Италија

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Италија

Postby Sukarno » Thu Sep 02, 2021 9:17 pm

Image

Такође се и навијачка група "Viking Juve" појавила испред стадиона.Окачили су два транспарента.На првом транспаренту су испрозивали навијаче Јувентуса који долазе на стадион,поручивши им да без обзира на заставе и бубњеве личе на кретене.А на овом другом транспаренту кажу како су председник Ањели и менаџер Паирето уништили клуб.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Wed Sep 08, 2021 11:03 pm

Tužan dan za ultras... da ne srljamo dok se ne oglase zvanično
ali po svemu sudeći i izvorima koji prenose, nakon 23 godine Curva Nord Bergamo završava svoju priču.

https://primabergamo.it/atalanta/clamor ... e-sciolta/
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Италија

Postby Sukarno » Wed Sep 08, 2021 11:17 pm

drugi_kolosek wrote:Tužan dan za ultras... da ne srljamo dok se ne oglase zvanično
ali po svemu sudeći i izvorima koji prenose, nakon 23 godine Curva Nord Bergamo završava svoju priču.

https://primabergamo.it/atalanta/clamor ... e-sciolta/


А шта значи то да 'Curva Nord Bergamo' завршава своју причу? Да неће бити никаквог организованог навијања? Тужан дан за мене је био пре свега када су се три највеће групе на трибини расформирале: 'Brigate Neroazzurre Atalanta', 'Wild Kaos' и 'Nomadi'... Curva Nord Bergamo (сви под једну заставу) је био само изнуђен потез.Међутим и даље су се правиле бакљаде,рађене су кореографије и даље се акцијало на улици.Незамисливо ми је (поготово у Италији) да буде нека позоришна сцена.Ја мислим ипак да ће бити нечега,само у другом облику.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Wed Sep 08, 2021 11:53 pm

To bi trebalo da znači da će najprepoznatljivije zastave, festival navijača, njihovo okupljalište Covo itd prestati da budu aktivni... ali da ne licitiramo, verujem da će se oglasiti zvanično. Sigurno se ljubitelji sećaju da je Curva Nord već zamrzavala svoje organizovano navijanje, onomad kad su razbili pleksiglas na tribini, nakon ubistva Gabriele Sandrija i represije sa tesserom.

Sada stvari deluju još gore po njih, jer im je klub izrastao u jedan od tržišno najvrednijih u Italiji, nije to više Atalanta sa Donijem, već učesnik LŠ i top italijanskog fudbala gde je samo novac vodilja, gde se stadion zove po sponzoru, gde je rezervni dres zelene boje zbog sponzora. Nema tu više neke romantike, ili se prilagođavaš (češto debelo lažeš sebe) ili završavaš sa parolama i ugašenim grupama. A sve i da ne ugase sada delovanje, za očekivati je probleme svako malo...
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Thu Sep 09, 2021 12:12 am

poslednja utakmica, bez organizovanog navijanja

Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Италија

Postby Sukarno » Thu Sep 09, 2021 7:47 pm

Сад ми паде на памет да поставим слику једног шала.Зна се да су навијачи Аталанте и Тернане у братским односима:

Image

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Fri Sep 10, 2021 12:21 am

Pa jes, kad ti je samo levica na tastaturi :mrgreen:
Vredi reći u ovoj temi da se njihova tribina mnogo izdigla od puke politike, to se moglo i videti uživo, čuti od rivala... videlo se da je Atalanta na prvom mestu, ili bolje je reći samo DEA, boginja kako je oni i gledaju.

Treba dodati i par reči o čupavom Klaudiju, jer sigurno izaziva samo poštovanje svojom pojavom.

2009. godine u Bergamo dolaze navijači Katanije bez pratnje, 1 bus njih. Atalantini su ih napali i kao epilog toga 8 ultrasa domaćih i 50tak gostujućih dobijaju neki vid kazne. ''Bocia'' tu dobija zabranu (DASPO takozvani) u trajanju od 5 godina. Znači pet godina potpune zabrane zvaničnim utakmicama, obavezu javljanja u stanicu... može da prisustvuje prijateljskih mečevima. Tada i nastaju oni snimci kako vodi navijanje na treninzima i na predstavljanju prvog tima pred sezonu jer jedino tu može biti prisutan.

zanimljiv je i iskaz sa suđenja koji se može naći:
''Tog dana smo se pošteno borili sa navijačima Katanije, napali smo ih ali bez noževa kao što se pominje. U jednom trenutku sam video
da su trojica na jednom čoveku i rekao sam da stanemo''


U međuvremenu čovek je prekršio zabranu i učestvuje u incidentima sa navijačima Intera, kasnije i u protestima protiv uvođenja navijačke kartice. Tu mu se lepe dodatne kazne od pojedinih gradskih opština, gde može da mu se desi da dođe u neki deo grada i biva uhapšen na osnovu toga. Zbog toga kasnije uopšte neće moći da dođe do Bergama i severne regije zemlje. Taman kako ističe ta prva zabrana, sud mu aktivira novu kaznu, novi DASPO... tada se Atalantina tribina i oglašava onim protestom na ulicama Bergama



Takođe, pošto njegova priča ne dolazi do medija i javnosti tako lako, najveću pomoć mu pružaju navijači Breše, inače najvećeg rivala, koji učestvuju u kreiranju gledane navijačke emisije.

Više puta će se pričati o njegovoj borbi i borbi navijača Atalante



Ovaj brutal video je opet sa treninga tima pred sezonu, gde on može da bude prisutan... i dobar pokazatelj koliko znači tribini



Tako da čovek dugo nije na tribini, ili u jako kratkim intervalima, ali se pojavljuje na ulici i organizuje letnji festival navijača. Da ne kačimo ponovo sve snimke...



Da je čovek trpeo nenormalnu represiju govori to da je uhapšen tokom utakmice Albinolefe-Empoli jer se našao u blizini stadiona Atalante na kome igra i Albinolefe, drugi klub iz Bergama. Kasnije je i on davao komične izjave, npr da je otišao u Terni kod devojke i da se slučajno našao u grupi navijača prijateljske Ternane.

Poslednjih godina on živi na Jadranu, daleko od Bergama u koji i ne može da dođe zbog zabrane... tokom zabrane publike bio je sa navijačima Ternane ispred stadiona i tu ponovo uhapšen. Takođe se javljao Bergamu iz tog mesta gde živi i lovi ribu... pisao zvanična pisma predsedniku kluba ispred svih navijača da Atalanta bude ekipa koja neće nastaviti prvenstvo jer grad Bergamo ima najviše žrtava od virusa.

Image

Dovoljno je poznat pa da se okači to ovako u slikama i prikaže njegov značaj.
Last edited by drugi_kolosek on Fri Sep 10, 2021 12:34 am, edited 2 times in total.
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Fri Sep 10, 2021 12:28 am

U međuvremenu još jedan primer represije.
Navijač Lečea je dobio 3 godine i 8 meseci kazne jer je pred utakmicu sa Interom skinuo obeležja navijaču milanskog kluba.
Oštećeni ga je tužio za krađu i napad na porodicu sa kojom je bio.

Navijači Sampdorije bojkotuju utakmice od početka sezone, okupiće se u nedelju ispred stadiona:

''Želja da odemo da gledamo Sampdoriju na stadionu je zaista ogromna, ali za sada to moramo da držimo podalje, jer trenutno nema uslova za nas.
Izvan stadiona postoji situacija za to i tu naša podrška neće izostati.
U nedelju ćemo se okupljati od 10h i dočekati autobus sa našim igračima, pred susret Sampdorija-Inter.''
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

Sukarno
Posts: 223
Joined: Sun May 02, 2021 11:01 am

Re: Италија

Postby Sukarno » Fri Sep 10, 2021 12:37 am

Браво на извештајима. :!:
Јел знаш шта нисам провалио.Коме је Боћа изворно припадао?

1)"Brigate Neroazzurre Atalanta" ,
2)"Wild Kaos"- u
3) "Nomadima"

Тачан одговор је?

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Fri Sep 10, 2021 5:42 pm

BNA.
(postoji izveštaj kada BNA ide na gostovanje u Lisabon krajem 80tih protiv Sportinga i spominje se Bocia kako se kao maloletnik tada vozi u prtljažniku jer nema dozvolu za prelazak granice)

ali ne mogu se te grupe staviti tako u istu ravan, napisaću sada u što razumljivijoj formi.
Inače cela istorija navijačkog pokreta im nije jednostavna, najviše zbog politike, međusobnih sukoba, sve to zahteva dugogodišnje praćenje da bi se povezivale stvari.

pa da se vratimo na sam početak...

Prvo organizovano navijanje u Bergamu, nastaje pod uticajem Veroneza zapravo, i Brigate Gialloblu koja postoji u bliskoj Veroni. Njihov hroničar kaže:

''Sve je počelo 12. decembra 1971 godine i utakmicom Verona - Atalanta. Naši ljudi su bili impresionirani navijanjem Veroneza i po povratku odlučuju da osnuju navijačku grupu. Prvi naziv biće Atalanta Commandos i najpre se zauzima južna strana stadiona. Međutim kako je severna tribina tada bila stalno pod suncem i zbog toga imala jeftinije karte, navijači odlučuju da pređu na severno stajanje. Prvi transparent sa nazivom grupe pojaviće se 1973. godine na utakmici protiv Bolonje''

Image

To je bio sam početak, onda se rađaju manje grupe navijača i iz svega će se 1976 godine roditi kasnije čuvena BNA. Isti hroničar dalje kaže:

Image

''Brigade su se odlikovale izrazitom političkom orijentacijom, ekstremne levice i zastava Če Gevare na crvenoj pozadini se tada prvi put pojavljuje na stadionu. Oni su svoju hegemoniju održavali do početka 80tih godina.''

BNA je dakle najveća grupa, najviše navijača se identifikuje sa njom i sve ove ostale najpre WKA a potom i Nomadi nastaće od članova BNA.

Atalanta kroz istoriju tribine ima razmirice, da li je to u pogledu na politiku ili saradnju sa upravom, kako god na taj način i nastaje Wild Kaos. Čitao sam da je prvobitni naziv trebao biti divlja masa (rulja) ali je na kraju preimenovan u Kaos. Sa svojom pojavom WKA donosi zastavu Jamajke, a njihovo prvo gostovanje biće u Trstu.

Image

Image

Pronašao sam isečak iz SuperTifa gde BNA govori o WKA i upravo govore kako je ta grupa nastala od njihovih nezadovoljnih članova, koji u tom trenutku ne žele nikakvu saradnju sa upravom.

Najmanji od svih su Nomadi, i oni su nastali 1991.godine. Oni su i uspostavili komunikaciju sa Frankfurtom na primer i rodili to prijateljstvo, dok je BNA struja održavala Ternanu.

a sad ono što je i zanimljivije....

U sezoni 1995-96 pojavljuje se ''Nuova Guardia'', tu grupu osniva upravo ''Bocia'' sa svojim ljudima i njihova ideja je da se stvara univerzalna grupa i rešavaju te podele, da se pokret distancira od politike. Može se pročitati da grupa nije imala jačinu, ali je negovala mentalitet i rođen je projekat ''Supporters''. Pod tim nazivom živela je ideja navijača da se stane pod jednu zastavu, mnogo godina kasnije to će biti i ono što je Curva Nord poslednjih godina.

Zbog tog nazovimo projekta ''Supporters'' i imaju ovaj grafit u blizini stadiona, a sa strane su nadimci starih navijača koji su se upokojili a bili nosioci te priče.

Image

Takođe i u prvom broju njihovog fanzina ''Sostieni la Curva'', vidi se potpis supporters... Fanzin će se održati do današnjih dana i poslednjih godina su često u njemu objaviljivali fotografije koje nisu puštali online, želeći da prkose internetu.

prvi broj fanzina

Image

Još jedna važna stvar je da kod njih su stvari išle dosta sporo... Tako da npr ta odluka o stajanju pod jedno ime je bila prihvaćena, ali su se dugo nosile pojedinačne zastave. Može o tome puno da se pročita, i tako godina za godinom i došlo se do izgleda koji vidimo poslednjih sezona... u kojoj dominira pre svega PRIMA DURANTE DOPO poruka... odnosno pre - tokom - posle, njihov način za izražavanje ultras 00-24.

Na staroj tribini taj slogan je imao posebno mesto...

Image

Image

Ovo je fotografija iz poznatog okupljališta navijača Atalante, o kome zna ceo ultras svet...a na centralnom mestu je posvećen grafit grupi koja je pronela ideju o stajanju iza jedne zastave i važnih poruka.

Da se vratim na ono da kod njih stvari idu sporo, da li zbog razlika ili čega... ali iako je postojala ta odluka godinama su se i dalje nosile zastave. Grupa Nomadi kaže u jednom tekstu da je prihvatila stav jedna zastava ali da će svoju povući kad bude mislila da treba.

Image

i tako su godine prolaze dok se nije došle do onoga što Curva Nord radi u poslednjih npr 15tak godina, a to su jedna zastava u dve boje
i njima važni slogani i poruke.

Image

Odužio sam, ali njihova tribina ima bezbroj zanimljivih detalja i što bi se reklo čovek može da se zagleda a da mu nikad ne bude dosadno. Npr pomenuto je slomljeno staklo, nakon što je ubijen Gabrijele Sandri...te slike su poznate i obišle su svet, ali ako se malo istraži vidi se da nije prvi put da se to staklo lomi i ono je postalo simbol otpora.

Rađeno je i ranije, u neredima protiv Mantove u nižem rangu.

Image

Image

Ovaj dugački post bih završio opet snimkom sa protesta za Klaudija, koji donosi puno detalja... Samo pogledati... staro mlado, žene deca, i ovakvi i onakvi iza jedne poruke.

Last edited by drugi_kolosek on Fri Sep 10, 2021 5:50 pm, edited 2 times in total.
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Fri Sep 10, 2021 5:45 pm

Evo i intervjua iz 2009 godine

Curva Nord je ugašena! To je vest koja je izašla u nekoliko dnevnika u državi. Šta imate da izjavite na to?
Il Bocia: Mi nismo izdali nijedno zvanično saopštenje gde izjavljujemo gašenje severne tribine. U prošlosti smo izdavali saopštenja, ali novine se nikad nisu bavile time. Na sastanku koji smo održali odlučeno je da se vratimo korenima, da će navijanje biti spontanije i prepušteno pojedincima, ali ni u jednom trenutku nismo pomislili na gašenje. Dokazano je da kad dođe do minimalnog problema sa policijom uvek isti stradaju, a to su ljudi koji su na čelu naše tribine.

Dakle hocete reći da se Curva Nord ne gasi?
Il Bocia: Na sastanku je bilo 500 ljudi
moguće je da je neko drugačije protumačio našu odluku i pomislio da ćemo prestati da idemo na utakmice Atalante. Mi nismo nastali od danas do sutra da bi se tako lako odrekli od tribine. Za nama su godine i godine borbe za naša prava, prevazišli smo svakakve probleme, ali nekad su nas ostavljali na miru da ih rešavamo sami i svima smo bili dobri. U protekle tri godine nas smatraju odgovornim za svaku sitnicu koja ima veze sa Atalantom.
Ne možemo više da nastavimo ovako, uvek smo u centru pažnje. Ne može policija nas da maltretira ako je neko ko je nosio Atalantin šal napravio neku glupost koja nema nikakve veze sa nama.

Dakle radi se i o promeni načina navijanja, vraćanju korenima. Koliko je na ovu odluku uticala zabrana koju ste dobili?
Il Bocia: Uticala je mnogo, jer kod nas su uvek bili na prvom mestu zdravi ideali, prijateljstvo i dobra atmosfera, Atalanta je
kao prvo jedna velika porodica i tu smo da pomažemo jedni drugima. Kad ti diraju nekoga iz tvoje porodice ne možes da reaguješ bez emocija. Ovo što se meni desilo je vrhunac jedne velike represije. Dešava se da odemo u Kaljari gde ne možemo da okačimo naše zastave, imamo 110 karata, ali nas ne puštaju da uđemo na stadion, gostovanje u Đenovi protiv Sampdorije nam je zabranjeno, jer smatraju da je to utakmica visokog rizika. Kako visikog rizika kad nas vezuje dobro prijateljstvo sa njihovim navijačima!? U Bergamu se ponašaju kao da smo mi jedini problem u gradu. Nama su naše zastave nešto najbitinije i nadamo se da ćemo ih jednoga dana opet nositi kao slobodni ljudi. U poslednjim godinama gubimo nadu, jer nas zatvaruju u kavezima kao da smo ne znam šta skrivili. Osnovna prava su nam uskraćena. Iako se ne slažemo sa mnogim zabranama počeli smo da ih poštujemo. Diffidati idu svake nedelje da se potpisuju dva puta u policijskoj stanici iako bi za to vreme mogli da odvedu svoju decu na izlet.

Koliko puta su ti zabranili da ulaziš na stadion i kako je to uticalo na tebe?
Il Bocia: Hahaha. Ne bih znao da ti kažem, ali više puta je došlo do toga. Uvek sam platio i odgovarao za svoje postupke. Deset godina je zbog toga ispaštala moja porodica, ali uvek sam bio spreman da dam sve Atalanti. Poštovao sam odluke Mup-a i nisam se nikad žalio. Ali ova zabrana je prevršila svaku meru.

Sta imate da kažete onima koju smatraju Vašu odluku kao politički potez. Mnogi su rekli da na ovakav način pokušavate da vršite pritisak na organe reda, na državu i na javnost, jer hoćete da dokažete kako tužno i mirno izgleda stadion bez vas?
Il Bocia: Zašto bez nas. Gde god bude igrala Atalante mi ćemo biti tu. Kao što je 2000 ljudi otišlo u Milano, tako ćemo ici u Leće, Kataniju itd. U današnje vreme ljudi su navikli da im sve bude spremno, da sve bude organizovano do minimalnog detalja. Na ovaj način hoćemo da se vratimo korenima. Da to bude kao što je nekad bilo. Neće biti dovoljno da se dođe na dan utakmice ispred autobusa, platiti koliko treba i uživati. Navijanje neće biti više organizovano već prepušteno pojedincima. Pre deset/petnaest godina je to bilo normalno.

Sto se tiče materijala, fanzina...?
Il Bocia: Sve je to posledica ove odluke...

Il Covo, vaše mesto okupljanja i jedno od najvećih navijačkih sedišta u Italiji, šta će biti sa njim?
il Bocia: Il Covo će uvek postojati. Ako ne budemo išli danas u sedište ići ćemo na neko drugo mesto, ali ćemo se uvek okupljati i slaviti pobede naše Atalante. Družićemo se i dalje. Sedište je nekada postojalo da bi se našli posle utakmice i da bi svako izneo svoje utiske i gde bi se prvenstveno stvarala dobra atmosfera i pevale pesme. Pokret koji smo stvorili ovih godina neće tek tako nestati. Nastvićemo da se okupljamo na ulicama, u parkovima, u sedištu, ali biće sve spontanije.

La festa della Dea (Žurka Boginje)? Da li će i dalje postojati?
Il Bocia: Pričaćemo o tome. Nama te stvari prijaju, da vidimo roditelje kako dovode decu, igrače na bini i sve to zajedno je nešto neopisivo. To je deo nas i nećemo se odreći tek tako.

Mnogi kažu da ste bas Vi ti koji terate porodice od stadiona!
Il Bocia: Ko doživljava tribinu zna kako stoje stavri. U novinama svaki dan pišu svakakve priče. Ja dolazim ovde da Vam kažem kako se osećam i kako stvarno stoje stvari, a to sto pišu novine to me ne zanima. Ponavljam, uvek sam odgovarao za svoje postupke, ali na utakmici protiv Milana (dan kada je G.Sandri ubijen) nisam ni bio na tribini. Svi moji drugari su pohapšeni tog dana, ali samo tri momka su razbila to staklo. Ne vidim zašto treba svi mi da ispaštamo zbog toga. Posle tog incidenta moje ime je pominjano u svim medijima, a platili su i svi oni koji su mi bili blizu.

Što se tiče tog 11. novembra i tog razbijenog stakla. Vi ste posle toga izdali saopštenje u kome ste osuđivali takva i slična ponašanja. Da li je došlo do nekih promena i da li je Curva Nord zrelija dve godine posle tog događaja?
Il Bacio: Taj proces odrastanja je počeo pre 15 godina baš zbog toga, jer je problem već tada postojao. Represija, moderni fudbal, televizija, pay tv sve nas je to ujedinilo da se borimo protiv toga. U nedostatku jednog organizacionog centra koji postoji u većini klubova, Curva Nord je morala da prihvati veliku odgovornost što se tiče svega. I ta zurka Boginje je naš proizvod. Nije lako okupiti igrače iz '63, iz '81, pokazati mlađim generacijama šta znaci ta ljubav prema klubu. Sve je to nama zapalo i mi smo to prihvatili, ali to niko ne spominje. U novinama često se priča o vozovima prepunim navijača i traži se da se Ultrasi osude zbog nekih šteta. Zašto mene za svako gostovanje zove direktor FS-a (Italijanske železnice) i pita me: "Galimberti, hoćeš da ti organizujemo voz za Đenovu? 30.000 i može!" Zašto se o tome ne priča? Mi smo takve ponude više puta odbili, jer smo već organizovali autobuse... Zašto se uvek loše priča o nama, mi smo se uvek odgovorno ponašali i što se tiče toga tribina je dostigla neku zrelost

Vraćajuci se na vašu odluku. Da li će tako nešto ohrabriti tzv. pse lutalice da naparave neki incident u potrazi za vizibilnost u medijima?
Il Bocia: Naravno da posotoji rizik, ali što da ispašta cela tribina zbog nekih pojedinaca. Shvatiće i sami da za dobrobit Atalante i našeg ambijenta ne treba smišljati tako nesto.
Mi se nadamo da ćemo se jednog dana vratiti sa strastvenim navijanjem, sa organizacijom, ali ko će preuzeti odgovornost da vodi sve to kad su kazne ovakve kakve jesu. Postoje momci koji bi hteli da organizuju, da zamene starije, ali ko je tako glup da preuzme stolicu koja je postala tako vruća i plaća za svaku sitnicu? Uvek smo bili na raspolaganju i Mup-a i svih, jer smo ponavljali u sebi:"Tribina je najbitnija, tribina je najbitnija..." Preuzimali smo odgovornost za sve što je bilo u vezi sa Atalantom, ali ne možemo više da plaćamo toliki ceh.

Što se tiče kluba, u kakvim ste odnosima sa upravom?
Il Bocia: Hteli bi da nam uprava izađe u susret u nekim stvarima kao što radi Pozzo u Udinezeu. Ne možemo sami sve da snesemo. Svi pričaju o Atalanti, ali gledaju samo svoje džepove. Na stadion odlaze samo ljudi sa parama, ulaznice su preskupe. Narod mora da se probudi i izađe na ulice, jer je ovo prevršilo svaku meru.

Kako ćes podenti ovih 5 godina bez utakmica?
Il Bacio: Ja sam uvek plaćao za svoje greške, ali ne podnosim nepravdu. Da plaćam zbog drugih to više ne mogu. Stariji drugovi me opominju da prestanem sa tim da uvek stajem ispred svih i preuzimam tuđu odgovornost. Svi to kažu, ali šta da radim...preživeću i to, sad sam se i navikao na te zabrane.


Možemo da te nazovemo vođom navijača?
Il Bocia: Vođe navijača nikad nisu postojale. Postoje ljudi koji su bitne referentne tačke na jednoj tribini i oko kojih se odvija mnogo toga.

Reci mi jednu pozitivnu i jednu negativnu stvar koju bi izbrisao iz ovih deset i više godina provedenih na Severu?
Il Bocia: Pozitivnih stvari ima na gomilu, ali jedna od najlepših je možda kad nas je bilo 900 u Sijeni kad smo već znali da ispadamo u drugu ligu. Navijali smo kao da smo u trci za kup Uefa, bilo je neverovatno. Svi su nam zavideli na tome, jer su osetili kakvu povezanost i odanost imamo prema našim bojama. Takođe i aplauz prema Romi i golu Kasana koji nas je izbacio u drugu ligu je bio veoma emotivan trenutak. tada je predsednik Ruggeri trebalo da shvati šta se sve skriva iza imena Atalanta. Šta je sve to što samo mi imamo.

A negativna stvar? Da li je to razbijeno staklo 11.novembra?
Il Bocia: To su stavri koji su deo svega ovoga, ali mnogo više je pozitivnih sećanja nego onih negativnih u ovih 15 godina organizovanog navijanja. Ja se nadam da će jednoga dana klub prijatelja i organizacioni centar opet proraditi, jer to je ono što nam je najviše nedostajalo. Neko ko bi nam pomogao u svemu ovome i koji bi se pobrinuo naročito za porodice, decu i starce koji dolaze na stadion.

Ali, Claudio, iskreno rečeno, da li Ultrasi polako nestaju sa tribina?
Il Bocia: Pa kako da narod odlazi na stadion sa starim entuzijazmom? Bubanj je postao oružije, nositi zastave je smatrano nasiljem...sa Kjevom da bi poneli zastavu na dve motke:"Tu Chievo, io Chiavo" (Ti Kjevo, ja Karam) morao sam da zovem 25 karabinjera, levo desno da se cimam...postalo je gotovo nemoguće nastaviti u ovakvim uslovima. Na početku utakmice su sve tribine prazne, a van stadiona redovi da bi se kupile ulaznice. Drug ti je bolestan, a ti ne možeš da koristiš njegovu sezonsku...odjednom je sve postalo zabranjeno i svi su sumljivi šta god uradili.

Neki kažu da porodoce više ne idu na stadion, drugi da se navijački pokret polako gasi. Šta je istina?
Il Bocia: Istina je da ti manje vremena treba da odeš u banku i otvoriš račun nego da kupiš kartu za stadion. Naravno da će ljudi pre da odu u bioskop nego na utakmicu, a neka se sad pitaju što su nam stadioni poluprazni...

Kada se priča o Ultras mentalitetu o čemu se tačno radi?
Il Bocia: To je mentalitet ljudi koji funkcionišu kao neki motor koji pokreće jednu grupu ljudi, to se širi na celu tribinu, pa na ceo stadion i diže euforiji u celom gradu da bi se svi okupili oko nečega zajedničkog. To je isto u svakom gradu. Mi, Ultrasi, smo zapravo taj motor koji je tu zbog Atalante i dobro je što smo tu, jer bez nas bi bilo kao u pozorištu. To ti dolazi iz srca. Niko ti ne kaže kako treba, to se rodi u tebi kad si mali i guraš napred zbog ljubavi prema Atalanti...to je strast!

Postoji ljubav prema Atalanti, ali postoji i mržnja prema drugim klubovima...
Il Bocia: To je tako u Italiji. Nismo mi izmislili odanost prema rođenom gradu. Mržnja se nastaje polako i godinama postaje sve veća i veća.

Mržnja se ispoljava samo na verbalnoj osnovi ili...?
Il Bocia: Ma i dobre batine ponekad padnu. To je neminovno...ja sad ovde pričam o organiziciji svoje tribine, ali mi smo poštovani u celoj Italiji, jer smo uvek pokazali strastvenu odanost prema klubu, a kad je trebalo i na takav nacin.

Još jedna stvar me zanima. U tenutku kad ti je izrečena kazna da li si dobio poruke solidarnosti od protivničkih navijača?
Il Bocia: Da, da, naravno, to se uvek dešava i od ljudi koji su povezani sa Atalantom. Sve to mi je mnogo drago.

Da li su se oglasili i navijači Breše?
Il Bocia: Oni su mi jos pre 4 godine posvetili parolu:"Nemico leale, Bocia non mollare!" (Bocia izdrži, neprijatelju lojalni!) zbog slične kazne. To su stvari koje su mi stavrno drage i koje će mi ostati u sećanju, jer znači da ono što sam radio je ipak vredelo. I ja sam grešio, daleko od toga da nisam, ali ko je bez greha neka baci prvi kamen.

Da li si to radio zbog neke vizibilnosti u celom ovom mehanizmu? Neki su rekli da si vođa naroda...
Il Bocia: To je posledica svega što sam radio. Ja sam takav, ali pored sebe imam sjajne momke, najbolje drugare sa kojima sam branio naše boje po celoj Italiji i hteli bi da to radimo i po Evropi... Atalanta ima fudbalsku istoriji koju učiš od roditelja dok si mali i svi navijači Atalante bi zaslužili nesto više.

To znači da želite vizibilnost za pozitivne stvari koje su vezane za navijanje?
Il Bocia: Mi samo želimo da postoji lojalnost i kod novinara i svih kritičara. Mi smo uvek izašli na sud, uvek smo bili tu kad su nas zvali i preuzimali odgovornost za naše postupke...uvek! Postoji narod koji piše o nama, koji nas osuđuje, ali se krije i ne sme da nam kaže u lice šta o nama misli. Mi govorimo samo iz srca, nemamo neke sakrivene ciljeve, ne zarađujemo ni evro, jer nas to nikad nije interesovalo. Ko naparavi sranje zna da će za to platiti. U utorak je bilo 500 momaka na sastanku i niko nije hteo da se ugasimo, ali niko više ni ne može da preuzme odgovornost za sve ovo. Tribina je uvek najbitnija, ali čija je više ta tribina?
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Fri Sep 10, 2021 8:31 pm

Sasvim sigurno jedna od grupa koja je mogla da pokaze mnogo vise da je igrala neki visi rang, Nocerina. Ceo taj pojas oko Kampanje je neverovatan, kao i ta grupa Seria C. Pre par godina je napisana knjiga "Una vita da molosso", govori o preko 40 godina ultra pokreta u tom gradu, uticaj i delovanje prve linije ultrasa. Inace o samoj grupi se jako malo znalo oduvek...“Mastiffs’ Supporters”, “Balls Breakers” i “Estranei alla massa” su samo neke od grupa koje su u razdoblju od nekih 10 godina nastajale. Izmedju ostalog jedan odlomak iz knjige pocinje recenicom:" Zene i deca napolje!"..."Jos nisam napunio 6 godina a Nocerina je izjednacila prednost Katanije u barazu za Seriju B, igralo se u Katanzaru 1978. godine. Policija se pojavila na tribini, nasilja u to vreme je bilo previse, jedan od nacina policije kako bi odrzavao kontrolu i donekle bezbednost je pustanje zena i dece na istu tribinu gde je bilo organizovano navijanje, smatrajuci da se upravo zbog njih nista nece desiti. Nocerina je pobedila, dok smo cekali oca ispred stadiona naslonjeni na kola, naisla je grupa oko 100 navijaca Katanije, trazeci nase navijace, majka se setila i stavila tasnu na pod, sela i zaklonila registarske tablice da nas ne bi primetili. Veoma brzo sam zavoleo sve, insistirao sam da me otac vodi svuda, vrlo brzo je doslo i cuveno gostovanje u Torinu protiv Juventusa. Bio je 2. jun 1982. bila je sreda, dok sam sedeo na cas zacula se buka, skola je vrlo brzo evakuisana. Citava Nocera je ustala protiv odluke fudbalskog saveza Italije na stetu kluba, neredi su trajali 3 dana..."
Da ne sirim previse, taj deo je jako temperamentan, od davnina su pokazivali prkos svima...Danas uglavnom stoje svi pod jednom zastavom, pre neki dan su "Scelta di vita" proslavili 10 godina postojanja.

Image

Inace, ko nije znao, prvi naziv "Irriducibili" u Italiji su dali oni.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Fri Sep 10, 2021 10:46 pm

Salerno...Drugi po velicini grad u oblasti Kampanja. Grad od 130 000 stanovnika, naizgled slican Trstu pre nego nekim juznoitalijanskim gradovima. Vrlo blizu je cuvena Amalfi obala.

Prvi navijacki obrisi su se pojavili sredinom 70-ih, tacnije, na utakmici Salernitana-Reggina 21. septembra 1975., tada je 20-ak decaka donelo zastavu dugacku 30 m na kojoj je pisalo “Ultras Bar Nettuno”, a tu su jos bili bubnjevi i lobanja. Bukvalno sledece nedelje su nastali “Bar Reali”. Brzo su se spojile obe grupe i delovale zajedno. Vec na sledece gostovanje u Vasto su isli svi zajedno, tada su svi isli autobusima, na tom gostovanju je bilo i prvih incidenata ali manjih. Prva dimna bomba je zapaljena 25. januara 1976. Vec na kraju te prve sezona grupa menja ime u “Ultras Real”. Vrlo brzo rade 30 majica sa natpisom grupe. Grupa nije bila nesto finansijski stabilna sto se odrazilo na grupu. 11. septembra 1977. se prvi put pojavljuju sa transom “Panthers Granata”, to su takodje ljudi iz bara “Nettuno”, ali se smatraju za ozbiljniju ekipu koja se tada pojavila. Te godine se pojavljuju i “Fedelissimi Bar Trieste”, ali vrlo brzo menjaju ime u “Fedelissimi Antica Salerno”, razlog je jer je cela prica zapoceta iz samog centra. Tada su bili neki cuveni derbiji sa Kavezeom i Nocerinom, pobeda od 4:1 nad Nocerinom po kisi koja se itekako pamti, i 50 m dugacak trans na kraju “Rosso il sangue nero la morte, bastardo rossonero questa è la tua sorte”. 1978. nastaju “Club Plaitano”, ali 90-ih godina sa rastom grupe i brojem clanova menja ime u “Ultras Plaitano”. 28. oktobra 1979. je bila tragedija na Roma-Lazio, ubijen je navijac Lazia raketom koja je doletela sa tribine Romanista. Tada pocinje i prva represija prema navijacima...
Pocele su da se osnivaju manje grupe pocetkom 80-ih. “Fighters”, “Fedayn” i “Warriors”, ovoj poslednjoj je osnivac bio Ciccio Rocco buduci vodja "Ultras", i daleko poznatiji Carmine Rinaldi, "Siberiano". 1982. “Panthers” se ujedinjuju sa ostalima i osnivaju “Granata South Force”. 1986. nastaju “Wild Group”. Ciccio Rocco i Siberiano su lideri, udarna pesnica tribine. Moto “Granata South Force” bio je “Vivere Ultrà per amare Salerno”. Pretposlednjeg kola Serie C1 obezbedjuju ulazak u Seriu B nakon 23 godine, igrali su u Brindisiju, ceo stadion skoro je bio njihov, to su bile jako dobre godine za njih. 1989. nastaju “I.G.U.S.” (Indociles Grex Ultras Salerno), postoje i dan danas.
1990. i igranjem Seriu B prelaze sa starog “Vestuti” na stadion “Arechi”. Pocinju opet da se pojavljuju nove grupe, “Nuova Guardia”, oni dolaze iz okruga Pastena, u septembru te godine “Viking Guerrieri”, a oni nastaju iz 4 manje grupe, “Viking Granata”, “Guerrieri Salerno”, “G.S.F.”, i “Nucleo Storico”. Grupa koja je ostavila traga na tribini a nastala 1988. je “East Side”. Razlozi su jer su imali najbolji materijal u to vreme, i prvi radili zastave na dve motke. Rasformirali se 1995. Nastaju i “Commando Ultrà”, “Upset Minds”, “Gruppo Pompa”, “Mummions", “Untouchables”, momci iz Vietri sul Mare...U Peskari gube u plejofu za opstanak u Seriji C i ispadaju. Sezone 1994/1995 predsednik otpusta trenera i stavlja tadasnjeg zamenika Delia Rosi-a. Vrlo brzo se ostvaruje dobra konekcija trenera i igraca, vraca ih brzo u Seriju B. Tribina nikada organizovanija, a sezone 1997/1998 i ulazak u Seriju A. Drugi put u istoriji, prvi 1946/1947. Sezona u Seriji A je bila vrhunska za tribinu, a desava se i ono sto smo vec spominjali, tragedija u vozu i 4 zrtve. To je bio ozbiljan udarac za grupu, mnogi su prestali da idu na utakmice, dosta clanova grupa je napustilo sve. U aprilu 2010. jos jedan udarac, preminuo je Siberiano, za mnogo navijaca istinska prava licnost, posle koje nece biti nista kao pre.
2011. nastaje “Salerno Calcio”. U julu, klub opet menja ime, “Salernitana Sport”, a zbog ulaska kompanije u klub menja ime u “Unione Sportiva Salernitana 1919”. Ultrasi se tih godina bore oko kluba i buducnosti istog. 2012. Raffaele Russo, bivsi lider poznatiji kao "Viking" a bivsi lider "Ultra" vratio se na tribinu posle mnogo godina, tacnije 7. “Granata South Force” i “Ultras Plaitano” su se raspali. U avgustu 2014. raspada “Fedelissimi Antica Salerno”.

Istorijsko rivalstvo sa Napolitancima je pocelo u sezoni 1993/1994, poslednje kolo plejofa Serie C, kada su se pridruyili Stabijesima i pruzivsi im podrsku pred duel sa Salernitanom, tacnije cuveni “Palummella” i "CUCB". Sezone kada Salernitana ulazi u Seriju A, Napoli ispada. Prvi mec Salernitana igra u Rimu, 12 000 navijaca putuje na gostovanje i isticu trans “Napoletano guarda come si fa la Serie A”. U novembru 2002. je bio tezi incident ovih grupa, 30-40 je napalo domace kod njihove tribine, jedan izboden. Tih godina je bio niz dobrih sukoba.

Sto se tice samo kluba velika je borba unutar njega. Kao sto smo vec pominjali Lotito i Mezzaroma vladaju. Navijaci su mnogo vise ogorceni na Lotita. Traze dostojanstvo i pripadnost, narocito posle onoga sa avionom sto je bilo. Jedino ga rezultati drze tu gde jeste. U septembru prosle godine su igrali prijateljsku protiv Francavile. Ultrasi su usli na stadion i skandirali protiv Lotita, policija je intervenisala i neki su dobili zabrane od 2 do 5 godina. Fora je bila sto su usli na stadion i sutirali lopte u teren, aludirajuci na Lotitovu izjavu da kada je on preuzeo klub tada nije bilo ni lopti. 6. juna 2020. je bio skup u Rimu pod nazivom “I ragazzi d’Italia”, smatrali su da skup ima vise politicki nego navijacki uticaj i nisu se pojavili. 22. marta 2020. preminuo je Orazio D’Orso osnivac "East Side".

Grupe koje danas deluju uglavnom su “Nuova Guardia”, “Nucleo Storico”, “Frangia Kaotica”, “I.g.u.s.”, “Prigionieri di una Fede”, "Direttivo Salerno"...

Neverovatna je borba poslednjih godina sa njihove strane. I sto se tice humanitarnog rada, i sto se tice borbe oko kluba.

Salernitana-Venecija 10. maj 1998. je ja mislim bila poslednja utakmica i promocija ulaska u Seriju A. Tribine na tom stadionu i sama atmosfera je bila specificna. Zasto? Razlog je zemljotres koji se dogodio 5 dana pre toga, tacnije u Sarnu, udaljenost 30-ak kilometara. Poginula je 161 osoba. Ultrasi su trazili da se utakmica odlozi zbog te tragedije ali je fudbalski savez to odbio. Navijaci nisu imali transparente na tom mecu, sem jednog "Una grande gioia non potrà mai cancellare un forte dolore. Ultras", " Velika radost nikada ne moze izbrisati veliku bol", minut cutanja a zatim gromoglasan aplauz. Po pocetku meca iznose "Nonostante tutto, la vita continua", a nakon 5 min se zapevalo i "Non mollare mai".

https://www.youtube.com/watch?v=P4G-JmWVYdo

https://i.postimg.cc/15RSJgBC/xxx.jpg

https://i.postimg.cc/d0CcLGQ1/xxxx.jpg

https://i.postimg.cc/QtkLqsTZ/xxxxx.jpg

https://m.youtube.com/watch?v=P4G-JmWVYdo

ElPadrino
Posts: 507
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Италија

Postby ElPadrino » Sat Sep 11, 2021 11:17 am

Svaka čast ljudi, samo tako nastavite. Izgleda da sam Mollossi -ja isprovocirao prozivkama da opet počne pisati, što mi je donekle i bio cilj. :mrgreen:
Uživanje je čitati (iako ovo za Atalantine i nije baš lijep povod), a vjerujem da ima još dosta ljudi koji sve ovo pomno prate.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Sat Sep 11, 2021 1:04 pm

nema opcije edit, ali ide uz delove price...

Nakon poraza od 7-1 u Milanu od Intera, navijaci Atalante docekuju bus sa igracima. Nisu mogli na gostovanje jer nemaju navijacku karticu.





Takodje nije spomenuto da pored Curve Nord postoji i izdvojena grupacija na juznom delu stadiona. Forever Atalanta. Nastali su pocetkom 2000ih takodje izdvajanjem nezadovoljnih clanova... Kod njih i dalje zive jamajka boje i isticanje politike, ideologije... Oni takodje nisu prihvatili navijacku karticu.

Image

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Mon Sep 13, 2021 6:39 pm

Pred duel Dorija - Inter, domaći su pozdravili autobus sa igračima, ali nisu bili na utakmici koju bojkotuju.

Image

Gosti su iskoristili trenutak i došli bez pratnje u drugi deo grada



U Napoliju, veliki derbi Napoli-Juventus. Pobeda domaćih protiv omraženog rivala. Atmosfera naelektrisana jer to donosi sam fudbal, ali bez zastava na obe navijačke tribine. Curva A se pojavila prošlo kolo na gostovanju sa zastavom, ovoga puta su deljene poruke sa objašnjenjem da odsustvuju zbog ''mnogo stvari koje su im pale na glavu''

Image



Kjevo iz Verone je ugašen ali su se malobrojni navijači tog kluba oglasili i rekli da će podržati novi projekat Chievo 2021. Očekivano i ništa novo za Italiju, klub kreće iz amaterskog ranga.

Breša 1911, frakcija koja već preko deceniju kontrira, opet se oglašava romantičarski. Podižu parolu na gradskoj tvrđavi ''pare nisu ispred života, ne ulazimo na stadion''

evo i njihove priče:

Image

''Čak iako svi... ne ulazimo!

Ne zaboravimo da su pre godinu dana savez, pay TV, predsednici klubova bili profiteri i licemeri bez poštovanja prema ljudima koji umiru. Ultrasi su tada davali snažan primer i dostajnstven signal protiv utakmica. Ne smatramo da se od tada mnogo promenilo.

Dakle ako tada nije bilo u redu, ne bi trebalo biti ni sada.

Mora se priznati da su stadionu u medjuvremenu ponovo otvoreni (pogodite zasto $$$) ali ako se vratimo u ona saopstenja ultrasa, to znaci da je to bio plod prvih reakcija a ne potpuno ogorcenje.

Mi smo u poslednjih 11 godina bili primorani da preskocimo vecinu najvaznijih utakmica Breše, ali znajte da svemu posvecujemo dusu, veru i srce.

Borićemo se i verovati da ćemo se vratiti. Ali ne sada.

Zbog pravila, green passa sada nije vreme za ultras stvari.

A ako moramo da umremo, uradićemo to stojeći zajedno sa našim prijateljima, a ne razmaknuti poput ovaca.
''

U Bergamu nakon nezvanične vesti o gašenju Curve Nord nema zastava... Ni na Curvi Nord ni na južnoj strani, ima spontanog navijanja i po koji barjak simpatizera.

Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Mon Sep 13, 2021 6:44 pm

Pošto se dosta spominjala relacija rivala Breša-Atalanta, da se doda i ovo od pre par godina.
Podrška Brešinih - Bocia, lojalni neprijatelju, ne odustaj!

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

Etaoin
Posts: 333
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:14 pm

Re: Италија

Postby Etaoin » Mon Sep 13, 2021 7:40 pm

Не знам за остале, али последњих пар страна су невероватне, врате ти онај осећај када си као клинац упијао све о италијанској сцени, али пре свега тај однос и страст према клубу.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Tue Sep 14, 2021 1:41 am

Kao što je i najavljeno CURVA NORD BERGAMO završava svoju priču, zvaničnim saopštenjem.

Poslednje saopštenje za javnost

1998: prekretnica. Priča započinje pre dvadeset i tri godine, nakon smrti velikog prijatelja, čoveka i Ultrasa... Ivana. Nema više grupa, nema više podela, jedna jedina misao: UJEDINJENJE iza boja i zastava koje svi volimo.

Godine u kojima sejemo misao o UJEDINJENJU, shvatajući da bi se vremenom naša ideja približila celoj tribini. Ujedinjenje bi moglo uključiti ceo stadion i podići čitav naš narod. TAKO JE I BILO!

Ponosni što smo inicirali stvari na pravi način. U apolitičnosti, u sustancima, u načinu donošenja odluka kao što su čuvanje grupe, tribine, grada: ČUVANJE VERE (A GUARDIA DI UNA FEDE). Transparent napravljen spojenim slovima bez razmaka, namerno na ovaj način, namerno tih mera kako bi se mogao okačiti i u srcu grada, između sata i zida u centru. Čuvanje vere, čuvanje kuće!

Kortei, protesti, koreografije, putovanja, solidarnost sve u ime jedne vere: ZAJEDNIŠTVA. Našu borbu prepoznala je većina italijanskih Ultrasa.

Samo na taj način se rodio naš festival, praznik boginje. Ultrasi u službi naroda Atalante.
To su dani emocija koji pričaju o istoriji Atalante i svim njenim ljudima kod kojih se strast prenosi sa oca na sina. To su čitave generacije pod jednom zastavom.

BERGAMO. Transparent koji prevazilazi reč ultras i predstavlja čitav narod. Generacije koje su se osam godina borile protiv zloglasne navijačke kartice. Osam dugih godina bez posustajanja. Nije bilo lako, ali nismo tada stali uvereni da je put pravi i vreme je to pokazalo.

SOSTIENI LA CURVA (PODRŠKA CURVI). Početkom 2000-ih kada je internet bio samo u upotrebi kod manjine, društvene mreže nisu postojale, ultra svet je imao potrebu da komunicira. Naš fanzin je bio glavno sredstvo za pružanje pravih informacija, dajući reči onima koje zanimaju dešavanja na tribini a zatim i po našoj regiji.

Kroz godine fanzin je postao simbol slobodne i buntovničke tribine koja pokušava da prenese vrednosti svog postojanja: VERNOST I POŠTOVANJE.

Danas komunikacija prolazi kroz društvene mreže, crnu zver našeg sveta koja je promenila poredak i važnost vrednosti, čineći da svi postanu svemoćne sudije. Sve je postalo neprijateljskije, lažnije i licemernije...

REPRESIJA. Bolest... policija. Represija koja je u našem gradu postala takva da ima za cilj da eliminiše Ultrase. Trinaest godina suđenja, kazni, žalbi, medijskih spinova sa svrhom da nas unište. Razni ljudi svih generacija koji su platili i i dalje plaćaju cenu toga.

Hvala svim ljudima koji su doprineli tribini i njenom životu tokom duge istorije.

Tokom istorije izgrađena su velika prijateljstva Terni, Cava, Cosenza, sjajan odnos sa ultras Frankfurt.

Sve to ostaje i ostaće.

Žao nam je, što je ujedno i naš najveći poraz, činjenica da nismo uspeli da vratimo Klaudija na našu tribinu. Klaudio je osoba koja je sve započela, koja je sebe i svoj život posvetila rastu tribine i dovela do najvišeg nivoa u svojoj istoriji.

Čovek koji se najviše stavio u službu grupe, tribine, grada, svih navijača. Osoba koju su koristili mnogi a branila nekolicina. Ultras, prijatelj, čovek koji je najviše pretrpeo od medija do represije koja i dalje nastavlja da ga pogađa. Bez njega 23 godine istorije nikada ne bi postojale.

Dao je pojmu ULTRAS najveću čast, poštujući .... PRIMA DURANTE DOPO, protivnike i rivale.

Iskustvo se završava, ali ne umire.
Sada oni koji su oduvek hodali ''u hladu'', zaštićeni odlukama tribine, treba da odrastu i nauče da hodaju sami.
Ubeđeni da kraj priče može da stvori još nešto važnije i lepše.

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.

User avatar
drugi_kolosek
Posts: 204
Joined: Sat Sep 21, 2019 12:34 pm
Location: Beograd

Re: Италија

Postby drugi_kolosek » Tue Sep 14, 2021 11:18 pm

Nikada zbog mode

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Breša

Image

Napoli podrška

Image

Image

Ili svi ili niko

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Voz je stvorio čoveka, džip je stvorio govnara.
forza belgrado.


Return to “Свет”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests