Old School

Искључиво навијачке теме, извештаји, дискусије, фотографије, видео снимци
User avatar
Futurama
Posts: 122
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:46 am
Contact:

Re: Old School

Postby Futurama » Sun May 29, 2016 6:16 pm

Војводина - Динамо Загреб 1990/91

Image

User avatar
EvoksPGD
Posts: 119
Joined: Sun Jan 31, 2016 8:44 pm

Re: Old School

Postby EvoksPGD » Thu Jun 02, 2016 1:48 pm

Razmačinji stolove, počinje šiz...

http://crno-bela-nostalgija.blogspot.rs/

niloas
Posts: 45
Joined: Thu Feb 04, 2016 4:03 pm

Re: Old School

Postby niloas » Wed Jun 08, 2016 6:25 pm

slovenci na JNA 2001. cini mi se
Da li se neko sjeca koja je reprezentacija dovukla najveci broj navijaca u srbiju? Mimo poljaka onda kad je bilo dvadesetak nasih 8-)

Image

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 752
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Old School

Postby Bruno Sulak » Wed Jun 08, 2016 7:30 pm

Slovenci isto pre par godina, kvalifikacije za EURO 2012.

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Old School

Postby ultrastito » Wed Jun 08, 2016 11:15 pm

аустријанци су дошли исто у неком пристојном броју, колико се сећам.
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Old School

Postby 1958 » Thu Jun 09, 2016 10:13 am

Austrijanaca je bilo oko 400 da ne lupam sad. Nisu popunili kavez na marakani.
Често одем до на село

Avanti ragazzi
Posts: 216
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:25 pm

Re: Old School

Postby Avanti ragazzi » Sat Jun 11, 2016 2:16 am

Словенци у поменутим квалификацијама , скоро пун кавез до запада, који прима око 2000 ако се не варам.

axkontra
Posts: 176
Joined: Fri Feb 05, 2016 11:22 pm

Re: Old School

Postby axkontra » Sat Jun 11, 2016 9:53 am







Dosta je bilo i finaca i imali su tada bas dobro izdanje negde pre 8 godina,a i hrvata na rukometu oko 3000 ako izuzmemo fudbal

User avatar
Чачак
Posts: 140
Joined: Fri Mar 04, 2016 6:41 pm

Re: Old School

Postby Чачак » Sat Jun 11, 2016 12:36 pm

Естонаца је било доста, онда када су наши манекени изгубили 1-3, 2010 година, квалификације за Еуро2012. Били су смештени на западу, не знам из којих разлога.

axkontra
Posts: 176
Joined: Fri Feb 05, 2016 11:22 pm

Re: Old School

Postby axkontra » Sat Jun 11, 2016 12:54 pm


User avatar
Чачак
Posts: 140
Joined: Fri Mar 04, 2016 6:41 pm

Re: Old School

Postby Чачак » Sat Jun 11, 2016 12:57 pm

axkontra wrote:


Ау, на једном делу трибине изгледало је као да их има доста више, нема везе моја грешка. На крају крајева и није лоше издање њихово. А и даље не знам зашто су на западу били..

User avatar
Futurama
Posts: 122
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:46 am
Contact:

Re: Old School

Postby Futurama » Sun Jun 12, 2016 4:00 pm

Сарајево - Звезда 90/91

Image

User avatar
gradski_boem
Posts: 117
Joined: Wed Feb 17, 2016 10:57 am

Re: Old School

Postby gradski_boem » Mon Jun 13, 2016 12:02 pm

БРАНИСЛАВ ЗЕЉКОВИЋ ЗЕЉА


Image

Звезда - Бриж 87/88

Пише: Владимир Ђукановић

Кроз историју Црвена Звезда је на терену имала Рајка, Џају, Шекија, Пижона, Пиксија, Деју... А, на њеном северу легенду, Зељу. Проклета болест га је физички одвојила од његових Делија. Међутим, својим делима и људскошћу, Бранислав Зељковић Зеља, или за све нас на северу, комаНдант Зељковић, заувек се сместио у срце сваког Делије.

Када сам почео да активно идем на север, као и сваком клинцу, највећа жеља ми је била да добијем ту прилику и да се рукујем са неким из групе «Ред Девилс». И данас је та група, без обзира што је основана средином осамдесетих година и што су њени припадници данас озбиљни породични људи, нешто најбоље међу Делијама. Бити близу Зеље, Црвка, Маткета, Станета, Крлета, била је велика част. Некако Бог је хтео да као клинац баш Зељу прво упознам. Када смо се први пут питали имао сам утисак да сам најважнији на целом свету. Еј, Зеља се поздравља са мном! Мислим, одједном сам постао много битан. А, он, онаква људина од човека, увек је био на земљи, без обзира што је и сам био свестан шта његово име представља на северу. Зато смо га ми, тадашњи клинци, додатно волели. Никада није дозвољавао да нас било ко од старијих кињи или малтретира, што је за сваког ко крене на трибину уобичајена школица одрастања. Знао је да седне са нама, попије пиво и да се жив исприча о гостовањима широм бивше СФРЈ. Ми смо сваку причу упијали као сунђер и увек жалили што нисмо имали прилике да част Црвене Звезде и Делија бранимо по Сплиту, Загребу, Ријеци, Сарајеву...

Командант Зељковић је један од најбитнијих оснивача Делија. Иначе, још средином осамдесетих, када је то било строго забрањено, био је први који је смео да запева «Боже правде», те је због свог израженог србовања на стадионима умео да заглави затвор. Лагано је пропуштао кроз шаке припаднике сплитске «Торциде» и загребачке «Бед блу бојсе». Оног момента када је постало јасно да све мирише на ратне сукобе и да је у складу са тим потребно да север буде што јединственији, јер су сукоби са хрватским навијачима били све осим навијачки, заједно са његовим «ред девилсима» учинио је све да остале групе са севера приволи на уједињење. Зато данас сви Звездаши поносно носе име «Делије север». И баш су такве уједињене Делије, носиле Црвену Звезду до крова Европе и света. Када је рат почео, није часио ни секунд, већ је обукао униформу и бранио је српску нејач где год је то било потребно. Они који су са њим били на ратишту причали су да је био један од најхрабријих момака.

Делије су изгубиле свог оснивача и вероватно најбољег човека који је икада крочио на северну трибину. Био је наш командант прави лаф, добричина, Србин до коске и заиста неко од кога смо ми млађи имали шта да научимо. Говорио је увек да на север иде зато што је север српски и та реченица постала је међу Делијама митолошка. Иначе, о каквом се човеку ради довољно говори чињеница да су га и навијачи са ривалских трибина дубоко поштовали као човека.

Хвала ти команданте Зељковићу за све што си учинио за Делије и Црвену Звезду! Почивај у миру и знај да ћеш вечно живети у срцима свих Делија.

User avatar
gradski_boem
Posts: 117
Joined: Wed Feb 17, 2016 10:57 am

Re: Old School

Postby gradski_boem » Thu Jun 23, 2016 11:53 am



Документарац из 1983 године који представља masterpiece вредан истицања,јер се у њему појављују пионири навијачке сцене:Драган Тодић Тода,Небојша,Воја Панчевац,Кубура...Посебно занимљив детаљ баш што се тиче навијача Црвене Звезде је део на 14:30 минута, када тадашњи људи са севера, који су водили навијање на питање о мотивима доласка на утакмице кажу следеће:
''Постоје различити типови навијача који из различитих сфера интересовања долазе на утакмице.Међу њима сигурно 20-30% су кретени и дебили,који на утакмице искључиво долазе ради провоцирања,псовки и национализма.Других 20% долазе због туча и тако тих ствари,а неких 30% отпада на оне праве навијаче који стварно долазе због утакмица,навијања,зато што воле Звезду као свој клуб.Једини човек у граду за кога знам да је постигао нешто навијањем без икаквог фолирања,искључиво из љубави према Звезди,коме клуб представља све у животу је Тода.''
Најтрагичније од свега је што ево тридесет и кусур година касније,тај исти Тода једва саставља крај са крајем (што се каже у жаргону ''није се снашао'' тј. није му то било плаћено занимање),тако да је остао поштен и неукаљан,истрајан у ономе у шта је веровао.Не упирем прст ни у кога посебно,сами ће се људи препознати.Можда им савест проради.



Мени је посебно драго што је у годинама када се растурала СФРЈ,био један од ретких који је имао храбрости да стане испред севера и супротстави се шовинистичком лудилу.Али семе зла је посејано,преовладало је у скоро свим групама и да цитирам Небојшу: ''Дебили и кретени су на крају победили''.

ИЗ АРХИВЕ ЖУРНАЛА - Делије у сезони 1990/91: Управа напоље!

http://www.vesti.rs/Crvena-Zvezda/IZ-ARHIVE-ZURNALA-Delije-u-sezoni-1990-91-Uprava-napolje.html

Популарни Тода имао је и планове о измирењу свих југословенских навијача.
- Навијачи Звезде играли су 1980. године у Сплиту фудбалску утакмицу против навијача Хајдука. Спавали смо тада код Сплићана. Била су то лепа времена. Морамо учинити све да се навијачи измире, а једним турниром на коме би учествовали навијачи Партизана, Звезде, Динама и Хајдука окончали бисмо препуцавања заувек и збрисали политику из спорта - рекао је на крају интервјуа Тодић.


Капа доле!

User avatar
Panzram
Posts: 355
Joined: Sun Jun 12, 2016 1:41 pm
Location: Južni Beograd

Re: Old School

Postby Panzram » Thu Jun 23, 2016 8:25 pm

gradski_boem wrote:Панцраме,одговорићу ти другом приликом нашироко.Драго ми је да си на форуму и волео бих више да се укључиш на навијачке теме без обзира што више не идеш на утакмице,ако ништа друго бар на део ''Old school''. Нпр. волео бих када би написао нешто о групи ''Punk Knights'' ,мада је она нешто раније била на трибини пре него што си ти кренуо на Обилић.Јел сам у праву? Одговори на другој теми да не би затрпавали ову глупостима.


Nisam bio prisutan kad su na Obiliću bili aktivni Punk Knights jer sam se tada bavio nekim drugim akcijama, ali mogu da napišem par reči, tj. ono što sam saznao od očevidaca iz prve ruke.

Uvreženo je mišljenje da su Punk Knights bili left wing grupa, što i nije baš najtačnija definicija, jer tada u Beogradu, krajem 90-ih, slabo ko je od tih street pankera i znao šta zapravo predstavlja onaj izvorni DIY punk, tako da se ta ekipa ložila uglavnom na britanske mainstream punk bendove pa odatle i ona Union Jack zastava, što je ukazivalo da su za njih punk bili bendovi poput Sex Pistolsa, Exploited (debilizam), a za suštinski pank kao što je bio npr. bend Crass nisu ni znali a realno nisu ni imali odakle da saznaju, što zbog nedostatka informacija od preko, što zbog standardnog bolekurcizma. Dakle, to je bila ekipa sastavljena od pankera (i metalaca) koji nisu imali ama baš nikakvu ideologiju. Jedina njihova akcija po tom pitanju je bila kada su odbili da pevaju onu pesmicu gde kaže "živela kraljevina Srbija" il' kako već ide. Pošto su tu odstupili od fazona koji su furali tzv. Arkanovi navijači, tadašnja Skins ekipa ih je oterala sa tribine, jer valjda po njima nisu bili dovoljno veliki Srbi da navijaju za takav jedan svesrbski klub kakav je bio Obilić.

Kasnije kada je Arkan ubiven, ispostavilo se da velika većina Vitezova i nisu bili pravi navijači no su dolazili tu isključivo zbog Željka i privilegija te beneficija koje im je on davao. Tada se pokazalo ko je tu zapravo ko, i odvojilo se žito od kukolja, tako da je ostala šačica nas koji smo i dalje gurali priču po svom nahođenju a ne po tome šta nam bilo koji vođa kaže. To je meni bilo skroz OK, je sam mogao da radim šta god ja hoću a ne da budem deo stada koje će da srbuje i da glumi ludilo, pa smo tako nas trojica i posle svega toga nastavili da bojkotujemo kraljevinu jer pod jedan nismo bili monarhisti (a vala nisu ni ostali, al' šta zna dete šta je to) a pod dva zabole me da pevam šta mi neki idiot tamo diktira, kada vidim da ni on sam ne veruje u tu priču o prestolonasledniku debilnom i nepismenom. Znači, od nas trojice jedan je bio republikanac (DSS) i pevao je umesto kraljevina REPUBLIKA SRBIJA, a nas dvojica smo totalno bojkotovali, i to ne zato što smo bili hardcore komunisti ili anarhisti, nego jednostavno neću da pevam glupost samo da bih pevao, a plus, niko nije mogao bilo šta da mi naredi, niti bi ja trpeo da mi bilo ko kenja. Po tome se naša tribina od 1999. pa nadalje razlikovala od svih drugih, jer nije bilo cimanja, niti srbovanja u prazno, no je svako mogao sa svojim ličnim stavom da nastupi, pa čak i da okači koju god oće zastavu, a bez da mu iko lupa šamare i slično. Dakle, jedna prava anarhija ali u pežorativnom smislu.

Kasnije su me mnogi prozivali za anarhizam i ovde na forumu i na ulici, ali pojma nisu imali da sam ja iz te priče izašao još 1998. (dakle pre utakmica) pa sam to kasnije masovno koristio da provociram razne napaljene Srbende i ostale borce za koješta, što je i te kako urodilo plodom, jer debil vidi Kropotkina na avataru i odma zapeni, jer pošto nema ustaša, balija i pedera, daj bar nekoga da ganjamo.

Takođe, priča oko antifa u Beogradu je još smešnija, nit je bilo koga zanimao taj trip, nit ovaj drugi FA fazon, ali u nedostatku neprijatelja masa dokonih se obrušila i na to, jer kao mi smo Srbi, a Srbi su...jbmliga šta su, fašisti ili antifašisti?! Ma znaš kolko me zabole? Uglavnom, to je bilo jedno prazno prepucavanje preko foruma godinama, a realne, prave akcije su se već ionako odigrale 90-ih kada smo se cimali sa naci-skinsima ispred Akademije i kojekude. U svakom slučaju više sam najebo od raznih aktivista, gistro-anarhista, feministkinja, trockista, liberala i skojevaca, nego što sam stradao od FA ekipe. Jer sa skinsima se bar znalo, potučemo se kod Akademije, kod SKC-a, kod FEST-a, kod KST-a i ko ima više spremnih ljudi taj nosi kući pehar, a svi ti ožiljci i masnice prođu, dok te ova druga strana ubije psihički, pa čim malo istupiš iz te PC priče odma te okarakterišu kao fašistu, pa te svi bojkotuju, a sve naravno iza leđa. Baš iz tog razloga sam napustio takve kružoke još 1998. jer po meni je gore kad te neko tako etiketira i izoluje nego da dobiješ batine. I dan danas se nalazim na crnoj listi tzv. anarhista, jer sam sebi dao za pravo da na nekim portalima u intervjuima kažem da su smešni, da su debilni, da su pozeri, da su jad i beda, što naravno da i te kako jesu ako ih uporedimo sa bilo kojom npr. grčkom grupom pa čak i onom najslabijom.

Takođe ta priča o ekstremnoj desnici mi je isto na klimavim nogama, mada možda i grešim jer nisam baš upućen šta se dešava van mog kraja? Ispravite me slobodno.
Ovo neće na dobro da izađe...

Gušterov osmeh
Posts: 219
Joined: Thu Feb 04, 2016 1:32 am

Re: Old School

Postby Gušterov osmeh » Sat Jun 25, 2016 4:06 am

Image

User avatar
Panzram
Posts: 355
Joined: Sun Jun 12, 2016 1:41 pm
Location: Južni Beograd

Re: Old School

Postby Panzram » Sun Jul 03, 2016 10:55 am

Najanarhičnija navijačka grupa na prostorima ex-yu?

Oduvek se vodila bitka za to počasno mesto najvećeg rasula na domaćoj "sceni". Naravno, najveći pretedenti na presto su bili prvenstveno Torcida i Grobari, dok su se evo sad pojavili i Robijaši i još neke grupe ali niko ne pominje nas Vitezove jer smo tih godina dok smo bili aktivni bili skroz marginalizovani i skrajnuti iz razumljivih razloga. Dakle ja ovde otvoreno tvrdim da što se tiče barem Srbije da smo mi bili ti najgori od najgorih. E sad, zašto? Torcida je imala taj heroin, Grobari su imali i pajdo i taj specifični stoka fazon, ali niko od pomenutih nije imao redovan lepak na tribini bre. Neko će reći kakav kurac lepak, mi smo se bre gađali u centralu, a ja kažem - da gospodo, ali taj ujdo je gospodska droga dok je lepak morate priznati dno onog dna na dnu dna. E, zato ja mislim da smo mi jedini uspeli da postignemo taj najveći nivo rasula i raspadanja a posebno tamo u periodu 1999-2000. Čak sam ja hteo da pravimo i malu zastavu sa natpisom "gori i od grobara" ali smo skontali da bi to bilo skroz pogrešno shvaćeno. Dakle možda nismo bili najanarhičnija grupa al' smo zato bili ubedljivo najbolesnija, a evo sada i par primera od kojih sam neki možda već pominjao:

- Gostovanje u Kuli, pola kopa i jače sa kesama, ne znamo gde smo uopšte. Stiže cim od ovih Arkanovih Dači i Dača jbga šta će, biva primoran da otima kese sa lepkom i onu tubu. Par nas "starijih" naravno ne damo kese i najekstremniji lik kreće da napušava Daču, iz fazona - aaaa, izdo si nas pičko, ajde pandur da mi otima lepak nego ti, aaaa, prodo si se agenturo, jebaću ti mater, i naravno uspevamo da povratimo tubu, al' smo onda morali malo diskretnije da varimo da nas ne vide ovi iz Garde, jer od tog mož' se rikne da budemo realni.

- Putujemo vozom za Suboticu, cela prva ekipa se nabila u onaj mali WC i varimo, i odjedared počinje trip zbog onog zvuka kloparanja po šinama da se zapravo nalazimo u veš mašini i da se vrtimo u centrifugi, i to ladno potraje ceo put, a šta je posle bilo protiv Marinaca oko i na stadionu to je i dan danas velika misterija.

- Protiv Čukaričkog na Brdu, dolazimo pred stadion, ovi svi ulaze, ortak i ja iz fazona aj da svarimo samo po kesicu u nekom tu šteku pored dok ne počne tekma. Sledeća scena izlazimo iz šteka, nigde nikog, tekma se završila pre pola sata, ničega se ne sećamo, totalni zbun gde su nam ljudi?!

- Još jednom je tako Dača ne sećam se gde morao da oduzima kese redom al' su se carevi dosetili pa lepak sipali u flašu od koka-kole, tako da kad je to izvalio, skontao je da se ne može protiv nas i digo je skroz ruke od kontrole, pa se tako koncept vođe skroz urušio i od tad je svako radio šta je hteo te su nas posle i Cecini telohranitelji postrojavali, al' kako ćeš postrojiti izdrogirane ljude na pajdu, gde prva ekipa ima nadimke tipa Lj*** Vena, tako da su pljuštali šamari, ali nismo se dali...

E sad, zašto vam ja sve ovo pričam? Zato što se izgleda u višemesečnom nedostatku vutre lepak vratio u Beograd na velika vrata, naime primećene su grupice ne samo cigana Romskog tipa nego i belci kako kljucaju ulicama i po prevozu s kesama, ali da li će taj trend zaživeti to ćemo još videti, sve zavisi dal' nameravaju da nam vrate vutru.
Ovo neće na dobro da izađe...

User avatar
Panzram
Posts: 355
Joined: Sun Jun 12, 2016 1:41 pm
Location: Južni Beograd

Re: Old School

Postby Panzram » Sun Jul 03, 2016 10:57 am

Tamo 2005. smo ovde na tribina forumu organizovali i kao neko interno takmičenje, kao ko će sa što manje ljudi i zastavom otići na gostovanje a bez da mu ista padne i da naravno ne bude ubiven. Naravno računalo se sve, i kolko je udaljen stadion, kolka je veličine zastava, i kolko jak protivnik, i tako sve redom. Uglavnom ortak i ja smo prvi zadali domaći kada smo otišli u Borču protiv BSK-a, gde smo zatekli 20-ak domaćih navijača koji nisu bili ni svesni o čemu se tu radi, pa sam ih ložio da sam gistro fotograf i da slikam navijačke grupe za tribina sajt pa sam ih fotkao tako da nisu ni izvalili da ortak stoji 30-ak metara dalje sa okačenom zastavom. E, onda su se još neki priključili pa su ovi iz većih navijačkih grupa krenuli da nam kenjaju kako nismo normalni i da to nije ultra, da smo indijanci i slično, al' se ta zajebancija ipak nastavila. Sećam se samo da je na kraju pobedio čuveni Djuka iz Novog Pazara, koji je solo došao na Čukarički sa ogromnom, ne znam kolko metara dugačkom zastavom i umalo nastradao, ali on nije bio ta njihova kao Torcida nego valjda oni Ekstremi, ali nisam siguran, možda je postojala i treća grupa neka, ne sećam se zaista. Uglavnom taj Djuka NP je jedan od retko gotivnih likova sa kojima sam bio dobar na forumu a posebno zato jer nije bio nacionalista, čak smo zajedno išli i na onaj ogromni koncert Bijelog Dugmeta na Hipodromu.
Ovo neće na dobro da izađe...

tizlabor
Posts: 498
Joined: Mon Feb 01, 2016 6:04 am

Re: Old School

Postby tizlabor » Sun Jul 03, 2016 11:03 am

Djuka je ultra azzuro.
Najjaci je neki njegov izvestaj iz nekog mesta u Vojvodini gde su gostovali.Nesto u fazonu sedeli njih trojica u kafani dzokali nisu nikog dirali,naleteli seljaci i,citiram Djuku, "nalupase nas ko nesrece majku im jebem seljacku". :D

User avatar
1748
Posts: 489
Joined: Tue Feb 02, 2016 11:43 am

Re: Old School

Postby 1748 » Sun Jul 03, 2016 11:37 pm

Tezvi bio i ostao bog ovog foruma.
Igrao sa drugom PES. Izgubio.
Dzojstik mu nije odgovarao.


Return to “Навијачке теме”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests