekadasnji Meksiko ukljucivao je teritorije Teksasa, Nevade, Novog Meksika, Kalifornije, delove Arizone. Nepregledna prostranstva. I pored gubitka u ratovima deo Meksikanaca je ostajao da zivi na teritorijama, ali oni nikada nisu bili ukljucivani u americko drustvo. Nisu bili robovi, ali nisu bili ni punopravni gradjani. Po potrebi, u trenucima industrijske revolucije, zlatne groznice, velikih infrastrukturnih radova, bili su pozeljna jeftina radna snaga. U periodima ekonomskih kriza, kada je dolazilo do gubitka radnih mesta bilii su meta odmazdi stanovnistva. Ranije sam pisao, da se ne ponavljam, u jednom trenutku vise od million Meksikanaca je proterano iz SAD, medju kojima je bio veliki broj onih koji su rodjeni u SAD i koji su bili drzavljani te zemlje. O tome jako malo podataka ima na internetu, tek nedavnno je americki kongres uputio izvinjenje itd, ali ovo je bilo klasicno etnicko ciscenje.

Zasto je to vazno pomenuti. Agrokulturalni bum u Kaliforniji nastao je odmah nakon zavrsetka “zlatne groznice” krajem 19. veka. Veiki zemljoposednici su zaposedali ogromna prostranstva, isusivali mocvare pravili ogromne teritorije plodne zemlje. Ako se cimamo da je Vojvodina zitnica Srbije, Kalifornija je to za SAD puta 10. Problem je naravno bio u tome sto ta ogromna prostranstva zahtevaju masovnu radnu snagu, koja ce biti jeftina a vitalna.

Naravno, radnu snagu su predstavljali crnci bivsi robovi (i njihovi potomci), zatim Meksikanci, Filipinci, Kinezi, Japanci i belacka sirotinja koja nije imala nikakve skilove. Jedni drugima su bili konkurencija i nikada nisu uspeli da pritiskom nateraju gazde na vece plate. Uvek je bilo strajhbrejkera. Tokom prve polovine 20. Veka postojala je velika KONTROLISANA migracija Meksikanaca u SAD. Meksikanci su bili pozeljna radna snaga jer su bili idealni za sezonske poslove, nakon kojih bi se vracali u Meksiko.

Nakon velike depresije, kada je traznja za radnicima bila u padu, novi talas migracije poceo je ulaskom SAD u Drugi svetski rat. IMajuci u vidu da su vitalni muskarci odlazili u vojsku, polja nije imao ko da obradjuje. Americka vlada tada sklapa ugovor sa Meksikom u okviru kojeg je dozvoljena migracija nadnicara koji ce raditi na nepreglednim poljima u SAD. Taj ugovor se zove “Bracero program” a oni koji su dolazili nazivani su Braceros (cita se Braseros).

Prva velika razlika i netrpeljivost izmedju Meksikanaca (bilo da su vec ranije ziveli u SAD ili su Braserosi) na severu i jugu, javila se nakon Drugog svetskog rata. Svi meksicki radnici radili su u katastrofalnim uslovima za male pare. Kada su poceli da se organizuju strajkovi, mnogo ucinkovitiji su bili oni na severu zemlje. Razlog je bio jednostavan, ovi sa juga, ukoliko bi strajkovali, zbog blizine meksicke granice, automatski bi bili deportovani i zamenjeni novim radnicima. Ovi sa severa bili su dalje od granice, bilo ih je teze deportovati i menjati, tako da su imali ogranicene uspehe u pregovorima sa gazdama.

U tom smislu nastupa i Cezar CAvez koji uspeva da u izuzetno teskim uslovima organizuje veoma uspesne strajkove i da se istakne kao veliki sindikalni i narodni vodja.

Pre nego sto se vratim na temu Nuestra Familia bande, ovde cu napisati jednu zanimljivost na koju sam naleteo. Malo je poznato da je recimo Cezar Cavez bio jedan od najvecih zagovornika zabrane ilegalne migracije Meksikanaca u SAD. Sa svojim aktivistima UFW cak je organizovao straze tokom 70ih i 80ih godina, kako bi se sprecio priliv ilegalnih migranata iz Meksika. Sa njegove strane, kao branilac prava radnika, razlog je bio jasan. Ilegalna migracija Meksikanaca je dovodila do nove jos jeftinije radne snage koja je obarala cenu radnika koji su legalno bili u SAD i slabilo citav pokret. Danas kada je popularna tema podizanja zida ka Meksiku, malo ljudi zna da su u stvari Meksikanci bili medju prvima koji su bili ekstremno protiv priliva svojih sunarodnika na teritoriju SAD. Protisak je bio i politicki, tako da je prvo tokom 60ih godina ukinut Bracero program, a kasnije poostroena i kontrola granica.

Sad, da se vratim na Nuestra Familia. Dakle mnogi zatvorenici sa severa Meksika poticali su iz siromasnih nadnicarskih meksickih porodica. Mnogi su bili i politicki zatvorenici, imajuci u vidu da su u to vreme u pokretu Cezara Caveza bile popularne komunisticke ideje. Bilo je tu i klasicniih kriminalaca, ali ni blizu agresivnih kakvi su bili njihovi sunarodnici u vecim americkih gradovima poput Los Andjelesa i San Dijega, odakle je Meksicka mafija regrutovala najveci broj svojih clanova. Potrebno je znati da se jos krajem 40ih godina stvaraju mnoge meksicke bande u americkim gradovima, pre svega kao moto klubovi (ono Dzejms Din fazon), u kojima su bili lokalni mangupi koji su stitili svoje krajeve, da bi te bande vec do 50ih godina bile klasicne kriminalne organizacije.

Meksicka mafija je u stvari nastala kao organizacija koja je u zatvorima vec regrutovala clanove bandi sa ulica. U zatvorima su svi morali da stavljalju svoja neprijateljstva na stranu i da budu deo Meksicke mafije, kako bi se zajedno stitili od drugih etnickih grupa. Takav stav vlada i danas. Koliko god da su bande zakrvile na ulicama, kada clanovi dodju u zatvor, oni su u sluzbi Meksicke mafije. Stavise, kada iz zatvora neki od vodja Meksicke mafije izda naredjenje da izvrse bande koje su inace u ratu, one moraju da svoje sukobe suspenduju dok ne sprovedu sto je od njih trazeno. Filozofija je jasna, koliiko god neko bio mudonja na ulici, kada si u bandi pitanje je vremena kada ce zaglaviti u zatvoru. A kada dodje u zatvor, onda znas ko je tata.

Za razliku od zatvorenika, clanova band i kriminalaca sa ulica americkih gradova, zatvorenici koji su dolazili iz porodica nadnicara sa polja u Severnoj Kaliforniji, bili su predmet surovog izivljavanja.

Naravno, bilo je pitanje vremena kada ce veliki broj ugnjetavanih zatvornika krenuti da se suprpotstavlja. Tokom 60ih godina doslo je do organizacvije u mnogim kalifornijskim zatvorima, do stvaranja NF. Svrha je naravno bila odbrambena. Prvi rat (i jedini koji i danas traje) izmedju Meksicke mafije i Nuestra Familie izbio je u drzavnom zatvoru „Deuel Vocational Institution“ u gradu Trejsi u Kaliforniji. U pomenutom zatvoru 1968. godine dogodio se uspon Nuestra Familia. Sve je pocelo kada je jedan clan Meksicke mafije uzeo jednom severnjaku cipele. To je bio znak za izbijanje nereda i pocetak rata koji i danas traje.

Zahvaljujuci kultu licnosti Cezara Caveza, NF je za kratko vreme okupila masu zatvornika i uoblicila strogu organizaciju. Naravno brzo nakon sto su postali jednak takmac sa Meksickom mafijom, od odbrambene skupine, NF se transformise u klasicnu bandu sa klasicnim kriminalnim aktivnostima. Ova banda je donela svoj USTAV (slicno recimo imaju i neke druge bande), gde je bukvalno navedena struktura grupe, ciljevi, maltene ideologija,, sve.

Za svakoga ko je u NF obavezno je ucenje istorije, borbe Cezara Caveza i UFW za prava radnika, sa posebnimi akcentom na torturu koju su siromasni seljaci na severu Kalifornije trpeli od svojih sunarodnika sa juga. To je okosnica ideologije, time se puni glava svakom novom clanu NF ciji se mozak trenira da do srzi mrzi bande sa juga Kalifornije. Svako ko je clan NF mora da nauci da cita i pise (ako vec ne zna), da vezba, da uci sifre kojim se sporazumevaju clanovi NF u zatvoru i oni na slobodi, kao i mnoge druge stvari. Najvisi rank u bandi je general, najnizi obican vojnik, za svaki sledeci cin se zna koliko moras da ubijes clanova Surenjosa kako bi napredovao.

Moc NF je dugo bila samo medju zidovima kalifornijskih zatvora, ali kada su krajem 60ih godina clanovi bande izlazili na slobodu, organizovali su se i napolju. Tako je vremenom stvorena koalicija bandi sa severa Kalifornije, koje danas poznajemo kao Severnjake (nortenos), dok su bande na jugu, koje odgovaraju Meksickoj mafiji poznatiji kako Juznjaci (surenos).

Sta je jos sto razlikuje dve velike armije, ili koalicije bandi. Meksicka mafija ima partnerske odnose sa Arijevskim bratstvom. Ovo je nastalo kao odgovor na crnacke bande sa kojima su Meksikanci imali problem u zatvorima decenijama i zbog kojih je maltene i nastala Meksicka mafija, pa i Arijevsko bratstvo. Osim toga Meksicka mafija ima saradnju sa trenutno mozda i najjacim, ali i najbrutalnijim meksickim kartelom „Los Zetas“.

Sa druge strane Nuestra Familia saradjuje sa Black Guerilla Family, Bladsima i Kripsima i drugim crnackim bandama. To nije partnerstvo cvrsto kakvo Meksicka mafija ima sa Arijevcima, vec je ujedinitelj zajednicki neprijatelj. Naravno i ovo ima svoj razlog, kao sto su Meksickoj mafiji u zatvoru prva pretnja bile crnacke bande, tako su NFu najveci ugnjetavaci bili pripadnici Meksicke mafije. Isto tako NF ima jake veze sa Sinaloa kartelom (odakle je famozni El Capo) i sa Zalivskim kartelom, nekad najmocnijim meksickim kartelom.

Linija podela dve bande ima po skoro svim drugim osnovama. Meksicka mafija u svojim simbolima istice slovo M i broj 13 (M je 13. broj u alfabetu), dok je za NF u fokusu slovo N odnosno broj 14. NF ima jos nekoliko zanimljivih simbola. Recimo simbol NF je sombrero i maceta (kao simbol farmera), kao i crni orao koji je nastao 60ih godina kao simbol Cavezove organizacije. Orao lici na Zagorov logo (crni orao na crvenoj pozadini), u sustini je stilizacija asteckog zlatnog orla simbola Meksika, a naravno, zloupotrebljen je od strane bandi kao jedan od osnovnih simbola.

Potrebno je znati i da pripadnost NF nije bas slucajno. U mnogim delovima Kalifornije to je porodicna tradicija. Cesto su clanovi bandi ti koji ubacuju svoju decu. Dok recimo kod mnogih crnackih bandi, pripadnost dolazi kao izbor pojedinca suprotno zelji roditelja (majke), ovde je ohrabrivano i pozeljno.

Ovo je naravno samo osnovno o ovoj bandi jer prica je kompleksnija i dublja, ali ima vremena pa ce i to doci na red.

МГП
Posts: 502
Joined: Thu Feb 04, 2016 12:28 pm

Re: Bande

Postby МГП » Tue Apr 11, 2017 10:41 pm

Riperu može li koja riječ kad stigneš o Folk Nation i People Nation? Koliko sam upoznat i to je neko slično rivalstvo kao Nortenjosi i Surenjosi.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests