Old School

Искључиво навијачке теме, извештаји, дискусије, фотографије, видео снимци
User avatar
a.s.d.
Posts: 7
Joined: Thu Dec 29, 2016 2:04 pm

Re: Old School

Postby a.s.d. » Tue Jan 03, 2017 4:37 pm

Imagedirect upload

Krstareći netom slučajno naleteh na ovu sliku! Čisto sumnjam da ima neki dinosaurus grobar na ovom forumu da nam kaže nešto više o ovoj zastavi?

p.s. Pitanje za moderatora tj. forumaše: Da li bi bilo moguće odvojiti domaću i stranu "staru školu"?

Izmenjeno:
Može, na ovoj temi postavljajte domaći odlskul, a na istoimenoj temi na podforumu Svet ide strana scena.
Moderator

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Old School

Postby Modus Operandi » Wed Jan 04, 2017 1:06 am

...........
Last edited by Modus Operandi on Wed Jan 04, 2017 1:13 am, edited 1 time in total.

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Old School

Postby Modus Operandi » Wed Jan 04, 2017 1:11 am

"Panzram"Pankeri nikad nisu bili ni pod kakvom zaštitom, tako da su ih skinsi očas posla oterali. I to oko zaštite Garde je samo mit ko i sve što su plasirali cigani kojima smo oteli titulu, jer lepo si primetio, ne bi bilo tih batina pa ni sukoba uopšte, jer ajmo realno, ko će da napadne Gardu?


Нисте имали заштиту на улици, али на стадиону су се знала правила, био сам присутан када је Аркан преко пандура ударио једног нашег момка антеном од мотороле по глави, то је било било 98 после утакмице, имали смо паролу "ми знамо резултат". Вероватно је био изритиран песмом "цветак зановетак" од цеце коју смо певали током целе текме. :mrgreen:
А сећам се да сте у то време највећи ривали били са Офковцима, њима је на Врачару гарда улетела на трибину и одшрафила их.

User avatar
lider
Posts: 214
Joined: Sat Jan 30, 2016 10:49 am

Re: Old School

Postby lider » Wed Jan 04, 2017 1:55 pm

Тад на Обилић - РАД је "ЕТ" имао блиски контакт са Арканом?
ТРАЖИМО ПРАВДУ, АЛИ И ОСВЕТА ЋЕ БИТИ ДОВОЉНА !

User avatar
Panzram
Posts: 355
Joined: Sun Jun 12, 2016 1:41 pm
Location: Južni Beograd

Re: Old School

Postby Panzram » Wed Jan 04, 2017 2:08 pm

Neam pojma, ja sam Gardu video samo kad su nas maltretirali, i to jer smo pevali "Ceco odlazi" 2002. protiv Ofk-e jer su namestili rezultat. Al' o tome sam već pisao naširoko.
Ovo neće na dobro da izađe...

User avatar
a.s.d.
Posts: 7
Joined: Thu Dec 29, 2016 2:04 pm

Re: Old School

Postby a.s.d. » Wed Jan 04, 2017 4:46 pm

Kao prvo da se zahvalim moderator/ima što su razdvojili domaće od stranog - Hvala!

Biću slobodan da malo analiziram to vreme iz nekog svog ugla, nadam se da Gosim Panzram neće imati ništ protiv?
Gospodin sa nikom Modus Operandi je lepo objasno to oko zaštite (stadion da, ulica logično ne)!
Drugo, ako pričamo o pankerima, iz više razloga nisu odmah bili na udaru kad su se pojavil. Obilić tada nije igrao prvu ligu i niko ih zato nije shvatao ozbiljno, svi su mislili da su to lokalni cigani i grobari iz kraj. I onda odjedanput Obilić preuzima zna se već ko i stvari se menjaju. Još uvek se sećam jednog cigana sa nadimkom "Kuboj Džimi" aka UB aka mmuuucccaaammm aka ugostiteljska... kad sam ga sreo u gradu pokazao mi je neki svileni šal FK. Obilić i reko da treba da im se na tribini priključi neka ekipa pankera. Kasnije me je zvao da dodjem na neku Obilićevu tekmu i da povedem neke ortake ako hoću. Čitaj skupljali su ljde sa konca i konopca! Kolko se tada u gradu znalo-pričalo o njima, bil su obični padavičari, klošari, ološi... koje je neko nekako na neki neprirodan način doveo na Obilić! Što bi tad u to vreme neki stariji grobari iz mog kraja rekli, pa evo D... da hoće mgao bi sam da ode gore i da im postane vodja! Znči uz tu stadionsku zaštitu pankeri nisu mogli da pošteno najebu.
Logičan zaključak je da pankeri nisu bili bitna priča i da skinsi nisu imali težak posao da ih oteraju, plus u to vreme je kružila priča da su ti pankeri bili neSrbi pa je verovatno i to išlo u prilog protiv njih!
Kao dokaz imate i onu pesmu unionista: Pitaju me zašto mrzim vračarskoga viteza, zato čto on nije SrbIN jebo sam mu maer ja! Dalje, ta skins ekpa je fasovala batine svugde i na svakom ćošku ali su se bar nudili i s te strane respekt! Znači da ta priča o zaštiti za njih ne važi tom obliku kao za pankere tj. moglo bi se reći da je čak bila kontra-produktivna jer su trpeli maltret od iste.

Ono što mi je izbledelo u sećanju posle toliko godina, ko je beše prvi načeo vitezove? Da li su to bili radovci kad su im u stilu "plavi fića i još jedan auto" došli na zborno mesto, ili unionisti kad su ih pokrivili u nekom njihovom parkiću?

Космет је Србија
Posts: 430
Joined: Thu Feb 18, 2016 1:28 pm

Re: Old School

Postby Космет је Србија » Wed Jan 04, 2017 5:03 pm

Тезви ортак провидан си на кеца. :lol: :mrgreen: Причаш сам са собом и правиш мене будалом помало. :lol: :mrgreen:

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Old School

Postby Modus Operandi » Wed Jan 04, 2017 6:30 pm

a.s.d. wrote:
Ono što mi je izbledelo u sećanju posle toliko godina, ko je beše prvi načeo vitezove? Da li su to bili radovci kad su im u stilu "plavi fića i još jedan auto" došli na zborno mesto, ili unionisti kad su ih pokrivili u nekom njihovom parkiću?


Ови први, јер су почели по граду да носе оне њихове бар шалове упадали су у очи, мислим у то време су сви носили шалове по граду, био је такав тренд, па су исти падали. Витезове нико није сматрао за озбиљно, јер су сакупљени с брда с дола, знам да су неки ишли на Звезду (ино текме), чак сам чуо да им је један од бивших вођа Б. сада оперативац Биа, не знам колико је то истина ту је Panzarm да потврди. :mrgreen:

User avatar
Modus Operandi
Posts: 352
Joined: Sat Apr 23, 2016 2:48 pm

Re: Old School

Postby Modus Operandi » Thu Jan 05, 2017 1:46 pm

lider wrote:Тад на Обилић - РАД је "ЕТ" имао блиски контакт са Арканом?


Не, није он.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Old School

Postby riper » Thu Jan 05, 2017 9:34 pm

gradski_boem wrote:Zemun -C.Zvezda septembar 1999

Image

Hvala Panzrame na odgovoru.Ranije na ovoj temi nagalasio sam da je sezona koja je usledila nakon bombardovanja 1999 god,bila jako turbulentna,dosta toga se izdešavalo,tako da se sa punim pravom može reći da je obeležila kraj jednog perioda i početak novog,u organizacionom smislu Delija.Posle svega opisanog vezano za incident u Čačku,tuče sa Četama,lokalnim stanovništvom i policijom,zgrožena fudbalska javnost dušebrižnika još se nije ni oporavila,a Zvezdu je već nekoliko nedelja kasnije čekalo gostovanje u Zemunu.

Nas koji živimo u bloku 11 nije trebalo posebno motivisati,jer kao što sam već rekao,između novobeograđana i zemunaca postoji taj neki lokalni rivalitet,a navijanje za dva različita kluba svemu daje dodatni naboj.Ekipa Delija koja je krenula organizovano na utakmicu došla je sa zakašnjenjem ,tako da je prošlo dobrih 15-ak minuta dok nismo formirali kop od recimo 250-300 ljudi grupišući se u centralnom delu severne tribine.Bilo je doduše još nešto manje ljudi sa strane,zaniči svekupno oko 500 na celoj tribini,i mada iz ove perspektive kod mlađih generacija takvo izdanje ne deluje baš impresivno,za period 90-ih to je bio sasvim solidan broj u gostima.Od grupai pojedinaca iz grupa,prisutni su bili Ultras (poneli su tada onaj svoj mali transparent ULTRAS RED STAR sa lobanjom u sredini),Iron Boys,Rakovica, Lunatics,Kenjaj,Pančevo,Gerila...dakle manje više svi oni koji su standarno pratili Zvezdu tih godina.Policija je od samog početka zauzela neprijateljski stav,što je bilo i za očekivati, ako se uzme u obzir incident na startu prvenstva,ali na stranu sve to,sitne provokacije dok smo ulazilii ostalo,kulminacija se dogodila u trenutku kada nam nije dozvoljeno da kačimo transparente na dnu tribine,tako da smo bili prinuđeni da ih poređamo na ogradu iznad nas (?!?!)Sa druge strane Taurunum Boys na istoku nisu izgledali toliko loše,oko 100-ak ljudi potrudilo se da se prikaže što bolje,tu pre svega mislim na plave i zelene dimove koje su popopalili i velikim barjakom.Na ogradi stari transparenti Taurunum Boysa,među kojima mi je posebno ostao u sećanju ''Kumovi'',ekipa čiji transparent u narednim godinama nisam imao prilike da viđam.Smena generacija pretpostavljam.Jer ono kako ja pamtim Taurunum Boys-e 90-ih su ručno pravljene zastave sa puno kolorita u kombinaciji tri boja :Tesat Caladas i The Boys,zatim Dragons (zaobljena slova na plavoj podlozi),Trouble Makers (mali trans 2x2)....Kreće tu i naše navijanje,prepucavanje sa drugom stranom, i onda na poluvremenu/početkom drugog događaj koji je obeležio susret.

Pojedini Zemunci su se prikrali iza severne tribine između šiblja i rastinja gde su se nalazili kućerci sa dvorištima, i strgali sa ograde transparent ''Gerila''.Nekoliko Delija koji su bili najbliži pri vrhu skaču preko ograde po,interveniše policija,a u celom tom metežu bilo je i ljudi koji su zadobili povrede,ali ništa toliko ozbiljno.Pet minuta kasnije policija ulazi i na istok kod TB87,vidi se komešanje,šta se tačno tamo dešavalo teško je reći,verovatno je uzrok bio skidanje transparenta.Kako je utakmica odmicala padaju i golovi u drugom poluvremenu (4:0 na kraju za nas),ali niko previše ne obraća pažnju na rezultat,tenzija i napetost se osećaju kod svih prisutnih.Sada je glavni problem bio za organe reda da po završetku susreta omoguće da sve protekne mirno bez uličnih sukoba.Međutim oni umesto da grupišu dve strane podalje jednu od druge,da zadrže jednu grupu dok druga ne napusti stadion kako to obično ide,jedan deo ljudi na severnoj tribini sa obeležjima pritiskaju ka malom izlazu u pravcu Ugrinovačke ulice.Totalno sumanuta odluka.Još kada se tome doda da zapravo policija nije imala ni dovoljno ljudstva da obezbedi ceo potez oko stadiona,pa sve dole do Zemunskog Parka,normalno je da će doći u nekom trenutku do kontakta navijača i zakasnele intervencije,kada je uz rotaciona svetla pristiglo i ''pojačanje'' u vidu jedne marice sa dve tri Zastave 101,pojurivši istom ulicom ka mestu događaja.


Ovoga se bas dobro secam. Mislim da je pun naziv zastave bio Gerila 44, skinuta sa gornje ograde. Panduri su bili bas nadrkani posle Cacka. Secam se da smo prolazili pored tribine Zemunaca gde su poceli da nas gadjaju. Mi kao nesto da uzvratimo, panduri nas prikovali i bili u fazonu "nije vam ovo Cacak majku vam jebem". Secam se da sam seo u bus posle utakmice i video nekoliko klinaca cija je zastava pala, pokusali su da udju u zgradu odakle se prolazi do tribine gde smo mi bili. Popizdeli sto im je pala zastava naravno. Nesto se cimali sa ljudima, onda neki matorac izleteo iz zgrade sa nekom kurblom i krenuo da im se najebava majke. Klinci u trenutku stali, onda kao "ajde mamu ti jebem",ovaj lik se onda pogubio, oni namirisali krv, zaleteli se, oborili coveka, taman su ga zavatili nekoliko puta na volej kad su istrcali panduri. Ono je bilo brutalno, kako su razvalili klince.

Pre te turbulentne sezone bila je sezona 1998/99 zavrsena je jednom od nasih najvecih navijackih pobeda. Mislim da je derbi bio 20. marta, cetiri dana pred bombardovanje, kada smo napali grobare na jugu JNA. Utakmica se igrala na Marakani, secam se i dogovora i taktike gde se sve razradjivalo do najsitnijih detalja, a najbitnije je bilo da nas panduri ne izvale. Te tuce se dobro secam jer mi je bila prva tako velika stvar. Nije me sramota da priznam da sam se ziv usrao. Krenuli smo iz Hajd parka bilo nas je oko 150, naoruzanih raznim zajebancijama. Secam se da su nas grobari izvalili davno pre nego sto smo stigli do JNA. Secam se da su stajali tamo i da je bilo jako sablasno, skoro nemoguce je opisati tu scenu. Mi naoruzani do zuba idemo ka njima bez dranja i urlanja u tisini. Oni nas u tisini docekuju, ima poneka gestikulacija i to je to. Stajemo na nekih, jebem liga, 50 metara jedni od drugih. Oni prvo pocinju da nas gadjaju raketama koje lete prvo horizontalno pa gore. Onda nekoliko sekundi kasnije, bez neke naredbe krece nas juris. Pale se baklje, bacaju se projektili. Grobari, najveci deo njih, tada bezi, kada sam stigao do mesta gde su oni stajali izbliza sam gledao neke najgore stvari koje postoje na nasoj sceni. Neki celavi grobar lezao je bez svesti, krv mu je sikljala iz lobanje. Mnogi su stali i zadavali mu dodatne udarce. Tada sam prvi put cuo kako odzvanja stangla o glavu. Ono je bila krvolocnost bez ikakve potrebe. Jedan nas deo probio je grobare i jurio ih pored juga. Mi smo ostali tu i imali razmenu projektila sa grupicom grobara koja nije bezala ka jugu vec sa strane. Sve je trajalo mozda ukupno minut i po do dva, ali u mojoj glavi trajalo je pola sata. Uplasen sam bio ne zato sto sam mislio da cu u tom trenutku dobiti batine, vec sam mislio da smo ubili nekog. Dosta je grobara tog dana ostalo da lezi ispred svog stadiona, a dosta ih je i popadalo kada je dosla murija.

Secam se i kada je murija dosla, jedna marica dok smo bezali pored nje, ali ni panduri nisu izlazili dok im ne stigne pojacanje. Onda tamo onim ulicama kod autokomande ortak i ja trcimo, ne znamo vise gde, ali od soka i adrenalina sve se tripujes da ces u nekom od sokaka naleteti na grobare ili pandure. Secam se da smo se domogli autokomande, onda otisli u Karadjorjev park i tek kada smo seli tamo na klupu onda smo poceli da racionalnije razmisljamo. Nasli se posle sa nekim ortacima koji su bili u tuci, ali oni su bili u grupi koja je probila ka jugu. Jjedan ortak je uspeo da napravi pocetnicku gresku i izgubi patiku. Dok je tumarao oko solitera kod Mrakane neka riba ga izvalila sa terase i u fazonu "jel ti treba patika". On kaze treba, a ona mu baci sa terase isto neku crnu najk (tada je bilo brdo nekih crnih najk patika raznih modela). On nazuo patiku, navatao taksi i zapalio kuci da se presvuce, jer se tuca dogodila nekoliko sati pre pocetka tekme. To je ona utakmica kada su sa nase tribine uletela trojica i zaleteli se ka jugu. Pobeda je bila velika, a time je naplaceno nekoliko grobarskih akcija, medju kojima je bila i ona pred kosarkaski derbi pred kraj 1998. godine, kada su nas napali kod Pionira.

Od te akcije bili smo daleko aktivniji od grobara jedan dobar period, ali i to je bilo vreme kada se jos uvek masovno akcijalo na samim utakmicama, a ne van stadiona.

DRINK
Posts: 563
Joined: Fri Nov 25, 2016 9:57 pm

Re: Old School

Postby DRINK » Thu Jan 05, 2017 10:00 pm

да Бог да писао на овој теми колико и на теми банде, и похвале за све који пишу, пишите људи, ми млађи смо жељни оваквих прича

Улични ратник!
Posts: 187
Joined: Thu Dec 29, 2016 1:45 am

Re: Old School

Postby Улични ратник! » Thu Jan 05, 2017 10:52 pm

Slažem se sa DRINKOM,mi klinci obožavamo priče o tučama i ostalim sranjima iz perioda kad nismo bili ni rodjeni :D ja sam rodjen tek 98 tako da me baš mnogo toga zanima,kakav se tad fazon furao,koliko su old skul ekipe tad imale godina pošto tad klinaca i nije bilo(tako sam čuo)jel su se koristili "rekviziti"u tučama,jel bilo kodeksa i kako se murija tad ponašala pošto sam isto čuo da je bila strah i trepet.Samo pišite :)

Космет је Србија
Posts: 430
Joined: Thu Feb 18, 2016 1:28 pm

Re: Old School

Postby Космет је Србија » Fri Jan 06, 2017 5:44 pm

@riper мимоишли смо се са годинама али и ја сам после квази револуције почео мало озбиљније да схватам опис навијача на утакмицама и ван њих. Период о коме причаш је био сјебан за државу отприлике као сад па и навијачи нису били баш најбоље организовани али то је временом све бивало боље. Нажалост временом је и мурија почела да буде организованија тако да си пар година после бомбардовања морао да идеш у мањим групицама и идеш на доворене ферке и надаш се да нико нема утоку. Нисам био припадник било какве групе и нагледао сам се баш свега. Лонац и онај гробар у жаркову пример нажалост. Ти ни у мањој екипи не можеш све да контролишеш и сад а камоли тад тако да некад баш доста размишљам о томе и чудим како никад нисам имао страх и да опет имам прилику бих исто радио. Тај адреналин ме је некако вукао као што скоро рекоше ови наши неки пропали кошаркаши који су осетили ен би еј лигу типа коста перовић и жарко чабаркапа на некој емисији мада их је то на крају и сјебало. Нисам сад нешто активан али ми је драго што сам бар нешто навијачки прошао не баш за књигу али ми је у неку руку донекле значило у животу тад а и сад. Тад је било доста ликова а вероватно и сад из фазона да би били виђени а такви су брзо и одлазили али мени то никад није био трип јер нико из моје ближе и даље околине није уопште имао појма шта је навијање. Какав си ти генерално имао разлог да се кренеш тиме зрачити пошто мене нико није ни водио ни заразио већ сам једноставно сам кренуо и то је то мада знаш већ како то иде кад излазиш из пубертета и цело детињство ти је у глави само бари и токио и само чекаш да одрастеш како би макар један делић био део историје тако великог клуба.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Old School

Postby riper » Fri Jan 06, 2017 9:26 pm

@Kosmet je Srbija, mogu da kazem das am imao srece da sam aktivan bio u periodu kada se desio veliki bum na nasoj navijackoj sceni. Ako se ne varam kljucna je bila sezona 1998/99. kada su zajedno u prvu ligu usli Radnicki Kragujevac, Radnicki Nis,Napredak Krusevac, Sartid, OFK Beograd i ne znam ko jos, sve ekipe sa navijacima. Tada su Djavoli bili u velikoj ekspanziji, a bilo je velikih nereda kada su igrali sa Sartidom. O tome mogu da pisu ljudi iz tih grupa, ali u to vreme dok je Radnicki bio u drugoj ligi, mislim da su imali najvecu posetu u Srbiji.

Dakle sezona 1998/99. je bila mocna sa navijacke strane, jer su konacno dosla gostovanja a liga vise nije bila bas toliko “tramvaj liga”.

Treba imati na umu da je na Marakani do tada bila veoma mala poseta, varirala je izmedju 2.000 i 4.000 gledalaca. Osim par starijih od 25 godina, vecina je bila do 20 godina. Ako bih mogao da gadjam prosek tadasnji kop su najvecim delom cinili klinci od 15 do 18 godina, sa nesto malo likova iznad 20 i na prste jedne ruke likova 30+.

Kop je pomeran od donje sipke ka krovu odakle smo se bolje culi. Bilo je drugacije nego danas, ali i dalje je osnovni motiv bio ljubav prema klubu. Ono sto je meni godio je taj elitisticki osecaj, milioni navijaju za klub, ali ja sam jedan od nekoliko stotina koji idu na utakmice.

Uglavnom od te sezone pa narednih nekoliko godina bilo je svega i svacega. Ovde cu samo da opisem iz mog ugla i secanja prvo gostovanje u Kragujevcu. Kao sto sam rekao, u sezoni 1998/99. mnogi klubovi sa navijacima su usli u prvu ligu. Djavoli su bili u ekspanziji pa je ovo bilo nase prvo gostovanje tamo i bila je nepoznanica sta ce biti. Iz Beograda smo isli vozom i to regularnim, dakle gde je bilo obicnih putnika. Nas je krenulo oko 200. Ako se ne varam, bio je novembae 98. i tada je pao prvi jak sneg.

Odmah cim smo uleteli u voz oni mladji krenuli su da zajebavaju putnike. Uglavnom kada je voz krenuo unutra je bila sprdnja klasika.

Sad, da se vratim samo na cinjenicu da je ekipa koja je isla bila veoma mlada. Ja sam imao 19 godina, skoro 20, vecina je bila mladja i u onom bas nenormalnom fazonu gde ne postoje bilo kakve kocnice za neku glupost koju ces reci ili uciniti. Oni koji su bili malo stariji su vec bili kultivisaniji, kontrolisali su koliko su mogli situaciju, ali kad si klinac onda ti mozak ne radi bas najracionalnije. Ovo govorim jer su se pravile gluposti kojih bi se danas mnogi gadili.

Tokom puta secam se da se kroz voz provlacila vest da ce panduri pustiti da se sa djavolima bijemo pet minuta i slicne gluposti. Kako su ljudi pili, duvali i gutali atmosfera je bila sve opustenija, pevale su se i smisljale pesme. Iz zajebancije nekoliko likova je pevalo onu pesmu Ducka a obradu Madone “Plela sam dzemper za Pedra”-pesma je toliko debilna savrsena da se peva takva glupost kada si navaren.

Onda se u dokolici smisljala nova pesma. Tada su bile popularne latinoamericke telenovele. Nakon legendarne Kasandre koja je trajala nekoliko stotina epizoda na red je dosla epopeja zvana “Zlobnica” ili na spanskom “La Usurpadora”. Onda je neko poceo da peva pesmu na melodiju “jedan je Stankovic Dejan”, koja ide ovako:

Talasi pljuste i samo trese se gora,
Ali sa mora dolazi Usurpadora
Usurpadora, jedna je Usurpadora x2…

Voz kojim smo isli stao je u Lapovu, tu je trebalo da se prebacimo u drugi voz do Kragujevca. Panduri su vec tada znali da iskontrolisu masu pa da zadrzavaju na putu i da tempiraju kada ces stici na utakmicu. Uglavnom, u Lapovu je odmah pocelo haranje po prodavnicama pa su svi mali trgovci ekspresno zakljucali radnje. Najgore je nastradala kafana na zeleznickoj stanici koja je demolirana.

Onda je dosao novi voz , ukrcali smo se u njega. Atmosfera opustena, ali kako smo se priblizavali Kragujevcu tako je krenulo demoliranje vagona bez ikakvog razloga. Gledam lika u kupeu nogom izbija vrata kupea i onda ih baca kroz prozor. Dakle ono delikventsko ponasanje iz srca :D .

Kada smo stigli u Kragujevac u korteu smo isli ka stadionu. Pevalo se svasta, ali je nekoliko klinaca pocelo da peva “gde vam je peto tri” (ono odeljenje koje su streljali Nemci), onda su im se stariji najebavali milosne majke.

Dok smo isli u korteu najebavalo se majke ljudima na terasama, gadjalo se okolo pa je slomljeno staklo negde na nekom domu zdravlja. Panduri su nas samo pratili da neko ne izadje iz grupe i boleo ih je kurac sta radimo. Onda smo usli na stadion, naravno sa zakasnjenjem jer je Radnicki vec vodio 1:0. Tribina je jos bile betonska, pa je dosta snega ostalo. Krenulo je medjusobno grudvanje, gadjanje pandura, skidanje odece da navijamo goli do pasa.

Secam se da smo videli na tribini Djavola neko komesanje i tucu. Niko nije izvalio o cemu se radi mislili smo da se biju medjusobno. Nakon nekoliko minuta gledamo panduri sa njihove tribine sprovode do neke ljude i idu sa njima ka nasoj tribini. Da ne govoim imena, ali ako se lepo secam cetvoro ljudi medju kojima dvoje tada najbitnijih i neku ribu. Sta se desilo, oni su uspeli da udju na tribinu Djavola u onom Shedvel stilu iz filma ID i da zapocnu tucu na njihovoj tribini. Mnogo kasnije radio sam sa nekim likom iz Kragujevca koji je bio na toj utakmici bas na tribini DJavola i on mi je prepricavao iz njihovog ugla dozivljaj. Uglavnom bas dobra zajebancija je bila.

Onda negde desetak minuta pred kraj utakmice dosli panduri i kazu u fazonu “gospodo ajmo ka izlazu”. Mi u fazonu “pa utakmica jos nije gotova” i to je bilo to. Panduri izvade pendreke i krenu da peglaju. Ljudi uzvracaju koliko mogu, ali svi bezimo ka izlazu. Problem je sto je za izlaz otvorena jedna mala kapija, moze jedan i po cevek da prodje kroz nju. Ljudi se stiskaju, panduri biju od pozadi, sa obe strane izlaza je manji kordon da ne da ljudima da beze sa strane vec samo ga duplim busevima.

Utrcavamo u buseve, u svakom busu po jedan pandur kao da odrzava red. Mi se najebavamo majke ovom, a lik u fazonu “ma u pravu ste, nisam ja hteo to oni…”, vidis da se usrao ziv pa pljuje po kolegama. Uglavnom busovi krecu, vode nas ka Lapovu. Izlazimo kod zeleznicke stanice, panduri nas onda potiskuju ka vozovima, ali kako dolazimo do sina krenemo da ih gadjamo onim kamenjem. Onda se panduri zalecu na voz kao da privode, ali ljudi ih odjebavaju na ulazima u vagone. Onda voz krece i mi lagano idemo ka Beogradu.

Dalje nije bilo nista posebno zanimljivo, zajebancija u vozu opusttencija. Secam se da su tada bitni likovi sa tribine ulazili u kupee pitali mladje kako su, u fazonu odlicno gostovanje, bravo Delije. Dakle tada su radili bukvalno ko treneri, ohrabre mladje, popricaju sa njima. Naravno bilo je i samaranja i svega, ali sve je bilo po zasluzi. Inace vodje su tada imale oko 24, 25 godina,mozda i mladji i znam koliko im je bilo stalo da se napravi baza mladje ekipe koja ce kasnije preuzeti tribinu. Ta mladja ekipa kada je malo porasla i preuzela tribinu odvela nas je taj veliki korak napred kao grupu.

Ima dosta stvari iz tog perioda, pisacu kada imam vremena. IIma jedno gostovanje u Kuli 2000. godine koje ostavljam za kasnije jer je bilo takvo da komotno moze knjiga da se napise ili film da se snimi, jer od pocetka do kraja tu niceg normalnog nije bilo. O tome cu neki drugi put.

Улични ратник!
Posts: 187
Joined: Thu Dec 29, 2016 1:45 am

Re: Old School

Postby Улични ратник! » Fri Jan 06, 2017 9:41 pm

Auu, nego već sam napisao al mi niko nije odgovorio,kad su panduri prvi put pošteno dobili batine kod nas?

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Old School

Postby riper » Fri Jan 06, 2017 10:04 pm

Ne znam tacno koja bi to tuca bila konkretno kada su panduri prvi put dobili batine. Ne znam kako je bilo do 90ih, malo je bilo teze tada napasti pandure jer se tako nesto jednostavno nije radilo. Stara garda mozda moze bolje da kaze kako je bilo. Jebiga do 90ih se valjda na panduraciju gledalo drugacije. Od 90ih godina u Srbiji panduri se striktno dozivljavaju kao neko ko stiti sistem i tako je ostalo do danasnjih dana. Zbog toga je 90ih bilo mnogo lakse u glavi prelomiti da se suprotstavis pandurima nego ranije.

Mozda je prvo jace suprotstavljanje pandurima bilo 9. marta 1991. na demonstracijama u Beogradu. Tu su bili mnogi bitni likovi sa tribina koji su se na ulici peglali sa panduracijom. A nakon toga u bezbroj drugih protesta bilo je isto. Tih 90ih godina panduri su bas postali surovi, tukli su obican narod, a kamoli navijace koje privedu. Oni koji su padali tada mogu da ispricaju horor price. Ali te 90te su se razlikovale jer je suprotstavljanje pandurima imalo taj neki plemenit smisao, da se na taj nacin suprotstavljas Milosevicu. I da se zna, sve navijacke grupe su mrzele Milosevica i svi bitni su ucestvovali u 5. oktobru, ali ne iz razloga sto su bili za demokratiju i slicno, vec sto smo svi nacionalno orjentisani dozivljavali Milosevica kao izdajnika.

Dakle ne znam koja bi konkretno bila utakmica koja je prelomila napade na pandure, likovi koji su izneli tribinu pocetkom 90ih znaju mnogo vise o tome. Ja znam ovaj drugi deo 90ih godina kada je tuca sa pandurima vec postala normalnost.

Znam da je u Pioniru 1997. godine na Kupu Koraca (kada je to bilo medjunarodno takmicenje) protiv Paoka bila neka zestoka tuca sa policijom, a sve tokom studentskih protesta. Onda legendarn tuca na utakmici protiv Torpeda kada su panduri izbaceni sa tribine. Uoci 5. oktobra u finisu sezone 1999/00 bilo je sranja zestokih posebno nakon utakmice sa Sartidom gde smo overili titulu, prvu posle nekoliko godina. Taj dan je pao Studio B, pa je bila ogromna tenzija na tribinama i velika tuca u gradu. Ima dosta bas dosta zajebancija.

Космет је Србија
Posts: 430
Joined: Thu Feb 18, 2016 1:28 pm

Re: Old School

Postby Космет је Србија » Fri Jan 06, 2017 10:06 pm

И у ово време да нема организоване мурије у овако географски распрострањеној лиги мислим да би било мртвих. Пазар је тад играо по нижим лигама и било је срања а замисли да су још луди цигански четници крочили ту онако напаљени после ратова из средине деведесетих и спремајући се за бомбардовања или после истог. Ствари о којима причаш сам исто доживео али не баш на такав начин јер кажем тамо око рецимо 2003. је почела жандармерија да се формира и донели су онај као строжији закон а генерално је и свест људи промењена на тај начин да не мораш бити стока од самог изласка из куће на дан утакмице. Мислим генерално ме је било и срамота да ломим и крадем јер ако хоћеш да будеш шмекер онда то ради кад си сам а не у групи. Тешко ће се то време и вратити макар код локал патриотских група јер је тад био почетак и могао си да радиш шта си хтео јер је слобину мурију болео курац док их не дираш. Ово сад је друга прича и овим клинцима је теже верујем да ли навијали за вечите а посебно за мање клубове и треба баш одати признање ко се макар и мало цима.

Што се тиче тога кад су пандури добили батине па ја не знам али ајде пробаћу да лупим па нек ме неко исправи... баскет цигански са мешом и рукомет са теком средином деведесетих, торпедо 2000. па после радовци са офком 2003. кад су испали. Ако си био на торпеду риперу или било ко слободно пишите јер су ми причали да је било до јаја или овом баскету или рукомету јер сам гледао снимке на тјубу и баш је горео пионир као и онда 96. баскет дерби кад је нестало струје и прекинута је утакмица.

riper
Posts: 1175
Joined: Mon Feb 01, 2016 8:22 am

Re: Old School

Postby riper » Fri Jan 06, 2017 10:12 pm

Jeste formiranjem zandarmerije sukob sa policijom presao na visi nivo, jer je u opremu za razbijanje demonstacija ulozen ogroman novac, a zandarmerija je bila najbolje opremljena fomracija na Balkanu. Opet i to je imalo odgovor sa nase strane, blja organizacija policije znacilo je bolju organizaciju nasih ljudi. Pre toga bile su zestoke tuce, o onim gde sam bio pisacu nekom drugom prilikom. Izdvojicu pomenuto gostovanje u Kuli, ali i polufinale kupa u Novom Sadu kada smo mi bili na severnoj tribini a Slaninari na tribini gde su poslednji put smestili Grobare.

Mesam godine kada je to bilo, ali mislim da je bila 2002. godine, kada su panduri pojeli zestoke batine. Bilo je tuce i na hokeju protiv Medvescaka, onda skoro masakriranje pandura kod Pionira isto negde 2000. ili 2001. godine itd...

Da prekinuta utakmimca na basketu je bila mislim 1997. godine, u sezoni 1997/98. Mislim da se dobro secam jer to je sezona kada smo osvojili titulu.

Космет је Србија
Posts: 430
Joined: Thu Feb 18, 2016 1:28 pm

Re: Old School

Postby Космет је Србија » Fri Jan 06, 2017 10:15 pm

Да против фирмаша у оном купу кад смо прошли на пенале ту негде 2002. је било сјебано јер је мурија улетела на трибину и пре тога у првенству слично јер знам да су обе текме игране у среду у малом временском размаку. А пионир сам чуо кад нисмо ушли тамо 2001. кад су нас гробари редовно разваљивали на терену почетак ере вујошевића и сећам се неке конференција дротова на сосу да такво разбијање пионира није никад виђено.

Улични ратник!
Posts: 187
Joined: Thu Dec 29, 2016 1:45 am

Re: Old School

Postby Улични ратник! » Fri Jan 06, 2017 11:12 pm

Riperu legenda si brate,ljudska enciklopedija :D


Return to “Навијачке теме”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests