Црна Гора: Када брат постане странац!

Патриотске теме, расправе, текстови, фотографије, филмови, књиге...
Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Црна Гора: Када брат постане странац!

Postby Etaoin » Wed Feb 10, 2016 1:14 am

Ово је једна од најосетљивијих тема за разговор, мада сам ја мишљења да не треба тако да буде. Данас је нетрпељивост између две државе вероватно на историјском максимуму, а ми можемо бар да допринесемо речима како би се промовисале праве ствари и како да се историје не брише !

Волео бих да се на ову тему прикључе и чланови из Црне Горе, верујем да имамо доста тога да пишемо и дискутујемо.

User avatar
grunf
Posts: 64
Joined: Fri Jan 29, 2016 9:31 pm
Location: Република Српска

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby grunf » Wed Feb 10, 2016 3:14 am

Прије отварања ове теме, поставио сам снимак са снимања серије о дешавањима након 1. свјетског рата у Црној Гори на теми Идеологије. Наравно, акт уједињења Краљевине Србије и Краљевине Црне Горе биће у њој приказан као великосрпска окупација, која је изазвала такозвану "Божићну буну" и касније послије њеног сламања, и герилске акције од стране црногорских комита/зеленаша. Тако да скоро 100 година Црна Гора је подјељено друштво на присталице уједињења са Србијом и на оне такозване суверенисте.

Ја који сам заинтересован за данашња дешавања у Црној Гори и често пратим то, сам истовремено поносан на онај српски национални корпус који сваки дан проживљава удар на свој национални идентитет кроз укидање српског језика и избацивање српских књижевника из школе, репресију над СПЦ, стално медијско шиканирање Срба, називање наших људи "посрбицама", стварање завјера о враћању 1918. године, али исто тако скептичан да се ишта може промјенити.

Нажалост велики проблем поред лоповске и антисрпске власти, је и опозиција која је разједињена и која није способна преузети власт ни да је Мило препусти добровољно. Не знам ни сам на колико су се партија Срби подјелили тамо и колико је опозиционих политичара којима одговара да буду вјечна опозиција, и да праве представе за народ. Да и падне ДПС, он се толико инфилтрирао у све поре друштва, полиције, тајне службе, финансијских токова, сумњивих послова, да би и даље владао из сјене.

Што се тиче односа међу самим народом, код оних што се изјашњавају Црногорци, постоји та мала екстремна мањина, ови са Цетиња, као и гласачко тијело Кривокаповићеве странке, која мрзи Србе, и они су ти који трубе о окупацији. Остатак, не вјерујем да има негативне осјећаје према Србији и вјерујем да у многим стварима подржавају српски народ, и не улазим у то што прихватају тај црногорски национални идентитет, докле год немају исте ставове као ови из претходне реченице. Дакле, тај дио црногорског националног корпуса сматрам једним од блиских и пријатељских народа, и они би требали са Србима из Црне Горе да мјењају стање тамо. Те људе не могу ставити у исти кош са онима који отимају имовину СПЦ, који избацују Његоша из школа, који глорификују Секулу Дрљевића, којима је врховни црквени поглавар особа која тврди да је Српска геноцидна творевина, којима језик кодификује Аднан Чиргић, те са онима који псују мајку посрбицама и окупатору уз пјесме Жутог Серхатлића.

Наш национални циљ и државна политика (за што је предуслов да имамо нормалну државу, што је сада научна фантастика) треба бити јачање и помагање здравих српских опција у Црној Гори, и стварање услова да у будућности Црном Гором влада просрпска власт и да те двије земље имају однос као на примјер Грчка и Кипар. Ако би уједињење већ било тешко изведива опција.

Драго ми је да се у другим српским земљама препознаје угроженост наших људи у Црној Гори, што се на трибинама каче заставе српске ЦГ, носе мајице и дуксеви са тим обиљежјем, што се схвата жртва мојковачких јунака...

Волио бих да форумаши из Црне Горе, првенство Forwhite кад дође, пишу мало више (може и на посебној теми) о садашњим приликама доле, како гледају на оне прошлогодишње демонстрације, зашто нису успјеле, ко је тренутно најнормални политички представник Срба, да ли има каквих позитивних дешавања која воде набоље, какав је свакодневни живот онима који се јавно у свом раду експонирају као Срби...

User avatar
Niksicke_Vojvode
Posts: 23
Joined: Tue Feb 02, 2016 6:35 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Niksicke_Vojvode » Wed Feb 10, 2016 12:02 pm

Ako mogu ja da se ukljucim u diskusiju, i pitam cemu tolika netrpeljivost Srpskih medija i portala, pa i velike vecine gradjana, prema Crnoj Gori, zvizdanje na nasu himnu kao na Hrvatsku, ponizavanje kroz grozne naslove clanaka itd. Nije valjda da zasluzujemo u isti kos sa Hrvatima da nas stavljate :). 2 glavna razloga koje su mi naveli svi koje sam ovo pitao su prizanje Kosova i podrska njima za ulazak u neki tamo Unesco. E pa, ni za jedno ni za drugo gradjane niko nije pitao, kao sto nas ni za sta drugo ne pitaju. A kad bi nas pitali sa tim odlukama vlade bi se slozilo mozda 10ak%, onih najzagrizenijih, zaslijepljenih "ljubavlju" prema diktatoru. Tako da mrznja medju narodima raste iskljucivo zbog netrpeljivosti prema CG vlasti.
A nasa vlast je cini mi se vrlo slicna vasoj trenutnoj. Pokorena vlast koja radi po naredjenjima Zapadnih sila, za dobrobit svoju, a ne naroda i drzave. Pr. I ako bi na referendumu za ulazak u NATO svakako pobijedila opcija NE ulasku, nas niko nece pitati vjerovatno, nego ce se u skupstini izglasati vecina, i kao sve do sad... Nazalost tako ce biti dok ne dodje do smjene vlasti. A trenutno u CG nema sposobnog politicara koji bi mogao da preuzme vlast. Mozda bi i mogli kad ne bi bili korumpirani, svi do jednog.
Zakljucak je da niko ne mrzi Srbiju i Srbe, i radujemo se svakom vasem sportskom uspjehu kao nasem licnom, ali to neko namjerno drugacije predstavlja, kako bi sirio netrpeljivost. Dva brata zive zajedno, onda se osamostale, svaki svoju kucu gradi, i svoj dalji put u zivotu krci, ali se i dalje vole :). Tako ja to gledam, a i vecina gradjana odje.

Blackadder wrote:Koliko su oni nebitni jbt...Srbija je nebitna sto se tice svetske politike a tek oni :) ali zbog ovakvih prica mene je sramota sto smo nekad bili braca, jebem im mater svima ustasku... kome ste vi bitni mamu vam jebem raspalu, niste ni drzava ima vas 400 hiljada ...

O ovome pricam.. Koliko jos njih ce reci isto sto i ovaj tip na forumu? A to boli. A sa druge strane tesko da cete cuti da neko ovako prica kod nas. U tome je razlika.
-Да нас спријече никад неће моћи-

National
Posts: 53
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:21 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby National » Wed Feb 10, 2016 1:11 pm

Iskreno,vasa trenutna drzava me jako podseca na onu laznu tvorevinu Kosova.Napravljena da sluzi tudjim interesima.Da su tu drzavu napravili pravi srpski crnogorci(za mene srpski i crnogorci je neraskidivo)gledao bih je kao svoju otadzbinu.
Tako da ako se nekome zvizdi,to je ovim e viva montenegro glavama sto klicu novoj zastavi.
I da ste hteli izjasnili bi se bar kao Srbi,jer to i jeste.Ali ocigledno in je danas imati svoj jezik i svoju istoriju.
PFC

User avatar
Niksicke_Vojvode
Posts: 23
Joined: Tue Feb 02, 2016 6:35 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Niksicke_Vojvode » Wed Feb 10, 2016 1:43 pm

Jezik nam je isti, moze ga zvati kako god ko oce. To sto se po ustavu zove Crnogorski nista apsolutno ne znaci, jer i dalje svi pricamo isto kao i ranije. A istoriju naravno da imamo, na koju smo ponosni. Crna Gora je drzava bila jos davno prje 2006e, jos na kongresu u Berlinu. A onda nam je oduzeta, a opet nas niko nije pitao :D. Svi preci su na ovom nasem kamenju kosti ostavljali, i ginuli pod Krstas barjakom :D. Niko od njih nije granice ni vidio, ali su bili tu uvijek na braniku Srpstva, kao podrska braci. A Srbi su ogranak Juznih Slovena, od kojih su dalje nastali mnogi narodi, pa i Crnogorski. A to sto se vi vodite idejom Velike Srbije pa vam je krivo sto nijesmo vasa marioneta i dio teritorije, jbg.. zao mi je.
-Да нас спријече никад неће моћи-

National
Posts: 53
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:21 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby National » Wed Feb 10, 2016 2:11 pm

Ocekivao sam da ce se pomenuti "Velika Srbija",bar ja ne razmisljam u tom pravcu.Pricate kao i pre srpskim jezikom,a oni neka ga obradjuju koliko im je volja.Jeste,bili ste drzava i pre 2006,samo ta drzava i "ova"za mene nisu isto. Dolaskom komunizma su nametnuli crnogorce kao nacionalnu a ne kao teritorialnu pripadnost,bez obzira na kroz istoriju Crne Gore kao nezavisne drzave.
Ako ti sebe ne smatras Srbinom kao i Crngorcem u isto vreme i obrnuto,onda nemam sta da ti kazem.
Last edited by National on Wed Feb 10, 2016 2:24 pm, edited 1 time in total.
PFC

User avatar
njasvi
Posts: 920
Joined: Mon Feb 08, 2016 1:40 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby njasvi » Wed Feb 10, 2016 2:14 pm

ova tema nazalost jeste osteljiva i najbolji primer je sta moze politika da uradi zajedno sa medijima...

po meni, crnogorac nikako ne moze da bude nacionalna pripatnost, na to gledam kao na sumadinca ili bosanca, dakle sama rec ti govori odakle je neko, covek bosanac je iz bosne e sad da li je srbin ili hrvat ili bosnjak (tj potirica ili sta vec) ti to jos ne znas...

ja iskreno na ljude koji se izjasnjavaju da su nacionalne pripadnosti crnogorac gledam kao izdajice svoga roda, kao ljude koji su prodali veru za veceru, usli u bulju milu i pljunuli na njegosa...

zao mi je sto je sve otislo dodjavola, ali ako nas necemu istorija uci to je da nazalost kroz nasu istoriju je uobicajeno stalno neko deljenje i ne mali broj izdajca koje prelaze u druge vere, nacije ili pak izmisljaju neke nove... na starom forumu sam napisao jedan tekst posle gostovanja partizana u podgorici, gde sam onu publiku koja je bila u moraci nazvao poturicama sto je zasmetalo (vrv sa pravom) jednom liku pa mi je ostro odgovorio... no smisao moje poruke nije bio da vredjam, jednostavno bio sam kivan i ogorcen jer je atosfera licila ko da igramo u hrvatskoj i cini mi se da kako vreme prolazi sve je gora.... bio sam siguran da u utakmicama protiv cedevite atmosfera nece biti ni polovicno negativna i neprijateljski nastrojena kao kad igraju sa nama ili protiv cigana i ako igraju protiv ustasa i plus sto utakmice su znatno bitnije od one protiv nas i nazalost bio sam upravu...

bojim se da kako vreme prolazi da ce u CG biti sve manje nacionalno svesnih i da ce biti sve vise onih koji ce se prikloniti skupu "poturica"... ono sto opet treba reci je da verujem da ogromna vecina CG nije za priznanje kosova, i da tu ljude kao u mnogo cemu nije niko nista pitao, kao sto ni nas nece niko nista pitati kad srbija bude priznavala kosova (nazalost verujem da je to neizbezno, jos ce da prodaju narodu neki referendum gde ce biti ili kosovo ili satro bolji zivot u eu, plate 1000e bla bla bla, i sta mislite sta ce narod da izabere)...

i pored svega prosto me bude sramota kad cujem da se zvizdi himni CG, da neko vredja crnogorce, da neko recimo varvare smatra stranom grupom... i dalje ce mi biti drazi kotor od zadra, podgorica od mostara, sutjeska od rijeke, crnogorsko primorije od hrvatskog...

samo mi nije jasno sta ce raditi sa gorskim vijencom gde njegos ne dvosmisleno kaze da je srbin!
04 X 1945

National
Posts: 53
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:21 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby National » Wed Feb 10, 2016 2:32 pm

Ali eto kako oni razmisljaju,da nam je krivo sto nece da budu "nase marionete" i ostalo.Problem ce biti i ove nadolazece generacije sto ce skakati svaki put kad im se pomene da su Srbi.Sto ce jel'te pricati crnogorskim ne srpskim i ostalo.
PFC

User avatar
Niksicke_Vojvode
Posts: 23
Joined: Tue Feb 02, 2016 6:35 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Niksicke_Vojvode » Wed Feb 10, 2016 2:52 pm

Imamo i mi i vi mnogo vecih probelema u ovim nasim raspalim drzavama na raspalom Balkanu od toga ko je sta po nacionalnosti. Imamo svi svoje stavove, a o njima ne vrijedi raspravljati jer bi mogli do u nedogled. Samo kazem da smeta i to mnogo kad te neko naziva Siptarima, Ustasama, Ciganima itd. A odje je sutuacija takva da bi pola drzave krenulo odma da sjutra pocne rat na Kosovu ili na Dubrovnik i Skadar da se opet krene. I odje se pale zastave tih zemalja, i protestvuje kad neko od njihovih zvanicnika dodje u posjetu. Ali vi ne vidite nista dalje od naseg priznanja Kosova, nazalost. Da ne pominjem akcije kad su bile poplave itd.
Isti smo po mnogo pitanja, samo nas jebe nacionalizam. I dovijeka ce, jer smo stoka.
-Да нас спријече никад неће моћи-

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Etaoin » Wed Feb 10, 2016 3:00 pm

Мислим да нико овде није спомињао Велику Србију. За нашег друга из Никшића, покушаћу укратко да одговорим.

Написао си да смо браћа, и како сваки брат треба да крене на своју страну. Сложио бих се да је тако, али браћа не треба један другоме да забијају нож у леђа. А то је управо признавање независности такозване државе Косово, протеривање наших црквених лица, редакција језика са имишљеним словима, величање осведочених Србомрзаца, брисање историје на најбруталнији начин, и на крају, гласање за такозвану државу Косово за пријем у Унеско.

Улазак у Нато и да не спомињем, то је тотална супротност оној држави која је изашла на Бојну њиву и крварила због чојства. Ја Црној Гори желим сву срећу на њеном новом путу, али не могу да окрећем главу на нека дешавања у тој држави а тичу се мога народа. Хтео то неко да призна или не, Црна Гора је много дала Српству, некада је била перјаница истога, а негирање тога је негирање здравог разума.

Кажеш да народ нема везе са државом. Онда немој да се љутиш на звиждање химни јер се не звижди народу, него тој химни и држави која је се никако не може сматрати пријатељском, а још мање братском. Када један Иран може да гласа против пријема такозване државе Косово у Унеско, сматрам да некада слободарска Црна Гора је могла то учинити и за своју сестру.

User avatar
Niksicke_Vojvode
Posts: 23
Joined: Tue Feb 02, 2016 6:35 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Niksicke_Vojvode » Wed Feb 10, 2016 3:16 pm

za sta od svega navedenog su krivi gradjani CG? Ni za jednu od svih tih odluka. Jedini krivac je iskljucivo DPS. I sad zbog toga raste mrznja i netrpeljivost, jer ljudi sve te dogadjaje povezuju sa crnogorcima a ne sa politikom.
A kad odje zivim nikako mi ne moze biti draza Srbija od moje zemlje, pa kakva god ona bila i ko god bio na njenom celu. Jer je domovina nesto sveto.
Nadam se samo da neka skorija buducnost nosi manje medjusobne mrznje.
Zivjeli ;)
-Да нас спријече никад неће моћи-

miki pirs
Posts: 38
Joined: Thu Feb 04, 2016 10:48 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby miki pirs » Wed Feb 10, 2016 3:27 pm

ja jos nisam upoznao osobu koja se izjasnjava Crnogorcem,a znam ih na stotine,da mrzi Srbiju,Srbe..svi navijaju za beogradske klubove i za reprezentaciju Srbije...

User avatar
njasvi
Posts: 920
Joined: Mon Feb 08, 2016 1:40 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby njasvi » Wed Feb 10, 2016 3:37 pm

Niksicke_Vojvode wrote:A kad odje zivim nikako mi ne moze biti draza Srbija od moje zemlje, pa kakva god ona bila i ko god bio na njenom celu. Jer je domovina nesto sveto

druze da si ti meni ziv i zdrav al ovo je osnovni problem po meni, koja tvoja - moja - njihova zemlja... pa to je ko da srbi iz republike srpske kazu ne moze meni biti draza srbija od republike srpske :?: sta koji ku..c, pa to je valjda to... to je jedan narod jedan rod
04 X 1945

National
Posts: 53
Joined: Sun Jan 31, 2016 11:21 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby National » Wed Feb 10, 2016 3:42 pm

Niksicke_Vojvode wrote:za sta od svega navedenog su krivi gradjani CG? Ni za jednu od svih tih odluka. Jedini krivac je iskljucivo DPS. I sad zbog toga raste mrznja i netrpeljivost, jer ljudi sve te dogadjaje povezuju sa crnogorcima a ne sa politikom.
A kad odje zivim nikako mi ne moze biti draza Srbija od moje zemlje, pa kakva god ona bila i ko god bio na njenom celu. Jer je domovina nesto sveto.
Nadam se samo da neka skorija buducnost nosi manje medjusobne mrznje.
Zivjeli ;)


Jeste,domovina je nesto sveto,tako da nemoj da te cudi sto nam i vise nego smeta kad takva Crna Gora radi Srbiji iza ledja,pa ne ocekuj da je docekamo aplauzom.
Vidim da ti ne gledas na ove dve drzave kao jedno,i ne mislim teritorijalno.Srecom znam dosta ljudi ne razmislja kao ti i nadam se da si u manjini,bez uvrede.
PFC

User avatar
zizou
Posts: 405
Joined: Wed Feb 03, 2016 5:08 pm

Re: RE: Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby zizou » Wed Feb 10, 2016 3:47 pm

njasvi wrote:
Niksicke_Vojvode wrote:A kad odje zivim nikako mi ne moze biti draza Srbija od moje zemlje, pa kakva god ona bila i ko god bio na njenom celu. Jer je domovina nesto sveto

druze da si ti meni ziv i zdrav al ovo je osnovni problem po meni, koja tvoja - moja - njihova zemlja... pa to je ko da srbi iz republike srpske kazu ne moze meni biti draza srbija od republike srpske :?: sta koji ku..c, pa to je valjda to... to je jedan narod jedan rod

Pa i nije bas isto. Uglavnom lako nas je zavadit jer smo glupi. Posebno ovamo u CG dps svoju vladavinu zasniva na podjelama.. Isti ti pripadnici dps-a su svi do juce bili SRBI samo kad su imali koristi od toga. A sto se tice priznanja Kosova o tome nema potrebe da se prica. ZNA SE STO NAROD CRNE GORE MISLI O TOME a isto se zna da americka ambasada uredjuje komplet spoljnu politiku Crne Gore. Nama ostaje samo da se borimo da ocuvamo svoju srpsku crkvu jer ce i to htjet da nam uzmu.

User avatar
Niksicke_Vojvode
Posts: 23
Joined: Tue Feb 02, 2016 6:35 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Niksicke_Vojvode » Wed Feb 10, 2016 4:00 pm

Hahahha.. samo sto RS nije nezavisna drzava, a CG jeste ;).
Ne mogu kao manjina odje da se raspravljam sa vama, kolilo god se trudio da vam objasnim. Svako ima svoje ideale i shvatanja. Ne gleldam nas kao jedno jer to nijesmo od 2006e, bar teritorijalno. Moja zemlja je Crna Gora. Vasu zemlju postujem kao bratsku i stavljam je na drugo mjesto odma posle moje. Na trecem nebitnom mjestu su sve ostale zemlje planete. Sad se odjavljujem sa ove teme. Ako koga zanima nesto vise moze u inbox
-Да нас спријече никад неће моћи-

User avatar
Мићара
Posts: 1636
Joined: Tue Feb 09, 2016 8:07 pm
Location: Преко Дрине.

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Мићара » Wed Feb 10, 2016 6:34 pm

Некада је било братског загрљаја, данас га нема,то је истина. А то што се они ваде да се народ не пита ништа, па ви сте Милу поставили ;) да Вас одвоји од Србије и то сте знали и то сте урадили само ви господо и нико други, па сада да као правите протесте, ви уствари господо и не знате шта је протест изашли сте да покажете српску и црногорску заставу како млате заједно а то нисте радили када сте се одвајали. На протесту неможете да пробијете кордон полиције од 200 људи :lol: . Далеко од тога да мрзим Црну Гору, чак имам доста пријатеља из приморних дјелова чак ми је и рођени Стриц сахрањен у Рафаиловићима, али немој да говориш да се народ ништа не пита све се народ пита, ништа ми нисмо другачији исти смо иста говна ми и даље сједимо и ћутимо ... А што се тиче тог Косова, пуна уста Косова па Косово су Срби продали (то је истина сурова) , војна полиција Републике Србије је прва почела да поставља барикаде између у покрајини...
Ко се плаши сам у соби то је рђав знак, кога плаши помрачина или празан мрак...

User avatar
Kockalone
Posts: 286
Joined: Sun Jan 31, 2016 8:54 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby Kockalone » Wed Feb 10, 2016 7:33 pm

grunf wrote:Прије отварања ове теме, поставио сам снимак са снимања серије о дешавањима након 1. свјетског рата у Црној Гори на теми Идеологије. Наравно, акт уједињења Краљевине Србије и Краљевине Црне Горе биће у њој приказан као великосрпска окупација, која је изазвала такозвану "Божићну буну" и касније послије њеног сламања, и герилске акције од стране црногорских комита/зеленаша. Тако да скоро 100 година Црна Гора је подјељено друштво на присталице уједињења са Србијом и на оне такозване суверенисте.

Ја који сам заинтересован за данашња дешавања у Црној Гори и често пратим то, сам истовремено поносан на онај српски национални корпус који сваки дан проживљава удар на свој национални идентитет кроз укидање српског језика и избацивање српских књижевника из школе, репресију над СПЦ, стално медијско шиканирање Срба, називање наших људи "посрбицама", стварање завјера о враћању 1918. године, али исто тако скептичан да се ишта може промјенити.

Нажалост велики проблем поред лоповске и антисрпске власти, је и опозиција која је разједињена и која није способна преузети власт ни да је Мило препусти добровољно. Не знам ни сам на колико су се партија Срби подјелили тамо и колико је опозиционих политичара којима одговара да буду вјечна опозиција, и да праве представе за народ. Да и падне ДПС, он се толико инфилтрирао у све поре друштва, полиције, тајне службе, финансијских токова, сумњивих послова, да би и даље владао из сјене.

Што се тиче односа међу самим народом, код оних што се изјашњавају Црногорци, постоји та мала екстремна мањина, ови са Цетиња, као и гласачко тијело Кривокаповићеве странке, која мрзи Србе, и они су ти који трубе о окупацији. Остатак, не вјерујем да има негативне осјећаје према Србији и вјерујем да у многим стварима подржавају српски народ, и не улазим у то што прихватају тај црногорски национални идентитет, докле год немају исте ставове као ови из претходне реченице. Дакле, тај дио црногорског националног корпуса сматрам једним од блиских и пријатељских народа, и они би требали са Србима из Црне Горе да мјењају стање тамо. Те људе не могу ставити у исти кош са онима који отимају имовину СПЦ, који избацују Његоша из школа, који глорификују Секулу Дрљевића, којима је врховни црквени поглавар особа која тврди да је Српска геноцидна творевина, којима језик кодификује Аднан Чиргић, те са онима који псују мајку посрбицама и окупатору уз пјесме Жутог Серхатлића.

Наш национални циљ и државна политика (за што је предуслов да имамо нормалну државу, што је сада научна фантастика) треба бити јачање и помагање здравих српских опција у Црној Гори, и стварање услова да у будућности Црном Гором влада просрпска власт и да те двије земље имају однос као на примјер Грчка и Кипар. Ако би уједињење већ било тешко изведива опција.

Драго ми је да се у другим српским земљама препознаје угроженост наших људи у Црној Гори, што се на трибинама каче заставе српске ЦГ, носе мајице и дуксеви са тим обиљежјем, што се схвата жртва мојковачких јунака...

Волио бих да форумаши из Црне Горе, првенство Forwhite кад дође, пишу мало више (може и на посебној теми) о садашњим приликама доле, како гледају на оне прошлогодишње демонстрације, зашто нису успјеле, ко је тренутно најнормални политички представник Срба, да ли има каквих позитивних дешавања која воде набоље, какав је свакодневни живот онима који се јавно у свом раду експонирају као Срби...


Ај да ја покушам да ти напишем нешто у ситуацији код нас. Као прво ово у вези прогањања Срба, језика и цркве. Истина је да смо ми који се изјашњавамо као Срби дискриминисани што се тиче налажења посла у државним институцијама, државним предузећима(тих мало што је остало) итд. То мислим да не може нико оспорити, а довољан је доказ то што према попису Срба у ЦГ има неких 30так %, док у државним инситуцијама ради тек неколико процената. Такође истина је да је уведен нови језик и то на силу. Ајде да и разумијем тај назив црногорско,српско,хрватски како ли се већ зове, али измишљање неки слова, форсирање неких сељачких ријечи, које се једино користе у вукојебина око Цетиња стварно ми није јасно, али добро, њима је најбитнија да се тај језик што више разликује од српског, па и да копирају хрватски некима од њих би ваљало. Што се цркве тиче лично не мислим да је ође нешто угрожена. Цркву и појединце из цркве углавно нападају људи из странке Ранка Кривокапића(или Кривомозгића, како га зове митрополит Амфилохије :) ) и људи који баштине идеје Секуле Дрљевића, попут неких историчара као што су Новак Аџић, Стево Вучинић или онај распоп Мираш. У самом ДПСу имаш људе који се изјашњавају као Срби и који су блиски цркви, као и велики број њих који се изјашњавају као Црногорци, а иду у цркву као и људи који се изјањавају као Срби.
Ви који сте са стране треба да схватите да постоји неколико националних група да тако кажем. Значи,има нас који се изјашњавамо као Срби, постоје људи који се изјашњавају као Црногорци,а уједно се сматрају и Србима. Постоје људи који се изјашњавају као Црногорци, који сматрају да су Црногорци посебан народ, али гледају на Србе и Србију као своје најближе, као браћу. Исто тако постоје људи који се изјашњавају као Црногорци и Србе сматрају за највеће непријатеље, прави црвени хрвати. Ових задњих је најмање . Е сад проблем је што рецимо кад игра репрезентација ЦГ неђе у Србију и онда се звижди ЦГ химни, то смета свим овима што се изјашњавају као Црногорци,па били просрпски или проусташки настројени. Исто тако им смета кад рецимо почне прича како Црногорци нијесу народ, измишљена нација... Те ствари учине да се неки од људи који сматрају Србе за најбиже лагано прелазе у ове дукљане. Сличан проблем је и на другој страни. Колико год ја волио Црну Гору, а волим је више од Србије 100 пута, опет ми мрак на очи падне кад видим да нас неки називају посрбицама, лижу се са шиптарима, прекрајају историју... Мени искрено не смета што се неко изјашњава као Црногорац, свако има право на своје, али да ме уче историји Шерба Растодера о писму Аднана Чиргића е то стварно не може.
Што се тиче власти и опозиције ту је оваква ситуација. ДПС није антисрпска странка, они једноставно одржавају своју империју тиме што бацају подјеле међу народ и тиме му мажу очи. И то што су признали Косово или ово гласања у УНЕСКО, вјерујте 90% њих је против тога, али спољну политику одређује неко други, а не наша власт. Што се опозиције тиче ту постоји више партија. Демократски фронт су проспрки орјентисани, а главни играч у фронту је Нова српска демократија, углавном су ту српки националисти, а и предсједни Андрија Мандић има некакву титулу четничког војводе :mrgreen: . Ту је такоће СНП исто просрпски и проруски орјентисани, а ту има и Срба и Црногораца, углавном су потомци комуњара тамо. Такође ту је Демос, странка која је изажла из Демократског фронта,про српски су орјентисани,а има и Црногораца тамо. Демократе, то је исто новија странка која је настала из СНПа, углавном млађа екипа, и они су да кажем српски орјентисани, али гурају неку грађанску причу. Ту је још једна нова странка у опозицији и зове се УРА, а њу чини Црногорци и доста су слични партији Ранка Кривокапића по идеологији, али за сад добро сарађују са Демосом и Демократама. Е сад, кад ће Мило бити макнут са власти је питање више за ове са запада, него за нас ође. Ја искрено не мислим да ће га маћи прије уласка у нато, јер ови из опозиције се или противе уласку или су за референдум, па због тога ће Мило још увијек требати западу.

mungos
Posts: 339
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:43 pm

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby mungos » Wed Feb 10, 2016 9:12 pm

0 drzava, 1 narod, 2 protektorata.

podrska
Posts: 3
Joined: Tue Feb 09, 2016 10:51 am

Re: Црна Гора : Када брат постане странац !

Postby podrska » Wed Feb 10, 2016 9:25 pm

Pozdrav svima iz Montenegra.

Prvo da razgraničimo dva pojma Crna Gora i Montenegro. Dakle ova druga država postoji od 2006. na ovamo. Za nju su glasali 1) stranačke ličnosti 2) zatupljen narod ali koji je mislio dobro u tom trenutku i 3) 50 hiljada raznih uvezenih botova albanaca/bošnjaka iz Njemačke, Austrije...

Ovi drugi čine veliki dio stanovništva i zato ću se bazirati na njima. Dakle u mom društvu postoji veliki broj onih koji su 2006. glasali za DA a pritom ne znajući šta su time ustvari dobili. Referendum nije održan da bi se dobila kako oni kažu nezavisna Crna Gora već da bi Milo imao veliko privatno imanje, naravno uz pomoć amerike čiji je interes još jedna u nizu marionetskih državica. Tu se onda krenulo sa izmišljanjem tri osnove: nacionalnosti, jezika i države.

Sad da ne zalazim dublje, ovaj segment glasača za nezavisnost je naivno povjerovao da će se novom državom poboljšati život i stanje u tada SCG realno ćumezu od države. Ali nikako da su oni bili kao prvi i treći - "evivaši" zaluđenici i poltroni bez mozga kojima se sve zasnivalo na mržnji ka Srbiji. Čak dobar dio njih danas potvrđuje da je takva odluka bila pogrešna shvatajući šta se ustvari desilo prevarom polotičara.

Sad, što se tiče naše druge strane za NE otcjepljenju. Tu su glasali 1) srbi u cg 2) crnogorci koji su željeli da žive u zajednici i 3) jugonostalgičari.

Što se mene tiče izjednačavam pojam crnogorac-srbin na jednoj strani i montenegrin na drugoj. Crnogorac je ona osoba koja se ponosi vjekovnom bratskom ljubavi sa Srbijom i solidarnosti u mnogim zajedničkim ratovima koja ne negira svoje porijeklo srpsko. Okrenut ka Rusiji i pravoslavlju kao i svoj slovenskoj braći. Idealno neko sa mozgom ko nije poltron i nestranačka ličnost.

Dok god bude Montenegra (ili nazovite kako hoćete - Milovo imanje) moja država će biti Srbija (i Crna Gora). Kad me pitaju zašto ne navijam za CG- Crna Gora ne postoji od 2006. a čim se vrati ta stara država prvi ću je poštovati. Isto tako ja i deda možemo napraviti reprezentaciju naše kuće pa navijajte za nas.. isto je privatno imanje

Kad se neko stidi Mojkovačke bitke i vjekovne bratske ljubavi a miliji su mu albanci i "bošnjaci" taj za mene prvo nije čovjek a onda crnogorac. Eto toliko.

Pozdrav iz Srpske sparte :)


Return to “Српство изнад свега”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests