Италија

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Италија

Postby ElPadrino » Thu Feb 01, 2024 9:36 am

E o tome pričam kad pričam o nama i o našoj sceni. Mislim da često znamo da nipodaštavamo svoje. Da ne pričam recimo o slučajevima kada recimo Delije podignu koreografiju UEFA u bojama Milana i sa parolom MAFIOSI. Mislim to je takav prst u oko, mislim do sada neviđen u istoriji Evrope i navijanja u Evropi. Neka me neko podsjeti ako ima sličan primjer, al mislim da su najdalje dobacili navijači Legije sa onim "gues who is back" i sličnim stvarima. Ali nekako to kod njih ipak meni lično izgleda dosta plastično.

A gdje su tek parole i koreografije malo bližeg datuma (ne želim da ih provlačim kroz priče zbog potencijalne rasprave) recimo "Give peace a chance" ili skandiranja raznim klubovima i navijačima (Man City, PSG itd). To je ta naša dovitljivost, koja nas krasi i kao narod, a i kao navijače.

Ili recimo, da spomenem i Grobare čisto da se ne ljuti niko, da ti skoro čitava tribina bude istjerana i pohapšena i mučki prebijana zbog borbe protiv uprave (Ne ulazim u raloge i slično). Hoću reći, gdje se to još u Evropi može recimo naići na takav otpor i to na tribini (pri tome je jako malo ljudi tu, tek par stotina).

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Thu Feb 01, 2024 5:44 pm

Sve sto je svetski priznato da tako kazemo, mora da ima to nesto, da ima dusu. Zato se i desavalo tamo pre 15 godina da neki Poljaci, Cesi, Slovaci, pa cak Italijani i Grci, obradjuju nase melodije. Kad si pun energije, kada sve ide kako treba to se odrazava kako treba svuda. Medjutim, kao sto svi vidimo, upali smo u nesto bez obzira dal je neko zeleo ili nije, svi su tu maltene. I onda nije ni cudo da vise nisi u fokusu kada se na svojoj tribini mucis da otpevas neku pesmu koja je grmela pre 10 godina, krov se tresao ili stubovi Jna.

Mora ponovo uz neku pomoc malu, da se izrode nove generacije pravih navijaca. Imali su sta da vide tamo od 2005. do 2015. recimo. Nije ni pre toga bilo lose godinu dve, ali definitivno svaka tribina sa ovih prostora moze svoje snimke da izvadi i da gleda i da ne veruje kako mu je tribina izgledala protiv nekog Borca, Bska, Lucana itd. Dok kod Italijana i pored represije i pored nesloge, i pored upliva svega i svacega medju njih, ipak imas vrhunski fudbal, imas usadjeno ljudima da dolaze na stadion iz 100 razloga. Dok ovih par zanemaruju a kod nas je obrnuto. Rodjeni pod srecnim zvezdama, iako daleko od toga da tamo nije represija ogromna.

Jedna grupa, njeni simpatizeri su lose prosli od druge grupe, i sledece sezone su igrali grad do grada. Ovi su hteli da odu da posete tu grupu koja bije simpatizere razdaljina je mozda 40 kilometara. Nisu ni stigli zaustavljeni su. Svi zabrane. Nema price, dokazivanja, slucajno smo promasili put. Ali opet kazem, ubedjen sam, da nama ovde to ne bi proslo, ne bi dozvolili navijaci kad bi ponovo neko krenuo da gazi bez ikakvog rezona ili jos gore radi ko zna kojih interesa. Oni su velika zemlja sa mnogo grupa, sigurno mogu vise od ovoga sto su radili. Oni su nesto izlazili na ulice, ali sto se kaze, dok se ne uzme motka u ruke(sta god to znacilo, moze i svako kolo po 50 baklji svako u teren sa istom parolom a oni mogu mnogo vise svi...), nema nista od promena.

Ovako ce da odaju pocat difidatima koji su bacili plasticu casu preko plesiglasa. Po nekoj statistici neki kazu da Lacio ima najvise zabrana, oko 400, pa Napolitanci itd. Ali to je nerealno da neki Lacio koji mozda ima 2-3 mini sukoba po Veneciji i jos nekom gradu, sa ne vise od po 50 ak ljudi, imaju toliko zabrana. elika vecina tih zabrana je zbog plasitce case, flase, opuska ili ko zna cega. Razumem auto put i da dobijes zabranu kao Napoli, razumem i te sitnije nerede, razumem i kad odu u drugi grad bez pratnje pa dobiju zabrane, ali sve ostalo...ako vec nece da menjaju nesto ne znam zasto padaju na jedno te istim glupostima i dozvoljavaju da ima se to desava. Kazu da se od mladjih 5 koji dobiju zabrane na 5 godina, jedan vrati na tribinu. Nije ovo neko univerzitetsko proucavanje ove statistike ali odokativno kazu da je tako.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Италија

Postby ElPadrino » Fri Feb 02, 2024 2:46 pm

E pa o tome i jeste riječ, da li od ovih north face - tržni centar - instagram tik tok generacija mogu uopšte da izrastu normalni ljudi, a kamoli navijači koji su uvijek važili za malo "nenormalne" zbog svog stava, spremnosti da odreaguju kako odreaguju, reakcija, sposobnosti i slično.

To je upravo to što se desilo na čizmi, došle su te nove generacije koje su ultra komformisti, koji nisu šamara dobili u životu, a da ne pričam o nekim ozbiljnim situacijama. Naravno sve ovo pišem pod pretpostavkama, ali kad god odem preko i vidim tu njihovu omladinu izgleda ti da nakon 2-3 šamara bi sve redom pišali u gaće.

Kad pogledaš malo ove njihove proteste i slične priče i kad uporediš sa julskim u Beogradu, gdje možeš reći da je bilo omladine sa obe strane, vidiš da je to i dalje neuporediva razlika, ali da smo sve bliži toj ljevičarskoj wouk kulturi čini se da jesmo.

Skoro sam isto naletio negdje na društvenim mrežama na prvu ekipu Milana, da l su bili tipa u San Sebastijanu (Real Sosjedad) ili nešto tako, to je katastrofa na koji način se oni otvoreno nude, objavljuju slike, sa zastavama, bukvalno na izvolite. Ozbiljna ekipa bi ih mogla masakrirati samo na osnovu informacija sa društvenih mreža, što dovoljno govori koliko je to daleko od te neke ultras inkognito priče (a baš te priče su godinama bile zatvorene za širu javnost).

Jer recimo eto ta 2005 koju spominješ, kada čitam SN časopis, iz ugla neke brojnosti i sličnih stvari nije bila ništa bolja nego danas (možda i gora). Rasulo od tribina, neozbiljni transparenti, neozbiljne grupe, "hoj ruk" sistem, pola grupa hoće-neće na gostovanje itd. Ali si makar imao akcije skoro svaki vikend, imao si tu neku glad, neko takmičenje, manje dušmanluka, više hrabrosti. Iako toga, Bogu hvala, ima i danas, čini mi se da je nestala ta neka energija, ta želja da se nešto učini. Kao da je sve postalo plastično i samo da se prezentuje na jedan način, a kako je ustvari bilo tu na licu mjesta, to više nikog skoro ni ne zanima.

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Fri Feb 02, 2024 3:06 pm

Pa to i jeste jedna od vecih problematika ne samo navijackog pokreta nego celog drustva. Ali za navijanje imas nekih par stranica na koje se svi okace i onda na osnovu snimaka od par desetina sekundi donose sud o necemu. Negde i kad vide snimak i sve je cisto, iz ko zna kojih sve razloga ni snimak nije vise dovoljan. Dakle, danas se i pored nekog cistog snimka laze, prave histerije itd. Takodje, ovde zabari gube mnogo jer njih tamo nema i samim tim tu decu koja vrsljaju tuda oni ne interesuju.



Da zanemarimo izgled ovog sto svira, nerealno recimo kako tribina od 16000/18000 ljudi odpeva pesmu na "karaoke". Dakle on svira melodiju a oni pevaju reci. Inace pesma je za Italijane osecajna, govori o posle ratnim vremenima i ima posebnu simboliku za njih. Meni je recimo ovaj snimak 10 puta bolji nego da gledam tucu 10 na 10 na ruke, a ovo se desava pred svaku njihovu utakmicu, i ne samo to nego jos gomila stvari koje bi trebalo navijac da vidi, da oseti to sto treba, bez obzira sto ovi nisu parametar za nista vise "osim" za emocije iz kojih proizilazi skoro sve. Neke stvari su im prirodne a ne moze niko da ih ponovi jer jednostavno to je tako kod njih mnogo dugo i ni dobro ni lose ne menjaju vec pola veka. Ali pravih pola veka navijackog fazona, ne ovo sto je Torcida 1950 , Grobari 1970. itd.

User avatar
zmijuga
Posts: 1790
Joined: Tue Feb 02, 2016 9:13 pm

Re: Италија

Postby zmijuga » Tue Feb 06, 2024 11:48 pm

Navijači Padove, sredina 90-tih godina.

Može li neko upućeniji da kaže o čemu se radi? Koja je konekcija sa ustašama?

Image


I ako ima neko u arhivi, slika Romanista stara odprilike 20-ak godina. Parola sa italijanskim nazivima gradova u Hrvatskoj.

Dakle, nije ona od Askolija sa riječima ove pjesme, već se nabrajaju Zadar, Pula, Rijeka...


Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Италија

Postby Misa Tumbas » Fri Feb 09, 2024 9:25 am

Da li je neko od ustasa tada isao na tribinu nemam pojma,lako ce me neko ispraviti ako zna bolje...al dozvolicu sebi da zakljucim na osnovu parole koja stoji iznad zastava,da je konekcija iz (neo)nacistickih pobuda. Na paroli je poslednji pozdrav za nekog njihovog, koristeci na pocetku i kraju nordijske rune koje oznacavaju zivot i smrt,a koje su koristene od strane SS trupa kao oznake kad neko umre.

Primjer

Image

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Fri Feb 09, 2024 9:56 am

Ne znam zasto, al mi se cini da Italijani desnicari imaju neku vrstu krize ili otreznjenja u vidu desnice. U Italiji se to povezivalo uvek sa Fasizmom, medjutim, poslednjih godina nekako mi se preplicu stvari koje bi trebale da se kose jedne sa drugima. recimo navijaci Intera, jedna pod grupa desnicarska, vec neko vreme nosi humanitarnu pomoc na Kosmet koliko sam upucen. Nekako mi je neshvatljivo da oni kao desnicari rade to, dok recimo Romini koji isto vecinski vaze za desnicare imaju kontakte sa ustasama, i furaju ceo taj fazon "mir" itd.U nekom neformalnom razgovoru sa nekima koji takodje guraju tu desnicu, recimo moze da se zkljuci da su u najmanju ruku neutralni sto se tice rata u Ukrajni, da ne kazem da ih ima koji su na strani Rusa a opet u toj desnici.Umerenijoj nego sto su ovi deklarisani Fasisti, ali opet nisu levo. Tako da, treba sve to posloziti. Dal ja ne znam dobro znacenje levo i desno ili oni to tumace na vise nacina, nesto jeste.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Италија

Postby ElPadrino » Fri Feb 09, 2024 4:34 pm

U Zapadnom svijetu je termin desnice i ljevice odavno obesmislen pojavom zelenih, wouk kultura, raznoraznih "nevladinih" organizacija i ostalih bandita. Nešto slično je i kod nas. Napravljen je zatvoren sistem u kom su buntovnici ustvari plaćenici, a svi oni koji na svoju ruku pokušaju nešto odmah se traži odgovor "ko ih plaća" i u startu ti narod ne vjeruje, jer ko bi lud danas nešto radio iz ideala ili ideje.
Ljevica je danas više fašistička od desnice, a čovjek koji recimo protestuje i buni se protiv pederske propagande je desničar ili "litijaš" kako bi rekli ovi naši mediji.

Ljevica je nekad bila feministički pokret za (stvarni) bolji položaj žena, danas su to anoreksične hipsterske djevojčice što gađaju Mona Lizu u svrhu protesta (a ne pada im na pamet pogoditi Blek Rok kompaniju ili nešto slično).

Vjerujem da se takve stvari onda reflektuju i na navijače, ponavljam se, ali čini se da je jednostavno stvorena ta komformistička generacija koja nije spremna za borbu ili bilo kakve idealističke stvari. Zašto bi se izjasnio oko Ukrajine, kada zna da mu to nosi zabranu, možda otkaz na poslu ili ko zna šta još, iako u dubini duše vjerovatno vidi i zna da jednostavno nisu u pravu. Plus, stvoren je taj kapitalistički privid da je pojedinac jači od grupe i da treba ići sam i da se treba laktati sam za sebe što je pogubno za nas normalne ljude. Niko nije spreman poturiti leđa, a da ne pričam o tome da neka grupa zajedno stane iza nečega i drži se zajedno u nekoj borbi.

Pa njima je i premijer desničar, navodni, pa nije smjela nikakakvu bitniju promjenu postaviti. Znači narod želi nešto novo, ali marionetske vlasti nisu spremne da podnesu bilo kakav rizik.

Ja sad odoh malo u širinu i dalje od navijača, ali je svakako bitna ta šira slika da bi se moglo razumjeti i ta gubljenja u tim opredjeljenjima, kao i u samo srozavanje cjelokupne navijačke scene.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Италија

Postby Nexon » Fri Feb 09, 2024 10:35 pm

Nema puno pravih desnicara u Italiji a da mogu biti za hrvate. Uglavnom sve desne grupe sanjaju istocne delove Jadrana tipa Istra. Ali zato su cesto komunisti, tipa Livorno, imali parole koji podrzavaju Broza i jugoslovensku Istru.

Sto se tice Italijana, oni su poznati po modi i dizajnu. Takve su im tribine. Osnivaci koreografija, lepi salova, banera itd.
Sto se tice pisem, losiji od Engleza, dosta. Meni se nikada nije dopadalo to tralal, salala...ali to je moj licni ukus.
Na ulicu, uvek prilicne jajare, cast izuzecima.

Sto se tice politike, ona se izbacuje sa tribina zbog novca.

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Feb 12, 2024 3:36 pm

Monopoli - Juve Stabia (Seria C)

Gosti





Bari - Lecco (Seria B)

Domaci





Rimini - Cesena (Seria C)

Domaci



Gosti




калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Thu Feb 22, 2024 11:06 pm

Vigor Senigallia - Campobasso (Seria D)
domaci

https://youtu.be/ruC3EsOO-nw?si=UWca5PF1jkwNEsLB

Barletta - Matera (Seria D)
domaci

https://youtu.be/O62IkuXGtJ0?si=Ip8ElIxWzqD51_Pf

Catania - Juve Stabia (Seria C)
domaci

https://youtu.be/Khu5RPgC1ZQ?si=5vpGezJ3SzfgdUNf



moze li mi neko, moze i privatnom porukom, objasniti kako i gde da postavim slike koje skinem na komp kako bih mogao da objavim ovde, taj url slike da dobijem valjda. nisam strucan puno sa tehnologijom. Ima tu slika iz jos nizih liga, pa bih da okacim i njih jer ne mogu nekad na jutjubu naci video. hvala.

User avatar
1937
Posts: 73
Joined: Tue Jul 07, 2020 4:36 am
Location: Српска Атина

Re: Италија

Postby 1937 » Fri Feb 23, 2024 3:59 am

Posle dugo vremena na ovom kanalu koji je izbacio ovaj snimak izlazi ovo, inace su uglavnom ruske i poljske ferke.

"Војводина је на једној страни, сви остали на другој!" Вујадин Бошков


Return to “Свет”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests