Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Mar 23, 2018 9:34 pm

A ti lost&found kad spomenu naucnike i dostignuca,kako se ne seti Nikole Tesle?Ni on niti mnogi drugi nisu bili motivisani novcem,umrli kao poslednji bednici,a upravo su se kapitalisticke kompanije najvise okoristile od takvih.

User avatar
kajzersoze
Posts: 140
Joined: Fri Feb 05, 2016 8:10 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kajzersoze » Fri Mar 23, 2018 9:38 pm

fedayn wrote:Kajsersoze,pa zato sto je taj moj drug na trzistu rada u Srbiji,USA,EU...sad obican skart.To je taj vas kapitalisticki sistem.U svetu 10% populacije je u vlasnistvu 90% kapitala.Posteno zaradjeno?Ne bih rekao..ne daj boze da budemo solidarni auh.Grabi!
Kakav bre škart, izgubio je prst , nije izgubio mozak. Rodjeni brat moje babe nema 4 prsta jedne ruke od svoje 17-te godine pa evo ga ceo život radi i dalje melje kamen.
Ako mu je odsečen prst istog trenutka treba da dobije nacionalnu penziju i da bleji do kraja života, je l to model koji ti podržavas? Ko će to da plati i zašto?
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby SAO_Zeljin » Fri Mar 23, 2018 9:39 pm

kajzersoze wrote:
SAO_Zeljin wrote:Treba da se uvede pravilo da o Slobi mogu da pisu samo clanovi stariji od 35 godina. Evo ja sam koju godinu mladji pa necu.
Zašto? Već si ovo jednom napisao i opet mi nije jasno zašto. Upravo vi koji ste doživeli sve to ne možete da sagledate sva dešavanja objektivno, što ja u potpunosti razumem.
Ps poznajem ljude mojih godina koji poznaju istorijske događaje i činjenice iz devedesetih bolje od pojedinih istoričara i ne vidim zašto bi oni bili nepozvani da iste komentarisu.

Gde ces objektivnije ljude od onih koji su ziveli u to vreme. Vucic je malo dete kakav je Sloba bio

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Mar 23, 2018 9:46 pm

kajzersoze,pa i ovaj moj drug radi sezonske poslove,kao i taj tvoj brat sto melje kamen.Pitanje je da li zive ili prezivljavaju.Ja ti pricam da bi trebalo podsticati solidarnost i kolektivni duh kako bi se smanjile socijalne razlike,a vi o otimanju.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Mar 23, 2018 9:52 pm

Lepo rece Alen Badju,kada bi se potrosacko drustvo EU odreklo samo jednog parfema mesecno po glavi stanovnika,bilo bi dovoljno hrane i vode da se prehrani cela Afrika.Nego to je ta pohlepa..samo DAJ!DAJ!DAJ!

User avatar
Кудрави Гаучос
Posts: 1158
Joined: Tue Feb 09, 2016 5:52 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Кудрави Гаучос » Fri Mar 23, 2018 9:58 pm

fedayn wrote:Lepo rece Alen Badju,kada bi se potrosacko drustvo EU odreklo samo jednog parfema mesecno po glavi stanovnika,bilo bi dovoljno hrane i vode da se prehrani cela Afrika.Nego to je ta pohlepa..samo DAJ!DAJ!DAJ!


Ја мој парфем не дам ником, то је Вожд, и поштено сам га зарадио. А ти Африканци нег дођу ако смеју да ми га отму. А да. Ништа.
Имао сам шарм милионера и гестове правог каваљера!

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Fri Mar 23, 2018 10:06 pm

"Nase malo,znaci mnogo, onima koji nemaju nimalo"-Dusko Radovic Grobar

User avatar
Кудрави Гаучос
Posts: 1158
Joined: Tue Feb 09, 2016 5:52 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Кудрави Гаучос » Fri Mar 23, 2018 10:24 pm

Заебаем се ја мало. Фактичко стање је да је капитализам углавном овладао планетом, и да се треба понашати у оквиру тог система. Била су три система у трци у 20. веку, један је тријумфовао пред крај века и то је то. Него шта је мени занимљиво, то су терени за фудбал. Некад су били џаба, и теже било да се скупи екипа. Кад је кренуо да се плаћа термин, сви су долазили иако ти треба дупло више играча. Временом се по нс начичкало гомила балона где се плаћао термин и шљакали су ко змајеви. Доста их је и отворених, ништа посебно боље него игралиште то није, једино што имаш мреже и ограђен си и не можеш да "испаднеш с терена". На крају су Сајмиште које је било џаба претворили у вештачку ограђену траву. И то је срање једно тешко јер су убили до јаја место с уличним малим фудбалом, где су долазили и неки прволигашки играчи да пикају. И генерално цркава та цела прича, клинци су по неким школама фудбала које плаћају, старији на терминима, које исто плаћају. Е сад, ко је ту крив, да л" капитализам или ми који долазимо на фудбал само кад знамо да ћемо да платимо?
Имао сам шарм милионера и гестове правог каваљера!

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Fri Mar 23, 2018 10:26 pm

fedayn wrote:A ti lost&found kad spomenu naucnike i dostignuca,kako se ne seti Nikole Tesle?Ni on niti mnogi drugi nisu bili motivisani novcem,umrli kao poslednji bednici,a upravo su se kapitalisticke kompanije najvise okoristile od takvih.

Prvo pomenuo sam Teslu, procitaj moj prethodni upis. Drugo, okoristile su se, kao sto bi se okoristile i komunisticke kompanije, da je on to napravio u komunistickom sistemu, to je stvar pohlepe koja je prisutna u vecini ljudi, pa bio ovaj ili onaj sistem. Al Tesla je izabrao kapitalisticku Ameriku, i hvala Bogu sto je tako jer mnoge stvari danas ne bi imali, al daleko od toga da mu se za zivota vratio i pedalj toga sto je uradio, i to naravno da je lose. A koliko mi deluje da je Tesla bio toliki zaludjenik za nauku, da bi opet sve uradio isto ako bi mu bila alternativa da trune sa mediokritetima u komunistickom rezimu.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Mar 23, 2018 10:31 pm

lost&found wrote:@kocka
procitaj prosle postove i videces kako je nastala rasprava, a ti si se ubacio s nekom random kritikom kapitalizma u sred te diskusije, pa mi je bilo logicno da naginjes na drugu stranu koja je bila pomenuta prethnodno.
argument za sta? da je najinovativnija stvar kapitalizma ovo sto si napisao? ili da kapitalizam propada, samo sto nije ?
ja sam napisao da mi deluje da je model skandinavskih zemalja bolji od kapitalizma, al ponavljam diskusija je bila kapitalizam - komunizam. Mogu ja da nadjem 1000 mana kapitalizmu jer sam izmedju ostalog ziveo u zemlji gde je najsurovije sproveden, i znam mu odlicno i mane i vrline, al mi i dalje nije jasna tvoja poenta, tj koju tezu ti zastupas pa da mogu da napravim paralelu s njom. A da ne pricam o tome da si od svih stvari koje se mogu nakaciti kapitalizmu kao lose, izabrao neke debilne. Pa Tesla koga volimo svi da svojatamo, je prvi uradio to sto je uradio za covecanstvo u kapitalistickoj zemlji, kao sto i Ilon Mask radi fenomenalne stvari (ne poredim ih, al je on u nasem vremenu verovatno jedan od najvecih vizionara). I sad sve te inovacije su bulja u odnosu na "Light Bulb Conspiracy" koji pominjes.

Дискусија капитализам - комунизам је тупава сама по себи. Ај што су оба деца од истог оца и мајке, друго што је комунизам рикно ускоро ће већ 30 година и никада се вратити неће. Био хладни рат и капитализам је претекао. То што је претекао не значи да је "суперирорнији" од комунизма, једноставно се тако одиграло.

Дакле капитализам је остао и тренутно је на снази у Србији, а и у већем делу света. Мени је не јасно из ког угла ти глорификујеш капитализам ? Из угла лика који је радио у Америци или из угла неког ко је држављанин Републике Србије. Ако причаш из овог првог угла онда си вероватно у праву. Ако причаш из угла човека коме је стало до неког опстанка онога што се зове Република Србија, а које је по садашњем уставу дефинисано као држава на првом месту Срба онда ми није јасно шта ти глорификујеш?

У капитализму у опште не постоји термин "урадити за човечанство" . Постоји профит, мањи и већи и то је све. Тако да Тесла онако како си га ти дефинисао, нема везе са капитализмом.

Изабрао сам неке "дебилне" ствари, али ти ми ниси објаснио како ће капиталистички Перпетуум мобиле да ради када потроши све ресурсе на планети Земљи ?

Када се већ фрљамо моделима у којима би желели да живимо што уместо скандинавског него изабрати модел уједињених арапских емирата :D

thug4life
Posts: 41
Joined: Sat Jan 30, 2016 8:30 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby thug4life » Fri Mar 23, 2018 10:40 pm

fedayn wrote:Kajzersoze,mom drugu je cirkular na preradi drveta odfikario kaziprst i on je za to dobio odstetu od 120.000 din.Sa uzivanjem bih "oteo" ljudima sa takvim razmisljanjem kao sto je tvoje deo plate,jer je on obogaljen za ceo zivot i zivi kao ker.


Otac od mog druga u Svacajrskoj je ostao bez prsta, dobio je odsetu i penziju dozivotnu preko 3000 franka mjesecno, tako da je problem u drzavi , a ne u kapitalizmu.

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Fri Mar 23, 2018 10:56 pm

kocka , tebra, ja nigde nisam glorifikovao kapitalizam, pratio si valjda fedayn-ove postove od ranije, pa i ove sad i moja poenta je bila (u polemici sa njim, a ti si se posle sam od sebe nadovezao) da bih izmedju kapitalizma i komunizma izabrao uvek kapitalizam. Cak sebe i ne smatram nesto specijalno ambicioznim, sposobnim i vrednim (radije bih stavio stavku umereno), al i samo kao takav sam uspeo da napravim sasvim lep zivot tamo, i naravno da bih uvek savetovao nekom ko je ekstra talentovan, sposoban, ima njuh za biznis uz sve to da ode tamo, jer nema sanse da kao takav ne uspe. Ko je blejac, mrsomud itd takav sistem nije za njega, i jasno da se Srbi i Srbija nisu snasli u takvom sistemu jer su navikli na jedan potpuno drugi. Treba svest u Srba da se menja da se prilagode takvom sistemu, posto mi kao nacija necemo promeniti sistem, niti bi nam pomoglo i da uvezemo sistem iz Norveske npr., jer izmedju ostalog taj sistem cine i ljudi u njemu, mentalitet, nacin razmisljanja itd. Ovde se ja neki dan raspravljam sa najboljim drugom koji je toliko tvrdoglav da mi objasnjava da on Parove gleda svaki dan posle posla jer ima dosta toga da nauci o ljudskoj psihologiji (?!), a samo da ne prizna da je to jeftina zabava i da mu je to mnogo lakse nego neka zabava poput lupam procitane knjige , jer tu ipak mora da se ulozi veci napor nego gledanje Parova. I to bi sve bilo ok da bas mnogo ljudi ovde nije u tom fazonu, a kao smeju se hehe Ameri debili. A ti ameri koje mi smatramo debili su takvi kao 70% nase nacije - sede kuci, gledaju rijalitije i kukaju kako im je drzava kriva sto nista nisu uradili. S tim sto je tamo procenat takvih mnogo manji.
Ne znam sta ja imam da ti objasnjavam tu hipotezu da je kapitalizam perpetum mobile, nit sam ja to tvrdio, nit vidim gde ti predlazes neku alternativu, nit sta mi kao pojedinci mozemo da ucinimo povodom toga - tako da ako je dosadasnja diskusija bila tupava (tu i tamo bih se slozio), ovo bi tek bilo retardirano jer nit ja tvrdim sta mi ti trazis da dokazem, nit ti imas alternativu svom pitanju.

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Fri Mar 23, 2018 11:29 pm

@lost&found

Ок. Не знам који би твоји домети као појединца били у комунистичком систему, али ти као појединац би требало да можеш да постигнеш данас више у Америци него у Србији.

lost&found wrote:Stvorio je covek, al sve stvari koje su danas na ovom nivou usavrsenosti, su tu zato sto kapitalizam podstice i tera na kreativnost i rad da bi opstao na trzistu. Surovo je, al je opet daleko bolje od komunizma gde se podstice neki kolektiv u kome 20% radi 80% ladi muda (manje ili vise).


не постоји колектив, постоји појединац са својим рачуном у банци и гомилом нула. Јасно ти је надам се да су термини као што су Срби и Србија у таквом референтом систему потпуно безначајни, не постоје.

lost&found wrote:Kapitalizam nije za takve ljude, i to je apsolutno jasno, s druge strane u ne-kapitalistickon sistemu jedan vizionar poput Ilona Maska bi dudlao karinu sa svojim idejama da salje svoje rakete u svemir, smisli PayPal, Teslu, Hyperloop....
.


Што се тиче тих неких фама о капиталистичкој иновативности. Па први сателит у свемир је и лансирао СССР, иначе комунистичка Земља, први човек који је летео у свемир је исто био држављанин СССР, прво куче Лајка је исто било комунистичко куче.

lost&found wrote:Ne znam sta ja imam da ti objasnjavam tu hipotezu da je kapitalizam perpetum mobile, nit sam ja to tvrdio, nit vidim gde ti predlazes neku alternativu, nit sta mi kao pojedinci mozemo da ucinimo povodom toga- tako da ako je dosadasnja diskusija bila tupava (tu i tamo bih se slozio), ovo bi tek bilo retardirano jer nit ja tvrdim sta mi ti trazis da dokazem, nit ti imas alternativu svom pitanju.


ово болдовано би могло да буде увод и закључак свих прича које се воде на овом форуму .... од жена до фсс-а и чича драже :D

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Fri Mar 23, 2018 11:35 pm

samo jos ovo da dodam:
У капитализму у опште не постоји термин "урадити за човечанство" . Постоји профит, мањи и већи и то је све. Тако да Тесла онако како си га ти дефинисао, нема везе са капитализмом.


Brate, ja sam spominjao to da neko ko je ambiciozan talentovan itd, sva vrata su mu otvorena da uspe u kapitalizmu. dakle da, nema kapitalizam to za glavni cilj, al je prirodna nuspojava uspeh pojedinaca koji su napravili velike stvari. I da, komunizam nije skroz umro, opstao je u Kini, a inace neko mi je rekao podatak da Kineski parlament broji najvise milijardera na svetu. A vecina naroda tamo zivi kao stoka, i proizvodi americke proizvode za saku pirinca, i to svi vrlo dobro znamo. Eto kako se lepo komunizam bori za opste dobro... Mozda u teoriji, al ukombinuj to sa ljudskom pohlepom, i dobices mnooooogo goru situaciju od kapitalizma, koji barem i ne krije sta mu je cilj, i makar nisi obmanut od pocetka , nego brale od pocetka svog zivota si u trci s drugima, pa od 12te godine razmisljas kako da budes bolji od drugih i samim tim namerno ili nenamerno se svako malo nadje osoba koja uradi mnogo za covecanstvo. A ovi Kinezi koji rade za pirinac i dalje se nadaju kako je to ok , jer i njihovi politicari su vrlo skromni , posteni , neskloni korupciji, bore se za njih. Kad ono medjutim...

aj posto si u medjuvremenu dodao nov post da odgovorim i na to:

Ja sam skapirao da kao pojedinac koji je naucio dosta korisnih i kvalitetnih stvari, po mom rezonovanju u tim trenucima - one dobre strane Amerike/kapitalizma/zapadne evrope/kako god, mozda mogu da uspem i u Srbiji... videcemo ;) . Naravno, sigurno da mi Amerika vise toga nudi i jos "zagarantovaniji uspeh" al mene ona nikad nije zanimala da odem tamo da uspem, nit sam bezao iz Srbije, nit zelim tamo da provedem ostatak zivota. Otisao sam jer sam mlad i jer mogu dosta toga da vidim, prozivim, naucim, sto i jesam manje vise, i vratio bih se opet na odredjeno vreme, zasto da ne, al da mi je neki lajt motiv, zemlja u kojoj bih voleo permanentno da emigriram - apsolutno ne.

nisam bas skapirao ovo kolektiv - bankovni racun, tj poentu.

Sto se SSSR-a tice, naravno da su imali inovacije, Rusija je uvek imala briljantne naucnike, a smatram da nisu bili u tom budjavom kapitalizmu, pojeli bi Ameriku u toj ekonomskoj trci. Ovako, spejs program i jos ponesto je tanko od zemlje koja ima takav potencijal i u ljudstvu i u resursima.
Last edited by lost&found on Fri Mar 23, 2018 11:45 pm, edited 1 time in total.

User avatar
čompika
Posts: 1015
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:31 pm
Location: Novi Sad

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby čompika » Fri Mar 23, 2018 11:42 pm

Komunizam ili režim sličan njemu se neće vratiti u skorije vreme jer je njegov pokušaj sproveden na frku, revolucijama gde je izgubljeno mnogo inteligencije i uopšte obrazovanih mislećih ljudi. Plus je naravno bio meta onih koji su držali većinu kapitala. To jeste čuvena komunistička floskula današnjice - da ljudi nisu bili spremni za komunizam.
Danas je komunizam satanizovan zahvaljujući greškama nekih vođa koji su praktično bili za ludaru, i ostatkom vođstva koje je bilo nedoraslo svojim pozicijama usled nedostatka obrazovanih i mislećih ljudi koji su odstranjeni revolucijom. Tako da jebiga, šta će ti bolja antireklama za komunizam od SSSR-a. Kapitalizam je tu da ostane, i treba biti pragmatičan i opstati pod ovakvim ekonomskim i političkim uslovima kao država.
Kapitalizam je sa druge strane dobar za sve ljude koji žive u pravim kapitalističkim zemljama (pod uslovom da su radno sposobni da učestvuju u stvaranju viška sredstava svom gazdi), dok je naravno za nas zemlje periferije poguban.
A malo je reći da su bogatstva većine zemalja koje su danas neki kurac na globalnoj sceni, stečeno ranije robovlasništvom, potrošnoj radnoj snazi, kolonizacijom i pljačkom. Naravno postoje i primeri onih koji zahvaljujući svojim prirodnim resursima su sada bogate zemlje, ali jebiga, to je sreća. Norveška i mi smo imali isti standard pred prvi svetski rat naprimer.

A Kina je komunistička možda u crtanom filmu.

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Fri Mar 23, 2018 11:48 pm

čompika wrote:
A Kina je komunistička možda u crtanom filmu.


Naravno, otprilike to je bila negde i moja poenta, da i ti koji su kao bili svim srcem za tu ideju su uvideli da je pohlepa ipak mnogo bolja stvar.

User avatar
kajzersoze
Posts: 140
Joined: Fri Feb 05, 2016 8:10 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kajzersoze » Sat Mar 24, 2018 12:01 am

SAO_Zeljin wrote:
kajzersoze wrote:
SAO_Zeljin wrote:Treba da se uvede pravilo da o Slobi mogu da pisu samo clanovi stariji od 35 godina. Evo ja sam koju godinu mladji pa necu.
Zašto? Već si ovo jednom napisao i opet mi nije jasno zašto. Upravo vi koji ste doživeli sve to ne možete da sagledate sva dešavanja objektivno, što ja u potpunosti razumem.
Ps poznajem ljude mojih godina koji poznaju istorijske događaje i činjenice iz devedesetih bolje od pojedinih istoričara i ne vidim zašto bi oni bili nepozvani da iste komentarisu.

Gde ces objektivnije ljude od onih koji su ziveli u to vreme. Vucic je malo dete kakav je Sloba bio
Šta misliš da su savremenici kralja Milutina mislili o njemu, ženio se 5 puta, poslednji put Simonidom koja je imala 7 godina.

Stefan Dečanski krenuo na oca, pa ovaj naredio da ga oslepe. Dušan utamnicio oca, moguće i naredio oceubistvo.

Šta misliš da su pojedini ljudi toga doba mislili o tim dogadjajima i njihovim akterima?

Ali mi danas možemo da sagledamo širu sliku i ono pozitivno stavljamo u prvi plan.

Upravo savremenici dogadjaja nisu sposobni da daju objektivni sud jer znaju sve ono negativno i to znanje ih sprečava da primete i one pozitivne stvari.

Plus dogadjaji o kojima smo ovde raspravljali desili su se previše skoro i još dugo vremena nećemo imati dovoljno informacija da donesemo pravi sud.
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist

User avatar
kajzersoze
Posts: 140
Joined: Fri Feb 05, 2016 8:10 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kajzersoze » Sat Mar 24, 2018 12:12 am

Ja do svoje 21. godine života zalagao sam se za neki vid socijalne države,smatrao sam da je državni intervencionizam neophodan i da tržište ne sme biti slobodno.

A onda sam na drugoj godini faksa imao predmet koji se jelte zove ekonomija. Tu sam naučio njene osnove, zakon ponude i potražnje, kako funkcioniše tržište, šta je konkurencija, kako"nevidjiva ruka" reguliše tržište, kako funkcioniše tržište rada.
Uvideo negativne posledice državne intervencije, socijalnih davanja, subvencionisanja itd... i tada sam otvorio oči.

Ekonomija je vrednosno neutralna nauka, ona ne podržava nijednu ideologiju, ali se ekonomska analiza podudara sa principom liberalizma u ekonomiji.

Što je najsmesnije i dan danas gotovo da ne postoji teritorija na zemlji gde je tržište potpuno slobodno i gde ne postoji nikakav vid državnog intervencionizma.

Ovim upisom stavljam tačku i neću se više oglašavati po ovom pitanju.
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist

kocka
Posts: 476
Joined: Sat Jan 28, 2017 5:50 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby kocka » Sat Mar 24, 2018 12:59 am

lost&found wrote:
Brate, ja sam spominjao to da neko ko je ambiciozan talentovan itd, sva vrata su mu otvorena da uspe u kapitalizmu. dakle da, nema kapitalizam to za glavni cilj, al je prirodna nuspojava uspeh pojedinaca koji su napravili velike stvari.

И дао си пример Николе Тесле, лика који је био амициозан као проналазач и научник, али тотално неамбициозан по питању стварања профита и кеша, па је умро скоро као просјак.


lost&found wrote:I da, komunizam nije skroz umro, opstao je u Kini, a inace neko mi je rekao podatak da Kineski parlament broji najvise milijardera na svetu. A vecina naroda tamo zivi kao stoka, i proizvodi americke proizvode za saku pirinca, i to svi vrlo dobro znamo. Eto kako se lepo komunizam bori za opste dobro... Mozda u teoriji, al ukombinuj to sa ljudskom pohlepom, i dobices mnooooogo goru situaciju od kapitalizma, koji barem i ne krije sta mu je cilj, i makar nisi obmanut od pocetka , nego brale od pocetka svog zivota si u trci s drugima, pa od 12te godine razmisljas kako da budes bolji od drugih i samim tim namerno ili nenamerno se svako malo nadje osoba koja uradi mnogo za covecanstvo. A ovi Kinezi koji rade za pirinac i dalje se nadaju kako je to ok , jer i njihovi politicari su vrlo skromni , posteni , neskloni korupciji, bore se za njih. Kad ono medjutim...

Ја колико видим тим кинезима са пиринчом је јефтиније да отварају фабрике у Србији, него да кинезе у кини плаћају у пиринчу. Тешко да је у кини на делу комунизам, оно би пре био фашизам.

мало о народу који живи као стока

https://data.worldbank.org/topic/povert ... start=1979

Па и не нађе се особа. Пре би било да се појави неки Тесла или Ајштајн који дође из белог света тамо. Тај што је у 12тој години у америци скапирао како треба да буде бољи од осталих заврши као менаџер. Заради кеш наравно, али не "уради много за човечанство" .

lost&found wrote:nisam bas skapirao ovo kolektiv - bankovni racun, tj poentu.


поента је друже како си и сам рекао, јебеш колектив.

lost&found wrote:Sto se SSSR-a tice, naravno da su imali inovacije, Rusija je uvek imala briljantne naucnike, a smatram da nisu bili u tom budjavom kapitalizmu, pojeli bi Ameriku u toj ekonomskoj trci. Ovako, spejs program i jos ponesto je tanko od zemlje koja ima takav potencijal i u ljudstvu i u resursima.

реално курац је спејс програм, наспрам пејпала :D

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby fedayn » Sat Mar 24, 2018 1:20 am

Ja kad bih vam rekao da je prva serija kompjutera MESM napravljena u SSSR-u 1948-1950,od strane Sergeja Aleksejevica Lebedeva,ne biste mi verovali.Kasnije je napravljen BESM-1.Toliko o kapitalizmu i pronalascima.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests